Кажете нещо "игриво" с кайма:)))))

  • 27 891
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 183
Кюфтенца на фурна

Омесва се 1/2 кг кайма с филия натопен във вода и изцеден хляб, 2 яйца, глава ситно нарязан лук, кимион, 4ерен пипер, малко настърган кашкавал. Оформят се кюфтета и се нареждат в намаслена тава. Въвъ всяко се прави дуп4ица, където се поставя по 1 маслинка. Настъргват се домати /може и от консерва/ и се изсипват около кюфтетата / аз слагам понякога и лук и някои зарзават според сезона/. Полива се с малко олио и се пее до сгъстяване на доматите и готовност на кюфтетата. Поднася се наръсено с магданоз.

# 16
  • Мнения: 5 183
Славянски гюве4 с каима

задушават се 500 гр телешка каима с 1 глава ситно нарязан лук, 1 зелена и 1 4ервена 4ушки /ситно нарязани/. След като месото се задуши, добавяме 1 ч ч ориз и 5 настъргани домата. изсипваме в тава, добавяме 3 ч ч вода и пе4ем до полу4аването на хрускава кори4ка. Сервира се с кисело мляко.

# 17
  • Мнения: 529
Моите любими бързи решения с кайма са:

Фалшива дроб- сърма
400-500 г кайма (смесена или каквато и да е)
гъби около 500 г
1 голяма глава лук (или 2 малки)
4-5 скилитки чесън
1 морков
1 ч.ч. ориз (може и повече, зависи от тавата)
2 л-ци домати (пюре, от буркан или пресени)
джоджен - повечко, особено ако е пресен
сол, черен пипер, кубче бульон   
1 кофичка кисело мляко
1 яйце
2 л-ци брашно

Направо в тавата, в която ще печем задушаваме лук, чесън и морков в много малко мазнина и малко вода. Добавя се каймата и се разбърква добре да стане на грашки и да се запържи. Слагат подправките - сол, черен пипер, много джоджен, доматите и бульонът, да се овкуси хубаво месото. Към него се добавят гъбите на едро нарязани да се позадушат и да си пуснат водата. Накрая и ориза - много добре измит. Разбъркваме, добавяме 3 чаши вода заради ориза и мушкаме във фурната. След около 20-30 мин. разбъркваме добре. Когато оризът поеме водата, правим заливка като за мусака и готово. Отгоре поръсваме с пресен магданоз. Става супер.

Кюфтета по градинарски - яхния

Каймата се замесва с лук, черен пипер, сол, ориз, чубрица и каквито други подправки харесвате. В тенджера се задушава съвсем леко 1 глава лук, 1-2 моркова, няколко скилитки чесън. Добавя се вода и кубче бульон за аромат. Като заври добре, се добавят кюфтета, оформени на не-много големи топки и овъргаляни обилно в брашно. като уврят малко, се добавят доматки и малко червен пипер, картофи на кубчета и една малка консерва грах. Аз слагам много магданоз в това ядене и си го сгъстявам по мой-вкус накрая с малко брашно. 

# 18
  • Мнения: 1 413
Вчера една приятелка ми даде идея за руладини:

омесва се кайма като за кюфтета за пържене, но без да се слага хляб. Нарязва се на кубчета сварено яйце, настъргва се кашкавал, нарязва се ситно магданоз, може и кисела краставичка, гъби, защо не грах, маслинка - на вкус и се смесват тези продукти-за плънка. Растила се кайма, слага се от плънката и се навива. Така приготвени, руладините се изпичат в намаслена тава, като и самите те се намазват с олио. След изпичане получения в тавата сос се смесва с разбито кисело мляко и се сервира с руладините. Звучи вкусно, другата седмица ще ги правя и ще докладвам.

# 19
Не знам дали си го видяла това:
"Нарязах по дължина обелените патладжани (около половин см дебелина), посолих и оставих да си пуснат горчивото, и запекох леко в тиган с много малко мазнина (ползвам олио спрей).
След това запържих кайма, лук и домати (като сос за спагети).
В една намазнена тавичка изсипах малко от соса и наредих патладжаните, изсипах останалият сос, наръсих с пармезан, и наредих втори ред патладжани. Върху него слагах каквито сирена имам в хладилника - чедар, някакво швейцарско, моцарела.
Запекох докато започна да хваща коричка. Поднесох нарязано като пица, беше чудно на вкус!"

Не е много "игриво" но пък е толкова вкуснооо.
Използвала съм 3 патладжана (тукашните са големички), една голяма кутия консервирани домати, че нямах пресни в момента, сирената са общо около 300гр. всичките взети заедно.

# 20
  • Мнения: 5 713
Предястие по португалски или Верина ми ти работа

Продукти
1 пакет4е тънки кори
2 глави лук
250 гр кайма
лют 4ервен пипер, индийско орех4е, сол, олио за пържене

Приготовление
Корите се срязват на две по ширина. В горния край се слага от плънката, приготвена от задушения лук, каймата и подправките. Сгъва се на триъгълник и се пържи в горещо олио.

Става 4удно мезе.

Последна редакция: нд, 18 сеп 2005, 21:01 от verri_77

# 21
  • Мнения: 3 861
не мога да се сдържа....Сладка хапка просто ме уби, дълго време се смях, много готино предложение.. Laughing
Иначе момичетата са ти дали доста рецепти и аз просто нямам какво да добавя... newsm78

# 22
  • Мнения: 2 952
Да ти играе , докато му правиш кюфтета.  Така ще  са  игриви кюфтета. Wink
И да е  гол!  Още по- игриви ще  са!

# 23
  • Мнения: 1 153
 hahaha hahaha hahahaама наигра ли се?

# 24
  • Мнения: 1 101
Предястие по португалски

Продукти
1 пакет4е тънки кори
2 глави лук
250 гр кайма
лют 4ервен пипер, индийско орех4е, сол, олио за пържене

Приготовление
Корите се срязват на две по ширина. В горния край се слага от плънката, приготвена от задушения лук, каймата и подправките. Сгъва се на триъгълник и се пържи в горещо олио.

Става 4удно мезе.
Аз сам 6год.в Португалия и за 1 път чувам за това мезе!!

# 25
  • Мнения: 5 713
Аз сам 6год.в Португалия и за 1 път чувам за това мезе!!
Е и? Пиша го така както съм го про4ела на времето и преписала в моята тетрадка.
Тогава да го наре4ем просто предястие, щом не си съгласна.

# 26
  • Мнения: 5 183
Аз сам 6год.в Португалия и за 1 път чувам за това мезе!!

Ами 4е какво толкова? Все от някъде иде това наименование.
Ето, например, моя баща беше тук, при нас, 8 месеца. Той е много запален кулинар. Записваше си рецепптата на всяко по-интересно вкусно ястие, което го гощаваха нашите познати  - местни и емигранти от къде ли не. По-късно като надзърнах в тефтер4ето - ами той на пове4ето манджи писал НЗ /Нова зеаландия/ или ПО НОВОЗЕЛАНДСКИ, въпреки 4е ... някои бяха южноафрикански, например. А имаше и рецепти от руснак, южнокореец ... Но знам 4е като го питат в БГ какви нови гозби е нау4ил в НЗ и той ще ги шашне и току някой после публикува някоя "Новозеландска" манджа. Лошо няма, само да е вкусно  Wink

Последна редакция: нд, 18 сеп 2005, 17:26 от Maika

# 27
  • Мнения: 1 101
Аз сам 6год.в Португалия и за 1 път чувам за това мезе!!
Е и? Пиша го така както съм го про4ела на времето и преписала в моята тетрадка.
Тогава да го наре4ем просто предястие, щом не си съгласна.

Няма проблем. PraynigПросто исках да уточня че не е португалско newsm10

# 28
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Аз сам 6год.в Португалия и за 1 път чувам за това мезе!!
Е и? Пиша го така както съм го про4ела на времето и преписала в моята тетрадка.
Тогава да го наре4ем просто предястие, щом не си съгласна.

Няма проблем. PraynigПросто исках да уточня че не е португалско newsm10

На мен много ми прилича на едно много любимо мое предястие, което съм яла в Мозамбик - шамуси. Там е адски популярно, но май е донесено по-скоро от индийците. Но пък е едно от най-популярните неща, които се ядат там. И тъй като Мозамбик е португалска колония, може от там да е дошло объркването. newsm78

# 29
  • Мнения: 1 290
Аз сам 6год.в Португалия и за 1 път чувам за това мезе!!
Е и? Пиша го така както съм го про4ела на времето и преписала в моята тетрадка.
Тогава да го наре4ем просто предястие, щом не си съгласна.

Няма проблем. PraynigПросто исках да уточня че не е португалско newsm10


Лозева, радвам се, че си в Португалия и благородно ти завиждам.
Давай ни португалски рецепти - ще ги приемаме с интерес.
Това че не си чувала някое ястие обаче не означава, че не е от там, нали? Wink

Общи условия

Активация на акаунт