КОЛЕДА и НОВА ГОДИНА

  • 86 781
  • 475
  •   1
Отговори
# 30
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
радост ти как я правиш тая капама

Ето по тази рецепта я правихме миналата година,извинявам се ,не помня от кого  я копирах  Embarassed

КАПАМА

Трябват ви три вида месо – около 1 кг. кайма (смес от телешко и по-тлъсто свинско), свински пържоли (най-добре от врат и толкова на брой, колкото порции ядене ти трябват), едно цяло пиле, кисело зеле, малко кървавица или суров суджук (не е задължително, но е важно за по-богатия вкус на яденето).

Приготвяте традиционна смес за плънка на сарми от каймата, ориз и подправки по ваш вкус. Македонците използват много различни подправки (морковче, целина, чубрица, джоджен, мащерка, риган, черен пипер, магданоз и т.н.) и от целите листа на киселото зеле навиваш 10-тина сарми (или толкова, колкото човека ще сте на масата).
За пилето приготвяте плънка от ориз и подправки, пилешки дробчета и гъби.
Пържолите осоляваш и натриваш със смес от подправки.

В дълбока и широка тенджера или глинено гърне редите пласт кисело зеле, върху него поръсвате малко червен пипер и редите сармите. След това редите още един слой кисело зеле и червен пипер и слагате напълненото пиле, пак кисело зеле и пипер и нареждате пържолките и кървавицата (суджука). Пак поръсвате с кълцано зеле и червен пипер, отгоре поливате с около 4 суп. лъжици олио и 1 ½ чаена чаша сок от зелето. Можете да сложите някъде вътре и 1-2 леко люти чушки, ако обичате по-пикантни манджи.

Слагате тендежерата/гърнето във фурната и включвате на най-виската температура, докато яденето заври. Заври ли, веднага намалявате на не повече от 120 градуса и оставяш така да къкри около 8 часа (една нощ му стига).
След като е готово, яденете се изсипва в голяма тава и се слага във фурната съвсем леко да се запече.

Сервирате по една сърма, пържолка и порция от пилето и от кълцаното зеле. И с хубаво червено вино.

Аз предпочитам зелеви сърмички пред лозови,затова си я правя традиционна,но сигурно всякак е вкусно,щом е в гювеча  Mr. Green

# 31
  • Мнения: 6 773
2в1   bouquet
И пак въпросче-колко често се полива със сиропа и какво е количеството с което поливаш кекса?
janeta*,полива се 1-2 пъти седмично.Аз разреждах 1 с.л. ром или коняк с 2 с.л. захарен сироп или прясно изцеден портокалов сок и с четка мажех кекса отгоре.Само да уточня,че направих половин доза от кекса.

Тази година и аз съм решила да правя капама.Миналата Коледа пълних пуйка.Даже си купих и боровинки и правих сос.Хубава стана,но я ядохме три дена,защото беше доста голяма и накрая като, че ли ни повтръсна.Затова тази година мисля да си спазя нашенската си традиция за нещо свинско и винско  Crazy .

Последна редакция: чт, 30 окт 2008, 10:26 от 2в1

# 32
  • Мнения: 2 708
janeta* - ами малко импровизирам, ама все пак

Свинските пържоли овкусявам с кимион и черен пипер и сол де, и седят в прясно мляко и винце в един съд. Пилешките осолявам, червен пипер, лимонов сок и омазани с чесън (от пресата) малко соев сос може, или каквото ти допада на теб като подправки и пак малко винце. Накисвам ги от предната вечер, преди готвенето и си ги слагам във фурната към 3-4 ч следобед, така 2-3 часа да се попекат и после не го вадиш и то си остава топло до момента на сервиране.

Сърмите правя с подправки - босилек, чубрица, връзка копър, магданоз, целина листа, чесън, червен пипер , а ориз слагам от бланширания и когато приготвям плънката не слагам вода, или 1 к.ч. за да не се разкашкват много сърмите при готвенето 3 часа, като си предвиждам водичка при готвенето на цялото гърне, която да попие в тях. Но все пак наблягам на каймата Simple Smile) Водичката, която може да добавиш като наредиш всичко (ама не трябва да залива горния ред, по надолшку трябва да е Laughing) може да е от гъбен бульон, или какъвто предпочиташ.

Така го правя аз Peace

Последна редакция: чт, 30 окт 2008, 11:31 от Krische

# 33
  • Мнения: 540
Гледам, често се споменава капамата, да кажа, че ако има някой като нас, да не обича кисело зеле  Confused веднъж го заместих с картофи и стана много приятно - различни меса с картофи в пръстен гювеч. Правила съм и с кисело зеле, но не ни е кеф да го ядем. Освен каротфите слагам и много чесън на скилиди, червено вино т.н.
Друго няма какво да добавя, то по тия празници са все традиционни ястия, нищо необичайно.


