Примерна схема на захранване (11)

  • 48 666
  • 701
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 770
Здравейте някой знае ли дали има къде да се прочетат препоръките за захранването в различните страни, както и на Световната здравна организация?Много отдавна търся, но нещо все не мога да попадна на подобни публикации!

# 286
  • Мнения: 3 743
Здравейте някой знае ли дали има къде да се прочетат препоръките за захранването в различните страни, както и на Световната здравна организация?Много отдавна търся, но нещо все не мога да попадна на подобни публикации!

Това намерих аз. Надявам се да ти свърши работа Peace
http://en.wikipedia.org/wiki/Baby_food

# 287
  • Мнения: 770
Гали много ти благодаря, но проблема е главно в това, че не знам чужди езици!  Embarassed

# 288
  • Мнения: 3 743
Гали много ти благодаря, но проблема е главно в това, че не знам чужди езици!  Embarassed

Ето ти самата статия, преведена автоматично от Гугъл: http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&u=http: … kipedia%26hl%3Dbg.
Предполагам, че и на препратките в статията може да се направи автоматичен превод.

# 289
  • Мнения: 3 181
Незнам дали тук е подходящото място, но все пак ще го напиша: мъжът ми купи няколко продукта от био магазина на Парчевич 48, за захранването на малкият. Брашното от амарант се оказа с изтекъл срок на годност, и то отпреди 2 седмици. Добре, че го погледнах преди да го приготвя.  Ако някой пазарува от там, нека бъде по-внимателен от нас.

# 290
  • Мнения: 638
Косе Босе   bouquet

# 291
  • Мнения: 638
Да ви питам и аз,след като въведох тиква и картоф,от утре смятам да дам и морковче.След това си мислех да въведа ябълка ,след това оризова каша.Не трябва ли преди кашата да дам повече зеленчуци и плодове,че докато я въвеждам няма да мога да давам нови неща newsm78. ? И не ми е много ясно докато захранвам с кашата,мисля това да е минимум седмица,кога пак мога да дам нещо ново.Ох,така го написах,че стана много объркано ooooh!.

И аз така въведох първо морков, картоф и тиква, след това оризовата каша, тъй като в повечето пюрета зеленчукови и дори плодови има оризово нишесте (това ми еше основния аргумент. иначе мислех да въведа повечко зеленчуци и после кашите една след друга, но.. като ползвам готови пюрета ... Confused ). Оризовата каша я въвеждах 7 дни и след това заедно с нея започнах плодове - ябълка и круша. Сега смятам да продължа със зеленчуците. Следващите каши- елда и царевица ще въведа след като навършим 7 месеца.

# 292
  • Мнения: 840
Ани, мерси че сподели Hug Мисля да пазарувам от друг магазин, предлагащ същите продукти. Сега ще бъда по бдителна Peace

# 293
  • София
  • Мнения: 2 381
Gali80, мерси.

# 294
  • Мнения: 122
Да ви питам и аз,след като въведох тиква и картоф,от утре смятам да дам и морковче.След това си мислех да въведа ябълка ,след това оризова каша.Не трябва ли преди кашата да дам повече зеленчуци и плодове,че докато я въвеждам няма да мога да давам нови неща newsm78. ? И не ми е много ясно докато захранвам с кашата,мисля това да е минимум седмица,кога пак мога да дам нещо ново.Ох,така го написах,че стана много объркано ooooh!.

И аз така въведох първо морков, картоф и тиква, след това оризовата каша, тъй като в повечето пюрета зеленчукови и дори плодови има оризово нишесте (това ми еше основния аргумент. иначе мислех да въведа повечко зеленчуци и после кашите една след друга, но.. като ползвам готови пюрета ... Confused ). Оризовата каша я въвеждах 7 дни и след това заедно с нея започнах плодове - ябълка и круша. Сега смятам да продължа със зеленчуците. Следващите каши- елда и царевица ще въведа след като навършим 7 месеца.
julielm Hug
И аз май ще въвеждам оризовата каша след моркова.Исках да дам тиквичка , купих на Хип тиквичка с картоф и там ориз Sad.Не знам ако взема замразена тиквичка и да си направя дом.пюре newsm78.Ама нещо при размразяването тиквичката стои една такава  Sick,това като съм купувала замразени миксове за нас съм го забелязала.
Вие готвите ли за бебетата си със замразени зеленчуци,ама купени?Сигурно много пише по тая тема,но с бебечо на ръце нещо не ми остава много време да чета Embarassed

Последна редакция: пн, 12 яну 2009, 16:20 от nakka

# 295
  • Мнения: 319
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=329274.msg8611567#msg8611567
nakka ето тук Косе Босе е коментирала замразените храни.
Аз лично мисля да давам от тях, понеже наличните домашни продукти не осигуряват вече разнообразие, а готовите са ненужно скъпи според мен и смятам да ги ползвам по-рядко.

