Нашите "специални" деца с ДЦП-4

  • 66 291
  • 578
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 037
draga77 , аз лично не съм чувала за тази лекарка в Токуда, дано се включи някой с мнение.
Dimmy , ще споделиш ли нещо повече за този метод?
Много се радвам, че детенце има напредък.
orhid , аз съм от хората, които не прилагат и не одобряват метода на Войта, но не мисля, че прилагането му би довело до изоставане в двигателното развитие на детето.
В кърмаческа възраст се постига много ако детето няма Епилепсия.

# 226
  • Мнения: 314
Този институт в Унгария сигурно е място където лекари и рехабилитатори работят в екип затова има резултати.
Мисля че само тогава пациентите ще постигнат максимума на едно комплексно лечение което за унгарчетата е чудесно, а нашите мили българчета..........си правят експерименти с тях.Още преди диагнозата те пращат на рехабилитация ,на майките им идват на акъла логични въпроси но някой трябва да е чел повечко за да отговори на тях.Накрая сами намират отговорите но доста полезно време е изтекло.Които са имали късмета това което са правили с тях да е било за тяхното състояние -добре а които не..............не нищо а може и по-лошо.Но това е част от борбата.

Искам да попитам тези шени за стегнати крачета ли са.Може ли  на дете с хипотония да бъдат полезни?

# 227
  • Мнения: 23
Dimmy, моля те разкажи повече за този институт в Будапеща, каква е програмата за рехабилитация, колко време продължава курса, каква е цената, има ли някаква база или хотел където да се спи в близост, и най-вече дай ни някакъв сайт или интернет адрес на института защото никъде не успях да го открия. Благодаря ти предварително.  И най-важното ти каква промяна виждаш след курса на лечение.

# 228
  • Мнения: 1 037
pareho , аз открих доста неща, има и хотел, обучават и родителите, при записване искат Епикризите на децата и психомоторното им състояние в момента, но ми се иска  Dimmy да разкаже.

# 229
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Dimmy , ще бъде полезно за всички и много би помогнала на майчетата ако разкажеш в резюме за каква методика става дума и кое я отличава от познатите ни. Hug

# 230
  • Мнения: 49
Здравейте!Правихме рехабилитация в София миналата година-около 9 месеца.Повечето от вас са запознати с процедурите там/няма да коментирам/само ще спомена че ние имахме Войта-3-4 пъти дневно,парафин и електростимулации-това прави около 2 часа дневно процедури при които детето е в легнало положение и освен че не прави нищо,го натискат в неудобни пози и това според мен му въздейства негативно и на психиката.Не съм против метода Войта,не ме разбирайте погрешно,мисля че това е чудесен метод който вероятно дава добри резултати когато се прилага правилно и се започне в ранна кърмаческа възраст.Но когато детето е активно,има желание за движение и може да се стимулира с игри и интересни и приятни неща да прави упражнения и гимнастика без въобще да чувства че това е нещо задължително или строго определено-аз съм с две ръце за това.И ние като родители се изненадахме колко много неща може да прави сина ни след наколко дни в Унгария.Там няма лекари и рехабилитатори.Те са учители-учат  родителите как да помагат на децата си да постигат всичко.Програмата е като в детска градина-лек масаж за начало/родителя го прави/,сядане на гърне,игри,закуска,сядане на гърне,игри и пак игри.Всичко е под формата на игра и сина ми беше очарован от учителките,макар и да не разбираше какво му говорят.Накрая започна да казва някой думи и на английски.
Ние бяхме на половин ден-от 8.30 до 12.30 часа и за дете на тази възраст е достатъчно.Има и програми за цял ден за по-големите деца.Цената е 45 евро за половин ден и 90 евро за цял.Има хотел в близост,но ние бяхме в частна квартира за 30 евро на вечер.Отидохме за месец,но има семейства които стоят там с месеци и разултатите са невероятни.Препоръчвам на всички които имат възможност да посетят института поне за една-две седмици. Пътя с кола от София до Будапеща е 7-8 часа.
Незнам дали на друго място ще го видя,но в този институт инвалидните колички са паркирани на партера и децата се качват по стълбите.Мисля си,че ако бяхме отишли в Будапеща а не в София,сина ми сега щеше да върви.
Не се притеснявайте да питате каквото ви интересува.
Поздрави  bouquet

# 231
  • Мнения: 3 914
Там няма лекари и рехабилитатори.Те са учители-учат  родителите как да помагат на децата си да постигат всичко.Програмата е като в детска градина-лек масаж за начало/родителя го прави/,сядане на гърне,игри,закуска,сядане на гърне,игри и пак игри.Всичко е под формата на игра и сина ми беше очарован от учителките,макар и да не разбираше какво му говорят.Накрая започна да казва някой думи и на английски.

Ей това е истината и за мен,винаги съм била убедена в този начин,затова и изкарах само 4 дни в клиниката на Чавдаров Mr. Green/е...малко се и поскарах с Радославова де Joy/Гимнастиката също уважавам много,но не Войта,поне не за моето дете,но гимнастика направена от мен,под формата на игра,естествено преди това съм се обучила и съм имала и желание да се науча.От три години прилагам, така да се каже,собствената си терапия и смея да кажа,че напредъка е тройно повече от когато и да било.

# 232
здравейте аз също имам дъщеря с квадрипареза.Колко големи са децата които ходят там защото ние сме по големи.Можели да покажете шините.

