Тортено предизвикателство Октомври 2008

  • 62 424
  • 1 138
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: 1 122
Blueeye само колко милички са тези герои. Много добре си се справила с тортата, фигурките са перфектни, както и всичко останало по тортата.  bouquet

Tandoori това е "произведение на изкуството". Каквото и друго да кажа малко ще бъде.  newsm20

# 856
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Момичета и двете торти са страхооотни. Много ми харесват като изпълнение, браво.
Отивам да чета обясненията.

# 857
  • у дома
  • Мнения: 1 581
sillsav, знам ли защо, така беше по-лесно, а и на картинката са със затворени оченц и ги направих и аз така  Laughing ето ви снимки на пънчето, муминтролите и сместа, почти стъпка по стъпка ТУК и ТУК и следващите снимки  Peace Clairette, цитирам:
Цитат
Госпожица Снорк (Snorkfröken, Niiskuneiti) - приятелка на Муминтрол. Има руса коса с бретон; носи златна верижка на глезена. Романтична и кокетна. Променя цвета си, когато настроението ѝ се мени.

 Mr. Green цветчетата - с комплекта на Уилтън  Peace

и отново - Tandoori, eli_c, raya_usa, Анда, pina, violetblue, краси.мира, 2в1, Оранжево небето, kaninova, _Пепи_, silrai, marulka_s, van444e, radinna, sillsav, dimitrina73, Maktub, Clairette, barcela, petia_tag, КорНиШонка, stasi76, Джемма Благодаря на всяка една по отделно  newsm51 даже се позасрамих  Embarassed дано не съм изпуснала някой  Praynig

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 19:52 от blueeye®

# 858
  • София
  • Мнения: 2 113
Тандури, като чета последните ти разкази - чудя се, какво стана с птицата след снимките?

# 859
  • Мнения: 7 091
Дими... Laughing ....изхвърлих я  Laughing В коша отиде буквално. На децата нямаше да я дам с толкова захар и т.н, просто нямаше смисъл да я държа.
И за да отговоря на следващия си въпрос- не, не ми беше жал Simple Smile. Имам ли снимки, другото не ми е проблем Simple Smile Виж, ако не бях успяла да снимам направо щях да получа разрив на сърцето  Laughing. Имам ли го на снимки, вече всичко е ОК Simple Smile За какво да я държа, просто няма смисъл.  Simple Smile Ще направя друго Simple Smile

# 860
  • София
  • Мнения: 2 113
Дими... Laughing ....изхвърлих я  Laughing В коша отиде буквално. На децата нямаше да я дам с толкова захар и т.н, просто нямаше смисъл да я държа.
И за да отговоря на следващия си въпрос- не, не ми беше жал Simple Smile. Имам ли снимки, другото не ми е проблем Simple Smile Виж, ако не бях успяла да снимам направо щях да получа разрив на сърцето  Laughing. Имам ли го на снимки, вече всичко е ОК Simple Smile За какво да я държа, просто няма смисъл.  Simple Smile Ще направя друго Simple Smile


Сърцето ми е разбито Cry...Ама така си и трябва, аз отчасти по настояване на малкия, отчасти и защото на мен самата не ми стиска, пазя доста фигурки и вече имам проблем с намирането на място....

О, пак гледах снимките, моля те, в последните минути на обсъждането на тортата ти - кажи ми светлината зад воалите ли сменяш или воали с различен цвят слагаш, това го бях пропуснала ( и кой знае още колко неща не съм питала...)

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 22:51 от dimitrina73

# 861
  • Мнения: 7 091
Дими, аз съм ползвала само по едно парче воал, останалото са цветни платове. Сменяла съм и платовете, и воалите. Първите бяха нюанси на червеното, втори нюанси на синьото, имах и един зелен воал, който се чудех дали да не добавя към сините, но се отказах.  Peace

# 862
  • Мнения: 2 185

 Mr. Green цветчетата - с комплекта на Уилтън  Peace

Туй го разбрах- ама кой комплект- Еджектора или този за цветя, че не мога да вържа?

