Коледа идва!

  • 149 894
  • 1 122
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 7 091
Tandoori , много ти благодаря! аз нямам опит в замръзяването, но може и да се пробвам, защото с тези малки деца ще ми е много трудно да ги направя и трите вида за ден-два, а отделно и стъклените искам да опитам и още един-два вида. Thinking
Нали приготвям с банана и всичко друго, което е по рецептите и в пликове ги замръзявам, нали?

С всичко вътре, обаче не в пликове! После няма да размразяваш напълно тестото, а няколко минути, колкото да го нарежеш, затова го замразяваш на пръчки, т.е слагаш тестото в/у найлоново фолио, увиваш да стане в цилиндрична форма и после след като замръзне само режеш на колелца. Дори старат по-еднакви и равни бисквитките Simple Smile

Само тестото за тарталетите можеш да сложиш в плик, защото то се разточва после.  Peace

# 136
  • София
  • Мнения: 2 658
Tandoori , много ти благодаря! аз нямам опит в замръзяването, но може и да се пробвам, защото с тези малки деца ще ми е много трудно да ги направя и трите вида за ден-два, а отделно и стъклените искам да опитам и още един-два вида. Thinking
Нали приготвям с банана и всичко друго, което е по рецептите и в пликове ги замръзявам, нали?

С всичко вътре, обаче не в пликове! После няма да размразяваш напълно тестото, а няколко минути, колкото да го нарежеш, затова го замразяваш на пръчки, т.е слагаш тестото в/у найлоново фолио, увиваш да стане в цилиндрична форма и после след като замръзне само режеш на колелца. Дори старат по-еднакви и равни бисквитките Simple Smile

Само тестото за тарталетите можеш да сложиш в плик, защото то се разточва после.  Peace
супер, много ти благодаря за обясненията.   bouquet Така със сигурност ще мога да спретна всичко, което съм харесала.

# 137
  • Мнения: 503
Много подходящи за коледа са БЕЛТЪЧНИТЕ СЛАДКИ на Сладка Хапка от "Гответе с мен". Peace

2 белтъка
100 г захар
120 г сурови лешници (или др ядки - става с орехи или бадеми), едро смляни
150 г шоколад (предпочитам натурален кувертюр, но комбинацията 50:50 натурален и млечен е разкошна), натрошен на ситно. Евентуално - шоколадов чипс.
1 ванилия
1 щипка сол

Приготвяне:
Пуснете фурната да загрява на 180 градуса Целзий
В сух тиган сложете едросмлените ядки и ги запечете леко на котлона. Няколко минути са достатъчни, за да се "отвори" аромата. И със сурови става, ама с печени е по-добре.
Разбийте белтъците с 1 щипка сол на твърд сняг. Добавете постепенно захарта, а като се разбие - и ванилията.
С леко разбъркване добавете шоколада и изстиналите ядки.
С лъжичка изсипете от сместа в тава, застлана с хартия за печене. Размерът на сладките зависи от вашите предпочитания. Аз използвам чаена лъжичка.

И най-хубавото - сложете тавата във фурната, изключете я и си намерете друга работа поне за 3 -4 часа, а най-добре за цяла нощ. Не отваряйте фурната!!! На сутринта за закуска ще имате нещо много вкусно.

# 138
  • София
  • Мнения: 387
Момичета, интересува ме някой с опит да ми каже кое колко време може да се съхранява, защото искам да направя много неща, но няма да смогна за няколко дни преди коледа, та си мислех да започна от началото на декември.
Бисквити с парченца шоколад
Райските кокоски
Ванилови кравайчета
Джинджифилови сладки
Линцерови сладки
Меденките като цяло не точно определени
Меки курабийки с тиква
Благодарна съм да споделите своя опит!