# 233
  • Мнения: 838
Майчета,не е по темата,но мисля,че бихте помогнали-да го направим дружно:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=379762.msg10494072#msg10494072

# 234
  • Мнения: 1 037
Програмата е като в детска градина-лек масаж за начало/родителя го прави/,сядане на гърне,игри,закуска,сядане на гърне,игри и пак игри.Всичко е под формата на игра и сина ми беше очарован от учителките,макар и да не разбираше какво му говорят.
Dimmy, какво представляват тези игри?
Строго индивидуално ли се изготвя програмата за всяко дете?


# 235
  • Мнения: 49
ajeliya,програмите и игрите са съобразени с възможностите и възраста на децата,но много от нещата които правихме не знаех че ги можем.Например имаше една игра с грозде-трябваше всяко дете да вземе чепка грозде,да откъсне зрънцата,да ги събере в купичка,да ги намачка и да си направи сок,който после да си изпие.Изглежда просто/и някой може би ще каже за какво да давам аз толкоз пари и да правим това/,но майките на деца с двигателни проблеми разбират какво усилие коства на едно такова дете да извърши всички тези дейности.Игрите не са строго индивидуални,а са като за група и всяко дете се стреми да направи каквото се иска от него по своя най-добър начин.Ние бяхме в група за 2-3 годишни-майка и дете-но има групи за всяка възраст,включително имаше и възрастни хора след прекаран инсулт.
Забравих да ви пусна сайта-http://www.peto.hu/
  bouquet

# 236
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Четох нещичко за програмата  кондуктивна терапия(на въпросния Петьо) , за съжаление не всички деца могат да се включат. Изисква се обратен контакт, дори и детето да не говори, трябва да има ответен отговор поне с очи. Ще пиша още по-нататък. Гледах и малко видео - струва ми се че и децата трябва вече да са достигнали някакъв етап на физическото си развитие. А контакта може да бъде осъществен и с някаква степен на интелектуално развитие. За съжаление английски не чета, унгарски още по-малко, затова информацията ми е съвсем обща.

Последна редакция: пт, 13 мар 2009, 21:49 от ljuboznatelna

# 237
  • Варна
  • Мнения: 1 272
Здравейте, искам да се включа във вашата темичка. Моето дете е с ДЦП-спастична диплегия и ще ви бъда благодарна да ми дадете съвети за видовете рехабилитации и такива центрове, ние прилагаме бобат терапия и съм запозната с войта, но не смея да я прилагам. Кажете какво да правя исакам да опитам всичко за да постигнем някакъв задоволитен ефект, но ми е ясно че няма да е никак лесно Sad.

# 238
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ако някой се интересува от Кондуктивната педагогика на Петьо, доколкото разбрах в сайта няма възможност за връзка (разбрах го от един руски форум), копирам ви адрес и телефон:

Будапешт,ул.Кутвелди,6
1125,Венгрия
тел.(361)224-15-00
факс(361)355-66-49
Институт кондуктивной педагогики и восстановительной двигательной терапии им.Андраша Петё

224-15-00- центральный телефон на входе. Нужно обращаться к руководителю интернационального отделения ( Pásztorné Tass Ildikó- Таш Ильдико) или руководителю интернациональной группы ( Lerner Zsuzsanna).
Есть еще один факс: 224-15-31
Центральный емайл: info@peto.hu


Това , което разбрах от пишещите във форума е, че института в Унгария е най-добрия, независимо че такъв клон има в Германия и Холандия. Има школи и в Русия.
Кондуктивната терапия се провежда така:


Групата се състои от 8-10 човека, подбрани по възраст.
Обикновено взимат за месец.
Осигурена е храна за децата, за родителите - не.
До три години занятията са с родителите.
Строг режим, физкултура,съвместно изпълнение на задачите, заедно се приготвя храна, ходи се в зоопарка.
Физкултура, физкултура и още веднъж физкултура.
Ставане, сутрешен тоалет, отпускащи вани,
закуска,
занятие
физкултура
обед,почивка
физкултура.
Постоянно физкултура, групови занятия.
За децата се грижат двама кондуктора (педагог и физкултурник едновременно и помощник, обучен в института.

Приличало малко на военен лагер, но това било добре за децата.
Поне в Русия можеш да си вземеш кондуктор от Унгария, като му осигуриш пътуване, спане и храна и заплащане, което е по-високо от това в самия институт. Но най-доброто е занимание в група, защото социализацията стои в основата.


Другото , което разбрах е, че родителите се обучават, минимума е месец, за да придобият познания и опит. Провеждат се и допълнителни курсове. Кондуктивната терапия е години работа. Но детето трябва да разбира прости указания, обръщение към него, защото кондуктивната педагогика се гради на личностния контакт.


Информацията ми е от тук


Ето и малко видео, първата четвърт може да я пропуснете. http://rutube.ru/tracks/1614846.html?v=d45ded8529a68f9b41eee0a00e04a67c

Последна редакция: сб, 14 мар 2009, 15:23 от ljuboznatelna

# 239
  • Мнения: 1 037
siqna.muk , здравей! Hug
Ако имаш желание разкажи повече за детенце.
Виждам, че си от Варна, там има много добри Бобат- терапевти, има и Карин дом, където работят логопеди и психолози.
Комбинацията от тези специалисти постига добри резултати ако състоянието на детето позволява.
ljuboznatelna, благодаря за превода.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт