Домашна луканка или суджук

  • 222 794
  • 238
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 18 679
а как ли ще изсъхне в найлоново пликче  newsm78
Ми не знам, за това питам Rolling Eyes

valentor, много благодаря Hug

4акам идеи за опаковки на суджуци, които да нямат биологичен произход Grinning

# 76
  • Мнения: 45
Виждал съм някакви ИЗКУСТВЕНИ черва /колаген ли , как му казват не зная/. Не съм ползвал, а и нямам намерение. Не ми се вярва да може да стане хубав суШук/луканка в такъв „заместител”.

# 77
  • Мнения: 1 746
И аз не вярвам. Справка - купените. Белинда, всъщност незнам въобще какво те притеснява, опитай да се абстрахираш.  Peace

# 78
  • София
  • Мнения: 18 679
Притеснява ме основно, 4е няма откъде да се снабдя с такива неща. За една луканка няма да бия път до женския пазар за 4ерва, нали разбирате Simple Smile А и като не са от близки хора взети, съвсем ме е гнус - отде да знам от какво са тия 4ерва Rolling Eyes Нито мога да ги разли4а, нито нищо.

# 79
  • Мнения: 1 746
Във Варна има. За столицата не мога да помогна, сигурно някой ще те насочи къде продават.

# 80
  • Мнения: 9 108
Притеснява ме основно, 4е няма откъде да се снабдя с такива неща. За една луканка няма да бия път до женския пазар за 4ерва, нали разбирате Simple Smile А и като не са от близки хора взети, съвсем ме е гнус - отде да знам от какво са тия 4ерва Rolling Eyes Нито мога да ги разли4а, нито нищо.

belinda, черва за луканка или суджук продават в почти всеки месарски магазин, не само на женския пазар. Не си търсила, но има. Попитай.
И се абстрахирай от мисълта от какво са,  първо - все едно си купваш суджук готов от магазина, на който обаче дори пълнежа не знаеш от какво е, второ - защото няма от какво друго да са освен от теле, крава, или прасе. И със сигурност са почистени по-добре, отколкото някои познати ги чистят.
Има изкуствени черва, но аз поне не съм виждала откакто разтуриха тукашния Родопа - хартиени по-скоро, но не проста хартия (ама го обясних) - имах позната, която носеше, мокрехме с вода да стане еластично и пълним. 
Освен ако нямаш близък в колбасарски цех (месопреработвателна фирма) няма от къде да намериш изкуствени.
В найлоново пликче няма как да съхне месото  Peace

# 81
  • София
  • Мнения: 18 679
А, верно ли по месарските ,магазини продават и 4ерва Shocked Убеди ме, Пеп4о, имаме месарница в квартала, ще питам Grinning

А луканка мога ли да изсуша в хладилник? Нямам друго място, затова се насо4их към по-горната рецепта за пастърма, която съхнела в хладилник. Има ли такава рецепта и за суджук, луканка? Децата ми са върли фенове на луканката, но много ме е страх с тия боклуци по магазините...Солени, сурови, гнус голяма...Ако им направя домашна, ще си умрат от кеф. Но мазе нямам, а терасата ми е открита, остава само хладилника Confused

Ох, и последен въпрос. Сигурно съм много смешна с тия малоумни въпроси, но какво да се прави, новаците сме така Mr. Green Нямам приставка за мелене на месо на кухненския робот. Но имам супер остър блендер. След като нарежа и овкуся месото, мога ли да го врътна в блендера или няма да стане? Аз мисля, 4е ще го смели на доста ситна кайма, но не знам такава ли трябва да е за луканка Rolling Eyes А без специална приставка може ли да се напълни това 4ерво или въобще да забравя за цялата работа Crazy

Редактирам - про4етох постинга на Лулумба, ще си смеля месото в магазина като нея. Само ми кажете как да ги напълня и нали мога да ги увеся в хладилника?

Последна редакция: сб, 06 ное 2010, 09:42 от belinda

# 82
  • Мнения: 9 108
Че какво и е на терасата, като е открита? Тъкмо ще ги духа вятъра и ще съхнат. Само не трябва да са на слънце там и ако падне мъгла или вали - да се приберат. Едва тогава можеш да ползваш хладилника.
Ако те притеснява прахоляка отвън - купи голямо парче тензух или марлия и покривай, но по-добре там да сушиш, отколкото в хладилника - при вс.случаи е по-проветриво място.

И ще ти трябва приспособление за пълнене, да.  Казва се фуния  Wink Към някои машини за мелене на месо има в комплекта (моя е руски комбайн и си има), но ги продават отделно по пазарите и в домашни потреби. За целта обаче и машинка трябва да имаш - същата такава, дето мели месото. А ти нямаш. И ще трябва да пълниш на ръка,  избутвайки с палеца месото през фунията (татко правеше едно време си спомням), но е пипкава работа.

