Кърлеж!

  • 47 919
  • 92
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 455
Синът ми имаше кърлеж преди 2-3 седмици. И тъй като аз никога през живота си не бях виждала кърлеж, реших да махна черната точица с пинцета ( чудех се какво е ) и естествено главата остана вътре. Значи процедурата беше следната - отидох при личната лекарка, която ми даде направление за хирург, който за нула време извади остатъка от кърлежа с една игличка и намаза мястото с йод. Синът въобще не плака, а не е от най-смелите Simple Smile. След това отидохме да ни бият тетанус и с това нещата приключиха. Сега естествено ще го наблюдавам внимателно 1 месец, но не мога да го накарам да не тича в тревата или да не стои в пясъка. Така или иначе вече знам как да процедирам при следващия кърлеж.

# 61
  • Мнения: 143
четох за кърлежите, гледах снимки и пак не мога да бъда сигурна, затова ще ви питам
имам куче и проблемите с кърлежите са още по-реални при нас, днес докато оправях леглото видях една буболечка - кафява, с леко елипсовидно тяло, като я смачках пръсна ярко червена кръв, загледах се и видях още няколко такива, естествено ги подгоних и тях, но при едните кръвта беше много тъмно червена отиваща към кафява чак
не съм чувала за кърлежи на групи и то извън куче или човек, но тази кръв много ме уплаши и замисли - какво мислите по-въпроса, дали са кърлежи това?

П.П Толкова се уплаших, че вижте кое време е не смея да си легна даже и всичко ме сърби само като си помисля #Crazy

# 62
  • Мнения: 624
видях една буболечка - кафява, с леко елипсовидно тяло, като я смачках пръсна ярко червена кръв, загледах се и видях още няколко такива, естествено ги подгоних и тях, но при едните кръвта беше много тъмно червена отиваща към кафява чак
не съм чувала за кърлежи на групи и то извън куче или човек, но тази кръв много ме уплаши и замисли - какво мислите по-въпроса, дали са кърлежи това?

Кърлежите приличат по-скоро на малки паяци.

# 63
  • Мнения: 143
не не прилича на паяк, благодаря ти успокои ме поне, че не са кърлежи

# 64
  • Мнения: 257
Може наистина да са били кърлежи. Ето малко информация за тях
 Кърлежите са паякообразни членостоноги. Най-голямо епидемиологично значение имат кръвосмучещите кърлежи и по-специално иксодовите / пасищните /. Те са временни паразити по бозайници, птици, влечуги и по човека. Снасят яйцата си върху почвата, по пасища, слогове, сечища, под треви, листа, храсти, дънери, скални пукнатини, пещери. На всички етапи от развитието си, освен яйцето, кърлежите кръвосмучат еднократно, няколкодневно / от 3 до 10-12 дни /. При кръвосмучене от болно животно кърлежите могат да се заразят с редица микроорганизми / вируси, рикетсии, бактерии / и да пренесат заразата върху човека. През пролетно-летния сезон се увеличава числеността на кърлежите и рискът от заболявания, пренасяни от тях: Лаймска болест, Марсилска треска, Ку-треска, Кримска-Конго хеморагична треска, кърлежови енцефалити, туларемия и др. Те са тежки инфекции, които понякога завършват фатално.Опаразитяване с кърлежи може да стане по време на излет, при разходки в паркове и градини, при работа на полето или при грижи за животните / говеда, коне, кози, овце, кучета /. Нарастването на популациите безстопанствени кучета е една от главните причини за създаване на микробиотопи на кърлежи и то в местата, които се посещават най-често от деца, възрастни хора и домашни питомци.

Запиването на кърлежите е неусетно, поради отделяне на обезболяващо вещество. Човек може да разбере, че е ухапан, само ако види кърлежа, напипа го с пръсти или мястото се подуе и зачерви.

Много е важно, впитият кърлеж да бъде бързо отстранен , с което се намалява риска от заболяване! Най-добре е отстраняването да стане в лечебно заведение. Кърлежът се отстранява с помощта на малка пинсета или с ръка /в гумена ръкавица/, като се завърта леко и се внимава да не се разкъса. С оглед намаляване на риска за заразяване, за предпочитане е кърлежът да не се намазва с мазнина. Ако остане част от него, същата се отстранява чрез инцизиране, след което мястото се дезинфекцира и се закрива с превръзка.

Опасно е, ако кърлежът бъде смачкан, тъй като пренасянето на заразата върху човека може да стане освен при ухапването, също и ако съдържимото на инфектирания кърлеж попадне върху конюктивите или върху наранена кожа.

# 65
  • Мнения: 257
Те са твърди като буболечки, но крачката им са като на паяк, с малка главичка(почти не се забелязва), а цвета може черен, кафяв, а има и капуши те са меки и бели пълни със съсирена кръв!

# 66
  • Мнения: 143
приличаха по-скоро на буболечки отколкото на паяк, доколкото знам на насмукал се с кръв кърлеж тялото леко се издува - при тези нямаше такова нещо

# 67
# 68
в пирогов искат 25 лв за вадене на кърлеж

# 69
  • Мнения: 7 723
в пирогов искат 25 лв за вадене на кърлеж
...и на всичкото отгоре си го взимат за тях си ooooh!
За справка- тук Grinning

# 70
# 71
  • Мнения: 168
в пирогов искат 25 лв за вадене на кърлеж
...и на всичкото отгоре си го взимат за тях си ooooh!
За справка- тук Grinning
малко несериозно звучи историята, но да предположим че е вярна. Моя син го ухапа кърлеж преди 10 дена и му биха пентаксима, тъй като още не беше направен за неговата възраст. Аз ходих в правителствена болница - взеха ми 20 лв. Дойде хирург с негова сестра, извади го много внимателно, намаза го с нещо и му лепна лепенка. Много съм доволна, не знам къде са занесли кърлежа, а и не ме интересува, ако е бил заразен - значи ли че детето ще е ок? или че аз като знам че е бил заразен кърлежа ще ми стане по-добре, не ме интересува - вдигне ли температура, зачерви ли се мястото - веднага на лекар!
и това с ваденето сами на кърлеж - не мисля, че за дете на 1,5 г. някои ще се навие да го извади. Stop
за мазането с олио- донякъде съм съгласна, преди 50 г. едва ли са ходели на лекар за такова нещо, но пък и едва ли е имало толкова болести.
а и това с тревите не е много вярно - около 3 лекарки ми казаха, че кърлежи падали и от дърветата, не само в тревата. Нашия кърлеж се беше забил отпред на гърдите- а там няма кък да стигне по краката.

# 72
  • Мнения: 1 687
Да се включа и аз.
dona_78 , кърлеж не се качва на повече от метър от земята т.е. той не може да е на дърво. Това че е намерен на гърдите на детето не значи че не може да се качи по крака. Не бъди толкова сигурна.  Peace Първо си търсят подходящо място и после се забиват. Моя мъж преди месец го ухапа нещо. Не знаехме какво, но се опасявахме че е от кърлеж. След 3 дена крака му започна да се подува. Цял месец беше на антибиотик. А това че не те интересува какво е станало с кърлежа е леко безотговорно, поне според мен. Ако този кърлеж е бил заразен, то може и детето да е заразено. Не искам да се карам, но наблюдавай детето. Преди два дена си намерих и аз, извадихме го. В момента наблюдавам мястото, защото ако има нещо ще се появи тези дни.

# 73
  • Мнения: 4 753
...кърлеж не се качва на повече от метър от земята т.е. той не може да е на дърво.

Виждала съм кърлеж да пада от дърво, но след като не може да се качи сам, значи преди това някой е хвърлил горкото кърлежче там...

# 74
  • Мнения: 168
Да се включа и аз.
dona_78 , кърлеж не се качва на повече от метър от земята т.е. той не може да е на дърво. Това че е намерен на гърдите на детето не значи че не може да се качи по крака. Не бъди толкова сигурна.  Peace Първо си търсят подходящо място и после се забиват. Моя мъж преди месец го ухапа нещо. Не знаехме какво, но се опасявахме че е от кърлеж. След 3 дена крака му започна да се подува. Цял месец беше на антибиотик. А това че не те интересува какво е станало с кърлежа е леко безотговорно, поне според мен. Ако този кърлеж е бил заразен, то може и детето да е заразено. Не искам да се карам, но наблюдавай детето. Преди два дена си намерих и аз, извадихме го. В момента наблюдавам мястото, защото ако има нещо ще се появи тези дни.

е не съм съгласна, че не може да се качи на метър, а и моя син не е ходил в трева, за да го е пипнал от там. Не ме карай  да търся доводи по случая.
На мен също като на твоя мъж ме ухапа нещо и глезена ми беше подут един месец и са мазах с алергозан - НО ТОВА НЕ Е КЪРЛЕЖ! а и аз не разбрах на мъжа ти да са му вадили нещо, като кърлеж например.

и на последно място не е безотговорно да не ме интересува кърлежа - ако го изследвам и се иткрие, че е заразен какво? ще чакаме с детето пред болницата да му се появат пъпки или да вдигне температура. А може за по-сигурна да ни хоспитализират  Laughing
или пък не е болен кърлежа, но на детето му се зачерви мястото, да хода да се разправям, че не са изследвали кърлежа ли?
Баща ми е алергичен от ухапване от оси, ами ако детето също е алергично? но не аз ще знам, че кърлежа е бил болен и нещо са ме подвели Naughty

Последна редакция: чт, 21 май 2009, 23:16 от dona_78

Общи условия

Активация на акаунт