Козуначна тема 2008

  • 89 226
  • 714
  •   1
Отговори
# 45
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
колко мая се слага (суха) на 1 кг брашно примерно 
Аз слагам 1 супена лъжица - честно казано и повече да сложиш стига да е разтворена добре няма кой знае колко да повлияе. Моя принцип с маята е че няма проблем да е малко повече, по-лошо е като е недостатъчно.

А в момента съм много възмутена от собствената си неподреденост - последните козунаци, които правих бяха супер, ама пак съм си преписвала рецептата от компютъра на хвърчащо листче и сега не знам коя рецепта съм ползвала ....  newsm78

# 46
  • Мнения: 3 034
благофаря ви момичета   bouquet две пакетчета ще сложа тази година, аз искам съвсем обикновен да направя, със стафиди, за по-сложни - като успея да докарам нещо по-приличащо на козунак  Rolling Eyes

а за побоя на тестото имате ли някой съвет, как се прави?  Mr. Green

# 47
  • Мнения: 7 091
Котка, много си права, че домашните козунаци не стават като купените, стават по-хубави  Laughing
Никога не ми се е случвало да ми се развали козунак. Правя вече 3-та година по рецепта от форума ( писала съм я в предните теми, към които има линкове, и в двете -2006 и 2007) и винаги са ставали супер. Слагам и сладко, слагам и стафиди, орехи, плънки от всякакъв вид, никога не съм имала провал. Особено пък кранч-а на Джемма, става страхотен!
Аз на 1 кг брашно слагам 28-30 г. суха  мая ( 2 супени лъжици), което е две пакетчта или слагам 20-25 грама прясна мая.

Тук са ми снимките от миналите години:
http://good-times.webshots.com/album/558527583KPdaGP
http://family.webshots.com/album/548912181qxgTel

Simplyaven, щом ти се разпада тестото при блъскане, значи нещо не е наред с рецептата. Хубавото козуначно тесто става еластично и няма начин да ти се разпадне.
Пусни рецептата, по която правиш, да видим къде е проблема.  Peace

Последна редакция: ср, 05 мар 2008, 04:39 от Tandoori

# 48
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Аз на 1 кг брашно слагам 14 г. суха  мая ( 2 супени лъжици), което е едно пакетче или слагам 20-25 грама прясна мая.
Tandoori май вашата мая е по-лекичка - на мен една супена лъжица мая ми тежи 15 грама.

# 49
  • Мнения: 7 091
Tandoori май вашата мая е по-лекичка - на мен една супена лъжица мая ми тежи 15 грама.

Добре, че ми обърна внимание! Объркала съм, една супена лъжица е 14 грама точно така! Една чаена лъжичка е 7 грама, чак сега се видях какво съм писала, ще се върна да редактирам! Simple Smile Затова и живата мая е 20-25 грама както съм писала Simple Smile
Мерси!

# 50
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Аз пък помислих, че ползваш една по-дребна мая дето е за машини за хляб та реших, че тя е по-суха и по-лека от другата.

# 51
  • софия
  • Мнения: 25 461
.....
и да попитам за биенето на тестото - как го биете, аз миналата година пробвах да го фрасна в плота и то се разпадна и изпопада навсякъде  Crazy

......
а за побоя на тестото имате ли някой съвет, как се прави?

Тестото трябва да ти е консистентно. След това започваш да го мяташ по масата (мисли си за нещо/някой, когото не обичаш особено  Wink), докато започне да става на мехурчета. Трябва да му вземеш душата. Можеш, разбира се, да пробваш и с центрофугата, както по-напред са писали момичетата, но аз вече сума ти години не се престрашавам. Фърлям си го по плота до изнемога Mr. Green.

# 52
  • София
  • Мнения: 2 671
Прочетох двете миналогодишни теми и някои неща ми се изясниха  Crazy
само че не видях рецептата на Тандури, дай линк тук, моля те!

# 53
  • Мнения: 937
нещо бяло чакаме и твоята бабина рецепта...
и аз да питам нещо - маята винаги ли се разтваря в прясното мляко и да е суха и да е от тази на кубчета, и чака ли се известно време като са разбърка или се слага веднага към останалите продукти.
И още нещо се сещам какво е това втасване в хладилник - не трябва ли втасването да става на топло. Това ми направи силно впечатление - втасва в хладилник и на сутринта кво със студено тесто ли се работи или не - нали уж всичко трябва да е топло и стаята и съдовете..ох моля за подробно описание...много ще съм ви благодарна...нахъсала съм се да правя и аз за първи път... Praynig

# 54
  • Мнения: 1 117
Записвам се да следя темата.
Миналата година за първи път правих козунак по рецепта на Наталина и наистина стана много хубав. Тази година пак ще повторя ,но и кифлички ще направя.

# 55
  • Мнения: 3 034
Tandoori , хич не знам по каква рецепта съм го правила, от нета си изрових, ама то има толкова много  newsm78 явно не е била наред...

и аз сега ровя из старите теми, но и там има тооолкова рецепти, че съвсем изгубих нишката вече  Crazy

zvanche , много ти благодаря за данните за побоя  Laughing ще го смачкам тази година  hahaha

galiushana , на мен миналата година за Коледа за първи път в живота ми нещо ми стана както трябва с мая и то беше щоленът, и да - разтворих си този път маята в топло обаче прясно мляко, с малко брашно и захар и я изчаках да шупне добре и после я добавих към останалото, стана екстра  Peace но и аз се чудя за това втасване в хладилника... но то после още веднъж втасва на топло - на другия ден, поне аз така разбрах сега от старите теми  newsm78

# 56
Пускам рецептата за козунак, която е от свекърва ми- тя ме е учила да правя козунаци, а нейните ги харесват всички. Ще се радвам и на вас да се хареса, а също и да бъда полезна:
Продукти:
2 кг. брашно
400- 500 гр. захар
60 гр. мая
0,500 мл. прясно мляко/сурово
1 ч.л. непълна сол
1 шишенце лимонова есенция
4 бр. ванилийки
320 гр. масло/ може да ползваш олио и св. мас 1:1
1/ Брашното и солта се пресяват
2/ Разтваря се маята с малко от прясното мляко
3/ От 8- те яйца отделяме 1 белтък който е за намазването на козунаците. Яйцата с повече от половината захар се разбиват- аз разбивам с миксер.
4/ Останалата захар се слага в половинката на млякото, като леко го затопляме на котлона. Към това мляко се прибавят и есенциите също и  220 гр. разтопена св. мас- това ползвам аз.
5/ Разтворената мая се подбърква с другата половина от пр. мляко + 2 суп. лъж. брашно и 2 с.л. захар. Обърква се хубаво и се оставя да втаса/ надигне.
6/ Когато е втасала маята: към разбитите яйца и захар се прибавят млякото с есенции и св. мас, обърква се и чак тогава се прибавя маята и също се обърква/ трябва да се предви по- голям съд за яйцата и захарта , защото всичко там се смесва и количеството е голямо/.
7/ Приготвеното брашно и готовата смес се объркват- меси се.
8/ За измесване ползваме останалите 100 гр. масло , като намасляваме ръцете и месим, блъскаме/ някои блъскат по 100 пъти/.
9/ Готовото тесто се оставя да втаса.
10/ Вече втасало можем да го оформим пожелание и според формата в която ще печем, като тестото да заема 1/3 от формата.
Формите се мажат от всички страни със св. мас или маргарин, преди да го метна във фурната го мажа с белтъка който е отделен и поръсвам със захар отгоре.
За тази доза съм си отбелязала, че ми отива едно средно бурканче сладко- ползвам мармалад и смлени орехи, стафиди, локум вече каквото искаш можеш да сложиш вътре. Понякога ми се случва ако сложа вътре повечко от сладкото и по- трудно ми се ипича отвътре затова трябва да се внимава с количеството.
Пека отначало на силна фурна да ги грабне и да не потекът , а после намалявам.
Ами това е рецептата, доста дълго стана май  35
 Съветвам да се  пробва първо с половин доза как ще се получат и също така температурата на продуктите е важна и кое с кое ще смесиш, затова толкова подробно съм го написала. Ако имаш въпроси не се притеснявайте питайте стига да мога да помогна.

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 481
много моля,някой да ми отговори.След като тестото за козунака е престояло в хладилника една нощ,на другата сутрин оставя ли се да втаса отново на топло или се работи със студено тесто?????

# 58
Аз мисля , че цяла нощ е имало един път време да втаса след омесването и на сутринта ще е готово за работа- оформяне на плетките и слагане във формата да втаса пак и печене чак тогава / аз не практикувам така нито с козуначното тесто нито с това за питките, но няма да сбъркаш ако работиш по- този начин/.

# 59
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Как в пеарлнята? Няма ли да изтекат м/у дупките?

 Дуци, мерси HugСмях се от сърце Joy Joy Joy

 Ето и рецептата която ми даде моя приятелка.Две поредни години правих козунаците по тази рецепта, без да имам никакъв опит и станаха чудесни!

                                         козунак

 2kг брашно,1 кубче мая+1 суха мая;250 грстафиди+0,250 ром за накисване;0,750 мляко;250гр масло;3 супени лъжици мас;2 ванилии;2 кори от средни лимони;12 яйца+1 белтък са намазване;около 800 гр захар.
 
 
   Стафидите се накисват за  1 нощ в рома.Млякото заедно със захарта се сваряват.Като изстине дотолкова,че кутрето да търпи се слага маята в 200 мл от млякото и брашно да стане консистенция като боза.Маята се покрива с кърпа и се оставя да втаса.
С 2/3 от брашното се прави на кладенче и се слага останалото мляко,яйцата,маста,1/2 масло,ванилията,корите от лимоните и втасалата мая.Доомесва се с маслото,което замества брашно,за да не стане твърдо тесто.(МАСЛОТО Е РАЗТОПЕНО)Когато е измесено тестото се вдига над главата и се удря от масата в/у олио,около 100 пъти.Когато е готово се поставя в съд,който се побира в голям леген с вряла вода.Покрива се с кърпа исе оставя да втаса.Тестото се разделя на 3 равни части и всяка на още 3.Разточват се правоъгълни ленти и те се мажат с полупрепърженото останало масло и се слагат стафидите.Всяка лента се усуква като мартеница и се плете на плитка.Така готовият козунак се оставя в намазаната форма да втаса.Фурната се включва на 200-220 градуса, 2-3 мин преди да се сложи козунака вътре.Маже се с белтъка и се поръсва със захар.
Пече се най-отдолу на фурната.


     

 

 

Общи условия

Активация на акаунт