Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 776
  • 403
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 952

Ще седна кълка до кълка със свекъра и ще записвам подробно - неговия Хамин става по- хубав ....Тежка, червена манджа ...тертиплийска  Wink ....
Днеска са на обрязване , но ще го хвана аз - той обича да разказва ...Малко ме е  страх да не се отплесне  hahaha , но ще стискам зъби за форума ... Не за сефте слушам  неговите истории по 10 пъти и все изглежда , че ми е интересно .Трябва ми медал ! Обичаме се иначе  Simple Smile ... До скоро от мене !

# 91
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Традиционно зимно ястие, което се приготвя за събота. Идеята за готвенето му е резултат от опитите на евреите да създадат топло ястие в събота, когато по канон не може да се включва фурна, котлон, изобщо никакъв огън... За това, подобно на джахнуна[/url], се готви много продължително време, напр. слагат го в петък, за да има топло ястие в събота Grinning От дългото готвене вкусовете се объркват по необикновен начин и е много вкусно, за съжаление, не е най-фотогеничното и привлекателно изглеждащо ястие... Думата "чулент" е на идиш, идва от chault-lent, озн. бавно готвене; в Израел по-популярното наименования е хамин, идващо от думата за топло=хам... [/size][/tt]

Чулент - или хамин сред ашкеназите
(cholent, טשאָלנט, чолнт )

   


Продукти:
1,5 кг телешко месо - мускул и врат, нарязани на едри парчета
3 парчета телешки джолан с кокала (в Израел се купува особуко)
3 кокала, съдържащи мозък
4 чаши бял боб, престоял една нощ във вода
2 глави лук - махаме им обелката и ги слагаме цели, те се разпадат от дългото готвене
2 глави чесън - измити добре, защото се слагат цели
12 картофа (средни, обелени)
2 чаши лющен ечемик  = pearl barley - גריסי פנינה - става много вкусен!
10 яйца
2 броя кишке http://en.wikipedia.org/wiki/Kishke_(Jewish_food)
(това е черво, пълно с брашно; извън израел може да се замени с наденица; може и с кървавица - но тогава, разбира се, няма да е кашерно и не е препоръчително да се поднася на евреи, за които не се знае дали спазват кашрут)
Подправки: сол, черен пипер, червен пипер - сладък и лют, 2-3 лъжици мед
Вместо мед, може да се сложат сухи сливи - 100 -200 гр са предостатъчни  Peace

  Приготовление:
  • затопляме олио в голям съд и подреждаме месото, над него костите, боба, лука, чесъна и картофите.
  • ечемика (може да се изсипе свободно, или да се сложи в найлонов плик за готвене с малко вода, в която са сложени щипка сол, черен и червен пипер, пликът се надупчва и се слага отгоре)
  • кишке-то или наденицата
  • подправките (вкл. меда) се слагат с съд с вода и се разбъркват добре, след това я изсипваме в съда с месото и варивата
  • поставяме съда на котлона, да заври и да поври около час и половина
  • преместваме съда във фурната и за около час оставяме да се готви на 150 градуса
  • намаляваме температурата на 100 градуса и оставяме една цяла нощ във фурната, допълваме с вода (2-3 пъти трябва да се провери).
  • На следващия ден се сервира, като всичко се вади в една голяма чиния и се поднася, а всеки си сипва от това, което обича.

Бобът - може да се смесят два вида боб, или да се сложи боб и нахут (в Израел масово слагат и нахут)
За вегетерианци: може да се приготви чулент без месо и месни продукти  Peace безмесната опция също е разпространена, дори е продавана в консервени кутии в суперите  Wink

Подходящ за ястието съд: http://www.motke.co.il/UploadFiles/ArticlesPics/Article_4501_Pic_5.jpg



 

 Sign Exclamation   chef  Още един вариант за списък на продуктите, които съставят хамина, който публикува една израелска булка - съфорумка Boryana: ХАМИН

 ConfusedКак се приготвя кишке?: черво се пълни със следната смес: 13 л. брашно, 2 яйца, 2 с.л. запържен лук, 2-3 л. мазнина, 1 ч.л. сол, 1/4 ч.л. черен пипер и 1/4 ч.л. кимион - продуктите за пълнежа се изсипват в една купа, която на пресекулки се пълни с течаща от чешмата вода, докато не стане като крем; иначе го продават готово, замразено...

Последна редакция: чт, 26 фев 2009, 16:31 от Mentha

# 92
  • Мнения: 1 263
Mentha, този хамин ми изглежда, че ще е доста вкусен.  Hug Имах удоволствието на нова година да опитам телешко със сини сливи. Днес ми попадна и една стара гръцка рецепта за телешко с мед и след твоят пост абсолютно се убедих, че искам да се изпробвам дали ще успея да го сготвя.  chef Grinning
petia911, чакаме и твоята рецепта.  Hug
bliznacite2004, прекрасна украса за кекса!  Peace 

# 93
  • Мнения: 2 952
Ами  Naughty...  Grinning Няма да се пъна хич ...ето на - страхотно оформление е дадено по-горе ... Давайте напред с приготвянето ....  Hug 
Да пуснете и свои снимки !То всяка кухня си има своите малки различия ,до ръка е .В общи линии ето - Мента формулира екстра Хамина додето се наканя ... Успехи в приготовлението ! Моя  свекър и етърва ми го правят цяла нощ на слаб огън и в събота на обяд  се канят гости, защото е малко по-особено ястие ..не всеки се навива цяла нощ да вари .... Весело става , повод да се съберем пак.Трябва огромна тенджера за семейства като нашето, защото нормално на кидуш , по празници и изобщо  се събираме около 25 човека .Това само децата на свекъра с децата си. Най-близките.Понякога идват братовчеди или сестра на свекървата , или брат на свекъра с някое  внуче , или ,  или ....ехе ...   Simple Smile  Crazy Масата в кухнята си я направи свеки поръчка със специален удължител - свръх  дълга маса  Crazy .... Такива работи ...

Хубава темичка се заформи ...Ще с е  включвам като имам какво да кажа ...децата ме занимават предимно в момента ...По-малко време имам за нет.
 


 

# 94
  • T"A
  • Мнения: 2 515
basis, в семейството на мъжа ми мажат и пилешкото месо с мед, правят маринади за месо със силан или с мед... Но в хамина специалният вкус се дължи на бавното готвене (както пушеното или изсушаваното имат уникален вкус, така и бавното готвене...)  Peace

petia, надявам се все пак да вземеш рецептата на твоето семейство, сигурна съм, че ще е вкусна  Hug

По-късно ще напиша рецептата за гвиниот - израелските сладки сиренки - според мен са едни от най-големите вкусотии, които приготвят по тези земи  Peace Grinning Heart Eyes (моите сега са във фурната  Party Flutter)

# 95
  • Мнения: 2 952
 Айде , давай ги де !  Simple Smile То и  си ги снимала сигурно !  Flutter

  Пилешкото (крилца и гърдички) и аз  ги слагам в сос за около час преди да ги пекна. Сосът ми е : мед , кафява захар , кетчуп , чесън на ситно , олио. Оставям ги така да си поемат вкус , а след това ги пека. Понеже ги държа по този начин в самата тавичка за печене  ....прибавям  картоф на едро понякога и пека така. Сладкият вкус се получава много интересно - много хора не са свикнали на сладко месо , сладки картофо и сладко готвено си нещо .... Хубаво става. Ползвам и готовия сос в шише - Тайландски сос - сладко чили (сладко лют). Понякога просто заливам с него вместо горе посочения сос и пека така .Той става добре и с бутчета.

  Това далече не е Израелска кухня обаче .... Оправданието на Израелската кухня е , че са дошли насам хора от  цял свят и все са донесли по нещо. Снежето пък може да даде рецепти от  арабските гозби , които се правят у тях ....едни питки с чубрица , разни печени хлебчета и какво ли още не. Темата е Рецепти от Израел и приятели...- широко понятие ....Тук е шарена черга .... Simple Smile.Има типично еврейски  гозби, но то е само част от нашата тема.

 

# 96
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Гвиниот – израелски сладки сиренки (или кое ни "спъва" диетата Mr. Green)
                                                  по рецепта на Карин Горен
(когато заживяхме заедно с настоящия ми съпруг, всеки петък слизаше до някоя бакалия или фурна и носеше хартиена кесия с гвиниот, отваряше ги по средата на хола и с наслада си хапваше петъшната закуска, ръсейки пудра захар по килима... Слава Богу, някои навици се променят с времето Grinning)



Продукти:
За тестото:
3 и ½ ч.ч. брашно (500 гр)
25 гр мая (половин кубче שמרית)
½ ч.ч. захар
1 ч.ч. мляко
2 жълтъка
Настърганата кора на ½ лимон
120 гр разтопено масло (изстинало)
1 ч.л. сол
За пълнежа:
500 гр  извара /творог (в Израел бяло сирене Тув Таам на „Тара” или Кнаан на „Тнува)
½ ч.ч. захар
2 п. Ванилова захар (ако се ползва само ванилия, да се смеси в малко пудра захар)
2 жълтъка
Настърганата кора на ½ лимон
2 с.л. царевично брашно
20 гр разтопено масло
½ ч.ч. стафиди - опция (аз не слагам, тъй като мъжът ми не обича стафиди)
За печене: прибавяме на яйце лъжица вода, разбъркваме и намазваме „сиренките”
При поднасяме поръсваме с пудра захар

Приготовление:

Тесто - Разбъркваме брашното (използва се миксер за месене на тесто, но може и на ръка...) с маята, прибавяме захар, мляко, жълтъците, стърготините лимонова кора и маслото, и солта накрая – месене около 5 минути до получаване на гладко, меко и лъскаво тесто. Покриваме го и го оставяме да втаса поне около час  (при възможност – да се остави цяла нощ в хладилника - на сутринта не е лепкаво и е по-лесно за работа с него Wink)

Пълнеж – разбъркваме сиренето и захарта и оставяме няколко минути да почине, за да се разтопи захарта. Прибавяме ваниловата захар (ако няма такава – слагаме ванилия с пудра захар), жълтъците, стърготините лимон и царевичното брашно и разбъркваме до получаването на гладка смес. След това слагаме и разтопеното масло и стафидите. До ползването на сместа можем да я оставим в хладилник.

Как се прави гвинит? – изваждаме тестото от хладилника и го разстиламе на набрашнена плоскост, разделяме го на две равни части, и го разточваме на лист с дебелина ½ см, изрязваме от него 12 квадрата (~10 см). В центъра на всеки квадрат слагаме по една пълна супена лъжица сиренова плънка и сгъваме така, че всеки ъгъл се придърпва към центъра (първо го правим с два противоположни ъгъла, след това с оставащите два) – не е проблем да се подава малко от сиренцето (а в краищата просто ги прищипваме в центъра с пръсти, достатъчно е)
На покрита с хартия за печене тавичка нареждаме така получените „пакетчета”, да не са плътно наредени, оставяме разстояние между тях, защото  бухват. Затопляме фурна на 190о. Намазваме „сиренките” с яйце и ги печем около 15-20 минути, докато добият златист оттенък (отдолу също трябва да са златисти на цвят!). Оставяме ги малко да изстинат, поръсваме с пудра захар и ги поднасяме!

Забележка: Тестото по тази рецепта е с леко козуначен вкус  Heart Eyes Ако не слагате стафиди, както беше и в моя случай, е желателно да се увеличи дозата пълнеж, с около 1/4 до 1/3  Peace На мен и със стандартната (по рецепта) доза крем от сирене са ми вкусни, но обикновено вкъщи ги предпочитат с повечко  yes
(ще прегледам после да видя дали и от моите снимки някоя става за показване, ако ли не - ще чакам снимките на Umbra  Wink Hug)

# 97
  • Мнения: 836
Mentha , ще те убия!
ако продължаваш така ще си остана вечно кръгла  #Cussing out
пусто на изварени сладкиши давам "на късо".

 Heart Eyes
мерси за рецептата!

# 98
  • Мнения: 836
Mentha , не мога да си намеря записките  Confused
ще трябва да се допитвам до маминка или до Анави, ама ще ти го върна, да знаеш  (тоя мръсен номер със сладкишите) Mr. Green

# 99
a v izrael pravi li se ashure? i kakva e retseptata?

# 100
  • Мнения: 1 526
Единственото ашуре, което съм яла в Израел го е правила майка ми. А тя си знае рецептата от БГ  Peace!

Да не бъда голословна:



Пастетът стана много вкусен. Трябва обаче да призная, че това е единствената кошничка  Crazy! Видях, че е още много мек и го метнах в хладилника, но пък седнахме да обядваме и го извадихме да го пробваме... е няма да правя още топки, не и от тази смес  Laughing!
Да кажа, че с шунка много върви  Peace!

# 101
  • Пловдив
  • Мнения: 2 565
Здравейте, направих рецептата с банановия кекс, но поради някакви причина /подозирам,че проблема е най-вече във фурната/ ми остана леко кашкав в средата.
Имам питане относно този набухвател в брашното - аз сложих суха мая, но дали и колко се е имало впредвид в рецептата?! newsm78

# 102
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Стели, не е имало нужда от мая, а само от бакпулвер, ако брашното е без набухватели.Предполагам,че от там е проблема и от печенето. Wink

# 103
  • T"A
  • Мнения: 2 515
steli-ssd, в Израел продават отделно "набухващо" брашно и аз него ползвам, така ми е по рецепта (а пък отделно има и брашно без набухватели..). Дано jakinik и bliznacite2004 споделят в какво съотношение са слагали, предполагам те са ползвали бакпулвер към обикновеното брашно. А, ето, отговорили са ти  Hug

Аз навремето така се отказах да правя мраморен кекс - все глятав ми ставаше отвътре, но при мен проблемът беше в използването на силиконова форма, с която така и не свикнах. В твоя случай възможно обяснение е да не е бил допечен, той отгоре се запича по-бързо и за това в началото е препоръчително да се покрие с алуминиево фолио  Peace

Ашурето и тук го правят, но го смятат за балкански специалитет, така че майсторите на ашуре наистина би трябвало да са в България и Турция  Grinning

Тали, защо само една кошничка, не разбрах  Blush Като се стегне пастетът в хладилника, по-лесно се правят топченца...

esme_bolger, готова съм за такова предизвикателство   bouquet Аз също си оставих един тефтер със семейни рецепти в Бг, сега пиша нов...  Laughing

# 104
  • Мнения: 1 526
Мента, ми защото го пробвахме Crazy, после пак го пробвахме, ей тъй докато се охлажда.
Накрая така го пробвахме, че то... почти свърши  Laughing та затова няма от какво да направя още кошнички...

Общи условия

Активация на акаунт