И пак остава до месарския - но не във всички го правят - някъде пълнят и червата с каймата, но го правят, ако продукта е купен от тях. Така че, като търсиш черва, купиш си месо и ти го смелят - договаряй  се с тях след 2 дни да им го върнеш и да ти го напълнят в черва.

Рецепта - много и разни. Горнооряховски суджук може да ползваш основно, селитра не търси, няма да намериш, пък може и без нея, а лично аз чубрица в суджуци и луканки не харесвам и съответно не препоръчвам  Laughing Месото може да бъде  както 10 кг говеждо, така и телешко, или смес 60/40, 50/50 свинско и телешко - каквото си избереш от магазина. Колкото е по-сухо, по-бързо ще стане. Ако го завиеш като петалка - виж там цялата тема,  ще имаш суджук, ако го оставиш право и дълго - ще си имаш луканка като купената.

Ако се уредиш с пълненето, после ще ти пиша за сушенето и мерданенето.

# 83
  • Мнения: 45
Копирам изцяло писанието си от друг форум:

Доколкото им настава времето…
Лингвистично предполагам , че суджуци идва от суШуци, както и да е.
Резултатът е очарователен но подготовката му е отвратителна,гадна,на моменти миризлива.
Нека се занимаем с този продукт, представляващ сушена в черво смес от мелено месо и подправки, на който е придадено плоска форма.
Наденици… по точно казано е суджуци, може би, щот доколкото се рових и търсех останах с убеждение че наденица е само онова, което е изцяло или предимно от свинско, а аз предпочитам нещо по друго, за което и ще дам рецепта.
Считам , че има няколко неща, които са абсолютното условие за да стане:
1.черва- трябва да са ТЕЛЕШКИ .Докато са в опаковката се съхраняват в хладилник,което предполага че ще е само за няколко дена.Може и върху и засипани с морска сол в някаква пластмасова кутия на терасата. 24 часа преди да се ползват се слагат в хладка вода, да се отпуснат И КАТО СЕ ПООТПУСНАТ се ИЗМИВАТ и ОТВЪТРЕ . Нарязват се на дължина по около 25 сантиметра и се завързва единия край с канап или нещо друго подобно. Накратко да е затворен края.
2.Леген от около 10 или повече литра; игла –да е дългичка ; нож ; канап ; МАШИНКА за мелене на месо С ФУНИЙКА ЗА ПЪЛНЕНЕ НА ЧЕРВАТА;домакинска везна; ПОДПРАВКИ
3.Захар,готварска сол, селитра /натриев нитрат или калиев нитрат/. Селитрата е за да запази цвета на месото към червено кафяв, а да не стане кафяво сив.Селитра се слага по ЕДИН ГРАМ на килограм. Казват че след около 10-14 дена е излязла/изветряла от месото и може да се консумира, но не и по рано; Вместо селитрата може и витамин Ц също 1 грам на килограм.
4.място където ще може да се съхранява каймата , и където ще се сушат.
Имам сушилка от противокомарна мрежа с вратичка и странични релси на които слагам пръти /50 см/ на които са окачени за примките 6-7 суджучетата.
И така започваме по съществената част:
Аз при 25 сантиметра черво/ разбира се като се напълни и завърже то от двата края се губят по около 2-3 сантиметра/, но от ПЕТ килограма месо ми излизат около 16-17 броя суджучета.
Месо:
60-65 % телешко към 40-35 % свинско.Предпочитам телешкото да е повече.
Телешкото слагам шол или филе -чисто месо без ципи,жили и мазнини
Свинското: половината до 2/3 чисто месо, а останалото от гърдите – със сланина.
Месото се нарязна на парчета-кубчета 2-3 сантиметра и се осолява .
Казват 20 грама сол за килограм месо.Аз правя 19-20
И се оставя в легена,покрити/завити с някакъв найлон, за 24 часа. След тези 24 часа се мели на машинката, и му се слагат подправките:
За килограм месо/кайма:
По пет грама: чер пипер ; кимион ; чубрица
По два грама: индийско орехче ; бахар ; кориандър
Подправките се препоръчва да с е мелят / на друга машинка-за мелене на кафе/ непосредствено преди влагане.
Особено стои въпросът с:
-Праз , ако се слага то по един стрък за килограм месо–само бялото, наситнен на по 3-4-5 милиметра.Дава един особен аромат.Повече се слага на наденици, а не на суджуци, но както казах класификацията е условна
-Люто: ако искате ,пробвайте .Ако не искате-не слагайте.
Продължаваме:
Хубаво се омесва каймата с подправките и отново се оставя в легена,покрита/завита с някакъв найлон, за 24 часа да поеме.
След тези 24 часа се разтваря в около 0,1 до 0,2 литра вода за килограм кайма следното: 4 грама захар и 1 грам селитра . Препоръчвам в някаква бутилка, че е по-лесно, хубаво да се разтвори тази смес ,чрез разклащане, и се залива каймата и се омесва хубаво !
Някои казват , че би могло и без селитра- не съм пробвал и не зная.
Тук е моментът на червата :
На фунийката на машинката се надява червото от свободния/незавързан край и се пълни с кайма,ако се образува въздушна камера пробиваш с игла за да излезе въздуха, като остане 3-4 сантиметра до края на червото го изваждаш от фунийката и завързваш здраво края с канап , който канап да е достатъчно дълъг за да може да направиш примка на която ще виси и съхне-разбираш канапа да е поне 20 сантиметра.Дългото се реже лесно, а късото е проблем.
Сега следва една хитрост.
Става дума за т.н „бялата благородна плесен”.
При сушенето си образуват своя собствена плесен, която още при първата партида ще я видите тук там, и като си белиш суджуците си събираш в някако затваряемо бурканче, и съхраняваш в хладилник, обелените кожички с бялата плесен за следващата партида,която ще приготвяш.Всеки следващ път твоите суджуци ще имат все повече бяла плесен.
Та тези ,събраните кожички се слагат в леген с вода още примерно няколко часа преди да се започне пълненето на червата, и като се напълнят и завържат червата се обливат в легена с водата с кожичките.
Преминаваме към следващият етап: сушене
Отцедените от течността /с гадориите за бялата благородна плесен/ суджучета трябва да се оставят да съхнат на сенчесто и проветриво място, покрити с вестник за да не ги виждат птиците щото ще ги накълват, и мухите да нямат достъп до тях,щото ще се възпроизведат в тях.
Не се допускат мухи и птици до „продукцията” !
Другият момент при сушенето е придаването на плоска форма.Има два начина:
Обичайният- когато малко позасъхнат ,след 2-3-4 дена ,започваш всяка вечер да ги разточваш,като най-лесно става с бутилка.
Моят=мързеливият:нареждам ги суджучетата, с разстояние между тях, върху и между табли-подноси/моите са пластмасови/ и върху най-горната табла,върху която няма нищо, слагам две пласмасови бидона от по 10 литра пълни с вода, за тежест. Това го правя вечерта. На сутринта- на сушилката.Вечер-тежест,денем сушене.
Ако някъде се появи въздушна камера- дупчиш с иглата. Но само там и само тогава, иначе ще граняса сланината и ще ти развали продукцията.
Според топлото/студеното време имаш готовност.
При по-топло за около 10-14 дена имаш готовност, а при по студено –след около месец.Ти ще познаеш по твърдостта му.
И настава време разделно:
Едната част на масата, а другата за съхранение.
Съхранение :Завиваш в домакинско фолио , колкото може по плътно, и в хладилника, ако се предполага че скоро ще се хапва, или фризера , ако няма да е скоро хапването.


# 84
  • София
  • Мнения: 18 679
Че какво и е на терасата, като е открита?

Покрив няма бе, маци, ще ги навали яко Laughing

Май ще се откажа от луканката. Ужасно сложно ми се вижда  ooooh! Нооо пратих мъжо за месо и дове4ера ще моря пастърмата Flutter Аз пастърма не ям де, ама пусти мерак все нещо да готвя, да правя...

# 85
  • Мнения: 9 108
Че какво и е на терасата, като е открита?

Покрив няма бе, маци, ще ги навали яко Laughing


 Blush не предполагах, нашата има.
Добре де, направи малко и нареди в хладилника.  По-добре суджук направи - децата повече него харесват, отколкото пастърмата.
И пак можеш да изнасяш отвън на въздух, но когато не вали. Вярно, малко е примък-отмък, но пък си струва  Peace

# 86
  • София
  • Мнения: 18 679
Ох, и на мене много ми се иска, но като про4етох на валентора обясненията, ми се видя много сложно Laughing А и...какво имате превид под миризливо? Да не би да мирише на лошо, докато съхне? Много съм 4увствителна към миризми аз и ако ме лъхне на мърша - край, няма да го хапна, ако ще в окон4ателния си вид да е венеца на луканквото изкустово Laughing Може би на проветриво по-малко мирише, но в хладилника Thinking

# 87
  • Мнения: 5 001
Днес метнах да съхнат две парченца пастърмица

# 88
  • DE
  • Мнения: 971
Ооо, Мастерче, почвам да точа ножа Mr. Green ама пусти му 2000км, много си ми далеко Hug
Хайде, и вкусни да станат Peace
Ще ги мятам и аз по скоро месата, но тук е оЩе топло и не смея.

# 89
  • Мнения: 497
Маце, то и тука се е опулило едно слънце, температурни рекорди всеки ден съобщават, ама и ние за първа година сме овесили пастърма.
Пепчо, не съм забравила, че съм поела ангажимент  да се отчета като стане

Общи условия

Активация на акаунт