Деца с увреден слух - 3

  • 30 536
  • 292
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 34
veni-b на команди от рода на стани, седни, дай, ела, вземи и т.н. реагира почти винаги. Наистина има моменти когато не изпълнява, но е по-скоро защото е разсеян от ТВ или нещо друго, а не защото не ме чува. След като ходихме в София при психоложката, осъзнах че досега съм му говорела много сложно. В смисъл, че вместо да му кажа нещо с две-три думи, аз правя някакво сложно изречение, уж с цел да го уча, а пък то горкото съвсем се обърква. И в момента се опитвам да говоря колкото се може с по-прости изречения. Колкото до разговора, ами това което правим много трудно може да се нарече разговор Sad Например никога не съм успявала да го накарам да каже как прави кученцето, котенцето. Като ги види на улицата казва бау бау, няу няу, но ако аз го попитам не ми отговаря. Често казано понякога имам чуството, че такива въпроси го обиждат. Например показвам му книжката и го питам къде е топката. Вместо да покаже, защото съм сигурна че знае и може, той почва да се сърди и да блъска книжката. Не знам и аз какво да мисля вече  Thinking

# 61
  • Мнения: 2 543
Наистина, много е сложно да се правят предположения във вашия случай. Няма смисъл просто. Има много състояния от аутистичния спектър, при които децата се държат сякаш не чуват, но аз искрено ти желая да не е това. Какво става с изследването? Говори ли с доц. Спиридонова вече?

# 62
  • Мнения: 34
Наистина, много е сложно да се правят предположения във вашия случай. Няма смисъл просто. Има много състояния от аутистичния спектър, при които децата се държат сякаш не чуват, но аз искрено ти желая да не е това. Какво става с изследването? Говори ли с доц. Спиридонова вече?
Честно казано, като ни каза доктора че Вики ни чува, в първия момент се ужасих. Но в следващия си казах, че е сто пъти по добре това, отколкото да е аутист. Въпреки напредъка на медицината, не съм чула да е измислено лекарство за Аутизъм, а загубата на слуха е поправима. Ти какво имаше предвид с това:
Боби, този тест да не е с такъв апарат, с какъвто би трябвало да се прави скрининг на новородените бебета?

# 63
  • Мнения: 2 543
Ами, по света ( не и у нас, уви) се прави слухов скрининг на новороденото. То се прави с по-различна апаратура от тази, с която изследват в УНГ клиниките. Често се налага при някакви гранични стойности да се насочат родителите към следващо изследване, вече при специалист аудиолог. Доколкото съм чела, възможни са грешки. Но тук вече Боби може да каже дали наистина е така. Аз съм чела само популярна литература по въпроса. А и все пак не знаем дали в случая става въпрос за това изследване, аз затова попитах...

# 64
  • Мнения: 34
благодаря Ieppe. Имам усещането, че колкото повече въпроси задавам, се обърквам още повече. Признавам си, че с вчерашното си мнение Боби ми вдъхна огромна надежда. Но аз съм такава, че винаги си представям най-черния сценарий за да съм подготвена, а не неприятно изненадана. Стигнах дотам да обмислям ако му направят операция в кой град трябва да се преместим, защото в Сс няма специалисти, които могат да помогнат за рехабилитацията му. Съпруга ми смята, че съм полудяла  #Crazy Но просто съм си такава. Сега ще се опитам да не мисля повече за това, ще си гушкам сладурчото и ще чакам пътуването до София. Благодаря на всички за подкрепата, радвам се че ви има  Hug

# 65
  • Мнения: 2 543
Хихи! Не си само ти с тази диагноза! Crazy  Hug

# 66
  • Мнения: 2 563
благодаря Ieppe. Имам усещането, че колкото повече въпроси задавам, се обърквам още повече. Признавам си, че с вчерашното си мнение Боби ми вдъхна огромна надежда. Но аз съм такава, че винаги си представям най-черния сценарий за да съм подготвена, а не неприятно изненадана. Стигнах дотам да обмислям ако му направят операция в кой град трябва да се преместим, защото в Сс няма специалисти, които могат да помогнат за рехабилитацията му. Съпруга ми смята, че съм полудяла  #Crazy Но просто съм си такава. Сега ще се опитам да не мисля повече за това, ще си гушкам сладурчото и ще чакам пътуването до София. Благодаря на всички за подкрепата, радвам се че ви има  Hug

Пести си силите, ще ти трябват. Пък крой планове и сценарии, ако те успокоява. Но за момента нищо не знаеш с точност, затова по-спокойно го давай. Успех!  bouquet

# 67
  • Мнения: 179
Ами, по света ( не и у нас, уви) се прави слухов скрининг на новороденото. То се прави с по-различна апаратура от тази, с която изследват в УНГ клиниките.
Грешка, относно къде и какво се прави. Иначе апаратурата е идентична. Значи изследването за слухов скрининг на новородени се прави поне в три родилни дома( в Сф) и в три болници в УНГ отделения(Пловдив, Ст.Загора, Сф).Казвам "поне" поради факта че съжденията ми са обвързани с продажба на наша апаратура, но ние не сме единствената фирма вносител.
Апарата за отоакустични емисии обикновенно(но не винаги) изглежда като телефонна слушалка. Отоакустичните емисии са звуци получени или спонтанно или предизвикани в кохлеата, по-точно от външните слухови клетки и измерени в външния слухов проход(канал). Външните Слухови клетки имат двигателна способност, която предизвиква или спонтанно или в отговор на акустична стимулациа(звук) механична енергия в кохлеата. Тази енергия се предава обратно през механизма на средното ухо(чукче, стреме , наковалня) и тъпанчевата мембрана и се преобразува в акустичен сигнал в ушния канал. Емисиите се измерват или засичат в ушния канал посредством малък микрофон поставен в сонда.Звуковото ни възприятие(чуването) е свързано с определени действия.Първо, звукът минава през ушния канал и достига тъпанчето, където чрез средното ухо и вибриращи движения  се предава към кохлеата или вътрешното ухо.В кохлеата тези вибрации се предават из целия слухов орган стимулирайки хиляди миниатюрни слухови клетки(външни и вътрешни). Сихнала от тези клетки се изпраща на слуховия нерв и се препраща от най-ниските към най-високите слухови полета на мозъка където се възприема звука.
 Продукта(ако може така да се нарече) от стимулацията на тези външни слухови клетки са отоакустичните емисии. Отоакустичните емисии могат да се получат само при нормална кохлеа и нормално слухово възприятие.
Ако част от външните слухови клетки са повредени, в следствие на което има слухова загуба, тогава не се появяват отоакустични емисии(резултата е 100% negative или refer/ зависи от марката апарат/). Отоакустични емисии се появяват когато чуваме на 30 dB или по-малко.
Съжалявам за дългата лекция, дано имате търпение да я изчетете. В резюме : Децата с резултат REfer или 100% negative  имат слухова загуба над 30dB. Изледването обаче не оточнява точно колко, за да се разбере се правят евокирани потенциали(BERA) под упойка.

# 68
  • Мнения: 34
Боби изкушавам се да те питам какво означава загуба на слуха над 30db, но няма да го направя  Laughing Така или иначе другата седмица сме в София и всичко ще стане ясно. Благодаря ти още веднъж за инфото и стискай палци  Praynig

# 69
  • Мнения: 179
До 30-35 dB се видиш социално адекватен и нямаш загуба на слуха. Отчита се всичко което е над 30dB за загуба/ намаление. Винаги мислете за намалението в dB, а не в %. Бланките в различните болници са различни, на едни са до 100dB, на други до 120dB. Например 50 % от 100dB не са равни на 50% от 120dB!!!!!!!

# 70
  • Мнения: 147
Здравейте момичета, гледам че пак  доста съм изпуснала .
Добре дошла daci_g всички преминахме през това което ти преминаваш и на нас не ни се вярваше ....
Искрено ти пожелавам да са сгрешени първичните резултати ,но въпреки всичко хубавото е че медицината напредна и децата ни имат възможност да коригират загубата. Аз лично тук получих много утеха ,много информация ,съпричасност ,знай че тук сме готови да помагаме с каквото можем .

# 71
  • Мнения: 2 543
Боби, аз тъкмо това имах предвид - че в УНГ клиниките правят допълнително BERA,  а в родилните домове - ОАЕ, което все пак е по-различно изследване. А що се отнася до това, че в поне 6 клиники в цялата страна се прави този скрининг, за мен това не е профилактика на слуховите увреждания, или поне не може да се брои, че е в национален мащаб. Това е малко в страни от темата, но исках да уточня какво съм имала предвид. За мен тази тема със скрининга е много болна, защото продължаваме да ставаме свидетели на късно диагностициране и жестока загуба на време за децата.  Tired

# 72
  • Мнения: 52
Здравей те момичета,аз доста неща съм изпуснала пак.Добре дошла Daci-g чета всичко това което разказваш и не мога да си го побера в главата,искрено се надявам този резултат да е грешен , ще стискам палци резултата в София да е  много по различен от този кой то е сега.

# 73
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
До 30-35 dB се видиш социално адекватен и нямаш загуба на слуха. Отчита се всичко което е над 30dB за загуба/ намаление. Винаги мислете за намалението в dB, а не в %. Бланките в различните болници са различни, на едни са до 100dB, на други до 120dB. Например 50 % от 100dB не са равни на 50% от 120dB!!!!!!!

По обяснението на Боби, аз стигам до извода, че детенцето например може да има загуба на слуха към 50 дб, което всъщност би обяснило думичките, които казва, както и че повтаря от телевизора, особено, когато е пуснат по-високо... Може и да не съм разбрала, всъщност... Явно това изследване показва, че съществува проблем със слуха, но не отчита до каква степен, така ли?
daci_g , пожелавам ви успех на изследването в София, дано скоро да стане, чакането е страшно изтощително...

# 74
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
       Здравейте, момичета! И аз не съм чела два-три дни, бяхме с Венци на преглед и на среща в градината. От понеделник тръгваме на училище, утре ще направя абонамент към "ОК СуперТранс", още веднъж благодаря на Антоанета за безценната информация  bouquet!

       Добре дошла и от мен, daci_g! Да не сте го лекували с антибиотик и той да е увредил нещо...Дано да е грешна диагнозата, но вече си една от нас и не си сама! Стискам ти палци!

       Иначе имам въпрос към майките на деца на (и около) възрастта на Венци. Искам да му направим аудиограма, но не знам как протича тя - дали ще го упоят, ако не, той дали ще трябва да съдейства, как ще го задържим на едно място? Много ме притеснява, че той ще бъде неспокоен и резултата няма да е реален. Ако имате време, разкажете. Мерси!

Общи условия

Активация на акаунт