Не мога да си представя Жар птицата в кофата  Sad .И аз почти нищо не пазя, понеже почти всички торти са ми за подарък и получателите  си пазят фигурките. Пазя само младоженците от миналото предизвикателство и калинките от септември. Сега обаче ме е яд, че нямам повече фигурки, защото утре ще правя една презентация в колежа и ми трябват повече фигурки, а нямам  Sad.

# 863
  • Мнения: 1 173
Aни ти като каза че децата са изяли фигурките , ей така ми се отвориха очите  Shocked. Щях да те питам за птицата и за всичката боя по нея , но ми стана неудобно ( а и до колкото те познавам , макар и виртуално ми стана чудно как си дала на малчуганите да изядат птицата )
Клеър що не свирна бе мадам поне 3-4 дни по-рано - имам 2 кутии с фигурки , но и аз като Дими ще трябва да почна да хвърлям. В нас няма кой да ги яде - на Дида не са и интересни за ядене  Mr. Green

# 864
  • Мнения: 7 091
Aни ти като каза че децата са изяли фигурките , ей така ми се отвориха очите  Shocked. Щях да те питам за птицата и за всичката боя по нея , но ми стана неудобно ( а и до колкото те познавам , макар и виртуално ми стана чудно как си дала на малчуганите да изядат птицата )
Клеър що не свирна бе мадам поне 3-4 дни по-рано - имам 2 кутии с фигурки , но и аз като Дими ще трябва да почна да хвърлям. В нас няма кой да ги яде - на Дида не са и интересни за ядене  Mr. Green

Ооо, съвсем не Simple Smile Без хич не можеше, изядоха няколко камъка, наблегнаха повече на фондана, но то не беше много, аз ги ограничавам от към захар, особено като пък има и боя Simple Smile

# 865
  • Мнения: 7 091
6 Ноември
Обсъждане на тортите на Radinna и Stasi76.

Малко за правилата на обсъждането:
Форматът на обсъждане ще е свободен, както предния път. Моля както наблюдателите, така и участниците да имат чувство за такт при коментарите си, като се стараят да предложат конструктивна критика!
В първият постинг на всяко обсъждане ще пускам описанието на изработилите тортата точно както са ми го пратили.

Няколко съвета към обсъждащите:
- Моля, уточнявайте към кой е отправен въпроса ви!
- Преди да зададете въпрос, убедете се, че авторката не е отговорила на същия или подобен въпрос. Имаме само по 1 ден за 2 торти, времето не е много, така че постарайте се въпросите да не се повтарят!
- Моля, не обсъждайте други торти и не задавайте въпроси на други участници докато дискусията за настоящите тече!
Благодаря на всички ви за разбирането!

Radinna
Тортата на Radinna можете да видите тук:
http://flickr.com/photos/26588310@N04/sets/72157608325228565/
Описанието на Radinna

Барбароните не са като другите живи същества. ..Те могат да се преобразяват...

Това беше любимата книжка на брат ми преди 25 години, а после и на моите двама сина. От толкова четене вече я зная на изуст и това беше най-естествения избор за нетрадиционни приказни герои.

Татко и мама Барба всички ги познавате, а децата са: Барбалячо – черния художник, Барбалала – зелената музикантка, Барбарела – лилавата кокона, Барбадей – синия учен/това в ръцете му е телескоп/, Барбарири – жълтия любител на животните, Барбалена – оранжевата любителка на книгите, Барбадан – червения /а в моя случай тъмно розов/ спортист.

Всички фигурки са от шоколадово тесто.

Блат:

Това е една стара рецепта за английски кекс, която не бях правила от ученичка

125 гр.  Масло, 1 чаша прясно мляко, 5 с.л. какао, 2 чаши захар и една ванилия се варят около 3-4 минути. От тази смес отделих около половин чаша, доразредих я с мляко и с това после сиропирах блатовете. Останалата смес се оставя да поизстине и към нея се прибавя 2 чаши брашно, 3 яйца и 1 бакпулвер, но аз исках да сане в тавата на фурната и затова сложих 5 яйца, пакетче и половина бакпулвер и около 3 чаши брашно.

Наду се неособено равномерно, но все пак успях да го разрежа на две и тъй като и целия блат разрязах на половина ми се получиха 4 платки  - супер неравномерни.

Сиропирах с гореописаната смес и слепих с крем от 1 кондензирано мляко, 500 гр. Млечна сметана „Президент”  и една кутийка крема сирене, май „Рама” беше. Получи се невероятно вкусен крем. То и очакванията ми бяха такива, защото от сметана и кондензирано мляко цяло лято правих сладолед, а сиренето просто го сгъсти.

Отвън тортата е намазана с крем от около 150 гр. Масло, пудра захар и един пудинг Ванилия.

На следващия ден я покрих с шоколадово тесто, което обаче нещо не ми се получи . За първи път го правя от натрошен на дребно шоколадов кувертюр – така се продава в торби. Досега го правех от кувертюр на блок и се получаваше супер, а за тази торта останапа някакви парченца, които не можах да размеся и си се виждат по покритието.

Покритието е точено върху силиконово килимче, намазано с олио, защото иначе много лепнеше. Точенето се оказа доста трудна, поне за мен работа и още повече ви се възхищавам как хубаво си покривате тортите.

Самото покриване не е от най добрите, които сте виждали, но аз съм все пак доволна, тъй като това ми е първото на правоъгълна торта.

Самия процес на правене на тортата ми достави голямо удоволствие, особено фигурките и ме спечели окончателно за тортоправенето.

Снимките ми не са от най-добрите, но са правени на лампа, тъй като децата нямаха търпение да заръбат гадинките.

Stasi76
Тортата Stasi76 можете да видите тук:
http://flickr.com/photos/26588310@N04/sets/72157608354070924/
Описанието на Stasi76:

Торта „Сламеното биче”



1-ви блат: от торта „Сахер”
·   120 гр кафяв кувертюр
·   5 яйца
·   155 гр захар
·   1/2 ч.ч. олио
·   1 ч.ч. брашно
·   1 ч.л. бакпулвер
·   1 ч.л. ванилов екстракт
·   3 с.л. вода
Кувертюра се  разтопява  в МВ. Белтъците се отделят от жълтъците и се разбиват с половината от захарта. Жълтъците се разбиват с останалата половина захар.Добавя се олиото лъжица по лъжица докато се поеме напълно. Прибавя се разтопения кувертюр. Тази смес се изсипва към белтъците, като се бърка с лъжица. Брашното се разбърква с бакпулвера и ванилията и се прибавя към яйчената смес. Бърка се внимателно до получаване на еднородна смес. Пече се при 180* 20 мин.


2-ри и 3-ти блат: от торта „Генерал”

6 яйца
2 чаши захар
1 кутийка захвасена сметана(200гр)
150 гр. масло
2 чаши брашно
1 п. бакпулвер

Разбиват се последователно-яйцата със захарта, сметаната, маслото и брашното с бакпулвера.Сместа се разделя на 2 части. В едната сложих 2 с.л. какао, а в другата 20 гр. мак. Пече се на 180* 15 мин.

 Сиропирах блатовете с компот.

Маслено-млечен крем:

0.800 мл. пр. мляко
16 с. л. брашно
250 гр.меко  масло
170 гр. п. захар
2 ванилии
30 гр. кокос
100 гр. натурален шоколад

0.700 мл. мляко се слага в тенджерка. В останалото мляко се размива брашното и се прибавя в тенджерката при другото мляко. Слага се на котлона и се бърка непрекъснато докато се сгъсти. Оставя се да изстине.
Маслото се разбива с пудрата захар много добре, прибавя се и ванилията. Към този крем се добавя лъжица по лъжица млечния крем и се разбива с миксер до получаване на еднородна смес. Разделя се на 2 и към едната част се добавя кокоса, а към другата разтопения шоколад.

За основа сложих блата от торта „Сахер” и намазах с крема с кокос, след това блата с мак и намазах с шоколадовия крем и покрих с шоколадовия блат от торта „Сахер”. Най-отгоре и отстрани намазах с разбита течна сметана. Отстрани шприцовах пак със сметана и отгоре също. Къщичката е от пандишпан, а фигурките от готова моделираща маса. Гъските и патиците гледах от една торта на Пепи, а всички останали фигурки от картинката на приказката.

Размери 28 х 30 см.


