КОЛЕДА и НОВА ГОДИНА

  • 86 784
  • 475
  •   1
Отговори
# 135
За Коледа готви свеки,но за Нова година специалитетът е мой-пълнена пуйка,по възможност домашна,не замразена.За плънката запържвам лук,морков,гъби,ориз,стафиди и кисело зеле,накълцано на дребно.Намазвам пуйката с червен пипер и каквито подправки ми хрумнат,на дъното на тавата слагам няколко листа кисело зеле,върху тях пуйката,натъпквам я с плънката,връзвам краката й и поливам с 1,5 литра зелева чорбица,похлупвам с фолио и пека 2,5 часа,като накрая махам фолиото да се получи хууубав златист цвят,става невероятна!!! Hug

# 136
  • Мнения: 364
Коледен пудинг

Това е традиционният коледен специалитет на англичаните.
Продукти:

 500 г стафиди
 170 г сушени сини сливи (без костилки)
 150 г сушени кайсии
 75 г захаросани корички от лимон
 2 портокала – само настъргана кора
 75 мл портокалов сок
 100 мл ром
 75 г брашно
 щипка сол
 2 супени лъжици канела
 2 супени лъжици 'настъргано индийско орехче
 75 г бял хляб
 150 г топено масло (мас)
 100 г захар (кафява)
 50 г обелени и нарязани бадеми
 3 яйца

Начин на приготвяне:
1.   В голяма купа се смесват стафидите, нарязани на парченца сини сливи, кайсии, корички от лимон, настъргана портокалова кора, портокалов сок и рома.
2.   В друга купа се смесват брашно, сол, канела, индийско орехче, натрошен хляб. мазнина, захар и нарязани бадеми.
3.   Сместа се сипва към сушените плодове.
4.   Омесва се във форма на топка и се поставя в средата на кърпа от платно или тензух.
5.   Завързва се така, че да се получи форма на топка. Увива се още веднъж в лист от фолио или пергаментова хартия, като краищата му се закрепват във възела на кърпата.
6.   Кълбото се поставя в дълбок съд и се залива с гореща вода - покрива се половината.
7.   Поставя се капак, вари се на слаб огън около 4 часа. Ако е необходимо, се долива по малко гореща вода.
8.   Изважда се от водата, оставя се да се охлади.
9.   Отстранява се фолиото, кърпата, оформя се с ръце, отново се увива в кърпата и се вари още 2 часа. Охлажда се.
10.   Преди да се сложи на трапезата, може да се затопли още веднъж, като се увие в кърпата.
11.   Сервира се в затоплено блюдо, полива се с ромово масло.

Ромово масло

Продукти:

 175 г масло
 175 г пудра захар
 6 супени лъжици ром
 1/2 супена лъжица канела

Начин на приготвяне:
•  Сипват се маслото и захарта в дълбока купа и с миксер се разбиват на пухкав крем.
•  Постепенно се прибавя по малко канела и на капки -ромът.
Тази година съм решила да го пробвам.
има ли някои който го е правил и ако има нека сподели. Praynig Crazy

# 137
  • Мнения: 364


Някой да е готвил пуйка по интересна рецепта?
[/quot
Коледна пуйка с картофи

За 10 човека:

Продукти:

1 голяма пуйка (около 6 кг)
175 г масло
250 г тънки резени бекон
1 кг дребни картофи
2 супени лъжици царевично нишесте
2-3 супени лъжици пилешки концентрат
сол
черен пипер
широко алуминиево фолио

За плънката:
1 кг сурова наденица
1 голяма глава лук
4 супени лъжици галета
1 супена лъжица сушен градински чай
2 супени лъжици горчица сол
черен пипер

Начин на приготвяне:


На плънката:
Първо извадите каймата от наденицата. В голяма купа сложете лука, нарязан на ситно, галетата и градинския чай. Сипете малко вряла вода и разбъркайте много добре.
Прибавете каймата и подправете със сол, черен пипер и горчицата.


На пуйката:
Напълнете пуйката с плънката. Оставете настрани. Покрийте голяма тава с две кръстосани по диагонал парчета алуминиево фолио, достатъчно дълги, за да увиете пуйката.
Поставете пуйката върху фолиото. Натрийте я цялата с масло и подправете със сол и черен пипер. Покрийте пуешките гърди с резени бекон.
Завийте в алуминиевото фолио, като го запечатите добре, но не много стегнато.
Сложете в най-ниската част на фурната и печете 40 минути на 220 градуса. После намалете градусите на 180 и печете още 3 часа.


На картофите:
Измийте добре картофите и ги задушете на пара за около 10 минути. Обвийте всеки картоф с парче бекон и го завържете.


След третия час печене извадете пуйката от фурната, разтворете фолиото и отстранете бекона, за да може коричката на пуйката да се препече и да стане хрупкава.


Добавете картофите, увеличете температурата на 200 градуса и печете още 45 минути като периодично поливате със соса от печенето.


Ако пуйката вече е готова (проверете това с помощта на шиш - сокът трябва да е бистър), преди да я разрежете на порции, оставете 30-40 минути на топло място върху затоплено блюдо.


