САМО за РЕЦЕПТИ за машина за хляб

  • 1 042 945
  • 736
  •   2
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 3 328
Виждам, че обсъждате колко вода, мляко, мая...та да си кажа и аз  Blush От години рецептата ми на хляб всеки ден е следната:
- 500 гр брашно
- 400 мл течност (разделям по равно вода и прясно мляко)
- 1 с. л захар
- 2 ч. л. сол
- 2-3 с. л. зехтин (а ако нямам - пак толкова - олио)
жива мая (от кубче) - колкото първата фаланга на малкото ми пръстче  Laughing (или - като разделя кубчето от 42 гр на две, после деля половинката пак на две и от половинката вземам около 1/3, най-много 1/2)
Маята разтварям в прясното мляко, което предварително съм затоплила (топло, но не горещо, да не попарим живинките Wink ) и към което съм добавила захарта и зехтина. Ако нямам прясно мляко, сипвам съответното количество вода, затоплям я и слагам в нея 3 с. л. сухо мляко, и пак - захар, зехтин и маята. Солта сипвам в две трапчинки в брашното, така че да няма досег с маята, преди да започне месенето (при моята машина то не започва веднага след пускането й).

По тази рецепта правя голям хляб - машината ми (Severin) е с две бъркалки и може да прави хляб от 1200 гр. Става наистина хубав хляб - пухкав и вкусен. Само да отбележа, че при увеличаване на брашното хлябът става по-сбит, не така пухкав, както ако се сложи количеството от 500 гр., за което съм писала по-горе.

Ако ще правя погача, към продуктите добавям две яйца и един белтък (жълтъка - за намазване на погачата, преди да се сложи да се пече), и съответно намалявам течността (постигам го максимално точно, като сложа яйцата - без черупките Wink, в чашата, в която по принцип отмервам млякото, и към тях долея мляко, колкото е нужно, за да достигне 200 мл общо количество; водата е също толкова.

# 451
  • Мнения: 7 779
Виждам, че обсъждате колко вода, мляко, мая...та да си кажа и аз  Blush От години рецептата ми на хляб всеки ден е следната:
- 500 гр брашно
- 400 мл течност (разделям по равно вода и прясно мляко)
- 1 с. л захар
- 2 ч. л. сол
- 2-3 с. л. зехтин (а ако нямам - пак толкова - олио)
не че съм специалист, но да попитам: на 400 мл течност слагаш 500 гр брашно , така ли ? и ти се получава хляба  newsm78

# 452
  • София
  • Мнения: 3 328
Получава се, Бонго. Преди да почна да слагам толкова брашно, слагах около 600 гр и хлябът нямаше тази пухкавост, която има сега.

# 453
  • Мнения: 7 779
по една случайност и моята машина е Северин с 2 бъркалки  Laughing  и ако не сложа поне 700 гр брашно на 400 мл течност `ляб няма да ям

# 454
  • Мнения: 5
Karimma, а става ли хубава топка тестото,не маже ли под бъркалката?

# 455
  • Мнения: X
Темата е САМО за РЕЦЕПТИ  Peace

Последна редакция: чт, 14 фев 2013, 23:36 от Анонимен

# 456
  • София
  • Мнения: 3 328
Деликатно ще напомня на Алис и прочее, че написаното от мен по-горе е това, което аз правя в собствената си машина за хляб и че никому не съм опряла Смит-а в челото да пробва.
Karimma, а става ли хубава топка тестото,не маже ли под бъркалката?
Не, Лиди, не маже под бъркалката. Става меко тесто, което след втасване в машината и изпичане пак в нея става хляб, който стига до капака.

# 457
  • Мнения: X
Виждам, че обсъждате колко вода, мляко, мая...та да си кажа и аз  Blush От години рецептата ми на хляб всеки ден е следната:
- 500 гр брашно
- 400 мл течност (разделям по равно вода и прясно мляко)
- 1 с. л захар
- 2 ч. л. сол
- 2-3 с. л. зехтин (а ако нямам - пак толкова - олио)
жива мая (от кубче) - колкото първата фаланга на малкото ми пръстче  Laughing (или - като разделя кубчето от 42 гр на две, после деля половинката пак на две и от половинката вземам около 1/3, най-много 1/2)
Маята разтварям в прясното мляко, което предварително съм затоплила (топло, но не горещо, да не попарим живинките Wink ) и към което съм добавила захарта и зехтина. Ако нямам прясно мляко, сипвам съответното количество вода, затоплям я и слагам в нея 3 с. л. сухо мляко, и пак - захар, зехтин и маята. Солта сипвам в две трапчинки в брашното, така че да няма досег с маята, преди да започне месенето (при моята машина то не започва веднага след пускането й).

По тази рецепта правя голям хляб - машината ми (Severin) е с две бъркалки и може да прави хляб от 1200 гр. Става наистина хубав хляб - пухкав и вкусен. Само да отбележа, че при увеличаване на брашното хлябът става по-сбит, не така пухкав, както ако се сложи количеството от 500 гр., за което съм писала по-горе.

Ако ще правя погача, към продуктите добавям две яйца и един белтък (жълтъка - за намазване на погачата, преди да се сложи да се пече), и съответно намалявам течността (постигам го максимално точно, като сложа яйцата - без черупките Wink, в чашата, в която по принцип отмервам млякото, и към тях долея мляко, колкото е нужно, за да достигне 200 мл общо количество; водата е също толкова.

Открих обяснението. Simple Smile КариPeace

# 458
  • София
  • Мнения: 3 328
Няма да бия, Алис - нали виждаш девиза ми  Laughing Но ако почна по азбучен ред, теб най-напред ще те обичам  Mr. Green
В България съм, че и в София. Брашно ползвам само на София Мел, само от светлосините опаковки. Мерила съм и по двата начина - механично и дигитално. Все същото излиза. Всё равно, дето пеели зайчетата - аз ще продължа да си правя хляба така, против всякаква логика. Важното е, че става хубав, което всъщност ме и интересува. Останалото едни наричат споделяне на опит, а други - чесане на клавиатури.
И какво е то, обяснението, Алис? Обемът си е обем, независимо дали вода или мляко - ако това имаш предвид.

# 459
  • Русе
  • Мнения: 5 347
Здравейте - и аз правих хляба с сушени домати 2 пъти. Определено течността е малко и добавих още - стана вкусен иначе.
Изчетох един куп рецепти, но така и не намерих това, което търся: искам да направя кекс в машината, но да стане и да е пухкаф. Та търся пробвана успешна рецепта, ако някой е правил скоро и се е получили ще съм благодарна да сподели.  Както се сещате имам машина от скоро и не съм правила кекс до сега и в обикновена фурна  Embarassed

# 460
  • Мнения: X
И какво е то, обяснението, Алис? Обемът си е обем, независимо дали вода или мляко - ако това имаш предвид.

Индивидуален подход към рецептата - това е обяснението.  Peace Още не се съм опитала тестото, но ако го пробвам, ще е в Панасоника, защото тази машинка работи с меко тесто и би се справила, може би. В Мулинекс няма да стане хубав хляб, пробвала съм преди време. За Мулинекс е най-добре водата да е 60% от брашното. При Панасоник е допустимо до 70, но ще опитам и с 80 Simple Smile.

Изчетох един куп рецепти, но така и не намерих това, което търся: искам да направя кекс в машината, но да стане и да е пухкаф. Та търся пробвана успешна рецепта, ако някой е правил скоро и се е получили ще съм благодарна да сподели.  Както се сещате имам машина от скоро и не съм правила кекс до сега и в обикновена фурна  Embarassed

Ако очакваш пандишпанена пухкавост, едва ли може да се постигне в машина. Опитай по тази рецепта. Пекла съм няколко пъти, след това съм пускала цяла програма за кекс. Винаги се получава. Но дали точно този вкус търсиш, това не знам. На същата страница има още една рецепта с кисело мляко. На мене вкусът не ми допадна много, но пак става.

# 461
  • Мнения: 596
Страхотни рецепти!
Имам машина от няколко дни и днес направих първия си хляб по рецептата на Ердинч за хляб с кисело мляко!
Не можах да повярвам каква вкусотия стана!

Благодаря!

Не успях да намеря тази рецепта за хляб с кисело мляко на Ердинч,може ли линк къде е?Хлябът изглежда превъзходно! Peace

# 462
  • Мнения: 5
 
   ХЛЯБ С КИСЕЛО МЛЯКО НА ЕРДИНЧ

210 мл вода
1/3 ч ч кисело мляко
1 с л захар
1 с л масло/меко/
1,5 ч л сол
1 яйце
600 гр бяло брашно/4 ч ч/
1 ч л суха мая
1 ч л суха мащерка/по желание/


Аз правя с 500 гр брашно,1 яйце,240 мл айран/1/2 вода-1/2 мляко/,1 сл масло или зехтин или олио,1,5 ч л сол,1 ч л захар,1/6 кубче прясна мая-смесвам маята захарта и 1-2 л вода да се разтвори и всичко в машината на основна програма.
Следя да стане хубава топка.Намалявам продуктите,защото опира в капака.

# 463
  • Мнения: 596
 lidi51 благодаря!  bouquet

С 600 гр брашно и на мен ще ми опре до капака,но ще пробвам с 500 или 550гр. Peace

# 464
  • Мнения: 834
Девойки, рових в темичката, но може да не съм догледала, търся изпитана рецепта за хляб от лимец.  Ще помогнете ли Praynig

Общи условия

Активация на акаунт