Работна тема за кандидатстване за детска градина София- 3

  • 49 370
  • 1 136
  •   1
Отговори
# 885
  • София
  • Мнения: 257
happymammy, писали сме заедно.  Simple Smile Дано наистина да заложат нещо в новия регламент, което да компенсира това безумие с активирането на кандидатурите. Чудя се обаче дали да чакаме да го публикуват или да се опитаме да изясним проблема преди да ни поставят пред свършен факт.

# 886
  • Мнения: 4 393
Направо се отчаях от отговора им!Прилагам го по-долу!!

>Уважаеми господин/госпожо,
>Получихме на 2008-12-20 13:17:17 вашето запитване:
>Добър ден, извинете ме за безпокойството, но имам един въпрос, на който не намерих отговор.Моята дъщеря ще стане на 1 год.на 08.05.2009г.и бих желала от м.септември да тръгне на ясла в ОДЗ.Сега съм я регистрирала ч8з предварително кандидатстване.Кога ще можем реално да кандидатстваме и дали има възможност да отиде на ясла от м.Септември 2009г.?Благодаря предварително!
>
>Нашият отговор:
>
>Предварителните кандидатури се включват в класиранията, когато се активират - при навършване на необходимата възраст.

Е кажете ми сега, това нормален отговор ли е?Нещо по-подробно няма да напишат, че много труд ще им стане, после ще искат и увеличение на заплатите #Cussing out Направо не ми го побира главата как така ще ти активират кандидатурата на детето когато се навърши възрастта, при положение че местата са крайно недостатъчни!!!Значи ли това, че в ДГ и ясли ще има деца родени само м.Януари и евентуално Февруари, което мен ме съмнява...Ако това стане и ние, българите пак си замълчим и го отминем значи наистина сме овчедушни и напълно си заслужаваме политиците.Просто съм крайно възмутена smile3511

# 887
  • Мнения: 7 428
             jeniqa ,я не си скуби косите преди да видиш резултата!До колкото ми е известно в новата наредба за ДЯ е записано ...."за деца от 3 месеца ", не от 10 както беше до сега.При това положение /ако смятам вярно/ твоята кандидатура ще се активира доста по-рано и може и да се класирате. Peace

# 888
  • Мнения: 4 393
Не ми се вярва мен да ме хване късмета.Написали са ми ЯСНО и ТОЧНО при навършване на възрастта, коя точно няма значение важното е, че са отговорили
Но и не е само това.Дори и моето дете по някакво чудо да бъде прието в ясла, яд ме е за всички дечица, които няма да бъдат приети.И за странните правила, които измислят само и само някои от децата да отпаднат още в началото.А ние, техните родители да си стоим отстрани и да не правим нищо.Яд ме е и на мене си, че все си казвам "Абе, майната му" и нищо не правя!Ох, омръзна ми, айде да не ви дотягам, ама направо ще ми изпуши главата.

# 889
  • Мнения: 7 428
Не съм от София, но считам, че е абсурдно да се прави каквато и да е селекция на децата (в който и да е град).Общината е ДЛЪЖНА да осигури място за всяко дете, чиито родители имат адресна регистрация и нямат задължения към общината.
Това е право на всички нас като данъкоплатци.
Приемам , че би трябвало семействата с по-ниски доходи да имат облекчение на месечната такса или други облекчение.
Но общината НЯМА право да определя кои деца са по "достойни" да посещават детска градина....
                 Тук вече грешиш ! Общината изобщо НЕ Е длъжна да осигури места на всички деца без значение дали имате регистрация или не,без значение дали сте си платили данъците или не.
                  Общината Е длъжна да осигури САМО ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО ОБУЧЕНИЕ на децата.В случая това е ПОДГОТВИТЕЛНАТА ГРУПА ЗА УЧИЛИЩЕ.Без значение дали ще е в ДЗ или в училище.Само в този случай общината е длъжна да осигури места за всички деца,но доколкото ми е известно до сега няма дете ,което да е постъпило в първи клас без завършена ПГУ.Значи общината си е изпълнила задължението.Посещението на ДГ и ДЯ НЕ Е задължително , а по желание на родителите.
                  А това,че вие поискахте общината да определя кои деца са "достойни" и кои - не май си е ваша грешка.Когато документите се приемаха на място в желаните градини нямаше "активиране на кандидатури в деня на навършване на необходимата възраст",а всички родени през годината ,подлежаща на прием, си кандидатстваха на равни начала.
                 jeniqa ,за странните правила,които измислят,имат заслуга и някои "специалисти" които активно участваха в забъркването на кашата.Аз например мога да изкажа отношение по даден финансов въпрос,но не се опитвам да променям дейността на банката,която ползвам просто защото НЕ съм финансист,а учител. Mr. Green Така,че търсете "ключа от бараката " и из вашите джобове. Laughing
                 Знам,че ще ме нападнете за написаното по горе,но....това е обективната истина.
А това в подкрепа на мнението ми за Наредбата за ДЯ

http://www.dnes.bg/article.php?id=63311

                  Така,че може да не се притеснявате за активизиране на кандидатурите.От 3 м нататък вече сте активни!А си ги давате когато решите! Laughing И на колкото години решите! Peace
             
                  

Последна редакция: пн, 29 дек 2008, 22:58 от Didia

# 890
  • Sofia
  • Мнения: 849
Четейки протоколите от заседанията на работната група виждам, че в нея участват и родители. Понеже не зная никовете им в нашия форум, може ли да ги накараме да се включат тук и да внесат някаква яснота - до къде са стигнали с обсъжданията и дали действително кандидатурите ще се активират при навършване на възрастта. Доколкото разбирам, това все още не е облечено в законова форма  newsm78
Знам, че майките на децата, родени преди 31.05 са съгласни с това предложение - абсолютно разбираемо, но се отправям към всички майки на деца, родени след тази дата: Моля ви, нека се организираме и да напишем аргументирано становище до Столична община, относно абсурдното предложение за активиране на кандидатурите при навършване на определена възраст. Това на практика означава, НИКОГА, ама никога да нямаме шанс да запишем децата си в ДГ, а може би и в у-ще.
Ще чакам вашите коментари!!!

# 891
  • Мнения: 48 031
Ми за четящите редовно темата никовете са ясни...например аз, Lovi, Червената шапчица, куки и т.н.
От доста време няма срещи на работната група, дали сме доста предложения (макар и да не сме учители или подобно Дидиа, все пак сме част от потребителите на услугата и имаме както мнение, така и предложения и изисквания  Hug) и сега чакаме мъдрото решение на Минчева, Фандъкова и останалите сладури.
Преди малко по Нова даваха Минчева и се обясняваше за точките, да не би пък да са приели нещо ново, или хората нямат новини и са чели из форумите пак? Някой да е чул/чел нещо ново? newsm78
Иначе си мисля че идеята на предварителното кандидатстване е децата да кандидат сват с раждането, или доста по- рано от приема например, и после с навършване на възрастта да се активизират кандидатурите. отделно от това, за 1 яслена и градинаска да си има дата ма която всички кандидатури от набора стават активни и се прави голямото кандидатстване.Но от отговорите на Сирма не става ясно подобно нещо.Всъщност от отговора им не става ясно нищо. Както винаги. Ми да пишат по- добре че нещата са в процес на изясняване или нещо подобно, а не на 5 дена да изкарват нови правила  Sick.Ох, още малко ми остава и ако не ми активират кандидатурите на 03.01.2009, наистина ще ги взривя. Цяла година се разправяме мирно и кротко, обаче вече ми писнааа ooooh!

# 892
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
Моля ви, нека се организираме и да напишем аргументирано становище до Столична община, относно абсурдното предложение за активиране на кандидатурите при навършване на определена възраст.

С копие до медиите!

# 893
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
Иначе си мисля че идеята на предварителното кандидатстване е децата да кандидат сват с раждането, или доста по- рано от приема например,...

Според мен идеята на предварителното кандидатсване е да се избегне следващ срив на системата. Т.е. тези, които сме кандидатствали вече, няма какво да правим на (примерно) 4 февруари. В сайта ще влизат родители, които искат тепърва да се регистрират или да кандидатстват, ако нямат предверително кандидатстване. Това е просто задтраховка...

И аз ще чакам 3 януари да кажеш активират ли се кандидатурите ви...
Иначе това с активирането на рождения ден е върха на идиотщината! Тогава ще ме принудят и до Бат`Бойко да ида, не че и той върши кой знае какво... ако трябва като циганка да се разправям с него и да го кандърдисвам да ми вземат детето! Crossing Arms

# 894
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 994
Като се замисля, това активиране на рождения ден ми прилича на фактор "време" (срещу който толкова много се бореха от Сирма...). При този фактор принципа е "Кой превари - той завари". При това, което възнамряват да направят с активирането на кандидатурите, всичко опира отново до времето! До това, кой се е родил по-рано. Ако го направят, това ще е най-големият им гаф! Ама простотията ходи по хората...[/b] И това ще е поредната простотия...
 ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!  #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!  #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire

ПП. Извинете ме! Просто вече изтрещях!

# 895
  • София
  • Мнения: 3 612
Мила,напълно те разбирам Mr. GreenНа мен всичко това което правят и с детските градини и изобщо с държавата ми прилича на някакъв социален експеримент,в който някой си измисля възможно най-абсурдното нещо и го спуска на хората за да проследи тяхната реакция,просто така за забавление #Cussing out Ноо....ние сме си търпеливи оВце и си търпим,търпим,търпим,защо пък да престанат да се забавляват,като на нас явно не ни пречи толкова #2gunfire просто си чешеме клавиатурите и толкоз.

# 896
Фактор време:

Дори и след въвеждането на точковата система (точки за район, местоживеене и т.н.) класирането би било невъзможно, поради факта че повечето деца ще имат равен брой точки. Възможни изходи от това положение:

-   Въвеждане на точкова система с много фактори при което ще има по-голямо диференциране на различните кандидатури.
o   Предимства:
   При повече точкови параметри има по-добра оценка на „нуждаещите” се от детска градина.
o   Недостатъци:
   Оценката тези фактори (работещи родители, наличие на баби/дядовци пенсионери и т.н) е много трудно. Тук вероятността за корупция се засилва – нещо което е практика и сега за съжаление...
   Дори и при наличието на тези фактори, пак ще има деца с един и същ брой точки!
-   Въвеждане на фактори време, под някъква форма.
o   Предимства:
   Много ниска вероятност да има кандидатури с един и същ брой точки.
   По-големите деца се приемат пред по-малките, ако се вземе рождената дата на детето. Предполагам, че повечето от Вас не приемат това като предимство, но това си има своите предимства.
o   Недостатъци:
   Недоволни родители на по-малките деца. (Моето дете също е родено към края на годината!)

Ако имате други конструктивни предложения и идеи, моля споделете!

Разбира се не искам да тук оправдая „малоумниците” от общината които бързаха на обяват че вече няма да има фактор време преди да помислят реално дали е възможно това...И най-вероятно поради това сега се крият като плъхове и отговарят уклончиви отговори.

А иначе факт е, че някой в оправата има интерес от това да няма места в детските градини. Стотици хилияди струваше само електронната система за кандидатсване – с пъти повече от реалната стойност...

Накрая бих искал да помоля някой в течение с дискусиите да обобщи всички предполагаеми критерии на реда за кандидатване за следващата година.

Благодаря Ви предварително!

Весели Празници!

# 897
  • София
  • Мнения: 257
Гневна, точно така мисля и аз. Това си е въвеждане на време на кандидатстване. Само се чудя защо им е новия регламент, след като свободните места ще се запълнят от родените в началото на годината деца, а ние останалите просто няма да можем да кандидатстваме. Местата ще са достатъчни за децата с активни кандидатури до времето на класиране.
Нека още в първите дни на новата година да се организираме и да пишем до общината, аз дори не съм сигурна, че те са наясно за какво става въпрос. Ще помисля за някакъв текст на писмото, може да се съберем и няколко човека да го напишем. Аз живея в Редута, има ли някои от вас наблизо?  Ако има желаещи, пишете тук или на лични.

# 898
  • Мнения: 473
здравейте искам да попитам по- запознатите: снощи гледах новините на Нова телевизия и разясняваха за точковата система и жената която обясняваше се изказа че този нов регламент с точките ще важи за всички които сега ще кандидатстват. Искам да знам вярно ли е това и ако е какво правим вече регистриралите се в системата? мерси предварително.

# 899
  • Мнения: 382
ronieta ,цитирам КГ, от този форум от 31.10
"Плавно въвеждане на точковата система

След разговори с ръководството на отдел „Образование” на Столична община, бихме искали да ви съобщим, че се обмисля плавно въвеждане на точковата система.

Целта е да не се създават големи промени за родителите, които вече са кандидатствали и имат определено място в опашките. Освен това, пълният набор точки и критерии най-вероятно ще трябва да премине през подробен юридически анализ, който може да отнеме значително време.

Плавното въвеждане на точковата система вероятно ще се състои в следното:

1.   За всички деца родени преди 2008 г. ще се запазят сегашните предимства и време на кандидатстване, за да се запази подредбата на опашките в момента.

2.   Ще се въведат допълнителни предимства / точки, които не бяха добре регламентирани преди и доведоха до голям брой „специални случаи”. Именно, деца с тежко социално/здравословно положение и деца на служители в системата. Тези допълнителни предимства ще се решават от централна комисия, не от директорите.

3.   Сегашната подредба на опашките ще се запази и класирането ще се извърши по вече установения ред (отчитайки допълнителните предимства). Няма да има нов ден „Х”, защото сегашните опашки са достатъчно големи.

4.   За децата, кандидатстващи за яслена група от септември 2009 е вероятно да се приложи нова точкова система с друго подреждане на опашките, за да не се налага ден „Х” и за тях. Повечето още не са кандидатствали и за тях не може да се приложи първоначалния регламент. Фактор „време” при тях няма да има.

5.   Съответно, новата система ще се прилага за новите групи за 2010 година, т.е. за хората, които не са участвали в кандидатстване по първоначалния регламент от февруари 2008 г.

Окончателно решение все още няма. Моля, дайте ни време, за да обмислим най-добрия начин за предложеното плавното внедряване.

Отдел „Образование” ще обяви окончателното решение на следващото заседание на Работната група, което ще бъде насрочено след няколко седмици.

Екип на кг.софия.бг"
  Тук ,във форума информацията е по точна и изчерпателна и идва по-навреме , обикновено , от колкото във новините.

Общи условия

Активация на акаунт