Домашна луканка или суджук

  • 222 797
  • 238
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 45
Абе чудя се дали да не променим темата в :
„ДОМАШНИ МЕСНИ ЛАКОМСТВА: суджуци и сланина”
, а ?

# 196
  • Мнения: 1 101
 Laughing и пастърма

# 197
  • Мнения: 45
„ДОМАШНИ МЕСНИ ЛАКОМСТВА: суджуци, сланина и пастърма”

ХИ-ХИ






# 198
  • Мнения: 6 714
Ммм, това е моята тема. Нашите суджуци съхнат на балкона, но вече ги подкарахме.  Laughing Изобщо не ги чакаме да изсъхнат - мятаме ги на барбекюто или като отидем на пикник - на огъня и пият винце, докато станат другите мръвки.  Simple Smile
Правим си и пастърмичка - ммм, месото(най-често рибица, че по друг начин не я ядем) нарязвам на дълги ивици, после в едра сол - добре покрито отвсякъде и така престоява в хладилника 4дни, след това го измивам и постоява 12ч. в чиста вода, после подсушавам и овалвам в подправки - червен и черен пипер, чубрица, чимен(ако имам) и окачвам на проветриво място. Когато изсъхнат(но внимавам да не станат много твърди), прибирам в хладилника като всяко парче увивам във фолио.

# 199
  • Мнения: 1 101
Аз опитах сланинката...станала си е..поела си е солта Party
Сложих водата да ври Laughing и като изтине я заливам Wink

# 200
  • Мнения: 45
За разнообразие малко “лесно мезе” :
Свинско 0,390 кг, 0,500 литра вода,50 гр. сол,50 гр. захар,50 гр. водка, 24 часа в срязана бутилка 1,5 литра,затиснато с друга бутилка от 0,5 литра ,последната пълна с вода за тежест

и

След 24 часа окачено да съхне

# 201
  • Мнения: 1 746
Четвърти - нарязва се сланината на ивици - широки пр. 3см, дълги - колкото височината на буркан. овалват се в подправки. На дъното на буркана 1 с.л. сол, отгоре - още една пълна с.л. сол. Допълва се буркана с вода, запечатва. Вари - точно 3 мин. от започването на кипенето на водата.
Охлажда се и може да издържи до лятото, без да замирише на старо. Тази е за хора с крехки зъби  Laughing Laughing

Аз си правя чат пат една друга подправена - когато е готова вече (ама има наложена забрана за сланината у нас вече, та малко нелегално ги правя) счуквам скилидки чесън, смесвам с оцет и червен пипер. Овалвам парчетата в тази кашичка, завивам добре - навсякъде се завива добре, да няма въздух при сланината, и прибирам в хладилник.

Имам въпросче. Четвърти вариант и по-долу описаното все на резени ли е сланинката?

Моето по-съществено питане е следното. Понеже имах сланина миналия месец и да не губя време я сложих във вода и сол в буркан и вероятно вече е станала. Сега, ако я извадя и отцедя мога ли пак да я нареша на резенчета и да овалям в подправки за доувкосяване и има ли нещо специфично в допълнение или просто да действам.  Laughing 

# 202
  • Мнения: 9 108
все на парчета е да, резени.
Може да оваляш в подправки сега, нищо друго не се прави.
Завивай с по няколко пласта свежо фолио и прибирай.

# 203
  • Мнения: 45
Какво ли му се е случило ?

# 204
  • Мнения: 6 714
Какво ли му се е случило ?


Някой май тайно си е резнал.  Joy Бързо да си признае.  hahaha

# 205
  • Мнения: 1 746
Май никой не можа да ми даде подробности за разликата при направата на петрохан. Да си повторя питането, ако сте запознати, помагайте, моля.  Hug

# 206
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Здравейте! Адски заразителна тема!  Hug

Купих днес 2 контрафилета, едното го заредих за пастърма на сухо, другото ще го правя на шунка като отлежи десетина дни.
Така хубаво ги оформих, че остана материал. Днес- пържено месце с кисело зеле и лук, по нататък- свинско шкембе-чорба.  Grinning

Благодаря на всички!!!

# 207
  • Мнения: 353
сподели рецептата за шунката   bouquet

# 208
# 209
  • Мнения: 353
Много апетитно изглежда, LAST HETERO правила ли си по тази рецепта, няма ли да стане много солена, иска ми се да я направя, но 10-дни в солта ме притесняват и моля за съвет  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт