Как приготвяте питката за бъдни вечер- със сода или мая?

  • 39 272
  • 139
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 268
Майка ми я меси,става страхотна,в голяма тава и съм сигурна,че тестото е с мая.Но това е въпрос на вкус .Содената питка също е много хубава,но е по-малка.

# 31
  • Мнения: 3 830
Със сода.

Някой може ли даде най-накрая една рецепта, от която питката да не става прекалено сурова. Защо винаги питката ми става отвън добре опечена, а отвътре си е почти сурово тесто?! Трябва на по-слаба фурна да я пека или просто рецептата ми не е добра?!  smile3518 smile3511

# 32
  • Мнения: 11 747
Естелия проблема ти не е в рецептата, а в изпичането!
Печи на по-слаба фурна за по-дълго време! Peace

# 33
  • Мнения: 3 830
Естелия проблема ти не е в рецептата, а в изпичането!
Печи на по-слаба фурна за по-дълго време! Peace

Май правилно съм предположила къде ми е грешката. Ще видим на тая Бъдни вечер каква ще я издокарам.
Мерси smile3525

# 34
  • Мнения: 3 034
нямам точна рецепта, защото правя на око, но пресявам брашно - от 750 г до 1 кг, зависи колко хора ще сме, добавям содата и 1 лъжица сол (може също и 1 лъжица захар) и хубаво разбърквам, правя кладенче в средата и сипвам хладка водичка и една кафяна чашка олио и меся докато стане меко тесто - доливам вода колкото ми трябва. за печенето: като оформя питката надупчвам на няколко места с вилица (така се пече и навътре), пека я на хартия и под фолио около 30-40 мин (зависи от фурната) на 180 градуса - да се надигне хубаво, после махам фолиото и оставям вече да хваща коричка. като стане я напръсквам с вода и завивам в кърпа, така остава мекичка  Flutter

# 35
  • Мнения: 720
Това намерих  Hug

СОДЕНА ПИТКА

ПРОДУКТИ
1 кисело мляко
1 яйце
1ч.л. сол
1ч.л. сода
2 с.л.олио
брашно за меко тесто

ПРИГОТВЯНЕ
Меси се малко, колкото да се омесят съставките и да стане гладко тесто. Ако прекалите с месенето, питката става сбита. Пече се в набрашнена тавичка и предварително загрята фурна, като освен украсите отгоре, се набожда и с вилица, за да не прави "коремче". Когато е готова, веднага щом се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива добре с кърпа, за да омекне кората й.

Благодаря - лесна рецепта
А трябва ли да се изчаква да втасва тестото ( и на топло ли , или в хладилник)
И на колко градуса се пече ?
Ти пекла ли си  ли си тази рецепта за питка
Лесна и хубава ми се вежда , мисля да я замеся , но утре  chef Само че  въпроса за втасването ме интересува , мисля че е важно newsm78

Последна редакция: ср, 12 дек 2007, 13:46 от Мимито & Светла

# 36
  • Мнения: 11 747
че на содена питка кое да и втасва! Thinking
 няма да втасва - бъркаш и печеш!

# 37
  • Мнения: 720
че на содена питка кое да и втасва! Thinking
 няма да втасва - бъркаш и печеш!
Мерси за бързия отговор  Hug
Радвам се че не трябва да я чакам да втасва  Party

# 38
  • Мнения: 11 747
Сега покрай тази дискусия взех да се паля и аз за една содена питка!Не съм яла от дете - майка ми правеше, много приятна беше - почти като солен кекс.
Ще взема днес да се прежаля! Crazy

# 39
  • Мнения: 28
Задължително със сода. Naughty

# 40
  • Мнения: 3 830
Това намерих  Hug

СОДЕНА ПИТКА

ПРОДУКТИ
1 кисело мляко
1 яйце
1ч.л. сол
1ч.л. сода
2 с.л.олио
брашно за меко тесто

ПРИГОТВЯНЕ
Меси се малко, колкото да се омесят съставките и да стане гладко тесто. Ако прекалите с месенето, питката става сбита. Пече се в набрашнена тавичка и предварително загрята фурна, като освен украсите отгоре, се набожда и с вилица, за да не прави "коремче". Когато е готова, веднага щом се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива добре с кърпа, за да омекне кората й.

Благодаря - лесна рецепта
А трябва ли да се изчаква да втасва тестото ( и на топло ли , или в хладилник)
И на колко градуса се пече ?
Ти пекла ли си  ли си тази рецепта за питка
Лесна и хубава ми се вежда , мисля да я замеся , но утре  chef Само че  въпроса за втасването ме интересува , мисля че е важно newsm78

Ще пробвам и аз тази питка, да видим как ще стане  smile3508

# 41
  • Мнения: 1 494
Содена питка

500г брашно
250г кисело мляко
1 ч. л. сода бикарбонат
1 яйце
1 равна супена лъжица сол.

В половината брашно прибавяте яйцето, млякото и солта. В другата половина- содата. Смесват се двете части. Омесва се тестото. В намазана с масло или олио тава се разстила тестото. Намазва се с жълтък. Може да се направи шарка с вилица. Пече се в умерена фурна. Ако някой има електрическа тенджера- там всичко се изпича най-добре.

Вярно е, че е вкусна докато е топла. Но си ухае много вкусно според мен. И е вкусна. А ако спазвате постите- махнете яйцето, а отгоре я гланцирайте с малко вода. Няма много да пострада вкуса. Wink

# 42
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Значи за бъдни вечер трябва, ако ще е постна содената питка да е само със сол, сода, вода и брашно. Рецептите, които сте дали са далеч от постните. Това са рецепти за много вкусни содени питки по принцип, но не са постни.
Иначе соденото тесто не втасва, но се оставя да си "почине" за около час.

# 43
  • Мнения: 2 159
Това намерих  Hug

СОДЕНА ПИТКА

ПРОДУКТИ
1 кисело мляко
1 яйце
1ч.л. сол
1ч.л. сода
2 с.л.олио
брашно за меко тесто

ПРИГОТВЯНЕ
Меси се малко, колкото да се омесят съставките и да стане гладко тесто. Ако прекалите с месенето, питката става сбита. Пече се в набрашнена тавичка и предварително загрята фурна, като освен украсите отгоре, се набожда и с вилица, за да не прави "коремче". Когато е готова, веднага щом се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива добре с кърпа, за да омекне кората й.



Ще пробвам и аз тази питка, да видим как ще стане  smile3508
ами аз я направих и ми стана нещо клисава, не е сурова ама не е пухкава една такава... не знам къде сбърках newsm78
колко горе долу брашно аз сложих над 500гр и ми стана сухо тестото и сложих малко вода и стана една...

# 44
  • Мнения: 4 358
Правя питката със сода за хляб.
Ето моята рецепта за содена питка, в рода ми се прави точно така от много години  Peace

Общи условия

Активация на акаунт