Проучване на СНБМ за храненето на децата в ДЗ и в семейството!

  • 11 808
  • 157
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 4 392
Въпросът е за даването на зеленчуци и плодове в детската градина, а не дали да имам кОлци с домати пред блока и да съм сигурна, че нямат пестициди. Дали даваме надецата си у дома тези продукти е едно, дали ги получават като част от дневното си меню в детската градина, където прекарват по-голяма част от деня е съвсем друго....

Ние пък си садимЕ кОлците в морската градина и си беремЕ кАт имаме път. Laughing

Едва ли някой не иска да се дават плодове и зеленчуци. Ако имаш обаче два лева или вдигаш на четири или намаляваш- качество, количество или разнообразие. Ти кое избираш? Четирите лева не били опция. Проблема е, че така ще вкарат от най- евтините плодове които иначе ти ще подминеш, а вероятно ще се наложи да спестят и от другите хранения. А пък млякото дето горчи от захар и белите филии хляб намазани с кафява субстанция наречена незнайно защо течен шоколад ще останат. Иначе течния шоколад си го има, но е близо три пъти по- скъп. Кога ли ще го купят. newsm78

xxxxx, ще ти кажа аз какво избирам. И това го избира всеки нормален, осведомил се подробно  човек.

Логично е да изберем естествена храна- плодове, зеленчуци, зърна , ядки и да я предпочетем в сурово състояние за децата си, защото само по този начин може да се усвоява правилно, напук на масово разпространената заблуда. И тъй като стомахчетата им поголовно са деградирали от градински буламачи, редно е да им се предложат поне 3 порции пресни плодове и зеленчуци на ден, за да може да се осигурят храносмилателни ензими за онова безподобното, което получават после.

 Спестявало се от плодовете . Хайде, хайде! Stop Защото от другото пък хич не се спестява. hahaha Най- качествените продукти се ползват. Joy Много тъпо обяснение! Да спестяват от другото, защото пресните, необработени продукти са по- важни в крайна сметка.  Peace
За екологичност хич не говорим. Много добре знаем колко е чисто всичко, но предложението ми е, да изберем по- малкото зло. ПО същата логика привържениците на зрънчо  и пържени картофи за закуска реваха в другата тема протоив наредбата, щото видите ли, те ябълките били пълни с отрови. И да изберем, "чистото", от пакета. Sick

А сега ще ми обясниш ли, защо супата е толкова важна част от храненето и защо да не бъде заменена с прясно нарязани сезонни зеленчуци? Просто робувате на стари схващания..Обърни внимание: не казвам оранжерийни, защото лятото доматите и краставиците струват стотинки, а зимата евтина салата се прави от зеле, моркови, пащърнак и т.н./
Да не говорим за огромните ползи от това: спестява се труд, ток, време. Къде ще сравняваш труда и разходите по приготвяне на една, излишна за мен, супа  с простото измиване и нарязване на няколко домата и краставици?! Няма нужда дори от сол и никаква мазнина. Спестява се и миенето. Laughing
И най - вече > направили сме наистина нещо добро за децата.

Ами както съм я подхванала..я да питам: Каква е целта на десерта?

Аз го виждам така- сутрин плод, още преди същинската закуска, докато се събират децата. / На мен лично не ми пречи, защото ябълка или банан яде задължително вкъщи сутрин, но нали трябва да се възпитават навици в правилно хранене все пак! Laughing Ако някоя майка не го прави, детето и като гледа там, ще я научи. Wink

Наобед салата+ основно ястие, като първо се предлага салатата, а не се дават едновременно.
Десерт- липсва!

Плодът, който евентуално е бил предвиден за десерт, се дава за следобедна закуска.

Чакам отговор на въпросите си горе, защото после ще пиша, каква  е ВРЕДАТА  от десерта!

Ако се спести от тъпите супи, мекици, излишните многократни порции месо/ обикновено най- евтиното, дето и кучетата не  го ядат, от рода на салами и кайма с незнайно какво вътре/ и десерти, ще могат да се осигурят нужните средства за закупуване на пресни  плодове и зеленчуци и ако щете на пълнозърнест хляб.

Последна редакция: чт, 08 окт 2009, 21:59 от СпирОлина

# 106
  • Мнения: 5 401
... Имаш ли информация кога ще бъде готов новия рецептурник? Ако в момента при нас готвят по предпоследния такъв, аз лично не виждам какво се е променило от времето, по което аз съм била в ДГ насам. Thinking..

За съжаление точно инфо нямам по този въпрос, но не ми пречи да питам и ще пиша допълнително. Не се знае колко време наредбата ще престои на бюрото на министъра по подобие на наредбата за училищата.  ooooh! Надявам се след този болезнен опит да не се допусне подобно безочие.

# 107
  • Мнения: 889
СпирОлина, не виждам смисъл да споря с теб. И за какво- и аз съм против многото месо и то свинско, тестото, пърженото. А за т. н десерти- не знам, ако зависи от мен ще ги забраня със закон. Колбаси, чипсове, зрънчо въобще не купувам.  Въпросът бе, че качеството струва пари, а качествените плодове и зеленчуци са скъпи. И основното в поста ми бе, че родителите не пожелаха да дават повече пари за да се осигурят. И, че първо трябва да се ограничат /забранят/ вредните храни. Защото аз  мога да и дам плод, но няма как да я спра да погълне филията с шоколад или сладко / тези които купуват са само захар/ , нито мекииците, нито милините... И да, при тези условия предпочитам да взимат по- качествени продукти. А колко наистина са качествени си е друга тема.

 

# 108
  • Мнения: 4 392
СпирОлина, не виждам смисъл да споря с теб. И за какво- и аз съм против многото месо и то свинско, тестото, пърженото. А за т. н десерти- не знам, ако зависи от мен ще ги забраня със закон. Колбаси, чипсове, зрънчо въобще не купувам.  Въпросът бе, че качеството струва пари, а качествените плодове и зеленчуци са скъпи. И основното в поста ми бе, че родителите не пожелаха да дават повече пари за да се осигурят. И, че първо трябва да се ограничат /забранят/ вредните храни. Защото аз  мога да и дам плод, но няма как да я спра да погълне филията с шоколад или сладко / тези които купуват са само захар/ , нито мекииците, нито милините... И да, при тези условия предпочитам да взимат по- качествени продукти. А колко наистина са качествени си е друга тема.

 

Добре е, че си съгласна, само остава да измислим , какво може да направим, за да се промени това. Peace

И аз досега си мислех, че може би чрез допълнително събиране на средства от родителите проблемът ще се реши. Обаче като гледам, че тези, които определят менюто си нямат хал хабер и никаква фантазия, ми призлява.   Не е въпросът в парите, хора, разберете го, а в желанието и инициативността!

Ако знам, че ще настъпят горните промени, за които писах, с кеф ще си дам парите. Но ако ще дават ябълка за десерт, мерси!  Stop

# 109
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 934
Попълних анкетата. За зрънчовците, близалките и прочее гадости не искам да отварям дума. Само и единствено от родителите зависи дали децата ще харесват такива храни. Naughty  Противно на общоприетите правила аз например, захраних и двете си деца с плодово пюре, а не с картофено или каша, и давах "вредния" плодов сок. Разбира се, това се случи късно - когато си дойде ред за захранване - някъде към шестия месец. Да не си помисли някой, че говоря за втори-трети месец. Но започнах не по актуалния в момента начин, а с плодове. Е, и двете ми деца в момента обожават плодове. У дома винаги има поне две купи пълни с измити плодове и те постоянно си вземат от тях. Отделно от това преди обяд и следобед задължително им давам плод, избран от мен или пресен плодов сок. Съответно те имат нагласата да ядат плодове, а не зрънчо. Навън по-скоро ще потърсят плод, отколкото нещо лъскаво. Просто нямат формирана вкусова нагласа към такива гадории и съответно те не ги вълнуват, така че нямат интерес да ги търсят.
Казвам неслучайно зрънчо, защото на детската площадка срещу нас, повечето мами се събират, струпват на една пейка купчина от зрънчо и други подобни боклуци, и така контролират до себе си децата. Хем мамите спокойно пийват кафенце с цигара, хем децата кротки, ядящи, пред очите им, а не тичащи насам-натам. А това, че децата са едва проходили и още нямат една годинка, но на ден опукват поне по два пакета от тези гадости - на дете, не колективно, никой не го е грижа. ooooh!
Да, всеки сам решава как да си гледа децата. Но трябва ли да е за сметка на здравето им? Thinking

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
попълних Peace

# 111
  • Egypt
  • Мнения: 132
Напълно съм съгласна с мненията против свинското, пърженото, десертите, но изобщо не съм съгласна, че супите са нещо вредно или "тъпо", дори напротив  Peace

# 112
  • Мнения: 5 401
На 23 ноември т.г., в продължение на една седмица, се организира Националната седмица за борба със затлъстяването. СНБМ ще участва в прес-конференцията утре в Министерство на здравеопазването, а в понеделник - на дискусионен форум. Темата тази година е храненето в училищата и Наредба № 26.

# 113
  • Мнения: 19 353
Добре де, по-скъпи ли са сезонните плодове и зеленчуци от порция месо? Например сега може да се дава салата от морков, целина, червено цвекло и др. На порция излиза стотинки, няма и 1лв.

# 114
  • Мнения: 4 392
На 23 ноември т.г., в продължение на една седмица, се организира Националната седмица за борба със затлъстяването. СНБМ ще участва в прес-конференцията утре в Министерство на здравеопазването, а в понеделник - на дискусионен форум. Темата тази година е храненето в училищата и Наредба № 26.

Бръмбазела, чудесно е това! А нещо за ДГ няма ли да има по време на тази седмица за борба със затлъстяването? Rolling Eyes Преди училището, децата минават през детската градина. Оттам се почва..



Напълно съм съгласна с мненията против свинското, пърженото, десертите, но изобщо не съм съгласна, че супите са нещо вредно или "тъпо", дори напротив  Peace
faima, чаквам да се аргументираш. Макар че на фона на останалото, супите не ги броя въобще.



Добре де, по-скъпи ли са сезонните плодове и зеленчуци от порция месо? Например сега може да се дава салата от морков, целина, червено цвекло и др. На порция излиза стотинки, няма и 1лв.
Виви, това знаеш ли откога го говоря , пиша?! Hug
Излизат дребни стотинки, просто смешни суми. Вчера на моята и дали за десерт печена ябълка. Е, не знам колко болен мозък трябва да си, за да тръгнеш да хабиш ток и да печеш ябълка, като накрая дадеш на детето плодов труп, вместо витаминна бомба.
За закуска мекица ядат. Подозирам, че и сол слагат и с маргарин мажат филиите.  Sick
За каймите и саламите и прекомерното даване на месо, липсата на пресни плодове и зеленчуци ежедневно, даването на оцветени сокчета или кремчета или лъжица с мармалад ooooh! за десерт да не отварям дума.

Последна редакция: пт, 20 ное 2009, 11:26 от СпирОлина

# 115
  • Мнения: 5 401
На 23 ноември т.г., в продължение на една седмица, се организира Националната седмица за борба със затлъстяването. СНБМ ще участва в прес-конференцията утре в Министерство на здравеопазването, а в понеделник - на дискусионен форум. Темата тази година е храненето в училищата и Наредба № 26.

Бръмбазела, чудесно е това! А нещо за ДГ няма ли да има по време на тази седмица за борба със затлъстяването? Rolling Eyes Преди училището, децата минават през детската градина. Оттам се почва..

Мотото на тазгодишната седмица е "Плодове и зеленчуци за здраве". На регионално ниво РИОКОЗ-ите ще имат разнообразни инициативи (инфо трябва да има на сайта на всяко Рио) и за деца в градинска възраст, и за ученици. В София обаче акцентът ще падне върху Наредба № 37 (моля за извинение, в горния ми пост грешно съм написала № 26), заради засиления натиск от страна на собствениците на лавки и бюфети в училищата.

За мое огрогмно разочарования и недоумения, сред присъстващите нямаше представители на МОМН.  Shocked Нямам обяснение защо точно тази институция, на която й е дадено правомощие за положителна промяна, стои в страни!

Както и да е, ние така нещата няма да ги оставим. През следващата година планираме да продължим да настояваме за нова наредба за ДГ и за нов сборник с рецепти, както и за държавна регулация върху маркетинга и рекламите на стоки и храни за деца. Предстои тежка битка, но ние сме калени в бой.  Mr. Green Нелепо е в у-щата да се забраняват въпросните боклуци, а в детските градини да се предлагат на децата като следобедна закуска! Недопустимо е деца да продават всичко, за което се сетим - дограми, топлоизолации, радиатори, обзавеждане за жилища, напитки, поправки, нездравословни храни... Вярвам, че след днешното ми изказване, НЦООЗ за пореден път видяха партньор в наше лице и ще работим заедно по тези инициативи.

За менюто в ДГ на сина ми, мога да кажа, че съм що-годе доволна, като изключим прословутата закуска - вафла, филия с течен шоколад, толубми.  Shocked На въпросът ми "защо", получих отговор, че в петък се чисти кухнята и нямат възможност да приготвят десерти. На следващият ми въпрос "а защо вместо вафла не купите ябълка", отговора беше - "защото децата ще останат гладни, а и всички обичат вафлички." Борбата е немилостно жестока, това е положението.

Последна редакция: пт, 20 ное 2009, 20:06 от Бръмбазела

# 116
  • Egypt
  • Мнения: 132
Цитат
топлите зеленчукови супи

Ако в тях преобладават моркови, чушки, домати, цвекло, зеле и пр. зеленчуци, ястията доставят на организма антиоксиданти, въпреки че при термичната обработка в супите количеството на витамините С, Е и бета каротин е по-малко в сравнение със суровите продукти. Внасят се още фенолни съединения, които се намират предимно в растителните храни. Ако супите са рибни или месни, те доставят в по-голямо количество минералните соли - селен и цинк.

Особено подходяща срещу настинка е пилешката супа.

При редовна консумация на такъв вид ястия организмът си осигурява добра имунна защита. Не трябва обаче да се прекалява с животинските мазнини. Ако са много, те водят до увеличаване на лошия холестерол в организма, който е сериозна заплаха за кръвоносните съдове и сърцето. Най-добре е да се ползват растителни мазнини - слънчогледово или царевично олио. Те са основни източници на витамин Е. Към супите могат да се добавят счукани ядки - орехи, бадеми, фъстъци, лешници, чрез които се увеличава количеството на белтъчините и на антиоксидантния витамин Е.
Друг начин топлите храни да се обогатят с протеини е да се ползват соеви брашна и продукти. Чрез соята се доставят на организма витамини от групата В (В 6, В 9, В 12), както и полезните омега-3 полиненаситени мастни киселини.

# 117
  • Мнения: 4 392
Цитат
топлите зеленчукови супи

Ако в тях преобладават моркови, чушки, домати, цвекло, зеле и пр. зеленчуци, ястията доставят на организма антиоксиданти, въпреки че при термичната обработка в супите количеството на витамините С, Е и бета каротин е по-малко в сравнение със суровите продукти. Внасят се още фенолни съединения, които се намират предимно в растителните храни. Ако супите са рибни или месни, те доставят в по-голямо количество минералните соли - селен и цинк.

Особено подходяща срещу настинка е пилешката супа.

При редовна консумация на такъв вид ястия организмът си осигурява добра имунна защита. Не трябва обаче да се прекалява с животинските мазнини. Ако са много, те водят до увеличаване на лошия холестерол в организма, който е сериозна заплаха за кръвоносните съдове и сърцето. Най-добре е да се ползват растителни мазнини - слънчогледово или царевично олио. Те са основни източници на витамин Е. Към супите могат да се добавят счукани ядки - орехи, бадеми, фъстъци, лешници, чрез които се увеличава количеството на белтъчините и на антиоксидантния витамин Е.
Друг начин топлите храни да се обогатят с протеини е да се ползват соеви брашна и продукти. Чрез соята се доставят на организма витамини от групата В (В 6, В 9, В 12), както и полезните омега-3 полиненаситени мастни киселини.


faima , аз предпочитам да се информирам от сериозни източници, особено що се отнася до здравето и правилното развитие на детето, а не от готварски сайтове!!! Написаното оставям без коментар.

# 118
  • Egypt
  • Мнения: 132
СпирОлина, успех   Peace 

# 119
  • Мнения: 7 163
http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2597891

Дали с повишаването на таксите за детските градини ще се повиши и качеството на храната?
Как мислите?

Общи условия

Активация на акаунт