За добрата козметика

  • 85 538
  • 439
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 277
Благодаря ти,не само за отговора,цялата тема е страхотна.Наистина не съм чела всичко,скоро ще се поправя.По въпроса с хиалуроновата киселина прилагана външно ме интересуваше специално противобръчковия ефект и дали има такъв.Разбрах.Понеже статията беше малко по-нагоре реших да попитам,не знаех,че преди е коментирано.Четенето е наложително,съгласна съм...

# 136
  • Варна
  • Мнения: 302
Здравейте CI и Софи, отдавна следя темата, макар и за първи път да пиша в нея и информацията, която публикувате, намирам за много полезна.

Моята болка е косата. От известно време я чувствам ужасна - без обем, наелектризира се, цъфти, бързо се омазнява. Сменях всякакви шампоани. Търсех на доста места шампоани без СЛЕС, но явно на българския пазар трудно се намират, поне аз все още не съм успяла и ще помоля ако някой от следящите тази тема знае такъв шампоан - да ми каже марка. Последно си взех един енергизиращ шампоан от аптека, който леееко по-добре ми действа от масовите шампоани, та бих искала мнение за него. Става дума за енергизиращ шампоан на Davines:

AQUA, SODIUM LAURETH SULFATE, COCAMIDOPROPYLBETAINE, SODIUM CHLORIDE, DECYL GLUCOSIDE, MELALEUCA ALTERNIFOLIA LEAF EXTRACT, EUCALYPTUS GLOBULUS LEAF OIL, MENTHA PIPERITA LEAF EXTRACT, EUCALYPTOL, CINNAMOMUM ZEYLANICUM BARK OIL, HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, PANTHENOL, GLYCERYL OLEATE, POLYQUATERNIUM-7, COCO-GLUCOSIDE, SODIUM HYDROXIDE, SODIUM DEHYDROACETATE, 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1, 3-DIOL,CIy7200, CI19140, LIMONENE, EUGENOL, PARFUM.

Също искам да попитам доколко пиенето на разни витамини, като хапчетата Ревалид, например, спомага растежа на по-здрава и силна коса? Има ли смисъл от поемане на такива витамини.

И ако е възможно, искам също мнение и за този антицелулитен крем на Талодерма:

COCOS NUCIFERA, PETROLATUM, MINERAL OIL, ISOPROPYL MYRISTATE, CYCLOMETHICONE AND DIMETHICONE, CAPRIC TRIGLYCERIDE, CERA MICROCRISTALLINA, CINNAMONUM ZEYLANICUM, CINNAMAL, CERA ALBA, METHYLPARABEN, PROPYLPARABEN.

Какви съставки всъщност трябва да търсим в антицелулитните кремове? Възможно ли е целулитът да намалее с използване на мазила?

# 137
  • Мнения: 670
CI,какво ти е мнението за продуктите съдържащи чист ретинол?Има много информация за положителното му действие върху кожата,но почти нищо като негативи,освен зачервяване и лющене на кожата.Аз втора зима редовно ползвам Retinol 1.0 на SkinCeuticals,но предвид написаното от теб,че кожата не може да се възстановява до безкрай,започнах да се замислям дали в крайна сметка след време вредата няма да е по-голяма заради използването на толкова агресивни продукти.
Ето и състава на крема:

Water, Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane, Dimethicone Crosspolymer, Dimethicone, Dimethiconol, Laureth-4, Laureth-23, Hydrogenated Lecithin, Butyorspermum Parkii (shea Butter), Caprylic/capric Triglyceride, Ceramide 2, Ceramide 3, Phytosphingosine, Cholesterol, Hypericum Perforatum Extract, Propylene Glycol, Allyl Methacrylate Crosspolymer, Polysorbate 20, Retinol, BHT, Sodium Polyacrylate, Dimethicone PEG-7 Isostearate, Glycerin, Polyacrylamide, C13-14 Isoparaffin, Leureth-7, Bisabolol. Rosa Canina Leaf Extract, Silybum Marianum Fruit Extract, Passiflora Incarnata Flower Extract, Chamomilla Recutita (matreicaria) Leaf Extract, Citric Acid, Methylsothiazolinone, Tetrasodium EDTA

# 138
  • Мнения: 1 222
Здравейте CI и Софи, отдавна следя темата, макар и за първи път да пиша в нея и информацията, която публикувате, намирам за много полезна.

Моята болка е косата. От известно време я чувствам ужасна - без обем, наелектризира се, цъфти, бързо се омазнява. Сменях всякакви шампоани. Търсех на доста места шампоани без СЛЕС, но явно на българския пазар трудно се намират, поне аз все още не съм успяла и ще помоля ако някой от следящите тази тема знае такъв шампоан - да ми каже марка. Последно си взех един енергизиращ шампоан от аптека, който леееко по-добре ми действа от масовите шампоани, та бих искала мнение за него. Става дума за енергизиращ шампоан на Davines:

AQUA, SODIUM LAURETH SULFATE, COCAMIDOPROPYLBETAINE, SODIUM CHLORIDE, DECYL GLUCOSIDE, MELALEUCA ALTERNIFOLIA LEAF EXTRACT, EUCALYPTUS GLOBULUS LEAF OIL, MENTHA PIPERITA LEAF EXTRACT, EUCALYPTOL, CINNAMOMUM ZEYLANICUM BARK OIL, HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, PANTHENOL, GLYCERYL OLEATE, POLYQUATERNIUM-7, COCO-GLUCOSIDE, SODIUM HYDROXIDE, SODIUM DEHYDROACETATE, 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1, 3-DIOL,CIy7200, CI19140, LIMONENE, EUGENOL, PARFUM.

Също искам да попитам доколко пиенето на разни витамини, като хапчетата Ревалид, например, спомага растежа на по-здрава и силна коса? Има ли смисъл от поемане на такива витамини.

И ако е възможно, искам също мнение и за този антицелулитен крем на Талодерма:

COCOS NUCIFERA, PETROLATUM, MINERAL OIL, ISOPROPYL MYRISTATE, CYCLOMETHICONE AND DIMETHICONE, CAPRIC TRIGLYCERIDE, CERA MICROCRISTALLINA, CINNAMONUM ZEYLANICUM, CINNAMAL, CERA ALBA, METHYLPARABEN, PROPYLPARABEN.

Какви съставки всъщност трябва да търсим в антицелулитните кремове? Възможно ли е целулитът да намалее с използване на мазила?
Нека пак обясня за косата: при измиване с шампоани, съдържащи ВИСОК ПРОЦЕНТ Sodium Laureth Sulfate се премива и зарежда с НЕГАТИВНО (отрицателно; "-") СТАТИЧНО ЕЛЕКТРИЧЕСТВО. Влияние освен това имат: на първо място дължината (по-дългата коса се "подмятка" повече), дрехите, които се носят (в момента дебели дрехи, смес памук/вълна със синтетика), походката, подметките на обувките, работното място - подовете в офисите са покрити със слой смола най-често. При ходене ЦЯЛОТО ТЯЛО произвежда статично (негативно) електричество - на всеки се е случвало да се "отелектризира", пипайки парапет (повърхностите като парапет, маса, бюро и т.н. също се зареждат с негативно статично електричество) и получаване на "пукане" - получава се най-обикновено късо съединение.  Та, прашинки и други нещица (всички те са ПОЗИТИВНО -положителен заряд; "+", СТАТИЧНО ЗАРЕДЕНИ), летейки си във въздуха, полепват върху косата: тя е направо като прохосмукачка за тях: видимия ефект е мазна и мръсна коса.
Та този шампоан е доста зле:
1. SLES ако е до 2-3 % солта (sodium chloride) е в края на ИНКИ-списъка (листа със съдържанието на съставките): тук солта е на 4о място- ерго, поне 1.5-2 %, т.е. SLES е около 5-8 %: шампоана е силно премиващ. Друг метод за окачествяване е поставяне на шампоана в хладилника: ако при изваждане е желирал = кофти качество.
2. Има бронопол като консервант 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1, 3-DIOL
3. Оцветен е-CI7200, CI19140
Билки-милки и екстракти...маркетинг.
Кремът на Талодерма не е крем. Това е стопилка - няма вода (поне според състава). Следователно не са необходими консерванти- двата парабена.
Второ - има "активна съставка" канелено масло - то има загряващи свойства: загряването почти никак не влияе на липолизата, нито пък образуването на нови адипоцитни (мастни) клетки, нито на тяхното съзряване. Няма и нищо за стягане (фирминг-firming).
Следователно освен приятно затопляне няма никакъв антицелулитен ефект.
Използваните суровини са демоде, оклузират. Мазен и тежък.
По въпроса за антицелулитните съставки - пак мисля писах за кофеина. Но по-подробно сигурно довечера. И да, както всеки един проблем, и целулита може да се повлияе от козметика + доста други неща. РАБОТЕЩА И ДОБРА КОЗМЕТИКА!

Последна редакция: пн, 19 яну 2009, 12:40 от CI

# 139
  • Мнения: 3 094
Поздравления и благодарности за темата  bouquet.....засега чета само.

# 140
  • Мнения: 1 222
CI,какво ти е мнението за продуктите съдържащи чист ретинол?Има много информация за положителното му действие върху кожата,но почти нищо като негативи,освен зачервяване и лющене на кожата.Аз втора зима редовно ползвам Retinol 1.0 на SkinCeuticals,но предвид написаното от теб,че кожата не може да се възстановява до безкрай,започнах да се замислям дали в крайна сметка след време вредата няма да е по-голяма заради използването на толкова агресивни продукти.
Ето и състава на крема:

Water, Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane, Dimethicone Crosspolymer, Dimethicone, Dimethiconol, Laureth-4, Laureth-23, Hydrogenated Lecithin, Butyorspermum Parkii (shea Butter), Caprylic/capric Triglyceride, Ceramide 2, Ceramide 3, Phytosphingosine, Cholesterol, Hypericum Perforatum Extract, Propylene Glycol, Allyl Methacrylate Crosspolymer, Polysorbate 20, Retinol, BHT, Sodium Polyacrylate, Dimethicone PEG-7 Isostearate, Glycerin, Polyacrylamide, C13-14 Isoparaffin, Leureth-7, Bisabolol. Rosa Canina Leaf Extract, Silybum Marianum Fruit Extract, Passiflora Incarnata Flower Extract, Chamomilla Recutita (matreicaria) Leaf Extract, Citric Acid, Methylsothiazolinone, Tetrasodium EDTA
Това, за което вече няколко пъти пиша в темата е, че според моите познания химическия пилинг - изгаряне на повърхностните кожни слоеве с киселина и последващото стимулиране на клетките да се обновяват-няма неограничен потенциал. Също вече няколко пъти писано е, че основната функция на кожата е да предпази оргнизма от околната среда и външни влияния, тя има основно бариерна функция. Даже това би трябвало да е постулат/закон номер едно.
Ретинолът е алкохол, не е киселина:
http://en.wikipedia.org/wiki/Retinol
Четете уикипедия, аз винаги оттам почвам за първа информация! И задължително на английски!
Ако не е ясно(или излишно) какво пиша, ами да не се мориме взаимно, а? Аз да пиша, вие - да чете и да не разбирате или пък хич и да не го четете? Имах желанието да напиша как според мен може да се разсъждава дали един продукт е добър, какво може и трябва да се питат самите продавачки, пардон, козметични консултанти. В края на краищата това е техен бизнес, с това би трябвало да си изкарват парите.
Но нека се върна на основния въпрос: Дали продукти с Ретинол (както и преди или в друга тема в този форум се твърдеше) са ефикасни средства против бръчки?
Ето един интересн линк:
http://www.smartskincare.com/smartchoices/myths/myth_retinol_retina.html
Ерго, Ретин А, или ретиноидова киселина е активното нещо, не алкохола или неговите естери (например ретинил палмитат).
Ако се кликне на едно активно място, излиза нова страничка:
http://www.smartskincare.com/treatments/topical/retinol.html
Та нито алкохола, нито естерите, нито алдехида са ефективно вещества срещу бръчки, а едва техните метаболитно дериватизирина форми на Ретиноидна (ретинова) киселина.
Какво обаче се чете: However, topical retinoic acid often causes skin irritation and other side effects, which limit its use, especially in sensitive individuals.
И оттук става ясно, че употребата на ретиниодна киселина като козметична съставка причинява зачервяване и дразнимост на кожата!!!
По-надолу доста изчерпателно и горе-долу популярно е обяснено какво, къде и как се получава.
Относно дадения състав: да, има много добра сензорика: лек е, оставя кожата кадифено усещане - Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane, Dimethicone Crosspolymer, Dimethicone, Dimethiconol.
Има добри активни съставки - масло ший, 2 вида серамиди, холестерол (той е козметична активка, тук е "добър", споко),  фитосфингозин, споменатия ретинол, бизаболол...и накрая: бам... на изметеното: Methylsothiazolinone! Е това не го разбирам! Да не отделиш между 1 и 2 стотинки/бройка за хубав консервант, да си ги спестиш!!! Екстрактите не ги коментирам, просто няма познания за конкретните суровини, които са използвани тук: дали са коктейл от отделно екстрахирани билки, дали са били екстрахирани заедно, какъв е разтворителя, как са вложени и т.н., и т.н. Все едно баене/гледане на ...пъп! Не го практикувам!Та според мен кремчето е доста добро, наистина! Стига да не е над 20-30 лв за 30-50 мл.

Последна редакция: пн, 19 яну 2009, 23:30 от CI

# 141
  • София
  • Мнения: 123
[Бръчките
 
Така например фибробластите синтезират колаген и витамин С.
....
Тяхната защита от оксидативен стрес (пушене на пример) ги държи по-дълго като морфотип IV и V и вместо "да се хабят" за синтез на Вит С и синтезират колагени;

Интересна и подробна информация. Но се налага едно уточнение.
Хората не могат да синтезират вит.С. Фиброластите ни синтезират колаген с помощта на вит.С.
Надявам се, че няма да се разсърдиш Peace

# 142
  • Бургас
  • Мнения: 357
Намерих следната информация в нета,но наистина незнам къде точно,затова немога да посача източник(беше преди месец някъде и съм си го копирала).Бях се разровила,защото си взех една цинкова паста(2 лв) и на нея пишеше petrolium.Много съмнително ми се стори Thinking и като го написах в google   newsm09 нищо хубаво не пишеше #Crazy
Най-вредните консерванти са толуенът и формалдехидът. Тяхната допустима норма в състава на козметичния продукт е 0,1%.
 Токсиколозите непрекъснато нападат формалдехида, затова много западни производители на козметика се стараят да не го използват.
та ето това изрових:

Лак убиец

Чувствате се зле? Вие ви се свят и ви се гади? Това може да е от лака ви за нокти. В състава на много лакове влиза отровно
вещество - толуен. Без него, уви, някои видове лак не могат да се задържат на ноктите.

Толуенът лесно и просто попада в организма през ноктите. Първо се натрупва под ноктите, след което попада в кръвта. Само 12-18 часа
след нанасяне на лака толуенът, прониквайки през нокътната плочка, вече е в кръвта. Ето защо на бременните жени е крайно
 непрепоръчително да лакират ноктите си. Толуенът може да наруши нервната система, функцията на бъбреците и костния мозък на плода.
 Вглеждайте се в етикетите - понякога на тях е написано "Без толуен и формалдехид".

Във всички случаи обаче е най-добре да минете без лак, защото той съдържа още едно вредно вещество, способно да въздейства дори на ДНК.
 Това е фталатът и производните му дибутилфталат, диетилфталат, диметилфталат. Той се добавя към лака за омекотяване. Новите научни
изследвания показват, че фталатът може да доведе до гибел на новороденото /особено ако е момче/, защото още в утробата той блокира в
 него процесите на секреция на мъжки полови хормони.

Туш удушвач

Тушът често причинява алергии. Основните му съставки по принцип са пчелен восък, подхранващи масла, керамиди и витамини. Освен това -
 оцветяващи пигменти, съдържащи железен оксид, никел и хром. Последните са толкова вредни, че могат да предизвикат не само алергия, но
 и сериозни проблеми със зрението. Тушът не може без оцветяващите пигменти.

Те винаги са вредни, но производителят не вписва опасните им съставки железен оксид, никел и хром, явно надявайки се на осведомеността
 на купувачите.

Ако не можете без туш, поне не злоупотребявайте с него, а вечер задължително го изтривайте от миглите си. Внимавайте също за срока на
годност. Знайте, че в цветните тушове - син, зелен и кафяв - пигментите оцветители са повече, затова ползвайте класически черен.

Ако видите на опаковката на туша думата "формалдехид", захвърлете го далеч от себе си. Този компонент не може да бъде скрит - според
санитарните норми в света формалдехидът задължително се вписва сред съставките на козметичния продукт.

Впрочем производителят и тук се е изучил да върти купувача на малкия си пръст. Сега той нарича формалдехида не формалдехид, а
 имидазолидинил, бронидокс, DMDM хидантоин, 2-бром-2-нитропон-1, 3- диол. Да, трудно е да се запомнят тези наименования, но можете
да си ги запишете на лист хартия и когато купувате козметика, да си сверявате списъка със състава на продуктите за разкрасяване.

От какво още трябва да се страхувате?

От думата merkury. Това е благозвучна замяна на думата "живак". А за вредата от него няма нужда да говорим. И изобщо очите са нашият
 най-крехък орган, а задачата на миглите е да ги пазят от всякакви мръсотии. Не забравяйте това!

Червило паразит

На вид скъпото червило почти не се различава от евтиното. Но това не е повод да предпочитаме евтинийките.

Как мислите – какво прави червилото скъпо или евтино? Стойността на съставките естествено. Ако производителят е похарчил за продукта
 много пари, закупил е за приготвянето му натурални суровини, той, разбира се, се е постарал да компенсира вложенията си. А ако просто
 е взел различни евтини нефтопродукти и химически мазнини от рода на минерално масло, парафин, микрокристален восък, петролатум
/вазелин, получаван от нефтени отпадъци/, церезит, полиетилен, би могъл да продава мазилото евтино. За устните такова червило е
истинско изтезание, защото моментално ги изсушава. Представяте ли си какви вещества попадат в организма ни, ако козметиката е евтина!

Крем канцероген

Медиците изследвали злокачествените тумори на млечната жлеза и открили в тях веществото парабен.

Това наименование може да се прочете върху кремове, шампоани, маски за лице и дезодоранти.

Често то се заменя с думите "метилпарабен", "пропилпарабен", "етилпарабен" и "бутилпарабен". Сега ясно ли ви е откъде се взема
парабенът в организма ни? Прониква през кожата, предизвиквайки образуване на злокачествени тумори. Специалистите твърдят, че той е
 налице в 90% от козметиката! Разбира се, никой не твърди, че само парабенът е причината за развитие на рак на млечната жлеза.

Но има върху какво да се замислим. Дезодорантите се нанасят под мишниците, където има множество лимфни възли. По тях парабенът прониква в
организма. Парабенът, категорични са много учени, може да предизвика развитие на рак, защото, попадайки в организма, той се държи като
женските полови хормони - естрогени. Известно е, че наднорменото количество естрогени често задейства механизмите на развитие на рак на
 гърдата.

ВЕРНИ ЛИ СА ТЕЗИ НЕЩА??? newsm78

# 143
  • Мнения: 1 324
Ох, вече разногледа станах!  #Crazy Човек, за да си купи козметика и храна, трябва да е подвижна енциклопедия!  smile3529
Последните ми придобивки като ги разгледах в skeen deep-а, лошо ми стана. Горе-долу за реномирани минават /YSL, Estee Lauder, Clinique/,  а ще трябва да ходят на боклука. Има ли поне една марка козметика без „отрови”, която да не струва минимум $100 парчето?  Money
От декоративната козметика отдавна се отказах. Изглежда няма и един ФДТ, който поне да не запушва порите. Ако не бяха пустите сенки под очите и коректор нямаше да ползвам.
И един шампоан като свят не успях да си намеря!  Sad
Ще си мажа маслата и хумата, и ще си ходя naturelle! Добре, че съм си красива по природа! 4470  Шегичка. Ще ми се.  smile3538

# 144
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 763
Здравейте и от мен и благодаря за полезната тема!
Аз досега така и не успях да се спра на рол-он, който да не съдържа алуминий (и разни парабени....). Вие какви антиперспиранти използвате?

# 145
  • София
  • Мнения: 4 752
Търсех на доста места шампоани без СЛЕС, но явно на българския пазар трудно се намират, поне аз все още не съм успяла и ще помоля ако някой от следящите тази тема знае такъв шампоан - да ми каже марка.

Dr Theiss- Nachtkerzen shampoo Peace Без аромат е, за чувствителен скалп е подходящ. Изключително доволна съм. цената също е нормална- към 7-8 лв за 200мл. Друг шампоан без СЛЕС мисля, че беше бебешкия на Hipp.

# 146
  • Мнения: 1 324
На Тайс не е ли лечебен за пърхут? Аз само такъв видях в аптеката. Би ли дала по-подробно инфо за твоя, както и състава му? Благодаря!

# 147
  • София
  • Мнения: 4 752
На Тайс не е ли лечебен за пърхут? Аз само такъв видях в аптеката. Би ли дала по-подробно инфо за твоя, както и състава му? Благодаря!

Ето описанието дадено в нета за него:
Специална грижа за суха, люспеста се и проблемна кожа на главата, съпътстваща терапия при невродермит, пърхот. Успокоява и подхранва сухата, раздразнена кожа на главата, унищожава пърхота. Придава на косата виталитет и обем. Дерматологично тествана кожна поносимост и ефективност, без парфюми и оцветители. Състав: масло от Нахткерце, пантенол. Област на приложение: Чувствителна кожа, Невродермит..

Аз нямам такива проблеми, но шампоанът е много мек и щадящ и ми върши перфектна работа. Дори успя да регулира омазняването на косата ми.
Не намирам обаче състава в интернет. Може би по-късно ще го пусна.

Открих състава. За жалост, съм се объркала, че е съвсем без Слес, просто е доста назад.

Aqua, Disodium Laureth Sulfosuccinate, PEG 6 Caprylic/Capric Glycerides, PEG 35 Castor oil, Cocamide DEA, Cocamidopropyl Betaine, PEG-3 Distearate, Polyquaternium-16, Sodium Laureth Sulfate, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, Oenothera Biennis, Sodium Chloride, Panthenol, Potassium Sorbate, Benzoic Acid

Според мен е добър на фона на повечето, които са даже доста по-скъпи.
Търсих шампоан бебешки на Веледа, но не открих. Помня, че той беше похвален в първата тема от Софи.

Последна редакция: вт, 20 яну 2009, 15:33 от illy

# 148
  • Мнения: 56
Здравейте! Аз отдавна захвърлих вредната козметика. Ползвам органична козметика за лицето на Natural being, за подмишниците ползвам кристалния камък на Локситан, който е натурален дезедорант, за тялото ползвам само бадемово и кокосово масло. За косата открих един много хубав бебешки шампоан на Веледа, който също е органичен. Съставките са: Water, Coco-Glucoside, Sweet Almond oil, Disodium Cocoyl Glutamate, Sesame Seed oil, Glycerin, Carrageenan, Calendula Officinalis Flower Extract, Xanthan Gum, Lactic Acid, Fragrance, Limonene, Linalool from natural essential oils. Чудесно ми измива косата, като се има на предвид, че имам чуплива и дълга до кръста грива. Grinning
Не се изисква кой знае колко много козметика да се поддържа жената красива, а ако се съчетае това със здравословно хранене, качествени хран. добавки и спорт още по-добре.
Иначе темата е многo хубава!Поздравления за  CI!

# 149
  • Мнения: 1 324
Както CI писа, не СЛЕС е проблемът, а неговата концентрация. Мисля до 2-3% беше ок. Само, че производителите не посочват процентите...а в случая не мога да преценя дали е в края или по средата на състава на инките Laughing

Ето какво намерих за шампоаните. Не знам доколко е вярно...
http://bulgarian.cri.cn/1/2005/07/13/1@26422.htm
P.S. Споменават се и бебешките шампоани.

Последна редакция: вт, 20 яну 2009, 15:53 от letsgo

Общи условия

Активация на акаунт