2880 лв. накуп за майки студентки - 2

  • 57 063
  • 732
  •   1
Отговори
  • Мнения: 141
Старата тема стана доста страници, затова пускам нова

Еднократна помощ за отглеждане на дете до една година от майка студентка, учеща в редовна форма на обучение:
Молба-декларация за получаване на еднократни парични помощи за отглеждане на деца по чл. 6а, 8в от Закона за семейни помощи за деца се подава в Дирекция Социално подпомагане по постоянен адрес.

 Към молба-декларацията се прилагат следните документи:

1. копие от удостоверение за раждане на децата, за които се иска помощта;

2. копие от заповедта на директора на дирекция "Социално подпомагане" и/или решението на съда за настаняване на децата в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето - в случаите по чл. 6а, ал. 5 ЗСПД;

3. уверение от висшето училище за лицата по чл. 8в, ал. 1 и 4 ЗСПД, че са записани като редовни студенти към датата на подаване на молба-декларацията;

4. лична карта (за справка).

Еднократните помощи могат да бъдат поискани в срок до навършване на една година на децата.

Няма значение дали сте работили, дали сте осигурени, дали детето е родено преди да сте се записали да учите- единствено в момента на подаването на молбата трябва да сте редовна студентка и детето ви да е под 1 година или ако вече сте завършили, че сте била студентка, когато сте родили. Също така тази помощ е различна от майчинството от НОИ и от майчинството и детските от соц. осигуряване, както и от еднократната сума за раждане-250лв.  и не е свързана с тях-  не се гледа взимате ли нещо от изреденото или не. А ако учите в частен университет така и не разбрах какво става, май пак се взимат

Молба-декларация за получаване на еднократни парични помощи за отглеждане на деца по чл. 6а, 8в от Закона за семейни помощи за деца, § 15 от преходните и заключителните разпоредби на ЗСПД

Здравейте, имам доста актуална информация - сега звънях в социалните и ми казаха, че ако към момента на раждане не си бил редовен студент, а се запишеш след това ти изплащат остатъка от  парите до навършване на една година на детето и още нещо много важно ми казаха, че се обсъждало от януари до година да въведат ограничение свързано с дохода - т.е ако си се осигурявал - няма да получаваш парите!!!!!! Но жената беше много любезна и ми каза, че най добре да се обадя януари, за да ми потвърди информацията!!!!!

Социално подпомагане - Въпроси и отговори

Последна редакция: пт, 27 ное 2009, 15:56 от AnMary

# 1
  • Мнения: 614
Какво значи частен? Според мен единственото важно е дали си редовен студент. Може би от значение е дали университета е акредитиран или не newsm78 въпреки, че никъде няма изискване за вида на учебното заведение... Thinking

# 2
  • Мнения: 123
И аз питах следното, но не получих отговор: Колко време горе-долу след получаване на заоведта изплащат парите...
Благодаря предварително!

# 3
  • Мнения: 141
Ами частен е например НБУ, Американския университет, колежите, в тях не учиш по държавна поръчка, мога да попитам в социалните дали случайно има значение, но ще ходя след 10тина дена чак. А парите до един месец със сигурност ги изпращат, но не знам от какво зависи кога, може би когато изплащат всички други

# 4
  • София
  • Мнения: 32
А знаете ли дали на майки, които са редовни студентки и имат близнаци, сумата от 2880 лв. се полага двойно?

# 5
  • Мнения: 11

ЗАКОН за семейни помощи за деца

Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г., изм., бр. 23 от 2009 г., в сила от 1.01.2009 г.) (1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.

Никъде не се споменава, че учебното заведение трябва да е държавно.

# 6
  • Мнения: 123
А знаете ли дали на майки, които са редовни студентки и имат близнаци, сумата от 2880 лв. се полага двойно?
В този случай , бяха по-малко парите , мисля 2400 общо за двете деца  Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 32
А знаете ли дали на майки, които са редовни студентки и имат близнаци, сумата от 2880 лв. се полага двойно?
В този случай , бяха по-малко парите , мисля 2400 общо за двете деца  Simple Smile

Не разбирам каква е логиката?! За едно дете повече, отколкото за 2? Всички други помощи в най-лошия случай си остават в еднократен размер независимо от броя на децата...

# 8
  • Мнения: 2
Ако съм работила и съм била редовна студентка това значили , че ще ми дадат и майчински всеки месец и 2880 лв. на веднъж или само едното.  newsm78

# 9
  • Мнения: 141
А знаете ли дали на майки, които са редовни студентки и имат близнаци, сумата от 2880 лв. се полага двойно?
за студентки е 2880, а за майки на близнаци без да са студентки е по 1200 на дете, така че пробвай и двете суми да вземеш

даниелка
Цитат
Няма значение дали сте работили, дали сте осигурени, дали детето е родено преди да сте се записали да учите- единствено в момента на подаването на молбата трябва да сте редовна студентка и детето ви да е под 1 година или ако вече сте завършили, че сте била студентка, когато сте родили. Също така тази помощ е различна от майчинството от НОИ и от майчинството и детските от соц. осигуряване, както и от еднократната сума за раждане-250лв.  и не е свързана с тях-  не се гледа взимате ли нещо от изреденото или не.

# 10
  • Мнения: 2
даниелка
Цитат
Няма значение дали сте работили, дали сте осигурени, дали детето е родено преди да сте се записали да учите- единствено в момента на подаването на молбата трябва да сте редовна студентка и детето ви да е под 1 година или ако вече сте завършили, че сте била студентка, когато сте родили. Също така тази помощ е различна от майчинството от НОИ и от майчинството и детските от соц. осигуряване, както и от еднократната сума за раждане-250лв.  и не е свързана с тях-  не се гледа взимате ли нещо от изреденото или не.

 Hug Приемам този отговор за Да . Уж  го прочетох , но нещо съм се била отнесла явно . Благодаря    bouquet

# 11
  • Мнения: 685
Най-после черно на бяло да прочета, че и работещите студентки имат право на тази помощ. Намерих отговор на въпроса си и искам да благодаря, че така изчерпателно тук са изяснени условията за обезщетението.


Озадачи ме едно мнение от старата тема на freely.
Aко някой запише да следва само, за да получи тази помощ не го ли проверяват след това дали ходи на лекции и дали се явява на изпитите?
По тази логика всяка бременна ще се запише да учи за месец-два...

# 12
  • Мнения: 647

ЗАКОН за семейни помощи за деца

Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г., изм., бр. 23 от 2009 г., в сила от 1.01.2009 г.) (1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.

Никъде не се споменава, че учебното заведение трябва да е държавно.

А ако майката кара втора, но редовна магистратура в държавен университет, пак ли важи?  newsm78

# 13
  • Мнения: 165
Искам само да се включа в новата темичка за да мога да ви следя.
Иначе това за близнаците и аз не го разбирам  newsm78 би тррябвало за две деца сумата да е по-голяма - с една дума България

# 14
  • у нас
  • Мнения: 1 870
да ви следя Peace

с риск не да повторя ами да похилядна..., но да стане ясно

 2880 лв накуп
+
 250 лв еднократна помощ при раждане
+
 100 лв соц помощ всеки месец до навършване на една година на детето (за не осигурявани)

Общи условия

Активация на акаунт