Ябълки с Мед или Израел-13

  • 25 602
  • 288
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 2 952
Има синагога в Пловдив , да. А софийската  е уникална, много красива наистина. Разлики има във външния вид на синагогите.Синагогата може да е една стая о къща същоМоже да е  шатър.Синагога може да е и най-обикновена постройка без някаква специфична архитектура и външен вид. Сградите носят понякога духа на мястот, културата и времето , в което са строени напрмер. Има съвременни постройки, а има и стари.Има такива , носещи  духа на изтока , а и такива , които са си с европейско излъчване.

На няколко езика , има разичи снимки :

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B3%D0%B0

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B3%D0%B0

http://en.wikipedia.org/wiki/Synagogue

Снимки още :

http://www.nostalgia2.kiev.ua/img/nostalgi_3/sinagoga/sinagoga_02.jpg

http://www.nostalgia.org.ua/img/sinagoga_brodskogo/sinagoga_brodskogo_005.jpg

http://www.nostalgia2.kiev.ua/img/nostalgi_3/sinagoga/sinagoga_07.jpg



# 181
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Охо много е красива тази синагога....След като отвън са различни предполагам ,че и вътре се различават няма стереотип.То и нашите църкви се различават...Пете благодаря ти за снимките   bouquet както винаги се представяш перфектно Simple Smile
Момичета малко ми е неудобно ама да си кажа...та като се връщам назад към Израел мисля да си взема от нашите подправки които не намирам тук,може също и луканка  Joy и незнам какво още,че мога ли да имам проблем заради хранителните продукти и подправките?Няма да са в ръчния багаж със сигурност...Подправките ме притесняват повече да не си помислят че е марихуана например Simple SmileБлагодаря
Целувки   bouquet

# 182
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Честито мила ми Борянке вече си ентусиаст Simple Smile Не стърпях да не се похваля sorry за спамчето   bouquet

# 183
  • Мнения: 1 526
Ха честито! За подправките няма никакъв проблем. Аз също си нося и подправки и луканки, че и кашкавал  Laughing!

Аз пък да се похваля със 99% свършен ремонт  bowuu, а също така и чисто нов 60литров аквариум!
Преди месец бяха подарили на Вик златна рибка и я отглеждахме до сега в един трилитров буркан. Но детенце така се е запалил това лято и покрай риболова с татко му, че решихме да му направим този желан подарък. Сега трябва да почакаме четри дни преди да я пуснем там. Дадоха ни и разни течности, които се борят с котленият камък и бактерии, които разграждат остатъците от естествените нужди на рибките. Сега ще чета и ще се образовам на таз тема  Sunglasses.

Пете, хайде идвайте си вече  Hug.
Госпожа Мента също я чакаме след празника  Peace, със снимки и разкази!

Мимка макар и късно честит празник, много щастие, късмет и сбъднати мечти!
Тези дни форумът ми се отваряше ужасно трудно и не съм чела, но проблема въче е решен благодарение своевременната намеса на Мамма   bouquet!

# 184
  • Мнения: 1 410
Момичета,пуснах пост преди няколко дни и изчезна някъде из виртуала  Close
Аз си ви чета редовно,да знаете!
Тали - ураааааа,ремонта почти свърши!
Борянче,добре,че беше ти - да поддържаш огъня на форума,че по едно време всички се бяха изгубили!
Пишете за синагоги - аз съм влизала само във видинската,но това беше преди 15 години.Тогава беше изоставена и много разрушена.Прдполагам са се намерили спонсори да за реставрация!

# 185
  • Мнения: 20
Здравейте, момичета. Много интересни са разказите ви и чета и се образовам с удоволствие. (Признавам си по лесно ми е да ви чета, от колкото да пиша, но ще опитам) Аз и моето семейство се преместихме да живеем във Варна. Тук търся еврейско общество за да контактуват децата ми и аз разбира се, но нямам голям успех. Момента е неподходящ, защото организацията на евреите тук е разцепена от неразбирателство и засега всичко е замряло. (но нали имам вас) В тази връзка Мимка и Борянка - обадете се да да се видим и да си поговорим за Израел.
У дома аз и децата учим иврит. До колкото мога аз да се спрая - преподавам на децата по учебниците от еврейското у-ще. Не ми е много лесно, но желанието ми е огромно и страхотно се забавлявам. Чета им, превеждам (както мога с речник), пиша на една дъска (която съм сложила в детската стая за да е като в клас) думички и ги изпитвам Simple Smile Simple Smile Simple Smile. Не съм строга. Смешна съм сигурно....... Та така с моите еврейски страсти.......
По въпроса за синагогите - Видинската е страшно красива. Аз това лято ходих до Видин и видях че е в състоянието като на снимката - плачевно. Наистина тъжна гледка. За Варненската синагога мога да разкажа. В този момент тя се реставрира като се запазва фасадата, но няма да действа като синагога, а като бизнес сграда. Това също е добър вариант за средства за организацията.
До скоро, хубав ден от мен.

# 186
  • Мнения: 1 410
ima-e, welcome
МНого съжалявам за видинската синагога ,но явно на никой не му се занимава ,защото във Видин няма еврейска общност или поне аз не съм чула за такава.

# 187
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Ех Тали мерси ще си хапвам значи известно време вкусотиики Simple Smile Тали чакаме да стане 100% всякаш ние ще живеем там ама тай ще е още чакаме за детския парламент....
Има-Е със сигурност ще звънем с Мимка само да си разбера номера на БГ телефона защото аз си спрях мобилниа преди много време и незнам дали ще го активират или ще трябва да си взема нов.И да ти кажа попаднах във форум където едно момиче от Варна ходеше на частни уроци по иврит помолих я за номер и ще видим.А аз мисля че езика по скоро се учи когато хората около теб го говорят,аз така си научих думичките които знам (повечето са свързани с работата ми и едни такива също лоши думички Simple Smile )За еврейско общество във Варна не съм и чувала ама то и къде ли и да чуя,но трябва да има много хора се приместиха във Варна от Израел и купуват апартаменти масово около Чаталджа така че не може да няма те хората се подържат...
Тази синагога е много величествена,но съдба....никой не го е грижа Sad
Целувкииииииии   bouquet

# 188
  • Мнения: 2 952
   Ами аз  говорих с  един от  евреите  около пловдивската синагога .. Случайно се разбра , че  е евреин както си купувахме от него нещо на Главната в Пловдив ...Та  попитах го какво ще се прави в синагогата за празника Сукот, шатра ще разпънат ли ...нещо така ... да водим децата да видят ... Единственото , което ми отговори е, че не  се занимавал с комунисти ... Rolling Eyes  Аз точно не разбрах и не исках да попитам , тяхни си вътрешни работи.Казах му ,че все пак синагогата е едно представително място за хората от  еврейската общност и е естествено, че там човек ще отиде що се отнася за еврейските празници да речем ...  Елате утре да ви разказвам истории казва ни той ... Не ми стана приятно на мене и не отидох, че  със сплетни не ми се разправя . Явно  си имат разногласия . Дано пък да греша де .... Иначе синагогата е хубава , имат дворче с пейки отвън .Сградата общо взето се слива с постройките наоколо ....там има и къщи , а тя е  като една голяма къща ....Е , какво обяснение дадох и аз ...  Crazy Такива неща ...  Не знам иначе колко е "живо" еврейството в Пловдив , нямам  пряк допир и наблюдения.



  

 

# 189
# 190
Има-Е,добре дошла! Hug

И аз като тебе мъча да понауча нещо от разни сайтове в нета,от два месеца измъчвам един израелец,ма той не ми се връзва. Laughing

Тали,фен на Кърт и Нирвана ли си?Гледам,че си сложила негова снимка.

В един форум за българи в чужбина има тема за иврита и една потребителка разправяше,че от замунда си е изтеглила уроци по иврит за англоговорящи.Ще търся днес и ще пусна линк,ако намеря.

Много тъжно за видинската синагога,толкова величествена постройка,а гние и се руши. Може да бъде паметник на културата,а то какво става...
Разглеждах Атол.бг и доста голяма част от университетския випуск на татко се оказа с еврейски произход.Виждала съм само проф.Франк Майер засега,довечера ще поразпитвам за другите.

Отивам на урок по сфарадит. Hug

# 191
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Петинце точно тези интриги ме убиваха в Бг  Sad Хората се делят...Стана ми тъжно като видях колко е силно тук в Израел семейството и как хората се подържат,не са единаци като в Бг...Как се уважават празниците,как на Йом Кипур не чух една кола( е сигурно е имал някой да кара,но като цяло)На първия кораб имаше българи,но за мен бе по лесно да се сприятеля с испано говорящите.не се занимаваха с интриги,гледаха си работата и бяха вечно усмихнати...Тъжно е ....

Плюшено мече абе този твой приятел евреина по каква връзка е в Бг?Гадже ли ще ти го правим Simple Smile ?А това момиче за което говориш беше превела 5-6 урока в този форум(мисля че е същия форум за който говориш)така че като за начало можеш да ползваш преведените от нея уроци.Аз например с грамата съм зле и бъркам родовете но с малкия запас от думи които имам се поуправям малко Simple Smile така че давай с речника който ти дадох все е нещо Simple Smile

Айде нишикот Simple Smile   bouquet

# 192
  • Мнения: 1 410
Само не ми стана ясно защо пишат "еврейската синагога" - то други синагоги има ли ?хм... newsm78

# 193
Няма други синагоги,само еврейските молитвени домове се казват синагоги. Simple Smile

Борянка,пише се Мишел момичето,нали? Аз сега си принтвам уроците. Simple Smile А от твоя речник вече понаучих някои цветове. Mr. Green
Ели е тук,защото баща му има бизнес в България и им се е наложило да се преместят за постоянно.Брат му и сестра му вече са големи и си имат работа и семейства в Израел.И той е тук с мама и татко.Вече ходи и на уроци по български,успя да ме пита как съм и кога ще го водя да ми види училището. Embarassed
За другото - нямам против,много е сладичък. Embarassed Embarassed Embarassed

  bouquet

# 194
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Точно Мишел Simple SmileКолко е голямо кандидат гаджето?Виждаш евреите имат слабост към българките така че давай смело Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт