Рецепти от Израел и приятели... ІІ част

  • 60 956
  • 168
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 526
Ментуш, това е нещо ново за мен и ми изглежда много интересно и апетитно! В скоро време ще бъде приготвено! Мерси за свежото предложение!

# 31
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Мента,отгатнала си ми желанието Peace точно тази рецепта си я бях превела и се чудех , ако я направя дали ще я харесат вкъщи newsm78.На мен лично ми звучи много апетитно Laughing.
За замразения шоколадов десерт , нямам думи Blush. Ще го правя то се видяло Laughing

# 32
  • Мнения: 6 390
нова тема започнала...айде пак с вас

# 33
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Банда, замразения десерт го правих в събота за едно детско парти на открито. Сложихме го в хладилна кутия и така го занесохме, но не успях да снимам, защото гледах да го държа минимум време извън хладилник, предвид пътя, който трябваше да измине  Peace

Колкото до "Бобале"-то, мъжът ми го познава като картофен кугъл ("кигел" в тяхното семейство, явно диалект), защото традиционния кугл го правят от плоско фиде - много сходно е на вкус с макароните със захар, запечени на фурна, които са ни давали в България в детската градина. Аз тогава не ги обичах и за това и до днес не се пробвам с ашкеназкия кугъл... който, между другото, не винаги е сладък, но специално т.нар. ерусалимски кугъл е със захар ...е, не, не ми се занимава с такова нещо Crazy Същото "Бобале" (или подобни) може да се срещнат и с други наименования, пак с подчертан източноевропейски акцент  Mr. Green - картофена бабка  Grinning >> בבקה - изобщо бабка казват на кугелхоф формата, кекса с дупка... Ако на някой му е любопитно да прочете за кугела:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kugel - инфото е на английски
Една рецепта на руски: http://sonulya.livejournal.com/117231.html

Мента,отгатнала си ми желанието Peace точно тази рецепта си я бях превела и се чудех , ако я направя дали ще я харесат вкъщи newsm78.На мен лично ми звучи много апетитно Laughing.

Жаки, децата може би няма да харесат лука, но иначе е много вкусно, точно картофен кекс си става. Предполагам, че може да се пече и с други неща вътре, но ние предпочитаме да го направим така "натур", пък после на филийките да си слагаме разни неща. Въпрос на вкус  Peace


Понеже много се запалих да чета в руския сайт горе, намерих много приятна рецепта за хала - традиционният съботен хляб. Ако някой има време и желание, нека я преведе за хората с по-скромен руски  Blush (мисля, че си заслужава да се пробва направата на хала):
http://sonulya.livejournal.com/34228.html

Последна редакция: вт, 12 май 2009, 12:03 от Mentha

# 34
  • София
  • Мнения: 338
Mentha аз имам едно въпросче  относно картофения кекс.
Маята се разтваря заедно с една  1 чаена чаша захар и само 2 супени лъжици вода?
Не са ли много сухите съставки или аз не разбирам технологията на разтваряне на маята.
Може ли да не се използва суха мая, а такава на кубче.

# 35
  • T"A
  • Мнения: 2 515
barabenka, по погрешка съм записала 1 чаена чаша, мярката за захарта е една супена лъжица - веднага ще я поправя  Peace

Ползвам жива мая - на кубче, не суха  Peace Половин кубче от тукашните е точно 25 гр, разтворено с лъжица захар в 2, може в 3 лъжици вода. Няма проблем да се сложи и повечко вода, но едва след като сме разбъркали "тестото" (т.е. сместа с картофите), защото лесно се разрежда, а добавяйки брашно, размиваме вкуса на картофите. Дори картофите, ако са по-воднисти, ги изтисквам от водата, която пускат...  Grinning

За голямата доза (която за мен е твърде много, вкъщи ядем 2 души) водата е 1/4 ч.чаша за кубче мая (50 гр) и 2 супени лъжици захар.

Добре, че си обърнала внимание   bouquet Мерси!  Hug

# 36
  • София
  • Мнения: 338
 Simple SmileБлагодаря за пояснението, ще го тествам довечера.

# 37
  • София
  • Мнения: 7 876
Мента,

това баболе отвътре каква консистенция има като хляб ли като огретен ли или като запеканка, че мисля да правя тая седмица да правя импровизации на тази тема (е ... няма да е много побългарена ама ша му притуря тука едни нашенски работи).

А иначе оная руската рецепта дето е с юфка ще я прескоча, нящо ми не лови окото.

# 38
  • Мнения: 1 263
Записвам се с една много вкусна рецепта на пилаф по гръцки, който се предлага като основно ястие по много сватби и кръщенета.    Wink

Продукти:
1  пиле  (за предпочитане домашна кокошка)
1 кг. агнешко месо (може и козешко)
0.5 кг ориз
3-4 суп. лъж. овче (или козе) масло
1/2 чаша прясно изцеден лимонов сок
сол на вкус

Варим пилешкото и агнешкото в две отделни тенджери. Когато месото се свари отедляме бульона. На 3 и половина чаши бульон слагаме 1 чаша ориз. Когато е готов го сваляме от огъня като внимаваме да не е много гъст. В отделен съд разтопяваме маслото и го прибавяме към ориза, след това лимоновият сок и сол на вкус. В две отделни чинии се поднася пилешкото и агнешкото също подправени със сол и лимонов сок.
                                                       

Може да се приготви и с краве масло, но вкусът определено е различен.
В Израел или България предлагат ли подобно масло? Тук в Гърция го има само в някои области и е доста по-скъпо в сравнение с кравето.
 

Последна редакция: вт, 12 май 2009, 21:10 от basis

# 39
  • София
  • Мнения: 7 876
...
150 масло от агнешко мляко
...
Може да се приготви и с краве масло, но вкусът определено е различен.
В Израел или България предлагат ли подобно масло? Тук в Гърция го има само в някои области и е доста по-скъпо в сравнение с кравето.
 


Ми виж сега, у наше село агнетата не дават мляко така, че не мога да ти отговоря. Може би да ни кажеш все пак какво е това ангешко мляко.

# 40
  • Мнения: 1 263
дядо хаджия, объркала съм се.  Crazy Имах предвид овче масло.

# 41
  • Мнения: 610
Мента  Hug чаках те   bouquet много дълга ми се стори тази интернет отпуска... Sad

Днес за вечеря направих бобале  Simple Smile всички го харесахме  Grinning хапнахме го със салата снежанка ..чудно   Hands Thumbsup eat
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=12238544 

Правих и лейках на Еспа - много ароматен сладкиш
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=12238501

basis  Hug мерси  Blush

Жаки супер тортичка   bouquet ще я приготвя и аз  Simple Smile тъкмо имам сега ягодки   chef

# 42
  • София
  • Мнения: 7 876
дядо хаджия, объркала съм се.  Crazy Имах предвид овче масло.

Видях видях  newsm10 - но да ти кажа наистина не съм чувал за масло от овче или козе мляко. Ама може и да има де по големите супермаркети и просто да не съм му обърнал внимание.

# 43
  • Мнения: 490
 Близнаците невероятни шедьоври твориш в кухнята  chef  
Мента, поздравления за новата готварска, благодарности за положения труд     bouquet

# 44
  • T"A
  • Мнения: 2 515
basis,  Hug има овче масло, но не е промишлено производство, а от бедуините. Иначе сирене и кисело мляко от овче мляко са много популярни  yes
Този пилаф изглежда много апетитен  eat Тук гръцката кухня е на особена почит, дори за един празник - Шавуот, на който традицията повелява да се сервират млечни ястия, правят сизики (не само тогава, но това е пример как го съчетават с традицията)  Peace

това баболе отвътре каква консистенция има като хляб ли като огретен ли или като запеканка, че мисля да правя тая седмица да правя импровизации на тази тема (е ... няма да е много побългарена ама ша му притуря тука едни нашенски работи).

Дядо Хаджи, не знам каква е разликата между огретен и запеканка, но бобалето е като тях, не става като хляб, защото все пак картофките са повече от брашното и се усещат и на консистенция  Peace

Малко крос-референция да направя  Mr. Green Две рецепти от темата за международна кухня  Hug Едната е за ХАЛА - традиционният съботен хляб (на еврейската нова година е кръгъл), преводът от руски на Pety   bouquet
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=395328.msg11184577#msg11184577

А другата е за ТХИНА - тахановият сос, който прибавяме към хумуса, към шуармата, към кълцаната салата... и към почти всяко ястие  yes
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=350166.msg9534466#msg9534466

Алба ме беше вдъхновила да правя аранчини  bouquet Направих ги! Даже ползвах рецепта на израелски майстор-готвач, защото гледах как ги приготвя в едно предаване  Mr. Green Алба, страшно вкусни станаха и много хрупкави:


По-голямата снимка: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=350402&pid=12239629
Мерси за идеята, ще разнообразявам понякога вместо нашенските оризови кюфтенца -много ни харесаха Peace

Близначкова,   bouquet  Hug    bouquet

(леле, колко дълго стана...)

Последна редакция: вт, 12 май 2009, 23:49 от Mentha

Общи условия

Активация на акаунт