Летните ваканции в детските градини

  • 15 422
  • 198
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 068
Въпроса ми не е по темата но мен много ме вълнува
Защо изобщо детските градини излизат в лятна ваканция  newsm78
Аз какво ще го правя това дете през лятото ако  го вземат и тръгна на работа

# 1
  • София
  • Мнения: 3 064
.

Последна редакция: чт, 19 мар 2009, 00:05 от Луда Мара

# 2
  • София
  • Мнения: 3 064
Въпроса ми не е по темата но мен много ме вълнува
Защо изобщо детските градини излизат в лятна ваканция  newsm78
Аз какво ще го правя това дете през лятото ако  го вземат и тръгна на работа


Каквото ще правиш и с едно дете в първи клас.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 011
Въпроса ми не е по темата но мен много ме вълнува
Защо изобщо детските градини излизат в лятна ваканция  newsm78
Аз какво ще го правя това дете през лятото ако  го вземат и тръгна на работа

Доколкото ми е известно /да се включи и Дидиа обаче/ от миналата година градините не затварят, а са длъжни да имат сборни групи.
Друг е въпроса ако детето ти е набор 2006 и официалният прием е през септември, кой ще се съгласи детето ти да започне няколко месеца по-рано градина и да посещава сборна група?

# 4
  • София
  • Мнения: 752
Въпроса ми не е по темата но мен много ме вълнува
Защо изобщо детските градини излизат в лятна ваканция  newsm78
Аз какво ще го правя това дете през лятото ако  го вземат и тръгна на работа


Защото на целия персонал се полага годишен отпуск както на всички други работещи, отделно това е времето в което се правят и ремонтите и т.н. в детските заведения. Винаги остава някоя работеща градина по различните райони в която се сабират децата на най-нуждаещите се и на тези които няма къде да си оставят детето няколкко месеца

# 5
  • Мнения: 2 068
Въпроса ми не е по темата но мен много ме вълнува
Защо изобщо детските градини излизат в лятна ваканция  newsm78
Аз какво ще го правя това дете през лятото ако  го вземат и тръгна на работа


Каквото ще правиш и с едно дете в първи клас.
друго е с по-голямо дете
аз в 1 клас гледах сестра ми

# 6
  • София
  • Мнения: 316
Въпроса ми не е по темата но мен много ме вълнува
Защо изобщо детските градини излизат в лятна ваканция  newsm78
Аз какво ще го правя това дете през лятото ако  го вземат и тръгна на работа


ами който си няма баби........ да му мисли и аз съм така ами акто тръгне на училище живот и здраже кой ще ми го взима на обяд от училище и ще ми го гледа слънчицето ами през лятната ваканция  ooooh! направо не знам ще си стоим вкъщи да си ги гледаме, то се е видяло

# 7
  • Мнения: 2 280
Въпроса ми не е по темата но мен много ме вълнува
Защо изобщо детските градини излизат в лятна ваканция  newsm78
Аз какво ще го правя това дете през лятото ако  го вземат и тръгна на работа


КАК какво ще го правиш?
А сега какво го правиш?
..
Те да го "вземат"..пък ще тръгнеш на работа от септември.
До тогава ще си вземеш неплатен. Ако не можеш- таткото ще си вземе..
Ако и това не можеш- гледачка ще му вземеш за няколко месеца или ще го заведеш при някоя баба, причтелка, комшийка..
В крайна сметка, това е твоето дете- грижата за него ее твоя, а не на ДГ!
..
Ние се питааме, какво ще си правим децата, АКО не ги "вземат"...а ти, ако ти го вземат....какво ще го правиш лятната ваканция..! Shocked

(нищо лично, просто...и хората в ДГ имат нужда от почивка и ваканция...АКО вече ти е взето детето , се организират сборни групи в дежурни ДГ и..все ще има кой друг да го прави "нещо", щом ти не знаеш какво да го правиш...Но..дори да го "вземат" сега, ще го "вземат" от септември, така,че..по-добре се приготви ПОНЕ до септември да си го гледаш ти...)

# 8
  • Мнения: 2 280
Въпроса ми не е по темата но мен много ме вълнува
Защо изобщо детските градини излизат в лятна ваканция  newsm78
Аз какво ще го правя това дете през лятото ако  го вземат и тръгна на работа


ами който си няма баби........ да му мисли и аз съм така ами акто тръгне на училище живот и здраже кой ще ми го взима на обяд от училище и ще ми го гледа слънчицето ами през лятната ваканция  ooooh! направо не знам ще си стоим вкъщи да си ги гледаме, то се е видяло

Едно време...имаше лагери..Ходехме по 20 дни някъде на море или планина..(за 5лв на дете..) Освен това, имаше и градски лагери- през деня организирано децата си играеха в двора на училището, или ...ходеха на разни места...(аз понеже съм от Варна, помня,че децата ходеха на море с учителка..)..Сега, за по-заможните родители има пак разни такива предложения- скаутски лагери, катерене по скали, пещери..и какво ли не...) Разбира се..трудно е 3 месеца да си вейнеш детето на грижите на някой друг...Все ще се наложи и ти да го погледаш...ако нямаш баба..
Но..наистина 3месеца отпуска няма кой да ти предложи..
Лятото имаше организирано в зоопарка нещо като летен градски лагер- цял ден децата се грижат за животните, учат разни неща за тях...
Сега има доста детски центрове за почасово гледане на деца...вероятно ще има и други алтернативи ...
Но..наистина са нужни доста пари за да организираш пълноценно времето на детето си...ако не си около него..

# 9
  • Мнения: 2 068
благодаря ви за отговорите ..... но моля ви се не ме нападайте ...
 Rolling Eyes
Нито баби има около нас, детегледачка не мога да си позволя, ЧДГ също.

Питам защото помня как една колежка самотна майка една година се чудеше какво да прави с нейното дете. Не е лесно особено в такива случаи.

# 10
  • Мнения: 2 280
Не е лесно..спор няма..Но такава е ситуацията за всички деца които са ученици и са във ваканция..

Хубаво,че Ели отдели твоя въпрос в отделна тема, защото, той наистина е важен, но..си заслужава отделна тема.
Може би сега не можеш да си позволиш алтернатива, но...АКО тръгнеш зна работа и ти се наложи, първо ще имаш повече средства, второ..няма да имаш избор и..просто ще намериш решение..Може да се обедините с някоя мама на детенце от неговия клас, която не работи и д ай плащаш някаква минимална сума, за да го наглежда..или..на някоя съседка..Винаги има начин..

# 11
  • Мнения: 4 594
е това винаги е било проблем
ако няма баби
има разни занимални (във варна са кът) но и това за мен не е вариант , защото докато свикне , и трябва да отвикне пък и на много места децата не са постоянни и трябва всеки ден да е с непознати
а за училище да не говорим пак трябва някой насреща
и с гледачка по цял ден не е вариант , защото по градинките останаха само бебетата  , пък и трябва да и давам половината и повече заплата , пък и тя няма как да го води на места на които аз бих могла, освен това пак детето трябва да се адаптира в  тази промяната
така че аз ще си го гледам и ще подхвана някакъв дребен бизнес който да не ме ангажира кой знае колко

# 12
  • Мнения: 2 280

така че аз ще си го гледам и ще подхвана някакъв дребен бизнес който да не ме ангажира кой знае колко
Това също е вариант..   bouquet УСПЕХ

# 13
  • Мнения: 1 237
Въпроса ми не е по темата но мен много ме вълнува
Защо изобщо детските градини излизат в лятна ваканция  newsm78
Аз какво ще го правя това дете през лятото ако  го вземат и тръгна на работа

Доколкото ми е известно /да се включи и Дидиа обаче/ от миналата година градините не затварят, а са длъжни да имат сборни групи.
Друг е въпроса ако детето ти е набор 2006 и официалният прием е през септември, кой ще се съгласи детето ти да започне няколко месеца по-рано градина и да посещава сборна група?

Моето дете започна градина точно средата на юни,когато се сформираха сборни групи.Така, че някъде и това се практикува.

# 14
  • София
  • Мнения: 6 011
Моето дете започна градина точно средата на юни,когато се сформираха сборни групи.Така, че някъде и това се практикува.
Знам, че се практикува, но не е масово - трябват уговорки с директорката.

# 15
  • София
  • Мнения: 3 679
Лятото винаги има сборни групи, дори и в друга градина. Никога не са ни оставяли да се чудим какво да си правим децата ако не можем да си позволим 2 месеца лятна отпуска. Нека приемат детето, пък лятото ще се нагласят нещата, не се притеснявай  Peace

# 16
  • Мнения: 10 614
Нас ни изненадаха - 51 ОДЗ щели да почиват целия юли. Много ми е чудно защо, при положение, че миналата година направиха тотален ремонт, заради който заработиха от октомври месец. В сайта на общината не видях да се предвижда ремонт за това лято.
Как е при вас?

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Все още не са казали нищо за летните почивки. дъщеря ми е 4 група до сега винаги са почивали юли и август.

# 18
  • Мнения: 2 587
Да,има бележка на вратата че ще почиват юли и август.

# 19
  • Мнения: 1 479
За сега ни предупредиха само за яслата,че ще почиват август месец.

# 20
  • Мнения: 10 614
Аз не смятам да оставя нещата така обаче. Какво да го правя това дете 1 месец. В тая криза всеки се чуди как да си запази работата, ако му кажа на моя шеф как трябва да изляза 1 месец отпуска...може и вратата да ми покаже.

# 21
  • Мнения: 46 518
Още не са, а през почивките има ли сборни групи  Confused

Миналата година правиха ремонт юли, август и септември, тази се надявам да работят.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Градината на дъщеря ми винаги почива по 2 месеца лятото- юли и август. Тази година още не са казали как ще се процедира лятото.Днес разбрах само, че детето може да остане и през юни ако няма кой да я гледа, защото е 4 група и ги изписват края на май. А дискутирахме в друга тема, че нямат право да изхвърлят децата лятото ако родителите желаят детето да посещава ДГ независимо, че са 4 група.

# 23
  • Мнения: 674
Лятото винаги има сборни групи, дори и в друга градина. Никога не са ни оставяли да се чудим какво да си правим децата ако не можем да си позволим 2 месеца лятна отпуска. Нека приемат детето, пък лятото ще се нагласят нещата, не се притеснявай  Peace
Аз моя го включих за лятото -той ще бъде 1 клас в една детска занималня във Варна в Чайка -"Любознайко" новооткрита.
Собственичката млада и много симпатична учителка явно амбицирана от старта на дейноста си е направила страхотна занималня с детски кът и 3 учебни зали. Супер е.
Занималнята се намира на гърбът на спортното училище и ми е много удобна пък и като цена беше една от най-изгодните.
Ще ми пуснат линк към сайта и ще Ви дам да го видите.

# 24
  • Мнения: 14 133
В нашата градина винаги има сборни групи. Друг е въпросът , че най-малко един месец са суперсборни.  ooooh! Догодина преди І-ви клас сигурно и моето дете ще ходи поне половината лято в някоя частна занималня. Вярно е, че цените там не са никак ниски, но нямаме друга възможност.  newsm78

# 25
  • Мнения: 66
Още не са, а през почивките има ли сборни групи  Confused

Миналата година правиха ремонт юли, август и септември, тази се надявам да работят.


Нас вече ни предупредиха, че и в двата филиала на ДГ няма да има сборни групи през юни, юли и август - поради едновременен ремонт на двете сгради?!! ooooh!

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Аз моя го включих за лятото -той ще бъде 1 клас в една детска занималня във Варна в Чайка -"Любознайко" новооткрита.

Еее то и аз зная, че има частни занимални, но на много по високи цени от таксата в държавна градина.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 159
Вярно за разликата в таксите, но все пак едното е дейност дотирана почти изцяло от общината, а другото разчита само на таксите от родителите.
Аз също преживях няколко години летните ремонти, а миналата година проблема с изписването след 4-та група. Сега сме първокласници и дългата лятна ваканция си е отново предизвикателство какво да правим, защото наистина е много по-самостоятелен, но и да го оставя цяло лято на самоотглеждане не е опция.

Последна редакция: пт, 05 юни 2009, 19:40 от Доня Туфиня

# 28
  • Мнения: 7 391
                    Не всички ремонти се обявяват в сайта на общината.Там са само основните ремонти,които изискват по-дълго време.За санитарно-хигиенни ремонти се отделят не повече от 2 седмици.При това във всеки район има дежурни градини и сборни групи.Децата от ДЗ,които се ремонтират основно се пренасочват към други ДЗ с молба от родителя подадена до директора.
                    Ние не затваряме ДЗ напълно винаги има сборни групи,но обикновено са със заместници.Лично аз не пускам децата си в сборна група.Гледам си ги и точно за това ползвам цялата си отпуска през лятото.Така имаме време да сме с тях на различни места,което не можем да си позволим когато сме на работа.Е,не можем да останем сами без деца /отпуските на татковците и мамите не съвпадат и все има някой при нас/,но...избора си е наш. Laughing
                    Сега се появи и нова причина /освен ремонтите/ за затваряне на ДЗ - делегирания бюджет.Ако се работи цяло лято бюджета гърми защото от общината дават за 10 месеца,а не за 12.Така искат или не искат те принуждават да затвориш юли и август  Laughing в противен случай ще затвориш ноември и декември! Mr. Green

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ох тези делегирани бюджети ooooh!. Това не трябваше да се прави за детските градини. Заради тях децата стояха есента на студено и се изпораболяха докато пуснат парното. Печки не разрешиха да се ползват. Сега пък лятото ще се икономисва. А тези градини, които ще работят лятото  как се оправят с делегирания бюджет?

# 30
  • Мнения: 7 391
                       Печки не дават поради опасност от пожари или изгарания,ама ние хич не чакахме парното и минахме на климатици. Laughing Така,че не сме студували .  Laughing А как ще се справят тези дето работят ще се види ноември и декември! Mr. Green Ако общината не даде от резерва или персонала ще остане без заплати или ще затворят.Като чета обаче тук кой кога затваря май само ние ще работим цяло лято! Mr. Green Аз поне не помня година ,в която не сме работили.За да спасим бюджета си направихме график и заместниците / те и без това трудно се намират/ сведохме до 1.Ще си работим титулярите. Laughing

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
                       А как ще се справят тези дето работят ще се види ноември и декември! Mr. Green Ако общината не даде от резерва или персонала ще остане без заплати или ще затворят.Като чета обаче тук кой кога затваря май само ние ще работим цяло лято! Mr. Green
Ее едва ли ще се допусне персонала да остане без заплати а пълен абсурд е да затворят.  Мисля, че няма да се стигне до там. Добре де ако една градина има много желаещи деца за посещение през лятото как ще стане. Аз знам, че се подава инфо в общината. Ако желаещите деца са много градината остава да работи. Така ли е?

# 32
  • Мнения: 7 391
Добре де ако една градина има много желаещи деца за посещение през лятото как ще стане. Аз знам, че се подава инфо в общината. Ако желаещите деца са много градината остава да работи. Така ли е?
  Точно така е!И ако в близост има друга с малко деца то те се прехвърлят в тази с многото.А  до сега от бюджета на ДЗ с много деца са прехвърляли в тези дето са с малко деца и така са ги спасявали от фалит.Ние обаче вече не сме съгласни да търпим лишения само защото има ДЗ дето не могат да си съберат регламентираната бройка,а ние да работим с почти 50 % повече деца ,че накрая и да ни "накажат" за това взимайки за закъсалите.Сори,ама принципа беше "Парите следват детето" и след като е така там където са много ще имат съответния бюджет,а другите вече да си мислят какво да правят. Laughing Свършихме със соца дето уж всички работеха и накрая по равно.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз така зная, обаче като започне да наближава лятото в нашата градина казват, че юли и август няма да работят и ако може да не си даваме децата в дежурни градини. Родителите се обработват предварително за да няма желаещи деца да посещават ДГ.  Да ама миналата година аз нямаше какво да си правя детето до средата на юли. Съответно започна да ме атакува една госпожа ама как така...нямало кой да я гледа, то имало ограничения в бройката най много 1-2 деца от група и подобни глупости. Аз обаче бях настоятелна, обясних и на другите майки от групата на дъщеря ми, че ако искат децата им да посещават лятото ДГ са длъжни да осигурят места за децата. Те гледаха да няма много деца в дежурната градина, че да не се изложат, нали преди това е подадена малка бройка в общината Wink По този начин се пестят средства, отпуските си вървят и т.н.

# 34
  • Мнения: 2 280
Добре де..само аз ли не разбирам..
ЗАЩО отпуските са по 2 месеца ?
Навсякъде нормалните отпуски са максимум 20 дни.. За 30 човека педагогически персонал..все трябва да може да се организират няколко да работят (да се "въртят"), така,че да има 1-2 дежурни групи..поне..

# 35
  • Мнения: 10 614
Защото персоналът имам право на доста по-дълги отпуски  - съседката ми е учителка в ДГ и каза, че за тази година има 45 работни дни. Това прави почти 3 месеца.

# 36
  • Мнения: 2 280
С "два лафа" ме "нави" да се пробвам за педагогика в Софийския университет тази година..   

  bouquet

Последна редакция: чт, 07 май 2009, 21:51 от *щурчо*

# 37
  • Мнения: 2 068
и  мен ме нави  Mr. Green
Някой случайно да знае защо те имат право на толкова дълга отпуска?

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ее, че вие сега ли разбрахте, че учителите имат такива отпуски newsm78 Винаги са им били такива отпуските и по време на комунизма, когато всички градини си работеха и през лятото. Само, че сега се правят икономии и за това градините заттварят за по 2 месеца лятото.

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
За 30 човека педагогически персонал..все трябва да може да се организират няколко да работят (да се "въртят"), така,че да има 1-2 дежурни групи..поне..

Къде пък има по 30 човека учители. В градината на дъщеря ми с 8 учитела и 4 лелки, готвачките не зная колко са.

# 40
  • Мнения: 7 391
              ДЗ с 30 учители - няма ! С 50 човека персонал - да,но с 30 учители - категорично не.При това отпуските са по-големи от споменатата отпуска в другия пост.Защо ги взимат през
лятото - защото не ги дават през другото време и  може само при екстремни случаи.Защо са толкова големи отпуските? Защото работата е много "лека" и натоварването и психическо и физическо "не се среща в таз професия"  Mr. Green При това мога да изредя още поне 10 професии с отпуск над 45 дни и никой не претендира защо са им толкова големи отпуските. LaughingОсвен това при социализма заплатата в ДЗ не се различаваше чак толкова много от заплатите на другите трудещи се люде и места за учители НЯМАШЕ.Когато мен ме назначиха веднага след завършване колегите ,изпратени по разпределение из Родопите просто не вярваха,че съм назначена при това в елитно ДЗ и то в София.Тъкмо беше открито! Laughing Заместници се нареждаха с молби пред директора още от януари,а сега със свещ да ги търсим - НЯМА.За това при социализма градините си работеха,НО отново със смесени групи през лятото.Само дето в началото на лятото водехме децата на лагер,както и в края на зимата със собствен ски учител на планина.
             

# 41
  • Мнения: 2 280
Didia , говори ми, говори ми...за ски учител..     bouquet

Добре де..като няма 30 учители..как ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ съвет е от 30 човека?
Или..и чистачката и тя влиза в ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ ?
(Нали събираме пари сега..да знаем за колко човека  Mr. Green Mr. Green Mr. Green)
..
Шегувам се, но..някой някъде спомена такава цифра и..аз се зарадвах,че персонала е достатъчно и все квалифициран.....
..
Работата не е лека, но за това пък не е добре платена  Mr. Green  Hug
Късметлийка си ти..
Ама..като те слушаме, доста народ ще навиеш..
Аз сериозно го обмислям..
Ако бях млада майка на първородно дете, нямаше и да се замисля..
Решавам няколко проблема с един замах:
- Място на детенце в ДГ
- Хубава професия
- Няма да мисля кой ще ми гледа детето ваканциите
-...
А като оправят и заплатите...ехеее..
Ще остане само да се промени съзнанието на българина и да почне да уважава труда на учителите..(е..първо трябва да се сменят критериите за прием на такива, че...сега, който не става за друго се препитава като учител..)
Далеч съм от мисълта да омаловажавам качествените педагози..Просто останаха малко..

# 42
  • Мнения: 7 391
Didia [/

Добре де..като няма 30 учители..как ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ съвет е от 30 човека?
Или..и чистачката и тя влиза в ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ ?

                  Точното наименование на ПС е: Медико-педагогически съвет.Сещай се кой влиза в него! Laughing
                  За уважението - ами много субективно!Има такива,които няма нужда да променяш общественото мнение за да уважават учителите и такива дето каквото и да правиш не става! Laughing По-скоро въпрос на възпитание и култура.
                  Надяваме се , че ще има по-добри дни за образованието ни.Нали все пак това са нашите деца! Peace

# 43
  • Варна
  • Мнения: 159
Аз от моята практика като детска учителка  ( има-няма 15 години навъртях ) имам спомен за една трудова злополука. В спешното ме гледаха като изумена като им обясних как съм успяла да си счупя опашката, играейки на "Големият вятър духа..."  Mr. Green и в бясна надпревара с времето и 5-годишната конкуренция, която искаше да ми седне на столчето  Crazy

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
В спешното ме гледаха като изумена като им обясних как съм успяла да си счупя опашката, играейки на "Големият вятър духа..."  Mr. Green и в бясна надпревара с времето и 5-годишната конкуренция, която искаше да ми седне на столчето  Crazy

Joy Стана ми за миг смешно... То не е било за смях де, но за миг си представих ситуацията. Надявам се да нямаш повече подобни случки.

# 45
  • Варна
  • Мнения: 159
Ами тогава не беше за смях, но времето лекува  Laughing
Написах всъщност случката като един от малкото примери защо детските учители Трябва да имат големи отпуски. Професията си е натоварваща и физически и психически. Децата много дават, много зареждат, но те и изпиват до последна капчица. Но който като мен си му е в кръвта, върти го, сучи го, може да се опита да избяга и пак натам го тегли и се връща по един или друг начин  Hug

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Така е изтощително си е.

# 47
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Днес ни посрещнаха в детската градина (8 ЦДГ в "Света Троица" в София) с "От 15 юни до 31 юли детската градина няма да работи! Да знаете." Попитах дали ще правят ремонт някакъв - не, никакъв ремонт няма да има - общината иска да прави икономии.
Само дето тези "икономии" излизат на наш гръб! За Август утре ще питам, но съм 99% сигурен, че тогава ще бъдат във ваканция... че чак до 15-ти септември. И какво излиза - 3 месеца без работеща детска градина...
Има ли такива практики и в детските градини на вашите деца?

Последна редакция: пн, 18 май 2009, 08:56 от .Ели.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 345
Леле дано не се случи и при нас,че директно изхвърчам от работата. Отвратитено е до сега не съм се сблъсквала с такова нещо без да има дежурна в квартала освен за яслите. Confused

# 49
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Абе има дежурна, ама тя е по-малка от нашата, а освен това в момента в дворът й строят още един корпус... Просто разчитат на това, че родителите ще се откажат от дежурната...

# 50
  • Мнения: 9 814
Доста тъпо са се изразили с тези "икономии".
По принцип трябва да се направи списък с желаещите да посещават дадено ОДЗ/ЦДГ през летните месеци и да се прецени имали смисъл това детското заведение да работи. Ако желаещите са под 50% от всички записани е нормално да се редуцират групите и да се направят сборни. А пък и учителките трябва да излязат в годишен отпуск, колкото и на някои родители не им се иска. Wink
Обикновено ДГ по квартали се редуват като дежурни през година.

# 51
  • Мнения: 1 520
ZЗа икономии не говорят. Нашата градина я чака ремонт на кухнята, които може да започне всеки момент. Та като нищо може и ние да откараме 3 месеца без градина.

Като ги пуснат края на 'ни, началото на 'ли, някак се оправяме - малко с баба, с леля, с мама, с татко. минава времето. Но ако трябва от сега да го мисля как да уплътняваме времето - някой не трябва да работи.  Rolling Eyes

# 52
  • София
  • Мнения: 1 345
А пък и учителките трябва да излязат в годишен отпуск, колкото и на някои родители не им се иска. Wink
Обикновено ДГ по квартали се редуват като дежурни през година.

Изобщо не си мисли,че не ни се иска на нас родителите да излизат педагозите отпуска напротив обаче като мен ме пускат само 10 дни а педагог има 40 примерно аз какво да си правя детето да го оставя на улицата през останалото време или в къщи само на 4 години ли? Нещата не са искам не искам. Аз също искам да имам три месеца отпуск и да си го гледкам лятото направо ще се размажа от удоволствие ако имам такава възможност ама нямааа. Не са виновни педагозите, а общината. Тя не е осигурила достатъчно ефективен начин учителите да могат да си ползват отпуските, но да има кой да ги замести примерно. Ние родителите обаче също не сме виновни за това и е нормално, когато една услуга ти е предоставена за ползване да можеш да я ползваш кагято ти е необходима,а не когато ти се нареди. Сравнението ще е глупаво,но примерно имаш телефон, но лятото ще ти го спрат за два месеца дали няма да възруптаеш?

# 53
  • Мнения: 9 814
Защо се заблуждавате, че учителите имат по 3 месеца отпуск?
И техният е като на всички други останали работещи.

# 54
  • Мнения: 2 280
Детските градини са буквално притиснати от тия "делегирани" бюджети..
За директорките е трудно да поддържат работеща през лятото ДГ, защото посещаващите деца са наистина по-малко на брой, а персонала си иска заплатите, а също и да си планира адекватно почивката, кактои всички останали хора.
Работата с деца е отговорна, натоварваща и ангажираща и учителките имат нужда от почивка.
Обикновено големите ДГ си позволяват да оставят 1-2 дежурни групи, но...родителите сме капризни.
Не ни устройва "просто дежурни групи"..Искаме си нашите групи, с нашите госпожи и по възможност нашите креватчета за децата за да е се травмират..
Е..как точно да се случи?
За това...ако една ДГ си позволи да почива през лятото, то проверете коя ДГ в района ше е дежурна и ако се налага да си водите детето, го водете там..
Наистина се налага да се прояви разбиране към персонала, който изнемогва с мизерното финансиране ..и..единствената възможност за "икономии" е лятото..

# 55
  • Мнения: 10 614
Учителите имат 55 дни отпуск и нямам нищо против размера му.
Но не може да затварят  51 ОДЗ за 5 седмици без да ни дадат причина /миналата година не работиха няколко месеца заради тотален ремонт/ и да предложат алтернатива.
Аз смятам да се разправям за това, написах вече писмо до общината, ще отида да говоря и с директорката.

# 56
  • Мнения: 2 280
55 дни отпуск, като им добавиш съботите и неделите и празничните дни (ако има такива) и..ей ти ги 3 месеца  Hug
..

# 57
  • Мнения: 800
Възмутена съм от снощния разговор с "госпожите" в яслата на сина ми. Когато го взех ми казаха да напиша на един списък кога ще идва детето през юни и юли - написах че ще идва до края на юли и се започна едно мърморене, че те искат да почиват и че така ако напишат всички - нямало да ги пуснат в полагащата им се отпуска, и знам ли аз колко е трудна тяхната работа и как може да напиша че ще го пускам до края и това не е правилно и т.н. Останах изумена ... А на сутринта днес се правиха, че моете дете не съществува, никой не пожела от двете сестри да излезе да го посрещне и трябваше за изчакам лелята ... Така ли трябва да е - защото ще го водя през лятото и нарушавам тяхното желание да са по-малко деца, сега да си го връщат на детето?! Меко казано побеснях ... Няма как да го гледам два месеца - започнах работа през януари, нямаме баби ... Не съм против да почиват, нито дължината на отпуската им - да си направят график, все пак са три сестри ... а и при положение че предлагат юли като месец, в който ще се работи, защо трябва така да изнудват родителите да не си пускат децата през юли? Още треперя и ми е жал за детето, което явно ще си го отнесе ... Другото, след като тези две съботи са официални работни дни, защо пак ни принуждават (със сборни групи и суха храна) да си гледаме децата ние?! Нищо не разбирам 

# 58
  • Мнения: 4 970
На нас ни казаха вчера че юли месец ще пращат децата в съседна детска градина.... Rolling Eyes Август- нашата ще е дежурна.. Почвам да мисля гимнастиките, защото  не ми се иска да давам малката  в сборна яслена група нейде си

# 59
  • Мнения: 2 280
В яслата на Александър, ми казаха,че за сега не се предвижда да почиват лятото (макар,че..той навършва 3г на 3 юли и вероятно ще го изпишат.. Thinking..)
Обаче...за сегашните почивни дни при нас няма никакъв проблем..Списък кои точно дни ще се отработва, стоят повече от месец на вратата и ..в тия дни се готви на децата и се радват на всички грижи, които и в останалото време..
За съжаление ..това е чиста ясла. Нямам идея как стоят нещата в ДГ в момента..и..от това, което чета съм силно притеснена..
КАК се справят родителите, чийто деца нямат бабаи и дядовци ?
..
Ясно е, че този въпрос стои и пред родителите на деца в първи клас..поне докато стане възможно да стоят сами в къщи..(леле...като се познавам, това за моите деца е около..7-ми клас..)
Хубавото е, че сега има дневни клубове за игра на децата.. Обаче..те са скъпи за повечето родители и едва ли са решение за всички..


# 60
  • Мнения: 203
и нас ни изненадаха за съжаление. Преди време пуснаха списък кога ще посещаваме градината през лятото и ние написахме и 3-те месеца. Днес ни казаха че сме длъжни да напишем "НЕ" в графата август, тъй като градината няма да работи целия август. Хубаво де, като не работи защо пък ние да пишем неверни неща. Направо като си помисля как лъжат хората и ми става зле #2gunfire Явно ни мислят за много глупави. Така или иначе отказах да го променя и утре ще ходим при директорката, не че тя не е наясно де.........

# 61
  • Мнения: 10 614
За 51 ОДЗ се оказа, че дежурна градина за юли има само за децата от детската градина. За яслата няма.

# 62
  • Мнения: 2 280
Хех, тъкмо се похвалих,че няма да почиват и..вчера ми връчиха списък с имената на децата за да се подпиша,че съм информирана,че децата ще излизат за един месец от 1 август..
 Grinning
Също така, ме информираха,че на 30 юли се изписват официално всички деца, които са навършили 3г..така,че...на есен хич дане се връщаме..
В смисъл,че...за някой ще е ваканция, за други..край на яслата..
Добрата новина е,че се надявам да е приет наесен в ДГ..
В момента се шашкам къде точно да кандидатстваме..и..така..
Явно масово август ще е почивен месец за персонала на ДЯ..

# 63
  • Мнения: 46 518
Причината предполагам е, че родителите водят децата на почивка или ги пращат при баби, така бройката лятото рязко спада и е нерентабилно да работят всички групи, с пълен брой персонал.

При нас ще има сборни групи, за август става дума, през другите месеци нищо не казаха.

Миналата година бяха в ремонт и нямаше начин, 3 месеца затвориха, като за половината време приемаха децата, които няма кой да ги гледа във филиала на градината в съседния квартал.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 067
И при нас ще почиват август, но юли и юни щели да бъдат 4 сборни групи за цялата градина...

Направо се чудя как да го измисля, защото сме ясленчета и не знам как ще се адаптира в сборна... newsm78

# 65
  • Мнения: 2 280
И при нас ще почиват август, но юли и юни щели да бъдат 4 сборни групи за цялата градина...

Направо се чудя как да го измисля, защото сме ясленчета и не знам как ще се адаптира в сборна... newsm78

Хич не го мисли..
На дребните може и да им хареса с по-големите каки и батковци..
Пък..ако имаш избор..там вече е друг въпрос..

# 66
  • Мнения: 48
и аз да се разпиша че съм бясна побесняла - защото в края на март ни казаха че Г-жа Фандъкова е приела наредба че няма да се затварят детски градини, четох в сайта на детските градини отговор от нея на някакво оплакване в което тя казва че детски градини ще затварят само при ремонт - снощи ни сервират че юли градината е затворена а за да го пренасочиш към друга искат служебна бележка че нямаш отпуск - що за простотия - това че имам 20 дни първо не означава че трябва да ги взема всичките в един месец и второ работодателят ми не ме пуска наведнъж
аз сама си гледам детето иии не ми е ясно ако не ни пренасочат какво ще я правя цял месец родителите ми са в чужбина и майка ми ще си идва август - бясна съм избесняла и се чудя на кой и как да се жалим - ние трябва да се съобразяваме с техните изисквания а те ни притискат и се налагат кога и как да излизаме отпуск
другото което е че го казват чак сега когато доста голяма част от хората вече са си планирали отпуските и тн ... нямам думи

# 67
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
ами според мен възможността е само една - да се съди общината, че не предоставя равен достъп за децата да ходят на детска градина. Не разбирам какво ги касае има или няма родителят отпуск и защо дори и да има трябва да го ползва, когато те му наредят...

Абе няма ли родители - юристи тук?  newsm78

# 68
  • Мнения: 48
не знам може ли да се съди някой и какъв ще е резултата - миналата година след записването ни поставиха ултиматум ако до 9ти септември детето не е на градина го отписват - съответно си направихме отпуските така че на 9ти детето да е на градина - да обаче те на 20ти август започват ремонт на градината и на 5ти септември ни съобщават че градината няма да отвори поне до октомври
още един месец кой и как може да си позволи да отсъства от работа - добре че дадоха служ бележка за пренасочване в друго ОДЗ но си беше стрес след ясла първо 1 месец в една градина после тръгва в съвсем друга
всеки си прави каквото си иска

# 69
  • Мнения: 48
Здравейте, аз съм едно от многото майки покрай мен които недоволстват от затварянето на детските заведения за летният сезон в София за по месец два - недоволството ми се породи от подадената неточна информация преди 3 месеца, че Г-жа Фандъкова е наредила да не се затварят детски заведения за лятна ваканция. Да обаче в началото на седмицата ни казаха, че вече има нова наредба и градината няма да работи 1 месец.
Съответно много се ядосахме и аз и майките които познавам покрай мен за това, че ни правят на луди и вече и отпуски и всичко е планирано - уж децата ще бъдат настанени в дежурно ОДЗ
само че на мен както и на много майки не им е приятно детето да се стресира от нова обстановка госпожи и тн. В нашето ОДЗ ни казаха съжаляваме това е наредба пусната цитирам "ОТ ГОРЕ".
Аз порових в интернет и съответно реших да изкажа отношението си и протеста си срещу пускането на различни наредби всеки месец - като се обърнах към Столична Община.
Съответно ми се обади директорката на ОДЗто и ми вдигна скандал защо съм се жалвала детето ми нямало да остане на улицата аз съм била компроментирала ОДЗто защо не съм отишла при нея и тн. Опитах се да обясня, че никъде не съм казала нищо лошо за градината и нямам проблем с градината ако имах такъв щях да се обърна естествено първо към нея.
Но не - не съм имала право да се оплаквам и тн. Възмутих се ужасно след като ми каза, че аз съм била единственият недоволен родител - явно понеже аз единствена не се притеснявам да изказвам мнение и да се подписвам под него с името и данните си.

Живеем в 21ви Век и все пак се опитват си мисля аз да ни накарат да си траем и да не се оплакваме от това, че ни правят рошави и всеки се е...ва с нас родителите кой как си иска а ние трябва да си мълчим - нямам думи да опиша колко се ядосах - споделих че съм недоволна от подаването на грешна информация, от това че се решават какви ли не неща и никой не се съобразява с обикновенният гражданин - аз ли нещо не съм в ред не мога да разбера

Раждайте майки деца на тази държава ... апелирам. Ще имат и те и Вие спокоен и сигурен живот ...

# 70
  • Мнения: 10 614
m-sunny ,
за кое ОДЗ става дума?

# 71
  • Мнения: 48
не смея вече да кажа че да не го отнеса пак някой да ми звънне и да ме навика че съм компроментирала ОДЗ-то - аз обясних на директорката, че нямам никакви оплаквания към детското заведение и това е факт инъче веднага щях да се оплача пред нея, но като че ли са ги насмели от общината и аз не знам какво е станоло за да вдига такива гири

# 72
  • Мнения: 1 437
последните 2 седмици на август ще правят ремонт в градината

# 73
  • Мнения: 10 614
Сега звънят на всички подред, които са се оплакали. Не ми дреме хич - аз си знам правата и няма да им се дам.

# 74
  • Мнения: 10 614
Добре бе, мацки - ревем си в темата и нищо - колко от вас се оплакаха на компетентните органи? Само аз и m-sunny.
Моля ви напишете по едно писмо на имейла на Фандъкова /има го на сайта на СО/ с предмет: затваряне на .....ОДЗ, напишете 2 изречения за колко време се затваря и че няма алтернатива,  и го изпратете.
Ако се притеснявате как ще рефлектира върху детето - използвайте чужд мейл.
Ако не си търсим сами правата и не се организираме - никой няма да ни помогне.

Юрист съм, но се съмнявам някой да тръгне да съди общината. Аз лично не бих го направила докато имам други възможности да се боря и оплаквам. 

# 75
  • Мнения: 48
явно директорката има право като каза че само аз съм недоволна от създалата се ситуация или е много лесно тук да се недоволства зад някакви ник-ове но така няма да се промени нищо никога и ще си продължават да си ни правят на луди а ние да си чешем езиците по форумите само - опитах се да пусна нова тема но беше преместена а явно тази вече не е много актуална и не се коментира толкова активно - виж ако беше нещо от ДИС за поредната любовница или лъжлив мъж до сега да е набрала 10 страници но що се отнася до сериозни проблеми няма желаещи да действат ...

# 76
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
А-а-а, коментира се, коментира се... И моята тема беше прикачена тук. И не смятам да се отказваме. Засега още в нашата детска градина не са извадили официална информация. Но са разбрали, че съм се обаждал в общината де!

zigizagi, може да се наложи да се допитам до теб по друг детски въпрос...  Grinning

# 77
  • Мнения: 10 614
tigar-migar , няма проблем!
Аз също го отнесох, но поне постигнах успех за всички - вече и на яслените групи има бележка, че нуждаещите се деца ще бъдат преместени! Очаквам от всички майки на ясленчета от 51 ОДЗ по един сладолед-почерпка Grinning

# 78
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
ОДЗ 1 няма да работи юли месец, за юни и август предполагам, че ще има сборни групи защото родителите трябва да напишем дали ще водим децата през тези месеци. След миналодишната 4 месечна ваканция сега ми се струва направо малка Rolling Eyes

# 79
  • Мнения: 10 614
ОДЗ 1 няма да работи юли месец, за юни и август предполагам, че ще има сборни групи защото родителите трябва да напишем дали ще водим децата през тези месеци. След миналодишната 4 месечна ваканция сега ми се струва направо малка Rolling Eyes
jfandakova@sofia.bg
Драсни едно писъмце ако искаш!

# 80
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Това е правилният начин. Пишете на Фандъкова, явно управляващите нямат реална представа какво се случва по ДГ.

# 81
  • Мнения: 48
ами според мен имат, ама пък като се замисля как да имат като всеки си мълчи и си намира начин - как ми казаха на мен - аз съм била единствената недоволна от цяла детска градина .. ами то така изглежда щом само аз и единици родители пишат жалби - умните управници си мислят, че могат да си правят каквото си искат иии ние да си траем и да не изразяваме недоволството си - така че никой няма право да се сърди че се е....ват с нас щом си траем

# 82
  • Мнения: 112
Мислех си по-скоро за петиция. Така едва ли ще ни обърнат внимание на отделни жалби. Вече нямам доверие на институцийте. Ситият  на гладния не вярва. Само ние, родителите които си блъскаме главите как да отгледаме децата си виждаме сериозността на проблемите. Едва ли общината ще ни решат проблема ако не се видят притиснати да го направят. По всяка вероятност ще се оправдаят със статистиката подадена им от ДЗ - децата не посещават и затова се затварят групи лятото. А какво струва това непосещаване на всеки от нас.... Това кой ли го интересува.

# 83
  • Мнения: 10 614
Петициите според мен скоро ще се изтъркат - всеки ден някой прави петиция за нещо.
Вариантът с жалбата до Фандъкова за мен проработи - доволна съм, че за всички деца от нашата ясла ще има вариант за м.юли.

# 84
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Я и аз тук - ЦДГ 77 Магнолия няма да работи август месец, дежурна градина нямало да има. Принуждават родителите да попълват едни заявления, че няма децата да са на градина през този месец, като казват, че било просто формалност. Мен не ме грее, аз съм безработна, ще изтрая до септември, но ме дразни, че лъжат хората и няма да попълня заявлението, ако трябва ще пиша където трябва.

# 85
  • Мнения: 48
Я и аз тук - ЦДГ 77 Магнолия няма да работи август месец, дежурна градина нямало да има. Принуждават родителите да попълват едни заявления, че няма децата да са на градина през този месец, като казват, че било просто формалност. Мен не ме грее, аз съм безработна, ще изтрая до септември, но ме дразни, че лъжат хората и няма да попълня заявлението, ако трябва ще пиша където трябва.

пиши жалба до Фандъкова и искай отговор - щом затварят ОДЗ-то трябва да подсигурят дежурна, те разчитат на това, че ние родителите винаги намираме начин защото нямаме избор - ако можете се съберете няколко родители - според мен това е начина да изразяваме недоволството си а не да си намираме начин и да си траем - те не предлагат алтернатива ако не се оплаче и не пререве човек, виж обаче ако се вдигне малко шумотевица ще намерят веднага решение на проблема - призовавам всички родители да не си траем и да не си прекланяме главите пред всички проблеми, докато плащам данъци на тази община ще си търся правата и ще си изразявам недоволството и няма да го правя анонимно

# 86
  • Мнения: 7 391
Това е правилният начин. Пишете на Фандъкова, явно управляващите нямат реална представа какво се случва по ДГ.
               Имат представа и то ПЪЛНА!Нали е тяхно нареждането да се направи график на дежурните ДЗ и броя на децата заявили присъствие!Да не мислите,че някой от ДЗ доброволно се е нагърбил със задачата да пита и разпитва,да се попълват декларации и т.н.И без това бумажтината ни е достатъчна.Само ,че от общината искат графика и броя деца,които ще посещават през лятото.

# 87
  • Мнения: 48
в статия публикувана в интернет - Г-жа Фандъкова обяснява

"Решението кои детски градини да работят през лятото се взима от районите заедно с директорите, но на база на заявления от родителите, които искат да продължат да водят децата си", обясни зам.-кметът по образованието Йорданка Фандъкова".

тоест ако тия от ОДЗто подлъгват родителите да попълнят декларации че детето им няма да посещава ДЗ по време на летните им отпуски - логично е съответното ОДЗ да подаде информация към общината, че от тяхното ДЗ няма желаещи деца и те спокойно могат да затворят, а също така родителите на техните деца нямат нужда от дежурно ОДЗ
опитват се да поставят каруцата пред коня като заблуждават родителите

# 88
  • Мнения: 10 614
Абе ясно е, че играят в комбина, но пък ние няма защо да се примиряваме с това.

# 89
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
запис, да следя темата.

# 90
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
в статия публикувана в интернет - Г-жа Фандъкова обяснява

"Решението кои детски градини да работят през лятото се взима от районите заедно с директорите, но на база на заявления от родителите, които искат да продължат да водят децата си", обясни зам.-кметът по образованието Йорданка Фандъкова".

тоест ако тия от ОДЗто подлъгват родителите да попълнят декларации че детето им няма да посещава ДЗ по време на летните им отпуски - логично е съответното ОДЗ да подаде информация към общината, че от тяхното ДЗ няма желаещи деца и те спокойно могат да затворят, а също така родителите на техните деца нямат нужда от дежурно ОДЗ
опитват се да поставят каруцата пред коня като заблуждават родителите

Ей това ме дразни, лъжат родителите, че градината тъй или иначе няма да работи и ги принуждават да попълват заявленията, но ме дразни и това, че родителите попълват като пълни балъци без изобщо да се замислят, а после реват и не знаят какво да правят. От познатите ми до момента само аз не съм попълнила това заявление, а съм от малкото, които реално това, че градината няма да работи през август не ги засяга.

# 91
  • Мнения: 2 011
Ето ме и мен тук - поредната избесняла майка ! Аз си гледам детето самичка - няма кой да  ми помага - бабата е на 250км от мен. В градината ми заявиха, че щом детето ми  е ПГ трябва да си ходи рано.  Thinking Да ама знам, че нямат право - дори и да е до 14 септември трябва да не ми отказват! Нямам против сборните групи само и само да има къде да  е детето ми... На всичко от горе другото незаконно нещо , което ми искат  е служебна бележка от работодател , че нямам право на отпуска  #Cussing out И такава бележка имам, но въпреки това не ми дават гаранция .... Обясних на Директорката , че ако излезе вратичка за малкия  веднага ще се възползвам за да  я улесня но на този етап не мога да кажа нищо ! На кого да оставя детето си ? нямам финансова възможност за частна занималня .... Къде да се оплача...???? Обещах да и се обадя в края на юни да видим ДАЛИ СЪМ НАМЕРИЛА КОЙ ДА МИ ГЛЕДА ДЕТЕТО #Cussing out #2gunfire Ами ако не намеря smile3515 smile3514

# 92
  • Мнения: 2 280
Днес говорих с директорката в нашето ОДЗ, докато записвах Александър..
Тя каза,че при тях има всяко лято сборни групи и не е проблем, но..специално за ПГУ-тата имат проблем с това,че реално заплащането от министерството за тия деца се предвижда до края на май, а реално повечето остават до 14 септември..
Тов ами го каза по повод на това,че първа група може би ще започне на 15 септември, а не на 1 септември, тъкмо заради родителите на децата ПГУ, които нямат възможност да си гледат децата дори 2 седмици през септември..
Честно казано..и аз не го разбирам много този казус...ЗАЩО ПГУ-то да имат право да стоят до 14 септември на ДГ...след като официално учебната година приключва на края на май..
РАзбирам родителите с такива дечица, но..си мисля,че и за самите дечица не е особено добре ...До днес на ДГ, от утре в училище.. newsm78..Ваканция , макар и малка според мен е задължителна..и то преди 15 септември, а не юли, или август, когато на родителите им е най-приятно или удобно..
..
Малко се получи в защита на ДГ, но.. това си е мое мнение..
Иначе..и аз смятам,че би трябвало да има сборни групи за децата, чийто родители нямат възможност да си гледат децата лятото.. 2-3 месеца е голям срок и е трудно да се вземе отпуска за толкова време..

# 93
  • Мнения: 2 011
Aз мисля, че изобщо нямат право да отказват на нито едно дете, чиито родители нямат възможност да го гледат през лятото.
Разбира се , че ако излезе вариант детето да не ходи на градина ние ще се възползваме от него  и няма да  натрапваме присъствието му в сборната група....  newsm78

# 94
  • Мнения: 2 280
Aз мисля, че изобщо нямат право да отказват на нито едно дете, чиито родители нямат възможност да го гледат през лятото.
Разбира се , че ако излезе вариант детето да не ходи на градина ние ще се възползваме от него  и няма да  натрапваме присъствието му в сборната група....  newsm78

Нито едно дете не трябва да се чувства натрапено в сборна група..
Сборните групи са точно за това..за да има къде да ходят децата..

# 95
  • Мнения: 2 011
Aз мисля, че изобщо нямат право да отказват на нито едно дете, чиито родители нямат възможност да го гледат през лятото.
Разбира се , че ако излезе вариант детето да не ходи на градина ние ще се възползваме от него  и няма да  натрапваме присъствието му в сборната група....  newsm78

Нито едно дете не трябва да се чувства натрапено в сборна група..
Сборните групи са точно за това..за да има къде да ходят децата..
Да, съгласна съм , но ДИРЕКТОРКАТА се държа така  с мен все едно и натрапвам сина си там. намекна ми че е по-голям дори от другите деца от ПГ ( а това е така, защото беше отложен с комисия от първи клас а и не е чак толкова голям от набор 2002 защото  е роден на 27 декември 2001) . Ще си търся правата!  bowuu

# 96
  • Мнения: 48
Ето ме и мен тук - поредната избесняла майка ! Аз си гледам детето самичка - няма кой да  ми помага - бабата е на 250км от мен. В градината ми заявиха, че щом детето ми  е ПГ трябва да си ходи рано.  Thinking Да ама знам, че нямат право - дори и да е до 14 септември трябва да не ми отказват! Нямам против сборните групи само и само да има къде да  е детето ми... На всичко от горе другото незаконно нещо , което ми искат  е служебна бележка от работодател , че нямам право на отпуска  #Cussing out И такава бележка имам, но въпреки това не ми дават гаранция .... Обясних на Директорката , че ако излезе вратичка за малкия  веднага ще се възползвам за да  я улесня но на този етап не мога да кажа нищо ! На кого да оставя детето си ? нямам финансова възможност за частна занималня .... Къде да се оплача...???? Обещах да и се обадя в края на юни да видим ДАЛИ СЪМ НАМЕРИЛА КОЙ ДА МИ ГЛЕДА ДЕТЕТО #Cussing out #2gunfire Ами ако не намеря smile3515 smile3514

ако си прочела малко по назад ние по активните и чувстващи се по притиснати от обстоятелствата (и аз си гледам детето сама родителите ми са много далеч и нямам възможност за частни градини) пускаме жалби до Столична община - напиши и ти една жалба в сайта на столична община а по назад има и е-мейл на Г-жа Фандъкова и до нея пусни една жалба.
Но преди това може да говориш с директорката и да я информираш че ще пишеш жалби до общината и ти гарантирам, че веднага ще ти намери решение на проблема - поне при нас, които писахме такива жалби въпреки, че отнесохме скандал от директора на ОДЗто - резултат имаше и ни увериха, че деца няма да има на улицата за всички ще пъде подсигурено настаняване в дежурно ОДЗ.

Отново за пореден път призовавам да не си мълчите и да чакате благоволението на директорки на ОДЗта а да изразите недоволството си към органите, които приемат скапаните наредби - защото на площадката в квартала като се съберем поне 20 майки всяка много мрънка и недоволства от поредната глупава наредба и реве как ще се комбинират и ще се оправят през лятото, а излезе по думите на директора, който ме навика по телефона, че видиш ли САМО АЗ съм била недоволна от цяла детска градина от това, че ще затварят през лятот

# 97
  • Мнения: 2 011
Благодаря ВИ !  Точно това исках  да направя - ПЪРВО да предупредя въпросната директорка , че ще пиша жалба че да  видим какво ще стане  smile3508

# 98
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
в статия публикувана в интернет - Г-жа Фандъкова обяснява

"Решението кои детски градини да работят през лятото се взима от районите заедно с директорите, но на база на заявления от родителите, които искат да продължат да водят децата си", обясни зам.-кметът по образованието Йорданка Фандъкова".

тоест ако тия от ОДЗто подлъгват родителите да попълнят декларации че детето им няма да посещава ДЗ по време на летните им отпуски - логично е съответното ОДЗ да подаде информация към общината, че от тяхното ДЗ няма желаещи деца и те спокойно могат да затворят, а също така родителите на техните деца нямат нужда от дежурно ОДЗ
опитват се да поставят каруцата пред коня като заблуждават родителите

Точно така беше направен списъка и при нас днес - "Декларирам, че детето ми няма да посещава детска градина за периода..." и преди мен се бяха разписали вече десетина родители. Всички бяха попълнили - от 15.06 до 15.09! Изумих се... питам ги и те ми казват - ами то нали нашата градина няма да работи от 15.06 до 31.07 така, че и този период го впишете! Да де, ама така направен списъка, излиза, че доброволно се отказваме от детска градина за 3 (три!) месеца... И този списък спокойно могат да си го занесат в общината и да кажат, че няма нужда да работят цяло лято!
Аз си попълних, че синът ми "ще ходи посещава дежурна ДГ от... до... и няма да ходи изобщо на ДГ от... до..."

Направено е много заблуждаващо и повечето родители, като овце попълват без дори да се замислят...

# 99
  • Мнения: 9 990
Ми питайте и се интересувайте!Как така са ви казали, че няма да работи ей така и юруш да подписвате нещо си...

# 100
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Ми питайте и се интересувайте!Как така са ви казали, че няма да работи ей така и юруш да подписвате нещо си...

Това казвам и аз! Но 10 човека преди мен не са...

# 101
  • Мнения: 7 391
Днес говорих с директорката в нашето ОДЗ, докато записвах Александър..
Тя каза,че при тях има всяко лято сборни групи и не е проблем, но..специално за ПГУ-тата имат проблем с това,че реално заплащането от министерството за тия деца се предвижда до края на май, а реално повечето остават до 14 септември..
Тов ами го каза по повод на това,че първа група може би ще започне на 15 септември, а не на 1 септември, тъкмо заради родителите на децата ПГУ, които нямат възможност да си гледат децата дори 2 седмици през септември..
Честно казано..и аз не го разбирам много този казус...ЗАЩО ПГУ-то да имат право да стоят до 14 септември на ДГ...след като официално учебната година приключва на края на май..
РАзбирам родителите с такива дечица, но..си мисля,че и за самите дечица не е особено добре ...До днес на ДГ, от утре в училище.. newsm78..Ваканция , макар и малка според мен е задължителна..и то преди 15 септември, а не юли, или август, когато на родителите им е най-приятно или удобно..
                 Точно по тази причина се измести ПРИЕМА на новите групи септември.4-та група или сега ПГУ остават до септември и за това не могат да се приемат малките от 1 юни,както си беше години наред.Преди 4-та група се изписваше края на май и от 1 юни се приемаха малките от яслата- първо полугодие,а септември се приемаха второ полугодие.Сега майките от яслата се чудят като ги изпишат юни какво да правят цяло лято,а като станат големи започват да настояват да ходят до 14 септември на ДГ. Laughing

# 102
  • Мнения: 2 280

                 Точно по тази причина се измести ПРИЕМА на новите групи септември.4-та група или сега ПГУ остават до септември и за това не могат да се приемат малките от 1 юни,както си беше години наред.Преди 4-та група се изписваше края на май и от 1 юни се приемаха малките от яслата- първо полугодие,а септември се приемаха второ полугодие.Сега майките от яслата се чудят като ги изпишат юни какво да правят цяло лято,а като станат големи започват да настояват да ходят до 14 септември на ДГ. Laughing
Аз наистина недоумявам..как вера ще си го давал на Дг, а днес ще го пратиш на училище..
Да ме прощават много ангажираните с работа майки, но..това ме втрещява..
..
Да не говорим,че не е честно за децата от яслите да не могат да тръгнат на ДГ лятото..., нооо.. сега се замислих,че при добро желание, в ДГ биха могли да "смесят" ПГУ с първа група лятото и..пак да си преминават на 1 юни малките...
Аз и друго се чудя..КОЙ плаща за ПГУ-тата летните месеци ?

# 103
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
От нашето  29 ОДЗ искат до утре да ги уведомим писмено дали децата ще посещават през летните месеци. До 01.06. трябвало да представят списъците в общината. Въпросът беше поставен коректно.

# 104
  • Мнения: 2 011
Аз наистина недоумявам..как вера ще си го давал на Дг, а днес ще го пратиш на училище..
Да ме прощават много ангажираните с работа майки, но..това ме втрещява..
..
Ако има кой да  ви гледа детето ще ви  е широко около врата, но при много от  нас майки на деца в ПГ не е така!
Разбирам, че не е справедливо нито за едните , нито за другите.  #Cussing out Системата ни  е такава и трябва да се борим да я променим #2gunfire
За това не се втрещявайте от работещите  майки Crossing Arms - особено сама майка  с дете
  bouquet

# 105
  • Мнения: 7 391
Да не говорим,че не е честно за децата от яслите да не могат да тръгнат на ДГ лятото..., нооо.. сега се замислих,че при добро желание, в ДГ биха могли да "смесят" ПГУ с първа група лятото и..пак да си преминават на 1 юни малките...
Аз и друго се чудя..КОЙ плаща за ПГУ-тата летните месеци ?
             Теоретично може и да стане,ама на практика не се получава. Laughing Сега имаме годишен юбилеен концерт и едвам задържаме децата защото групите почват рязко да намаляват.Всеки ден някой казва,че ще ходи някъде  .От първи юни щем нещем намаляваме групите защото остават наполовина .Ката се смесят първо съществуващите групи и като се вакарат малките от яслата или тези дето сега са приети и хич не са ходили става страшно.Като се добави,че и учителите са заместници картинката става съвсем розова.Малчовците едвам свикнат с една учителка и идва втора след две седмици.За каква адапатация става дума.За децата не е добре.Ако са само малки с титулярите от персонала свикват много по-бързо и лесно и не се налага да сменят учителките.А това се получава през септември и така и ПГУ-то ще са доволни.Обикновено яслите в ОДЗ не ги изписват и си имат дежоурна група цяло лято.Така,че конфликт няма.
              Кой плаща ли? Ами от общия бюджет на ДЗ,пък като не стигне и не дадат да запълнят дупката се затварят групи,ако трябва и ДЗ. Laughing

# 106
  • Мнения: 2 280

Ако има кой да  ви гледа детето ще ви  е широко около врата, но при много от  нас майки на деца в ПГ не е така!
Разбирам, че не е справедливо нито за едните , нито за другите.  #Cussing out Системата ни  е такава и трябва да се борим да я променим #2gunfire
За това не се втрещявайте от работещите  майки Crossing Arms - особено сама майка  с дете
  bouquet

Виж, нищо лично..наистина разбирам работещите майки. И аз съм работеща. Просто..от гледна точка на детето разсъждавам..
Иначе..системата е такава, каквато е..Забелязвам,че в много ДГ проявяват разбиране към родителите, които нямат алтернативи. Преди години в групата на голямата ми кака лятото идваше детенце от 1-2 клас при сестричката си, защото майката нямала възможност..
Но..това са по-скоро изключения и завсиси от директорката и изобщо от много неща..
Хора сме всички..
ВЪпроса за мен е по-скоро за самочувствието на детенцето..
Ясно,че като няма избор човек, последното за което се сеща или с което би могъл да се съобрази е това..
Но..наистина 2-3 месеца "ваканция" е..повече от много дори за децата..

# 107
  • Мнения: 10 614
Много е гадно за децата и според мен.
Моето ще го гледам 2 седмици, после 3 ще бъде в дежурна детска, после 1 месец сборна група - после преместване в детска градина от ясла. Ще се побърка горкото. Но за съжаления нямам друг избор при положение, че ОДЗ-то му ще почива 5 седмици.

# 108
  • Мнения: 48
на нас снощи като прибирахме децата ни казаха че до петък тоест до утре трябва да занесем декларации от двамата родители подписани от работодателите че за периода на затваряне на детското заведение няма да ползваме платен годишен отпуск - аз понеже съм сама нямам алтернатива взех такава служебна бележка, но какво става ако реша средата на юли че искам да си взема 3-4 дни да съчетая с един уикенд и да скокна до морето - излиза, че не мога да си спра детето от дежурното ОДЗ по семейни причини понеже видиш ли ще излезе, че работодателят ми е подал грешна и фалшива информация като е декларирал че няма да излизам отпуск юли ... ужасно тъпо, нооо вече сме пред свършен факт - градината е обявила че ще затваря един месец уж по нареждане на общината и ако не искам да си водя детето с мен на работа или да плащам за частни детски градини трябва да се натискам цял месец и да не мога да си пусна и един ден не дай си боже нещо се наложи

# 109
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
За тези декларации от работодателя май за втори път се пише в темата. Май нямат основание да изискват подобен документ. И ако не се представи такъв какво?

# 110
  • Мнения: 7 391
За тези декларации от работодателя май за втори път се пише в темата. Май нямат основание да изискват подобен документ. И ако не се представи такъв какво?
               Това отново са някакви глупости,които чувам за първи път! LaughingНямат НИКАКВО основание да искат подобни декларации.Струва ми се,че предварителното заплащане,декларации и други простотийки са само претекст за да се откажете от посещение през лятото.Ами като ви кажат такова нещо си поискайте наредбата ,на чието основание ги искат. Mr. Green Това ,което се прави е само едно проучване на желанията на родителите.Представлява списък с име на детето,летните месеци,име на родителя,който е дал сведението и подпис.От тези списъци се взимат броят на  децата заявили присъствие през дадения период и се определя броя на групите и персонала.Това е!Всичко друго е някаква доста неуспешна самоинициатива на хора дето си нямат работа. Laughing

# 111
  • Мнения: 48
ами аз пак съм споменавала за тия декларации - този път реших да не вдигам валянка защото за мен тази декларация означава че все пак моето дете ще ходи на градина лятото - а инъче не бих подписала някакъв документ с който да се съглася детето ми да не посещава ОДЗто - при нас просто не са ни карали да подписваме инъче и аз щях да се разфуча, но при нас направо залепиха съобщението че ОДЗто няма да работи и толкова - сега поне станах известна защото всички леко престарели лелки и персонал на ОДЗто ме разнасят и се жалват видиш ли как някаква майка вдигнала голяма дандания и писала жалби до общината - и майките сега ходят и разказват какво били дочули от персонала  Simple Smile поне ще ме знаят от тук нататък че не си трая и вдигам шумотевица

# 112
  • Мнения: 2 280
Хех, аз още като си записвах детето в Дг, директораката ме посрещна с думите: "ВИе сте по-добре от мен запозната какво точно се изисква"..  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Аз не намирам нищо лошо в това..
така де.. хубаво е всички да си знаят и правата и задълженията..от това взаимните процеси само се улесняват..  Peace

# 113
  • Мнения: 2 011
на нас снощи като прибирахме децата ни казаха че до петък тоест до утре трябва да занесем декларации от двамата родители подписани от работодателите че за периода на затваряне на детското заведение няма да ползваме платен годишен отпуск - аз понеже съм сама нямам алтернатива взех такава служебна бележка, но какво става ако реша средата на юли че искам да си взема 3-4 дни да съчетая с един уикенд и да скокна до морето - излиза, че не мога да си спра детето от дежурното ОДЗ по семейни причини понеже видиш ли ще излезе, че работодателят ми е подал грешна и фалшива информация като е декларирал че няма да излизам отпуск юли ... ужасно тъпо, нооо вече сме пред свършен факт - градината е обявила че ще затваря един месец уж по нареждане на общината и ако не искам да си водя детето с мен на работа или да плащам за частни детски градини трябва да се натискам цял месец и да не мога да си пусна и един ден не дай си боже нещо се наложи
Ще си излязла в болничен...няма да ти искат  болн. лист  я ....Ще бъде много нагло ако го направят.  newsm78

# 114
  • Мнения: 1 479
Аааа, три пьти ни се поднасят декларации!Все има уговорка да не си водим децата през август!Е,да но работодателите ни не ни дават отпуска през лятото!Ха сега де?Аз пьк сьм и на нова работа и в момента се доказвам. WhistlingАко по правилник градината трябва да работи през лятото,ще ми гледат децата.Нали все искат непрекьснато пари за нещо?Е,трябва да работим за да си платим. Mr. Green

# 115
  • Мнения: 3 929
При нас май нещата се определят от директорката. Искала да затваря градината - ОДЗ - не само през август, но и през юли! Щели да правят ремонт на кухнята. Миналото лято пак "правиха ремонт" на кухнята. Нашата госпожа заявила желание да води групи през лятото, както и една друга госпожа, но директорката заявила категорично, че затваря градината. И защо е цялата тази работа, не мога да си обясня? Излиза, че госпожите искат да работят, а директорката не им дава. Значи нещата не опират само до отпуските на госпожите. А и се чудя друго нещо - защо целият персонал или по-голямата част от него ще излиза отпуск през лятото наведнъж? Има варианти да се редуват все пак, както е в по-големите фирми, да речем. В края на краищата в нашата фирма не излизаме всички наведнъж в отпуск!

# 116
  • Мнения: 7 391
А и се чудя друго нещо - защо целият персонал или по-голямата част от него ще излиза отпуск през лятото наведнъж? Има варианти да се редуват все пак, както е в по-големите фирми, да речем. В края на краищата в нашата фирма не излизаме всички наведнъж в отпуск!
                   Излиза се лятото защото през учебно време НЕ дават отпуск на учителите.При това няма ваканции като при учениците в училище за да излезеш отпуск по време на ваканция.При това на никой не му се работи в смесена група точно защото преди да видите условията и учителите вече сте ги оплюли. Laughing Мога да ви кажа,че много сборни групи са по-добри от редовните ви групи. Laughing

# 117
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
А и се чудя друго нещо - защо целият персонал или по-голямата част от него ще излиза отпуск през лятото наведнъж? Има варианти да се редуват все пак, както е в по-големите фирми, да речем. В края на краищата в нашата фирма не излизаме всички наведнъж в отпуск!
                  Излиза се лятото защото през учебно време НЕ дават отпуск на учителите.При това няма ваканции като при учениците в училище за да излезеш отпуск по време на ваканция.При това на никой не му се работи в смесена група точно защото преди да видите условията и учителите вече сте ги оплюли. Laughing Мога да ви кажа,че много сборни групи са по-добри от редовните ви групи. Laughing

За мен всичко това е сбъркан мениджмънт. Защо учителите да не могат да си вземат една седмица през октомври, февруари или април например ако искат? Така зорлем се вкарваме в тези безумни и тъпи схеми с три месеца разбито ежедневие... Знам че и голяма част от учителите НЕ ИСКАТ да почиват точно през лятото. Оказва се, че за почти всички страни тази схема е неудобна и нежелана. Само дето никой нищо не прави... оказва се, че най-лесно е да си затрудняваме живота сами, май...  newsm78

Изобщо, не е ли крайно време в общините да разберат, че децата не са телевизори, които се изключват за три месеца през лятото... че учителите имат право на нормални работни условия и договори (това включва и правото да си вземеш отпуск когато имаш нужда и желание, а не когато ти наредят)... че родителите сме и работещи хора, които в крайна сметка освен че плащаме данъци, сме и гласоподаватели...

# 118
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
От нашето  29 ОДЗ искат до утре да ги уведомим писмено дали децата ще посещават през летните месеци. До 01.06. трябвало да представят списъците в общината. Въпросът беше поставен коректно.
Не бих нарекла коректно искането на отговор от вечерта за другата сутрин. И ние сме в същото ОДЗ. На следващия ден вечерта казаха на една от мамите, че е вече късно за декларации за лятото. Е, аз дадох нашата сутринта, но ако някой точно този ден е отсъствал?
Днес една от госпожите мило и усмихнато ме уведоми "да съм информирана", че август месец 29 ОДЗ няма да работи. На въпроса "коя ще е дежурната градина в района?", получих "Каква дежурна градина? Няма да работим през лятото, ще се прави ремонт!" Сборните групи в градината ще са от 15.06. Утре ще говоря с директорката. Градината я няма в списъка с предстоящите ремонти, но като нищо се е оказало, че бройката желащи за лятото е супер минимална.
А още сега ще попитам госпожа Фандъкова през виртуалното деловодство за дежурните градини и ремонтите в район Изгрев.

# 119
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
От нашето  29 ОДЗ искат до утре да ги уведомим писмено дали децата ще посещават през летните месеци. До 01.06. трябвало да представят списъците в общината. Въпросът беше поставен коректно.
Не бих нарекла коректно искането на отговор от вечерта за другата сутрин. И ние сме в същото ОДЗ. На следващия ден вечерта казаха на една от мамите, че е вече късно за декларации за лятото. Е, аз дадох нашата сутринта, но ако някой точно този ден е отсъствал?
Днес една от госпожите мило и усмихнато ме уведоми "да съм информирана", че август месец 29 ОДЗ няма да работи. На въпроса "коя ще е дежурната градина в района?", получих "Каква дежурна градина? Няма да работим през лятото, ще се прави ремонт!" Сборните групи в градината ще са от 15.06. Утре ще говоря с директорката. Градината я няма в списъка с предстоящите ремонти, но като нищо се е оказало, че бройката желащи за лятото е супер минимална.
А още сега ще попитам госпожа Фандъкова през виртуалното деловодство за дежурните градини и ремонтите в район Изгрев.

Мъжът ми води детето днес и на него са му казали, че ще ремонтират кухнята и август тц. Изнервящо е наистина, при положение че миналогодишният ремонт приключи на 19.11....
А под коректно поставен въпрос имах предвид именно "Дали детето ще посещава", който въпрос при изяснената вече ситуация звучи не само безсмислено  Rolling Eyes
Да, а  до настоящия момент няма нито една публикувана покана за участие в процедура за ремонт на ДЗ /СФ имам предвид/.

# 120
  • Мнения: 7 391
                За текущите ремонти не се обявява поръчка.Само за основни ремонти има такова условие.

# 121
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Ето тук е решението на СОС от 30.04.2009 г ., с Приложение Проекто-програма за основни ремонти на учебни и детски заведения през 2009 г., където всеки родител може да си направи справка.

Да, на фона на други градини, поне текста на питането е коректен. Притеснява ме краткия срок, който беше даден за отговор и липсата на информация за организацията по време на ремонта (почивката) на градината. Засега. Peace
Впечатленията ми от сборните групи в различни градини (досега) са отлични. И тази година няма да ни се размине. Само да разбера коя ще е.
Впрочем, два пъти сборните групи са ставали наши постоянни след това  Laughing

# 122
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
                За текущите ремонти не се обявява поръчка.Само за основни ремонти има такова условие.

Няма значение дали са текущи или основни, от значение е размерът на средствата /ЗОП и НВМОП/. В началото на годината СО публикува в ДВ предварителна иф. Впоследствие се оказа, че средствата ще се предоставят на отделните райони и те ще осъществяват процедурите.

# 123
  • Мнения: 388
при нас казаха, че излизат в почивка за планов ремонт през м.08, а на страницата на общината 117 ЦДГ не е обявена изобщо  newsm78

# 124
  • Мнения: 7 391
                За текущите ремонти не се обявява поръчка.Само за основни ремонти има такова условие.

Няма значение дали са текущи или основни, от значение е размерът на средствата /ЗОП и НВМОП/. В началото на годината СО публикува в ДВ предварителна иф. Впоследствие се оказа, че средствата ще се предоставят на отделните райони и те ще осъществяват процедурите.
                Текущите ремонти се извършват със средства от бюджета на ДЗ и не се искат допълнителни средства от общината.Така,че директорите не са длъжни да дават отчет на някого кога ще извършат тези ремонти.Ако ремонта се окаже скъп и проблема е голям,чак тогава се искат средства и се плаща от общината.

# 125
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
                За текущите ремонти не се обявява поръчка.Само за основни ремонти има такова условие.

Няма значение дали са текущи или основни, от значение е размерът на средствата /ЗОП и НВМОП/. В началото на годината СО публикува в ДВ предварителна иф. Впоследствие се оказа, че средствата ще се предоставят на отделните райони и те ще осъществяват процедурите.
                Текущите ремонти се извършват със средства от бюджета на ДЗ и не се искат допълнителни средства от общината.Така,че директорите не са длъжни да дават отчет на някого кога ще извършат тези ремонти.Ако ремонта се окаже скъп и проблема е голям,чак тогава се искат средства и се плаща от общината.

При всички положения е от значение стойността на услугата.

# 126
  • Мнения: 3 929
А и се чудя друго нещо - защо целият персонал или по-голямата част от него ще излиза отпуск през лятото наведнъж? Има варианти да се редуват все пак, както е в по-големите фирми, да речем. В края на краищата в нашата фирма не излизаме всички наведнъж в отпуск!
                   Излиза се лятото защото през учебно време НЕ дават отпуск на учителите.При това няма ваканции като при учениците в училище за да излезеш отпуск по време на ваканция.При това на никой не му се работи в смесена група точно защото преди да видите условията и учителите вече сте ги оплюли. Laughing Мога да ви кажа,че много сборни групи са по-добри от редовните ви групи. Laughing
Дава се. Затова и се чудя. Нашите две госпожи например се редуваха през учебно време, а лелката играеше ролята на госпожа. Освен това едната госпожа даже й се наложи да излезе в болничен, освен отпуска, който си беше ползвала, и отсъства 1 месец. През това време я заместваше друга госпожа. Винаги има варианти. Но да оставим това настрана.
Оня ден ходих до ОДЗ-то да подписвам декларация, че детето ми ще посещава детското заведение през август. А 1 седмица преди това директорката беше заявила официално, че август ОДЗ-то няма да работи. Поговорих си с едната госпожа и тя ми обясни как стоят нещата. Директорката няма право да затваря градината през лятото, освен ако изрично не е предвиден ремонт от общината. Някой от родителите сезирал Общината и тя се учудила какво е това затваряне на ОДЗ-тата в Люлин. Тогава директорката пуска ново уведомление, че през юли ще работят две сборни градински групи, а през август - една.
Госпожата ме посъветва да не се поддавам на провокации от страна на директорката, защото звъняла на родителите да ги агитира да не водят децата си през август и много родители се поддавали. Нямала никакво законово право да затваря градината през август. това е по последна информация.

# 127
  • Мнения: 2 011
Точно това е проблемът ! Поддаваме се на провокации от страна на директорите на ОДЗ-та .  Не си знаем правата и съответно каквото ни каже Директорката приемаме. аз се опънах на нашата - казах и че няма право да  ми отказва на желанието ми детето ми да присъства в градината през лятото. - в противен случай ще подам жалба ! Сега ме гледа  на криво , но на мен не ми пука!

# 128
  • Мнения: 4
Здравейте.
Аз съм от  Русе и нямам такъв проблем със затваряне на детското заведение. Сборни групи има, но ми заявиха , че трябва да представя бележка, че работя. Аз не работя и бележката не е проблем. Ще си гледам детето с удоволствие, но какво правим на есен когато градината отново отваря врати за всички, а детето е отвикнало да ходи понеже си е седяло 3 месеца в къщи. Пак започваме с хиляда уговорки сутрин, разправии и т.н.

# 129
  • Мнения: 2 011
Здравейте.
Аз съм от  Русе и нямам такъв проблем със затваряне на детското заведение. Сборни групи има, но ми заявиха , че трябва да представя бележка, че работя. Аз не работя и бележката не е проблем. Ще си гледам детето с удоволствие, но какво правим на есен когато градината отново отваря врати за всички, а детето е отвикнало да ходи понеже си е седяло 3 месеца в къщи. Пак започваме с хиляда уговорки сутрин, разправии и т.н.
Tук  проблема е , че нашите  малчугани не могат да си седят в къщи поради невъзможност някой да  ги гледа!
Трудно е и когато дълго са си стояли  в къщи а не в градина .... но  си има винаги период на адаптация. Аз след отпуск съм ужасна - трудно се ориентирам , нямам достатъчна концентрация - добре  че имам готина колежка , която влиза в положение и има нужното търпение ! А какво остава за едно дете.....
Успех!  bouquet

# 130
  • Мнения: 4
Мисълта ми е, че аз така или иначе нямаше да го водя всеки ден. Само 1 път седмично да не губи тренинг.

# 131
  • Мнения: 4
Благодаря за отговора. Естествено и вашата не е лесна. Това е наистина основният проблем.

# 132
  • Мнения: 4
Аз си мисля, че тази практика в детските заведения е останала от едно време когато децата заминаваха на село при баба и дядо. Да ама сега няма как да стане, тъй като бабите и дядовците ще работят още дъъълги години. А като се пенсионират няма да имат сили да гледат внуци. Пък и ние ще напреднем с годинките.

# 133
  • Мнения: 48
Точно това е проблемът ! Поддаваме се на провокации от страна на директорите на ОДЗ-та .  Не си знаем правата и съответно каквото ни каже Директорката приемаме. аз се опънах на нашата - казах и че няма право да  ми отказва на желанието ми детето ми да присъства в градината през лятото. - в противен случай ще подам жалба ! Сега ме гледа  на криво , но на мен не ми пука!

ок да не се поддаваме на провокации, но как да стане - след като написах жалба до Столична община оставих си всички детайли и поисках от тях да ми предоставят наредбата с която нашата директорка си измива ръцете и според която Г-жа Фандъкова е наредила да се затварят детски заведения за летният период - познайте дали някой си направи труда да ми отговори и да ми даде да видя подобна наредба и дали в ОДЗто има информация относно подобна наредба - директорката замазва очите като не отказва настаняване на деца в дежурно ОДЗ, но пък го прави максимално трудно така, че много родители да не искат да се занимават освен ако нямат наистина избор като мен.

Как да си разбера правата, като не ми се предоставя подобна информация освен да си записвам час при Г-жа Фандъкова да се мъкна по общини и тн. и като преценя загубеното време да предпочита да приема така любезно подсигуреният вариант от много загрижената директорка да ми настани детето в дежурното ОДЗ. При условие че аз съм касиер на групата и познавам всички родители и съм говорила с тях 25 човека пред мен мрънкаха и изказваха недоволство, вчера ми казват че само 4 деца от групата са записани за дежурното ОДЗ.

# 134
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
... При условие че аз съм касиер на групата и познавам всички родители и съм говорила с тях 25 човека пред мен мрънкаха и изказваха недоволство, вчера ми казват че само 4 деца от групата са записани за дежурното ОДЗ.


Резултатът е налице! Директорката може да е доволна... свела е до минимум желаещите.  #Cussing out
Както става и при нас - от 4 групи щели само 20-30 деца да се съберат за дежурната детска градина... Ами така е - създайте първо неописуеми пречки и желаещите разбира се, че ще се стопят!

# 135
  • Мнения: 14 133
Така е.  ooooh! Навсякъде ситуацията е подобна. Прави всичко възможно да се принудят родителите да намерят начин децата им да не са на градина, като не се мисли нито за евентуалните здравословни проблеми на бабите и дядовци - пенсионери или невъзможността на една майка с новородено да се грижи за и поотрасналото дете.  #Crazy

# 136
  • Мнения: 48
аз все пак така и не получих отговор от Столична община на един конкретен въпрос - може ли да ми предоставят наредбата за затварянето на детските заведения за лятото - директорката ни казва, че има такава наредба а аз вече повече от седмица ровя ли ровя в нета пиша мейли и искам някой да ми даде да видя кога е приета и какво гласи  - някой от вас все пак чувал ли е за подобна виждал ли я е или само нашата директорка се опитва да мине с номера, че уж както казват те Наредбата е приета от Столична община и е пусната отгоре ...

# 137
  • Мнения: 9 990
Така е.  ooooh! Навсякъде ситуацията е подобна. Прави всичко възможно да се принудят родителите да намерят начин децата им да не са на градина, като не се мисли нито за евентуалните здравословни проблеми на бабите и дядовци - пенсионери или невъзможността на една майка с новородено да се грижи за и поотрасналото дете.  #Crazy

Категорично това последното не го приемам.Как една майка няма да е във възможност да си гледа детето, защото има и бебе???Това в каква връзка е?Когато се разболее това дете, пак ли майката няма възможност да си го гледа???Изумявам направо!ПО-скоро майка, защото е с бебе и е вкъщи може необезпокоявана да си прибере детето, отколкото работеща такава да си пуска неплатен отпуск или фаляиви болнични...По темата-дежурна група трябва да има.Това е.Изключая случаите на основен ремонт.
Всяка година едно и също, вече ми се повръща!Лае се по форуми, мрънка се под мустак, ама детето е на село-независимо от "натиска" на директорката.Миналата година подминаваха списъците като пътен знак, 100 пъти им се повтори, че трябва да си подадат декларация за посещаемост...едва се събра за сборна група!На косъм беше.Еми за 5 деца няма как да работи градината, ще прощавате!

# 138
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Аз писах във виртуалното деловодство на Столична Община. Досега винаги съм получавала отговор. В електронен вариант и на хартиен носител, на посочен от мен адрес. До 24 часа на посочения e-mail получавам входящ номер, с който мога да следя в сайта придвижването на документа.
Последния път се обадих и в дирекция "Образование" да попитам защо няма да има дежурна градина за децата от нашето ОДЗ. В самото ОДЗ занесох Заявление, че желая да ни бъде осигурен достъп до дежурно детско заведение, за периода, в който е възможно ОДЗ-то да затвори врати. Е, отне ми два дни, но все пак си получих входящ номер. Дамата, която го прие беше учудена как мога да си помисля, че няма да има кой да се грижи за децата през август, дори и да не работят. Crazy И нямало смисъл от заявлението, защото щяло да има дежурна, все пак! Още не било уточнено къде и как, де. Настоях, след като няма значение, все пак да го приемат, защото целия останал персонал, с който разговарях до момента, твърдеше обратното. Имало още 93 деца, записани за периода на ремонта.
И тетака. Успех на всички в решаване на проблема с грижите за децата през лятото!   bouquet

# 139
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Така е.  ooooh! Навсякъде ситуацията е подобна. Прави всичко възможно да се принудят родителите да намерят начин децата им да не са на градина, като не се мисли нито за евентуалните здравословни проблеми на бабите и дядовци - пенсионери или невъзможността на една майка с новородено да се грижи за и поотрасналото дете.  #Crazy

Категорично това последното не го приемам.Как една майка няма да е във възможност да си гледа детето, защото има и бебе???Това в каква връзка е?Когато се разболее това дете, пак ли майката няма възможност да си го гледа???Изумявам направо!ПО-скоро майка, защото е с бебе и е вкъщи може необезпокоявана да си прибере детето, отколкото работеща такава да си пуска неплатен отпуск или фаляиви болнични...По темата-дежурна група трябва да има.Това е.Изключая случаите на основен ремонт.
Всяка година едно и също, вече ми се повръща!Лае се по форуми, мрънка се под мустак, ама детето е на село-независимо от "натиска" на директорката.Миналата година подминаваха списъците като пътен знак, 100 пъти им се повтори, че трябва да си подадат декларация за посещаемост...едва се събра за сборна група!На косъм беше.Еми за 5 деца няма как да работи градината, ще прощавате!

Пенелопа, навици се създават трудно, но затова пък много лесно се разрушават. Това същото важи и за родителските навици! "Нека първо да им обясним, колоко е невъзможно децата да посещават детска градина през лятото, пък после да ревем, че не се събират деца за сборна група!"
Да не поставяме каруцата пред коня, а? Варианти може да се намерят много за решаване на проблема, но трябва съответната нагласа и у родителите, и у персоналът на детските градини.

# 140
  • Мнения: 7 391

 Варианти може да се намерят много за решаване на проблема, но трябва съответната нагласа и у родителите, и у персоналът на детските градини.
                       Напълно съм съгласна с мнението ти за нагласа и у родители ,и у персонал! Laughing Само дето общината не отпуска средства за два летни месеца и принуждава директорите да затварят .Ако не се сведе посещението до мининум през лятото се закъсва с бюджета през последните 2-3 месеца на годината.Другото ,което е основен проблем липсват заместници.Няма желаещи и това е! А нагласата в персонала е ,че след като са работили 10 месеца без ден отпуск с 25-30 деца понякога и по цял ден през лятото е необходимо и да отморят. Laughing Имайте предвид,че този персонал не е от 20-годишни момичета,които могат да тичат 12 месеца всеки ден по 25-30 деца или да работят по 12 часа смени през 3-4 дни.Не забравяйте ,че средната възраст на този персонал е над 45 години. Mr. Green

# 141
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563

 Варианти може да се намерят много за решаване на проблема, но трябва съответната нагласа и у родителите, и у персоналът на детските градини.
                       Напълно съм съгласна с мнението ти за нагласа и у родители ,и у персонал! Laughing Само дето общината не отпуска средства за два летни месеца и принуждава директорите да затварят .Ако не се сведе посещението до мининум през лятото се закъсва с бюджета през последните 2-3 месеца на годината.Другото ,което е основен проблем липсват заместници.Няма желаещи и това е! А нагласата в персонала е ,че след като са работили 10 месеца без ден отпуск с 25-30 деца понякога и по цял ден през лятото е необходимо и да отморят. Laughing Имайте предвид,че този персонал не е от 20-годишни момичета,които могат да тичат 12 месеца всеки ден по 25-30 деца или да работят по 12 часа смени през 3-4 дни.Не забравяйте ,че средната възраст на този персонал е над 45 години. Mr. Green

Е, в общината да не са американци? Нали и техните деца са в тези детски градини... Необходим е по-голям натиск от страна на родителите-данъкоплатци и избиратели (умишлено ги пиша така!), както и на персонала - също данъкоплатци и избиратели за създаването на НОРМАЛНИ условия за растежа на децата ни във всички детски градини. Защото ако средствата на общината не стигат, трябва да се търсят и допълнителни, родителите също могат да имат добри предложения, но тях пък кой ли ги пита...
Желание трябва да има за дългосрочно разрешаване на проблемите, а не спасяване на положението всяка година. Щото като се решава на парче и догодина отново ще се изправим пред същите проблеми, само че по-големи дори.

# 142
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Така е.  ooooh! Навсякъде ситуацията е подобна. Прави всичко възможно да се принудят родителите да намерят начин децата им да не са на градина, като не се мисли нито за евентуалните здравословни проблеми на бабите и дядовци - пенсионери или невъзможността на една майка с новородено да се грижи за и поотрасналото дете.  #Crazy

Категорично това последното не го приемам.Как една майка няма да е във възможност да си гледа детето, защото има и бебе???Това в каква връзка е?Когато се разболее това дете, пак ли майката няма възможност да си го гледа???Изумявам направо!ПО-скоро майка, защото е с бебе и е вкъщи може необезпокоявана да си прибере детето, отколкото работеща такава да си пуска неплатен отпуск или фаляиви болнични

Пенелопа,съжалявам ,но мисля че не си разбрала правилно Чиби.Ще ти кажа,че миналата година сина ми го изписаха от ясла и 4 месеца с двете деца се побърках.Не за друго,но когато децата са с различен режим е ужасно.Дъщеря ми миналото лято спеше по 2 пъти-сутрин 2 часа и следобед 3 часа.Та сутрин се налагаше да ги извеждам в 8,30.Сина си го паркирах на една пейка,а аз трамбовах около 30 минути да приспя дъщеря си като не го изпусках от поглед за секунда.Щото нали не си представяш как 3 годишно момче стои тихо вкъщи докато сестра му спи в другата стая ?!Да не говорим,че после след като са играли в пясъчника трябва да къпя бебе на 8 месеца и дете на 3 години едновременно.Как съм се справяла само аз си знам.Да не говорим,че трябва да готвя за бебе и за голямо дете при това различни неща за обед и вечеря.Не ме разбирай погрешно,но е трудно с две деца едновременно.
Защо смяташ,че необезпокоявана мога да прибера детето си от градината?Ама Ралка спи до 17-17,30 следобед.Според теб редно ли е да я събуждам за да отидем да вземем батко и от градина?Или е по-добре да я заключа вкъщи докато спи и да тичам за да си прибера детето?На всичкото отгоре работещите родителите мрънкат,ама в 17,30 вечер моето дете вечно е последно или предпоследно.

Последна редакция: чт, 04 юни 2009, 17:03 от Вилиан

# 143
  • Мнения: 9 990
Веднага ти отговарям от същата позиция, защото децата ми са с 4 години разлика и тотално разминаване в режимите и нуждите!Градината работи до 7 вечерта и детето спокойно, след като малкото се наспи можеш да го прибираш.Това, горното, го казах от позицията на презумпцията, с която е отсечено, че майка с бебе няма възможност да си гледа и голямото дете.Все пак става въпрос за Временно съобразяване.Временно неудобство, а не до гроб.И 8.30 сутрин е едно чудесно време, особено пък лятото,когато в 10 вече е адска жега...Водила съм дълго време голямата ми дъщеря на градина, докато малката беше бебе и в количка.И да ти кажа-лятото си е супер, ама виж-зимата ако и се наложи на тази майка, ще ореве явно махалата...в коловозите в снега и липсата на тротоари.Не е въпроса да се Мъчи, разбира се и тя, след като аз съм се мъчила.Въпросът е да направим Компромис!И когато детското заведение не работи поради ремонт, можем да го направим този компромис, смятам.Иде реч за месец-два, не за цяла година!
А режимите-кой както си го направи, аз пък да ви кажа.И аз съм с две деца с разлика, и не само аз, ми като ги гледам-половината от градинката, които повториха и сега са с бебета, рядко пускат и големите на градина, ами особено лятото, за да са уж повече навън, си ги държат.Нито съм шъткала на каката да не играе, докато сестра и спи, нито някога ще го направя.Ако ги оставите на мира тези деца те сами ще си изградят едно чудесно съжителсво... Hug
Всеки с нуждите си, всеки си знае как да си приспива и гледа децата, но говорим за Временно Неудобство, с което е Редно да се Съобразим понякога, вместо да тръгваме на нож с управата.Защото, същите тези госпожи и персонал, с които се дърляте или мрънкате срещу тях, само да ви светна, че след заветния ремот запретват ръкави и започват да Чистят! TiredКолко ли време отнема на вас лично, у вас след основен ремонт да изчистите? Whistling
С най-добри чувства и пожелания за весело лято и стиковани деца, за да не ви е притеснено...ама все си мисля, че е най-нормалното нещо на света вие да се погрижите да стиковате децата си по начин, по който да не си пречат и това не е с шъткане, строяване на пейката и т.н.Начини и похвати-различни.
 Peace
Аз съм За ремонти на градините и ако трябва 3 месеца неплатен ще си пусна.Заделила съм пари, за да поема.Или ще водя децата с мен на работа.Правила съм го във времето, в което голямата беше яслена и нямаше яслени сборни-2 месеца и половина.В крайна сметка има го и в кодекса на труда-родитал на какви отпуски, болнични и пр. отсъствия свързани с отглеждането на децата има право.Възползвайте се от това, вместо да търсите вина у ръководството и да искате с магическа пръчка за една седмица всичко да е оправено и изремонтирано...
Отделно-давате ли си сметка сборните групи по съседните градини, където вероятно можете да пратите детето за месец примерно?Защото практиката е такава, когато тече ремонт, децата се поемат от съседните градини в района.Колко деца могат да поемат отгоре тези съседни градини? Thinking
Работещите родители, смея да твърдя от вече не малкия ми опит и без да целя да обидя някой, ама са вече 80 % от други градове и са си довели бабите тук.Аз съм работеща майка на 2 деца, като малката беше на 7 месеца, когато се върнах, така че не ми говори какво мога и какво не мога!Докато бях у дома с бебето си беше направо Лесно, независимо от режима на децата.Ако у дома не можете да се оправите с двете си деца...незнам...Само да ти кажа, че аз прибирам децата си около 6 и въобще не ми пука, че бабичките са си прибрали внуците в 4.Факт е, че градината работи до 7 и на детето нищо му няма-играе, не стои наказано в ъгъла само...Спрете да си жалите децата, защото сами ги поставяте в ситуация май.17.30-18.00 е най-нормалното време за прибиране на дете от градина, това, че вие не го възприемате и се надпреварвате кой по-по-най-рано да си го вземе...
Извинете, за резкия тон, още веднъж казвам-съвсем добронамерено и със загриженост подхождам, но просто за мен лично е изключително несериозно една майка да не може да си поеме двете деца под предлог, че са им различни режимите.Живяла съм го, не е да не знам за какво говоря... Peace

# 144
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Темата май беше основно за летните ваканции в детските градини, а не как да се гледат 2 (и повече) деца от родителите си. Лично за мен е неприемливо да си вземам отпуската, когато на някой друг му е удобно, а не съобразно плановете на семейството - празници, почивки, дори и ритъма на работата ми.
Аз съм "за" сборните групи през лятото. Техния брой, организация и т. н. е работа на Общината (най-вече). Често пъти персонала в градините е под натиск от там, за намаляване на разходите. Те притискат родителите. Които, понякога, отиват до Общината.
И изобщо, би било по-добре, ако родители и учители обединят усилията си. За по-добри условия за отглеждане и възпитание на децата, както и по-нормални условия за работа учители и възпитатели. Знам, че не може да стане изведнъж. И повечето неща са следствие от недостига на места за децата в детските градини. Но от някъде трябва да се започне. Не за нас. За децата.  Peace

# 145
  • Мнения: 9 990
А добро утро! Tired
Сборни групи е нормално да има.Това някой да го е отрекъл?Просто ми е леко странно, че даже имаше тема още януари месец,с подкана да се действа от сега за ваканциите, но тогава темата замина в забвение,Но когато опре нож до кола...ела виж повечето-ще изядат персонала на градината.ЗА мен повечето случаи са просто -пука им на шапката, спор с госпожата да има.Наблюденията ми са 5-годишни.
 Peace

# 146
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Ами вашата градина може и да работи до 19 часа,ама нашата е до 18,00. Crossing Arms
Разликата от 4 години е различно от разлика 2,5 години.
И момичетата са по-кротки.
В нашата градина родителите чистят,а не госпожите,защото са ГОСПОЖИ,а не помощен персонал.Те един болт не могат да завъртят,ти искаш да чистят.
Пък ти като си имаш работа имаш си и отпуска-20 дни работни ти се полагат и на теб, и на съпруга ти-ето ти 2 месеца отсъствие без да си пускаш неплатена.

Аз съм родител колкото и ти и не съм съгласна да ме делят на такава,което е в майчинство или не е.
И тук слагам точка.Нужно е да погледнеш и другата страна,а не само твоята позиция.Живеем в общество,а не като единаци.Не може вечно едната страна да прави компромисите,а другата-не.

Последна редакция: пт, 05 юни 2009, 22:57 от Вилиан

# 147
  • Мнения: 9 990
Aбе не сте в час.....мен така ме плашеха навреметооо, чакай да родиииш, ела да видиш моетооо, кво да ти го гледам аз, аз моите си ги гледам... Laughingвсяка втора тръби колко са и трудни момчетата, как щото съм с момичета ми било лесно.ехххх, вЕрвайте си, това за пореден път ми доказва, как мъжките майки нещо се втелясват повечко. Peace
Тази тема/ че е редно да има сборни групи!/ я приключихме, ако си беше направила труда да прочетеш. Peace
Аз моите компромиси си ги правя.Наравно с персонала.За 5 години градински проблеми аз не съм имала.Явно умея да комуникирам достатъчно добре.Комуникирайте и вие.

# 148
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859

Хич даже.... Twisted EvilАз съм патологичен социопат...според теб

Аман от такива дето все си мислят,че те са на всяко нещо са контра. ooooh!

Последна редакция: пт, 05 юни 2009, 23:02 от Вилиан

# 149
  • Мнения: 9 990
Еми не, сори, спирам и аз, ама наистина да не можеш за месец да се оправиш с две..... Crazyвъобще даже не иде реч ще има ли ло няма да има градина през това време.Да забравим за момент градината лятото...ама как така не можеш да си ги гледаш двете? Crazyзащото имали различни режими?Че те и моите имат, и кво?
 Peace

# 150
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
За мен сериозният въпрос е, че тези т.нар. "летни ваканции" в детските заведения не са регламентирани. Факт е, че ги има всяка година.
На някои места върху родителите се оказва неформален натиск писмено да заявят, че детето им няма да посещава ДЗ определен летен месец/и. Това е меко казано нередно.

Нещо отплеснахте в др посока, предполагам има по-подходящи теми, а ако не - имате възможност да създадете нова тема.

# 151
  • Мнения: 9 990
И като е меко казано нередно, и като им се оказва-те какво правят?Само мрънкат  и се жалват.И чакат Една да се Сети-да подаде жалба, да говори с Директора или...да направи Каквото И да Било. Tired

# 152
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Ставаше въпрос за това ,че родителите не трябва да се делят на такива,които са в майчинство и такива,които не са.Както и на такива,които са с едно,две или три деца.Всички сме родители.
А не за това дали аз се справям или не.Правилата за летните ваканции трябва да са еднакви за всички.И по принцип е най-добре да си имат заместници.

# 153
  • Мнения: 10 614
И като е меко казано нередно, и като им се оказва-те какво правят?Само мрънкат  и се жалват.И чакат Една да се Сети-да подаде жалба, да говори с Директора или...да направи Каквото И да Било. Tired
Напълно е права  Пенелопа.
Никой не направи нищо, освен да мрънка - въпреки че неколкократно ви подканвахме с m-sunny какво да направите, за да си осигурите сборна група или дежурна детска.
И знаете ли защо е така - защото колкото и да мрънкат всички, в крайна сметка поне 80% от родителите успяват да си намерят вариант кой да им гледа децата.
А аз дето съм с две работещи баби, едната е на 150км, другата на 350, си потърсих правата. И резултатът е, че вариант ще има за всичките родители на децата от яслата на 51 ОДЗ. Нищо, че директорката ми се накара, и вероятно целият персонал ме мрази от дъното на душата си.

# 154
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
И като е меко казано нередно, и като им се оказва-те какво правят?Само мрънкат  и се жалват.И чакат Една да се Сети-да подаде жалба, да говори с Директора или...да направи Каквото И да Било. Tired

"Те" сме ние Grinning.
От СО втора поредна година заявяват, че ДЗ ще работят през летния сезон, ама реално тц. А може би причината е в недостатъчния бр деца, к са записани, че ще посещават. Основните причини за това са обсъдени по-горе...

# 155
  • Мнения: 9 990
Не съм съвсем съгласна.Тези родители, които твърдят, че са обработвани-как насила се съгласяват?Аз именно това ти казват.Ако ти се интересуваш, четеш, говориш и т.н. и знаеш реално , то те-не се.Съвсем ясно и отговорно го заявявам.Това са хора, които по ред причини не са помислили-как така се подписват на нещо, което няма как да изпълнят най-малкото.Т.е.-някой им казва, че градината няма да работи.Те се съгласяват, разписват се и след 2 месеца-олелеее.Вместо тогава да кажат-ама как така, аз няма да се разпиша, аз ще разпитам, ще проверя и т.н.Това, че ти го правиш, не значи, че всички го правят.Пак ти давам пример-при нас всяка година е едно и също.И всяка година им става ясно, че сборна трябва да има.И всяка година твърдят, че са ги накарали да се разписват, че детето няма да идва.Порочен затворен кръг и на финала-няма сборнааа, що?Щото няма желаещи.Да е първата година, да си неориентиран-разбирам, ама до 4-тата така да го караш-за мен е несериозно.

# 156
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Не съм съвсем съгласна.Тези родители, които твърдят, че са обработвани-как насила се съгласяват?Аз именно това ти казват.Ако ти се интересуваш, четеш, говориш и т.н. и знаеш реално , то те-не се.Съвсем ясно и отговорно го заявявам.Това са хора, които по ред причини не са помислили-как така се подписват на нещо, което няма как да изпълнят най-малкото.Т.е.-някой им казва, че градината няма да работи.Те се съгласяват, разписват се и след 2 месеца-олелеее.Вместо тогава да кажат-ама как така, аз няма да се разпиша, аз ще разпитам, ще проверя и т.н.

Така, така... ОК, аз не разписвам всичко, което ми подадат! Първо чета! Но проблемът е, че не всички родители на останалите 25 деца от групата го правят. И се оказваме един-двама срещу останалата добродушна маса...

Освен това съм твърдо против сегашния стил на управление - никой не направи и опит да пита родителите за плановете им, дори ми се озъбиха защо съм се обаждал в общината - "другата седмица ще излезе заповед и ще разберете!" Ами не искам да ми дават заповеди, искам да решаваме съвместно нещата. Сега се оказва, че градината затваря след 15-ти юни, имаме друга дежурна детска градина. Но от 25 деца всички си идват без 2-3... Ще ми стане интересно, какво ще се справят ако всичките 20 деца отидат в другата градина в сборната група...

Последна редакция: пт, 05 юни 2009, 14:19 от tigar-migar

# 157
  • Мнения: 9 990
И кво ме брига мене масата на финала, че изокала, че няма сборна? Thinkingръчкали сме ги, обяснявали сме се и на финала....ама как така няма сборна... Whistling

# 158
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
И кво ме брига мене масата на финала, че изокала, че няма сборна? Thinkingръчкали сме ги, обяснявали сме се и на финала....ама как така няма сборна... Whistling

Какво означава "брига"?  newsm78

# 159
  • Мнения: 9 990
какво ми пука означава. Grinning
щото нали тук за лични примери много говорихме и лични камбанарии.Защото след новогодишните празници още дадохме сигнали, при нас например-помислете, кажете, преценете-за сборните.И изведнъж-принудили ги били.Айде бе, мен що никой не ме е принуждавал.Еми една година, па втора година така, еми-не става.Ако искат.Като не искат-да не реват после.

# 160
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Някои ДЗ няма да работят, з ще се ремонтира. Пак повтарям, че процедури няма обявени. Ако стойностите на ремонтните дейности са под тези, предвидени в НВМОП и има сключени договори, родителите следваше да са уведомени за сроковете на изпълнение.

Много хора не познават нито правата, нито задълженията си и не ги реализират/изпълняват. От това не следва, че не трябва да има правила.

# 161
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
........
Много хора не познават нито правата, нито задълженията си и не ги реализират/изпълняват. От това не следва, че не трябва да има правила.

Надявам се тази тема да е помогнала на родители, които са били "обработвани" в детските градини. И всички да се замислим за правилата, правата и задълженията.

# 162
  • Мнения: 9 990
Естествено, че трябва да се спазват.И правилото е за минимум бройка за сборна група.Въобще, за да не се разформирова група, тя не трябва да пада под определен минимум.И това, че някои поради незаинтересованост не знаят, директно ощетява тези, които знаят.

# 163
  • Мнения: 212
Здравейте!Вчера в градината на дъщеря ми ни шокираха за пореден път!Беше ни съобщено,че от 15.06.09 се формират 2 сборни групи/в градината има поне 10 групи с по 25-30 деца/,в които "право"да се запишат ще имат само 7 деца от всяка група.Естествено настана драма-повечето от родителите работят на пълен работен ден и не могат да разчитат на помощ от баби и дядовци.Принципът за определяне на децата не е ясен.Алтернатива за друга градина не се предлага.Заключението беше родителите да пият по една студена вода и да се оправят както могат.На мен лично ми е трудно да отделя 400-500лв.за частна детска,а и да драматизирам детето не ми се ще,но избор няма...Не знам,но на мен това ми се струва не само неуместно,но и незаконно.Вие как мислите?Как е при вас ситуацията в началото на лятото?
 
 
 

# 164
  • Мнения: 2 280
Лени, как така ще има квота за 7 деца от група  newsm78..
Направо не е за вярване..
Ако от някоя група няма 7 желаещи, какво?- насила ли?
А ако някъде са 8..едното как точно се решава КОЕ точно да отпадне?
Голяма глупост ми се струва това..
Мисля,че трябва да поразпиташ .. и със сигурност има начин групите да не са две, а три, или пет, ако има деца..
Както и броя на децата в групите да не е 22 а 25 или 35..
Направо не е за вярване,че се случват подобни "регламенти"... ooooh!

# 165
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Предлагам да попитате в общината, дирекция Образование, по какви критерии ще се избират въпросните 7 деца. По телефона, че ще е по-бърза реакцията, а в същото време и през виртуалното деловодство на общината.
И всички желаещи да бъдат в сборните групи да подадат заявления до директорката, че биха искали децата да ги посещават ,а ако градината затвори - да им се осигури достъп до дежурна градина.
На мен от Общината ми казаха, че няма да оставят деца на улицата, има организация за летните месеци. Е, сега ме гледат лошо от администрацията, но това не оказва влияние върху децата.

П. П. В едно от всичките интервюта, госпожа Фандъкова казва, че през лятото ще има сборни групи, на база подадени от родителите заявления при директорките на детските заведения. Затова го препоръчвам.

# 166
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
И при нас , имаме 1 градина, децата лятото са на 2 сборни групи. Целият август са ваканция.

# 167
# 168
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Значи, или графикът е непълен, или се опитват да ни замажат очите... Липсват месеците юни и септември!

Нашата детска градина - ЦДГ №   8 "Здравец" в "ИЛИНДЕН" няма да работи от 15 юни още и децата ще ходят в ЦДГ №  53 "Света Троица" до 30 юли. А ЦДГ №  53 "Света Троица" ще почива от 1 август до 15 септември. Това както и да го гледаш е още един месец. Да видим ще могат ли да съберат всичките деца...

Да са живи и здрави, да си направят икономиите! Всичко се връща... А в нашата има нужда от ремонт, но няма да го правят сега по време на почивката, а по-нататък като минат процедурите по поръчките... т.е., когато децата са там. Затова пък в 53-та ремонтът е сега, когато насочват децата натам... Координацията е желязна! Не'ам думи!

Последна редакция: пн, 08 юни 2009, 16:58 от tigar-migar

# 169
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374

Благодаря!

Почвам да се замислям за смяна на детската градина, но това е друга тема.
Ако някой знае дали (и какви) документи ще се изискват за посещение на дежурна детска градина през лятото, моля да сподели! И аз попитах, но още нямам отговор.

# 170
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Записването за дежурна детска става във вашата градина, като те служебно уведомяват другата градина.Двете градини трябва да са в един район.Поне така беше миналата година,дано се включи някой с по нова информация.

# 171
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
По принцип е така. Но една година сме си носели картоните, в които е отбелязано от коя градина сме, в други - не. Притеснява ме какво ще стане, ако някое дете е "изпаднало" от списъка. Затова питам, ако някой знае, дали има някакви правила, валидни за всички райони?  newsm78

# 172
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
По принцип е така. Но една година сме си носели картоните, в които е отбелязано от коя градина сме, в други - не. Притеснява ме какво ще стане, ако някое дете е "изпаднало" от списъка. Затова питам, ако някой знае, дали има някакви правила, валидни за всички райони?  newsm78

Ами аз смятам, че ако някои деца "изпаднат" от списъка, трябва тутакси да бъдат заведени на градина в съответната община, където да ги гледа кметът... Ох, горките деца... не заслужават чак такова непоносимо лято!

# 173
  • Мнения: 10 614
Бясна съм!
Сутринта занесох молбата за дежурната градина, която за 51ОДЗ е 21ОДЗ и се оказа, че от 25 деца в групата само моето ще посещава дежурна група?!?!
Направо не мога да повярвам как всички имат възможност някой да им гледа децата 5 седмици?!?!
А всъщност има и нещо друго - бележката, която сложиха за дежурно ОДЗ след моята жалба в общината, мистериозно е изчезнала и пак е сложена старата, в която пише само, че няма да работят.

# 174
  • Мнения: 800
Много интересен списък. В него пише че ОДЗ-80 ще работи през юли - да ама не. Яслата излиза от  15 юли ваканция и учтиво ни молят, ако можем и в началото на юли да не водим децата. Оказа се, че от 28 деца по списък, само аз нямам възможност да си гледам децата два месеца през лятото. (каката е в 3 гр. в същото ОДЗ). В градината от 15 юни са в сборни групи, така че съм в чуденка и наистина се изненадвам тези които работят, а нямат баби на разположение какво да правим?

# 175
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
В сайта на СО е посочено, че 29 ОДЗ няма да работи и юли месец, а днес ми казаха, че през този месец ще работят със сборни групи.

# 176
  • Sofia
  • Мнения: 52
Здравейте, мамчета

Днес видях това http://kg.sofia.bg/?page=remonti&prot=dejurni09

Установих за район Надежда (в който сме и ние), че е единственият район, в който почти всички градини не работят и двата летни месеца - от 12 заведения само 2 ще работят.
А ние ще се чудим какво да правим с детето през тези 2 месеца (че  и повече до 15 септември) ... - работещи, без възможност да се гледа детето от баби и т.н. ...

Не мога да разбера как така се получава, че в останалите райони ще работят градините, а в Надежда - не.
Това за мен е безобразие.

И как така стана, че ни казаха в градината в началото на май, че дежурните градини ще са само 2, а решението излиза чак сега - вчера видях решението на вратата на детската градина.

# 177
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Не сте единствени, същото е и за район "Изгрев".
Когато няма кой да гледа детето (прието в детска градина) за времето на ремонта, вариант са сборните групи. Искайте си ги.

Вижте Студентски - може да се поучат кметовете на организация.

# 178
  • София
  • Мнения: 843
 Този график кой го измисли? Въобще на каква база е съставен, като гледам половината не е верен.

# 179
  • Sofia
  • Мнения: 52
Няма ремонти в градината.
http://kg.sofia.bg/tmp/c_f17173.pdf
за Надежда е само ОДЗ 27 за ремонт.

От кого да изискаме?!
Още в началото на май беше казано, че градината няма да работи през юли и август.
Въобще не е ставало въпрос за сборна група в нашата градина.
Ако имаше такъв вариант въобще нямаше да дискутирам този въпрос.

А за община Изгрев - съотношението е 7 към 2 (все пак почти 1/3), а в Надежда - 12 : 2

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 17:47 от Невъзможна

# 180
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Няма ремонти в градината.
http://kg.sofia.bg/tmp/c_f17173.pdf
за Надежда е само ОДЗ 27 за ремонт.

От кого да изискаме?!
Още в началото на май беше казано, че градината няма да работи през юли и август.
Въобще не е ставало въпрос за сборна група в нашата градина.


Ами адресирате заявленията до директорката. Тя трябва да ги придвижи нататък. Обадете се в дирекция "Образование" и поискайте да говорите с експерта, който отговаря за вашата детска градина. Попитайте как детето Ви може да посещава дежурна градина. Ако нямате черно на бяло заявено желание за такава, просто няма как да Ви предвидят. Настоявайте, дори да казват, че няма да работят, нека приемат заявлението или както там го наречете (само не молба). Пък после да пишат резолюции. Но да го има в писмен вид, защото иначе може да се отметнат от казаното. Или да кажат, че няма желаещи.

# 181
  • Мнения: 202
Здравейете, в списъка който е публикуван за нашето ОДЗ пише,че няма да почива.В края на миналия месец ни казаха да подадем молби,че желаем децата да  посещават градината през летните месеци.Тази седмица обаче започнаха да ни карат да пишем нови молби,в които да упоменем кой от двата месеца-юли или август желаем детето ни да почива.Аз казах на нашата госпожа,че нямам възможност цял месец да си гледам детето,информирах я за въпросният списък за градините,който е даден по-горе.Тя ми отговори,че не зависи от нея,да съм се обърнела към директорката.Попитах може ли да ми прехвърлят детето в друга градина за този 1 месец и това не могло.Единственият вариант ми било да си намеря начин да я гледам и утре да отивам при директорката с молба,в която да пиша през кой месец ще почиваме.Говорих и с другите майки от  квартала, при всички ситуацията е такава. Как да постъпя,към  кого да се обърна?Директорката я познавам много добре и знам че с нея по този въпрос няма да се разберем,ще каже че това е положението да си избираме месеца.

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 20:01 от aliss

# 182
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Подайте заявления до директорката, че желаете детето да бъде насочено към сборна градина, ако вашата затвори поради някаква причина през лятото. Не забравяйте да си вземете входящ номер.
Свържете се и с дирекция Образование - попитайте там експерта, който отговаря за вашата градина.

# 183
  • Мнения: 202
Благодаря!

# 184
  • Мнения: 1 561
115  ОДЗ
Втора група след 15 юни сме на сборна група, и два месеца на друго място, още незнайно къде.
Два варианта видях в списака с работещите градини в района.

Честито ни!


И така всяка година.Направо недоумявам, че подобни действия са нормални.


Докога ще разиграват децата ни и нас?
Писах в сайта в опцията за обратна връзка и чакам. Утре ще ходя най сетне при директорката, че 2 седмици имаме карантина от скарлатина , а  бяхме на море  когато са се разболели първите деца и от 15 май  досега само го прехвърляме детето натам -насам.
Ще ходим 15 дни вероятно в сборна група и после 2 месеца , ако има място вероятно в друга градина.
Скоро вероятно и мен ще ме потърсят от градината. но ще се радвам да си поговорим отново.
Но от миналата година те си знаят, тогава бях в общината, пак  ще отида докато разбера кои и защо решава такава дълга отпуска на една градина.
Не вярвам от 4 групи да няма желаещи да водят децата си 2 месеца.

Ужасно е, как да родя второ дете. #2gunfire

# 185
  • Мнения: 1 561
Проверих днес нещата, видях и анкетата.
написана е сякаш те  питат дали детето ще посещава детска градина през трите месеца, но всъщнос устно са те предупредили, че за юли и август варянта е в друга дежурна градина.
Много подвеждащо.
За юли и август има по 5 деца от група, т.е 20 от градината ни.
поговорих с две майки, докато проучвах анкетата, еданат защити градината, защото не била виновна, другата само траеше, а преди това сподели, че и за тях е проблем местенето по други градини.

Ние сме си виновни, докато си мълчим и защитаваме градините така ще бъде.
Тази година 2 месеца, нямало пари.
Другата 3, 4 докато издържим.


Ако някой има предложения как да спрем поредедната гавра с нас,  ще ми е интересно да прочета.

Тези дни ще пиша и до Фъндъкова-оказа се, че решението за затваряне на градините  се взима преди да са  проучили желаещите за посешения.

.

# 186
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Фандъкова твърди, че е обратното - вземат под внимание броя желаещи, при определяне на дежурните градини.

# 187
  • Мнения: 7 391
Фандъкова твърди, че е обратното - вземат под внимание броя желаещи, при определяне на дежурните градини.
               Вземат ,ама....друг път! Mr. Green

# 188
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Да бе! Вземат! Как ще вземат, като преди това не ни попитаха? Попитаха след като излезна заповедта...

# 189
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
От общината питат директорките. Те (би трябвало да) казват това, което са им казали родителите.
А родителите често пъти са питани твърде късно или им се оказва натиск. Това, което коментираме в тази тема.
Директорките обясняват това с големите отпуски и липсата на пари - най-често.
С повече сигнали до общината, аз се надявам да се размърдат и там, за да се види къде се къса връзката от нас към общината и обратно.

# 190
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Да бе! Вземат! Как ще вземат, като преди това не ни попитаха? Попитаха след като излезна заповедта...

Тигър мигър, не може да има такава заповед. Виждал ли си нещо черно на бяло?

# 191
  • Мнения: 7 391
Да бе! Вземат! Как ще вземат, като преди това не ни попитаха? Попитаха след като излезна заповедта...

Тигър мигър, не може да има такава заповед. Виждал ли си нещо черно на бяло?
                Няма заповед!Има устно нареждане за икономии и без това спират 20 % от бюджета на заведенията и като работят лятото ще се издънят по-късно.Като се включи и парното от октомври-ноември финансите съвсем ще капнат.До сега ДЗ работили през лятото винаги са били на червено и са получавали допълнително от СО,но сега са на делегиран бюджет и ще се спасяват сами.

# 192
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Е, добре! Ще ви я снимам да я видите, щом мислите, че няма!
Заповедта е на кмета на Община Илинден (временно изпълняващ длъжността), с която определя кои детски градини кога ще почиват.
Не съм против почивките на персонала в детските градини - и те са хора, като всички нас. Против съм хаоса, липсата на адекватна организация и очевидното нежелание за допитване до родителите.
При нас първо тръгна слуха (впоследствие оказал се верен!), след това се обаждах в Общината за информация, а в детската градина ми се нацупиха ("Ама как така! Изчакайте няколко дни и ще излезне заповед - всичко ще видите!), след това излезна въпросната заповед и чак накрая ни поднесоха за подпис "декларация, че детето ми няма да посещава детска градина за периода"... с доста йезуитска формулировка, така че повечето родители дори и не са разбрали какво точно подписват...

Е, това не е нормално! Или аз искам прекалено много... Знам ли вече...

# 193
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
 Това е служебната поща на СНБМ  bg_maiki@abv.bg   Би ли ни изпратил тази заповед и декларацията, к са предоставяли за подпис, за да обсъдим в сдружението.

Исках да попитам и всички пишещи тук дали има несъответствия в предоставената от СО иф. Напр. ДЗ, за к е посочено че ще работят през летните месеци, а де факто няма да бач.

# 194
  • Мнения: 7 391
                Е,за кмета на "Илинден" не знам.Знам със сигурност,че допитване до родителите се направи още през април-май и сведенията се подадоха в СО.
                А това ,че някой издава заповед  newsm78 сигурно има право.Варненския кмет например е издал заповед за ПГУ-тата,който иска да посещава ДЗ след 1 юни плаща 100 лв на месец и внася депозит!Така,че няма да ме учуди подобно действие на илинденския кмет! Laughing

# 195
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Didia, при нас допитване април-май не е имало... А и не мисля, че е работа на кмета да го прави. Това си е до мениджмънт на конкретното заведение... просто при нас не е имало. Съгласен съм и с това, че трябва да има заповед от кмета, за да разпореди щом смята че има нужда от оптимизиране - как точно да се направи.
Не съм съгласен с реда на провеждане на всичко това - не трябва да се започва със заповедта, а да се завършва с нея, не трябва да се завършва с декларацията на родителите, а да се започва с нея, нали?

Това за варненския кмет засяга варненските родители. Аз не съм му гласоподавател.
Варианти за решаването на проблема има много и това е някакъв възможен вариант. Аз лично, нямам против да плащам допълнително за някакъв такъв период от време през които ситуацията е извънредна и се работи с по-различни разчети... Но не знам другите родители дали ще го одобрят, разбира се. Основно съм недоволен от липсата на диалог.

# 196
  • Мнения: 2 280
                Е,за кмета на "Илинден" не знам.Знам със сигурност,че допитване до родителите се направи още през април-май и сведенията се подадоха в СО.
                А това ,че някой издава заповед  newsm78 сигурно има право.Варненския кмет например е издал заповед за ПГУ-тата,който иска да посещава ДЗ след 1 юни плаща 100 лв на месец и внася депозит!Така,че няма да ме учуди подобно действие на илинденския кмет! Laughing
Поздравления за варненския кмет!
След като официално годината за тия деца свършва на края на май, е редно след това, ако желаят да я посещават през лятото да е ... с други условия.
Впрочем, мисля,че не е лоша идея ДГ да предлагат лятото занималня за децата от 1-4 клас СРЕЩУ ЗАПЛАЩАНЕ (100лв е чудесна такса) и така да си "връзват" бюджетите през етните месеци, когато децата в ДГ и без това намаляват..Разбира се в рамките на свободните места..
Така си мисля,че може би дори и заместници ще се намерят (ако са подходящо заплатени през летните месеци) и... може да има сборни групи, вместо дежурни ДГ.. във всяка ДГ (освен при основен ремонт)..
Току-що ми хрумна..т.е..не съм имала време да го обмисля, но.. на първо четене не ми звучи зле..

# 197
  • Мнения: 2 068
*щурчо*  много добра идея  Peace

# 198
  • Мнения: 48
По принцип е така. Но една година сме си носели картоните, в които е отбелязано от коя градина сме, в други - не. Притеснява ме какво ще стане, ако някое дете е "изпаднало" от списъка. Затова питам, ако някой знае, дали има някакви правила, валидни за всички райони?  newsm78

Ами аз смятам, че ако някои деца "изпаднат" от списъка, трябва тутакси да бъдат заведени на градина в съответната община, където да ги гледа кметът... Ох, горките деца... не заслужават чак такова непоносимо лято!

аз така миналата година като ни сервираха че градината вместо на 1ви септември няма да отвори до може би средата на октомври а преди това ни бяха заявили че ако до 10 ти септември децата не са на градина са отписани и всички родители бяхме така предвидили отпуските че да сме на работа около 10ти - заведох моето дете при директорката и и казах че и го оставям тя да го гледа понеже аз съм на работа - съответно веднага ми даде служ. бележка за временно настаняване в друго ОДЗ

Общи условия

Активация на акаунт