Черен списък на храни и хранителни продукти - Бг

  • 269 650
  • 1 823
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 927
Цитат на: sisonka
POMACE OIL - независимо каква марка е. Всички вносители го кръщават ЗЕХТИН, а това е абсолютно забранено в ЕС, защото тази смес се получава по химичен път от остатъците. Цената му е ниска (макар, че вече гони 7 лв за литър) и поради липса на осведоменост много хора си го купуват и си мислят, че ползват зехтин. Някои вносители го кръщават и САЛАТЕН ЗЕХТИН, което е същият боклук. Ако не ви се дават пари за зехтин, по-добре си купувайте олио, но не давайте грешни пари за нещо, което би трябвало да е здравословно, а няма нищо общо с това.


За пръв път го чувам това Rolling Eyes
Защо тогава с него са пълни огромни щандове в магазините и то произведен в страни от ЕС? То е ясно, че е добит при второ или трето пресоване и/или рафиниране на маслините, ама чак пък да е боклук. Че то при рафинирането на най-обикновеното слънчогледово олио се използва бензин. И за него ли ще кажеш, че е боклук?
Ей, да не си помислиш, че се заяждам. Стана ми любопитно просто....

# 31
  • Мнения: 244
Цитат на: Taneto
Цитат на: sisonka
POMACE OIL - независимо каква марка е. Всички вносители го кръщават ЗЕХТИН, а това е абсолютно забранено в ЕС, защото тази смес се получава по химичен път от остатъците. Цената му е ниска (макар, че вече гони 7 лв за литър) и поради липса на осведоменост много хора си го купуват и си мислят, че ползват зехтин. Някои вносители го кръщават и САЛАТЕН ЗЕХТИН, което е същият боклук. Ако не ви се дават пари за зехтин, по-добре си купувайте олио, но не давайте грешни пари за нещо, което би трябвало да е здравословно, а няма нищо общо с това.


За пръв път го чувам това Rolling Eyes
Защо тогава с него са пълни огромни щандове в магазините и то произведен в страни от ЕС? То е ясно, че е добит при второ или трето пресоване и/или рафиниране на маслините, ама чак пък да е боклук. Че то при рафинирането на най-обикновеното слънчогледово олио се използва бензин. И за него ли ще кажеш, че е боклук?

Ей, да не си помислиш, че се заяждам. Стана ми любопитно просто....


Щандовете в магазините са пълни поради простата причина, че този продукт има високи продажби. А това е така, защото на него също пише ЗЕХТИН, а цената му е несравнимо по-ниска от цената на зехтина. Вярно е, че повечето производители са от ЕС, но обърни внимание - на техните етикети никъде не пише OLIVE OIL (зехтин), пише си POMACE OIL . Зехтин си го кръщават вносителите Money , като по този начин заблуждават хората, които просто няма от къде да знаят, че това не е така ooooh! . Не, че аз знаех преди време, но фирмата, в която работя внася зехтин, та затова съм толкова сведуща по въпроса Grinning .
Има 2 основни вида зехтин  EXTRA VIRGIN OLIVE OIL (от първото пресоване на маслините, нерафиниран - използва се за основно за салати и готвене, но в никакъв случай за пържене, също така се използва и като лекарство) и OLIVE OIL (това е смес от рафинирани и нерафинирани масла, той няма тази силна миризма и се използва както за за готвене, така и за пържене). Такива зехтини имат всички производители, някои  имат и по-лек вариант EXTRA LIGHT (той пък почти не мирише) и всякакви други вариации с подправки, но POMACE OIL просто не е зехтин.
Не казвам, че е вреден, просто не е това за което го представят и в тази връзка изобщо не си струва парите.
Извинявам се за лекцията, но мисля, че може да бъде полезна  при покупката и използването на зехтин (съдя по себе си преди 3-4 години).  
А лично аз си готвя с олио, а за салати използвам 100 % чист зехтин - OLIVE OIL     Simple Smile

# 32
  • Мнения: 3 927
Благодаря за лекцията. На мен лично ми беше полезна. Ще чета още по-внимателно етикетите Sign Exclamation

# 33
много благодаря за лекцията, представа си нямах за тези неща...а като отидох в кухнята да проверя моя зехтин какъв е...познай...няма да си купувам повече от този боклук...аз вече се бях усъмнила в него, де...щото замръзна:)

# 34
  • Мнения: 244
Цитат на: Anonymous
много благодаря за лекцията, представа си нямах за тези неща...а като отидох в кухнята да проверя моя зехтин какъв е...познай...няма да си купувам повече от този боклук...аз вече се бях усъмнила в него, де...щото замръзна:)

За замръзването не си права - това е нормален процес при зехтина - като се остави на стайна температура възвръща нормалното си състояние без да променя качествата си  Simple Smile .

# 35
  • Мнения: 3 927
sisonka,

така и така обсъждаме зехтина, я кажи що за чудо е това, което купувам от време на време:

Umbro на Costa D'oro
Olive pomace oil

от 1 литър

на етикета отстрани пише още:
oil comprising exclusively oils obtained by processing olive pomace oil and oils obtained direktly from olives


А за готвене на беба използвам рафиниран зехтин, този който е жълт на цвят, защото след раждането разбрах, че студенопресованият образувал някякви токсини, когато се подложи на термична обработка....вярно ли е?

# 36
  • Мнения: 773
blagodaria za lekzciata za zehtina. predsrava si niamah. okaza se mnogo che sam bila mnogo zabludena.
    a za topenoto sirene i na men mi se e sluchvalo niakolko pati. veche ne go kupuvam.
     za kaimata iskam da kaga i tazi v billa e dobra. malko e po skapa, no si mirishe na meso, a ne na cherva i nokti.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 328
Съвсем накратко ще преразкажа това, което една късна вечер задъхано ми разказа моят девер - журналист по професия. Дойде у дома в 23.00 и държеше да изслушаме разказа му и да се закълнем, че никога след това няма да хапнем от тези храни.
Та...за всичко, което се приготвя от мляно месо, иде реч.
Това, което споделил с него собственик на цех за преработка на месо и производство на месни изделия, била технологията, по която се произвеждат те - включително и в неговия цех. Вземат се кожи, сухожилия и прочие субпродукти /ако изобщо могат да бъдат наречени така/ от съответното животно и се накисват за срок от 24 до 48 часа в специални разтвори, в които набъбват, удвояват и утрояват обема си и след това се смилат по-лесно, а и вече изглеждат по съвсем друг начин. После се смилат, към тях се добавя малко смляно месо и сланина, боя за цвят и аромати вместо подправки и опушване - и ето ти го колбасът. Никаква соя, казал, не слагат, защото соята е скъпа.  Close
................................
На колкото можах свои познати, които съм виждала да бутат в устите на децата си кремвирши, го разказах, дано поне една от тях е прихванала.

# 38
  • Мнения: 458
Kaima kupuvam samo na Tandem, mnogo e dobra,po princip vsi4kite im produkti sa dobri, probvahte li detskiq salam? Imam priqtelka koqto raboti tam i ot neq znam 4e vsi4ki higienni naredbi i ka4estvoto na produktite se sabludava mnogo striktno.

# 39
  • Мнения: 3 927
Цитат на: Karimma
Вземат се кожи, сухожилия и прочие субпродукти /ако изобщо могат да бъдат наречени така/ от съответното животно и се накисват за срок от 24 до 48 часа в специални разтвори, в които набъбват, удвояват и утрояват обема си и след това се смилат по-лесно, а и вече изглеждат по съвсем друг начин. После се смилат, към тях се добавя малко смляно месо и сланина, боя за цвят и аромати вместо подправки и опушване - и ето ти го колбасът. Никаква соя, казал, не слагат, защото соята е скъпа.  Close
................................



И аз така знам. Дори ги въртят в някякви центруфуги, за да бухнат повечко. ОТДАВНА вече не купувам готова мляна кайма. Само за сърмички ми мелят пред очите парчето месо!

# 40
  • Мнения: 244
Цитат на: Taneto
sisonka,

така и така обсъждаме зехтина, я кажи що за чудо е това, което купувам от време на време:

Umbro на Costa D'oro
Olive pomace oil

от 1 литър

на етикета отстрани пише още:
oil comprising exclusively oils obtained by processing olive pomace oil and oils obtained direktly from olives


А за готвене на беба използвам рафиниран зехтин, този който е жълт на цвят, защото след раждането разбрах, че студенопресованият образувал някякви токсини, когато се подложи на термична обработка....вярно ли е?


Umbro-то си е pomace oil  Simple Smile Какво друго да ти кажа. Това дето го пише на етикета отстрани не мога точно да ти го преведа (английския ми е зле и току виж съм написала някоя глупост Embarassed ). Но само като му видиш цената и я сравниш с цената на зехтина на Costa D'oro (зехтина им е от висококачествените) и ти става ясно.

А за готвене наистина се използва рафиниран зехтин (Olive oil), защото студенопресованият много променя вкуса и качествата си при термична обработка, за токсините незнам дали е вярно, но във всеки случай не се препоръчва да се готви с него, освен ако не се добавя накрая. Сега гледам, че съм писала за него и "за готвене" ама явно ми се е спяло вече Embarassed  Simple Smile .
И още нещо - качествените зехтини имат киселинност макс.0,5

# 41
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Картофено дехидратирано пюре  CHEF'S BEST СЪС СМЕТАНА..Просто е отврат-и като вкус и като консистенция.Като мама реших да го пробвам няколко пъти за гости(нали бебо ми поглъща времето),ама пак си минавам на изпитания стар начин с пасатора  food002

# 42
  • Мнения: 1 517
Топено сирене "ЖоСи" си купих веднъж - не можеше да се яде поради силен "аромат" на лекарство.  #Cussing out Не съм много придирчива към храните, но това директно замина в кофата.

# 43
  • Мнения: 3 926
Олио "Папас". Моя близка е завършила биология и се е занимавала малко с хранително-вкусова промишленост, та от нея знам, че при термична обработка това олио образува "двойна връзка" в съединението. Това го прави карциномно. Пак от нея знам, че и маргарините са гола-вода. По препоръка купувам маргарин и олио на Калиакра. Били най-добрите на пазара в момента.

# 44
  • Мнения: 77
Направо не мога да повярвам на очите си като чета какво е написано в тази тема!!! Shocked  А относно млените храни - кренвирши, салами и прочие буламачи ето какво знам: работя в рекламна фирма и един от съседните офиси го заема момче което се занимава с компютърна обработка. Веднъж му бяха дали да преработи един текст с картинки за добавка в месните изделия #Crazy ! Направо не мога да ви опиша каква гадост беше, имаше различни картинки, първо е прахообразно, после му се добавя вода и се превръща в една гумена маса приличаща на разтопена пластмаса Confounded !!!! Приличаше доста и на повърнато #Shocked  (извинявам се за израза обаче така си беше) А за каймата и изобщо за месото баща ми ходи и купува цяло теле някъде от село, за което вече са проучили с какво са го хранили и прочие, колят го, докарва го в София и си го разфасоваме и си мелим кайма. Изобщо не си правим труда да купуваме от магазина друго освен пилешко и риба.

Общи условия

Активация на акаунт