Майчинството - счетоводно - 11

  • 70 798
  • 1 054
  •   1
Отговори
# 840
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
Никой никъде не иска тези 6месеца осигурителен стаж да са непрекъснати и непосредствено преди първият болничен лист. Искат се да ги имате по принцип. За изчисление на обезщетението вече ще епо-различно, тъй като за периода 1-29.04 ще ви вземат за база минималната работна заплата. Варианта на лекарката е възможен, законов и след като тя ти го е предложила можеш да се възползваш, с цел по-високо обезщетение, защото базата ще ти е от 05 до 10 месец.

# 841
  • Мнения: 3 835
здравейте дами, искам да попитам следното:
 в момента съм в по майчинство с дете на 1година и 5 месеца, вчера ми издадоха 45 дневен болничен преди термин, трябва ли да попълвам някакви допълнителни документи (декларации) заради очакваното детенце и какъв е размера на болничните и майчинството което ще получавам за в бъдеще.

Благодаря ви предварително   bouquet
Болничния ще е в размер на минималната работна заплата, майчинството е фиксирана сума, към момента 220лв. Прилагате приложение 7, ако до сега не е представяно, това е за банковата сметка, заедно с удостоверение от банката, че това е вашата б. сметка.

Само че при нея има застъпване на майчинствата. Wink

# 842
  • Мнения: 12
Стики, благодаря за изчерпателния отговор.  bouquet

# 843
  • Мнения: 3 835
здравейте дами, искам да попитам следното:
 в момента съм в по майчинство с дете на 1година и 5 месеца, вчера ми издадоха 45 дневен болничен преди термин, трябва ли да попълвам някакви допълнителни документи (декларации) заради очакваното детенце и какъв е размера на болничните и майчинството което ще получавам за в бъдеще.

Благодаря ви предварително   bouquet

В този случай може да получаваш това обезщетение (315 дни), което си получавала за предходното си дете. Т.е. няма да се изчислява наново.
(Освен ако е било минималното - тогава новото ще е 220лв.)

За първото дете ще получаваш 50% обезщетение - 110лв. до навършването му на две годинки.

Подаваш Приложение 4 при работодателя (за първото дете) и болничния.

# 844
  • Мнения: 3 835
Стики, благодаря за изчерпателния отговор.  bouquet

 Grinning Ако нещо не ти е ясно, пак заповядай!

# 845
  • Попово
  • Мнения: 687
Стики, благодаря   bouquet

# 846
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
И аз благодаря за поправката!  Simple Smile

# 847
  • Мнения: 15
До Стики или всеки, който може да ми отговори.
От 5 години съм самоосигуряваща се на по-високия процент /за майчинство и болнични/. От 16 юни 2008 съм на безсрочен трудов договор като продължавам да се самоосигурявам. От 11.09.2008г.съм в 45-дневен болничен преди раждане. Моето питане е дали и от двете места ще получавам обезщетения за болнични, въобще от второто място  как ще ми изчислят базата, след като нямам там 6мес. трудов стаж, но пък имам от друго място /като самоосигуряваща се без да имам прекъсване/.
Освен това след изтичане на 315 дни обезщетение за отглеждане на малко дете се получава и от двете места ли /т.е. 2*220лв/ или само 220лв. И ако реша да се върна на работа на едното място, от другото ще получавам ли обезщетение за отглеждане на дете, наполовина ли ще бъде или въобще няма да имам право. Питам защото и на двете места се внасят осигуровки като за пълен работен ден от 8 часа.
И дано не съм нахална с въпросите си, но ако си осигуряван на минимална заплата 240 лв., базата за изчисляване на болнични по майчинство пак ли остава 90% от 240 лв., което макар и с малко е по-малко от 220 лв.

# 848
  • Мнения: 43
Здравейте и от мен   bouquet
нямаше да ви занимавам ако в счетоводството ни ми бяха отговорили. Питането ми е колко осигуровки трябва да довнасям на 700 лв. при условие, че шефа ме осигурява на 250 лв.  И др. ми въпрос колко майчинство ще получавам при условие, че съм осигурявана през последните 6 месеца : 1 месец на 250 лв. и остоналите 5 на 700 лв. А и приеха ли 90% да се вземат 12 месеца, а не както до сега 9 м.
Предварително много ви благодаря.

# 849
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
Ето тук има няколко вида калкулатори, сметни си осигуровките на 700 и на 250лв, разликата ще му я дължиш. За правилно изчисление на обезщетението трябва освен бретната заплата, нетната за месеците и съответно работните дни.

# 850
  • Мнения: 43
Много ти благодаря за бързия отговор Ала бала  kissss05:

# 851
  • Мнения: 3 835
И аз благодаря за поправката!  Simple Smile

На всички ни се случва. Wink

Последна редакция: ср, 17 сеп 2008, 00:31 от Стики

# 852
  • Мнения: 3 835
От 5 години съм самоосигуряваща се на по-високия процент /за майчинство и болнични/. От 16 юни 2008 съм на безсрочен трудов договор като продължавам да се самоосигурявам. От 11.09.2008г.съм в 45-дневен болничен преди раждане. Моето питане е дали и от двете места ще получавам обезщетения за болнични, въобще от второто място  как ще ми изчислят базата, след като нямам там 6мес. трудов стаж, но пък имам от друго място /като самоосигуряваща се без да имам прекъсване/.
Освен това след изтичане на 315 дни обезщетение за отглеждане на малко дете се получава и от двете места ли /т.е. 2*220лв/ или само 220лв. И ако реша да се върна на работа на едното място, от другото ще получавам ли обезщетение за отглеждане на дете, наполовина ли ще бъде или въобще няма да имам право. Питам защото и на двете места се внасят осигуровки като за пълен работен ден от 8 часа.
И дано не съм нахална с въпросите си, но ако си осигуряван на минимална заплата 240 лв., базата за изчисляване на болнични по майчинство пак ли остава 90% от 240 лв., което макар и с малко е по-малко от 220 лв.

Ще получаваш обезщетение за бременност и раждане и от двете места по равно.
База е сборът от осигурителните доходи и по двете основания. (за трите месеца преди юни ще влязат 0 по трудовия договор). Като базата за самоосигуряването и бруто, и нето е доходът, на който се осигуряваш (минимум 240лв. месечно).

След 315-ия ден обезщетението е едно. На другите ти въпроси не знам отговорите.

Последният ти въпрос е свързан вероятно с мин. осиг. доход на самоосигуряващите се. Ако е така - по-горе мисля че съм отговорила.  Simple Smile

# 853
  • Мнения: 1 208
Имам следния въпрос-работя в съдебната система и съм в майчинство в момента.Откакто съм си вкъщи имахме няколко увеличения на заплатите.Въпроса ми е - аз вземам ли тези увеличения или след като почна работа тогава.И ако е след като отида на работа кога и как ще ми ги начислят.От парите които ми се превеждат сега немога да разбера -всеки път различни суми получавам.Благодаря ви предварително.  bouquet

# 854
  • Мнения: 15
Стики, много ти благодаря за бързия отговор.

Общи условия

Активация на акаунт