За Египет-най-важни неща,които да не забравям и съвети.

  • 129 291
  • 620
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 171
Как можах да пропусна музея в Кайро?!?!?! #Crazy
Страхотни неща и крайно недостатъчно време ...Аз,Old Sport, бих останала 2 дни в музея ...поне Grinning

# 421
  • Мнения: 3 215
Абсолютно!
Порядъчното разглеждане на Музея отнема минимум месец.
Уникално количество артефакти.Според мен това е най-интерсната забележителност в Кайро (плюс пирамидите,де).
А колко са интересни мумиите на животни  #Crazy

# 422
  • Мнения: 11 747
Музея в Кайро и мен ме разби, на път беше и да ме разреве... Не от друго, а от кракобол  Laughing
Не бях свикнала музеите да изглеждат по този начин! Няколко месеца след това ходихме за пореден път във Варненския исторически музей, по повод че гостуваше Тракийското съкровище и да го видим. Тракийското съкровище е прекрасно и неповторимо, но музея ми се видя като оглозган кокъл, в сравнение с Кайровския...  Crazy

# 423
  • Мнения: 171
Ние бяхме първо в музея, а после на пирамидите.
Така, че краката ни бяха готови на макс за приключението Simple Smile

# 424
  • Мнения: 3 215
Пина, това с оглозгания кокъл ме разби ... Crazy
Ние при последното ни ходене в Музея бяхме с адска мускулна треска,защото предния ден бяхме ходили на пирамидите и освен до стандартните три ходихме и се катерихме и по Червената пирамида в Дашур - адско нещо,но си заслужваше - отвътре е уникална - има три камери,една след друга.Много малко туристи ходят там,но тя е най-впечатляваща от всички, коит съм видяла досега, особено отвътре...

# 425
  • Мнения: 11 747
Ами бродейки из полупразните зали и напълно празните коридори на Варненския музей, това сравнение ме връхлетя...  Laughing  Никога преди не ми се е струвал празен, дори като ученици са ни разказвали колко е богат музея ни. Богат, ама ако се сравни с Египетския....  Confused

Ох, много ми се иска някой път, да имам възможност да отида в Египет, ама поне за месец. Да пребродя и разгледам повече неща... Много набързо беше нашето, много непълно. Не зная дали някой ден ще се осъществи това, по-скоро не, ама здраве да е...

Преди 1-2 години дори разглеждах оферти за апартаменти в Хургада. Мечтаех си да си купим там, не са много скъпи. Четох 'Аферата Тутанкамон' и тъй си помечтах да се рея по пустините на Египет и аз...

# 426
  • София
  • Мнения: 6 960
Old Sport, това за данъците го четох в някакъв сайт, незнаех, че и ти си го споменала.Чета отвреме навреме темата, не съм редовна. Пирамидите нали са под закрилата на Юнеско, и ги поддържат разни международни организации , то и аз очаквах да ги видя такива, каквито са. Мисълта ми беше, защо около тях хората живеят в такава мизерия , особено в самата Гиза Thinking. За пример давам Несебър, също защитен от Юнеско , поддържан,реставриран, местните хора са с приличен доход и т.н.
Мумиите на животни и мен много ме впечатлиха, даже тайно с телефона си снимах един алигатор  Laughing

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 19:02 от elix

# 427
  • Мнения: 3 215
Ами Гиза си е квартал на Кайро, като много други.Сега само заради туристите да го лустросат...не върви. А имай предвид,че даже много се е подобрил отпреди 8 години,когато пак бях на пирамидите,тогава беше още по-зле. Но точно там ще е новият музей - ще живне още.
В Кайро има къде-къде по-зле места - ние навръщане от Хургада се замотахме нещо и не слезнахме на правилното място и като пое автобусът през едни ужасяващи места, където къщурките ставаха все по-ниски...сетих се,че нещо сме сбъркали,надигнахме вой и ни спряха.Грабнахме първото такси и поехме към летището.Искахме преди това да хпанем, защото беше много рано,но като видях къде сме се озовали - не се колебах нито за миг да изчезна оттам преди да са ни изяли заедно с куфарите  Mr. Green
Но пък има и мнооого луксозни квартали като Замалек, има пищни вили и имения,но са скрити от очите на простосмъртните...
А сградата на новата опера например също е много стилна и красива,но групите не ги водят там.Изобщо, както и преди съм казвала, Кайро има много лица, но трябват време и очи, за да ги видиш.
Пина,вярно е,от няколко години има абсолютен бум на продажбите на апартаменти навсякъде в по морето - Ел Гуна, Хургада, Шарм.И хората купуват здраво.А цените,на които се дават под наем са повече от атрактивни.Ако ти се рови,хвърли едно око на holidaylettings.co.uk (от дестинации избираш Египет).Само остана да започне някоя лоу кост компания да лети от Бг дотам и мечтата ти за по-дълъг престой може да се сбъдне като нищо...

# 428
  • Мнения: 331
Ами бродейки из полупразните зали и напълно празните коридори на Варненския музей, това сравнение ме връхлетя...  Laughing  Никога преди не ми се е струвал празен, дори като ученици са ни разказвали колко е богат музея ни. Богат, ама ако се сравни с Египетския....  Confused
.
Пина, а представяш ли си, че целия втори етаж на музея е само с артефакти от гробницата на Тутанкамон. Ами ако бяха открили гробницата на Рамзес Велики (той е царувал 60 години, за разлика от Тут, който е бил абсолютно незначителен владетел и при него Египет достига най-големия си разцвет) Тогава сигурно трябваше да построят още 10 национални музея, за да поберат експонатите. В музея най-много ме впечатли (ако изобщо може да се избира нещо сред тази красота) маската на Тут, неговия трон (трон е силно казано, защото приличаше на детско столче, но как беше изографисан.....) и един саркофаг, който беше облепен целия с малки изработени отделно фигурки от по 3-4- см. всяка една (изобщо нямаше да разберем, че това са всъщност отделни малки фигурки, ако една от тях не беше отлепена). Единствената дума за която се сещам е съвършенство.
Кайро - мили боже, както казва Йончева нищо не може да те подготви за там. Като бяхме в Луксор , екскурзовода като че ли се извиняваше за мизерията (минахме през села, които са си направо във времето на фараоните още) и казваше че "цивилизацията" е в Кайро. Е, като я видях "цивилизацията" си помислих колко хубаво всъщност си е у нас. Този град явно оставя много подтискащо впечатление у всеки. Обаче, хей, някой да не се откаже, като прочете това да ходи там!!!! Всичко си заслужава заради Луксор и пирамидите. Думите са излишни - просто трябва да се преживее. А, и Сфинкса е забележителен. Обаче по се добива представа за размерите, ако влезете вътре в храма до него и по някакви стълби се качвахме - до нещо като платформа от камък, иначе достъпа до него отблизо е невъзможен, защото е ограден и не може да се доближиш много. В пирамидите в Гиза не влизайте (или влезте на инат, за да се уверите, че съм била права. Ако влезете ще разберете и защо съм била права), но непременно влезте в гробниците в Долината на царете-да видите запазени ярки цветове на 3 хиляди години без никаква реставрация.
Аз си бях подготвена за Египет (древния имам предвид), както казва и Йончева, още от ученическите години - мечтата ми бе да следвам археология. Толкова книги за древен Египет съм изчела, че когато в рейса на една от екскурзиите гида направи викторина с въпроси за древен Египет, обрах всички награди. Е, без последните две, защото гида ме посочи и каза - "вие сега мълчите". Мен много ме е яд за Асуан, че не можахме да видим, но просто го нямаше като екскурзия.
На фона на цялата им мизерия, обаче, и ориенталски манталитет аз бях впечатлена от организацията по т.н. екскурзии - беше желязна. Просто нямам ама нито една забележка (дано винаги да е така)
Така че стягайте куфарите момичета..................

# 429
  • Мнения: 3 215
Не съм съгласна само с това, че Кайро оставя подтискащо впечатление у всеки.При организираните пътувания буквално нищо не се вижда от Кайро,затова не мислете,че градът е само мизерия.Категорично не е.
Ние последно бяхме там няколко дни, отседнахме в централната част (но тази, в която си живеят местните хора) и се чувствахме прекрасно - никой не ни гонеше да ни продава нищо,а каквото си харесахме си го купувахме на нормалните цени (многократно по-ниски от тези в туристическите места) с изключение на едни сладкиши,които ни излезнаха златни  Mr. Green
Зависи много и каква нагласа има човек.Ние специално се забавлявахме от началото до края,даже и в такситата,които са просто смразяващи  #Crazy
Кайро има и много богат културен живот, все пак е светова столица.Имат супер готин джаз клуб - Cairo Jazz Club.Операта вече я споменах...Изобщо колкото повече време човек прекара там, толкова повече е в състояние да го оцени.
За влизането в пирамидите - коментирахме го преди - нищо няма за гледане вътре освен някой и друг саркофаг,но за повечето хора тръпка все пак има.А както писах и преди - изкачването и влизането в Червената пирамида СИ заслужва.
Все пак най-красивият град е може би Александрия.Макар,че за мен Луксор е несравним с нищо.

# 430
  • Мнения: 11 747
Мен Кайро не ме подтисна с мизерията си!  Аз първо видях старата, централна част на Хургада - не там където са хотелите, не там, където са блоковете ново строителство, а там където живеят местните и после нищо вече не можеше да ме притесни.

Кайро ме стресна много с размерите си! Не бях виждала по-голям град от София до тогава (Белград нали не е по-голям?) лудницата, колите, хората, безкрайното пътуване из града - това ме шокира.

Нашата екскурзоводка ни разказа, по-скоро ни посочи една галерия в централната част на Кайро, където каза, че е изложена богата колекция (не мога да си спомня кой беше художника - Пикасо или друг от този род), частна колекция. Богат египтянин се бил оженил за французойка, която е купувала картините му и ги е колекционирала. След смъртта и са изложени там и това е най-богатата колекция на художника, събрана на едно място. Определено в Кайро не е само мизерия!  Peace

# 431
  • Мнения: 734
Не знам...хотелът в Хургада беше много добър.
Old Sport , да ти кажа имаше доста немци и руснаци и те явно харесваха храната... бяхме 10 -тина българи и всички не я харесвахме. Спомням си едната вечер виждаме някакво пилешко роле с ориз вътре и се кефим, че ще хапнем нещо готино. А то оризът подправен с канела!  #Crazy Твърде извратено за нашия вкус  Laughing Но пък имаше Макдоналдс отсреща на хотела и детенце хапна и там  Laughing

Здравей, Yontcheva , храната не зависи от това колко звезди е хотела....Както вече писах и на кораба, и в хотела в Хургада храната беше невероятна, имайки предвид, че мъжът ми постоянно казва, че съм тряадиционалистка що се отнася до хранене. Като си спомням и чак почвам да точа лиги....
Аз лично бих се върнала с удоволствие в Египет - да доразгледам, каквото съм пропуснала... Whistling

# 432
  • Мнения: 171
no_name , явно на нашето семейство не допадна египетската кухня Laughing
може да сме много капризни...знам ли Thinking

# 433
  • Мнения: 11 747
не е до каприз! На мен също  в края на престоя ни, взе да ми идва нанагорно, исках вече в къщи и на българска манджа. Първото нещо в БГ беше да ядем по една пилешка супа.
И при нас сервираха пиле с ориз, тъкмо се засилих аз и гледам, то вътре има и ядки. Е, викам си ще ги прескачам, ама като хапнах от ориза... ми то всичко в канела. Обожавам канела, но на десерти. В Гърция също щедро ръсят канела по ориз с миди и месо...
Където и да се пътува, винаги го има този момент с кухнята. То е част от приключението. Но какъвто глад брахме в Тайланд......  ooooh!

# 434
  • Мнения: 171
pina , как е в Тайланд? съвсем ли нищо не става за ядене? Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт