Кога ще ги забранят тия боклуци?!

  • 14 059
  • 181
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 835
Тази наредба я чакам от преди нова година. Точно се бях засилила да вдигам голям джангър в МЗ, за безобразното огромно и преливащо разнообразие от вредни боклуци продавани в лавките на учлищата, когато О, чудо, чух по новините за тази наредба. Казаха, че ще влиза в сила от 01.01.09.. След ваканцията зорко разгледах лавката в у-щето на дъщеря ми, боклуците ги нямаше. Каква беше изненадата ми след седмица, когато същите чипсове, зрънчовци, близалки и разтегливи желирани изделия, последен хит на химичната индустрия, започнаха постепенно пак да плъзват по стелажите. Питах в лавката, мед. сестрата, директорката, изгледаха ме като полезно изкопаемо, за такава наредба не били и чували. Напусках аз мейли до пресцентъра на МЗ, до който си харесах там друг от МЗ и ми отговориха на официална бланка тъй (само герба на РБ няма как да пусна Laughing):


                                                   РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
                                   МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
                   Дирекция “Връзки с обществеността и протокол”
София-1000, пл.Св.Неделя 5                         тел.9301 107, факс 9811830
Web site: www.mh.government.bg                      E-mail: press@mh.government.bg


   Уважаема г-жо...........................,

    Все още няма правно основание за стартирането на наредбата, за която се интересувате. Основанието е регламентирано с предложените промени в Закона за здравето, който още не е гласуван от Народното събрание.

Пресцентър

Обаче аз продължих да им досаждам и ми дадоха тел. на Комисията по здравеопазването, да досаждам на тях?! 987 46 49, 987 15 31, 939 21 86

Само за сведение, тая същата наредба я спрягат от 2007г., че аха, аха ей сега влизала в сила, сега сме края на март 2009г., по училищата хал хабер си нямат за подобни забрани. Или поне се правят на нечули и неразбрали.  И другото, което не проумявам, че на всяка цена трябва с нормативни наредби и закони да ни нареждат да пазим здравето на децата си, ние сами като родители, учители, мед. сестри, директори, не виждаме ли, че децата ни по цял ден се тъпчат с тия боклуци и защо го позволяваме, защо позволяваме някой да печели на гърба на тяхното здраве?! Пуснала съм тел. на Комисията, мейлите на Пресцентъра, ако искате обадете се, пишете и вие. Обърнете внимание и какво продават в лавката на вашето у-ще.

http://www.health.bg/lang_bg/news.php?id=691 06 Ноември 2007г.

http://www.dnevnik.bg/dnevnikplus/2008/11/24/588319_iabulki_i_ma … ishtnite_bjufeti/ 24 ное 2008

# 1
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ще се обадя, как.
Тази есен ще имам първокласник. Laughing

# 2
  • Мнения: 599
Интересното е, че и в нашето училище след новогодишните празници тези боклуци също липсваха в лавката за около седмица.
Тъкмо се зарадвах, че и газираните напитки ги няма вече и сина ми ме осведоми, че са заредили всичко наново.От до.

# 3
  • Мнения: 2 070
А може ли после да цитираш име на предложението, наредбата или там каквото се води още ксъм момента? Ако някой реши да звъни на какво да се позове?

# 4
  • Мнения: 2 070
Когато работих като журналист и бях към ресор Здравеопазване, ходихме да снимаме по училищните лавки, някакъв ужас е.
Може да залеем медиите и мейлите на тия институции със снимки, освен със звънене.

# 5
  • Мнения: 3 835
Наредбата за здравословно хранене на учениците, така я пишат в медиите, иначе за номера й не съм сигурна кой е точно. Не знам и дали не трябва да е към този новия Закон за здравеопазването, дето сега го спрягат, но няма значение, те много добре знаят за какво става дума.

http://www.idealist.bg/blog/?p=846

"Проф. Стефка Петрова от Националния център за опазване на общественото здраве казва, че сред обсъжданите промени на Наредбата за здравословно хранене на учениците е и предложение за забрана на определени вредни храни в лавките в училище. В тях се включват чипсове, снаксове, подсладени газирани напитки, които не са на плодова или зеленчукова основа, и “всички захарни изделия като близалки и вафлички, с изключение на шоколадите, които имат някаква полезна стойност”, казва проф. Петрова.

"Друго предложение е да има задължителен асортимент на храни и напитки в училищните лавки, т.е. “в бюфетите да се предлагат задължително минерална вода, натурални плодови сокове, прясно и кисело мляко, плодове, пакетирани според сезона зеленчукови салати, определени видове сандвичи.

В момента в България няма нито контрол, нито условия за здравословно хранене на учениците. И ако ситуацията не се промени с общите усилия на родители, учители, лекари и законодатели, броят децата между 7 и 19 години с наднормено тегло може съвсем скоро да се увеличи."



Не знам дали можете да прочетете статията от втория линк, затова я пускам цялата.

"Ако доскоро бозата и баничката вървяха неразделни, то от следващата година първото ще се появи, а второто ще изчезне завинаги от мазните тави в училищните лавки. Това гласи проектонаредбата на здравното министерство, според която вредните храни от бюфетите и столовете на всички школа в страната трябва да се заменят с плодове, зърнени закуски и млечни продукти с ниска масленост. "Чистката" минава и през напитките - никакви газирани изкушения, на тяхно място идват минерална вода, боза, айрян и чай.

Проф. Стефка Петрова, както и други спецове по хранене, създадоха национален план за действие "Храни и хранене" до 2010 г. Според статистиките в него над 20% от децата са с наднормено тегло, част от тях страдат направо от затлъстяване, което ги предразполага към опасни болести, като диабет например. Отчитат се проблемите на храненето, какво преобладава в чиниите ни и какво трябва да се мъдри там и други.

Лично аз се чувствам направо реабилитирана след ежедневните ми обяснения по градинките защо не искам да ми черпят детето с вафли, зрънчо и бонбони. Започнах да се чудя толкова ли е трудно да се помисли с един сантиметър по-надълбоко - едва ли вече има детско списание или сайт, в който да не е разяснено и научно, и медицински какво им е на тези "неустоими" лакомства.

Въпреки това признавам, че силата на рекламите е тази, която бута в ръцете им т.нар. fast food, а фирмените послания ни заливат отвсякъде. От една страна, са реклами на анорексични модели, които демонстрират бликаща жизненост с мерки, доближаващи се до чистия дух, от друга - "изскачат" анимационни герои, загризали я вафла, я кроасанче, или симпатичен неудачник, който ще полее с чаша газирано последната си двойка под зоркия поглед на майка си

Наредбата идва със закъснение, но все пак по-добре късно, отколкото никога, и ние да се наредим на опашката на Европа, където отдавна е въведена такава рестриктивна политика. В Англия нещата не опират само до санкции - известни готвачи обикалят из училищата и обясняват на децата защо не трябва да ядат хамбургери и колко е модерно и здравословно да си похапваш плодове. Защо пък Ути Бъчваров или Иван Звездев да не влизат в час и да не правят същото?

На държавна сметка едва ли това ще се случи, но със сигурност нещата не се разрешават като с магическа пръчка чрез една забрана. Във Великобритания се прилагат всевъзможни кампании и методи за лансиране на здравословното хранене, съществува например официален сайт, на който всеки англичанин може да изчисли колко сол е поел в зависимост от храната си. В Европейската комисия вече се обсъжда план за ограничаване на рекламите на подобни храни и напитки.

Чудно как общините тук ще се лишат от една камара пари, като махнат билбордовете край училищата. И кой всъщност ще следи дали наредбата се спазва не само в София, но и в малките градчета и села, където все още оцеляват училища. Подозирам, че без реален контрол съдбата на добрите намерения ще последва тази на прословутите безплатни кифли на социалния министър Емилия Масларова за децата от първи до четвърти клас.

В 129 ОУ "Антим I" в София все още функционира стол. Там според седмокласничката Мия се продават ябълки и мандарини, които по думите й вършат работа. Естествено до тях е и fast food-a, който тя и приятелките й обожават. Ако ги забранят в училище, ще си ги купуваме от многото барчета и магазини наоколо, допълва тя. В бюфета на варненската Пета гимназия пък се предлагат основно тестени закуски, чипсове, вафли, газирани напитки, оцветени и подсладени сокчета и нито един плод. За сравнение - в Европейското училище, където учат безплатно всички деца на служителите на евроинституциите, ежедневният порцион е подбран много внимателно, включени са всички групи храни, а съчетанието и редуването им е консултирано със специалисти. Иначе на хартия според старата наредба от 2000 г. лавките в училище са задължени да предлагат и здравословни храни, но това не се спазва и не е ясно коя сила ще е в състояние да въдвори реално новата наредба. Остава да се надяваме, че освен отчети, планове за действие и проекти на тема затлъстяване най-накрая законите ще се приложат и следят адекватно и ще бъдат съобразени със средата, в която растат децата. "

# 6
  • София
  • Мнения: 8 348
а в нашето училище няма и лавка
но пък си има бензиностанция до нето
познайте там с какво и на каква цена хранят децата ни

# 7
  • Мнения: 3 835
Интересното е, че и в нашето училище след новогодишните празници тези боклуци също липсваха в лавката за около седмица.
Тъкмо се зарадвах, че и газираните напитки ги няма вече и сина ми ме осведоми, че са заредили всичко наново.От до.

Забравих горе да кажа, че когато и аз попитах след Нова година - Ама как не сте чували за наредбата, нали изчезнаха зрънчовците и чипсовете от лавката, ми казаха, че не са изчезнали, а заради ваканцията ги прибрали, поразчистили лавката просто докато не работи у-щето. ooooh! А аз толкова бях окрилена от щастие, и гордо цитирам наредбата. Tired

# 8
  • Мнения: 3 835
Когато работих като журналист и бях към ресор Здравеопазване, ходихме да снимаме по училищните лавки, някакъв ужас е.
Може да залеем медиите и мейлите на тия институции със снимки, освен със звънене.

Хайде да го направим! Peace Hug

# 9
  • София
  • Мнения: 1 508
Съвсем наскоро с една майка снимахме лавката в нашето училище. Преброих 17 вида снакс, 27 вида чипс, и не ми стигнаха нервите да броя видовете боклучави бонбонки, дето са само захар и оцветители. За "отбий номер" имат 1 вид кисело мляко, и 2 вида минерална вода и 1-2 вида натурални сокчета (на ненатурално високи цени), останалото са газирани, химизирани и енергийни напитки.





# 10
  • Мнения: 457
Не е точно по темата, но какво очакваме, като моя близка ми разказа как в столовата на едно столично училище години е миришело на л...а и е вдигала аларми до небето, за да оправят проблема. Родители не били допускани до столовата, така че те дори си и нямали хабер какво става там. Жестока смрад. И едва сега преди няколко дни дошли водопроводчици и оправили проблема. Били запушени някакви шахти и съответно от тоалетните имало течове и от там смрадта. Та женицата - работник, без да има дете или друг в това училище успяла да се пребори с този толкова дълъг и наболял проблем. Даже работила с маска по едно време в кухнята на стола.

# 11
  • Мнения: 2 401
Когато работих като журналист и бях към ресор Здравеопазване, ходихме да снимаме по училищните лавки, някакъв ужас е.
Може да залеем медиите и мейлите на тия институции със снимки, освен със звънене.

Хайде да го направим! Peace Hug

Тео  Hug аз на няколко пъти изревах в детската тема от тия безобразия, но признавам нищо повече не направих.  Достъпа до  нашата лавка е затруднен и единствения начин е да накарам младежа да направи снимки.   Допускам обаче, че няма да бъдат толкова "ефектни" като на Jarrita   #Crazy
Навита съм да вдигнем пара.

Пп. пуснах покана за участие до други възмутени мами.

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 12:46 от минзухар

# 12
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
За нормална наредба.

Моите синове не пазаруват от лавката, но единя наоколо от магазинчетата си взима по някоя пица.

# 13
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Аз малко в страни от темата.....Директорките имат ли право да не допускат родителите вътре в у-щето? Питам, защото вие поне имате "щастието" да видите лавките, а нашата директорка не ни дава да припарим даже вече. До миналата година при влизане на външни лица искаха ЛК-ОК, съгласна съм да има контрол, но сега тотално не може да се влиза, пък камо ли да знам какво продават вътре. 100% пак същите ла*на.

# 14
  • Мнения: 3 835
Сега да ви кажа. От Комисията по здравеопазването говорих с Маргарита Цонева, която първо ми каза, наредбите не били тяхна отговорност, а на министъра. Аз й казах, че министъра (пресцентъра му) ме препраща към тях. После започна да ми обяснява как закона се приемал и ставал закон и как се пращал при Пирински...........помолих я да прескочим тази част понеже я знам наизуст. След като 20 мин. я убеждавах, че искам простичък отговор на съвсем простичкия ми въпрос, ако тя не знае да ми даде телефон на този, който трябва да знае, накрая с общи усилия стигнахме до евентуалното заключение (но не е сигурно), че първо трябва да приемат Закона за здравеопазването, дето бил минал на първо четене на 04.03., обаче сега бавели второто, щото имало по-важни дела и проблеми, и чак като приемат Закона (той също е много интересен, ако някой се интересува, мога да пусна новите текстове в него, касаят всички ни), министъра едва тогава можел да издаде и тая наредба. Но не съм много сигурна, че това е така, защото жената си призна, че съм я хващала съвсем неподготвена по въпроса. Crazy ooooh! Единствения подготвен може би, който можем да питаме е зам. министъра Цеков, но пък му нямаме мейл или телефон.

Но тук пише нещо много интересно, което за мен е много важно, защото тогава може би няма да ми се налага да се занимавам с "подготвени" по министерствата.
http://www.az-jenata.com/index.php?offset=147&page=article&aid=7342

"Според Йорданка Фандъкова, зам.-кмет на Столична община проблемът с храненето на децата изисква преразглеждане на нормативната база за организацията на правилното хранене в училищните столове. Училищните директори заедно с районните кметове имат отговорност към училищното хранене, подчерта тя. Националният консултант по диететика и хранене проф. Стефка Петрова обоснова необходимостта разработеният проект на наредба за здравословно хранене на учениците да бъде подкрепен от училищните ръководства, общините и родителите. Проф. Петрова коментира, че седмичните менюта за училищните столове трябва да се изготвят с участието на медицински специалист, а в специалните училища менюто трябва да е съобразено с изискванията за диетично хранене на децата в зависимост от заболяването."

Така че аз утре пак съм при директорката!

Това, което ние можем да направим според мен е, заедно да вдигнем шум, колкото се може по-оглушителен, за да накараме министъра максимално бързо да издаде наредбата. Всички средства са позволени!

# 15
  • Мнения: 1 217
Аз малко в страни от темата.....Директорките имат ли право да не допускат родителите вътре в у-щето? Питам, защото вие поне имате "щастието" да видите лавките, а нашата директорка не ни дава да припарим даже вече. До миналата година при влизане на външни лица искаха ЛК-ОК, съгласна съм да има контрол, но сега тотално не може да се влиза, пък камо ли да знам какво продават вътре. 100% пак същите ла*на.
Е,не е норамално,и нашата понякога се опитва за да не видим неразборията вътре,но не се отказваме лесно,иначе охраната никога почти не ми е искала карта,пускат ме без проблем.
Тео,скоро и аз ще се обадя да попитам Peace Освен защо се продават вредни за здравето и с занижен контрол храни ще попитам и защо в нашето училище примерно цените са драстично завишени.Уж конкурси,незнам си к'во и накрая вместо да има отстъпка за децата се получава така,че от който и да било магазин ти излиза по-евтино да си купиш зрънчо например.Защото децата просто нямат избор! Иначе гумени бонбонки,червейчета за по левче,чипсове,близалки и тем подобни има в изобилие.
Сега се сетих да пишем до Господари на ефира Peace

# 16
  • Мнения: 2 401
И в нашата лавка  някои от боклучетата са два пъти по-скъпи от тези в кафенето до училището.
Шума, който ще вдигнем е добре да бъде координиран, за да постигнем по-бърз ефект. Нека се преброим.

# 17
  • Мнения: 47 993
Ами ние влизаме в нашето училище, след няколко родителски срещи и различни варианти, просто защото на нашата госпожа така й е по- лесно  Joy, така тя си седи в стаята с децата, ние го водим, или взимаме от там, и сами си купуваме купоните за стола също, така виждаме много добре какво има в стола, а и в другата лавка съм надзъртала- има същите боклуци, които имаше и когато аз бях ученичка
Даже има и наливна кола например , сладолед  и изобщо...

# 18
  • Мнения: 3 835
Гита, според мен, няма логика да има такъв законов текст, на който директорката да се позове и да ви забрани влизането в училището. Просто трябва да я попиташ, на какво основание ви забранява. Има вътрешен правилник на училището, но той е съобразен със закона. Не могат да ви забранят да влезнете да видите лавката, стола, класната стая, може да има някакво изискване да не се мотаят родители напред-назад из училището, но ваше право е да следите какво се случва и става в училището, в което оставяте по цял ден детето си.

В нашата лавка продават много хубави закуски, прясни, всяка сутрин ги карат (изобщо у-щето ни е много хубаво), продават дори ябълки, курабийки.........., много хубави и полезни неща има. Но при наличието на зрънчовци 5 вида, чипсове 20 вида, бомбони, близалки............., децата не купуват полезните храни, а си харчат парите за боклуците. Кошчетата преливат от тях. Аз съм научила дъщеря ми, тя знае много добре защо и колко са вредни тия неща, обяснява и на другите, но обяснете ми как мога да й се разсърдя, ако и тя си купи такова нещо, като всички около нея нагъват чипс и зръчно, ми то и аз да съм, и на мен ще ми се дояде. Да, навсякъде другаде ги продават тия глупости, какво да се прави това е, реклама, пари, индустрия, тровят ни масово за пари, това е положението. Обаче училището е държавна институция и поне там трябва да има контрол някакъв, поне в храненето на децата ни. Ние нямаме възможност да контролираме в училището децата си, затова разчитаме на учители, директори и министерства. Не може само поради факта, че са преотстъпили лавките и столовете под аренда на частни фирми, да вдигнат ръце училищното настоятелство и да кажат детското хранене на територията на училището не е наша отговорност.
Има още нещо, от което съм много озадачена и ми е много болно, масовото безхаберие, апатичност, незаинетересуваност, абе все им е тая на родителите. Аз бях като гръмната в началото на учебната година. Знаете дъщеря ми сега е 1 клас, се обърнах към някои родители, мислейки, че всички сме на едно мнение за боклуците в лавката, да ги питам дали са ги видяли и да направим нещо. Изобщо не ме разбраха за какво говоря, какво им било на чипсовете и зрънчовците?! Казвам аз какво им е - Е, ами какво да направим, тооооо, нищо не може да се направи.
Затова сме на това дередже, заради собствената си безотговорност, безхаберие и апатия. Все ни е тая, не ни пука!

# 19
  • Мнения: 1 217
Писах на електронната поща на предаването,ако искате да ви копирам писмото,дано има ефект! Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 3 835
И ние влизаме в у-щето и водим децата до статята, купувам й даже закуски от лавката. Ходила съм и в стола, така веднъж видях кремвирши за обяд. Mr. Green Laughing Отидох просто при зам. директорката, с нея отидохме при момчето дето държи стола и помолих повече да не сервират кремвирши за обяд на децата. Всички знаем за какъв боклук говорим, момчето се съгласи и каза, че повече няма да сервира. Laughing Помолих и да увеличат порциите на децата, защото дори злоядо момиче не може да се наяде с това количество ядене, момчето каза, добре, ще ги увелича. Simple Smile

# 21
  • Мнения: 3 835
Писах на електронната поща на предаването,ако искате да ви копирам писмото,дано има ефект! Rolling Eyes

Давай! Hug

Аз имам тел. на някои журналисти, мога да се пробвам да видя дали ще ги заинтересува темата. Според мен е актуална, защото нали сега бистрят и проектозакона за здравеопазването, и текстовете в него за училищните лекари и прочие. Предложенията са много добри, дано го приемат това.

# 22
  • Мнения: 1 217
Тео,ето:
Относно:   Вредни храни в училищните лавки
Здравейте! Пише Ви една най-обикновена майка.Напоследък все по-често много родители си задават въпроса защо не се прави нищо за здравословното хранене на децата в училище и непрекъснато се спекулира не само с цена на продуктите,но и с това,че често децата нямат избор.Непрекъснато се водят дискусии,вдига се шум и в крайна сметка-нищо.Децата ни отново купуват чипсове и близалки,които са не само вредни,но и със завишени цени.Ето малко информация по въпроса,само голи обещания!
"
06 Ноември 2007г.Продажбата на чипсове, снаксове и газирани напитки в училище ще бъде забранена от догодина. Това ще стане след промени в наредба №26 за здравословното хранене, които ще бъдат направени след 2-3 месеца, съобщи националният консултант по хранене и диетика проф. Стефка Петрова, цитирана от „Монитор”. Министерството на здравеопазването ще състави група от специалисти, които ще преценят кои от предлаганите в училищните столове и лавки храни са вредни за здравето на децата и трябва да се забранят.
Чипсовете и газираните напитки, съдържащи голямо количество захар, със сигурност ще бъдат първи в списъка на вредните храни, каза началникът на отдел "Опазване на общественото здраве" в Министерството на здравеопазването-д-р Маша Гаврилова. Мазните банички и тутманиците, с които децата основно закусват, също може да бъдат забранени, ако не бъде сменена рецептата, по която се приготвят. В момента те със сигурност не са полезни, защото плуват в мазнина, обясни Гаврилова.
Особено внимание ще се обърне и на лакомствата. Много от вафлите и десертите съдържат голямо количество захар и са опасни за здравето на децата. Вместо сладките и мазни храни в училищните будки и столове трябва да се увеличи предлагането на плодове и млечни продукти. "

Винаги има нещо по-спешно от живота и здравето на децата ни,което да привлече вниманието на депутатите...тези,които все още посещават пленарната зала. Ще бъдем безкрайно благодарни да чуем мнението на онези,от които зависи приемането на наредбата за забраната на вредни храни в училищните лавки и бюфети.Поздрави! Бъдете здрави!"

# 23
  • Мнения: 1 575
Чета и ме свива стомаха от безсилие.Дайте да напрвим петиция срещу лавките изобщо и да изброим 5 неща, които сме съгласни да се продават.Идея си нямате (а вероятно имате)колко родители хранят децата си по начина като в стола или лавката.Това е модерният начин на живот за съжаление.Моят син ходи без пари - нахранен, с пълна чанта с храна.Малък е - за това, нататък не ми се мисли.Ходят на у-ще за няколко часа - задължително ли е да има лавка.Крайност, но това, което е в момента също е крайност...

# 24
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Че и моята дъщеря яде в стола. Не знам колко е качествено, но и продуктите в къщи не са БИО. Поне яде готвено, а не сухоежбини. Иначе нямам нищо против да няма лавки.

# 25
  • Мнения: 3 835
Ето тук трябва да се звъни! Най-вече на г-жа Маша Гавраилова.

http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid= … amp;articleid=984

Отдел "Опазване на общественото здраве" към МЗ

Началник отдел д-р Маша Гавраилова 9301-183 mgavrailova@mh.government.bg
Държавен експерт д-р Христина Николова 9301-269 hmileva@mh.government.bg
Главен експерт Илияна  Захариева 9301-267 
Главен експерт Вилия Великова 9301-267 vvelikova@mh.government.bg

Ето думите на Гавраилова:

"Чипсовете и газираните напитки, съдържащи голямо количество захар, със сигурност ще бъдат първи в списъка на вредните храни, каза началникът на отдел "Опазване на общественото здраве" в Министерството на здравеопазването-д-р Маша Гаврилова. Мазните банички и тутманиците, с които децата основно закусват, също може да бъдат забранени, ако не бъде сменена рецептата, по която се приготвят. В момента те със сигурност не са полезни, защото плуват в мазнина, обясни Гаврилова.
Особено внимание ще се обърне и на лакомствата. Много от вафлите и десертите съдържат голямо количество захар и са опасни за здравето на децата. Вместо сладките и мазни храни в училищните будки и столове трябва да се увеличи предлагането на плодове и млечни продукти.
Искаме да бъдат ограничени основно храните, богати на сол, захар и мазнини, защото точно те водят до затлъстяване и са най-вредни за подрастващия организъм, коментира консултантът по хранене проф. Стефка Петрова. Тя смята, че промените няма да откажат децата от лакомствата, но поне ще бъде ограничена продажбата им в училище. "

Просто звъннете и обяснете проблема си, тези хора работят и получават заплата именно за да се грижат за здравето на децата ни. Да не ви обяснявам, че имало даже и Национална стратегия за храненето на децата от 7 до 19 г., от 2..и нам коя си до 2100год.. И каква наредба трябва да чакаме още, специална, ейййй това най-ме вбесява, честно, че всички ми вдигат рамене и казват, ами като вкарат наредбата, тогава ще се загрижим и заинтересуваме за децата ни! Все едно трябва да ми издадат наредба да вдишвам и издишвам въздух, иначе ще спра да дишам.


# 26
  • Мнения: 3 835
А решенията са толкова прости, лесни и елементарни! Има начини колкото искаш, стига да сме отговорни и да ни пука за децата ни, ние, родители, учители, директори, всички. Днес намерих време, та се отбих за две думи при нашата директорка.  Договорът на арендаторите на лавката и стола сега е подписан м/у кмета на района и тях. Директорката каза, че скоро ще се преподписва, вече м/у нея и арендаторите и съвсем спокойно може да се заложи и такава клауза в договора. Ето, може, ако сме и повече родители, които искаме това, проблем никакъв. После, предложих й, да направим образователни часове за вредните и здравословните храни. На децата да се разкаже по забавен начин, да направят сами табла, разделяйки вредните и опасните за тях храни. Тази идея особено много й хареса, защото точно мислеха някаква програма за училището, в която трябвало да намерят какво да се прави в свободните часове. Аз й казах да поканим и гост-лектор, та и това ще питам тази Гавраилова, трябва ми лектор. То не е зле и на родителите една лекция да се изнесе. Други ден ще ходя на съвета на настоятелството, за да повдигна този проблем, ще гледам да намеря и други желаещи.

# 27
  • Мнения: 3 835
Тео,ето:
Относно:   Вредни храни в училищните лавки

Супер е! Давайте до всички да пуснем, всеки свободен текст, както ти си го написала. Всеки каквото му хрумне. Hug

# 28
  • Мнения: 3 835
Моят свободен текст е тоз: Laughing

Здравейте! В края на миналата година по всички медии беше отразена новината, че в началото на 2009 г. влиза в сила нова Наредба на Министерство на здравеопазването, с която се забраняват вредните и опасни храни в училищните лавки, чипсове, зрънчо, снаксове, близалки, бомбони, газирани напитки, мазни и съдържащи прекалено много захар и сол продукти. Беше съобщено, че тези храни ще бъдат първи в списъка на забранените за продаване в училищата. Същевременно стартира Трета национална седмица за борба със затлъстяването, съобщиха тържествено от Министерство на здравеопазването, официално с Дискусионен форум на тема “Ролята на училището за създаване на здравословен модел на хранене и физическа активност при децата”. Националната седмица за борба със затлъстяването била да алармира родителите, учителите, както и цялата общественост за значението на правилното хранене на децата от най-ранна възраст.
Е, няма лошо, нека да ни алармират, свикнали сме на всичко, но нямаме никакво обяснение, защо при такава високо алармирана „загриженист”, въпросната наредба се предъвква още от 2007 г., а сега сме март месец 2009 и все още не е приета. Защо училищните лавки преливат от ОПАСНИ за децата ни всевъзможни продукти, последна гениална приумица на химията и рекламата, с която не стига, че се тровят децата ни, ами и ги облъчват всекидневно с рекламирането им, да не би случайно да пропуснат някой ден да се натровят. Не стига това, ами и Национална стратегия за храненето имаме, Националния план за действие "Храни и хранене", Националната здравна стратегия 2008-2013 г.....?!? Както казват хората, думи нямаме, ум да ти зайде! И всичко това на фона на действителността в нашите скромни обикновени училищни лавки и столове, където децата ни се тъпчат безконтролно с вредни и опасни храни. Защо, защото Държавата има национални планове и стратегии всякакви, коя от коя по-превъзходни, но нямаме Национална държава дето наистина да й пука за децата, освен като понятие от разните му там хартии, с които са се затрупали. Колко са реалностите, в които живеем? Няма да е зле да напишем и една Национална стратегия за влизане в час на стратегонаредбописците ни! Да вземат малко да се приземят, че високото летене не е полезно за здравето, особено ако си си забравил крилцата. А решенията на проблемите са толкова простички, като задачки за първолаци, и нямаме нужда ни от писания, ни от стратегии, ни от наредби, а само от най-елементарна загриженост и отговорност, ако ти пука за поверените ти, твоите собствени, изобщо за децата ни, пет пари няма да даваш издал ли е някой наредба, заповед, да се грижиш за здравето на децата, ще си го правиш без никой да те кара. И понеже всички сме се докарали до хала да чакаме да ни начукат канчетата с поредната наредба, питаме барем, ще ли ни го...., или не ще, че да се успокоим накрая!

# 29
  • Мнения: 1 217
 Laughing Hug
Забравих да кажа,понеже бързах и по природа съм си заспала заборАвих да редектирам писмото и има някои повторения и дребни грешки,но се надявам от екипа на Господарите да не ми се смеят много,поне не в ефир Mr. Green и да са разбрали какво съм искала да кажа.  bouquet

# 30
  • Мнения: 3 835
Последно след като прозвънях не знам колко телефона, ето на този телефон вдига

Държавен експерт д-р Христина Николова 9301266 hmileva@mh.government.bg това е към МЗ

Специално за контрол на храната в столовете и лавките, ако имате притеснения и не сте доволни от качеството, количествето и разнообразието на предлаганото меню на децата, звънете на:

81 30 443 РИОКОЗ Дежурен иснпектор

# 31
  • Мнения: 2 614
Тео, тези хора отговарят само за храненето в училищата, или и в ДГ, че по темата ДГ имам мнооого какво да споделя. Подкрепено със снимки на менюто и вафлите Споко, които ми оставят в гардеробчето, че детето виждате ли отказва да ги яде  ooooh!

# 32
  • София
  • Мнения: 5 191
Наредба няма да има, докато депутатите не се размърдат, трябвало там да лобираме! - това е от разговор с експерт в  Отдел "Опазване на общественото здраве" към МЗ
И единствения вариант според експерта - да се обединяваме ние, родителите по училища!

Имам предложение - да се обърнем за помощ към Марта Вачкова - преди броени дни имаше  подобна тема в предаването й. Една от гостуващите каза, че например във Франция (ако не бъркам) нейните деца (на 9 и 11 г) не ядат такава "храна", защота не познават вкуса й. А не познават вкуса, защото (освен че в къщи не се предлага), в училищата НЯМА КЪДЕ  ДОРИ ДА Я ВИДЯТ ! В ЛАФКИТЕ Е НЕВЪЗМОЖНО ДА СЕ КУПИ БОКЛУЧАВА ХРАНА! Значи можело, нали?

# 33
  • Мнения: 2 401
И единствения вариант според експерта - да се обединяваме ние, родителите по училища!

Ох, това е загубена кауза. С много родители от нашето съм говорила, всички са прекалено заети да се занимават. Гледам, че и в темата сме оскъдна бройка.  Confused

# 34
  • Мнения: 599
Дайте да направим една подписка, всеки да си я принтира и да събира подписи в неговото у-ще.
После да ги съберем и да ги изпратим на когото трябва, че да се размърдат депутатчетата.
Явно имат по-важни закони за приемане сега, та това им остава на заден план.

Аз се заемам с нашето училище.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 816
Тази година дъщеря ми ще е първи клас и силно ме вълнува темата. Предполагам, че в което и училище да учи, проблема го има навсякъде и трябва да реагираме по някакъв начин, за да има ефект и да започнат нещата да се развиват в правилната посока.

# 36
  • Мнения: 2 282
Teo, много ми пасна на сърцето твоя свободен текст.
Сериозно трябва да се помисли за стратегия. Хубаво ще е да се заредим със снимки и писмени мнения на повечко родители.

Сега за масовостта - абсолютно съм убедена, че няма да има подкрепа от мнозинството родители. Единствените, на които може да се разчита според мен, са официалната (макар и само теоретична) стратегия на държавата относно вредните храни, и тук-таме доброто желание на някои директори да помогнат.

В старото училище бях в настоятелството точно с идеята да прокарам някаква промяна. Е, нищичко не успях да направя за цяла година. Сблъсках се със силното нежелание на директорката да се бърка, с нежеланието на родителите да лишат децата си от любимите похапки, и с изречението "В лафката продаваха плодове, дори и сега има банани, но няма кой да ги купи, залежават и накрая се изхвърлят". На новото място лафката също е идеално снабдена с гадости, определено трябва да я снимам.

Много ми хареса разговора на Тео с директорката. Дано наистина е отворена в тази посока, а не само на думи! Идеята за лекции е чудесна, едно време обмислях освен лекции и конкурси с награди за есе, табло, публицистика, изследване, стихотворение и пр... Ако дадеш на един шестокласник да разработи тема за ползите от плодовете или вредата от захарта, конкретно колко вредни неща има в любимата вафла и защо Simple Smile, и то с награда, за която ученик може да мечтае, определено ще научи нещо.

Любимата ми тема в тази сфера беше нещо от сорта на "Рекламите на храни за деца". Може да се наблегне на маркетингови методи за набутване на боклуци за по-високите класове. Във всички случаи, децата гледат много реклами и биха се радвали да направят например сценарий на пародия на любимата си реклама, показваща какво всъщност ти рекламират. А при цялостно изработване на антирекламата - и участие в конкурс за екскурзия в чужбина и показване на рекламата във всички училища Simple Smile

Ако се организират лекции - трябва да са привлекателни и интересни лекторите. Може да са популярни личности, но в никакъв случай обикновен отегчителен спуснат от МЗ специалист. Поне аз така си го представям.  И трябва да има лекции и за родителите - но това, колкото и да обсъждах с околните, не можах да измисля, как да се организира. Хората около мен с триста зора отиват на родителска среща, дори на деца в първи и втори клас, пък камо ли да стоят и да слушат за храненето. А основите на храненето и отношението към храната се поставят у дома. Друг е въпроса, и не маловажен, че когато всички около теб нагъват чипс, и са достатъчно възпитани да ти предложат да опиташ, трудно ще удържиш на любопитството, въпитанието или апетита. А чипсовете (и не само той, а всички добре подсолени, подсладени или овкусени гадорийки) имат такъв вкус и добавки, че ти се яде още и още.... и край с опитите на мама да те научат на нещо полезно.

Друго - в часа на класния при нас вече втора година се дъвче Тетрадката по безопасност на движението. Би могло поне за 4 часа годишно да се смени темата с храненето. Нашата класна например е препоръчала на децата книжката на издателство Фют Защо трябва да се храня здравословно? Няколко деца, включително и моето, вече я изчетоха. Е, имам малки забележки, най-вече в посока конкретизиране на общите приказки, но е добро начало. А другото хубаво нещо в тази история е, че в книжарничката до училището се продават всякакви ядки (опаковани), вкл. сурови и безсолни, сушени плодове, и книги за здравословно хранене. И леличката (вдовица на лекар) не спира да ги предлага като алтернатива...

И последно - вследствие обездвижването в първи клас дъщеря ми качи няколко килогарам и заформи шкембенце... И това - без помощта на лафката, само с тестените закуски, които даваха от училище. Затова набързо включих пълноценна закуска, направена от мен, ябълка за преди обяда и парче зенчук, благодарение на което чантата и стана доста тежка,  а дъщеря ми - гледана леко странно от съучениците си. Затова пък вече няма проблеми с килограмите, нито със здравето. И това - без помощта на лафката. Но такива места все пак мисля, че трябва да има. Понякога просто се налага да си купиш нещо. Но плодовете и ядките са къде-къде по-добър вариант от вафлите и слънчовците.

# 37
  • Мнения: 104
Подкрепям ТрОшка за създаването на петиция.   bouquet
А всъщност онлайн петициите не вършат ли същата работа? Да направим една петиция и да я качим на bgpetition и да разпространяваме линка към нея. От опит зная, че е доста по-лесно някой да намери време да разпише една петиция в нета, отколкото да остане да чака с останалите родители, да чете петиция и т.н. Знам ли? Дайте да намерим начин да се справим с пасивността и голямата "ангажираност" на някои родители. Въпреки че, де да знам, да си родител няма общо с това да си пасивен - или не би трябвало.
Препоръчвам ви горещо този документален филм за вредните храни (предполагам, че повечето от вас са го гледали, но все пак ...): http://DMCA-removal-from-Google/details.php?id=23963&hit=1

# 38
  • Мнения: 3 835
За петицията, обща, и за подписките по училища, идеите са страхотни, мога да ви кажа на 100% (след днешните ми разговори), че ще имат голям успех и ще дадат резултата, който искаме!  bouquet Понеже сте писали много интересни неща, след малко ще пиша по тях, сега първо ще се опитам да обясня максимално ясно, какво аз научих и разбрах, ако може и на вас да ви е полезно във вашите училища и изобщо.

Организацията и контрола при храненето на учениците е следния, ще го обясня, защото на мен това ми беше много важно да разбера каква е цялата схема.

Значи на държавно ниво като загриженост за тяхното здравословно хранене, меню, разнообразие и всичко, законово има регламентиран рецептурник. С него всички столове, приготвяйки храната, трябва да се съобразяват и спазват изискванията. Законово са регламентирани и полезните храни, които трябва да се предлагат и в столовете, и в лавките.  В това число влизат и плодовете, затова в нашата лавка се предлагат и плодове. Значи това, което им е регламентирано законово си го изпълняват, където не го спазват, нямате никакъв проблем да го изискате, позовавайки се на рецептурника и от РИОКОЗ ще ви обяснят на какви други разпоредби. Проблемът е, че никъде не са посочили вредните храни, които НЕ трябва да се предлагат и навират в ръцете на децата. Точно това е вратичката, която се използва, за да са залети лавките с тези боклуци. Която се използва именно, защото всички приемаме това като някаква даденост, от която няма спасение, и че нищо не може да се направи по въпроса. РИОКОЗ са контролния орган, който следи да се спазват законово регламентираните изисквания, НО във всяко у-ще има човек, който според вътрешния правилник трябва да следи за всекидневното спазване на изискванията, защото е ясно, че РИОКОЗ няма как да правят всеки ден проверки. Този човек може да е зам.директор, мед. сестра, въпрос на вътрешно решение. Теоретично, ако училищното ръководство е отговорно към здравословното хранене на децата си, не би следвало да позволява да се предлагат тези вредни продукти на неговата територия. Децата са поверени на него, а не на арендаторите, независимо с кого са сключили те договор. Това бяха и моите доводи и логика пред директорката, когато тя ми каза, че трябвало да чакаме наредбата. Наредбата ще улесни и реши нещата много лесно и бързо, но може и без нея, вътрешно, родители, учители, да си решат проблема, ако заедно решат, че не искат тези продукти да се предлагат в у-щето. Това е схемата на контрола. Държавата в лицето на РИОКОЗ и НИЕ.

Следва продължение. Crazy Mr. Green

# 39
  • Мнения: 3 835
В РИОКОЗ дежурната инспекторка беше много любезна, много изчерпателна, разговаряхме много подробно за всичко и за проблемите като цяло. Най-важното, предстоят масови, много сериозни проверки по училищните лавки. Друго, което ми каза жената е, че положението с храненето на всички ученици, в цялата страна, било плачевно, като качество, полезност, спазване на изискванията, изобщо. Всички, с които разговарях, чакат наредбата толкова силно, колкото и ние, но и някак си признават, че са безсилни да се преборят за нея без нас, родители, учители, абе изобщо гражданите. Има да ви кажа много резон в това, защото ако се замислите ще видите, че има вероятност много хора да лобират против нея по всякакви начини, ясно е защо, производители, реклама и т.н....От РИОКОЗ са безсилни да забранят боклуците, ако нямат законово основание. Само могат да препоръчват. Самата наредба пък е предложена от проф. Петрова, от Центъра по хигиена, вследствие на обсъжданията на кръгла маса, по проблемите със затлъстяването и всички останали, около храненето на децата. Наистина първо трябва да се приеме Закона за здравеопазването и след него и наредбата, защото тя била към него. Това е доста неприятно, защото закона мина на първо четене, но за второто беше върнат, там забравих от коя, и има някакви безумни спънки. Неприятно е, защото имат много малко време преди изборите да го приемат, иначе после трябва да чакаме новото правителство тепърва да го вкарва в дневния си ред. А можеше сега да е приета. За приемането й, пак да кажа, ние можем да изиграем много важна роля. От МЗ, Николова, държ. експерт, ми даде телефон на експерт от Центъра по хигиена, Дора Овчарова, 80 56 256, страхотна жена, ще ми съдейства изключително много да предприема кампанията в нашето у-ще. Утре ще ходя при нея да ми даде най-различни материали, които са разработили те, професори, експерти, които първо да използвам като доказателство, ето позовавам се на научни величия Mr. Green, изследвания и доказателства, за да не съм голословна пред родителското настоятелство. Същите тези материали могат да се използват и за украса на стаите, у-щето, навсякъде, за ограмотяване на учениците, те са здравословното хранене, за спорта на децата и т.н....Обеща ми съдействие и проф. Петрова или друг да участва да изнесат лекции, но за това трябва да направим среща и с директорката, за да измислим всичко подробно, цяла програма за образоване на учениците по здравословно хранене, може да се вмъкне към програмата на директорката ни, дето я пише за свободните часове. (Имайте предвид, че щом нашата директорка пише такава програма, вероятно и вашите директори правят същото, можете да се включите с идеи, сега е момента.) Тази  от МЗ, Николова, аз точно това й предложих, защо тези образователни часове не ги инициират те като организация, имайки предвид Националните им стратегии, програми и планове, тя обаче ми каза, че то Министерство на образованието май трябвало да направи това......., абе изобщо......, та тогава ми даде тел. на Овчарова.

# 40
  • Мнения: 3 835
Правда, звънни на телефона на РИОКОЗ, който съм дала, те са твоите хора! Peace

ОП, да така е, ами няма как да стане, ако ние сме незаинтересувани и безотговорни за здравето на собствените ни деца, естествено, че всеки ще си прави каквото иска, интереси и прочие, всеки си защитава интереса, ние също, интереса на децата ни!

Минзухарче, ами безотговорност! „Отговорност”, която се изчерпва само в оплакване и мрънкане помежду си, и приемане на злото като неизбежна даденост, което пък е чудесна тема да си мрънкаме с приятелките и да  афишираме „загриженост”. Лошото е, че ако не беше така, проблемите наистина никак не са сложни за решаване. Tired

Трошка, точно така! Започваме да съчиняваме подписки и всеки да се бори за своето у-ще.  Освен това, ако успеем да пуснем и обща петиция няма да е излишно. Целта е една, да се внесат до министъра подписки и/или петиция до министъра. Ама мен вече като стане дума за петиции, срам ме хваща, като се сетя автор на колко съм, та ако може някой друг да е. Laughing ooooh! Отделно, всеки, каквото му хрумне, медии, праща, обажда се на телефоните, всичко каквото се сетим!

Гелева, тъй, тъй, същото те чака, включвай се в отбора! Grinning Hug

Сребърен облак, твоя пост специално ще си го копна, за да черпя ценни идеи от него, точно такива са ми необходими, за да ги предложа на нашата директорка за програмата й. Много, много си права за всичко, което пишеш.  bouquet

Firelady, не съм гледала филма, сега ще го погледна. Hug 

# 41
  • Мнения: 3 835
В старото училище бях в настоятелството точно с идеята да прокарам някаква промяна. Е, нищичко не успях да направя за цяла година. Сблъсках се със силното нежелание на директорката да се бърка, с нежеланието на родителите да лишат децата си от любимите похапки, и с изречението "В лафката продаваха плодове, дори и сега има банани, но няма кой да ги купи, залежават и накрая се изхвърлят". На новото място лафката също е идеално снабдена с гадости, определено трябва да я снимам.


Сребърен облак, точно сега е момента да атакуваш настоящата ви директорка, именно да включите всичките ти тези идеи, в програмата за свободните часове. Нали се сещате колко се дискутираше този проблем за свободните часове по медиите, аз не си спомням подробности, но знам само, че искат учениците да нямат такива и тези свободни часове да бъдат запълнени смислено с полезни образователни занимания. Е, ето ви, какво по-смислено от образоването на децата ни в здравословно хранене, вредни и полезни храни, последствия от необразоваността по тоя въпрос и т.н...., всичко каквото си писала, направо го предложи на директорката ви.  Овчарова от Центъра по хигиена беше много въодушевена от моите предложения за нашето у-ще, можело да бъдем първото у-ще в София, като пример (светъл) Sunglasses, майтап, майтап, ама то баш така стават тия работи, те училищата копират едно от друго. Та няма да е зле да се подсигуриш с подръжници, именно такива хора, компетентни Grinning, тогава копче не могат да ти кажат, изведнъж всички ще започнат да припадат по идеите ти. Mr. Green Hug

# 42
  • София
  • Мнения: 1 056
Здравейте,

моя син е малък и още си няма училище, което да "атакуваме", но ако някой пусне електронна петиция на момента я подписвам.
Аз самата съм боса по този въпрос и не знам как се правят тези петиции.

Ще следя темата.

П.П. Ако авторката прехвърли темата и във форум "За нашите деца", ще имате ОГРОМНА подкрепа. Пишещите там по-рядко влизат тук.

# 43
  • Мнения: 3 835
П.П. Ако авторката прехвърли темата и във форум "За нашите деца", ще имате ОГРОМНА подкрепа. Пишещите там по-рядко влизат тук.

Аз няма да мога да я прехвърля, нямам представа къде ще бъде по-видяна темата от интересуващите се майки, пуснах я тук, като по-посещавано. Ако модераторите сметнат, че там ще са по-активни заинтересуваните родителите, да я преместят. За мен няма значение къде ще ми е темата, стига да се прочете от хората, които ги вълнува този проблем.  Hug

# 44
  • Мнения: 4 380
При нас тези неща се променят чрез медицинското лице в училището и управата на самото училище. Те са хората които определят правилата асаещи здравето на децата в конкретното учебно заведение и те изготвят предложения за промени на законодателно ниво.

Ние имаме прекрасни столови и качествени лавки, в които боклуци не можеш да видиш. Но...паралелно с лавките има автомати за подобни боклуци. Войната с тези автомати се води от много отдавна.Учебните заведения не са много заинтересовани да ги махнат т.к. им носят доходи, а законодателни решения не се взимат лесно и бързо.

Аз обаче не разбирам при вас какво спира продавачите в лавките да продават нормални и качествени неща- да зареждат със салатки и мюсли вместо със зрънчовци. Това е от много "култура" да ви кажа. Директорите в български училища както и медицинските лица принципно никога нищо и не вършат открай време. Просто няма заинтересовани.

Вместо да се борите с министерството (не че там не трябва, но при цялото желание тези неща не се променят бързо), притиснете директора и медицинската сестра! Първия определя училищната политика, втората пряко отговаря за здравето на учениците.

# 45
  • Мнения: 0
Мами, по темата за училищните лавки- миналата година през декември успях да затворя една в столично училище.  За съжаление основанието ми не беше друго , а  натравяне на две деца след консумация на сандвичи. Просто наредба за здравословно хранене на учениците няма, а няма и да има скоро. Аз я затворих  на друго основание, но ако желаете пишете ми за да намерим някакво  основание  за затваряне на лавките. Оттогава правя всеки ден сандвич на дъщеря ми за закуска и съм много доволна. Това е ангажиментът , който ще възникне за вас след затваряне на лавката, но си струва.
Друго ме притеснява- дъщеря ми, която е в четвърти клас , дълго време нямаше т. нар. безплатна закуска, но от две седмици я има.
Няколко дни беше на варианта кифла с мармалад, кифла с шоколад - с  тези закуски те хранят гълъбите на двора. Три дни бяха на варианта плодове- накарах я да ги донесе вкъщи и какво да ви кажа- два портокала, миришещи на ферментирали плодове и една ябълка, миришеща на гнило. Моля ви , споделете какво представляват т. нар. безплатни закуски във вашето училище, защото съм наострена и против тях.

# 46
  • Мнения: 4 380
Защо затваряне на лавките? Не трябва затваряне- трябва просто собствениците на тези лавки да бъдат притиснати към промяна на асортимента който продават.

Аз и тях ги разбирам, т.к. производители на здравословни готови храни не са толкова много- трябва да знаеш къде, какво и как да зареждаш. Но директорите имат всичката власт да им влияят в това отношение.

Аз съм убедена, че една лавка продаваща здравословна храна, ще печели много повече от сега с колички и чипс.

# 47
  • Мнения: 3 835
При нас тези неща се променят чрез медицинското лице в училището и управата на самото училище. Те са хората които определят правилата асаещи здравето на децата в конкретното учебно заведение и те изготвят предложения за промени на законодателно ниво.
Аз обаче не разбирам при вас какво спира продавачите в лавките да продават нормални и качествени неща- да зареждат със салатки и мюсли вместо със зрънчовци. Това е от много "култура" да ви кажа. Директорите в български училища както и медицинските лица принципно никога нищо и не вършат открай време. Просто няма заинтересовани.
Вместо да се борите с министерството (не че там не трябва, но при цялото желание тези неща не се променят бързо), притиснете директора и медицинската сестра! Първия определя училищната политика, втората пряко отговаря за здравето на учениците.

Така е Ксения, и при нас пак директора и медицинското лице са хората определящи правилата, касаещи здравето на децата. Но, както и ти пишеш за проблема при вас с автоматите, че не са заинтерсовани да ги махнат, също и при нас, явно не са заинтересовани да забранят предлагането на боклуци в лавката, или просто не обръщат внимание, не го смятат за проблем. Родителите, на практика с мълчанието си, дават един вид съгласието си за това предлагане.

Законово е регламентирано и лавките са задължени да предлагат полезни и здравословни храни, плодове също, където не ги предлагат и имате проблем, звънете на РИОКОЗ!

В нашата лавка се предлагат банани, портокали, ябълки и най-различни хубави закуски. НО, при наличие на изобилно предлагане на всякакви лъскави, шарени и по всякакъв начин рекламирани и привличащи децата боклуци, познайте какво купуват и с какво са пълни кошчетата, дали с обелки от портокали или с лъскави опаковки?
С министерството няма да се борим, просто ще натиснем да се приеме една хубава, написана и готова наредба, която само трябва да започне да действа.

Аз съм убедена, че една лавка продаваща здравословна храна, ще печели много повече от сега с колички и чипс.

Дори и да не печели повече, м/у печалбата и здравето на децата ни, от нас зависи кое ще е приоритет.

# 48
  • София
  • Мнения: 5 191
Обаждайте се! Обаждайте се! Кой където свари , по гърба да ги нашари!  Simple Smile
Днес всички, на които се обадих ми казаха , че ТЕЗИ ДНИ МНОГО МАЙКИ СА ИМ ЗВЪНЯЛИ!
Търсете медии, правете снимки, пишете оплаквания до РИОКОЗ (ако няма необходимия минимум здравословни артикули ,  ако има храни с токсични оцветители, аромати, овкусители и др., ...... ще им направят проверка!

Гъбке отровна, аз лично предпочитам затваряне на лавката в настоящият й вид и носене на храна от вкъщи. Но ще се боря за приемане на наредбата и оцеляване на лавките .

Последна редакция: чт, 26 мар 2009, 16:48 от ОП

# 49
  • Мнения: 3 835
Обаждайте се! Обаждайте се! Кой където свари , по гърба да ги нашари!  Simple Smile
Днес всички, на които се обадих ми казаха , че ТЕЗИ ДНИ МНОГО МАЙКИ СА ИМ ЗВЪНЯЛИ!
Търсете медии, правете снимки, пишете оплаквания до РИОКОЗ (ако няма необходимия минимум здравословни артикули ,  ако има храни с токсични оцветители, аромати, овкусители и др., ...... ще им направят проверка!

Браво! Мен пък ме гледаха или слушаха като голямия бял лебед, ама явно не съм попадала на хората, на които ти попадаш. Joy

Аз от всякъде, където съм се обаждах, мога да кажа, че хората, които ще ни помогнат (и на които ние трябва да помогнем), нашите хора са ст.н.с. Дора Овчарова и проф. Стефка Петрова от Центъра по хигиена и НЦООЗ. Значи това са хората, които са автори на нашата наредба. Това всъщност е наредба 26. те са, които са написали промените в нея, т.е. това, което ние искаме. На наредба 26, сега действащата, трябва да се позовавате, ако във вашата лавка или стол липсват здравословните храни, в нея те са регламентирани абсолютно подробно и собствениците на столове и лавки са абсолютно задължени да ги предлагат. На базата на тая наредба РИОКОЗ им правят проверките и не са съвсем безсилни, нищо, че още не са законово забранени Боклуците за предлагане. РИОКОЗ обаче могат да изискат лавката да пренареди асортимента си, и да сложи отпред на видно място качествените храни и плодовете, а отзад другите. Mr. Green Днес например това се е случило в нашето у-ще. Grinning В стола също са прегледани менютата със задна дата, предлагане на плодове не е имало, риба почти също, зеленчуци не са се предлагали. Направили са им предписание за менюто. Имам текста на новата наредба, която искаме да подкрепим да се приеме, мога да пусна част от текстовете в нея, или цялата не знам, който иска мога на мейл да му я пусна, да си я има. Да ми пише на ЛС.

# 50
  • Мнения: 3 835
В нашето у-ще има някакви шансове да се преборим, но определено с тази наредба нещата ще се решат далеч по-лесно. На първо място с преподписването на договора с арендаторите ще се заложат клаузи за непредлагане на тези продукти. После трябва да се забрани, при нас специално, учениците да излизат от територията на у-щето. Това е един много сериозен момент, с който ще се сблъска всеки от вас, като тръгне да се бори за тази работа. Хубаво ще е, ако във вашето у-ще е забранено изобщо излизането от двора на у-щето.На мен с този "гениален" аргумент ми излезнаха още в началото като се заинтересувах за този проблем, че виждате ли, ако ги махнем от училището боклуците, те децата щели да излизат навън да ги купуват и така сме щели да ги застрашим. (Това бил и аргумент на Асоциацията на тези дето държат лавките и столовете, значи тези организации и фирми си имат Асоциация, което е интересен момент по отношение на приемането на наредбата!)
Първо те и сега излизат (за по-големите деца става въпрос),  второ за мен това е абослютно недопустимо, учениците да напускат територията на училището. Нашето у-ще е основно, само да вметна, защото е важна подробност, не става въпрос за много големи деца. Та накрая се оказа, че основния им проблем да забранят напускането извън двора бил, че лавката била само една и 300 деца се струпвали в междучасието, не можели да си напазаруват, та затова излизали навън. За да се реши този проблем, трябвало с преподписването на договора да се заложи и в стола да разкрие нещо като допълнителен пунк на лавката. Да имат възможност децата да си напазарували, за да не излизат навън. Мен цялата тая работа нещо много ми куца като логика, не знам какво да мисля вече. Rolling Eyes Но, ако искат да разкриват и допълнителен пункт. Аз лично смятам, че от лавката се пазаруват предимно боклуците, и ако те не се предлагат, надали ще има такъв наплив към лавката. Но като цяло, ако се приеме наредбата, и се премахнат тези всички лъскави опаковки оттам, ще ми е много интересен момента, какъв ще е наплива към въпросната лавка, и дали 300 деца ще се изсипят там?!

# 51
  • София
  • Мнения: 16 044
Децата не се възпитават със забрани, а с учене и показване какво е добро за тях. показване и говорене от страна на родителите. Ако времето, отделено на темата бяхте отделили на децата за да им обясните за полезните храни - може би щеше да има полза. Децата ви растат, след години какво ще искате да забраните - магазините, кафенетата, пицариите. А цигарите и алкохора как ще забраните?Навсякъде около нас има и вредни храни - говорете, обяснявайте на децата какво и от къде да си купуват.
Всичко друго е преливане от пусто в празно.

# 52
  • Мнения: 3 835
Децата не се възпитават със забрани, а с учене и показване какво е добро за тях. показване и говорене от страна на родителите.

Естествено, по-голям привърженик на думите ти от мен, трудно можеш да намериш. И точно заради това, че съм против категоричните забрани, защото наистина не са никакви решения, имам (а и другите майки вероятно по същите причини), този проблем. Не желая да забранявам на детето си, да отиде като другите деца до лавката, с приятелчетата си, да му поставям ограничения, да се чувства изолирано. Не мога да му забраня, и никога не съм го правила, ако до него детето нагъва зрънчо и го почерпи, да си вземе, нормално е да му се дояде. не мога да забраня, ако приятелката й си купува чипс с татуиривка, която толкова ефектно й седи на ръката, а пък да не говорим процеса на лепене колко е забавен.....Не мога да забраня свръх лъскавите, рекламирани денонощно, с всевъзможни награди в тях Боклуци, мога само да обяснявам защо и какво в тях не е полезно, ако се прекалява с употребата им и се тъпчат безконтролно (именно в училищата), по цял ден.  Дотолкова съм обяснявала, че дъщеря ми съвсем спокойно може и на проф. Петрова да изнесе лекция по въпроса, и проблем нямах, никакъв, преди да стане първолак и да се сблъска с действителността на "здравословните" храни предлагани в лавките и напълно нормалното и естествено за всяко дете, желание да има приятели, да се впише сред останалите. Сблъсъкът е много неприятен, м/у това, което знае от мама и това, което наблюдава в у-щето.

# 53
  • Мнения: 3 835

Забраната сама по себе си на тези неща в у-щето, вероятно ще реши проблемите на много родители и деца, но само донякъде. Трябва задължително да има образователни програми в училищата по здравословно хранене, спорт, особено в днешно време. Затлъстяването е страшен проблем, всички сме свидетели на млади момичета с наднормено тегло, целулит и стрии в ужасяващи размери, на по 18, 20 год.... Нещо страшно е, дължи се именно на тия боклуци, на неинформираност, на ниска култура за нездравословните храни, която е задължителна предвид промиващите мозъка реклами, и на абсолютното обездвижване. Един от основните проблеми по повишаване културата на децата в училищата по тези проблеми е, че МЗ някак е прекалено ангажирано да спусне Модул за здравословното хранене за децата, към училищата. Така, както е направило за безопасността на движението, има такива модули, и имат 8 часа мисля. Така, както сега нашето у-ще щяло да кандидатства по някаква програма на МЗ, Гражданска не знам си какво и не знам си какво, което в свободен превод било да се запознаят с ЕС и там около него какво и що, и с това да им запълвали часовете, ако някой учител липсвал. Чудно, къде по-важен е ЕС от тяхното здраве! "Безопасността на движението" е много необходим модул, но надали ЕС е по-важен от проблемите със затлъстяванео и обездвижването на децата ни.

# 54
  • София
  • Мнения: 5 191
Тео, моля те, пусни тук целия текст на проектонаредбата! Ти без дъх ще останеш, ако тръгнеш и да я пращаш лично на всеки родител ( който иска да не забранява на детето си). Aisha, нали виждаш , че тук такива сме се събрали - незабраняващи, търсещи лесния, естествен път...

# 55
  • Мнения: 2 282
oooх ако стигаха само приказките и домашния пример, щеше да е лесно. Тео го е написала добре...  Peace моето дете знае какво, как и защо да яде/не е добре да яде. Обаче пусто не мога да превъзпитам родителите на приятелите и, съответно влагам усилия да не отгледам поредния аутсайдер. Не че е толкова лошо да си различен, никак дори, но детето ми го изживява тежко. Компенсира неяденето на широко рекламирани боклуци с кутийка за храна с популярни герои, носене на свръхмодерни за възрастта и дрехи и пр. дреболии, които също не одобрявам особено, но са и необходими, за да се "слее" с тълпата.
Между другото - колкото и да говорим, колкото и да даваме пример, нали ти е ясно с кого изкарва най-много време детето ми във втори клас? от 7:15 до 17:00 ч. 10 часа в училище, 8 часа спи, 3 пъти седмично на тренировки... ясно е, че средата оформя.
Иначе съм съгласна - първите, и най-важните за превъзпитаване, са същите тези родители, които не разговарят с децата, нямат дори обща представа за храните и процесите в човешкия организъм, запушват устата на детето, което се оплаква или търси внимание, с нещо сладичко... И все пак едно добро начало би била една телевизионна информационна кампания, свързана с ползите и вредите от различните храни, комбинирана със забрана на рекламите на боклучавите храни .

# 56
  • Мнения: 2 282
А, ето част от препоръките на едно изследване на живота на децата:

- да се забрани рекламата, насочена към деца под 12 години;

- да се забрани рекламата на нездравословни храни преди 21 часа;

- медиите да преосмислят обема на показваното насилие, да променят екстремната картина по отношение на опасността, която непознатите представляват за децата, както и преувеличеното изобразяване на младите хора като заплаха за реда и стабилността в обществото;

- рекламната индустрия да престане да насърчава ранната сексуализация, злоупотребата с алкохол и преяждането...

Бих се подписала с две ръце под препоръките им. Направо са ни написали хората национална стратегия, ама кой да я вкара в действие...

# 57
  • Мнения: 3 835
Опит за нещо като обобщение: ooooh!

Хубавото е, че нашия проблем не е никак, ама никак труден за разрешаване. Защо?

1. Трябва да се приеме една наредба, която я има готова, написана, не е като тепърва да се борим за написването й. Плюс това закона към, който е тя, е на дневен ред, така че и наредбата, ще е на дневен ред покрай закона. За съжаление може би след изборите, защото сега връщат и размотават закона, горе долу заради един текст в него. За приемането на наредбата, ние сме много важни като защитници, защото от едната страна в защита на наредбата седят авторите й, а от другата са Асоциацията на фирмите държащи лавките и столовете. Нашето мнение и защита ще е натежи много, защото пък ние сме баш потребителите, родителите на децата, за които всъщност наредбата е писана.

Приемането на наредбата зависи от министъра на здравеопазването и министерството му като цяло.

2. Трябва да се въведе образователен модул здравословно хранене + спорт, като задължителни часове в училищата, така както е модула, безопасност на улицата и други подобни, и за тях си има определен брой часове в у-ще, разработена образователна програма за часовете, учебни материали, книжки и т.н....Целта на този модул е, да продължи и затвърди, това на което сме научили децата си в къщи, преди да тръгнат на у-ще. А именно, защо не трябва да се тъпчат с тези боклуци, какво им е нездравословното, вредното, какви са последствията за децата ни, ако набиват всеки ден чипсове, снаксове, зрънчовци, мазни и пържени храни, прекаляване с тестени неща, газирано, вафли и т.н.., т.н........, и всичко това съчетано с обездвижването им, като висят пред компа или пред ТВ. А още по-полезен и крайно необходим е такъв модул пък за децата, на които тези неща не са обяснявани в къщи.

Този образователен модул зависи от МЗ и МО. (Министерство на здравеопазването и министрество на образованието, може само и от второто, не знам?!, от здравеопазването прехвърлят топката към образователното министерство)


Toва е положението, това разбрах аз след няколко дневни борби, да се добера до тази синтезирана информация.

# 58
  • Мнения: 3 835
Ето текста на Проекта за изменения към Наредба 26.:

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАВАНЕТО

НАРЕДБА №
от . . . . . . . . . . . 2008 г
за здравословно хранене на учениците

Раздел I
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се уреждат изискванията към организираното хранене на учениците от 7 до 19 години в съответствие с принципите на здравословно хранене и се отнасят за предлаганата храна и напитки в столовете, бюфетите и автоматите за закуски и напитки в училищата, домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи, почивни бази за отдих и туризъм за ученици, заведенията за социални услуги за деца и юноши до 19 годишна възраст.Чл. 2.  Приемът на енергия и хранителни вещества при учениците от 7 до 19 години се определя съгласно Наредба № 23 от 19 юли 2005 г. за физиологичните норми за хранене на населението (ДВ бр. 63 от 2 август 2005).
Чл. 3. За изчисляване на енергийната стойност на хранителния прием се използват следните енергийни еквиваленти:
1. един грам белтък доставя 4 ккал енергия;
2. един грам въглехидрати доставя 4 ккал енергия;
3. един грам мазнини доставя 9 ккал енергия.
Чл. 4. Прясното мляко, киселото мляко и кисело-млечните продукти, които се предлагат в столовете, бюфетите и автоматите за закуски и напитки трябва да отговарят на следните изисквания:
1.  прясното и киселото мляко да са със съдържание на мазнини  до 2%;
2.  киселото мляко трябва да е без добавени растителни мазнини;
3. не се допускат подсладени пресни и кисели млека, освен с натурални подсладители, при условие, че млеката са с добавен плодов компонент, какао, овесени ядки, фибри, като общото съдържание на моно- и дизахариди не трябва да е повече от 15%;
4. количеството на добавените плодове, плодово пюре, натурален плодов сок към киселото мляко трябва да е минимум 6%;
5. айранът да се предлага без добавена сол.
Чл. 5. В столовете, бюфетите и автоматите за закуски и напитки  се предлагат само следните напитки:
1. бутилирани води – ниско минерализирани минерални, изворни и трапезни – негазирани и газирани;
2. натурални  плодови и плодово-зеленчукови сокове (100%) без добавена захар, натурални зеленчукови сокове;
3. натурални сокове и нектари с не по-малко от 40% плодова или плодово- зеленчукова съставка;
4. мляко, млечни и кисело-млечни напитки със съдържание на мазнини до 2%;
5. чай, топъл шоколад;
6. боза.
Чл. 6. В столовете, бюфетите и автоматите за закуски и напитки не се предлагат захарни изделия, пържени картофени и зърнени изделия и пържени ядки; сухи супи и сухи бульони.
Чл. 7. В бюфетите и автоматите за закуски и напитки се допуска предлагане на десерти на зърнено-плодова основа и шоколад
Чл. 8. В столовете и бюфетите не се предлагат сладкарски продукти с високо съдържание на мазнини и захар (торти, пасти, сиропирани сладкиши).
Чл. 9. В състава на персонала, ангажиран с приготвянето на храна, предназначена за училищните столове и бюфети трябва да има поне един член, със средно специално образование по обществено хранене.

Раздел IІ
Изисквания към предлаганите храни и напитки в столовете

Чл. 10. (1) За осигуряване на здравословно хранене на учениците се използват стойностите за прием на енергия, белтъци, мазнини и въглехидрати, посочени в Приложение № 1.
(2) Разпределението на енергийното съдържание на храната, изразено в проценти, за отделните хранителни приеми е посочено в приложение № 2.
Чл. 11. (1) Храната се предлага по предварително изготвени дневни и седмични менюта, разработени в съответствие с изискванията на тази наредба.
(2) Седмичните менюта по ал. 1 се изготвят с участието на медицински специалист;
(3) В специалните училища менюто се съобразява и с изискванията за диетично хранене в зависимост от заболяването;
(4) Не се допуска използването на храна, приготвена и останала от предишния ден;   
(5) При разработване на менюта за хранене на учениците да се използват примерните среднодневни продуктови набори, посочени в приложение № 3;

Чл. 12. В столовото хранене се осигурява разнообразие на хранителни продукти чрез ежедневно включване в менюто на поне по един представител от основните групи храни:
1. хляб, хлебни и макаронени изделия, тестени изделия, ориз, жито и други зърнени храни и картофи;
2. зеленчуци и плодове;
3. мляко и млечни продукти;
4. месо, птици, риба, яйца, бобови храни (боб, леща, и др.), ядки.
Чл. 13. Предлагането на пълнозърнест хляб, пълнозърнести макаронени изделия, закуски на зърнена основа и други зърнени храни се осигурява  чрез:
а) ежедневно предлагане на пълнозърнест хляб;
б) предлагане  само на пълнозърнест хляб минимум два пъти седмично;
в) предлагане най-малко един път седмично на пълнозърнести макаронени изделия (макарони, юфка, спагети) или закуски на  зърнена основа.
Чл. 14. Предлагането на плодове и зеленчуци (пресни, замразени, сухи, консервирани с ниско съдържание на сол/захар, сокове и др.) в менюто се осигурява чрез:
1. ежедневно предлагане на най-малко общо 400 г зеленчуци и плодове при целодневно хранене;
2. ежедневно предлагане на пресни зеленчуци, според сезона - за салата или гарнитура;
3. предлагане поне веднъж дневно на ястие или кулинарно изделие, включващо зеленчукова съставка – в супи, ястия, зеленчукови пюрета, в сандвичи, плънка в тестени продукти и др.;
4. ежедневно осигуряване на пресни плодове, според сезона – цели, нарязани, настъргани, като плодова салата, прясно изцеден сок и др.
Чл. 15. Осигурява се предлагане на мляко и млечни продукти чрез:
1. ежедневно предлагане най-малко 400 г. кисело и / или прясно мляко и най-малко 30 г сирене при целодневно хранене;
2. предлагане на кисело мляко като компонент на закуска, подкрепителна закуска, включено в ястия, десерти, самостоятелно и с добавени нарязани пресни плодове, сушени плодове, прясно изцеден плодов сок и др.;
3. предлагане на прясно мляко като напитка, включено в пюрета, супи, десерти и др.
Чл. 16. В менюто се включва риба най-малко един път седмично.
Чл. 17. Консумацията на мазнини се намалява чрез:
1. ограничаване влагането на мазнини при приготвяне на ястията;
2. предлагане на постни меса (без видими тлъстини - птиче, телешко, свинско, агнешко и др.);
3. изключване на колбасите, предлагани като основни ястия;
4.предлагане на месни продукти и колбаси с намалено съдържание на мазнини, включени в подкрепителни закуски (сандвичи и тестени изделия с плънка, пици и др.);
5. предлагане на сирена и други млечни продукти с по-ниско съдържание на мазнини спрямо продукти от същата категория (напр.  извара, сирене и кашкавал от краве мляко вместо от овче мляко) или млечни продукти с намалено съдържание на мазнини;
6. прилагане на кулинарни технологии (варене, задушаване, печене), ограничаващи вноса на мазнини;
7. предлагане на други пържени храни, непосочени в чл.6 се допуска до един път седмично само в училищните столове, осигуряващи целодневно хранене.
Чл. 18. Консумацията на рафинирана захар се ограничава  чрез:
1. предлагане на прясното мляко неподсладено;
2. ограничаване влагането на захар в чай, прясно мляко с какао и кисело мляко (не повече от 5% добавена захар);
3.  не се предлагат захарни  и шоколадови изделия;
4. в столовете, осигуряващи само обедно хранене не се предлагат сладкарски продукти;
5. в столовете, които осигуряват целодневно хранене се допуска предлагане на сладкарски изделия не повече от един път седмично.
Чл. 19. Консумацията на готварска сол  се намалява чрез:
1. ограничаване влагането на сол при приготвянето на ястията и подкрепителните закуски   
2. предварително изкисване във вода на солени продукти, като саламурено сирене, маслини и др.;
3. включване в менюто на туршии само през зимния сезон, при предлагане само на обяд - до веднъж седмично, при целодневно хранене - до два пъти седмично;
4. изключване възможността за допълнително солене по време на хранене (не се поставят солници на масите).
Чл. 20. При приготвянето на храната да се прилагат здравословни кулинарни технологии, съгласно приложение № 4

 Раздел III
Изисквания към предлаганите храни и напитки в бюфетите

Чл. 21. (1) Бюфетите предлагат задължителен асортимент-минимум от храни и напитки.
(2) Асортимент-минимумът по ал. 1 е задължителен и за други обекти, в които се предлага  хранене на учениците.
Чл. 22. Задължителният асортимент-минимум включва следните групи храни, напитки и води:
1. сандвичи и/или хамбургери;
2. тестени закуски със зеленчукова и/или млечна плънка;
3. млека - кисело мляко, прясно мляко, айран, млечни и млечно кисели напитки;
4. плодове, според сезона – цели на брой, разфасовани на грамаж, плодови салати и др.;
5. зеленчукови салати в индивидуални опаковки;
6. натурални плодови и зеленчукови сокове;
7. ниско минерализирани минерални води, изворни и трапезни  води.
Чл. 23. (1) Предлаганите сандвичи и/или хамбургери са от следните три групи:
1. с млечен компонент (сирене, кашкавал, извара, млечни салати и др.);
2. с нетлъсти меса и месни продукти, риби, яйца;
3. със зеленчуци (вкл. лютеница, кьопоолу, печени чушки и др.), маслини и др.
(2) Продуктите от различните групи от ал. 1 могат да се комбинират.
(3) Сандвичите и хамбургерите от първа и втора група по ал. 1 трябва да включват компонент от пресни зеленчуци;
(4) Хлябът или питката на сандвичите/хамбургерите трябва да са пълнозърнести най-малко в един от предлаганите асортименти от всяка група.
Чл. 24. (1) В училищните бюфети и заведения, които осигуряват подкрепително хранене на учениците ежедневно се предлага поне по един асортимент от трите групи сандвичи и/или хамбургери (посочени в чл.21)
(2) Когато се предлага по един асортимент от трите групи сандвичи и/или хамбургери, той трябва да включва пълнозърнест хляб или питка.
Чл. 25. В училищните бюфети и заведения, които осигуряват подкрепително хранене на учениците ежедневно се предлагат поне по два вида от групите храни и напитки, посочени в чл. 20, т. 2, 3, 4, 5, 6 и 7).

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. “пържени картофени и зърнени изделия” са чипс, пържени зърнени снаксове, пелети, зрънчо, царевични пръчици.
2. “захарни изделия” са захарни близалки; бонбони - млечни, карамелажни, дъвчащи, драже, меки нешоколодови; локум; халви; вафли
 

Заключителни разпоредби

§ 1. Тази наредба се издава на основание чл.....във връзка с § ....от Закона за здравето  и отменя Наредбата за здравословното хранене на учениците (обн. Дв, бр……..) –да си проверя дали е в наредбата с отпадналото основание.
§ 2. Контролът по изпълнението на наредбата се извършва от Дирекция "Обществено здраве" при Министерството на здравеопазването и Регионалните инспекции по контрол и опазване на общественото здраве.

Приложение №1 към чл. 10, ал. 1

Препоръчителни стойности за среднодневен прием на енергия и хранителни вещества за ученици (общо за момчета и момичета) на възраст от 7 до 19 години при умерена физическа активност

Възраст*
(години)   
Енергия
ккал/ден   
Белтък   
Мазнини   
Въглехидрати
      Е%**   г/ден   Е%   г/ден   Е%   г/ден

7 – 10   
1890   
10-15   
48 - 71   
25-30   
53 - 74   
55-65   
260 - 307

10 – 14   
2415   
10-15   
60 - 91   
25-30   
67 - 94   
55-65   
332 - 392

14 – 19   
2760   
10-15   
69 – 104   
25-30   
77 – 108   
55-65   
380 - 449
Забележки:
* Границите на възрастовите интервали включват годините след навършване на съответната възраст до започване на следващата.
** Е % - процент от общата енергийна стойност на храната.


Приложение № 2 към чл. 10, ал. 2
Разпределение на енергийното съдържание на храната за
отделните хранителни приеми  при целодневно хранене (%)

Хранителни приеми    4-кратен режим    5-кратен режим
Закуска   25    20
Сутрешно подкрепително хранене   
-   10
Обяд   30    30
Следобедно подкрепително хранене   20    15
Вечеря   25   25


Приложение № 3 към чл. 11, ал. 5

Примерни продуктови набори за целодневно хранене на ученици
от 7 до 19 години при умерена физическа активност
 (нето/бруто тегло, грама/ ден )

Продукти   Възраст (години)
   7-10   10-14   14-19
1. Зърнени храни и картофи
Хляб  и хлебни изделия  (нето тегло)   150   200   250
  в т.ч. пълнозърнест, типов, ръжено-пшеничен, ръжен хляб (нето тегло)   
75   
120   
190
Брашно (за тестени закуски, ястия, десерти и др.) (нето тегло)   
20   
20   
22
Ориз (нето тегло)   16   18   22
Макаронени изделия (нето тегло)   15   20   25
Други зърнени храни (жито, царевица, закуски на зърнена основа) (нето тегло)   

20   

20   

25
Картофи  (нето/бруто тегло)   75/100   100/130   110/150
2. Зеленчуци и плодове
Зеленчуци – общо пресни и консервирани   (нето/бруто тегло)   
300/330   
300/330   
350/380
Плодове - общо пресни, сушени, компоти   (нето/бруто тегло)   
280/320   
400/460   
400/460
        В т.ч. пресни плодове
       (нето/бруто тегло)   
220/250   
300/350   
300/350
Зеленчукови сокове, плодови натурални сокове, нектари
(нето тегло)   

60   

120   

150
3. Мляко и млечни продукти
Мляко (нето тегло)   400   400   400
Сирена, извара (нето тегло)   30   40   50
4. Храни, богати на белтък
Месо, месни продукти общо
(нето тегло)   
55   
80   
85
    в т.ч. месо (нето тегло)   50   75   80
    в т.ч. месни продукти (нето тегло)   5   5   5
Риба (нето тегло)   30   40   40
Яйца  (нето тегло)   23   23   23
Бобови храни (боб зрял, леща)
(нето тегло)   
10   
15   
18
Ядки, семена  (нето тегло)   20   25   30
5. Добавени мазнини
Мазнини общо (нето тегло)   26   32   36
   в т.ч. млечно масло (нето тегло)   10   10   10
   в т.ч. растителни масла (нето тегло)   16   22   26
6. Захар, мед, храни с високо съдържание на добавена захар
Захар, мед, конфитюри, мармалади, шоколад и др. (нето тегло)   
25   
35   
45

Химичен състав

Енергия (ккал)   1885   2410   2770
Белтъци, Е%   14,0   14,0   13,8
Мазнини, Е%   29,5   27,2   28,2
Наситени мастни киселини, Е%   9,7   8,5   8,6
Въглехидрати общо, Е%   56,5   58,3   58,0
•   Добавена захар, пчелен мед, Е%   6,4   8,3   8,5
Калций (мг)   972   1276   1314
Магнезий (мг)   327   486   507
Желязо (мг)   11,1   15,8   18,0
Цинк (мг)   8,6   11,2   12,5
Витамин А (мкг РЕ)   1504   1882   1914
Витамин Е (мг алфа-ТЕ)   12,3   15,4   18,0
Витамин С (мг)   210   260   278
Витамин В1 (мг)   1,2   1,6   1,8
Витамин В2 (мг)   1,7   2,1   2,3
Ниацин (мг)   21,4   29,0   32,7
Витамин В6 (мг)   2,2   2,7   3,2
Витамин В12 (мкг)   1,8   1,9   2,0
Фолат (мкг)   302   399   403
Натрий (мг)   1543   1670   1998

Приложение № 4 към чл. 20

Здравословни кулинарни технологии при приготвянето на храната:
1. Почистване и нарязване на хранителните продукти непосредствено преди топлинната обработка;
2. Предлагане на плодовете и зеленчуците по възможност сурови;
3. Приготвяне на зеленчуковите и плодовите салати, непосредствено преди поднасянето им за консумация;
4. Влагане на замразените зеленчуци в ястията без предварително размразяване;
5. Използване на методи на кулинарна обработка, които съхраняват витамините и предотвратяват образуването на вредни за здравето вещества:
а) при топлинната обработка на продуктите се прилагат предимно варене, варене на пара, задушаване или печене;
б) при пържене се използват само пресни мазнини, като процесът трябва да протича при умерена температура, без прегряване на мазнината. Мазнината от фритюрниците и пържолниците да се подменя не по-рядко от веднъж седмично;
г) при приготвянето на ястия не се допуска влагането на мазнина, използвана преди това за пържене.

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
А, ето част от препоръките на едно изследване на живота на децата:

- да се забрани рекламата, насочена към деца под 12 години;

- да се забрани рекламата на нездравословни храни преди 21 часа;

- медиите да преосмислят обема на показваното насилие, да променят екстремната картина по отношение на опасността, която непознатите представляват за децата, както и преувеличеното изобразяване на младите хора като заплаха за реда и стабилността в обществото;

- рекламната индустрия да престане да насърчава ранната сексуализация, злоупотребата с алкохол и преяждането...

Бих се подписала с две ръце под препоръките им. Направо са ни написали хората национална стратегия, ама кой да я вкара в действие...

Е, те, тогава ни чака още по-голяма криза!  Laughing Хранителните компании, също и фармацевтичните и алкохолните точно никога няма да се съгласят на такова нещо, както впрочем и медиите, защото за тях това означава огромни загуби. Най-големите рекламодатели на електронните медии (в частност телевизии и радиа) са точно тези компании.

# 60
  • Мнения: 2 282
даааа, тогава ще трябва да инвестират в частни детски градини  Mr. Green
Ще прочета Наредбата. Ама покрай темата се сетих да кажа, че и цигарените босове биха фалирали, ако се вземат Ефективни мерки срещу детското пушене. Живея до училище, водя детето си в друго, и тренирам в трето. Точно до оградата (че често и вътре в двора) е пълно с пушещи деца. И си мислех - все повече големи хора отказват цигарите. Ако ги няма малките, желаещи да опитат, зарибявани от съученици (и не само), кой ще им купува цигарите? Ми то пушачите остават все по-малко, възрастните измират, средната възраст се сещат да ги откажат...

# 61
  • Мнения: 2 274
Интересното е, че и в нашето училище след новогодишните празници тези боклуци също липсваха в лавката за около седмица.
Тъкмо се зарадвах, че и газираните напитки ги няма вече и сина ми ме осведоми, че са заредили всичко наново.От до.
И в училището на моя син бяха изчезнали за кратко боклуците. Детето дори се похвали, че лавката я направили нещо като сладкарница и продавали сандвичи, кексчета, еклери, сокове и разни подобни. Онзи ден като ходих до училището обаче лавката пак беше заредена с всевъзможни глупости, а две девойки от класа на сина ми / 4-ти клас/ си носеха по една кока кола  Rolling Eyes.

# 62
  • Мнения: 3 835
Моля ви, напишете всичко каквото мислите по въпроса, какво искате да се промени, на този мейл. Накрая напишете имената си и училището, може би адрес и телефон, за обратна връзка, за да удостоверим, че сме реални хора и мейловете ни да могат да се използват като документи в подкрепа за наредбата.

d.ovcharova@ncphp.government.bg

Това е мейла на н.с. I ст. Дора Овчарова, лаборатория "Хранене и обществено здраве", към НЦООЗ, Министерство на здравеопазването

Основното, не забравяйте, искаме да се приеме наредбата, във вида в който е предложена, както и да се въведат задължителни образователни часове в училищата, по здравословно хранене (здравословни и нездравословни храни, вреди, последствия) и спорт.
Помолете я, нашите писма да бъдат представени, когато дойде ред за обсъждането на наредбата.

# 63
  • Мнения: 3 835
Най-тъжното е, че онзи ден разговаряйки по темата с дъщеря ми, разпитвайки я за плодовете в лавката, тя ми казва:

- Ами кажи им, кажи им да сложат! Питам я - А вие защо не искате, плодове трябва да има, аз ще кажа, но и вие си искайте!
- Не можем, нали виждаш колко сме малки, как ще искаме.

Децата купуват това, което виждат. Ако виждат плод, ще им се дояде и ще си купят. В петък в нашата лавка, сред шарените лъскави опаковки, се мъдреше срамежливо и някак притеснено една купа с ябълки. Изглеждаше като сюреалистична, толкова странно на фона на изкуствените целофанови шарении. Една купа с ябълки, естествени, като късче природа, сред пластмасов боклук.

Пишете и на този официален мейл за писма до министър Желев.
http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=445&home=true

Мейла в горния ми пост е на авторите на наредбата, а този е на човека, който трябва да я разпише, за да влезе в сила.

# 64
  • Мнения: 4 380
Здравословното хранене при нас се преподава по предмета "Екология" и е част от медицинските лекции изнасяни от медицинската сестра на училището.

# 65
  • Мнения: 3 835
Здравословното хранене при нас се преподава по предмета "Екология" и е част от медицинските лекции изнасяни от медицинската сестра на училището.

Mда, тук ще трябва да напиша едни много тъжни неща за нашата мед. сестра, за която аз съм един лош човек, който й създава проблеми и има някакви смахнати претенции за здравословното хранене и изобщо информираност по въпроса на децата. По-добре да не пиша нищо, че никак няма да е лицеприятно. Загубих си два дена, за да свърша работата на мед. сестрата, да се свържа с НЦООЗ, с експеретите там, да се боря за такива часове, да ги предлагам, да нося нагледни материали, разработени от експертите, специално за децата, именно за такива часове и занимания......Преди седмица сестрата подигравателно ме попита, нали съм щяла да правя нещо за зрънчовците и чипсовете, какво съм направила по въпроса, т.е. каква работа съм свършила, и през ум не й минава, че това въобще има нещо общо с нейните задължения. В нашия клас тези часове и занимания със сигурност ще се проведат, защото класната ни е страхотна, но това решение ли е?! Е, и доста други решения и възможности за такива излезнаха, но като цяло както ви казах съм гледана като полезно изкопаемо, а благодарение именно на мед. сестрата и като извънредно лош човек с налудничави претенции.

# 66
  • Мнения: 4 380
Здравословното хранене при нас се преподава по предмета "Екология" и е част от медицинските лекции изнасяни от медицинската сестра на училището.

Mда, тук ще трябва да напиша едни много тъжни неща за нашата мед. сестра, за която аз съм един лош човек, който й създава проблеми и има някакви смахнати претенции за здравословното хранене и изобщо информираност по въпроса на децата. По-добре да не пиша нищо, че никак няма да е лицеприятно. Загубих си два дена, за да свърша работата на мед. сестрата, да се свържа с НЦООЗ, с експеретите там, да се боря за такива часове, да ги предлагам, да нося нагледни материали, разработени от експертите, специално за децата, именно за такива часове и занимания......Преди седмица сестрата подигравателно ме попита, нали съм щяла да правя нещо за зрънчовците и чипсовете, какво съм направила по въпроса, т.е. каква работа съм свършила, и през ум не й минава, че това въобще има нещо общо с нейните задължения. В нашия клас тези часове и занимания със сигурност ще се проведат, защото класната ни е страхотна, но това решение ли е?! Е, и доста други решения и възможности за такива излезнаха, но като цяло както ви казах съм гледана като полезно изкопаемо, а благодарение именно на мед. сестрата и като извънредно лош човек с налудничави претенции.

Сигурно трябва да спомена че медицинските сестри работещи в училищата при нас са с висше бакалавърско образование и са много добре подготвени точно за такъв вид работа. Основната част от образованието им се състои в обществено здравеопазване.
Не може да се сърдиш на човек който на практика няма квалификация да се занимава с подобна дейност и някак не и влиза в пряките задължения. Тя си получава заплатата и без такива главоболия, и няма кой гък да и каже. За да се промени това, трябва да се променят безкрайно много неща касаещи тази професия, а това просто няма да стане в близките десетилетия в България.

# 67
  • Мнения: 3 835
E, нямам идея нашите сестри с какво образование са, но от всички разговори, които проведох с всевъзможни хора, стана ясно, че се определя човек в училището, който отговаря за храненето на учениците, качество, здравословност и спазване на наредбите, в повечето случаи това май е мед. сестрата, то е и логично. Да, за съжаление няма текст, който да й регламентира по-общи здравословни задължения към учениците, а останалото като отговорност и загриженост като цяло за децата, примерно, вече са личностни качества, от които на първо място зависят всички възможни места, където поверяваме на някой децата си. Именно затова казах, че наредбата забранява, може и след години в някаква степен да възпитава, но ако разчитаме на забрани и закони за да пазим и възпитаваме децата си, що за хора сме, независимо каква ни е професията?

# 68
  • Мнения: 3 835
Ксения, това за което ти говориш, и точно това, което ние искаме е било предложено по-миналата година, само дето сдружението на общопрактикуващите лекари е било против естествено и не е било прието. Ето част от текста на предложенията за промени в закона за здравето, точно от каквото имат нужда децата ни в училищата:

Нов “Чл.120. (1) Здравните кабинети в детските градини, училищата и специализираните институции за предоставяне на социални услуги за деца по чл. 26, ал.1, т. 3 осъществяват дейности по:
1. медицинско обслужване за оказване на неотложно необходима помощ на децата и учениците и медицинско обслужване до пристигането на специализиран екип на спешна медицинска помощ;
2. промоция, профилактика и рехабилитация на здравето на децата и учениците;
3. организиране и провеждане на дейности за предотвратяване на възникването  и за ограничаване разпространението на заразни и паразитни заболявания в детските градини, училищата и специализираните институции за предоставяне на социални услуги за деца.
4. участие в подготовката, провеждането и контрола на различните форми на отдих, туризъм и спорт за децата и учениците;
5. организиране и провеждане на програми за здравно образование на децата и учениците; на специални програми за правилно хранене, на програми за превенция на отклоненията в хранителното поведение, за предпазване от употреба на наркотични вещества и психотропни субстанции; за превенция срещу използването на тютюн и алкохол и за  изграждане на сексуална култура;[/color]
6. съгласуване на седмичното разписание на учебните часове с директора на детската градина, училището и на специализираните институции за предоставяне на социални услуги за деца.
(2) Дейностите по ал.1 се осъществяват от лица с придобито висше образование по специалност „Медицина” и професионална квалификация „лекар” и от други медицински специалисти със придобита образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „специалист”, съгласно  нормативи определени  в наредбата по чл.26, ал.2. С наредбата се определят и правата, задълженията и отговорностите на лекарите и медицинските специалисти, които работят в здравните кабинети по ал.1.
(3) Лекарите водят отчетни и учетни форми и систематизират и контролират информацията от лекаря по дентална медицина за процеса по профилактика и лечение по отношение на зъбния статус на децата и учениците в детските градини, училищата и специализираните институции за предоставяне на социални услуги за деца .

# 69
  • София
  • Мнения: 5 191
Позволявам си да копирам една покана, която ако стигне до ръководствата на нашите училища и градини, без Заповеди и Наредби ще бъде чудесно!  Оттук е
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=383371.0


На 01.04.2009 г. от 18:00 ч

в зала "Надежда" на Столична библиотека (пл. Славейков 4)
ще се състои
премиерата на книгата на Донка Налбантова
"Да хранимдетето здравословно".

Книгата ще бъде представена от д-р Георги Гайдурков -
нутриционист, специалист по клинична консултативна психология.

"Да храним детето здравословно" е втората книга на Донка Налбантова и е подходящо четиво за всички, които споделят принципите на здравословното хранене. В книгата авторката излага идеята за завръщането на родителите и децата към закона за естественото хранене от Природата. Природата в своята съвършена цялост е отредила на обитаващите я видове, които са част от нея, най-подходящата храна; дарила е човечеството с мъдрия закон за хранене, който с вековете самият човек изцяло е заличил.

Крачейки към съвършенитве технологии, той е забравил своята храна и неусетно е превърнал начина си на хранене в болестотворно. Днес населението на Земята страда от множество неизлечими болести; болшинството от тях са в следствие на конвенционалното хранене, което е превзело умовете и сърцата на хората. Днес човекът коленичи пред болестите, страда и умира, но не съзнава, че трябва да се откаже от храните, които убиват здравето му и по-голямата част от енергията си изразходва за храносмилане на неприсъщата за човешкия вид храна.

Широко място в съдържанието на книгата намират въпроси, свързани с:
* неправилното хранене на детето и редица здравословни проблеми, породени от него;
* необходимостта и възможностите за промяна на детското хранене;
* подходящи ориентири към здравосовното хранене на дететео и препоръчителни здравословни храни през ранното детство;
* методически насоки и структура на педагоическата ситуация за възпитаване на детето в навици за здравословно хранене;
* приоритети на взаимодействието в здравословното хранене на детето: семейство - детска градина - училище - общество.


"Да храним детето здравословно" е преживян от авторката, изстрадан и проверен на практика опит, че пътят към здравословното хранене на детето е кратък и заложен в самите нас - достатъчно е само да пробудим съзнанието си за това, за да бъдем възнаградени от Природата заедно с нашите деца, постигайки не само физическо здраве, ни и духовно извисяване.

Авторката е предучилищен педагог, старши учител, носител на първа професионално-квалификационна степен, дългогодищен ръководител на детска градина. Автор е на редица специализирани статии по предучилищно възпитание и на книгата "Ролята на директора за квалификацията на детския учител".




Входът е абсолютно свободен и съвсем безплатен.

Цената на книгата е 13 лв.
 
 

Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 17:58 от ОП

# 70
  • Мнения: 4 380
Ксения, това за което ти говориш, и точно това, което ние искаме е било предложено по-миналата година, само дето сдружението на общопрактикуващите лекари е било против естествено и не е било прието. Ето част от текста на предложенията за промени в закона за здравето, точно от каквото имат нужда децата ни в училищата:

Нов “Чл.120. (1) Здравните кабинети в детските градини, училищата и специализираните институции за предоставяне на социални услуги за деца по чл. 26, ал.1, т. 3 осъществяват дейности по:
1. медицинско обслужване за оказване на неотложно необходима помощ на децата и учениците и медицинско обслужване до пристигането на специализиран екип на спешна медицинска помощ;
2. промоция, профилактика и рехабилитация на здравето на децата и учениците;
3. организиране и провеждане на дейности за предотвратяване на възникването  и за ограничаване разпространението на заразни и паразитни заболявания в детските градини, училищата и специализираните институции за предоставяне на социални услуги за деца.
4. участие в подготовката, провеждането и контрола на различните форми на отдих, туризъм и спорт за децата и учениците;
5. организиране и провеждане на програми за здравно образование на децата и учениците; на специални програми за правилно хранене, на програми за превенция на отклоненията в хранителното поведение, за предпазване от употреба на наркотични вещества и психотропни субстанции; за превенция срещу използването на тютюн и алкохол и за  изграждане на сексуална култура;[/color]
6. съгласуване на седмичното разписание на учебните часове с директора на детската градина, училището и на специализираните институции за предоставяне на социални услуги за деца.
(2) Дейностите по ал.1 се осъществяват от лица с придобито висше образование по специалност „Медицина” и професионална квалификация „лекар” и от други медицински специалисти със придобита образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „специалист”, съгласно  нормативи определени  в наредбата по чл.26, ал.2. С наредбата се определят и правата, задълженията и отговорностите на лекарите и медицинските специалисти, които работят в здравните кабинети по ал.1.
(3) Лекарите водят отчетни и учетни форми и систематизират и контролират информацията от лекаря по дентална медицина за процеса по профилактика и лечение по отношение на зъбния статус на децата и учениците в детските градини, училищата и специализираните институции за предоставяне на социални услуги за деца .


Да, само че не виждам какво общо имат лекарите с цялата тази работа че да се изказват за или против. Това е сестринско задължение и тези функции трябва да се поемат от сестринския съюз. Прекалено много функции и задачи в България се прехвърлят на лекарите.

# 71
  • Мнения: 3 835
Ксения, честно да ти кажа, идея си нямам има ли сестрински съюз, сигурно има. Изобщо не ме вълнува на кой ще ги прехвърлят тези задължения, важното е някой да ги има изобщо като задължения, написани черно на бяло. Това, което ме вълнува е да не набутват насила в ръцете на децата ни тия боклуци, само и само за да печелят повече пари. Всеки си гледа интереса, те си гледат парите дето печелят, аз си защитавам здравето на детето. На когото каквото щат да стоварват като задължение, това не е моя работа, а тяхно задължение, да образоват, пазят и защитават детето дето съм им го поверила. Нашите деца не са само наши, не са само наша отговорност, да, първо наша, но после те са и децата, които утре ще са възрастните хора на тази държава. Колкото и бля, бля да ни се струва това, именно затова плащаме данъци, именно затова получват заплатите си, да работят за държавата, да се грижат и опазват децата на тази държава, защото каква държава ще имаш без деца, без здрави и образовани хора.  Именно затова при вас са така устроени нещата и ги има тези правила, затова се и спазват, защото се изискват от държавата, това е нейно абсолютно задължение! Всичко останало, както и да го гледаш, кой, каквото и да ти приказва, чисто и просто някой там не си върши работата, дали заради корупция, дали заради некомпетентност, не ме вълнуват подробности, просто да хванат да си свършат работата! Тези боклуци нямат място в училищата!

# 72
  • Мнения: 2 401
Позволявам си да копирам една покана, която ако стигне до ръководствата на нашите училища и градини, без Заповеди и Наредби ще бъде чудесно! 

Форгет! Заповеди и наредби трябват. И  цербери, които да следят спазването им.

# 73
  • Мнения: 3 835
Това писах до авторите на наредбата, за да могат да използват нашите писма в подкрепа на приемането на наредбата, пишете им, моля ви!

"Ролята на училището за създаване на здравословен модел на хранене и физическа активност при децата”

Чудесно като идея, стратегия и план, защо обаче не се случва в практиката и живота на нашите деца?


Като родител на първокласник, се сблъсках с огромен проблем, който се оказа валиден  и много сериозен за родителите, изобщо за българските училища. А именно свободното предлагане на територията на училищата, на всякакви нездравословни хранителни продукти, които за съжаление са и обект на мащабни рекламни кампании. Свободното им предлагане и широко рекламиране, води до неконтролируемата им употреба от учениците и преливането на кошчетата в училищата с всевъзможни лъскави опаковки от хиляди видове чипсове, зрънчовци, снаксове, близалки, бомбони и прочие и прочие колкото лъскави, точно толкова и нездравословни продукти.

Изпаднах в неловката ситуация, да не знам как да обясня на детето си, защо тези продукти, за които толкова много съм й обяснявала, че не са полезни за нея, защо не трябва да злоупотребява с употребата им, до какво ще доведе това и как точно й вредят, са така широко и масово предлагани в училището й, и почти всичките й приятелчата лакомо си хапват по цял ден от тях. Защо в лавката всички деца си купуват тези шарени и лъскави неща, в които има толкова интересни и забавни подаръци, а пък тя да не си купува?!

  -  Мамо, ти ми казваш, че те не са полезни за мен, защо тогава другите деца ги ядат, тяхните родители защо им позволяват? Ти защо не ми позволяваш всеки ден да си купувам от тях? (Примерно, те разговорите по темата са безкрайни, всеки ден)

Горе-долу в този смисъл са безкрайните разговори, които трябваше да провеждам с дъщеря ми, като наистина в един момент не знаех какво да й кажа, не знаех какво да направя. Децата около нея си купуват толкова модерните и актуални лъскави опаковки, лепят си татуировки, разменят си лепенки, разни пластмасови фигурки, „късмети”, с които са се сдобили след като са изяли поредния снакс, а аз да искам от нея да страни от своите приятели и да не се включва в тези им занимания, с довода, че тези неща са вредни за нея. Как да го разбере това едно дете, как да се ориентира в подобна ситуация, какъв избор има? Какъв избор имам аз? Не съм привърженик на възпитателните методи основаващи се на забраната. Не желая да забранявам на детето си, да отиде като другите деца до лавката, с приятелчетата си, да се чувства изолирано. Не мога да му забраня, и никога не съм го правила, ако до него детето яде зрънчо и го почерпи, да си вземе, нормално е да му се дояде. Не мога да забраня, ако приятелката й си купува чипс с татуиривка, която толкова ефектно й седи на ръката, а пък да не говорим процеса на лепене колко е забавен..., и тя да си купи. Не мога да забраня свръх лъскавите, рекламирани денонощно, с всевъзможни награди в тях, извинявам се за израза Боклуци, мога само да обяснявам защо и какво в тях не е полезно, ако се прекалява с употребата им и се тъпчат безконтролно (именно в училищата), по цял ден. Нямах проблем, преди дъщеря ми да стане първолак и да се сблъска с голямото разнообразие от "здравословни" храни предлагани в лавките и напълно нормалното и естествено за всяко дете желание да има приятели, да се впише сред останалите. Сблъсъкът е много неприятен, между това, което детето знае и е научило от мама и това, което наблюдава в училището. При днешната обездвиженост на децата, стоенето пред компютъра, пред ТВ, облъчването отвсякъде с реклами, сериозния проблем със затлъстяването, много отдавна трябваше да се вземат спешни мерки на базата на разработените национални планове и стратегии, които да се приложат с пълна сила във всички учебни заведения. Училището не е само място, където просто се налива информация в главите на децата, училището трябва да възпитава и в една по-широка и цялостна култура, изобщо по отношение на съвременния живот.
Надявам се да намеря начини за разработването на инициативи и кампании в училището ни, за повишаване културата и информираността на децата ни по отношение на здравословното и нездравословното хранене, съответно кои са здравословните храни и кои не, защо, какви са последствията при прекомерната употреба на нездравословните, особено съчетани с обездвижване.
С една дума да се запълни липсата на образователен модул и програма за здравословното хранене и спорт към училищата, каквито според мен абсолютно задължително трябва да съществуват. Още повече, че разполагаме с Националния план за действие Храни и хранене, Националната здравна стратегия, Национална стратегия за детето, основна част, от които  заема здравословното хранене и спорта сред децата и учениците. Проблемът е, че тези планове и стратегии не стигат до учениците, което може да стане именно с образователни програми и модули разработени на тяхната база.

Например:

Може да се включат образователните часове, в които да се разкаже и представи по забавен начин, как се разделят храните на здравословни и нездравословни, децата сами могат да онагледят наученото, правейки примерно табла, разделяйки храните от двете страни. Да се ползват нагледните материали предоставени от НЦООЗ.
Освен лекции, могат да се организират и конкурси с награди за есе, табло, публицистика, изследване, стихотворение и прочие. Например задава се задание на учениците, да разработят тема за ползите от плодовете или вредата от захарта, конкретен пример, колко вредни неща има в любимата вафла и защо, това съчетано с награда, определено би стимулирало децата по забавен и интересен начин да научат важни неща. Друг пример, проблемът с "Рекламите на храни за деца", децата гледат много реклами и биха се радвали да направят сценарий - пародия на любимата си реклама, показваща какво всъщност ти рекламират -  т.е. антиреклама на любимата им реклама, пак може да е под формата на конкурс. В часа на класния ръководител например, учителката може да препоръча на децата литература по този въпрос, за по-малките – има такава на издателство Фют Защо трябва да се храня здравословно?  Със сигурност има и много други хубави книги на тази тема, които могат да бъдат препоръчвани.

Проблемът като цяло би се решил ако:

- се приеме Проекта на наредба номер 26, написана от експертите от НЦООЗ към МЗ, забраняваща и указваща подробно нездравословните продукти, които НЕ трябва да се предлагат в училищата.

- въвеждане на образователен модул здравословно хранене + движение (спорт), като задължителни образователни часове в училищата, така както е модула безопасност на улицата и други, и за този модул си има определен брой часове, разработена образователна програма за часовете, учебни материали, книжки и т.н....Целта на този модул е да продължи и затвърди, това на което сме научили децата си в къщи, преди да тръгнат на училище. А именно, защо не трябва да се тъпчат с нездравословните храни, какво им е нездравословното, вредното, какви са последствията за децата ни, ако ядат всеки ден чипсове, снаксове, зрънчовци, мазни и пържени храни, прекаляване с тестени неща, газирано, вафли и т.н.., т.н........, и всичко това съчетано с обездвижването на децата, седенето пред компютъра или телевизията.
А още по-полезен и крайно необходим е такъв модул пък за децата, на които тези неща не са обяснявани в къщи. За децата, чийто родители по една или друга причина не са ги информирали за последиците от прекаляването с нездравословни храни.

# 74
  • Мнения: 2 401
Тео, такъм обем информация си нахвърляла, че ми се изви свят.  Simple Smile
Ще седна тия дни да я разуча и на нейна база ще съчиня и аз нещо, което да разпратя насам натам.
Само да попитам каква е  първата ни цел за момента? Приемането на наредбата ли?

# 75
  • София
  • Мнения: 5 191
Имам предложение да се промени името на темата, за да се увеличи посещаемостта. Например - " Кога ще забранят боклучавата храна в училищата?! Помогнете!"  или нещо подобно, което привлича вниманието.

Ако не стане така, ще се наложи да се премести темата в Нашите деца, въпреки първоначалните надежди, че Клюкарника е най-посещаван.

# 76
  • Мнения: 3 835
Мейлите:

Министър Желев:

http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=445&home=true


Авторите на наредбата, писма за да ги подкрепим и да използват нашия натиск за приемането на наредбата:

d.ovcharova@ncphp.government.bg

Н.с. I ст. Дора Овчарова, лаборатория "Хранене и обществено здраве", към НЦООЗ, Министерство на здравеопазването[/b]

Искаме:

1.  Да приемат проектонаредба N 26, за здравословно хранене на учениците, така както е предложена за промени от експертите от НЦООЗ

2. Да въведат задължителни образователни модули в училищата за здравословното хранене и спорт на учениците, за да образоват и информират децата ни, да продължат нашето възпитание.
А не промивайки им мозъците с реклами, да им навират насила в устите тия пластмасови оцветени химии, и да си пъхат в джобовете парите спечелени за сметка на децата ни.

# 77
  • Мнения: 2 401
Да, ако се промени заглавието ще е по-добре. Или пък, ако не е възможно вече, да се отвори и нова с линк към тази. Иначе от моята тема в детския форум бях пуснала линк насам.

# 78
  • Мнения: 3 835
Не знам какво да ви кажа, според мен не да се мести темата, не да се сменя заглавието, то не случайно е такова Laughing Wink, а по-скоро пуснете и вие такива теми, по този проблем, като пуснете линк насам. Струва ми се по-разумно и може би ще даде по-голям резултат. Задачата ни е натиск и шум, интересите на другите не ни интересуват, това дето го искаме, е абсолютно задължение на държавата. Това, което се случва сега не само е в нарушение здравето на децата ни, не само очевидно е в нечии частни интереси, производители, прекупвачи, търговци, но и самата държава си го е декларирала и признала с всевъзможните му там стратегии и планове за решаване на проблема с нездравословното хранене на децата.  Тая наредба е именно подизпълнителен акт на тия им писания, иначе те са просто безсмислени хартийки. Изобщо не искам и да им чета стратегиите, искам наредба, та РИОКОЗ да могат да отидат в у-щето и да изчистят училището от боклуците.

# 79
  • Мнения: 3 835
Направо ще си пусна поста и тук, от една друга тема, понеже и там естествено се повдигна въпроса за домашното възпитание. Много хора бъркат нещата, не са виновни, тя самата държава така удобно ни внушава подобни глупости, а ние още по-удобно й се връзваме. Домашното възпитание на децата ни, няма нищо общо с държавните задължения към децата на държавата.


"Естествено, че трябва да възпитаваме и обясняваме на децата си, мисля, че ясно съм го написала в първия си пост. Ролята на семейството, възпитанието в него е огромна, но тук става дума за друго нещо, ролята на училището, като продължение на домашното възпитание, затвърждаващо домашното възпитание и самото то, училището, възпитаващо като институция!!! А не както е сега, рушащо наученото и възпитаното в къщи. Детето ми отива чисто и с абсолютна вяра в училището, смятайки всичко видяно и научено там за правилното. Как да му обясня, че тези неща са наистина нездравословни за него, така както аз съм я учила, но въпреки това пребогато й се предлагат в училището, не просто между другото, а изложени на първа линия!? Кой е прав сега и казва истината, аз, родителя или училището като държавна институция, на която пак аз съм я научила да вярва и да уважава?! Как да й обясня, че някои неща в училището не са чак толкова правилни, даже напротив, направо са си лоши. Та нали това училище освен да й налива знания в главата, трябва и да я образова в по-общ план, да я възпитава в правилно и неправилно, в добро и не толкова добро. Училището е държавна институция и то има за задължение да възпитава децата ни и да се грижи за тях във всяко отношение, а не само да им налива знания. Държавата не следва да се интересува какво е полученото възпитание на детето в къщи, това не може да й служи като оправдание, тя си има ясни задължения към децата на държавата си, защото те са нейния капитал. Тези деца утре ще работят, ще създават икономиката й, ще създават на свой ред семейства и деца. Децата са нейния основен капитал и затова има отговорности и задължения към тях, да ги пази, образова, възпитава. Държавните закони и изисквания в това отношение са над семейните, защото държавата защитава интересите на нацията като цяло, когато въпросните боклуци са забранени в училищата, това ще възпитава не само децата, а и самите родители."

http://mama.btv.bg/forum/viewtopic.php?p=1129570#1129570

Последна редакция: сб, 04 апр 2009, 00:17 от teo7777

# 80
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
http://dnes.dir.bg/2009/04/04/news4246478.html

# 81
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148

тъкмо мислех и аз да го пусна...
Потресаващо е. И много страховито. И 2-те ми деца обичат вафли  Confused

# 82
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
И се чудя - защо не казват кои вафли, а само пускат мухата - много е гадно това.

# 83
  • Мнения: 2 401
Сега е момента да вдигнем вой до небесата.
Освен последните адреси, които е дала Тео, да  напълним и тази пощенска кутийка: press@mh.government.bg

# 84
  • Мнения: 1 167
Е кога ще кажат кои са тия вафли?

# 85
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Е кога ще кажат кои са тия вафли?

Кога ли  newsm78  - може и да не кажат.

# 86
  • Мнения: 3 835
Сега е момента да вдигнем вой до небесата.
Освен последните адреси, които е дала Тео, да  напълним и тази пощенска кутийка: press@mh.government.bg


Да ви кажа и аз мисля, че баш сега е момента. Аз писах на Часът на мама, като предложих да направят предаване, дадох им телефоните и на експертите от НЦООЗ, на Дора Овчарова, като идея за гости по проблема, нали са и автори на наредбата и са много, много наясно с проблема изобщо. Пуснала съм и тема там, пуснах линка тук. Каквото се сещам и успявам да намеря време, правя. Ако и вие дадете по едно рамо, като нищо ще успеем. Hug

# 87
  • София
  • Мнения: 5 191
СЕГА Е МОМЕНТА!!!!!!!!!! С ТЕХНИТЕ ВАФЛИ - ПО ТЕХНИТЕ ГЛАВИ! 
Обаче много бързо забравихме и афла-токсините във фъстъците, а вафлите доста фъстъчки имат...

За Часът на мама - браво! Но им се обади лично сега, след като са прочели.

# 88
  • Мнения: 3 835
Oх, само тия вафли да бяха?!? Кой ги знае, кой от всички денонощно рекламирани боклуци ще е този път!

За Часът на мама - браво! Но им се обади лично сега, след като са прочели.

Откъде да ги знам дали са прочели, обаждам се одма, ама не видях телефон? Дай го! Hug

# 89
  • Мнения: 3 835
Е кога ще кажат кои са тия вафли?

Кога ли  newsm78  - може и да не кажат.

РИОКОЗ трябвало да проверят, да изследват, да са сигурни в подадения сигнал, че е вярно инфото, и тогава щяли да кажат името на вафлата. Ама РИОКОЗ - София, днес казаха, че тях сигнала не ги касаел, щото вафлите не били произвеждани в София, та загубиха време да търсят РИОКОЗ дето ги касае, та те сега трябва да проверяват. В това време тоя боклук си седи в търговската мрежа и децата сладко си го хапват, дето не са слушали новините. А пък колко са си го хапвали сладко преди това, а пък в училищата що деца са си хапнали?!

# 90
  • Мнения: 3 835
Сега е момента да вдигнем вой до небесата.
Освен последните адреси, които е дала Тео, да  напълним и тази пощенска кутийка: press@mh.government.bg


Написах следното:

"Kато родител на ученик, очаквам и се надявам да се случи следното:

1. Да се приеме проектонаредба N 26, за здравословно хранене на учениците, така както е предложена за промени от експертите от НЦООЗ.

2. Да  се въведат задължителни образователни модули в училищата за здравословното хранене + спорт, с цел да се образоват и информират децата ни. Така както има задължителен образователен модул "безопасност на улицата", например.

С една дума, очакваме държавата да изпълни задълженията си към децата, и поне на територията на училищата да опазва тяхното здраве и то да бъде основен приоритет в политиката водена от държавните институции, каквото е и училището. Училището е държавна институция, и като такава трябва да следва политиката на държавата, която пази и се грижи за нацията като цяло, а първи и основен приоритет на нацията ни са децата й! Няма никаква логика, именно държавата да защитава на първо място интереса на разни търговци, пред този на децата на държавата, които са неин основен капитал. Това е в нарушение на всичките й закони, защитаващи националните ни интереси. Ние, родителите, поверяваме децата си на училището, вярвайки, че това е отговорна и законосъобразна институция, за която плащаме и данъци, за да е именно такава. Всичко останало, което е в противовес на нашите и на децата ни интереси, считаме, че обслужва частни ползи, и по неизвестни на нас причини, нарушава нашите интереси и тези на децата ни.
Надяваме се в най-скоро време да бъдат намерени механизмите за изпълнението на исканията ни!"

Подписах се с имена и координати.

# 91
  • Мнения: 288
Мнооого "приятна" тема.... Ще я изчета в последствие .... по препоръка на съфорумка .... Сигурно и аз не съм добре, но ще се оправим ... някои някога, аз никога...

teo7777 и аз бих се подписала под подобно искане ...

Иначе, за вафличките - какво да кажат .... Каквото и да кажат - все тая, днес вафли, утре дъвки, близалки и т.н, имаше и мляко и какво ли не .... Проблемът е в контрола на влаганите суровини и крайния продукт... т.е. липсата на контрол и липсата на санкции, ако те хванат ..., ама може и да не те хванат! Та да кажат: "Тези вафли да се консумират в малки количества, съдържат опасни за здравето съставки. Изяждането на цяла вафла води до сериозни увреждания" А тези, които са яли или давали на децата си - какво да правят... да ги изплюят ли??? Колко ли боклук сме налапали, въпреки "пазенето" и "четенето" на етикети и т.н.??? Здраве да е!

Лека нощ    Hug

# 92
  • Мнения: 3 835
Пускам пак на Дора Овчарова от НЦООЗ към МЗ координатите, понеже ОП се чуди да не съм ги сбъркала напред в темата, нямам време да проверявам, затова пак ги пускам.

Говорила съм с Овчарова на този телефон: 80 56 256

Мейла е:
d.ovcharova@ncphp.government.bg

от него получих Проектонаредбата за промени към наредба N 26

# 93
  • Мнения: 3 835
Мнооого "приятна" тема.... Ще я изчета в последствие .... по препоръка на съфорумка .... Сигурно и аз не съм добре, но ще се оправим ... някои някога, аз никога...


Ааааа, аз имам претенции да съм си много добре. Joy

Може ли някой да съчини тези искания като писмо, и ще го внеса до Министъра на здравеопазването и до Министъра на образованието Hug  Че на мен вече от съчинения и писания ми става зле.

Последна редакция: пн, 06 апр 2009, 12:30 от teo7777

# 94
  • София
  • Мнения: 5 191
http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=445&home=true Влезте тук, можете да напишете мейл направо на Министъра и евентуално да отговори...


"Министър Желев отговаря на вашите въпроси"

# 95
  • Мнения: 3 835
http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=445&home=true Влезте тук, можете да напишете мейл направо на Министъра и евентуално да отговори...

"Министър Желев отговаря на вашите въпроси"

Ама на мен с този линк ми започва темата, нали там първо писах. Laughing Оттам започнаха моите ходения по мъките и прехвърлянията ми по всевъзможни комисии и институции. Ама това е защото сме малко дето пишем, я ако задръстим тази пощенска кутия с писма, дали пък няма да ни обърнат внимание, М?! 

Хайде, пишете! Praynig Hug

# 96
  • Мнения: 288
Браво на девойките за линка! И аз съм участник в запълването на кутията на г-н Желев, какъвто и министър да е той /съжалявам за невежеството си  Embarassed/ Участвам и ще участвам с удоволствие във всички подобни начинания, до нормализиране на положението... Защото съм убедена, че малките деца могат да се "спасят" от боклучави храни, единствено ако не са им пред очите, а това да им ги навират постоянно и повсеместно не води до нищо добро, само до обезсмисляне грижите на родителите и обърква ценностите на самите дечица ... И без това достатъчно объркани от "системата" ДГ, у-ще, ТВ, лудница по улици, пълни тротоари с коли /а ние да им обясняваме, че по улицата не се ходи, тя е за колите.../, паркове и градинки, окичени с боклук и кучешки аки .... И да не забравя да уточня, че аз съм оптимист по душа ...  Grinning

Успех и давайте още пощенски кутии, да пишем, да има с какво да си разнообразяват четенето на вестници г-да министрите и всякъкви др служители /на народа..../

# 97
  • Мнения: 3 835
Браво на девойките за линка! И аз съм участник в запълването на кутията на г-н Желев, какъвто и министър да е той /съжалявам за невежеството си  Embarassed/ Участвам и ще участвам с удоволствие във всички подобни начинания, до нормализиране на положението... Защото съм убедена, че малките деца могат да се "спасят" от боклучави храни, единствено ако не са им пред очите, а това да им ги навират постоянно и повсеместно не води до нищо добро, само до обезсмисляне грижите на родителите и обърква ценностите на самите дечица ...

Toчно така, много правилно си го казала! Hug Желев е министър на здравеопазването. Grinning

Пак, събрани на едно място,

Мейли за задръстване и телефони: Mr. Green

Министър Желев:

http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=445&home=true

Телефони на Комисията по здравеопазването: 987 46 49, 987 15 31, 939 21 86 (от тях, както се оказа много зависи, в сега обсъждания за промени закон за здравеопазването, трябвало да се вмъкне някаква точка за приемането на наредбата, за да можела после да бъде приета Crazy)

Държавен експерт д-р Христина Николова от Министерство на здравеопазването, отдел "Опазване на общественото здраве" 9301266, мейл: hmileva@mh.government.bg


d.ovcharova@ncphp.government.bg - авторите на наредбата

Н.с. I ст. Дора Овчарова, лаборатория "Хранене и обществено здраве", към Национален център за опазване на общественото здраве, към Министерство на здравеопазването

РИОКОЗ - дежурни инспектори - 8130443
Обаждайте се смело, ако не сте доволни и имате каквито и да е притеснения към храненето на децата ви в детските градини и училищата, към лавките в училищата. Много са любезни и точни инспекторите от РИОКОЗ, впечатлена съм от отзивчивостта им и бързата им реакция, а и нормално отношение и разбиране към проблемите.


ОП да допълва списъка. Grinning

# 98
  • Мнения: 3 835
Ох, нямам нерви вече тука.

http://mama.btv.bg/forum/viewtopic.php?p=1139183#1139183

Навиците за здравословно хранене се възпитавали само в къщи, само родителите били отговорни, аз викам направо цигари и алкохол да им предлагаме в училище, хем няма да се крият по пушкомите, хем няма да излизат от двора на училището, каквото сме ги научлили в къщи до 7г., това е, от там нататък да ги пускаме да се оправят, каквото научили, научили. ooooh!

# 99
  • Мнения: 288
Ееехххх, супер логично изказване няма що.... /имам предвид това от линка/. Всички възрастни знаем за вредата от едно или друго нещо и пак се изкушаваме, понякога ... Мисля, че е прекалено да изискваме, а и да очакваме децата да са безпогрешни и "устойчиви" ... Разбира се, че много се влияят едно от друго ... Винаги има различия в представите ни за добра храна, може да се направи понякога и компромис, но драстични и постоянни отклонения са просто съсипващи ... Сигурна съм, че и моите деца могат да изядат боклука, с който се хранят някои други, ако ги оставя "да се оправят сами"... За това съм до тях, да им помагам в избора и да им помогна да си "изработят" собствени хранителни навици... За сега успявам, без рев, без забрани, без дърпане за ръка и подобни... Но умишлено страня и избягвам всякакви близки срещи  с деца на родители, с "другите" разбирания... Знам, че звучи дискриминационно  Simple Smile, но това е положението...

Признавам, не съм щраус с главата в пясъка, не отричам проблема, нито ще забраня производството на боклучави неща... Това, за което ще се боря до край е търговците, да не се натрапват и буквално изнудват под принуда децата ми с подобни боклуци ... Така те "плюят" на цялото ни усилие да възпитаме здрави и отговорни деца! Много е лесно да рушиш, обратното е трудно, а за някои дори невъзможно. И дори, ако единствения изход от положението е да се затворят лафките в у/щата - съм за! По-добре нищо, отколкото боклук и да не ми обясняват как дете на 6-7-8 год е толкова "желязно", че да гледа безучастно как половината деца от класа хрупат цветни, сладко-солени пърженийки, целите омазани с шоколад, пиещи сок, след сок пък било то и със сгъваема сламка...  За сега, при наличието на лафките, със сегашния им "асортимент" моето решение на проблема е - никакви джобни пари ... /храна и вода - от къщи/. Глупаво решение, насочено срещу глупави печалбари ... Сигурна съм, че ще мога да обясня на децата си мотивите, които са ме принудили да го направя... И ако има повече хора с подобни глупави, но неизбежни решения в у-щето на децата ми - лафките сами ще затворят, поради липса на оборот /нищо, че боклуците са с трайност по 1-2 години.../.

Голям философ съм  Grinning, ама дано да успеем да се преборим с/у управниците, че не ми се мисли за след две години, какво ни чака в първи клас.... Ще пусна тема "В кое у-ще са децата, които не ядат боклук?"...  Joy

# 100
  • София
  • Мнения: 5 191
А пусни де? Стиска ли ти? Simple Smile То и в тази тема сме няколко човека...

# 101
  • Мнения: 288
Стиска, не стиска - ще го направя....  Joy а вие ще помагате да се измия от "оплюването" от други съфорумки.... Приготвям си сапун за след година - две... Laughing

Приятен ден, момичета   Hug

# 102
  • Мнения: 3 835
Eй това нахвърлях набързо като текст, понеже искам все пак да се промени нещо, а не да си останем само с писания и недоволство по форумите. Нямам точно идея какво да правя, най-малкото смятам да си го разпечатам и да събера подписи, после да го внеса до адресатите.
Разбира се текста подлежи на всякакви корекции от ваша страна, можете да го ползвате както ви хрумне, преправяте, допълвате и правите каквото сметнете, че ще помогне за идеята ни. ОП ми се обади, че иска да допълни някои точки и да е по-кратко.Hug



ДО Г-Н ЖЕЛЕВ
МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

ДО Г-Н ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ
МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО

С КОПИЕ:
ДО КОМИСИЯТА ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

ДО КОМИСИЯТА ПО ОБРАЗОВАНИЕ

ДО Г-ЖА ГЕРГАНА ГРЪНЧАРОВА
МИНИСТЪР ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ




УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР,

Обръщаме се към Вас във връзка със следните проблеми:
Предлагането на територията на училищата на голямо разнообразие от нездравословни хранителни продукти, като зрънчовци, чипсове, снаксове, най-различни захарни изделия като близалки и вафлички, всевъзможни оцветени желирани бомбони, подсладени газирани напитки, които не са на плодова или зеленчукова основа, високо маслени и мазни тестени храни.
Това предизвиква нашето възмущение и голямо притеснение по отношение на здравословното хранене на децата ни и упражнявания контрол в училищата. Считаме, че в момента в България няма контрол, нито условия за здравословно хранене на учениците. Настояваме и се обръщаме към Вас за съдействие, заедно с общите ни усилия, на родители, на учители, лекари и законодатели да променим настоящето положение. Броят на децата между 7 и 19 години с наднормено тегло е много голям, на това сме свидетели всички, и  проблемите се задълбочават с всяка изминала година. Много деца направо страдат от затлъстяване, което предразполага към влошаване на здравословното им състояние и към различни заболявания. Широкото разпространение на свръхтегло и затлъстяване сред децата и юношите е свързано с нездравословен модел на хранене и ниска физическа активност. В голямата си част тези проблеми се дължат на мащабните медиини кампании, рекламиращи денонощно всевъзможни шарени и лъскави „неустоими” лакомства, срещу които ние родителите с огромни усилия успяваме да се преборим и да опазим децата си от тяхната прекомерна употреба. Предлагането им на училищна територия и то в такова голямо разнообразие и изобилие, вече наистина ни идва в повече и категорично смятаме, че това не само е вредно и неправилно, не е в интерес на здравето на децата ни, но и буквално е равносилно на насилствено предлагане и пъхане в ръцете на децата на тези продукти. Това е и неуважение към нашите усилия да възпитаваме децата си в здравословен модел на хранене и да ги предпазим от вредни хранителни навици. Реалността и случващото се в училищата е и в абсолютно противоречие с  Националната здравна стратегия 2008-2013 г., Националния план за действие "Храни и хранене”, както и Националните седмици за борба против затлъстяването на учениците от 7 до 19 години.
Надяваме се, че освен отчети, планове за действие и проекти на тема затлъстяване, най-накрая законите ще се приложат и на практика в училищата и строго ще се следи и контролира спазването им.

Kато родители настояваме да се приложи в практиката следния модел, който е и в основата на всичките ни Национални документи:

„РОЛЯТА НА УЧИЛИЩЕТО ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВЕН МОДЕЛ НА ХРАНЕНЕ И ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ ПРИ ДЕЦАТА”

За да бъде приложен този модел в училищата, настояваме:

1. Да се приеме предложената Проектонаредба за промени и изменения към Наредба N 26, за здравословно хранене на учениците от 7 до 19 год., така както е предложена за промени от експертите от НЦООЗ, от отдел  "Хранене и обществено здраве".

2. Да  се въведат задължителни образователни модули в училищата за здравословен модел на хранене и физическа активност при децата, с цел да се повиши културата им по въпроса, образоваността и коректната им информираност. Образователните модули и часове да бъдат организирани и провеждани на базата на програми за здравно образование на децата и учениците, на специални програми за правилно хранене и на програми за превенция на отклоненията в хранителното поведение.

Детските градини и училищата могат да играят решаваща роля в създаването на здравословен модел на хранене на децата, който ефективно да допринесе за общото подобряване на храненето и здравето им. Голямо значение има и адекватната информираност на децата по въпросите на храненето, което най-ефективно може да се реализира чрез въвеждането на специално обучение по здравословно хранене още от най-ранна възраст, включително с въвеждането на подходяща информация чрез различни предмети в училищната програма и игрови занимания в детските градини.
Училището като държавна институция е редно да прилага и следва  Националните политики по отношение възпитанието и образованието на децата в здравословно хранене и физическо възпитание, логично е именно в училището тези политики да намерят своето практическо приложение като модел на възпитание, грижа и отговорност към подрастващите.
Мерките, които предлагаме и настояваме да бъдат взети са и част от общата политика на страните от ЕС в тази област. Ограничаването на затлъстяването е основна задача във всички стратегии, свързани с храненето и здравето, приети от Европейския съюз през последните години. Платформата на ЕС за храненето, физическата активност и здравето от 2005, Бялата книга за стратегията на Европа за храненето, свръхтеглото и затлъстяването, свързани със здравето. Световната здравна организация организира Европейска Министерска конференция за противодействие на затлъстяването през 2006 г. в Истанбул, на която беше приет меморандум от правителствата на всички европейски страни за предприемане на активни мерки за борба със затлъстяването.

Надяваме се и разчитаме на бързи и ефективни действия по повдигнатите от нас проблеми.

С уважение:

# 103
  • Мнения: 2 401
Тео, както винаги прекрасно си го написала, наистина е по-добре да го съкратим обаче, за да има по-голяма тежест, чисто психологически. Почти съм сигурна, че с т. 2 няма да постигнем особен резултат, но дано поне приемат наредбата.
Бтв преди малко пуснах поредната възмутителна тема в детския подфорум, за зелено училище порядъчно полято с бира и редбул.   Sick

# 104
  • Мнения: 3 835
Тео, както винаги прекрасно си го написала, наистина е по-добре да го съкратим обаче, за да има по-голяма тежест, чисто психологически. Почти съм сигурна, че с т. 2 няма да постигнем особен резултат, но дано поне приемат наредбата.
Бтв преди малко пуснах поредната възмутителна тема в детския подфорум, за зелено училище порядъчно полято с бира и редбул.   Sick

Аааааа не, ако знаеш как държа на т.2, моля ти се, само с точка 1, забраната, нищо не правим. Tired

Какво за БТВ, нищо не разбрах?

# 105
  • Мнения: 2 401
Тео, както винаги прекрасно си го написала, наистина е по-добре да го съкратим обаче, за да има по-голяма тежест, чисто психологически. Почти съм сигурна, че с т. 2 няма да постигнем особен резултат, но дано поне приемат наредбата.
Бтв преди малко пуснах поредната възмутителна тема в детския подфорум, за зелено училище порядъчно полято с бира и редбул.   Sick

Аааааа не, ако знаеш как държа на т.2, моля ти се, само с точка 1, забраната, нищо не правим. Tired

Какво за БТВ, нищо не разбрах?

бтв=btw, демек между другото  Simple Smile, изобщо не се сетих за аналогията с  телевизията  Simple Smile
Верно е, че си требе превенция, просто си представям как ще реагират другарите на това предложение.

# 106
  • Мнения: 3 835

бтв=btw, демек между другото  Simple Smile, изобщо не се сетих за аналогията с  телевизията  Simple Smile
Верно е, че си требе превенция, просто си представям как ще реагират другарите на това предложение.

Бтв, утрепа ме! Laughing Ама, аз съм върл противник на забраните сами по себе си, забранявам това, няма, не може, толкоз, на децата по този начин нищо не им стига до главите, точно обратното, всички знаем, че забраненото е най-интересно и привлекателно. Не му ли го обясниш, разясниш и то по възможно най-достъпния и лесен за възприемане начин, да му влезне в главата, да го проумее, то по-добре да не забраняваш изобщо, щото по-лошо става.

Пусни линк де, към бирата и редбула!

# 107
  • Мнения: 2 401
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=387492.0

И тука подобни банални  реплики..  Laughing

# 108
  • Мнения: 3 835

А Вашата отговорност за поведението на децата Ви къде е ? Друг е виновен ,че те така са възпитани.

Toва да не е дегизираната гимназиална учителка Йовка, с която водя отчаян опит за диалог в една друга тема! Joy

# 109
  • София
  • Мнения: 5 191
Тео, трудът ти е огромен и с този текст и като цяло! Благодарим ти ! Позволих си някои допълнения,съкращения, дооформяне, кажете за още  Simple Smile! Точка 3 нали е идеологически едно цяло с първите две?



До г-н Евгений Желев
МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

До г-н Даниел Вълчев
МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО

До Съвет за електронни медии

С КОПИЕ:
До Комисията по здравеопазване

До Комисията по образование

До г-жа Гергана Грънчарова
МИНИСТЪР ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

До българските медии

   Дами и господа,

   Обръщаме се към Вас във връзка с опасността за здравето на българските деца, причинена от консумирането на вредни продукти и липсата на култура  на здравословно хранене.

   На територията на училищата се предлага голямо разнообразие от вредни хранителни продукти, като зрънчовци, чипсове, снаксове,  захарни изделия като близалки, вафлички,  желирани бонбони, мазни пържени тестени храни, изкуствени газирани напитки (които не са на плодова или зеленчукова основа), напитки със стимуланти (напр. кока-кола, кафе, ред бул...) . Децата ни стават жертви на мащабни медийни кампании, рекламиращи денонощно и навсякъде шарени и лъскави, „неустоими” лакомства. Отивайки на куклен театър или детски клуб, получават на изхода подарък - желирани бонбони и вафла... Вредните продукти се запечатват в детските глави в следствие на рекламите като положителни, здравословни образи, което е недопустимо. Обществото буквално насилственото им слага тези продукти в ръцете. Това е неуважение към нашите усилия да възпитаваме децата си в здравословен модел на хранене и да ги предпазим от вредни хранителни навици.

   Случващото се с децата на България е в абсолютно противоречие с  Националната здравна стратегия 2008-2013 г., Националния план за действие "Храни и хранене”, както и Националните седмици за борба против затлъстяването на учениците от 7 до 19 години. Нашите предложения са в  духа на общата политика на Европейския съюз в тази област. Например ограничаването на затлъстяването е основна задача във всички стратегии, свързани с храненето и здравето.


   Kато родители се надяваме да се приложи в практиката модела, заложен в основата на всичките ни Национални документи за „РОЛЯТА НА УЧИЛИЩЕТО ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВЕН МОДЕЛ НА ХРАНЕНЕ И ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ ПРИ ДЕЦАТА”

   Настояваме:

   1.Да се приеме предложената Проектонаредба за промени и изменения към Наредба N 26, за здравословно хранене на учениците от 7 до 19 год., така както е предложена за промени от експертите от НЦООЗ, от отдел  "Хранене и обществено здраве".

   2. Да  се въведат задължителни образователни модули в училищата за здравословен модел на хранене и за физическа активност при децата. Тези часове да бъдат  провеждани на базата на програми за здравно образование, за правилно хранене и превенция на отклоненията в хранителното поведение. Да се предлага подобна информация чрез игрови занимания и в детските градини.

   3. Да се забранят рекламите на вредни "храни" на територията на училища, учебни центрове, детски клубове и т.н. и в телевизионното време около детските програми. Да не се допускат до рекламното пространство реклами на вредни продукти, които са с участието на деца и/или адресирани до деца.



   Надяваме се и разчитаме на бързи и ефективни действия по нашите предложения, за да бъде по-здрава българската нация!

С уважение:

ПП направих корекциите от Тео.

Последна редакция: пт, 10 апр 2009, 22:42 от ОП

# 110
  • Мнения: 4 392
Следя ви, но ще ви чета по- късно.
И аз съм за забрана на боклуците и няма да се дам без бой.
Ще помагам с каквото мога. Grinning  bouquet
Основно обаче трябва да се отделят пари за ПРОСВЕЩЕНИЕ!! В училищата трябва да се изнасят семинари и т.н. за здравословно хранене, лична отговорност относно здравето  и т.н.

За сокчето с 14 Е-та четохте ли/ вижте  на последните ми публикации/ ?
Много съм набрала . #2gunfire

Последна редакция: пт, 10 апр 2009, 10:28 от Спиролина на орторексичния галактически кон

# 111
  • Мнения: 2 176
Браво за инициативата, момичета.   bouquet

Текстът на ОП е добре формулиран и без излишни подробности. Фермани няма нужда да се пишат, никой няма да ги чете. Важното е накратко да се опише ситуацията. А у нас е направо плачевно..  Confused

И в друга тема съм писала за Канада - там се проверява какво си носят децата от вкъщи за храна, всичко нездравословно се вади от пликчето - държат ги гладни, но не им дават да се тъпчат с боклуци...
Опитът на социални държави едва ли ще промени ситуацията у нас, но няма лошо поне да опитаме до някъде да спрем алчността. Въпреки че монополистите винаги имат лоби на по-високо ниво, а мафиите никой никъде не е успял да ги спре...  Whistling

# 112
  • Мнения: 3 835
ОП, супер е! И точка 3 много добре! Peace

Само тази точка е по-правилно така да се каже, понеже предложения текст за наредба няма номер и е проект всъщност, затова проектонаредба или проект за наредба и т.н...

1. Да се приеме предложената Проектонаредба за промени и изменения към Наредба N 26, за здравословно хранене на учениците от 7 до 19 год., така както е предложена за промени от експертите от НЦООЗ, от отдел  "Хранене и обществено здраве".

И в този абзац, няма ли да е по-добре пак да отбележим, че става дума за предлагането на училищна територия, защото е наивно да смятаме, че ще ги забранят за продажба изобщо навсякъде. Може би нещо такова:

Свободната продажба на нездравословни продукти на училищна територия, в детските клубове и центрове, и запечатването им като рекламни образи е равносилно на насилственото  пъхане на тези продукти в ръцете на децата . Това е и неуважение към нашите усилия да възпитаваме децата си в здравословен модел на хранене и да ги предпазим от вредни хранителни навици.


Следя ви, но ще ви чета по- късно.
И аз съм за забрана на боклуците и няма да се дам без бой.
Ще помагам с каквото мога. Grinning  bouquet
Основно обаче трябва да се отделят пари за ПРОСВЕЩЕНИЕ!! В училищата трябва да се изнасят семинари и т.н. за здравословно хранене, лична отговорност относно здравето  и т.н.

За сокчето с 14 Е-та четохте ли/ вижте ми на последните публикации/ ?
Много съм набрала . #2gunfire

 Grinning Hug Ще прочета непременно за сокчетата!  bouquet

# 113
  • Мнения: 4 392
ОП, а какво ще кажеш да го разпратим и на хората от онзи списък?
Вместо да им пускаме гневни мейли, директно писмото.. Laughing


 teo7777  Hug Heart Eyes
Откъде намираш сили за още? Да не си извънземна? Grinning

Поздравление на участващите в създаването на писмото. Супер е!

# 114
  • Мнения: 2 401
ОП, а какво ще кажеш да го разпратим и на хората от онзи списък?
Вместо да им пускаме гневни мейли, директно писмото.. Laughing


 teo7777  Hug Heart Eyes
Откъде намираш сили за още? Да не си извънземна? Grinning

Поздравление на участващите в създаването на писмото. Супер е!

Особена някаква жилка има тая мацка Тео, отдавна съм я заподозряла.  Simple Smile
Много, ама много ми хареса предложената т. 3.   
И да, как да го направим така, че да не създадем у господата впечатлението, че  тези идеи са плод на напъните на две-три луди калинки? Добре е да стане ясно, че не сме само две-три и до утре няма да ни е минало..
 А писмото задължително трябва да бъде  в Сс до няколко медии.

# 115
  • Мнения: 3 835
teo7777  Hug Heart Eyes
Откъде намираш сили за още? Да не си извънземна? Grinning

Черпя сили от космоса! Mr. Green Еее, ама и ти сега, защо ме издаваш на земляните? Laughing

Страхотна идея да пращаме директно писмото на мейлите, ще го направим! Heart Eyes Hug

, сега отивам да чета.

# 116
  • Мнения: 2 652
Аз понеже съм по протоколите ще вметна само, че Герганка се омъжи и вече е Паси. Всичко друго е чудно.

# 117
  • Мнения: 3 835
Аз понеже съм по протоколите ще вметна само, че Герганка се омъжи и вече е Паси. Всичко друго е чудно.

 Joy Joy Joy

Златна си, редакция веднагически, по мъж я записваме! Laughing

# 118
  • Мнения: 2 652
Мани, нали ги знаеш какви са докачливи. И още нещо, ма да не кажете, че съм дребнава - ако адресатите най-горе са дясно центрирани, най-долу "С уважение" също трябва да е отдясно. Или всичко да е у лево най-добре. По-краткият вариант, иначе, е по-лесно четим.

Това само да попитам петиция ли ще става?

Последна редакция: пт, 10 апр 2009, 22:43 от Grace'

# 119
  • София
  • Мнения: 5 191
Редактирах т. 3, второто изречение, имаше обърканост.

# 120
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Браво за инициативата! Ще следя темата.

# 121
  • Мнения: 3 835
Това само да попитам петиция ли ще става?

Имаше един виц, дето накрая ехото вдигало рамене, нали се сещаш, като не знаеш какво да кажеш, та и ние така! Laughing Идея си нямаме, смятаме да разпечатваме, да събираме подписи, може и като петиция да го пуснем, да пускаме текста на мейлите, крайната цел е обаче писмото да се внесе официално, защото иначе няма смисъл, щом си протоколчик, знаеш. Лошото в цялата работа е, че не знаем с какво време разполагаме, може и чак след изборите да е, а може и да трябва да бързаме, защото тая наредба е свързана с проектозакона за здравеопазването, който е внесен, ама никой не знае дали ще мине преди изборите или не. Абе куче влачи рейс, нали разбираш!

# 122
  • Мнения: 4 392
Тео, то си е готова петиция почти. Направо го пускай.  LaughingТи си професионалистка вече. Peace  bouquet

Или да изчакаме отговорите, а?

# 123
  • Мнения: 3 835

Абе мани, то това си е и задължение! Нали съм изтипосала там един ферман за петициите, що били?!, та сега не смея да пусна петиция, дето не е изгризана всяка буква в нея. Joy ОП да я пуска, аз ще се правя на храстче! Иначе името си прежалвам за каузата, ще се пиша там като автор и т.н...., ако трябва. Sunglasses Laughing

# 124
  • Мнения: 2 176
Тео, ОП и другите пишещи,
няма нужда от детайлизиране - текстът е добър и не е двусмислен!

Действайте!
Никой не очква да е съвършено всичко - кратко, ясно  - и написано на роден език.. Simple Smile
При това вие сте перфектни!   bouquet

# 125
  • Мнения: 1 896
Момичета,
Страхотни сте!
Тео, шапка ти свалям за хъса, усилията и ума.
Ще се включа също с едно предложение - вместо този текст да се пуска като петиция, която ще се подписва неизвестно колко дълго време и не се знае дали ще предизвика нужното внимание сред всички други подобни, може всеки желаещ да го подпише и прати от собствения си мейл. Тоест вместо 300 подписа, да имаме 300 изпратени писма от личните мейли на подателите.
Знам, че има много активистки организации, които така процедират - постват на сайтовете си по някое подобно добре подготвено писмо и адрес, на който всеки заинтересуван да подкрепи кампанията им може да го прати. Естествено индивидуални вариации са добре дошли, но така или иначе е по-лесно, когато имаш един готов базов текст. Пълната пощенска кутия говори много по-добре от някаква петиция някъде си. А подобния текст на писмата показва, че става дума за организирано усилие.
Ако се съгласите с тоя вариант, веднага пращам на всичките посочени на предната страница адреси. Може дори да пуснем отделна тема само с предложения текст на писмото и адресите за пращане. Текстът не е лошо да е малко по-кратък, защото толкоз дълъг няма да го прочетат, за жалост. Ако искате може да има дълъг и кратък вариант - някои да пращат единия, други другия.
Също смятам да блогна по темата, когато остане минутка свободна. Тези от вас, които имат блогове, предлагам да го направите също - блоговете доста се четат от журналисти от мейнстрийм медиите и въобще информацията от тях се разпространява по най-различни начини.
Тео страхотно е разработила идеята и няма начин да не успеем!   bouquet

# 126
  • Мнения: 4 414
Ще се включа също с едно предложение - вместо този текст да се пуска като петиция, която ще се подписва неизвестно колко дълго време и не се знае дали ще предизвика нужното внимание сред всички други подобни, може всеки желаещ да го подпише и прати от собствения си мейл. Тоест вместо 300 подписа, да имаме 300 изпратени писма от личните мейли на подателите.
много ми хареса тази идея! аз имам и няколко мейла:)

п.п. Не влизам в клюкарника. Много благодаря на ОП, че ме светна за темата  bouquet

# 127
  • Linz
  • Мнения: 11 619
п.п. Не влизам в клюкарника. Много благодаря на ОП, че ме светна за темата  bouquet

# 128
  • Мнения: 3 835
Ще се включа също с едно предложение - вместо този текст да се пуска като петиция, която ще се подписва неизвестно колко дълго време и не се знае дали ще предизвика нужното внимание сред всички други подобни, може всеки желаещ да го подпише и прати от собствения си мейл. Тоест вместо 300 подписа, да имаме 300 изпратени писма от личните мейли на подателите.
Знам, че има много активистки организации, които така процедират - постват на сайтовете си по някое подобно добре подготвено писмо и адрес, на който всеки заинтересуван да подкрепи кампанията им може да го прати. Естествено индивидуални вариации са добре дошли, но така или иначе е по-лесно, когато имаш един готов базов текст. Пълната пощенска кутия говори много по-добре от някаква петиция някъде си. А подобния текст на писмата показва, че става дума за организирано усилие.
Ако се съгласите с тоя вариант, веднага пращам на всичките посочени на предната страница адреси. Може дори да пуснем отделна тема само с предложения текст на писмото и адресите за пращане. Текстът не е лошо да е малко по-кратък, защото толкоз дълъг няма да го прочетат, за жалост. Ако искате може да има дълъг и кратък вариант - някои да пращат единия, други другия.
Също смятам да блогна по темата, когато остане минутка свободна. Тези от вас, които имат блогове, предлагам да го направите също - блоговете доста се четат от журналисти от мейнстрийм медиите и въобще информацията от тях се разпространява по най-различни начини.

Абсолютно подкрепям идеята! Peace Hug Точно това бяха и моите чуденки дали да пускаме изобщо петиция, така както предлагаш мисля, че идеален вариант. Отделно всеки, който желае може да разпечата текста, да събере подписи (от познати, прители, колеги, в училището), и да внесе писмото в двете министерства.

Можем да пускаме тук мейли и на медии, на които също да се праща.

ОП, пусни моля те последния вариант на писмото!

# 129
  • Мнения: 2 652
И на мен ми дойде идея наред с тази на basilisk, така че да ги бомбандираме отвсякъде  - да се направи под формата на "ОТВОРЕНО ПИСМО" до медиите!

Намерих едно подобно в нет пространството http://protest.bloghub.org/2006/10/04/openletter/, но може да се пусне включително и до печатните медии.

# 130
  • Мнения: 3 835
И на мен ми дойде идея наред с тази на basilisk, така че да ги бомбандираме отвсякъде  - да се направи под формата на "ОТВОРЕНО ПИСМО" до медиите!

Намерих едно подобно в нет пространството http://protest.bloghub.org/2006/10/04/openletter/, но може да се пусне включително и до печатните медии.

Супер! Peace

Сетих, че ОП каза, че може би няма да има достъп до компютъра, затова ще пусна един от текстовете ни, преработен и съкратен. В случая, по предложението Basilisk , различните текстове и варианти на тема, даже ще са по-добър вариант. Всеки, както прецени, да съкращава, допълва, по собствено усмотрение.  bouquet

# 131
  • Мнения: 3 835
ДО Г-Н ЕВГЕНИЙ ЖЕЛЕВ
МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

ДО Г-Н ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ
МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО

ДО СЪВЕТ ЗА ЕЛЕКТРОННИ МЕДИИ

С КОПИЕ:
ДО КОМИСИЯТА ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

ДО КОМИСИЯТА ПО ОБРАЗОВАНИЕ

ДО Г-ЖА ГЕРГАНА ПАСИ
МИНИСТЪР ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

ДО БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ



ДАМИ И ГОСПОДА,


Обръщаме се към Вас във връзка със следните проблеми:
Предлагането на територията на училищата на голямо разнообразие от нездравословни хранителни продукти, като зрънчовци, чипсове, снаксове, най-различни захарни изделия като близалки и вафлички, всевъзможни оцветени желирани бонбони, подсладени газирани напитки, които не са на плодова или зеленчукова основа, високо маслени и мазни тестени храни.
В момента в България няма контрол, нито условия за здравословно хранене на учениците. Настояваме и се обръщаме към Вас за съдействие, заедно с общите ни усилия, на родители, на учители, лекари и законодатели да променим настоящето положение. Свръхтеглото и затлъстяването сред децата и юношите е свързано с нездравословен модел на хранене и ниска физическа активност, което предразполага към влошаване на здравословното им състояние и към различни заболявания. В голямата си част тези проблеми се дължат на мащабните медиини кампании, рекламиращи денонощно всевъзможни шарени и лъскави „неустоими” лакомства. Предлагането им и в училищата и то в такова голямо разнообразие и изобилие, определено е в противоречие с държавните политики по проблема, и абсолютно не е в интерес на здравето на децата ни. Това е и неуважение към нашите усилия да възпитаваме децата си в здравословен модел на хранене и да ги предпазим от вредни хранителни навици.
В противоречие е и с  Националната здравна стратегия 2008-2013 г., Националния план за действие "Храни и хранене”, както и Националните седмици за борба против затлъстяването на учениците от 7 до 19 години. Надяваме се, че освен отчети, планове за действие и проекти на тема здравословно хранене, най-накрая законите ще се приложат и на практика в училищата и строго ще се следи и контролира спазването им.
Адекватната информираност на децата по въпросите на храненето, най-ефективно може да се реализира чрез въвеждането на специално обучение по здравословно хранене още от най-ранна възраст, включително с въвеждането на подходяща информация чрез различни предмети в училищната програма и игрови занимания в детските градини.
Kато родители очакваме и настояваме да се приложи в практиката модела, заложен в основата на всичките ни Национални документи, а именно

„РОЛЯТА НА УЧИЛИЩЕТО ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВЕН МОДЕЛ НА ХРАНЕНЕ И ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ ПРИ ДЕЦАТА”

Във връзка, с което настояваме:
1. Да се приеме предложената Проектонаредба за промени и изменения към Наредба N 26, за здравословно хранене на учениците от 7 до 19 год., така както е предложена за промени от експертите от НЦООЗ, от отдел  "Хранене и обществено здраве".
2. Да се въведат задължителни образователни модули в училищата за здравословен модел на хранене и физическа активност при децата, с цел да се повиши културата им по въпроса, образоваността и коректната им информираност. Образователните модули и часове да бъдат организирани и провеждани на базата на програми за здравно образование на децата и учениците, на специални програми за правилно хранене и на програми за превенция на отклоненията в хранителното поведение.
3. Да се забранят рекламите на вредни "храни" на територията на училища, детски клубове и т.н. и в телевизионното време около детските програми. Да не се допускат до рекламното пространство реклами на нездравословни продукти, рекламирани от деца и адресирани до деца.


Мерките, които предлагаме и настояваме да бъдат взети са и част от общата политика на страните от ЕС в тази област. Проблемите с нездравословното хранене, особено сред децата, са основна задача във всички стратегии, свързани с храненето и здравето, приети от Европейския съюз през последните години.

Надяваме се и разчитаме на бързи и ефективни действия по повдигнатите от нас проблеми.

Последна редакция: сб, 11 апр 2009, 22:22 от teo7777

# 132
  • Мнения: 3 835
Grace' , нещо не мога засега да се ориентирам как да го пусна писмото там. Ти можеш ли? И още нещо, как ще го подпишем, отворено писмо от кой? Родители към форум БГ-Мама и да си пишем имената или как?

# 133
  • Мнения: 4 392
Снощи,/ сутринта/ когато си легнах, се сетих, че отворено писмо е най- добрата форма, та днес бързах да се довлека до компа.

Грейс ме е изпреварила.  bouquet

Липсва само подател на писмото. Давайте да се именуваме някак си и готово. Hug

# 134
  • Мнения: 3 835
ОТВОРЕНО ПИСМО ОТ РОДИТЕЛИ! Аз нямам никакъв проблем и името да си напиша отдолу, ако и други искате, да съберем малко имена и да ги добавим.

Аз започнах да разпращам на мейли от

http://protest.bloghub.org/2006/10/04/openletter/

# 135
  • Мнения: 4 392
Може да е от "Инициативен родителски комитет от интернет- портала bg- mamma" примерно
Давайте и други идея, че ми тежи главата още. Crazy ooooh!

# 136
  • Мнения: 3 835
Може да е от "Инициативен родителски комитет от интернет- портала bg- mamma" примерно
Давайте и други идея, че ми тежи главата още. Crazy ooooh!

На мен ми харесва това! Hug Да го пишем така, м?

За главата ме беше срам да си призная, сега поне сме две. Laughing

# 137
  • Мнения: 3 835
ОТ ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ НА РОДИТЕЛИТЕ, РЕГИСТРИРАНИ В ПОРТАЛ BG - MAMMA

Taка сме го писали в петициите.

# 138
  • Мнения: 4 392

За главата ме беше срам да си призная, сега поне сме две. Laughing
Моята от недоспиване обаче. Laughing

ОТ ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ НА РОДИТЕЛИТЕ, РЕГИСТРИРАНИ В ПОРТАЛ BG - MAMMA

Taка сме го писали в петициите.

Чудесно е! Още повече , че ще е открито писмо.

Айде, нема нужда да се изпльоскваме с имената и там. Mr. Green

Готови ли сме вече?

# 139
  • Мнения: 3 835
Ще се включа също с едно предложение - вместо този текст да се пуска като петиция, която ще се подписва неизвестно колко дълго време и не се знае дали ще предизвика нужното внимание сред всички други подобни, може всеки желаещ да го подпише и прати от собствения си мейл. Тоест вместо 300 подписа, да имаме 300 изпратени писма от личните мейли на подателите.
Знам, че има много активистки организации, които така процедират - постват на сайтовете си по някое подобно добре подготвено писмо и адрес, на който всеки заинтересуван да подкрепи кампанията им може да го прати. Естествено индивидуални вариации са добре дошли, но така или иначе е по-лесно, когато имаш един готов базов текст. Пълната пощенска кутия говори много по-добре от някаква петиция някъде си. А подобния текст на писмата показва, че става дума за организирано усилие.
Ако се съгласите с тоя вариант, веднага пращам на всичките посочени на предната страница адреси. Може дори да пуснем отделна тема само с предложения текст на писмото и адресите за пращане. Текстът не е лошо да е малко по-кратък, защото толкоз дълъг няма да го прочетат, за жалост. Ако искате може да има дълъг и кратък вариант - някои да пращат единия, други другия.
Също смятам да блогна по темата, когато остане минутка свободна. Тези от вас, които имат блогове, предлагам да го направите също - блоговете доста се четат от журналисти от мейнстрийм медиите и въобще информацията от тях се разпространява по най-различни начини.

Цитирам пак Basilisk, за да гледам точка по точка какво трябва да правим, че нямам опит с отворени писма.

Значи:

1. Трябва да пуснем тук адреси, на които всеки, който ни подкрепя да прати писмото. Може да се ползва текста от темата, може да е от Инициативен комитет на родителите регистрирани в форум БГ-Мама, може и да е подписано лично. Текстът може да се съкращава по собствено усмотрение.
2. Всеки, който ни подкрепя и има блог, може да го пусне там.
3. Може да го разпраща на всички, които иска.
4. Предлагам Спиролина на орторексичния галактически кон, ако иска да пусне отделна тема с писмо и адреси. Mr. Green

Замаях се вече. Crazy

# 140
  • Мнения: 3 835

О, да, аз вече пратих на много места. Hug

# 141
  • Мнения: 183
Виждам, че сте доста ентусиазиране, но не мисля, че ще има някакъв ефект, освен ако не затворите и всички магазини в радиус от 200 метра от училищата! Само давам пример, в училището до нас има лавка, в която не се продават боклуци или по-точно почти никакви. Слабо е зарадено, най-вече със закуски, мин. вода и боза. Няма ги лъскавите опаковки от чипсове и зрънчовци. В резултат на това, аз деца на тази лавка не съм виждала ама хич! Само някоя друга бабичка, дошла за по-евтина кифла! За сметка на това само срещу единия вход на училището има хранителен магазин, едно кафене, една лафка с безброй снаксове, чипсове и подобни, и от няколко седмици и лавка за тостери и хамбургери, всичко това наредено едно до друго, както се казва в една реклама на една ръка разстояние. И това е само от едната страна на училището. И кво като няма в лавката в училището не ядат така ли?
 А и моето мнение е защо ако на детето му се прияде вафла или шоколад и да няма от къде да си купи. Дали ще е по врема на училище или след това, каква разлика има? Децата с който дружи в училище, дружи с тях и през останалото време, така че само в къщи ли според вас трябва да се ядат сладки неща и чипс? По мое време когато бях ученичка в същото това училище всяко голямо междучасие похапвах с моите дружки (и не само те) поне по две балканчета и един чипс + някаква закуска. Затлъстели деца в нашия випуск се брояха на пръстите на едната ми ръка. Мен ме определяха като болезнено слаба, и сега на 31 год, ям като ламя "боклуци" и си държа 46-то кг. Тука идва обаче голямото НО, едно време (говоря все едно съм на сто години, а всъщност едно време в превод 1994 година тогава съм завършила) нямаше компове пред който децата денонощно да стоят, имаше игри, игри и пак игри пред блока. И двете балканчета или шоколада от деня се стопяваха отма. Стана много дълго, а мразя да чета такива дълги постове Mr. Green. Не можах да кажа всичко което исках по въпроса, но мисля, че в общи линии всеки би ме разбрал!

# 142
  • Мнения: 3 835
Еvoto, да, да, разбрах те още от първото изречение. Само няколко думи, че бързам. Сега не сме едно време! Шоколадите не се забраняват в тази наредба, както и много други неща, забраняват се само нездравословните храни да се продават в училищата. Затова е много важно да има и образователни модули, задължителни часове, разработени програми за това, за да се ограничи безконтролното тъпчене на децата, самите те да разберат, че не е добре. Никой не очаква изобщо да не си купуват чипс или снакс, но да не е всеки ден.
Така както всички знаем защо не се продават цигари и алкохол в и около училищата, така трябва да се знае и защо не се продават тези нездравословни храни в училище. Нали разбираш идеята, не е едно и също. А и със сигурност ще се намали яденето на чипсове, снаксове, зрънчовци, близалки и т.н....., поне няма да е в такова огромно количество като сега, и поне няма да ги навират в ръцете на децата, които имат някаква култура вече по въпроса от семейството си. А останалите ще я получат, ако се вземат тези мерки.

# 143
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз пък съм категорично против чипса и вафлите! Слагам в чантата моркови и ябълки, а джънк фуудса е табу.

# 144
# 145
  • Мнения: 2 401
Стартираме ли?
Сега всеки от свое име, а а откритото писмо по-късно от името на Инициативния комитет?

# 146
  • Мнения: 3 835
Аз пък съм категорично против чипса и вафлите! Слагам в чантата моркови и ябълки, а джънк фуудса е табу.

И аз съм против Рени, но ме е страх с категорични забрани да не постигна обратния ефект, понеже съм била свидетел на такива много примери с познати деца. Предпочитам по-умерената политика по въпроса. Не казвам Не, а обяснявам защо са вредни, кое не им е хубавото. Защо моркова, ябълката и прочие са за предпочитане например. Позволявам й да пробва, да си купи, ако иска толкова, и така много по-лесно я уча, няма глад и интерес към тези неща, защото ги е пробвала, не са й категорично забранени. Беше загубила всякакъв интерес към тях, макар да преливат от всякакви будки и магазини, обаче като тръгна на у-ще стана страшно в началото, ами то всичко живо нагъва и хрупа тия глупости. ooooh! В началото беше проблема де, сега вече й мина учудването, самата даже ме караше да казвам в лавката да има мандарини, портокали, ябълки и т.н...Не че не й слагам, дават им също, ама то това е възпитанието, всичко, което виждат, и на което са свидетели също е част от него, само с приказки не става.

# 147
  • Мнения: 3 835
Стартираме ли?
Сега всеки от свое име, а а откритото писмо по-късно от името на Инициативния комитет?

Закъсняваш даже със старта! Hug Някои стартирахме вече! Sunglasses

# 148
  • Мнения: 2 401
Наваксах.  Simple Smile Подписах се с име и титла - родител на ученик от еди кое си  училище.
Постнах писмото и линк към темата в две мои теми в родителския.
Следващата седмица ще занимая със задачата родителите на децата от нашето училище.
Рапорт даден.  thumbsup

# 149
  • Мнения: 3 835
Наваксах.  Simple Smile Подписах се с име и титла - родител на ученик от еди кое си  училище.
Постнах писмото и линк към темата в две мои теми в родителския.
Следващата седмица ще занимая със задачата родителите на децата от нашето училище.
Рапорт даден.  thumbsup

 Hug  bouquet

Mного се извинявам, в този вариант на писмото(понеже бяха доста  и нямам идея вече какво и що), съм забравила да поправя фамилията по мъж на Грънчарова, ПАСИ! Embarassed

Поправете го преди да пращате!

Аз попданах там от сайта на НЦООЗ, на разните там национални седмици, програми и прочие, та там видях адрес на Иван Звездев Mr. Green, та реших, че не е зле и на такива предавания да пращаме. Пратих и на много медии, но не знам как да си копирам мейлите от пощата и да ги пусна тук. Но иначе взех мейлите от http://www.bulmedia.info/ и от http://protest.bloghub.org/

А, пратих и на Гергана Паси, на официалния сайт на министерството й, за контакти!

# 150
  • Мнения: 3 835
Забравих да направя нещо много важно като пращах до медиите, да приложа снимки! Ето, можете да придружите писмата с тези например, или ваши, ако имате. Hug

Преброих 17 вида снакс, 27 вида чипс, и не ми стигнаха нервите да броя видовете боклучави бонбонки, дето са само захар и оцветители. За "отбий номер" имат 1 вид кисело мляко, и 2 вида минерална вода и 1-2 вида натурални сокчета (на ненатурално високи цени), останалото са газирани, химизирани и енергийни напитки.






# 151
  • Мнения: 4 392
Teo, къде да пусна темата - в Клю-то или в Майки-те?

# 152
  • Мнения: 4 392
Ох, нещо ме "гризе" сега: Мислите ли, че ще ни обърнат внимание след като им задръстим електронните пощи? Някак - си да не стане "всяко чудо за три дни" Rolling Eyes
Няма да имаме нищо черно на бяло, ако ме разбирате. Само една дандания, която ще отмине.
Ще изгубим ресурс.. Thinking които с петиция бихме имали. Подписи!

Тео, ти като "вътрешна вече" как усещаш работата?
Абе да вземат да те назначат в парламента на заплата вече. Grinning

# 153
  • Мнения: 3 835
Абе да вземат да те назначат в парламента на заплата вече. Grinning

Леле, леле, чакай да си плюя в пазвата! Laughing

Не ме гризе, защото твърдо съм решила, че трябва да внесем официално писмо (писма) до министерствата! Единия вариант е с подписи от евентуална петиция, другия е всеки да си ги събира. Внасянето е елементарно, не отнема повече от 30 мин. и до двете министерства, те са едно до друго, за другите вече не знам. Без да внесем нещо официално няма как да стане, всеки може да се направи, че не е видял мейлите ни.
Спиролина(ще ме умориш с тоя ник Laughing), ми да пуснем и петиция, а? Ама искаш ли ти? Praynig То какво ни пречи да си виси там, отделно ще си продължим със задръстването на мейлите (медии, институции, блогове, теми.....за да вдигаме шум, много е важно), отделно всеки може да си събере подписи и да внесе писмото.

# 154
  • Мнения: 1 896
Нямаше ме цял ден, но сега започвам да пращам.
Само едно дребно нещо - според мен не трябва до всички адресати да се праща версията, в която са изредени и другите, на които пращаме. Трябва до всеки да се праща адресирано специално до него, няма нужда да знае, че пращаме и на другите. Така с 10 различни институции като адресати изглежда като размиване на отговорността, а по-добре всеки адресат да смята, че него го държим отговорен.
Спиролина, няма нужда да е на хартия, хартията остава в някоя папка и нищо не прави, а събирането на подписи отнема много време и енергия, виртуалната активност има все по-голяма тежест, поне такова е моето мнение.
Предлагам да направим и кауза във Фейсбук, където да качим текста на писмото и адреси на които хората могат да го пращат. Ако няма кой, мога аз да я направя. Ще има супер много последователи, плюс това можем да пратим линка към нея на медии, дори на журналисти, които имат акаунти в самия Фейсбук - то така се правело вече, не пращаш инфо на медиите, а само линк къде да си го прочетат. Как ви се струва идеята?

# 155
  • Мнения: 3 835
Предлагам да направим и кауза във Фейсбук, където да качим текста на писмото и адреси на които хората могат да го пращат. Ако няма кой, мога аз да я направя. Ще има супер много последователи, плюс това можем да пратим линка към нея на медии, дори на журналисти, които имат акаунти в самия Фейсбук - то така се правело вече, не пращаш инфо на медиите, а само линк къде да си го прочетат. Как ви се струва идеята?


На мене ми звучи страхотно и много обещаващо, само дето аз изобщо не съм наясно, затова разчитам на теб, моля те, направи го ти! Praynig  bouquet

# 156
  • Мнения: 4 392
Базилиск, имах предвид подписи, които сме събрали в нета/ по- лесно и бързо става/ и после при нужда можем да извадим на хартия, пък може и да не се наложи да се секат нови дървета Wink И с линк става. Но да имаме нещо " у джеба." Laughing Grinning

Тео, аз съм в голям цайтнот. Влязох само да погледна текста, за който ОП ми прати линк и ей го на, виснах тук. Joy
Мога да помогна с разпространението по сайтове и форуми/ нали ме знаеш/  Hug ,  но петиции не съм писала. Лошото е, че в bg- petition като качиш, не можеш да променяш после. Но ако се използва този текст за база и ако няма кой, ще се пробвам. Определено мисля, че ни трябва и петиция. Ако се сетите някакъв друг начин, да се преброим, казвайте.




# 157
  • Мнения: 2 652
Не забравяйте преди петицията да направите отвореното писмо. Доколкото знам на него са длъжни да отговорят.

# 158
  • Мнения: 2 176
Това с мейлите не го одобрявам много, въпреки че ми се видя примамливо първоначално.
Трите имена като се изпишат е друго - това е някаква идентичност, а мейлите могат да са фантоми.
Нямам идея доклко се смятат за легитимни за пред институции.

Петиция е добра форма, макар че и официално писмо върши работа. Стига да има кой да го представялва и придвижва.
Сигурно ще има медии и пр. - някой трябва да се нагърби. Simple Smile

# 159
  • Мнения: 4 392
Мулти, не задълбавай толкова. Легитимни са.  Пробвано е. Peace

 Според мен е важно отвореното писмо и петицията да тръгнат ако не едновременно, то поне с малка времева разлика, за да не губим подписи.

При петицията трябва ли да сме подкрепени от някого?

Последна редакция: сб, 11 апр 2009, 23:06 от Спиролина на орторексичния галактически кон

# 160
  • Мнения: 2 176
Мулти, не задълбавай толкова. Легитимни са.  Пробвано е. Peace

 Според мен е важно отвореното писмо и петицията да тръгнат ако не едновременно, то поне с малка времева разлика, за да не губим подписи.

При петицията трябва ли да сме подкрепени от някого?

Хубаво е, макар и не-задължително - за петицията. Подписите е важно да са много.. Simple Smile

Отвореното писмо може и по-съкратено, но с обосновки задължително.

# 161
  • Мнения: 1 896
Не забравяйте преди петицията да направите отвореното писмо. Доколкото знам на него са длъжни да отговорят.

Трите имена като се изпишат е друго - това е някаква идентичност, а мейлите могат да са фантоми.
Нямам идея доклко се смятат за легитимни за пред институции.


Само да уточня - мейлите са напълно официална кореспонденция с институциите  и като такава са длъжни да им отговарят също. Идеята с мейлите е те да бъдат подписани с три имена и ако искате други подробности - мина времето на анонимността в интернет, всяко нещо оставя следа и прекрасно се знае кой кой е. Мейлът оставя следа и при получателя и може да се докаже, че е изпратен, също както е с писмото.
Не че кореспонденцията на хартия е нещо лошо де, просто мейлите не й отстъпват.
Във всеки случай който иска, да принтва писмото и да го прати на хартия, няма лошо, същото е. Просто в нета всеки може да види колко хора са се събрали, например във Фейсбук групата се вижда точният брой.
Просто петицията е някак си по-пасивен вариант - някой ти я праща и ти само се подписваш, докато ако няколкостотин души проявят инициативата да пратят нещо, вече изглежда сякаш на всички едновременно им е накипяло, както си и е. Но естествено и петицията не пречи на този вариант. Просто количеството поща, пристигаща непрекъснато през някакъв етап от време прави повече впечатление. Така правят печените активистки организации.
Във Фейсбук групата ще я направя по-късно довечера или утре - че съм сама с децата тая вечер, мъжът ми е дежурен и ми е лудница. Ще предложа и варианта с мейла, и с хартиеното писмо там.
Ще ми трябват и още хора, които имат акаунти във Фейсбук, за да канят приятелите си в групата и да става калабалък. Ако нямате, може би сега ще си направите акаунт, Фейсбук е полезно и интересно нещо, а и чрез него Барак Обама стана президент. Мисля, че и нашите усилия трябва да  успеят.   
Като съм готова с каузата, ще постна линк тук, който иска да се присъедини.  Peace

# 162
  • Мнения: 3 835
При петицията трябва ли да сме подкрепени от някого?

Няма нищо задължително при петициите, могат както да са от един човек, така и от колкото си искат хора и организации. Ок, аз ще я пусна, не искам да те затормозявам, а и то не е никак трудно, елементарно е в общи линии, неслучайно е пълно с всевъзможни петиции, някои от които са без коментар. Tired За петиция би било добре да е по-силен текста, ама аз нещо вече давам заето, та ако пускам, това ще е.

Много разчитам на теб в разпространението, ти си ненадминат професионалист! Heart Eyes Mr. Green

Няма какво да придвижваме толкова, писмото го имаме, трябват ни само подписи, за да о внесем официално, друго няма. Останалото е да вдигнем шум, за да ни обърнат внимание!

# 163
  • Мнения: 3 835
Отвореното писмо може и по-съкратено, но с обосновки задължително.

Ама ние имаме Отворено писмо, цял ден го разпространяваме.

# 164
  • Мнения: 2 652
Отвореното писмо може и по-съкратено, но с обосновки задължително.

Ама ние имаме Отворено писмо, цял ден го разпространяваме.

Отворено мисля че е, ако е публикувано в някоя медия. И тогава са длъжни да отговорят чрез същата медия.

# 165
  • Мнения: 3 835
Просто петицията е някак си по-пасивен вариант - някой ти я праща и ти само се подписваш, докато ако няколкостотин души проявят инициативата да пратят нещо, вече изглежда сякаш на всички едновременно им е накипяло, както си и е. Но естествено и петицията не пречи на този вариант. Просто количеството поща, пристигаща непрекъснато през някакъв етап от време прави повече впечатление. Така правят печените активистки организации.

Съгласна съм с теб, ние сме печени, някой да е на друго мнение?! Mr. Green

# 166
  • Мнения: 3 835
Отворено мисля че е, ако е публикувано в някоя медия. И тогава са длъжни да отговорят чрез същата медия.

Ами пратих на всички почти, аз по вестниците познати поне в момента не се сещам да имам. newsm78

# 167
  • Мнения: 2 176
Отвореното писмо може и по-съкратено, но с обосновки задължително.

Ама ние имаме Отворено писмо, цял ден го разпространяваме.

Отворено мисля че е, ако е публикувано в някоя медия. И тогава са длъжни да отговорят чрез същата медия.

 Laughing Laughing Длъжници няма в нашата държава. Могат да се направят на недовидели, ако не са притиснати от някоя наредба/закон. Случва се всеки ден - вижте колко много недоволни и писма има, написани по всякакви поводи.
Петиция е добре, и май е по-работещ вариант, но си има ангажименти по нея. От подкрепилите я.

Отвореното писмо едва ли има статут на нещо повече от обикновена медия..  newsm78

# 168
  • Мнения: 2 652
Абе, пълна програма мисля аз - кеф ти петиция, кеф ти отворено писмо, кеф ти затворено писмо, кеф ти Фейс Буук.... И само да се оплачат!

# 169
  • Мнения: 3 835
Абе, пълна програма мисля аз - кеф ти петиция, кеф ти отворено писмо, кеф ти затворено писмо, кеф ти Фейс Буук.... И само да се оплачат!

Взе ми думите от устата. Laughing

# 170
  • Мнения: 1 896
Дотук стигнах - след малко ще постна текста на писмото, помагайте и вие! Вижте каузата и дайте акъли дали е ок или нещо е добре да се промени, да се добави и пр.

Ако нямате акаунт, може би ще трябва Фейсбук регистрация, за да я видите.

# 171
  • Мнения: 3 835
Айдеееее, топла, топла, пари! Не се блъскайте, за всички ще има! Laughing Hug

http://www.bgpetition.com/zabrana-za-vrednite-bokluci/index.html

# 172
  • Мнения: 3 835
Дотук стигнах - след малко ще постна текста на писмото, помагайте и вие! Вижте каузата и дайте акъли дали е ок или нещо е добре да се промени, да се добави и пр.

Ако нямате акаунт, може би ще трябва Фейсбук регистрация, за да я видите.

Супер е текста! Peace Давай!

# 173
  • Мнения: 10
Тази наредба я чакам от преди нова година. (...)
Докато има хора, които плащат за тези "боклуци" и производителите им печелят от тях - няма да ги спрат. Макар че не виждам какво не ти харесват чипсовете. Определено ги правят доста по-качествени отколкото тези преди 10-ина години, с които можеше да си счупиш зъбите. А ако не ти харесва хлапето ти да яде "боклуци" давай му храна от вкъщи за училище и няма да ги яде. Макар че като му писнат твоите неща пак "боклуците" ще прояде. Laughing

# 174
  • Мнения: 1 896
Подкрепете каузата и във Фейсбук!

Включете се, поканете приятели, изпратете на журналисти или блогъри.
Добавете още снимки, линкове и мнения. (Че сега съм само аз и някак си ми липсва тежест Simple Smile )

Последна редакция: нд, 12 апр 2009, 03:16 от basilisk

# 175
  • Мнения: 2 401
Нямаше ме цял ден, но сега започвам да пращам.
Само едно дребно нещо - според мен не трябва до всички адресати да се праща версията, в която са изредени и другите, на които пращаме. Трябва до всеки да се праща адресирано специално до него, няма нужда да знае, че пращаме и на другите. Така с 10 различни институции като адресати изглежда като размиване на отговорността, а по-добре всеки адресат да смята, че него го държим отговорен.
Спиролина, няма нужда да е на хартия, хартията остава в някоя папка и нищо не прави, а събирането на подписи отнема много време и енергия, виртуалната активност има все по-голяма тежест, поне такова е моето мнение.
Предлагам да направим и кауза във Фейсбук, където да качим текста на писмото и адреси на които хората могат да го пращат. Ако няма кой, мога аз да я направя. Ще има супер много последователи, плюс това можем да пратим линка към нея на медии, дори на журналисти, които имат акаунти в самия Фейсбук - то така се правело вече, не пращаш инфо на медиите, а само линк къде да си го прочетат. Как ви се струва идеята?


Това е и моето мнение.
Мейлите ги пращах на всеки по-отделно с персонално обръщение.
Откритото писмо ще бъде със Сс до ....

Опааа, вие не сте спали бе, мацки..
Отивам да се регвам във фейсбуук, умишлено не съм го правила до момента, ама  сега вече се налага Simple Smile

Последна редакция: нд, 12 апр 2009, 08:54 от минзухар

# 176
  • Мнения: 457
Честит празник на "цветята"!
Само да вметна, че може би трябва и до Миглена Кунева да се насочат доста писма на възмутени родители. Тя е комисар по въпросите на потребителите: http://ec.europa.eu/commission_barroso/kuneva/index_bg.htm
От 8-ми до 14-ти април ще е в България.

# 177
  • Мнения: 3 835
Подкрепете каузата и във Фейсбук!

Включете се, поканете приятели, изпратете на журналисти или блогъри.
Добавете още снимки, линкове и мнения. (Че сега съм само аз и някак си ми липсва тежест Simple Smile )



Подкрепете и Петицията!

Изпратете Петицията или текста й като Отворено писмо от родители на мейлите на адресатите и на медии:


Министър Желев отговаря на вашите въпроси
http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=445&home=true

Дирекция "Обществено здраве" - МОН
http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid= … mp;categoryid=984

Дирекция "Национална здравна политика" - МОН
http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid= … mp;categoryid=982

Дирекция "Връзки с обществеността и протокол" - МОН
http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid= … mp;categoryid=979

Секция "ДЕТСКО И УЧИЛИЩНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ"
http://www.ncphp.government.bg/struct.php?STRUCT_ID=317

Електронна поща НЦООЗ
http://www.nchmen.government.bg/contacts.php

НАПРАВЛЕНИЕ "ХРАНИ И ХРАНЕНЕ" НЦООЗ
http://www.ncphp.government.bg/struct.php?STRUCT_ID=242

Пресцентър МОН
press_mon@mon.bg,

k.tomov@mon.bg, i.iovchev@mon.bg, i.trasieva@mon.bg, e.ilchevska@mon.bg, n.popova@mon.bg, n.mihalevska@mon.bg

Гергана Паси:
http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … 59&Itemid=163

Миглена Кунева, Европейски комисар по въпросите на потребителите
http://ec.europa.eu/commission_barroso/kuneva/index_bg.htm

Teлевизии, вестници...
http://www.bulmedia.info/

 http://protest.bloghub.org/

Последна редакция: нд, 12 апр 2009, 10:54 от teo7777

# 178
  • Мнения: 1 896
Подписах петицията. Във ФБ сме 10 души засега, но очаквам в понеделник да се присъединят още, като си отидат по работните места.
Пък и ако всеки изпрати мейл, това значи 10 мейла по темата в пощите на МЗ и МОН в понеделник. Не е зле, а?

Последна редакция: нд, 12 апр 2009, 14:55 от basilisk

# 179
# 180
  • Мнения: 762
Записа за сега Simple Smile

# 181

Общи условия

Активация на акаунт