За изхождането (ЕБХ) - част 5

  • 18 704
  • 321
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 652
От 2-3 дни малката започна много да се дърпа и не иска да сяда на гърнето - извива се назад като струна и пищи. Почти нямаме пълно гърне, а досега си вършеше работа без проблем, дори се кефеше. Как реагирате в такива моменти, какво да направя. Не искам да я насилвам и да я отвратя, но да не я слагам изобщо ли? Къде отива постоянството? Забелязвам, че и с други неща, които досега бяха удоволствие, започна по същия начин да се инати. Например, миенето на зъбките - сега стиска устата, дразни се, дърпа се назад. Лягането за сън също става с рев. Период ли е, променя ли се? Как адекватно да отговоря на поведението й, помагайте.

# 121
  • Мнения: 762
Grace m ,все едно за нас пишеш.Мисля да върна нощния памперс,защото нощем кошмарите пак се завърнаха,а денем само се гъне на гърнето.Мисля си,че при нас стана така,защото уж прохожда,пък аз я оставям сама да се учи да пълзи.А и май се чувства пренебрегната,защото все съм на компютъра и много излизам без нея.Изобщо-както казва баща и:"това е бебешката мъст".

# 122
  • Мнения: 1 947
...Период ли е, променя ли се? Как адекватно да отговоря на поведението й, помагайте.
Период е. Simple Smile Помогни и да се чувства добре, ще отмине. Wink

# 123
  • Мнения: 485
Момичета, виждам, че някои от вас пишат разкази на тема "Моят опит с ЕБХ" - dimitriana, veshti4ka, mimsat - това много ме радва и ако имате желание бихме могли да ги сложим при другите разкази на естествено.ком - http://www.estestveno.com/index.php?pageid=4&langid=0&it … d=-2&cid=3060 Ако имате и тематични снимки - още по-добре.

Имам и още едно предложение, особено към "старите кучета" в тази тема. Вече повече от година четете тук и давате акъл. Знаете кои са най-често задаваните въпроси и кои проблеми възникват най-често. Защото не напишете няколко статии по въпроса - за ЕБХ в 21-ви век в български условия (или който където живее).  Simple Smile На мен например ми хрумват следните теми:
 
- Практическите аспекти на ЕБХ - как се започва, какво се прави по време на разходка, а през нощта, а в студено време, а на обществени места, а когато мама отсъства и т.н. и т.н. Как да се запази леглото сухо и други разни полезни идеки от типа на онова с навитата хавлия.
- Проблемите, които възникват - стачките - на какво се дължат и как се преодоляват.
- Да се обединят в един материал разни забавни случки, свързани с ЕБХ-то.

Може да се обедини това, което сте чели по въпроса от различни източници, и да се допълни с личния ви опит и с историите, които всеки ден си споделяме тук.
Има ли желаещи да се захванат? Че аз както винаги - идеи не ми липсват, но ми липсва време.

# 124
  • Мнения: 485
Аз имам нужда от вашата помощ - най-вече от кураж, но и съвет няма да откажа.

Мисля да започна да изхождам бебето през нощта, но от доста време все нещо ме спира. Най-вече ме е страх, че ще лежи мокър, а аз ще си спя (спя много дълбоко), другият фактор е мързелът. Освен това е много неудобно при нас - спя между бебока и Андрей, който пък може да се събуди ако много шавам. От едната страна на леглото е долепена кошара, стаята е тясна и направо няма къде да сложа леген на пода  Embarassed

Защо все пак мисля да опитам - защото той общо взето спи спокойно през нощта, но когато се събуди най-често към 5 сутринта започва да се върти и да нервничи. Аз пъхам гърдата почти без да се събудя, но той не засуква, а продължава да се върти и напъва, докато накрая го чувам да ака. Аз разбирам естествено какво смята да прави, но нямам сили да се вдигна. След това продължаваме да спим още 2-3 часа. А памперса/пелената сутринта са много мокри и мръсни.

Някак са много очевидни сигналите през нощта, а може и да се лъжа. Освен това мисля, че ако отлагам още и стане по-голям, вече много лесно ще се събужда, ако го вдигам.

Но не знам как да се огранизирам - как да го слагам да спи - гол от кръста или да слагам пелена за backup, какво да сложа отдолу, дали да спим с него в другата стая и други подобни въпроси.

# 125
  • Мнения: 161
Оль, аз съм в същото положение с креватчето долепено до леглото и мъж(обаче) от другата страна (който ми е съвестно да будя, че работи дори събота и неделя) Simple Smile системата ми е следната: ако усетя малката (напоследък тя се изправя доста чевръсто на крака и вече е късно Rolling Eyes ) я хващам, бутам гърда в устата й - за да не буди никого с евентуални викове, а пък и така се отпуска и изпълзяваме в този вид надолу по леглото към легена и само я провесвам като съм отлепила памперс с лепка от едната страна и съм го подгънала:) после като приключи (а тя е бърза), без да я тормозя - връщам лепенката едно към гьостерица Simple Smile  и запълзяваме обратно, като момата ми е върху корема. Така правя аз - лошото е, че не винаги имам сили, а и напоследък както вече споменах тя изпреварва всичките ми желания...  Tired

# 126
  • Мнения: 381
Duol идеята ти е много добра да се сподели опита, защото като почнах да я слагам на гърне всичко ми беше много непонятно и за малко да се откажа и да си кажа има време ще изчакам, аз съм нова в това отношение и ще се радвам да прочета практическите неща по темата, а и ако ми кажете как да се справя с мързела си да стана да изпишкам рано сутринта Гери цена няма да имате  Mr. Green

# 127
  • Мнения: 1 065
Duol, идеята ти наистина е добра, но аз съм толкова разсеяна напоследък, че като започна да пиша нещо често на финала сама се чудя каква ми беше първоначалната идея  Blush.
За нощното пишане- и аз бях измъчвана от същите мисли- ще я чуя ли, няма ли да настине като престои мокра... Всъщност се оказа, че я чувам. Втория път родих със секцио и така ме беше страх да се мърдам в леглото в началото, че както легнех, така се ставах (което ми припомня, че така и не четох нищо за твоето раждане). Поради неудобството да спя в една поза се събуждах по няколко пъти на нощ. Не знам има ли някаква връзка, но аз си мисля че и понеже съм по- стара (и по- мъдра) от преди  Grinning, не ме тормози толкова събуждането. С каката ме докарваше до бяс нощното хленчене  Embarassed Сега ставам по 3-4 пъти на нощ, половината от тях кърмя, другата- пишка и това не ми тежи изобщо. А и аз съм мързелива  Blush. И при нас детското легло, в което бебе изобщо не е спало, но пък каката се приюти, е от моята страна на леглото. Не е долепено, има място само колкото да се мине и заклещвам легена между кошарата и краката ми. Подозирам обаче, че по този начин изпишах веднъж каката  Mr. Green.  За престояването мокра- някой път хленчи, друг път си търпи, а и се оказва, че много добре попива хавлията отдолу и не е много влажно.

# 128
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравейтеее

Отдавна не сме се вясвали тук, но чета редовно и много се радвам на всички за успехите - продължавайте в същия дух.

Duol, аз нямам нищо против за разказа, но след мен ще трябва яка редакция да се прави  Mr. Green че не ме бива много в словоизлиянията. Като напиша нещо, ще ти кажа  Peace
А за нощното изпишкване - в началото като започнах, все още слагахме пемперс през нощта, а после памучна пелена - като усещах, че се размърдва, откопчавах бодито, махах памперса/пелената и внимателно я взимах в мен, като я слагах на гърда и над легенчето. Изпишкваше се, след това, като усетя, че се отпуска и пак се е унесла дълбоко, я слагах да легне, слагах памперса/пелената, закопчавах бодито и лягах. Когато станах сигурна в МЕН, махнах всякакви такива пособия и я оставих по голо дупе - отгоре или боди, или от пижамките с копчета отдоло по крачолите, но незакопчани - стават като нощнички. В началото слагах китеник отдолу и една пелена, та ако стане фал, да ги сменя с друг комплект. Но сега вече и това не слагам, пък ако стане фал - постилам китеник и пелена върху мокрото място.

Моят съвет е - възползвай се от ясните сигнали през нощта. Свиква се със ставането. На мен вече не ми прави впечатление и се наспивам чудесно.

sofi82, ето ти един начин - махни памперса и ще видиш, че при мисълта, че ако не станеш, всичко ще е подгизнало, ще рипаш като млада булка  Mr. Green

Последна редакция: нд, 30 мар 2008, 23:30 от mimsat

# 129
  • Мнения: 2 829
Duol, според мен е трудно да се направи някаква статия с обобщени, според мен е много по-ценно ако всяка от нас разкаже как е протекло ЕБХ при тях, кое ни е било трудно, кое ни е помогнало. Според мен всяка майка ще намери нещо полезно във всеки разказ. Аз поне не се наемам да правя обобщения, пък нали и за това е темата-тук се задават въпроси и всички ние отговаряме. И се вижда, че при едни работи едно, при други-друго.
Но аз мисля, че всеки разказ от някоя отнас, публикуван във форума довежда още няколко майчета при нас, което е много хубаво Grinning
Затова, и аз бих помолила Анна В., Айла, Мимсат, Пиги, както и другите майчета, които пишат при нас- разкажете за себе си, мисля, че ще бъдете полезни Praynig
Димитриана, много хубав разказ, благодаря, беше ми интересно да го прочета!

# 130
  • Мнения: 1 947
   Аз отдавна вече съм дала своето разказче в сайта. Wink
   Иначе, наех се да направя някаква структура на това, което предлага Оля. Все пак. Simple Smile

# 131
  • Мнения: 485

Моят съвет е - възползвай се от ясните сигнали през нощта. Свиква се със ставането. На мен вече не ми прави впечатление и се наспивам чудесно.

sofi82, ето ти един начин - махни памперса и ще видиш, че при мисълта, че ако не станеш, всичко ще е подгизнало, ще рипаш като млада булка  Mr. Green


Абсолютно си права! Аз го оставих направо по голо дупе. Вчера си уших хавлиена постелка, сложих и овчата кожа за всеки случай. Итървах два пиша, но и легена беше пълен сутринта, така че съм доволна като за първи опит  Laughing

Анна, страхотна си!  bouquet

# 132
  • Мнения: 762
Ми хитростите,които аз съм използвала най-много са:
вентилаторна печка (Процесът става малко по-сложен,но ускорява нощното изпишкване в студено време,защото хем отпуска бебето,за да не се дърпа от студеното,хем се изпишква на минутата)
поларено одеалце против мокри дюшеци(220/240,но сгънато на четири)-при махането на нощния памперс
сгъната пелена и сложена в гащичките (особено нощем,когато сме навън или знам че ще се напишка-само бъркам в гащичките,вадя я и не сменям никакви дрехи)

...и май толкова...

А за нощното ставане-понеже Калина е голяма и рита като и се пишка (или се е напишкала),за да не буди баща си я завивам с отделно одеалце,въпреки че е до мен.Завивам и себе си с част от него и по нейната завивка разбирам кога и се пишка,а баща и не усеща.
Не знам защо някъде смътно помня,(от статия) че една майка слагаше под бебето си нещо,в което пишкаше без да става,но аз не измислих такова нещо.

# 133
  • Мнения: 1 947
   Ако нещо искате да добавите, пишете го тук.
Всеки, който иска, може да напише нещо по някоя
от "точките" и ще се получи направо цяла книга.
Но това, само ако искате и който иска, никой не
е длъжен. Simple Smile Приех идеята на Оля, защото е и в
моята глава отдавна и сега ми се появи желание. Simple Smile
Вместо да превежда/ме книгата на И.Бауер, можем
да си напишем наша. Simple Smile
--------------------------------------------------------------------------------

Без пелени или едно интересно общуване с Вашето бебе

-Кога и как да започнете
   -Веднага след раждането
   -Първите месеци до четвърти-пети
   -След шестия месец

-Помощни средства
   -Опознайте ритъма на своето бебе
   -Разчитане на езика на тялото или бебето иска да Ви каже нещо
   -Интуиция и симбиоза или разчитайте на инстинкта си
   -Ключови сигнали за бебето или коя думичка да използвате

-Позиции за изхождане
   -Новородени
   -Нужна е само фантазия

-Ежедневие с бебето без пелени
   -Какво е необходимо или от бельото до гърнето
   -Сутрин или защо да не бързате с обличането
   -След сън или защо това е най-удачният момент за начинаещи
   -Нощем или как да се наспите
   -Игра или как играта е по-важна от пишкането 
   -Как да опазите леглото сухо
   -На открито или как/защо да не се притеснявате в парка

-Особени ситуации и условия
   -Пътуване или какво ни е необходимо за пътуване със семейния автомобил и обществения транспорт
   -Студ или полезен ли е за голото дупе снегът
   -Близнаци или как работата намалява двойно, а щастието се увеличава с толкова
   -Мама я няма или научете някого да ви помага

-Преодоляване на трудности
   -Страхът от „аварии“ или защо „мръсното“ всъщност не е мръсно
   -Кризи в общуването или защо бебето изведнъж отказва да седи мирно в ръцете Ви
   -Смирение и търпение – ключ към успешно общуване с бебето

-Фактори, които могат да повлияят върху количеството, вида и интервалите на изхождането
   -Нормална промяна в консистенцията още преди захранване – около шести месец
   -Захранване, храни
   -Климатични промени – студ, горещини
   -Болести

-Фактори за появата на известен „регрес“
   -Емоционален стрес
   -Смяна на дома, средата
   -Скокове в растежа
   -Нови умения

# 134
  • София
  • Мнения: 210
Да ви споделя за един период, през който преминаваме. Тъй като позагубихме тренинг с малкия, сега все едно започваме отначало. Миналата седмица махнахме памперса и мама започна да дебне и пере гащи. Както и да е, покрай многото пропуски имахме и попадения и ставахме все по-добри в улучването на момента и в стиковането на сигналите.
Всичко е чудесно, но от вчера малкият маймун  Twisted Evil е стигнал до заключението, че при подаването на сигнал мама започва да се занимава с него и постоянно ми сигнализира и после се кефи на цялата процедура, не върши нищо, а 3 минути след като съм му обула гащите се изпишква много доволен.
Някакви идеи как да минем през това?
Това, което е направила анна в. е страхотно. Аз нямам много какво да напиша от свое име, но бих могла да помогна с превода на някои материали.

Общи условия

Активация на акаунт