# 139
  • Мнения: 3 379
Margafuci, това е моето мнение, но да кажат по-опитните:

Бисквити с парченца шоколад – за тези не съм сигурна, но като гледам по рецептата, може би не повече от 2-3 седмици
Райските кокоски – и за тези не съм сигурна, но не ми се вярва повече от 1 седмица да кара и да са свежи
Ванилови кравайчета – издържат месец, месец и половина
Джинджифилови сладки – приготвят се в началото на декември, издържат около месец
Линцерови сладки – приготвят се в началото на декември, издържат около месец
Меденките като цяло не точно определени – издържат поне 5-6 седмици, приготвят се в началото н адекември, за да има време да омекнат
Меки курабийки с тиква – не съм ги правила, не съм сигурна, нека кажат другите

# 140
  • София
  • Мнения: 2 671
...
Ето и няколко предложения, които ми грабнаха окото:
...
Ралфиета, добра селекция  Peace Аз съм пробвала само бисквитките с боровинки и кокос и с две ръце ги препоръчвам!

А откъде са коледните мъфин хартии?

# 141
  • Мнения: 7 091
Margafuci, точно 5 постинга по-назад съм писала за съхранението, ако искаш погледни.
АКо питаш за моите сладки с шоколадови парченца, 2-3 седмици не те съветвам с никакъв случай да ги съхраняваш. Основното предимство на тези сладки е, че са много меки, дъвкателни и с втечнен шоколад. Аз не бих ги държала повече от 5 дни. Колкото повече стоят, толкоа повече вкусът им се разваля.

За Меденките- 5-6 седмици както СЗА е казала, колкото повече седят, толкова по-хубави стават.
Меките курабийки- не бих държала повече от 5 дни.
Предполагам можеш да ги държиш и повече всички тези сладки, но определено ще се отрази на вкуса.

# 142
  • Мнения: 3 379
Tandoori, аз разбрах, че тя питаше за тези сладки на Rumya. Аз правя подобни, е, не съвсем, но доста подобни и седят по 2-3 седмици, но наистина колкото повече седят, толкова повече им се разваля вкуса Simple Smile Но издържат - мисълта ми е, не стават твърди и се ядат.

# 143
  • София
  • Мнения: 2 671
Извинявам се, че не отговорих веднага - не бях дочела  Embarassed
Райските кокоски не бих съхранявала повече от 5 дни, миналата година запазих няколко -  Sick Съхранявам в метална кутия.
Бисквитките с парченца шоколад обикновено не доживяват за съхранение, но те са най-хубави още топли, с полуразмекнат шоколад мммм! Това става много лсно, защото могат да се забъркат, оформят на топчета в/у хартията за печене, да се завият добре с прозрачно фолио и да се замразят така и 2 месеца предварително. После леко да се отпуснат и в загрятата фурна, работа за 10 мин.  Peace

А, да питам знаете ли - какво точно е тази "размяна на коледни сладки", която се спряга из америкнските форуми?

Последна редакция: ср, 14 окт 2009, 23:32 от Rumya

# 144
  • Мнения: 132
Момичета,
Ето още една интересна идейка, която мисля да нправя тази Коледа: http://www.youtube.com/watch?v=3w1hgrN9Fzo&feature=related.

# 145
  • Мнения: 7 091
SZA, може и тях да е имала предвид. Аз просто казвам, че ако случайно става въпрос за моите не препоръчвам. Simple Smile

Румя, разменянето на сладки вече за 4-та година го правим и ми се разказва играта, но пък е добър момент да покажеш внимание на тези около теб.
Като цяло, в училищата ако го правят обикноено се опаковат сладките по 1 бр в торбичка или каквото там, може и с още нещо като дребна играчка и всяко дете си носи голяма торба и събира от всичките си съученици по 1.
Иначе тук ние по съседски какво правим- със съседите, с които си имаме приказката си разменяме по табличка или малка кутия със сладки, обикновено са аранжирани, опаковани. Това става седмицата преди Коледа.
По принцип е прието ( за който има желание) да занесеш бисквитки на който и да е по това време на годината. Понякога мъж ми носи на работа, така правят и другите му колеги, носили сме и в библиотеката ( която ни е втори дом направо), в офиса на лекарката ни веднъж ( имахме час по това време), в офиса в училището на детето и така. Много пъти жеста се връща, когато е за голяма група хора ( например офис) не.  Горе долу е като да изпратиш картичка на някой за Коледа, само че е по-персонално. Аз затова тази година се опитвам да измисля какви сладки да направя по-бързи, защото ще имам много малко време, а много хора на които да нося.  Rolling Eyes

# 146
  • София
  • Мнения: 2 658
Tandoori , извинявай, но снощи се сетих да питам още нещо. Ако нарежа на шайби бисквитките, те с такава форма ли ще останат или ще бухнат малко отгоре? Искам да си станат на вид като обикновени бисквити или като твоите, т.е да имат лек връх. Не знам дали ме разбираш  newsm78 да не си останат точно като отрязани с нож.

Иначе аз и миналата година, а и тази нося по един опакован щолен и сладки в семейството на мъжа ми и в моето, а тази година ще му дам да занесе и в работата си. Чудя се обаче, дали да е преди Коледа или след празниците, но може ми за след ще се е развалило качеството на някои от тях. Thinking

# 147
  • Мнения: 1 461
Здравейте с радост ще се запиша и аз в тази тема , аз започнах да качвам всички коледни къщички тук http://2009.snimka.bg/cooking/koledni-k-shtichki.422765 като съм ги взела от миналогоди6ната тема ,имам още къщички да качвам но скоро време ще го приключа албумчето

за всеки случай ще дам паролата
2009
3bd1bf

# 148
  • Мнения: 1 122
Страхотна тема. Миналата година направих Райските кокоски-http://steisi.multiply.com/photos/album/11/11##photo=47,Ванилени кравайчетаhttp://steisi.multiply.com/photos/album/11/11#photo=35, сладки Очичкиhttp://steisi.multiply.com/photos/album/11/11##photo=36, Меденкиhttp://steisi.multiply.com/photos/album/11/11##photo=39, Дребни сладки http://steisi.multiply.com/photos/album/11/11##photo=44, Рохлички с бадем http://steisi.multiply.com/photos/album/11/11##photo=45.

Две рецепти и от мен.

Сладки "Очички"

1 ч. ч. захар
3 яйца
1/2 ч. ч. олио
1/2 пак. ам. сода
2 ванилии
брашно
мармалад от шипки

Замесваме тесто и разточваме на кора 0,5 см. дебела.
Изрязваме кръгчета с чаша и гевречета.Печем ги.
Като изстинат намазваме кръгчето с мармалада и захлупваме с гевречето.
Така мажем всичките сладки.Поръсваме ги с п. захар и ги оставяме 1 нощ да престоят.
http://steisi.multiply.com/photos/album/11/11#photo=36

Дребни сладки

За 1 кг. сладки:
0,500 кг. брашно
150 гр. п. захар
300 гр. масло
2 жълтъка

Всички продукти се смесват и се правят на трохи.След това се омесват на тесто.
Разточва се на кора и с формички се изрязват сладки или се правят топчета.
Изпичат се и се гарнират с шоколад и пръчици.

От това тесто може да се направят и кошнички.Облепват се стените на формичката и се пекат.
Пълнят се с крем или разбита сметана и се украсяват с кокос,пръчици и шоколад.
http://steisi.multiply.com/photos/album/11/11##photo=11

# 149
  • София
  • Мнения: 5 255

Момичета, тези коледни къщички са великолепни  Crazy
Я кажете, според вас човек, който не се е занимавал с торти, като цяло не обича сладко и не е
правил много сладкиши, т.е. Аз  Crazy, но пък много обича да готви- ще се справи ли с такова нещо...
да си кажа, че съм малко и с 2 леви ръце  Blush

Общи условия

Активация на акаунт