# 296
  • Мнения: 90
Вие готвите ли за бебетата си със замразени зеленчуци,ама купени?Сигурно много пише по тая тема,но с бебечо на ръце нещо не ми остава много време да чета Embarassed
Някъде във форума съм чела, че няма проблем да се използват замразнеи зеленчуци. Дори е по-добре, ако в момента не им сезона. Презумпцията е, че замразените зеленчуци се пакетират, когато изкупната им цена е най-ниска, т.е. когато им е сезона и съответно не са блъскани толкова  с химикали и т.н.
Ето една тема по въпроса http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=339382.msg8923724#msg8923724

# 297
  • Мнения: 2 132
Незнам дали тук е подходящото място, но все пак ще го напиша: мъжът ми купи няколко продукта от био магазина на Парчевич 48, за захранването на малкият. Брашното от амарант се оказа с изтекъл срок на годност, и то отпреди 2 седмици. Добре, че го погледнах преди да го приготвя.  Ако някой пазарува от там, нека бъде по-внимателен от нас.
То не само от там, а където и да пазарувате си гледайте датите. Особено като е за дете.

# 298
  • Мнения: 10
 [/quote]Вие готвите ли за бебетата си със замразени зеленчуци,ама купени?Сигурно много пише по тая тема,но с бебечо на ръце нещо не ми остава много време да чета Embarassed
[/quote]

Аз нищо не приготвям, а направо купувам готови пюрета. Като начало започнах с такива дето са само от по един плод или зеленчук и щом видя че ги харесва и няма никаква алергия, продължавам с добавянето на още един и така докато стигнахме до момента, че вече ядем всякакви плодови и зеленчукови пюрета. Естествено да й харесват на вкус. Ябълката нещо й идва много кисела и предпочита крушата, а аз се съобразявам. Пробвах да й варя и приготвям зеленчуковите пюрета само, но нещо не се получава. Май немога да ги направя толкова гладки  като купешките и все ми остават малки парченца. Затова се спряхме само на купешките.

П.П. все не мога да оправя тези цитати  Tired Sorry!

# 299
  • Мнения: 1 449
Дали трябва да въведа две каши една след друга? Решила съм да ги въвеждам минимум 7 дни.
Ако можеш да ми посочиш препоръчителен ред за въвеждане на оризова, царевична, каша от просо, от елда, от амарант

Ориз = 6 м.
Кафяв ориз = 6-7 м.
Елда = 7 м. (може и на 6 м.)
Царевица = 7-8 м. 
Просо = 7-8 м. (има препоръки и за 6 м., и за 9 м.)
Амарант = 7-9 м.
Киноа = 7-9 м.

Оризовата каша е добра за начало. Ако оризът не е въведен, това позволява комбиниране на ориз с въведените зеленчуци. Кашата може да е директно от пълнозърнест ориз, в случая не е необходимо да се минава през белия ориз – детенцето е захранено вече с доста неща, така че няма да е тежка за стомахчето.

Елдата е добро продължение. Не е тежка за захранено дете, не е сериозен алерген, регулира стомахчето, добавя още желязо и важни белтъчини. Може да се редува равностойно с ориза.

Царевицата не е толкова ценна - няма важна хранителна стойност и не е безобидна откъм алергии. Ако не е в голямо количество или е под формата на царевично нишесте, може около 6-7 м., иначе около 8 м. Може да се въведе преди просото защото често присъства в състава на готови пюрета или за да се предлага многозърнеста каша или кисел за разнообразие.

Просото не е съвсем леко за храносмилането, но се приема сравнително добре и има отлична хранителна ценност. Може да се включи през 7-8 м., евентуално малко преди това като съставка на каша или като заместител на ориза в зеленчуково пюре. Добре се съчетава със зеленчуци, особено такива с повече желязо, не само като самостоятелна каша.

Киноата има отлични хранителни качества, по-добри от тези на останалите зърнени храни по няколко показателя. Освен това не е типичен алерген. Не е задължително да се бърза с нея – когато детенцето напредне със захранването, например около 9 м., тогава може да се включи като самостоятелна каша и да се използват хранителните ѝ предимства. Преди това по-важни остават класическите зърна (ориз, царевица и т.н.) и успешното им включване им в менюто. След това вече може да се разнообразява с различни зърнени храни и комбинации.

Амарантът се въвежда подобно на киноата – може да бъде едно от безглутеновите зърна, но може и да се даде след въвеждането на глутена с цел по-богато хранително меню. Амарантът е след киноата като хранителна ценност.

Колко вида каши една след друга – например:
7 дни = оризова каша (бял или кафяв ориз)
7 дни елда (ако са въведени досега поне 3 вида плодове)
или
7 дни оризова каша
4 дни нов плод
7 дни елда

Следващите каши могат да се въвеждат по 4-5 дни.

Общи условия

Активация на акаунт