Аз капамата я правя във вариация вместо с кисело зеле, за тези които не обичат, със сърмички от лозови листа. Отстрани на съда си ги редя,
Вижте тук
има и още 3 снимки.
 и отделно си правя в една марината за свинските пържолки, в друга пилешките бутчета и най-отгоре слагам сурова наденица. Последната снимка не е станала, но се вижда каква ми е технологията.

да си призная никога не съм яла че даже и не съм виждала капама
много примамливо изглежда твоята и бих се пробвала да я направя дано се справя

# 34
  • София
  • Мнения: 3 271
Ето малко архив:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=11452 - 2004 година
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=10463 - 2004 година
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=137696.0        - 2006 година
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=240784 - 2007 година

Да Ви е сладко  chef bowuu Blush

# 35
  • Мнения: 236
Да се запиша и аз, че на тези празници най-много им харесвам стоенето в кухнята и аромата от печката. И после на масата, с любими хора и червно вино... Размечтах се. Blush

Миналата година Бъдни вечер беше с традиционните ястия, но за Коледа готвих риба върху картофено канапе и някакъв сложен десерт с ягоди. Сега ще следя за по-традиционни идеи. Grinning

# 36
  • Мнения: 5 001
На Бъдни вечер:
Содена питка
туршийки
пастет от орехи и чесън
постни лозови сърмички
ашуре.....

Коледа:
капама
салата "Снежанка"
 сладкиш "Покрив със сирене Крема"

Нова Година
свински пържолки
зелеви сърми с кайма и ориз
руска салатка
баклава
баница с късмети


На всичките празнични трапези има и още глезотийки и дреболийки и мезенца за похапване.....

# 37
  • Мнения: 751
Нещо не ми се отварят линковете. Rolling Eyes
radost24 мерси за рецептичката,ще се пробва. Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 3 271

Нещо не ми се отварят линковете. Rolling Eyes

ММ, не знам защо? При мен всичко си е ОК- опитай да ги намериш с търсачката - едната тема се казва - Английски коледен кекс, другата - Коледа идва, др - Коледно, и последната - Коледни и новогодишни рецепти.
Потърси в архива Peace

# 39
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
И аз да се включа,че май ще сме с у дома на празниците. А кейка ще го забъркам тези дни, но ме е страх малко с печенето,защото фурната м прави твърди кори отгоре ,а вътре тесто Grinning

# 40
  • Мнения: 751

Нещо не ми се отварят линковете. Rolling Eyes

ММ, не знам защо? При мен всичко си е ОК- опитай да ги намериш с търсачката - едната тема се казва - Английски коледен кекс, другата - Коледа идва, др - Коледно, и последната - Коледни и новогодишни рецепти.
Потърси в архива Peace
Ще потърся. PeaceМерси. Hug

# 41
  • Мнения: 4 358
И на мен нормално се отварят линковете.По трудно днес се зарежда сайта, но се отварят.
Idimi - специално в темата Коледата идва - последния даден линк май newsm78 доста момичета правиха коледни къщички.
Имаше рецепти, щаблони ,начин на сглобяване и какво ли още не.
Миналата година ми се стори трудно понеже късно открих темата, но тази година кой знае newsm78.
Ако напишеш Коледна къщичка в търсачката и дадеш раздел Кулинаред може и да се получи направо постовете.Де не четеш цялата тема Wink въпреки че си заслужава Peace
Крисче капамата ти изглежда страхотно Peace smile3508 ох какъв кеф, дано се получи темата като миналата година.

# 42
  • Мнения: 795
Запис и от мен. Ще черпя от вашите идеи за празничните ястия.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 268
От кога дебна да се появи тази темичка (на коледна вълна съм от месец и нещо  Rolling Eyes ).

Решила съм да направя миналогодишните сладки, които видях от тогавашната тема - джинджифиловите сладки на Зори, меденки и ванилени кравайчета (извинявам се, не помня на кой бяха рецептите, а записките са ми вкъщи). Страхотни бяха. Искам нещи хубаво да направя, че това ще е втората Коледа на детето и искам да я запомни. Може да се надъхам даже за онези красиви медени къщички.

Иначе за Бъдни вечер задължително правя лозови сърмички, тиквеник, чушки пълнени с боб (любимите на половинката), салата с картофи и праз лук.

Последна редакция: чт, 30 окт 2008, 21:26 от catty m

# 44
Аз задължително правя малки зелеви сърми Simple Smile Така угаждам най-вече на себе си, защото от дете обичам да ям сърми на коледа Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт