Козуначна тема 2008

  • 89 244
  • 714
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 22 867
Правих козунак и исках да ви го покажа,обаче не успях да сложа снимката,нещо не се справих..........

Трябва да качиш снимката в нета. Опитай тук. После копираш ВВкода и го пействаш или слагаш директния линк между - първата иконка на втория ред. Опитай, че съм се загледала по козунаците н темата. Може да взема и аз да опитам........

# 241
  • Мнения: 244
Копирам ги инструкциите тук, рецептата, която ползвам аз е на Скарлет О"хара.
Предварително казвам, че " инструкциите" са си мои( след голямо проучване стигнах до изводите точно как трябва да се замеси, за да не се развали първият козунак ), не са на Скарлет, така че си поемам пълна отговорност за написаното  Laughing
Рецептата по принцип е за месене на ръка, аз просто бях с огромен корем като правих първите козунаци и за това пробвах в машината.
Рецептата е:
1 кг брашно
1 щипка сол
6 яйца
300 гр захар
250 гр топло мляко
250 гр топено масло ( аз правя равни части масло и олио)
4 ч.л. суха мая
лимонова кора

Много е важно всички продукти да са на стайна температура( с изключение на млякото, което трябва да е затоплено). Идеята за половин масло-половин олио я прочетох в друг форум от майстор хлебар( вече не си спомням какво беше обяснението му, но определено има разлика в козунака, пробвала съм и двата варианта).
Аз разбивам яйцата със захарта като за кекс. В затопленото мляко размивам маята за хляб и оставям да втаса. Добавям в яйцата солта, втасалата мая с млякото и накрая брашното. Това е за машина за хляб, но по същия начин ще е и ако се прави на ръка. Маслото се добавя за размесване на тестото след брашното! Ако се меси в машина за хляб пускате поне 3 пъти на предпрограма за месене преди да пуснете на пълната за тесто. Колкото повече се меси ( независимо на ръка или в машина) , толкова по-добре става.  Ако месите на ръка- добавете лимонената кора преди брашното, ако месите в машина, заедно с маслото след брашното.
След измесването се оставя да втаса.
Аз лично накисвам стафидите в коняк от предната вечер. Преди да ги сложа ги изваждам на хартия да се попие излишното и леко овалвам в брашно ( или какао).
Има много варианти за плънки, Джемма беше дала козуначен кранч , пробвах и него да направя и се получи много хубаво.
Моя любим е с плънка от какао, захар, стафиди. ( пиша рецептата точно за този на снимката, аз правя много различни варианти)
След втасване разделяме тестото на 3 топки ( ще го плетем на обикновена плитка, но ако правите в правоъгълна тава може на 4-5-6 и т.н.), разточваме всяка от тях на правоъгълна кора, посипваме ( моята рецепта) със сухи захар и какао, както и стафидите. Завиваме на руло и оставяме настрана. Следващата топка по същия начин ( аз понякога правя трите топки с различна плънка, става много интересно при нарязването). Сплитаме на обикновена плитка и слагаме в намазнена кръгла тава ( аз слагам във форма за кекс, защото тук толкова малка тава нямам кръгла. Оставя се да втаса докато козунака удвои размера си. След като втаса се намазва с белтък отгоре, поръсва се със захар, бадеми, стафиди, сусам, каквото предпочитате.
Слага се в леко загрята фурна ( когато бързам дори съм втасвала козунак във фурната, слага се на най-ниската температура), и постепенно се пече до 200 градуса. Отгоре се слага парче фолио защото козунака може много да се надуе и да ви загори( не се завиват краищата на фолиото!! просто се слага хартията да легне в/у козунака).
Първите 20 мин НЕ СЕ ОТВАРЯ ФУРНАТА! Пече се средно 40-45 мин, зависи от големината на тавата и т.н.
От тази доза, която съм дала излизат 1 голям козунак във формата за кекс и 2 малки във форми за козунак.
След като се изпече се изважда веднага от тавата. Покрива се с парче плат и се оставя да изстине. Не се реже преди да е изстинало!!Особено ако е кранч или руло със сладко!

Аз правя тези видове:
- обикновен
-обикновен с канела
-с плънка от какао, захар, стафиди
-руло с 2 вида сладко и смлени орехи
-кранч със сладко от портокалови кори
-с шоколад
-със сушени плодове(сушени кайсии, фурми, портокалови кори, стафиди, смокини)

Може и да пропускам някой, ама това се сещам засега.  Peace


Тандоори аз ще го пробвам ( първия козунак който ще правя през живота си ) но не разбрах като е втасал вече за втори път след като съм го оплела на колко градуса до го сложа във фурната и да се променят ли градусите по време на печенето? Трябва ли да оставя част от мазнината за доизмесването или както си написала я слагам след брашното и може би после няма нужда да си намаслявам ръцете? И двете втасвания ли на стайна температура-в кухнята ми е винаги 22 градуса ?
Съжалявам че така нападам с въпроси-прочетох цялата тази тема но се обърках със супер многото рецепти и прекрасни снимки и за това питам повечко, а и тука норвежки мъж без вяра в традиций и камо ли в българските,та иска ми се да му покажа колко добре ще е в малко по-празнична атмосфера и трапеза  Simple Smile
Благодаря от сърце предварително   bouquet

Последна редакция: ср, 19 мар 2008, 22:53 от MoLinKa

# 242
  • Мнения: 7 091
Тандоори аз ще го пробвам ( първия козунак който ще правя през живота си ) но не разбрах като е втасал вече за втори път след като съм го оплела на колко градуса до го сложа във фурната и да се променят ли градусите по време на печенето? Трябва ли да оставя част от мазнината за доизмесването или както си написала я слагам след брашното и може би после няма нужда да си намаслявам ръцете? И двете втасвания ли на стайна температура-в кухнята ми е винаги 22 градуса ?
Съжалявам че така нападам с въпроси-прочетох цялата тази тема но се обърках със супер многото рецепти и прекрасни снимки и за това питам повечко, а и тука норвежки мъж без вяра в традиций и камо ли в българските,та иска ми се да му покажа колко добре ще е в малко по-празнична атмосфера и трапеза  Simple Smile
Благодаря от сърце предварително   bouquet

Маслото го ползвай само да си намасляваш ръцете докато го месиш, ако ще го месиш на ръка,а не с машина.! Peace
Аз лично не променям градусите на печене, просто слагам в студена фурна и пека на 350Ф ( към 180С). Стайната температура от 22 градуса е много ниска за втасване на козунак, ще ти отнеме повече време. Аз понякога включвам фурната и затварям вратата на кухнята, за да се затопли, не съм засичала колко градуса е, но зимно време съм по къс ръкав вътре и ми е горещо.
Успех и да се похвалиш със снимки! Peace  bouquet

# 243
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тандури, и аз правя по твоята рецепта.  Hug
обаче моят в момента е в хладилника  Wink
утре ще го плета.
отиде ми повече брашно  newsm78
правих половин доза и брашното беше повече от 500гр. маслото добавях после при измесването, в машината го правя.

доста се наду, сега гледам да не избяга от хладилника  Crazy

въпрос: смятах да го пека в кръгла форма 28 см, ама май ще му е малка, ще стигне ли за 28см форма и за продълговатата за кекс  newsm78
да не стане някой плосък  ooooh!

ти от една доза колко форми пълниш?

# 244
  • Мнения: 244
Тандоори ау благодаря за така бързия отговор   bouquet
За съжаление чак сега се сетих да попитам на кое ниво слагаш козунака-най-отдолу,на средното или по-нагоре във фурната ?И това със нормалното отгоре и отдолу печене или чрез както аз му викам с вентилаторчето дето върти въздуха вътре ?  newsm78 Laughing
Аз имам цяла събота и неделя да направя козунак,тъй че ще видим кой метод ще използвам  Grinning
О снимки ще кача със сигурност  hahaha  chef

# 245
  • Мнения: 7 091
Molinka, слагам винаги на средното ниво на фурната, понякога ако козунака се надигне много слагам парче алуминиево фолио да легне в/у него ( не го завивам както нормално се прави с фолиото, а просто го слагам да легне!). Аз нямам вентилатор, както и фурната ми пече само отгоре или отдолу ( американските са така), така че ползвам функцията за печене само отдолу.


Ася, това излиза от 2 дози:


формичките са 22дължина/11ширина/6 см височина

По принцип от една доза ми излиза 1 форма за кекс + два малки козунака ( с по-малки размери от тези дето са на снимката горе), ако искаш погледни тук :
http://good-times.webshots.com/album/558527583KPdaGP
и тук:
http://family.webshots.com/album/548912181qxgTel

# 246
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
portman, опитах се да ти отговоря на съобщението, но кутията ти е пълна, затова го поствам тук. Надявам се, че ще го видиш. Wink

Здрасти! Simple Smile

Рецептата ми я каза миналата година едно момиче от Канадската тема и за мен е много сполучлива. Аз само по нея правя козунак, не пробвам нищо друго. Значи, оригиналната рецепта е:

1 ч.ч. прясно мляко (което е равно на 240 мл)
6 яйца
1 ч.ч. захар (около 200-240 гр)
1/2 ч.л. сол
2 пакетчета ванилия (аз слагам на око, колко ми хареса)
400 гр. разтопено масло
1.5 кг брашно
50 гр. СУХА мая (нарочно наблягам на сухата мая, тук само такава ползвам, не знам на колко прясна мая се равнява)

За мен тези количества са големи и аз слагам от всичко наполовина. Първо слагам прясното мляко. В една чинийка разбивам трите яйца, ванилията и солта (само с вилица, колкото да се смесят съставките, за минута някъде) и тази смес изливам при млякото. След това слагам захарта, след нея разтопеното масло (но не го разтапям напълно, само колкото да омекне и го начупвам върху захарта). После брашното и върху него маята. Това е. Моята машина е програма за месене на тесто 2 часа. Първоначално нищо не прави за 15 минути, после почва да меси и около 20 минути след печенето издава един пиукащ звук, който е за допълнителни съставки. Аз тогава прибавям стафиди и настъргана лимонова кора и машината продължава да си меси. Изчаквам да спре, после докато изтекат 2 часа, тестото втасва. Вадя го с намазнени ръце и го слагам в намазана с олио купа, завивам го с 2 хавлии и го слагам върху отворената врата на фурната, като фурната я включвам на 180 градуса. И така през няколко минути завъртам купата за да се топли равномерно отвсякъде. И така половин час (достатъчно му е да втаса отново). Вадя тестото върху намазнена повърхност, разделям го на 3 равни части, оформям с ръце фитили 3 фитила и ги сплитам на плитка. (Ако искаш може да ги разточиш преди това и да поръсиш със захар, какао, сушени плодове или каквото друго предпочиташ - тук момичетата дадоха идеи за различни плънки). Слагам козунака във формата, мажа го с жълтък, поръсвам със захар (понякоха слагам орехи и стафиди отгоре), ПАК го завивам с хавлиите и го слагам на врата на фурната да втаса за трети път. Около 20 минути след това изключвам фурната (която досега е стояла включена), за да може като сложа козунака да се пече да е почти изстинала. И така, слагам да се пече на 180 градуса, по средата на фурната. Моята е малко странна, пече по-силно отгоре, така че след като се запече отгоре козунака го покривам с фолио, за да не прегори.

Много дълги са обясненията, но всъщност това, което ти трябва да правиш е  много малко, и затова съм голям фен на тази рецепта.
Само един съвет - брашната навсякъде са различни, така че по-добре сложи в машината 700 гр брашно (ако ще правиш половин доза, за която всъщност са нужни 750 гр.) и когато машината започне да меси виж каква консистенция има тестото и ако трябва добави по малко брашно докато стане меко тесто. Аз винаги така правя като купя нова марка брашно.

Ами това е, сори че стана много дълго. Embarassed
Аз утре ще правя козунаци, че в петък сме на гости заради тукашния Великден, и може да снимам да ти пратя снимки.

Късмет и ако има нещо неясно питай. Grinning

# 247
  • София
  • Мнения: 1 312
Ето го и моя козунак
 и

# 248
  • София
  • Мнения: 1 312
Извинявам се ,че са големи снимките, ама за първи път качвам и благодаря на Labreh !!!
 Ето ми рецептата,ако някой прояви интерес
!кг.брашно
300гр захар
250 мляко
1 кафена чаша шампанско или вино
250 масло плюс зехтин/смес/
2 пак.суха мая
10 течни ванилии,лимонова кора
6 яйца

маята разтварям в затоплено мляко от горното количество в рецептата/например 2,3 лъж/ ,1,1и1/2 лъх брашно,щипка захар,щипка сол и чакам да се надигне
Разбивам яйца и захар в затоплено мляко/да се разтвори захарта/за да не тежи на тестото,прибавям шампанското.,ванилия,лим.кора/повечко/
 В кладенче от брашното/цялото количество изсипвам сместа и маята и бъркам само с МИКСЕР  и отвреме на време слагам от мазнината/половината,другата за размесване/
 Оставям да втасва в една тенджера . А забравих въртя с миксера 15,20 мин,докато видя мехурчета из тестото. Втасването продължава 2,2 и половина часа,но зависи ако е по- топло може и по бързо.Да увеличи обема си 2 -2 и1/2 пъти. Вади се от там и с намазнени ръце се размесва само няколко пъти, колкото да се омешат стафидите.
 Слага се в тави ,аз го разделям в две тави,плета плитки и оставям да втасва пак.
Като се напълнят тавите е готово за печене,
мажа със жълтък,разреден със сок от портокал и пръскам захар и печа 45 ,5о мин.на средна фурна Понякога като изстине го шприцовам с крем или шоколад на няколко места.

# 249
  • Мнения: 244
Тандоори аз сега се изплашх как ще правя козунак-еми то ние нямаме функция само отдолу да се пече  newsm78
Как ще правя козунак сега  Cry

# 250
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Tandoori, поздравления! Козунаците ти изглеждат чудесно. Най-вече ме впечтли видът на горната кора, като на купешките е - тънка и мека. При мен и на питките и на козунаците горната кора ми се получава по-дебела и твърда. Вече се чудя как да пека, та да не става така твърда. Може би, ако по някое време на печенето покрия с фолио, ще стане по-добре?  newsm78

# 251
  • Мнения: 11 747
vesi 127, не ти трябва фолио, просто печи на по-ниска температура! Ако фурната ти е с вентилатор, пусни на 140-150градуса и е ок! Peace Даже първо сложи в загрята фурна до 100градуса, не повече и после увеличи. Така се изпича идеално и кората става светла, тънка и фина.

# 252
  • Мнения: 3 927
Първият път, когато омесих козунак, беше по рецептата на Мимито от форума. Дори се научих да плета на 5 фирила Grinning. Имаше и конци, и беше вкусен......
Миналата година заложих на рецептата на майка ми, по която дълги години тя правеше по 5-6- козунака у дома......не се получиха  Sad, станаха сухи и трошливи, поне бяха сладки  Wink

Не съм толкова ентусиазирана като повечето от вас  Wink, но тази година пак ще меся по рецептата и инструкциите на Мимито  Hug и евентуално ще пробвам кулича на Зори  Simple Smile

# 253
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Ето тема тъкмо за мен! Преди 10 години пробвах няколко пъти, тестото ставаше много вкусно, но никога на конци Sad
Сега с вашите напътствия се надявам да постигна така мечтаните конци

# 254
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
vesi 127, не ти трябва фолио, просто печи на по-ниска температура! Ако фурната ти е с вентилатор, пусни на 140-150градуса и е ок! Peace Даже първо сложи в загрята фурна до 100градуса, не повече и после увеличи. Така се изпича идеално и кората става светла, тънка и фина.

Благодаря за съвета, pina, но аз обикновено пека точно на 140-150 градуса. Вентилаторът изобщо не го пускам, защото с него прегарят. Печката ми е от прословутите Gorenje, за които имаше изписана цяла тема. Може би наистина е удачно в началото да се пекат само отдолу, ама аз нямам такава функция. Както и да е. Днес си купих брашно Екстра на Софимел (дано да е хубаво), мая и стафидки и в събота мисля да направя една проба. Дано само да е по-топличко.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт