Машина за хляб - 20 част

  • 41 744
  • 775
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 458
Машина за х … 72;ст

Машина за х … 2;ст!

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Машина за х … 72;ст

Mашина за хl … 72;ст

Mашина за хl … 72;ст

Рецепти за … 3;яб!

Натурална  … 89;ка


Полезни съ … 090;и 










Съвети на pina

За конците:
По принцип конците представляват силно изразени глутенови нишки - глутена е белтък. Което ще рече, че на първо място това се случва в изделия направени със силно брашно, т.е. бяло. Да не се очаква в ръжен хляб да се явят.
Получава се от разтеглянето им, което ще рече в следствие на много месене - при машините това е винаги на лице, защото те месят доста добре!
По правило се получават конци в тесто с мазнина, особено ако е мас или масло + малко олио. Хубаво е да се съчетават течна + твърда мазнина. Разбира се, възможно е да се получи в хляб без мазнина, да е на конци, но това е рядко и трудно.
Козунака може да не е на конци, ако не е омесен добре, ако му е малко мазнината, ако липсва течна или твърда мазнина, ако е превтасал, ако е недовтасал, ако тестото е било замесено много меко. Едно нормално по твърдост тесто, добре омесено и втасало е добра предпоставка за конци.
Конци може да се получат, дори да не е оплетен козунака, ама по- добре да се оплете. Все пак, когато фитилите от тесто са сплетени, друго си е да се вижда всяка нишка, а когато е само един калъп, трудно се забелязват конци, зависи накъде се е завъртяло тестото, зависи и как ще се отчупи или отреже с ножа, много по- трудно забележими са конците.

Зо козунаците:
Козунак НЕ се прави на програма за сладък хляб.
Когато пусна машината и започне да се меси, задължително наблюдавам тестото. В началото всички правехме ( 1-2 пъти и аз) една и съща грешка - слагахме брашно точно толкова, колкото е по рецепта и нито прашинка повече. Работата е там, че яйцата варират страшно много в големината си, от където идват големи разлики в количеството на течностите. Брашното и то си варира по качество и свойства в различните партиди. Затова, много важно е, да се омеси тесто, което става на хубава топчица в машината. Под бъркалките да не остава една каша, която се маже отдолу - това става с меко тесто. За хляб може да е ОК и да стане пухкав хляб с меко тесто (имам такава рецепта), но за козунака няма как. Ако тестото е меко, няма нито конци, нито може да се оплете, нито да запази ясния рисунък на плитките, а всичко се разлива, губи релеф, форми и т.н.       Много е важна гъстотата на тестото! Тази грешка се допуска дори от опитни домакини и баби с дългогодишен стаж.   
От друга стана, това не значи да се направи бетон и накрая да се изпече едно паве, което няма втасване и прочие. Трябва да е с мярка. Затова наблюдавам и ако се маже под бъркалките (това е критерия   добавям брашно, докато се меси и така, докато стане хубава, стегната топка, но мека и еластична.Снимка как … 86;то
 После е важно да втаса хубаво, но и да не превтасва. Аз издебвах последното премесване, знаех точно по кое време е, вадех тестото и го оплитах. Разбира се затварям капака на машината, за да не изстива и плета бързо! Връщам оплетения козунак в машината, където той пак втасва - окончателна ферментация. Доста се надува, както е оплетен. Точно преди да започне печенето, отварям капака, много бързо мажа с жълтък и ръся захар. Затварям капака и той се пече вътре - 1 час.

Въпрос: Когато се извади тестото-било то за козунак да се сплете, или само омесено и втасало за питки, и ни се стори че е доста поомекнало и лепне след втасването, ще препоръчаш ли леко премесване на ръка и ако да, с какво е по-добре да се премеси-с мазнина или още брашно, за да не му се губи формата и да се разлива, така да се каже.Защото нали ще втасва още веднъж след това.

Отговор:
Ако тестото е било замесено с нормална гъстота, след първото втасване е идеално за работа. Може, дори е наложително да се работи с него върху плот, наръсен с брашно или намазан с олио, също с набрашнени ръце или намазнени ръце, за да не полепва. Премесване е възможно, но само с няколко, наистина само 2-3 движения и натиска, колкото да се оформи удобно за работа, дори би могло да се избегне, тъй като машината вече го е премесила с няколко движения.
Да се премеси с брашно или мазнина не е добре! Ако започне да се меси, макар и само за 1-2 минути, ще се изкара всичкия въздух, който вече е надул тестото, ще се затегне, ще си намали обема и после няма да се получи добър резултат. Евентуално може да се чака повече време да втасва, но това вече са спасителни мерки.
Ако тестото лепне и се разлива, както го описваш ти, след първото втасване, това е често признак, че е превтасало или, че е било много меко замесено. Евентуално едното следва от другото - ако е замесено доста меко, съответно от това втасва по- бързо, а и машината нагрява, та съвсем е възможно да е превтасало. Такова тесто няма спасяване...
Ако е просто замесено по- меко и затова се разлива, но не е превтасало, пак не е добре да се добавя брашно или мазнина. Варианта е още от самото начало да се улучи гъстотата и от там нататък нещата си тръгват надобре!

За сплитането:
За премесването - значи, ако тестото си втасва спокойно, в някоя купа и се вземе за оформяне, разбира се, се премесва, пак само с няколко движения. После се късат топки (парчета) тесто. От всяко правя фитил - с пръсти подгъвам единият край навътре и започвам да търкалям с ръце, с лек натиск, докато се издължи.
В случай, че вадим от машината - тя нали си има 2 премесвания по време на втасването? Те са съвсем кратки, но са достатъчни. Вадим тестото и веднага късаме топки и оформяме фитили. Допустимо е да се премеси леко, но е важно да се внимава. Цялото оформяне е добре да се прави с лек натиск, защото при по- голямо натискане или месене ще се извади въздуха от тестото, ще спадне обема му и ще се сбие.
Като пиша това, нямам предвид съвсем леко да се гали! Дано не оставям погрешно впечатление! Трябва да се избегне само сериозното месене, било с брашно или мазнина. Може да се завърти и да се натисне 2-3 пъти с длан (както обичайно се меси), но не и да се подметне и да се меси с минути.


Мая и захар в тестените продукти:
Маята представлява дрожди захаромицети, които се хранят със захари и отделят алкохол и въглероден двуокис. Благодарение на последното тестото увеличава обема си, набухва и това е търсеният и желан ефект.
Ако сложим малко захар, дрождите живват и се разработват по- бързо, за да могат да поемат захарите от нишестето на брашното. Но  с голямо количество добавена захар, можем да ги затрудним или направо да блокираме техния процес. Затова и в козунака се слага повече мая, заради по- голямото количество захар по рецепта.


Рецепта и подробни обяснения на ketti за козунак - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=358581.msg9879950#msg9879950



Цитат
За всички, които нямат възможност да прочетат 14 теми по средно 60 страници плюс новата тема, ще се опитам да обобщя.

Машината за хляб е уред с големината на фритюрник. Използва се като пералнята - слагаш продуктите, избираш програма и стартираш. Също както пералнята не простира, така и машината не ти реже готовия хляба на удобни филийки. Но с това се свиква с времето.

Машините се различават по тежест на готовия продукт - обикновено са за три грамажа - 500/750/1000 гр. или 750/1000/ 1250 гр. и т.н. Има и други разновидности като Северин, който е до 1600 гр. ( http://store.bonapeti.tv/index.php?main_page=product_info&products_id=828), както и по-малки машинки.

Разликата в тежестта, респективно обема на хляба налага основно два вида машинки - с една бъркалка ( до 1000 гр.) и с две бъркалки (над 1000 гр.). Има машини с две отделни контейнерчета или с други допълнителни приспособления, както е Мулинекс ОW 5003 с приставка за багети. Хлябът в по-малките машинки се получава по-цилиндричен и по-висок. Хлябът в по-големите машинки се получава по-продълговат. Има несъществени разлики в начина на изпичане на хляба в зависимост от машината - при реотан под контейнера, горната кора е по-бяла (машини с две бъркалки, без тази с багетите - тя е с два реотана). При машините с една бъркалка обикновено реотана е позициониран около контейнера и хлябът става по-тъмен отгоре.

Повечето машинки имат около 10-12 програми. "Задължителните" са - основна (за хляб  ), за бял хляб, за пълнозърнести хлябове, за месене и втасване (без печене) и само печене. Другите се разминават в зависимост от производителя - за сандвичи (с много тънки кори), за кексове, за мармалад, за макарони и т.н.

Машинките имат отложен старт - обикновено до 13 часа (напоследък не съм виждала без тази функция). Това означава, че можете сутрин преди работа да заредите машината с продуктите, да нагласите таймера и когато се приберете вечерта, да ви посрещне аромата на прясно опечен хляб. Ако закъснеете с прибирането, машинката ще ви поддържа хляба топъл още поне 1 час и той няма да се овлажни.

Стигнахме и до много съществения въпрос за цената:

1. Самата машина струва в зависимост от модела между 100 и 250 лева. Могат да се намерят по-евтини машинки по магазините ТСМ - моята е от там. Аляската в Метро е около 100 лева. Наскоро видях в сайт машинка на First за 129 лева ( до 1250 гр. хляб). Най-скъпи за сега са Мулинекс. Разликата освен в грамажа, програмите и бъркалките е в мощността на машината - ФИФ и First са 800-850 W, други с по 600 W. Според мен и евтините и скъпите машини правят хубав хляб.

2. Разходът на ток ми е около + 3 до 5 лева на месец заради машинката.

3. Цената на хляба 

Обикновен бял хляб от 750 грама се приготвя от:
300 мл. вода
500 гр. бяло брашно = 45 ст. ( при цена 90 ст. за пакет)
2 с.л. захар = 8 ст.
2 ч.л. сол = 1 ст.
2 ч.л. суха мая ( от 2 пакетчета френска или турска мая излизат 5 хляба =  2*30 : 5 = 12 ст.) = 12 ст.
Добавяме стотинки за водата и тока.

Най-обикновения бял хляб от машината струва около 90 ст. - топъл, с брашно, без добавки, екстри и бонуси. Не мухлясва, не изсъхва и не се рони поне 4-5 дни (при нормално съхранение).

Ето тук има различни марки и модели, а се намират и по-добри цени:
http://store.bonapeti.tv/index.php?main_page=index&cPath=1_16_23


-упътване за по добро тесто (Ердинч):
 
прекалено сухо       прекалено мокро                  OK
                     


Благодаря Simple Smile

Последна редакция: вт, 27 окт 2009, 19:16 от kiara

# 1
  • Мнения: 2 677
Я да следя, че на предишната и изпуснах края   bouquet

# 2
  • Мнения: 1 147
И аз да не ви изпусна  bouquet

# 3
  • Мнения: 515
И аз тука, kiara   Hug

# 4
  • Мнения: 2 673
цоп тук Mr. Green

Котва ми е козунака от снощи...Леле, леле... Embarassedлеле Rolling Eyes Обърка се в хубава топка, не залепнала откъдето и да се погледне. Втаса на първо втасване ОК, продължи така и на второто. Почна печена на средна степен и току изведнъж както беше като хълм вирнат в средата ..току се слегна именно в средата..Хлътна..Изпечен та препечен. КОнсистенция - суха, шуплеста, изгорели стени и под. Mr. Green Приличаше малко на нещастно завършил купон. Mr. Green Е, изядохме го де..ама..И освен това захарта му е доста малко..Абе направо се разочаровах....
ПП брашното е гола вода..

# 5
  • Мнения: 4 916
Айде и аз тук.

ТЪРСЯ УПЪТВАНЕ за Редутската машина от 14,50 евро, която всички бяхме накупили преди година-две. Аз самата съм пускала такова упътване, обаче не мога да го намеря, а ми трябва спешно за утре.

ПП - НАМЕРИХ!

Последна редакция: вт, 27 окт 2009, 19:42 от argun

# 6
  • Мнения: 515
Само да кажа че и аз вчера пеках козунак стана душичка, понеже сега не съм в нас после ще постна снимки. То не бяха конци за чудо и приказ  Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 2 673
Вики, в каква машина печеш, пиши подробно \извинявай ако си го направила, а аз съм пропуснала\......  chef Кога го изваждаш от съдчето?

# 8
  • София
  • Мнения: 2 658
аз да се запиша с дърпаната баница на Мама Цоцоланка. Simple Smile Чудна стана! Направих цялата доза, защото свекър и свекърва ми минаха през нас. Много им хареса и я хапнахме направо гореща. Mr. Green Определено ще я правя и за напред, че тези с корите все не ги нацелвам нещо.

# 9
  • Мнения: 515
Вики, в каква машина печеш, пиши подробно \извинявай ако си го направила, а аз съм пропуснала\......  chef Кога го изваждаш от съдчето?

Значи правих го по тази рецепта http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?PHPSESSID=gb8i1t9b3i3 … 487.html#msg57487. Станаха ми точно като на снимката, страхотни са. Пекох ги отделно не в машинката, но предполагам че и там ще стане.  Peace Малко зор видях докато ги сплета, но като втасаха 2-ри път не си личеше , че съм видяла зор  Laughing Благодаря на Танита за страхотната рецепта   bouquet Снимки по късно.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 881
цоп тук Mr. Green

Котва ми е козунака от снощи...Леле, леле... Embarassedлеле Rolling Eyes Обърка се в хубава топка, не залепнала откъдето и да се погледне. Втаса на първо втасване ОК, продължи така и на второто. Почна печена на средна степен и току изведнъж както беше като хълм вирнат в средата ..току се слегна именно в средата..Хлътна..Изпечен та препечен. КОнсистенция - суха, шуплеста, изгорели стени и под. Mr. Green Приличаше малко на нещастно завършил купон. Mr. Green Е, изядохме го де..ама..И освен това захарта му е доста малко..Абе направо се разочаровах....
ПП брашното е гола вода..

Така както го описваш ми прилича на превтасало тесто. Това разбира се зависи и от качеството на брашното, но в повечето случаи зависи и от условията на втасването.

# 11
  • Мнения: 46
Вики, в каква машина печеш, пиши подробно \извинявай ако си го направила, а аз съм пропуснала\......  chef Кога го изваждаш от съдчето?

Значи правих го по тази рецепта http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?PHPSESSID=gb8i1t9b3i3 … 487.html#msg57487. Станаха ми точно като на снимката, страхотни са. Пекох ги отделно не в машинката, но предполагам че и там ще стане.  Peace Малко зор видях докато ги сплета, но като втасаха 2-ри път не си личеше , че съм видяла зор  Laughing Благодаря на Танита за страхотната рецепта   bouquet Снимки по късно.

Този козунак определено ще го пробвам през почивните дни.   chef

# 12
  • Мнения: 515
забравих да напиша, че машината ми е Аляска. Ето снимките не са перфектни  Blush

petia_tag Страхотна баница  Heart Eyes




# 13
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Вики,страхотен козунак,браво. PeaceЕй,от кога се каня и аз да направя козунак,май ще е утре.
Петя,много добре изглежда баницата ти. PeaceПредполагам,че това е от половината тесто.
Кари,както каза дядо хаджия,прилича на превтасало,даже съм сигурна,че е така.Може да се е получило ако в началото не е добавено достатъчно брашно.След прибавянето на мазнината тестото изглежда добре оформено,но не винаги е така.Добре оформено,но меко и в последствие превтасва.Почти винаги след мазнината съм прибавяла още брашно,малко,но съм прибавяла,докато спре да поема.

# 14
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
цоп и   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт