Машина за хляб - 9 част

  • 58 691
  • 664
  •   1
Отговори
# 645
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
От мене агнешкото - ей сега го метнах във фурната Mr. Green.

# 646
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Мариетка, аз такова по комшийски да взема да прескоча, ще нося студена бира  Grinning.....

# 647
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Мариетка, аз такова по комшийски да взема да прескоча, ще нося студена бира  Grinning.....



Заповядай Hug!

малиии, оспамихме темата та я кажи какво става с машината - меси ли, пече ли Laughing?

# 648
  • в резерват
  • Мнения: 3 722

малиии, оспамихме темата та я кажи какво става с машината - меси ли, пече ли Laughing?

Ами благодаря, добре е  Grinning  Записах се в темата и следя основните техники. Днес ще търся рецепта за типово брашно...... Ако може някой да помага  Praynig

Искам да си купувам по-тъмни брашна и да им добавям семенца, обаче освен на Техра не срещам по нашите магазини от другите марки, вчера и на Метро гледах.....а Техрата доколкото прочетох не е за препоръчване, абе моето са бели кахъри... Grinning

# 649
  • Мнения: 25 619
Днес ще търся рецепта за типово брашно...... Ако може някой да помага  Praynig


Виж, аз си харесах една основна рецепта и всеки ден правя различни вариации с видовете брашна.
Напр. замесвам хляба с 300 мл вода (ако я сменя с дом. сок, става доматен хляб, ако е с бира - бирен и т.н.), 1 с.л. захар, 1 1/3 ч.л. сол, 2 с. л. олио и 4 ч.ч. брашно (чашата ми е с вместимост 230 мл). Обикновено слагам 1 чаша пълнозърнесто, ръжено или царевично брашно, 1 чаша типово, 2-те чаши - бяло или добруджа. Може половината да е типово, половината бяло или добруджа - комбинации различни. Просто ако тъмното брашно е повече, хлябът бухва по-малко, но пак е много вкусен и с добър вид.
О, забравих - в горната рецепта при бяло брашно слагам 1 и 1/2 ч.л. суха мая, но ако тъмното брашно е повече - увеличавам дозата до цяло пакетче.

# 650
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Благодарности големи.......
Ако ми кажеш и каква програма ползваш за печене на тази рецепта, по точно да ми я кажеш като времетраене,  веднага  ще я забъркам......Иначе  съм горда притежателка на хлебопекарна от няколко дена и досега правя един френски хляб, който е на най-дългата програма. Става с доста дебела кора, обаче съпругът обича топли корички и хич не го слагам за дефект  Grinning.

# 651
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Коконче, карай на кратките програми - 1 и 2 имат опция и за бърза.
Хлябът си става чуден, дълга програма изобще не ползвам - кой ще чака 3,5 ч Mr. Green.

# 652
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Коконче, карай на кратките програми - 1 и 2 имат опция и за бърза.
Хлябът си става чуден, дълга програма изобще не ползвам - кой ще чака 3,5 ч Mr. Green.
Чакам аз, ама то ентусиазма още някой друг ден ще ме държи........Иначе за тази по-горната рецепта на 1 или 2 да я  пусна или няма значение.  Crazy

# 653
  • Мнения: 25 619
Ами аз съм с Alaska и най-хубави ми стават хлябовете на 1 и 2 програма. Веднъж пробвах на бърза и хлябът ми нещо не стана много сполучлив - хлътна му кората. Но пък може и от рецептата да е било, не знам, в началото пробвах всякакви.
Пробвай и виж коя най ще ви хареса.  Peace

# 654
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Мисля, че няма значение - и двете са с еднаква продължителност.

# 655
  • в резерват
  • Мнения: 3 722

Упс  Embarassed, забравих - аз съм със Северин.   И  на Мариетка знам, че е такава и затова така си писахме ....отивам да бъркам.......няма начин да не стане нещо.....Ако пък  не стане, поне къщата ми ще ухае на вкусно... Grinning
  
Пожелавам ви хубав ден на всички и пак благодарности  bouquet

# 656
  • София
  • Мнения: 7 876
Я тука да се явят старшите консултанти. Искам да попитам, след колко време ви втасва хляба, демек почва да се надига. Моят вече 15 минути втасва и не мърда да му се не види, пък досега не съм правил хляб в машината.

# 657
  • Мнения: 6 029
Ще се надигне. На каква програма го пусна? С каква продължителност?

# 658
  • Мнения: 25 619
Поне при мен се надига не само при втасването, но и при печенето. Така че, спокойно, ще бухне.  Grinning

# 659
  • София
  • Мнения: 7 876
Поне при мен се надига не само при втасването, но и при печенето. Така че, спокойно, ще бухне.  Grinning
Аааааа надигна се на дядууу самунчето тоооооо. Ся ша пробва дядо да го изпече и у машината и после ша го мисля.
Ми аз програми готови не ползвам. Комбинирам там програмата за месене и втасване и после си го печа на програмата за печене.
-----------------------------------------------------
Моля заповяйдате в профил после в анфас и накрая разчупен . На снимката дето е демек анфас отгоре отчупих малко преди да го извадя за да видя как се е изпекъл, затова там някъде в дъното ще ви изглежда малко бял.
Месен е на програмата са месене и втасване. Втаса около 45 минути. После е печен на програмата за печене около 40 минути на средно препичане плюс 10 минути на слабо препичане.
За пръв път изпекох хляба в машината, защото печката през това време беше заета. А какъв е на вкус ще докладвам като го изядем.
------------------------------------------------------
И тъй като стана дума за калкулации, да взема да използвам и професионалните си умения. Ето калкулацията на днешния ни хляб:

Брашно               1.20        0.600           0.7200   
Яйце                  0.20           1.000          0.2000   
Захар                  1.60           0.040          0.0640   
Сухо мляко     19.11        0.025           0.4778   
Олио                   4.00        0.040           0.1600   
Сол                    0.15        0.010            0.0015   
Ел.енергия       0.13       1.300       0.1705   
Амортизация     0.03        2.500             0.0778   

Така готов продукт от 1200 грама ми струва 1.87 лв, а ако го купя подобен от магазина за 700 грама би трябвало да ми излезе 1.09 лв. Проблема е, че не знам с каква марка хляб да го сравнявам за да си направя преценката, като се има предвид, че в този има сухо мляко и яйце.

В тази калкулация не е прибавена стойността на водата 400 ml и труда (ако изобщо има такъв да сложиш продуктите в машината и да наблюдаваш поведението на тестото)


дядо хаджия

Последна редакция: вт, 06 май 2008, 16:50 от дядо хаджия

Общи условия

Активация на акаунт