Соса от печенето сипете в тиган, отстранете излишната мазнина и сложете да къкри на тих огън.
Прибавете нишестето и пилешкия концентрат.
Варете, докато сосът се сгъсти.
Сервирайте отделно.
заповядай Hug

# 138
  • Мнения: 236
Направо сте невероятни!  Hug Благодаря за рецептите, направо си ги копирам, защото тази Коледа ще съм на вълна пуйка, а още не съм пекла цяла.

# 139
  • Там някъде......
  • Мнения: 197
здравейте!За Коледа аз приготвям пълнена пуйка с дреболиите и ориз.Отдолу слагам и кисело зеле.Сипвам малко вода ,след което я обвивам тавата добре във алуминиево фолио и така я пека 3 часа.После я одвивам за да почервенее и накрая си облизваш  и пръстите от вкуснотията.Пожелавам ви привен апетит,а за по-подробна информация на рецептата ми пишете на лични  Simple Smile

# 140
  • Мнения: 774
Едно време дядо ми бил готвач. Та оттам баща ми знае рцептата за "Свинско с изгоряло кисело зеле". Традиционно в нашето семейство се приготвя това зеле за Нова година.
Приготвя се като месото (цяло голямо парче) се сварява предварително, но не до пълна готовност. След това няколко кисели зелки се нарязват и запържват в свинска мас. Месото се поставя в тава и се затрупва с изпърженото зеле. В процеса на печене, постоянно се загребва от зелето отстрани и с него се покрива месото. Зелето леко покафенява, затова му казваме - "изгоряло". А после се топи в устата, ммм..!
Мисля да опитам да го приготвя сама за Нова година.

# 141
  • София
  • Мнения: 6 268
2в1, къщичката ти  убиствено красива  smile3501 Ще я ползвам за макет, като се пробвам и аз тази година.
Дали ще стане, ако слепвам частите с карамелизирана захар? Че искамд а избягна ползването на сурово яйце.

Пак да питам - в Бг продават ли се лимонови и портокалови корички? И за медените елхички - как се слепват?

# 142
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Миналата година успях само да направя къщичка:



3 вида сладки (меденки, линцерови и ванилени кравайчета):



И торта:



За коледа успях да направя още постни сърмички и салата "Винегрет" но нямам снимки, защото ги свалих направо в съдовете в които приготвих у свекървата.

Тази година имам много по-амбициозни планове, но ще видим докъде ще стигнат  Simple Smile

# 143
  • София
  • Мнения: 2 908
по-подробна информация на рецептата ми пишете на лични  Simple Smile
delcheva_77 защо на лични,може да публикуваш цялата рецепта тук за я видим всички Simple Smile

Месото се поставя в тава и се затрупва с изпърженото зеле.



yagodka а месото отново ли цялото се поставя или се нарязва на парчета newsm78

# 144
  • Мнения: 2 708
Миналата година успях само да направя къщичка:


3 вида сладки (меденки, линцерови и ванилени кравайчета):

И торта:


За коледа успях да направя ОЩЕ постни сърмички и салата "Винегрет" но нямам снимки, защото ги свалих направо в съдовете в които приготвих у свекървата.

Тази година имам много по-амбициозни планове, но ще видим докъде ще стигнат  Simple Smile

 #Crazy #Crazy #Crazy

Пепииииииииииии ти ме уби просто.  С това САМО.....
 Joy Joy Joy

# 145
  • Мнения: X
Фукате се само с някакви невероятни къщички и само ме подтискате  Crossing Arms Кажете сега подробно стъпка по стъпка как става тази чудесия, щото очите ми изтекоха  Grinning.

# 146
  • Мнения: 6 776
Ето няколко макета на къщички  Peace .

http://www.celebrating-christmas.com/recipes/oneroom.shtml
http://www.celebrating-christmas.com/recipes/victorian-house.shtml
http://www.celebrating-christmas.com/recipes/chapel.shtml
http://www.celebrating-christmas.com/recipes/country-store.shtml
http://www.celebrating-christmas.com/recipes/log-cabin.shtml
http://www.celebrating-christmas.com/recipes/dormers-windows.shtml

Сега да не си помислите,че не искам да дам макета на моята къщичка   Crazy  ......неее ,но той не е свалян от нет-а. Рисувах си го,чертах си го,пресмятах си го,изрязвах си го и ........така   newsm08 .След това го изхвърлих.Любимото съпружеско тяло се подзря,че нещо не съм наред.Ама като си нямам малки деца, заради които да правя къщички, си ги правя за мен  Blush .


 #Crazy #Crazy #Crazy

Пепииииииииииии ти ме уби просто.  С това САМО.....
 Joy Joy Joy
Напълно подкрепям    Joy  Hug .
Пепи,а няма ли да споделиш с нас плановете си  Whistling  Flutter  Hug .

Дали ще стане, ако слепвам частите с карамелизирана захар? Че искам да избягна ползването на сурово яйце.

Пак да питам - в Бг продават ли се лимонови и портокалови корички? И за медените елхички - как се слепват?
catty m , аз съм слепвала и къщичката и елхичката точно с карамел.С белтък е само украсата.А щом се притесняваш от суровия белтък можеш да го замениш,ако имаш възможност, с такъв на прах или глазурата да я направиш от вода(или лимонов сок) и пудра захар.Става малко по-прозрачна от тази с белтък,но това не е кой знае какъв проблем.
Има едни лимонови корички на "Котани" тук в Бг,но на мен лично не ми харесват.Нито имат аромат,а и са почти на прах.Аз купувам едни захаросани сушени мандарини (сега около празниците се появяват навсякъде по магазините) и тях ползвам вместо корички,но сега съм си направила едно сладко от портокалови кори и смятам него да ползвам.

Последна редакция: чт, 06 ное 2008, 15:59 от 2в1

# 147
  • Мнения: 1 173
2 в 1 тук в тази тема ли е дадена рецептата за тези меденки ? Стават ли достатъчно твърди за къщичка ( ама че идиотски въпрос , след като си направила твоята явно става ). А как се слепва с карамел ?
Аз миналата година си купих готов комплект , но яко се изложих ( понеже не изчаках основата да стегне и тогава да сложа покрива  Joy) . Но кой да знае , хич ме нямаше по сладкарството тогава ( сега отбелязвам напредък). Аз сега правих къщичка от готово тесто за "сладки" (  за предизвикателството),но тези американските кукиси хич не ми харесват - затова ми се иска да пробвам с меденки ,за  да се изяде после. Белтъка как го разбива - аз по една рецепта го правих , но адски много захар се слага - става като камък. Изобщо не може да се яде ( ще му паднат зъбите на човек  Mr. Green )

# 148
  • Мнения: 6 776
И мисля и тези меденки да направя пак, страхотни са, много ароматни (не знам обаче на кой е рецептата, моля да каже, че да си отбележа):

Коледни сладки /меденки/
(немска рецепта и държи се тестото в хладилника 3 дни, за да поеме подправките)

150гр захар; 100гр вода, 1 яйце, 150гр масло, 2 ч.ч. брашно, 1 бакпулвер, 3-4 с.л. мед
Подправки: 1 зърно кардамом, 1/2 к.л. млян анасон, 1к.л. канела, 1-2 ванилии, 1-2 зърна черен пипер, 1 малко зърно бахар, 4бр карамфил, по 1к.л. майоран, инд. орех4е, джинджифил   

Захарта се карамелизира до по-тъмен цвят, изсипват се 100-те гр вода. В по-голямата част брашно / да кажем 1 1/2 ч.ч. / пресята с бакпулвер се слагат всички смлени подправки, стопеното масло, яйцето, карамелизираната захар; след което се меси с лъжица до меко тесто и се оставя в хладилника, където може да седи 2 дни или по-дълго за поемане на миризмите. След което се прибавя и останалата част брашно и се точи на кора около 1см. Реже се с формички и пече на умерена фурна. Много бързо се изпичат, внимава се да не изгорят,  да не потъмнеят. Тавата да е намазана с масло. Аз ги махам като станат златисти.


Рая,за тази рецепта става въпрос.Много ароматно тесто и колкото повече стои,толкова по-ароматно става.Тестото може да си стои в хладилника 2-3-4 дена и става все по-хубаво. Ако се разточи по-дебело и не се препичат сладките стават по-мекички.Ако ги искаш по-твърди, за украса на елхата или дома, може да се разточат по-тъничко.Същите подправки ползвам и за блатовете на торта "Медовик".Наистина аромата е страхотен.
Това, с лепенето с карамел, си е гадна работа  #2gunfire .Трябва да е много горещ,докато лепиш отделните части.Съдът, в който е разтопен трябва да е достатъчно голям,за да можеш да топиш всяка част.Трябва да си хем бърза,хем внимателна,защото стяга много бързо и после не можеш да разглобиш без да рискуваш да се счупи някоя част.На мен покрива ми беше най-труден,защото не бях сложила нищо, което да го подпира вътре в самата къщичка.Общо взето на магия го направих.А за глазурата не съм ползвала рецепта.Разбих с вилица един белтък и добавях пресята пудра захар,докато ми стана консистенция подходяща за шприцоване. Втвърдява се после,но понеже е малко като количество не е проблем за зъбите  Wink  Laughing .

# 149
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325



 #Crazy #Crazy #Crazy

Пепииииииииииии ти ме уби просто.  С това САМО.....
 Joy Joy Joy
Напълно подкрепям    Joy  Hug .
Пепи,а няма ли да споделиш с нас плановете си  Whistling  Flutter  Hug .


Тази година смятам да правя щолен. И дай боже английския коледен кекс (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=137696.0) . Питката за бъдни вечер също ще е от мен. А ако за нова година сме в града ще направя банска капама (мисля че няма нужда от рецепта)
По-късно ще ви напиша как правя сърмичките и винегрета (ако искате де)

Общи условия

Активация на акаунт