Това е любимата ми приказка от моето детство. Спомням си, че исках майка ми да ми я чете по няколко пъти. Друга не признавах. Затова реших да направя тортата по сюжета на тази любима за мен приказка.Пиша я защото не съм сигурна дали някой я знае и за да добиете представа за самата торта.
                                                       
                                                СЛАМЕНОТО БИЧЕ

       Живели едно време старец и старица. Дядото добивал смола, а бабата          шетала из къщи.
      Не щеш ли, започнала бабата да додява на стареца:
Направи ми биче от слама!
Ама че глупави прищевки!За какво ти е това биче?
Ще го паса.
Нямало що да стори дядото, направил едно сламено биче, а отстрани го    намазал със смола.
На сутринта бабата взела хурката с къделятя и се запътила да пасе бичето. Седнала на една могилка, предяла си и си повтаряла:

                  Паси, паси биче сламено, със смола намазано,
                  паси, паси биче сламено, със смола намазано!

Прела, що прела, току задрямала.
Изведнъж от голямата гора, от тъмните борове изскочил мечок. Втурнал се към бичето:
Ти кой си?
Аз съм биче сламено, със смола намазано!
Дай ми смола,че кучетата ми съдраха кожата!
Сламеното биче си замълчало.
Ядосал се мечокът, гризнал сламеното мече – и залепнал за него.
Бабата се събудила, викнала на дядото:
Тичай, дядо, бичето ни хвана мечок!
Дядото взел мечока и го запрял в зимника.
На другия ден бабата пак грабнала къделята и се запътила да пасе бичето. Седнала на могилката, прела си и си повтаряла:

              Паси, паси биче сламено, със смола намазано,
              паси, паси биче сламено, със смола намазано!

Прела що прела, току задрямала.
Изведнъж от голямата гора, от тъмните борове изскочил вълк. Зърнал бичето:
Ти кой си?
Аз съм биче сламено, със смола намазано!
Дай ми смола,че кучетата ми съдраха кожата!
Вземи си.
Гризнал вълкът насмоленото биче и залепнал.
Събудила се бабата и се развикала:
Дядо, дядо, бичето хвана вълк!
Дотърчал дядото, взел вълка и го запрял в зимника.
Извела бабата бичето и на третия ден да го пасе и седнала да преде.
Прела, що прела, току задрямала.
Дотичала Лисана. Запитала бичето:
Ти кой си?
Аз съм биче сламено, със смола намазано!
Дай ми смола, миличък,че кучетата ми съдраха кожухчето!
Вземи си.
Залепнала и Лисана. Събудила се бабата, викнала дядото. Дядото хвърлил и Лисана в зимника. Доста животни се насъбрали там!
Седнал дядото на капака към зимника, взел да си точи ножа и да си говори:
Сега ще смъкна кожата на мечока. Ще стане кожух за чудо и приказ!
Дочул го мечокът, уплашил се:
Не ме коли, дядо по-добре ме пусни на свобода! Мед ще ти донеса.
А няма ли да ме излъжеш?
Няма да те излъжа.
Ха да видим! – И пуснал мечока.
И пак седнал да точи ножа. Обадил се вълкът отдолу:
-   Защо точиш сега ножа, дядо?
-   Как защо? Ще ти одера кожата и ще си стъкмя дебел калпак за зимата.
-   Пусни ме! Ще ти докарам овчици.
-   Ха да видим, само да не ме излъжеш!
Пуснал и вълка. После отново се заловил да точи ножа.
Кажи ми, деденце, защо точиш този нож? – запитала го Лисана.
Твоето кожухче е меко – отвърнал дядото. – Ще стане хубава яка за моята баба.
Леле, не ми дери кожухчето! Ще ти докарам кокошки, патици, гъски.
Ха да видим, само да не ме излъжеш! – пуснал той и Лисана.
На сутринта още по тъмно някой – чук-чук – на вратата.
Дядо, дядо, някой чука! Иди да видиш кой е.
Отишъл дядото, гледа мечокът донесъл цял кошер, пълен с мед. Взел дядото кошера, прибрал го, току отново – чук-чук – на вратата. Вълкът бил докарал овце. След малко довтасала и Лисана с кокошките, патиците и гъските.
Зарадвал се дядото, зарадвала се бабата. Заживели си те сговорно и честито.


# 866
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Радина, чудеста торта! Много изпипани фигурки, красиви цветове! Проблемите с покритието и неравните блатове сама си ги знаеш, но това са бели кахъри Laughing, не се забелязва много, достатъчно ефектни са фигурките ... Можеше да ги обърнеш блатовете насам-натам за да не е единия ъгъл най-ниско  Peace ...
Стаси, супер приказка, бях я забравила Grinning. Много труд бре жена, за мен тази и на raya-usa "Хензел и Гретел" са най-мащабно замислените и трудоемки торти, с най-много елементи ... Без да омаловажавам жар птицата Grinning, но тя е голяма, а това са малки, пипкави неща и толкова различни, че сребърна брадва, че златен кошер, дъска по дъска и керемида по керемида къщата, на овчиците вълната, мама миа  Shocked ... Как ти стигна търпението, шапка ти свалям Thinking Laughing ..... Само цвета на тревата и на оградата не ми харесаха много, бледнеят, а бичето малко зеленее, но може би е от осветлението за снимките ... Туй биче пък е точно като картинката, точно око имаш  Peace ...

# 867
  • Мнения: X
Radinna, тортата ти много ми харесва.Всъщност,това което приемаш за дефект,за мен е ефект- покритието изглежда като полянка,някак по-реалистично.Ако беше идеално гладко,щеше да е изкуствено.

Stasi76,не я помня приказката...но с фигурките си се справила повече от успешно.Може би само тревата и оградата трябваше да са по-наситени,по-тъмни цветове.Но като цялостен изглед е перфектна.

Торта Генерал с млечно-маслен крем ли е в оригинал?Ако не е ,би ли написала оригиналния крем?

# 868
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Радина, Стаси, както казва Тигър от Мечо Пух - ПоздрИвления!

Идейни торти, направени с много желание.

Радина, със шоколадово тесто не съм работила и някак си му имам респект, което ме кара да те погледна и теб с респект. Харесва ми цветово тортата, барбароните са чудесни, само черните са малко напукани, явно черната боя се поема по-трудно. Корифея на шоколада, Ванчето беше дала идея как да се борави с черна боя и шоколад, но не си спомням, щото не съм работила и не съм обърнала подобавящо внимание на съвета, но помня, че имаше такъв.
Иначе детайлно изпипани фигурки, дребни, с много дребни джвъчки. За чаршафа ти сама го виждаш като не добре опънат и си права, но трябва тренинг за това, аз също съм боса в тази част. Иначе неравномерното зелено оцветяване не зная дали е търсен ефект, но много ми допада.

Стаси, още една разнообразна идея. Темата наистина се оказа много плодотворна и твоята торта е доказателство за това.
Добре си се справила с шприца, фигурките също ми допадат много, като изляти с калъп са, БРАВО! Единствено една моя субективна преценка, аз бих я направила по-цветна тортата. Обичам наситени цветове и твоите молко ми бледнеят, но както писах, това е субективно и е лично мое виждане. Поздравления и за избор на торта, тези дни и аз се вдъхнових да пробвам маковите блатове и да знаеш, ти си ми вдъхновението!

# 869
  • Мнения: 1 491
Хайде да си кажа, че после като потъна в работа и чааак довечера...

Radinna поздравявам те, татко Барба е розов  Laughing Ванче закачкам се, нИ сЪ сърди Много хубави фигурки си измоделирала   bouquet  Най-най ми харесва жълтичкият ... Барбарири ей, момиче, добре, че си ги написала, че щях да си карам по цветове  Laughing  Чаршафа в случая ти се е получил много интересно, защото трева, трева + още нещо ...  hahaha За блатовете, аз преди време, си правя кекс, ама от бързане съм си врътнала фурната на вентилатор... и ми се наду само от страната при вентилатора, а другата стана една сльокава и гадна... Винаги когато пека НЕ използвам вентилатора и всичко се надига равномерно...  Поздравявам те за тортата   bouquet

stasi76, бичето като истинско  Shocked Гледах го, гледах и му се радвах  Wink  Браво, това е много трудоемка торта от страна на декорацията   bouquet  Толкова много елементи и мънички при това... На къщичката дето държи покрива солета ли е или нещо друго? Чудесна торта, благодаря ти, че ми припомни тази приказка   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт