Майчинството - счетоводно - 7

  • 56 057
  • 1 070
  •   1
Отговори
# 870
  • Мнения: 203
Здравейте, въпросът ми е дали работодателят може да ме задължи да ползвам натрупания си отпуск преди детето ми да е навършило 2 години. В момента работя, а съм прехвърлила майчинството си на бабата. Бих искала да ползвам отпуска си след навършването на 2 години на детето, а не сега. Дали може да ме принуди да ползвам отпуска си до края на март? Благодаря предварително.

# 871
  • Мнения: 2 381
Здравейте!Имам едно питане.
Налага се да изляза в неплатен отпуск след изтичане на отпускът ми за отглеждане на дете до 2години.
Счетоводителят каза, че първият месец работодателят ми поема здравните ми осигуровки, които били в размер на 5лв.От следващият месец трябва аз да се самоосигурявам до края на неплатеният отпуск, който ще ползвам.Тук той спомена за някакви 6% от 140лв.
Наистина ли аз трябва да поема осигуровките след 1-ят месец?
Благодаря Ви!

# 872
  • Мнения: 184
ЗДРАВЕЙТЕ,В МОМЕНТА СЪМ В НЕПЛАТЕН ОТПУСК ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ И ОТНОВО СЪМ БРЕМЕННА.ЗНАЯ 4Е ЗА МЕСЕЦИ БЕЗ ДАННИ ЗА ОСИГУРОВКИ СЕ ВЗЕМА ЗА БАЗА МИН.РАБ.ЗАПЛАТА,НО ПРИ МЕН СЕ ПОЛУ4И ТАКА 4Е ЗА 2 МЕСЕЦА МИ СЕ ЗАСТЪПИХА ПЛАТЕН И НЕПЛАТЕН ОТПУСК; ПРИМЕРНО ЗА МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2007 ИМАМ РЕДОВЕН ОТПУСК(5 ДНИ)-91.00ЛВ. И НЕПЛАТЕН ОТПУСК 17 ДНИ А ЗА МЕСЕЦ ОКТОМВРИ 2007 -ПЛАТЕН 15 ДНИ-117 ЛВ. И НЕПЛАТЕН 8 ДНИ.КАК ЩЕ МИ БЪДАТ ИЗ4ИСЛЕНИ ТЕЗИ 2 МЕСЕЦА.А КОГАТО ЗА БАЗА МИ БЪДАТ ВЗЕТИ МЕСЕЦИТЕ С  НЕПЛ.ОТПУСК ,220 НЕОБЛАГАЕМА СУМА ЛИ ЩЕ Е .АКО СЕ НАЛОЖИ ДА ПОЛЗВАМ БОЛНИ4НИ ТАМ КАК СЕ ИЗ4ИСЛЯВАТ ДНИТЕ(80% ОТ 22О ЛВ.ЛИ?)БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО.

# 873
  • Мнения: 32
Здаравейте,искам да попитам следното попълних си декларацията която е след изтичането на 315 дни и я дадох на нашата счетоводителка на 22.01.2007,от която и дата започва и отпусками за отглеждане на дете до 2години,днес и званях да я питам дали ми я е занесла в нои,тя твърди че се нослели като изтечал месеца,искам да резбера дали е така,защото тя и преди ми е бавила доста болничните и се претеснявам пак да не се получи така и да си получа парите незнайно кога,благодаря предварително.

# 874
  • Sofia
  • Мнения: 409
Здравей те,
имам няколко въпроса ако може някой да ми помогне:
1. Като самоосигуряваща се - сътрудник в ООД,без договор за управление – върху 500 лева, колко ще ми е майчинството? Защото от НОИ май са ми го сбъркали?
2. Осигуряват ме и на трудов договор както следва:
месец:      Осигурен за:                                    Дни в осигуряване /раб.дни/:  Осиг. доход /лв./:
 7    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица    07    310.73
8    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица    23    976.59
9    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица    19    976.59
10    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица    23    984.22
11    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица       349.11
11    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица       349.11
11    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица    22    313.16
12    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица       418.93
12    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица       418.93
12    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица    18    842.00

и колко съответно трябва да ми е майчиството и от този работодател?

Защото до момента са ми изплатили ЕДНАКВИ СУМИ И ЗА ДВАТА РАБОТОДАТЕЛЯ - или по точно за м.11 и за двата работодателя са ми превели по 294.80лв., а за декември по 314,48лв.????

ПРЕДВАРИТЕЛНО ВИ БЛАГОДАРЯ ЗА ПОМОЩТА!  Hug

# 875
Здравейте на всички във форума! Имам въпроси, на които отдавна търся отговор. Накратко- от 12.2006г. излязъх болничен поради бременност, родих на 19.07.2007г. Майчинството ми се изплаща на работодателя ми , а детските на дебитната ми карта. Въпросът ми е при кави условия може да ми се прехвърли майчинските да си ги получавам аз и мога ли катто изтекат тези 315 дни да се прехвърля в друга фирма ит там да си ги получавам. Благодаря предварително. Поздрави на всички!

# 876
  • Пловдив
  • Мнения: 685
Здаравейте,искам да попитам следното попълних си декларацията която е след изтичането на 315 дни и я дадох на нашата счетоводителка на 22.01.2007,от която и дата започва и отпусками за отглеждане на дете до 2години,днес и званях да я питам дали ми я е занесла в нои,тя твърди че се нослели като изтечал месеца,искам да резбера дали е така,защото тя и преди ми е бавила доста болничните и се претеснявам пак да не се получи така и да си получа парите незнайно кога,благодаря предварително.
Да права е счетоводителката ти до 3 дена след като ви платят заплатите за януари и представят справка Табл.1 в НАП се носят всички болнични и декларации в НОИ,не може преди това,но забавянията на паричките не са от това,така или иначе предполагам че и до сега си получавала парите след като изтече месеца,по рано можеш да чакаш само ако ви плащат заплатите месец за месец.При нас е така и въпреки това от НОИ ми плащат първата седмица от новия месец

# 877
  • Мнения: 110
Цифрите съм ги взела от сайта,едната - 495 - е от справката за социално осигуряване(актуално състояние),а другата е от справката за изплатени парични обезщетения по ЕГН и Булстат.Та не знам от къде идва разликата.

495лв. ти е осигурителният доход за месеца. Ще ти преведат 90% от него - 445.5лв.
Виж на справката за изплатени обезщетения за какъв период са преведени - вероятно от там идва разминаването.
Здравей,Стики.
От справката за изплатени обезщетения ми става ясно,че са изплатени 383 лв. за м.12 за 18 работни дни.Средната ставка,която са изчислили от НОИ е 21.33 лв.Т.е. не е 445 лв.
Къде би могъл да е проблема?
Много ще съм ти благодарна!!! Hug Hug Hug

# 878
  • София
  • Мнения: 1 877
Здравейте,

Планирам да се върна на работа през февруари, когато ми изтичат първите 9 месеца от майчинството. Съответно искам да прехвърля останалата част от отпуска за гледане на дете до 2 годишна възраст на майка ми, която ще работи на трудов договор в момента, в който аз се връщам на работа.

Та въпросите ми са:

1. Какви документи трябва да подготвя/подпиша за връщане на работа?
2. Какви документи трябва да подготвим/подадем аз и майка ми за прехвърляне на майчинството?
3. Работодателят ми ли движи процедурата или НОИ?
4. Парите как ще се превеждат - в сметка на майка ми, директно от НОИ?

В общи линии това е... Благодаря предварително Hug!

1. Нищо според мен, ако не сте попълнили Приложение 3
2. Декларация за банкова сметка, Приложение 3, заверено копие от заповедта за разрешаване на отпуска от работодателя на този на когото прехвърляте отпуска и заверено копие на акта за раждане на детето
3. Да
4. Ако досега на вас директно са ви превеждали парите от НОИ така ще бъде и след прехвърляне правото на отпуск

Много, многоооо благодаря Hug Hug!

Само последно - датата ми за връщане на работа е 10.02.2008г. Всички тези процедури по-горе, трябва да бъдат направени преди тази дата, нали?

# 879
  • Мнения: 288
.. привет колежки   bouquet ..
.. зададоха ми доста интересен въпрос .. и искам да го споделя с Вас ..
.. лице упражнява свободна професия - адвокат .. осигурявало се е само за пенсия 2004-2007г. .. без право на обезщетения за болничен и бременност .. през м.09.2007г. ражда .. няма право на обезщетение .. НО .. от НОИ/НАП мъдро посъветвали жената да декларира сега /м.01.2008г./ промяна на процента с които ще се осигурява на "високия" .. или с право на обезщетения за болничен и бременност .. и ако го направела .. 6м. по късно .. щели да започнат да и изплащат обезщетения отглеждане на дете го 2г. ..
.. това е казуса .. аз изказах сериозни резерви към така описаната възможност .. но .. реших да се допитам   bouquet .. още повече .. че .. така съм затънал в годишното приключване .. че не мога да вдигна глава  Sad ..
.. кажете какво мислите ...   bouquet

# 880
  • Мнения: 19
Искам да попитам,как мога да си повиша осигурителния праг за максимума 2000 лв,.Осигурявана съм на 1400 лв и съм в болнични в момента. Какво и къде трябва да доплатя за да съм с новите осигуровки които приеха от 2008г. за да получавам по високо майчинство.
Благодаря ви.

# 881
  • Мнения: 3 835
Докато си в болничен не може да работиш на друго място.
А дори и да ти повишат заплатата, се гледат отработените дни - евентуално след болничните.

# 882
  • Мнения: 3 835
.. привет колежки   bouquet ..
НО .. от НОИ/НАП мъдро посъветвали жената да декларира сега /м.01.2008г./ промяна на процента с които ще се осигурява на "високия" .. или с право на обезщетения за болничен и бременност .. и ако го направела .. 6м. по късно .. щели да започнат да и изплащат обезщетения отглеждане на дете го 2г. ..

Привет! Simple Smile
На мен ми звучи странно. Но нищо не й пречи да го направи. Пък ако и изплатят нещо, надявам се да бъде така любезна да сподели! Wink

# 883
  • Мнения: 3 835
Здравей,Стики.
От справката за изплатени обезщетения ми става ясно,че са изплатени 383 лв. за м.12 за 18 работни дни.Средната ставка,която са изчислили от НОИ е 21.33 лв.Т.е. не е 445 лв.
Къде би могъл да е проблема?

СЪжалявам, не мога да преценя. По-добре се обади в НОИ за справка!

# 884
  • Мнения: 110
Здравей,Стики.
От справката за изплатени обезщетения ми става ясно,че са изплатени 383 лв. за м.12 за 18 работни дни.Средната ставка,която са изчислили от НОИ е 21.33 лв.Т.е. не е 445 лв.
Къде би могъл да е проблема?

СЪжалявам, не мога да преценя. По-добре се обади в НОИ за справка!
Все пак ти благодаря!!! Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт