Въпроси и отговори относно кърменето на близнаците - 2

  • 80 538
  • 748
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 395
imoinda, аз бях твърдо решена, че ще кърмя близнаците си и то заедно. Бях видяла снимки и бях чела описания. Едно от тях беше нещо подобно (описанието е разкрасено от мен:
Взимаш едното бебе (това, което е по-спокойно, по-добре засуква или както решиш), оставяш го на възглавницата до там където ще седнеш; взимаш другото бебе, и с него в ръце се наместваш УДОБНО. После донаместваш възглавниците, нагласяш по-нетърпеливото бебе и когато видиш, че е засукало, взимаш и нагласяш второто бебе. После хвърляш по един доволен поглед на дечицата и взимаш книга, списание или каквото ти се чете.
За мен лично, най-удобна се оказа "футболната поза". Нямам възглавница за кърмене, но тъй като  неизползвахме юрганчетата, навивах едното и поставях бебетата върху него. Отдолу и отстани при нужда, може да се добавят възглавници, но всичко зависи и от това колко седнала/легнала си ти. При тази поза аз поддържах бебетата с краката си и ми трябваха само още 2 възглавници за тях. За мен също - дебели, не прекалено меки, така че да ми поддържат гърба и да си отпочивам. предварително си взимах и гооолямо шише с вода. И така си откарвахме по час-час и нещо на всеки около 3 часа. Не сучеха през цялото време, и при мен това с пощипването нямаше особен ефект, но като ги поизчакам малко и някой се сещаше пак. После ги смъквах, оставях ги да си подремнат и след това сменях памперси (междувременно наакани - накрая започнах да не сменям преди кърмене, а само след това) и ги слагах в креватчетата и лягах да спя (или отивох да хапна, да сготвя, ...). Практикувах така - когато първия се събуди и заплаче, събуждах и втория и отново. С времето се научих да ги смъквам направо на леглото, а не на краката ми, така че да мога да свърша нещо и докато си придремват и това защото не бяха на отделни възглавници, а заедно на юрганчето, кото може да се навие по-широко или по-стегнато...
И аз изписах един чаршаф, при това с картинки  Mr. Green Бях пределно изчерпателна с надеждата да съм от помощ на желаещите да кърмят заедно.
ЩОМ ИМАТЕ ЖЕЛАНИЕ, МОМИЧЕТА, ЩЕ СЕ СПРАВИТЕ. А всяка трябва да си намери най-удобния за нея и дечицата начин за всеки етап от развитието им.

# 736
  • Мнения: 3 638
Темичката пак се пълни  Heart Eyes Поздравления на новите кърмачки и невръстни кърмачета  Hug
След подробните обяснения на villyh и Aila се включвам и аз с още едно и снимков материал. И моята поза беше двойната футболна, ето как процедирах - най-лесно ми беше да седна почти по турски на спалнята (на диван ми беше по-неудобно), облегната на таблата на леглото с възглавница зад гърба и две възглавници в скута за бебетата. Щом се събудеше едното бебе взимах и другото и ги настанявах за кърмене, обикновено предпочитах да наглася първо по-доброто „сукалче” и щом се наместеше добре имах две свободни ръце и време, за да настаня и второто бебе. Освен това седнала по турски можех да ги местя и с ръцете и с краката, тъй като практически възгланниците бяха в свивките на колената  Wink В първите седмици и при мен  единственият проблем беше, че често девойките бяха сънливи и заспиваха бързо на гърдата, тогава прилагах най-различни „трикове”, за да ги държа колкото се може повече будни – гъделичкане под брадичката, смяна на памперса, оригване, събличане само по памперс...  На тази снимка кърмя през нощта скоро след раждането, покрита с една завивка и с две възглавници в скута.  На таблата на леглото се вижда освен бутилката вода (изпивах по една на всяко кърмене!!!) и бадемовото олио, с което си мажех корема преди раждането и все още съм нямала време да махна  Crazy



Radost, що се отнася до жълтеницата потвърждавам и аз, че няма нужда от подсладена вода. Всъщност билирубинът, който я причинява се изхвърля с изпражненията, а не с урината и за повече изпражнения спомага кърменето, а не даването на вода  Naughty  А даването на допълнителни течности може само да намали приема на мляко и да се отрази негативно и на кърменето. Можеш също така да оставяш бебенцето в много светла стая само по памперс (сега е топло), без да го излагаш обаче на директна слънчева светлина, това също спомага да спадането на нивото на билирубина (един вид домашна фототерапия)  Peace

villyh , да знаеш, че съм те цитирала с онази фраза за кърменето навън в блога  Sunglasses

# 737
  • Мнения: 319
nikolina-pikolina, villyh, fata ®  благодаря за съветите и насоките   bouquet

# 738
  • София
  • Мнения: 12 231
  Искам и в тази темичка, да пусна следният анонс   Simple Smile
     
  Обучение за доброволни консултанти по кърмене - София 2011/2012

# 739
  • Мнения: 418
Aila, благодаря за линковете, беше ми интересно да прочета повече информация за жълтеницата и на всички останали за споделения опит за едновременното кърмене. Моите момчета са още доста жълти и ни пращат на детски гастроентеролог, според педиатърката се дължи на незрялост, но за всеки случай иска консултация. В крайна сметка не им дадох вода караме само на кърма, надявам се за добро. Едновременното кърмене не ми се отдава много, в повечето случаи ги кърмя един по един Simple Smile. В понеделник бяхме на консултация и да се похваля за един месец Ники е качил 1200 гр., а Ачо 1100 гр., пораснали сме с цели 5 см.

# 740
  • София
  • Мнения: 12 231
Radost   поздравления за страхотното наддаване Simple Smile
Пиши какви са резултатите след прегледа. Пускали ли сте изследвания на билирубина. Ако да напиши ако е възможно какви са стойностите, но мога да те посъветвам, преди да се притесняваш ако има нещо, да се чуеш и с неонатолог, защото те са добре запознати със референтните стойности и особености при малки бебета, неща които не всеки педиатър може достатъчно добре да прецени.
Сигурна съм обаче, че няма никакъв проблем, очевидно ставате едни големи и силни мъже, браво на малките и на мама  Hug Все пак за ваше и на педиатъра спокойствие е хубаво да ви прегледат.  Hug

Последна редакция: чт, 25 авг 2011, 16:15 от Aila

# 741
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Чакам с нетърпение този момент  Praynig... макар ние да сме далеч още, вече гледам да се информирам.

За сега най голямото чудене е в коя болница обръщат внимание на родилката и й помагат при закърмянето??? за Окръжна подучух ... ?

Последна редакция: нд, 28 авг 2011, 12:11 от medimed

# 742
  • София
  • Мнения: 12 231
  Най-добре е да прочетеш и да си подготвена колкото се може по-добре. Голяма част от акушерките дори да могат да помогнат, просто нямат физическата възможност да се занимават и с това тъй като отговарят за много майки и бебенца.
  Аз лично се ориентирах в избора на болница спрямо това бебетата да са възможно най-скоро след раждането при мен и през ноща да са си при мен. Тогава имаш свободата и спокойствието да ги кърмиш колкото често е нужно. Винаги ако е необходимо може да помолиш акушерка за помощ или да се обадиш дори на консултант, който да те посети евентуално в болницата или вкъщи при необходимост.
  Относно информацията най-важното на което трябва да наблегнеш е позите и признаците за добро засукване и трансфер на мляко. Брой необходими кърмения, важно е да се будят бебенцата, ако те самите не се будят през първите седмици. Брой памперси -  напишкани и наакани, за да си спокойна ако нямаш кантарче, че хапват добре. При каквото и да е съмнение, че нещо не върви както трябва или проблем, колкото по-рано се потърси помощ и вземат мерки, толкова по-лесно се оправят нещата. Ако бебетата са родени по-рано, не са при майката или не сучат активно е изключително важно да се доизцеждаш след кърмене или да цедиш, за да поддържаш добро производство, до момента в който бебетата ще започнат да сучат ефективно.  Изключително важно е да започне стимулация и или изцеждане на гърдите още в първите шест часа след раждането, най-късно първият ден и след това на всеки 2-3 часа и двете гърди. Това е нормалният ритъм на хранене на едно новородено, и ако няма възможност бебенцето да суче е важно организмът да получава същата стимулация с изцеждане. Нормално бебенцата сучат между 8-12 пъти за денонощие.

# 743
  • Мнения: 3 638
Честита бременност и поздравления, че се информираш от толкова рано!  Simple Smile
За съжаление не мога да ти помогна с обективна информация за българските болници, защото отскоро пак съм в БГ. Освен помощ за кърменето при близнаци бих взела под внимание и в коя болница има добро неонатологично отделение за бебетата.  Peace За добрия старт на кърменето също е важно да може бебенцата да са при теб колкото се може по-рано и по възможност и при теб в стаята.
Сигурно ще се включат и други мами с повече "местен" опит. Лека и успешна бременност!  Hug


п.п. Писали сме заедно с Айла  Simple Smile

# 744
  • Мнения: 418
Пиши какви са резултатите след прегледа. Пускали ли сте изследвания на билирубина.
Aila благодаря за подкрепата Hug . Утре сме на преглед и ще пиша след това. Билирубин не ни е изследван. Педиатърката прецени, че за момента е по-добре да не им взимат кръв, че трябвало доста. Според нея първо да направим консултацията и ако гастроентероложката прецени, че е необходимо тогава.
Aila искам да те питам за съвет за едно мехурче с вода, което ми излезе на зърното, с какво да го третирам, необходимо ли е да го пукна или трябва да чакам само да изтече. Ники е много лаком и много лоша захапва гърдата в началото, докато се кърмим нямам болка, но като поема гърдата понякога тръпки ме побиват, не знам какво да го правя. С Ачо нямам такъв проблем.
medimed аз раждах в Шейново сигурно знаеш, че там бебетата не стоят при майките, а ги носят на 3 часа за по 1 час за кърмене. Една майка обаче каза, че ако желаеш може да остане постоянно при теб, но не съм сигурна дали е така. Около 1 час след раждането, докато лежахме още на магаретата, на майката, която ражда с мен и дадоха бебето и имаше възможност да го закърми. Близнаците ги отведоха в интензивното и само ми ги показаха. В стаята ми ги дадоха на 3 ден без добавка АМ, за да направим пробно кърмене, но аз още нямах кърма. При първото носене на бебетата, акушерката ги води в стаята на майката и пита дали имаш нужда от помощ как да го сложиш на гърда. Какво точно обясняват нямам наблюдение. След това не знам ако имаш някакъв проблем дали някои ще ти обърне внимание. За бебетата в интензивния сектор позволяваха на майката да носи два пъти дневно изцедена кърма. Чудесно е, че имаш желание да кърмиш и да се информираш от рано какви проблеми може да възникнат. При мен каката засука чак след 40 ден беше голяма мъка, заради вдлъбнатите ми зърна. С много упоритост, постоянно цедене и помощ от форума за кърмене се справих и се кърмихме 1г. 9м.  Hug

# 745
  • София
  • Мнения: 12 231

Radost ти сама си открила какъв е проблема, а именно неправилното поемане на гърдата. Това мехурче пълно с течност се получава при травмиране на зърното и се нарича блистер. За да спре да се появява е нужна корекция на позата. А иначе може да го накиснеш в хладка вода със сол за да омекне кожичката и да дадеш да суче след това, или ако и това не помогне леко с игла да повдигнеш ципичката.
Повече за блистерите може да прочетеш тук - http://xedra.wordpress.com/2008/09/07/bliste/
А за правилното поставяне на гърда тук - http://xedra.wordpress.com/2009/09/22/sorenipples/
Опитай още преди да засуче да го гушнеш коремче до коремче в теб в позата кръстосана люлка така че зърното да сочи към нослето, а брадичката да е плътно допряна до гърдата. В момента в които отвори устичка просто бързо го придърпваш към теб като водеща е брадичката.

# 746
  • Мнения: 418
Aila Hug. Спука се блистера и болката почти изчезна. Старая се да го слагам правилно, обаче Ники  като го гушна както казваш ти, той почва да клати главата напред, назад да търси зърното и не го поема правилно като го поднеса. Ще прочета повече за правилното поставяне, защото сигурно не правя нещо както трябва.

Относно прегледа за жълтеницата, останах доволна от д-р Куманова. Нещата, които ми обясни се припокриваха от написаното в линковете, които Aila ми даде да прочета. Докторката каза, че при кърмените бебета минава по-бавно, особено като са родени по-рано. За момента няма нищо притеснително, да продължаваме да се кърмим и след 2 седмици да ги отведа да ги види пак, ако нямат подобрение ще пуснем кръвни изследвания.

# 747
  • София
  • Мнения: 12 231
  Радвам се за добрите новини.
  За позата погледни статията за разранени зърна в блога на Хедра. Частта с кръстосаната люлка. Тогава държиш бебенцето както в стандартанта люлка, но не стои в сгъвката на лявата ти ръка например, а с дясната го държиш зад вратлето като пръстите ти са зад тила и стигат до ушичките. Така имаш по-добър контрол върху позата и захапката, за да неутрализираш това клатушкане. Държиш бебето съвсем плътно до теб, като трябва дори и ръчичките да не са между вас, коремче до коремче да сте и брадичката още от самото начало да е допряна до гърдата, така бебенцето усеща че е направилното мястои не продължава да търси. Реално когато е толкова близо и плътно до теб, зърното лежи почти на горната устна на бебето. Когато отвори устичка и ти съвсем леко притиснеш бебето към теб, зърното се изсипва в устичката му, като захапката е леко асиметрична, поема повече от долната част, отколкото отгоре. Брадичката е плътно заровена в гърдата, нослето свободно и главичката изнесена назад. Ако има нужда просто леко придърпваш задничето му към теб и главичката се изнася назад. Кръстосаната люлка е преходна поза и може след като засуче добре, да смениш ръцете и отново да лежи в сгъвката на лакътя ти.
  Вече сте големи и се справяте страхотно, с малко повече внимание още известно време към начина на поемане на гърда, нещата бързо ще се подобрят.

# 748
  • Мнения: 395
Мили мами, позволих си да пусна нова тема
Винаги съм искала да го направя

Общи условия

Активация на акаунт