Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 749
  • 403
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 641
Не видях рецепта за този сладкиш, съжалявам ако не съм я намерила и дублирам
Лейках /меден сладкиш/
/момичета поправете ме, ако транскрипцията не е добра/
Традиционен сладкиш на евреите Ашкенази приготвян за Рош Хашана, за да е сладка новата година
Продукти:
175 гр брашно
75 гр захар
½ с.л сух джинджифил
1 с.л канела
½ ч.л настърган бахар
1/8 ч.л индииско орехче
1 ч.л бакпулвер
225 гр мед
4 с.л олио
2 яйца
5 с.л сок от портокал
Кората на 1 портокал
2 с.л настърган пресен джинджифил
Приготовление:
В голяма купа се разбъркват брашното с бакпулвера, захарта и подправките. В средата се прави кладенче и се изсипва медът, яйцата и олиото. Разбърква се добре и се добавя портокаловия сок. Разбърква се отново до хомогенизиране. Сместа се изсипва в тавичка, постлана с хартия за печене. Пече се в предварително загрята нта 180 градуса фурна за около 50 минути.
Снимка: http://4.bp.blogspot.com/_CO-gOtNBzAM/RugbhdQEseI/AAAAAAAAB1g/s9 … kachhoneycake.jpg

Последна редакция: нд, 08 мар 2009, 20:57 от Espa

# 181
  • T"A
  • Мнения: 2 515
jakinik, браво на малката майсторка - ще ви остане чуден спомен от тези първи кулинарни приключения, но и за форума снимките ще са полезни  Hug   bouquet  Направо ме зареждат с хъс тези снимки  Flutter

Espa,   bouquet
Лейках (עוגת לקח) издържа доста време и е много подходящ, когато се готви за празника, защото може да се направи предварително 2-3 дни... Те тук готвят по няколко дни за празници (пък и дори за семейните петъшни вечери) и това му качество на сладкиша е много ценно  Flutter
Немските евреи правят леках yes Но медени кексове се приготвят масово във всички еврейски общности за новата година Grinning

За този сладкиш е противопоказно да се проверява с клечка за зъби, защото спада. Ако се яде като кекс, го поръсват с пудра захар или разтопен шоколад   Wink 

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 08:45 от Mentha

# 182
  • Мнения: 641
Mentha, благодаря – поправих се  Hug

# 183
  • Мнения: 46

грешка   Naughty

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 13:13 от maly

# 184
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Бурекас в Израел се продава, както в България банички - има фурни, на мен ми напонят баничарници, в които можеш да си вземеш бурекас с какъв ли не пълнеж. Правят се от многолистно тесто, а плънката може да е класическата от саламурено сирене, но има и с кашкавал, спанак, гъби, картофи и доматено пюре с маслини (тези се водят бурекаси с вкус на пица)


Вкъщи сме правили с яйце, кашкавал и сирене, като плънката се разпределя по тестото, тестото се навива на руло, а рулото се реже на филийки около 2 см дебели, запича се, и така ги ядяхме при родителите ми. Тук тези "охльовчета" обикновено са с доматено пюре, кашкавал и парченца зелени маслини (доматеното пюре се маже върху тестото, слагат се останалите продукти и тогава се навива и реже); ако се прави с картофи - те се стържат и объркват с яйце; гъбите се задушават с малко лук и тогава се ползват за плънка.

Бурекас Йерушалми - т.е. ерусалимски бурекас е с плънка от патладжани (2 малки или 1 голям), около 200 гр бяло сирене, настъргано и омесено с 1-2 лъжици галета. Тестото се разточва, изрязват се кръгове (с чаша), слага се плънка (патладжанът трябва да е предварително изпечен, изчистен и изцеден), слага се по една лъжица от пълнежа, прехлупва се и се притиска в краищата. Намазва се с жълтък, разреден в малко вода, поръсва се със сусам и се пече във фурна, загрята на 180о (около 30 минути)


maly,  пробвай да постнеш стихотворенията тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=376545.new;topicseen#new
Това е темата, в която те няма да са оф-топик, че в кулинарната наистина не им е мястото  Peace

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 12:34 от Mentha

# 185
  • Мнения: 1 526
Хей, от кога ги мисля и аз тези бурекаси  Hug
В началото когато дойдох направо бях във възторг от тях и до ден днешен ги обичам. Приличат на банички, но всъщност са различни, защото са от многолистно тесто, а софийската баница (която съм яла мнооооого междучасия) е с точени кори.

Мента, киноата ми е повечко в салатата по желание на клиента  Laughing! Мадлен много обича и си поръчва с повечко.

Жаки, адмирации за озней Аман  smile3501. Браво на вас със Стефи!

Като сте отворили дума за Браунис, аз го правя по рецептата на Блонди, в силиконови формички за мъфини. Отгоре хващат хрупкава коричка, а вътре остава течен шоколад, фантазия направо. Препоръчвам с две ръце, много вкусно и няма начин да се сбърка. Колкото пъти съм ги правила съм обирала овации. Позволявам си да дам линк към рецептата за желаещите да пробват това изкушение http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=189884.15

# 186
  • Мнения: 641
Бях обещала да преведа няколко рецепти за риба тон и сьомга от „The complete guide to traditional Jewish cooking” на Marlena Spieler
Не съм ги готвила и не знам как са на вкус, но звучат вкусно

Риганова риба тон с домати и златисто-кафяви картофки

Продукти:
7 с.л зехтин
Сока на един голям лимон
3 скилидки чесън
4 стека риба тон с общо тегло около 800 гр
3 с.л. ситно нарязан магданоз
1 с.л нарязан свеж риган или 1 ч.л сух
500 гр картофи
450 гр добре узрели, обелени и нарязани домати
150 мл топла вода
Сол и черен пипер

Приготовление:
Разбъркайте зехтина с лимоновия сок и счукания или смачкан чесън. Изсипете сместа в плитък съд, наредете стековете риба тон на един ред вътре и поръсете със сол и черен пипер и нарязаните зелени подправки. Оставете стековете да се мариноват 1-2 часа. Извадете стековете и ги поставете в тавичка, наредете картофките нарязани на малки кубчета. Залейте с маринатата и изсипете нарязаните на ситно домати. Налейте водата и печете около 40 минути в предварително загрята на 180 градуса фурна. Обърнете стековете по време на печенето и разбърквайте картофите. Извадете стековете и ги преместете в чиния завити с фолио, за да стоят топли и допечете картофките на 200 градуса около 15 минути, за да добият златисто кафяв цвят.

  chef   chef   chef

Сьомга в плик с подправки

Продукти:
1 лайм
50 гр масло
2 с.л. ситно нарязан пресен босилек
4 месести домата
2 скилидки чесън
4 филета от сьомга всяко около 200 гр
1 с.л. зехтин

Приготовление:
Настържете кората на лайма и го разбъркайте с размекнатото масло и нарязания босилек. Със сместа намажете 4 плика за печене и ги охладете. Като замързне маслото сложете във всеки плик 1 нарязан на резенчета домат, върху доматите сложете ¼ от нарязаните на резенчета чесън. Поръсете със сол и черен пипер. Върху доматите и чесъна сложете сьомгата. Върху сьомгата сложете по малко от сместа с маслото и 2 резенчета от лама. Затворете плика и печете около 20 минути на 190 градуса

# 187
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Тали Дан, моля те, кажи ми как ползваш силиконовите форми, защото с моята печенето не ми се получава! Има ли нещо по-особено, напр. да се пече повече време или на по-висока температура?
Иначе ми е такава:


Ще дам рецептата за угиот тхина -> сладки от тахан с вкус на халва, макар че не станаха такива, каквито исках  Confused Лелята на мъжа ми ползва рецепта, която 2 годишната и дъщеря приготвя, питах я, тя ми каза да взема първата рецепта в Интернет, така и направих, но по-нататък ще пробвам и други и ще споделя Peace

Угиот тхина -> сладки от тахан с вкус на халва - вариант І

Продукти:
голяма доза                                   малка доза

350 гр брашно с набухвател        1 ч.ч. + 2 с.л. брашно с набухвател
1 ч.ч. захар                                   1/2 ч.ч. захар
1ч.ч. тахан (неподправен)           1/2 ч.ч. тахан (в Израел - тхина голамит на "Несих")
200 гр масло, размекнато             100 гр масло
2 пакетчета ванилова захар/ванилин - в малката доза - 1 пакетче  Peace

Приготовление: всичко се обърква на еднородна смес, с пръсти се оформят малки топчета (с размер на череша), сплескват се, отгоре може да се забучи някаква ядка - орех, бадем; редят се в тава, постлана с готварска хартия за печене, като се оставя разстояние между тях, защото набухват. Пекат се в предварително загрята фурна на 180о около 15-20 минути (моите ги препекох), изваждат се и се изчаква да изстинат - едва тогава се местят в затворена кутия и на нас ни бяха по-вкусни на следващия ден... Имат силен аромат на халва, надявам се почитателите на тахан халва да ги харесат  Hug


моите сладки и отново тяхна снимка

П.П. Докато са топли и пресни, изглеждат меки и лесно разпадащи се (трябва много внимателно да се отделят от тавата, аз ползвах шпакла), но след това стават хрупкави и ронливи  Peace

Последна редакция: вт, 10 мар 2009, 11:37 от Мама Муна

# 188
  • Мнения: 1 526
Мента, ползвам си ги по абсулютно същият начин като другите. И резултата винаги е добър. Да не говорим колка по- лесно се изкарват кексчета, мъфини и браунита от тях. И желета правя и всичко. Незнам какво да те посъветвам освен да пробваш пак, но друга рецепта примерно  Peace.

Аз днес направих пастета от патладжан, но добавих към оригинална рецепта 3 сварени и пасирани моркова и консерва грах (вълдушавена от другият пастет). Трябва да ви кажа, че стана много приятно.
А също направих и салата от авокадо, пак със сварено яйце, зелен лук, лимон и малко майонеза. Ако има желаещи ще напиша  точната рецепта. По различна е от гуакамолето и е типична за Израел.

# 189
  • Мнения: 6 390
Elizabeth Swann
пиши салатата с авокадо ...
.........
Тали
това ти ли си  newsm78 да нямате карнавал Mr. Green

Последна редакция: вт, 10 мар 2009, 22:00 от Eli_cz

# 190
  • Мнения: 1 526
Аз съм, Ели да  Laughing! Карнавал е и в темата ни и на вън. Лудницата е голяма. Утре ще напиша пропорциите, че ме е налегнала сладка умора  Crazy...

# 191
# 192
  • T"A
  • Мнения: 2 515

Пак браво за успешното налучкване  Mr. Green

Тали, давай рецептата, ами как?!  Crazy Аз мисля, че с авокадото най-сложното е да го подбереш узряло, но да уцелиш момента преди да се е развалило  Laughing Ние го намачкваме с вилица, слагаме малко ситно нарязан лук (става и със сока на лука, който се отделя, ако го стържем), лимонов сок, сол и черен пипер. Така го правят в семейството на мъжа ми и аз свикнах покрай тях да не слагам варено яйце, а майонеза никога не бях слагала  Peace

Споменахме пащида - една рецепта за пащидат теред - т.е. пай със спанак, една от многото, защото по различен начин я правим - понякога със саламурено сирене, понякога с кедрови ядки, а тази е с кашкавал и хляб (хала)  Peace Смея да твърдя, че е и най-лесната и сигурна рецепта  Wink

Пай от спанак и кашкавал (пащидат теред - вариант с кашкавал)
Пащида тук казват на ястия като кугъл, на френския киш и дори на нашенската баница... Превеждам го по-общо като пай, може да се нарече и запеканка примерно...


Продукти:
½  хала, без коричката – халата е обреден хляб, който прилича на бриош; в България може да се ползва несладък козунак или обикновен хляб, но да не е заводски, а тип „ръчен”, който е с по-въздушно тесто, по-шуплест
1 ч.ч. мляко, или малко повече
100 гр разтопено масло - ако ползвате готварска сметана вместо мляко, може малко да намалите количеството масло
1 опаковка спанак (размразен и изцеден от сока) – ползвам на Санфрост – не смлян, а медальони от цели листенца, опаковка от 800 гр, но не я слагам цялата, на практика и с 500 гр ще стане, но е въпрос на вкус – сложете, пък може да се добави
2 яйца
100-150 гр настърган кашкавал
+ 50 гр настърган кашкавал за поръсване отгоре, аз ползвам моцарела за поръсване
Сол, черен пипер на вкус
Приготовление:
Накъсваме хляба на малки парченца, изсипваме млякото и разбъркваме добре. Ако е сухо, добавяме още малко мляко. Прибавяме кашакавала, яйцата, разтопеното масло и спанака, разбъркваме и подправяме със сол и пипер (аз пробвам на вкус и суровата смес).  Изсипваме сместа в намазнена тавичка, разпределяме да е равно и вкарваме тавичката в предварително загрята на 180 фурна, около 10 минути след това изваждаме и поръсваме с останалата част от настъргания кашкавал. Може да се намали фурната на 160, а в последните 10 минути от печенето отново да се засили на 200. Пече се около 30 минути. Поднася се топла, докато кашкавалът все още е разтеглив, вкусно е с айрян и зелена салата, подправена с винегрет (който приготвям от бял винен оцет, зехтин, горчица, чесън и зелени подправки).

Така изглежда пайът преди да се запечен, а тук  е вече запечен и готов за сервиране

Сокът, който отделя спанакът при размразяването, замразявам и ползвам в някоя супа или ястие, за което ми трябва зеленчуков бульон; a спанакът, който ми остава от приготвянето на спаначения пай, запазвам и правя на омлет на следващия ден. В Израел така правят  хавитат йерек, т.е. зеленчуков омлет Peace   food002

# 193
  • Мнения: 46
Интересна идея за паштидат теред с хляба. newsm10
Мента, опитвала ли си с някой друг зеленчук ,защото спанака в къщи не се ползва с популярност.



От останалия хляб едно време мама правеше много вкусни буикос(един вид солени мъфинс)



Браво Петя за пуримските снимки smile3501

# 194
  • Мнения: 6 390
не е налучкване ... а форумски натрупан опит  Mr. Green
твоя пай изглежда прекрасно  chef

Общи условия

Активация на акаунт