Коледа идва!

  • 149 878
  • 1 122
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 1 313
Има и едно магазинче близо до женския пазар, където правят всякакви метални формички, но е с малко кофти работно време.
Ще обясниш ли по-подробно къде се намира?

По въпроса кое кога се прави - аз правя меденки и джинджифилови сладки около средата на ноември, щолена го правих в началото на декември, ако правилно помня, а АКК в началото на ноември. Една година правих и един сладкиш, от списанието Burda, което Джемма е снимала, който няма нужда да се прави по-рано. Така, че кой когато има време Simple Smile И без това рецептите са толкова много, че няма как всичко да се изяде по Коледа Grinning

# 211
  • София
  • Мнения: 5 605
Ами някой по-напред беше писал, че е изпуснал времето за правене на щолен. Комшийката ми също вече е направила някакви неща, ама не съм я питала точно какво. Та реших, че всичко се прави толкова по-рано. А някой може ли да обясни защо. newsm78

Традиционният английски коледен пудинг се прави горе-долу 3 месеца по-рано, че и повече понякога - зависи от рецептата (това го знам от приятели англичани, които правят такъв пудинг). Английският коледен кейк се прави 6 седмици по-рано, а щоленът - 4-5 седмици по-рано. Коледните меденки се правят също 5-6 седмици по-рано. Идеята на ранното правене е, че колкото повече престояват, толкова по-хубави стават.

Коледни формички за рязане на сладки има и в магазина на Солинген на Пиротска.

Има много хубави коледни формички и в онлайн магазина на Марк и Спенсър.
Hug Благодаря момичета за отговорите. Ще ги направя и аз по-рано, но не съм сигурна, че ще оцелеят до Коледа, та по-големи количества ще направя. А сестра ми си идва от Англия другата седмица, та направо ще и кажа да се разходи до Марк и Спенсър и да вземе от там.  Peace

# 212
  • Мнения: 3 379
Hug Благодаря момичета за отговорите. Ще ги направя и аз по-рано, но не съм сигурна, че ще оцелеят до Коледа, та по-големи количества ще направя. А сестра ми си идва от Англия другата седмица, та направо ще и кажа да се разходи до Марк и Спенсър и да вземе от там.  Peace

Ето за тези и тези формички говоря, аз мисля да ги поръчам онлайн.

# 213
  • Мнения: 2 561
Много добри предложения за коледната трапеза  Peace Досега съм наблягала само на традиционно българските ястия.Но тази Коледа може да е по-интернационална  Grinning

# 214
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Момичета, дайте рецепта за щолен, плс...  Hug Гледам, че доста от вас вече са правили.
Искам да се пробвам и аз да направя.
Освен това ми харесва и факта, че повечето неща се правят предварително т.е ако не се получат няма да се изложа на връх Коледа и ще имам време да се поправя  Mr. Green

# 215
  • Мнения: 3 379
Момичета, дайте рецепта за щолен, плс...  Hug Гледам, че доста от вас вече са правили.
Искам да се пробвам и аз да направя.
Освен това ми харесва и факта, че повечето неща се правят предварително т.е ако не се получат няма да се изложа на връх Коледа и ще имам време да се поправя  Mr. Green

В първия пост на тази тема има рецепта за щолен.

# 216
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Момичета, дайте рецепта за щолен, плс...  Hug Гледам, че доста от вас вече са правили.
Искам да се пробвам и аз да направя.
Освен това ми харесва и факта, че повечето неща се правят предварително т.е ако не се получат няма да се изложа на връх Коледа и ще имам време да се поправя  Mr. Green

В първия пост на тази тема има рецепта за щолен.

Благодаря ти   bouquet
Уж чета от самото начало на темата....това съм го пропуснала...

# 217
  • София
  • Мнения: 2 658
ето от мен едни сладки с парченца шоколад по рецепта на Tandoori. Разкошни са!

Tandoori, хиляди благодарности за рецептата и разясненията.
Аз нямах търпение сега да замръзявам и режа и изсипвах с лъжица. Умишлено ги направих с тъмнокафява захар, защото я обожавам. Wink




# 218
  • София
  • Мнения: 6 265
Има и едно магазинче близо до женския пазар, където правят всякакви метални формички, но е с малко кофти работно време.
Ще обясниш ли по-подробно къде се намира?


Ето тук е: http://www.bgmaps.com/map.aspx?sid=e583bca6bfcb67c8deb701b042851263&tip=1 , като тръгнеш от Женския пазар по посока Тодор Александров, от лявата страна, след Пиротска. Дано си ме разбрала. То там е паркинг.

# 219
  • Мнения: 5 228
Метални форми за сладки има във Фнтастико.

Миналата година правих Дрезденски щолен по рецептата на Джема, стана страхотен.

# 220
  • Мнения: 305
това е за портокаловите корички, не можах да намеря моя пост.
Бялата декорация е  пастет от  сирене и сметана - ако те мързи в Била продават готова  Peace
Пепика, мерси. И да те питам, когато изсъхнат ги топвам в разтопен шоколад?
Декорацията ще си я направя в къщи, че Билла ми е на 3000км   Laughing

# 221
  • Мнения: 1 313
Ето за тези и тези формички говоря, аз мисля да ги поръчам онлайн.
Звездички в различни размери има и тук: http://www.profysonline.com/bg/ProductDetails.aspx?CategoryID=40 … amp;ProductID=578
catty m, мисля че разбрах. Благодаря  bouquet

# 222
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678

Мога ли от някъде да си купя готови портокалови и лимонови корички? Предварително благодаря за отговорите  Peace
В Кауфланд има изсушени в пликчета, намират се при ванилиите и другите ароматни подправки и при тези на д-р Йоткер. Аз си купих от там.

# 223
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Реших да правя щолена на Джемма и естествено изникнаха някой въпроси  Blush

Джемма, какво ще рече 3/8 л прясно мляко? Мога ли от някъде да си купя готови портокалови и лимонови корички? Предварително благодаря за отговорите  Peace

375 мл е млякото.
За коричките- аз не одобрявам купените. Правя си. Обелвам 2-3 лимона и портокала. Нарязвам на кубчета коричките. След това ги заливам с вода, кипвам ги , изхвърлям водата- това се повтаря 3 пъти. След това вариш сироп от 1 чаша захар и 1 чаша вода, да поври да стане гъст, пускаш коричките, вариш около 10 мин. След това вадиш коричките и ги нареждаш на фолио да изсъхнят. Прибираш ги в буркан с капак и си ползваш когато имаш нужда. Лесно и вкусно, без консерванти. Peace

Последна редакция: нд, 18 окт 2009, 14:10 от Джемма

# 224
  • София
  • Мнения: 2 658
Джемма, а как ги белиш? защото аз не ги кипвам изобщо и не горчат. newsm78
А и стават супер бързо, за половин час са нарязани и сварени. защо ще си купувате сушени?

Общи условия

Активация на акаунт