Орхидея - 2

  • 136 811
  • 736
  •   1
Отговори
# 420
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
 Crazy Страхотия Crazy Crazy като восъчни са  Hug

 

# 421
  • Мнения: 0
Леле Багира,страхотни са. Shocked Мислех,че само в подходящи оранжерии могат да се гледат такива красоти.Благодаря ви,че качвате снимки, много ми радват душата.

Тани67 все си мисля,че това което е било като зараза си го унищожила,иначе досега то щеше напълно да ги унищожи. Но,не ги размествай,нека да се стабилизират и тогава. Само могат да ни бъдат за пример,как се борят за живот.

Плюс има в Люлин,видях в сайта им. Тилия има само в Младост,но след това ,което писа mumita няма да ходя. Оранжерията на Стрелиция,която е в Бенковски е в ремонт,така че само на пазара в Красно село.
Бяло лале решила съм утре или в понеделник да отида до Баумакса и след това ще пиша какво има. Ако някой иска да проверя нещо конкретно да пише.

# 422
  • Мнения: 281
dani20,
за съжаление не са мои.Само копнах снимката от Flickr. WinkПредполагам,че  тези Angraecum didieri   са от оранжерия. LaughingПросто ме впечатлиха и ми хрумна да ги споделя с вас.Доколкото знам малко орхидеисти успяват да ги стимулират да цъфнат в  дом. условия. Казват,че имат невероятен аромат.Нещо средно между пикантна подправка и ванилия.
Хубав уикенд на всички!

# 423
  • София
  • Мнения: 6 010
Bagira, наистина са страхотни! Аз бих определила цветовете като седефени Wink
dani20, благодаря много! Ще чакам с интерес да докладваш.
Месечинка виторога, аз също имам табличка от десетина дни и се оказа много по-удобно от тетрадката, която бях приспособила Simple Smile
Относно торенето аз съм чела, че е хубаво да се тори точно във фазата на разтеж за да се формират хубави цветове, които да издържат по-дълго и с ярък цвят. Но също така съм чела, че за вече "отворили се" цветчета торенето няма с какво да помогне.

# 424
  • Мнения: 281
Притежателка на това бижу от форума:flowersnet казва,че самият цвят е кристално бял или венчелистчетата имат лек зелен оттенък. Simple Smile

# 425
  • Варна
  • Мнения: 25 242
White_tulip,
благодаря, значи следващия път ще ги наторя Grinning
Bagira,
тази орхидея наистина е върхът thumbsup

# 426
  • София
  • Мнения: 13 150
Здравейте момичета!

Аз пак има нова орхидея напук на заразите  Mr. Green. Мъжът ми каза, че ще си я сложи в хола пък каквото ще да става. Няма да се опира в болните. Имаме си дендробиум нобиле в бяло с розово. Много е красив. Дано да оцелее. Утре на светло ще го снимаме. Купихме го от Кауфланд в Младост за 19 лв. Множко ми се видя, но не аз плащах, а той каза: "Взимаме я!"  Mr. Green. Да докладвам, че имаше много бели нобилета и 2 броя от тези:


Зигопеталумите, поне единия, беше в идеално състояние, а другия беше доста навътре и не го видях хубаво - ако някой се интересува от тях.

Месечинке, за съжаление оранжерията не е на БАН, а до БАН. Вътре има само едни лелки, които почти нищо не разбират от орхидеи и ги поливат с маркуча отгоре  #Crazy. Невъзможно е някой да помогне. Те са си вносители, на които стоката им много не се задържа. Каквото се задържи много скоро е в плачевно състояние.

Багира, много красива орхидея си показала!

# 427
  • Мнения: 281
Таня,
честитооооо!И успех в отглеждането!

Ех,какви мъже имате,бе!!! Heart Eyes

# 428
  • Мнения: 13 809
ВЗЕ МИ ДУМИТЕ ОТ УСТАТА ТАНЧЕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Тъкмо влизам да ви пиша че на Кауфланд Варна има две лонди орхидеи- едната е с нацъфтели снежно бели дендри-нобиле а в другата самотно се кипреше един зигопеталум- дето аз му викам- лилавата престилчица.Танче знам че ти имаше такъв от последните покупки на мъжа ти, тогава специално рових в книгите защото бях сигурна че съм виждала тази необичайна лилава окраска. Сега като го видях в Кауфланд  се сетих веднага за теб но не го купих, даже не го разгледах - бях сигурна че ако се наведа ще ме омагьоса, затова го подминах- и на мен 19 лева ми се  сториха много ( и дендрите бяха толкова) , успях със много сили да озаптя мъжа ми да не го купим, но който го иска да тича- прекрасен красавец е, главозамайващ.

да ти честит дендра Танче ще оживее , те са много по издържливи растения и по малко глезени от фалчетата ми се струва.

момиченца сега не мога да ви чета но знам че сте ме питали много неща и обещавам утре да ви напиша подробно както и да събщя новости около моята орхидейна градинка.
Лека вечер
 Hug

# 429
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Ах, хем ми трепна душичката, хем и на мен обаче 19 лева са ми твърде много за момента. Аххх, как искам нещо новичко, различно от фалче. Но то е и прекалено студено тези дни, няма как да мъкна орхидея по автобусите на минусови температури. С това ще се успокоявам Joy
Таня, Реге, направо ви завиждам за ентусиазма на мъжете ви. Моят смята, че всяко ново цвете е цвете в повече Whistling Тотално съм загубила надежда някога да ми подари цвете в саксия, за орхидея да не говорим. Отлично знае, че ги обичам, но няма да се сети и това е. Нито ще сподели ентусиазма ми някога. Както и да е. Аз пък днес пак оперирах преоцененото ми фалче, голяма кека е Outta Joint Пак в основата, на стъблото имаше черно петънце, явно като съм рязала есента не съм го изчистила съвсем до здраво... абе стори ми се веднъж, докато го разглеждах, че има черничко по ръба на отреза, но го подцених. Добре, че поне се развива изключително бавно, вероятно е някаква гъба. Мазах яко с топсин, този път ще го подменям на 2-3 дни, дано да съм го изчистила както трябва този път.

# 430
  • София
  • Мнения: 6 010
Момичета, днес взех фалчето на майката на приятеля ми да я "реанимирам", трябваше уж в керамзит да я сложа, ама тя почти няма корени и не знам какво да правя. Помагайте, моля! Листата й са си добре, но корените хич не са. Предупредиха ме да не се притеснявам много и да я хвърля направо ако е много страшно, ама на мен ми е мъчно...

# 431
  • Мнения: 13 809
Момичета материала за ЛУДИЗИЯТА , напишете си моля мнението как съм го "дофризирала' след обединениято на два материала.

========================================================================================================================

Скъпоценни орхидеи - Jewel Orchids
от golden » 04 Сеп 2006, 00:57 - допълнено от _ре_ге

Орхидеите от този род имат симподиален тип на растеж и обитават пространството под сянката на дърветата и храстите във влажните тропически гори на Юго-Източна Азия и Индонезия. В естествени условия лудизията не надвишава 15 см. Има удебелени, сочни, пълзящи стебла и кадифени, блестящи листа. Окраската на листата варира от пурпурна до изумрудена.
Листата на лудизията живеят около седем години, и в течение на цялото това време те съхраняват напълно своята декоративна стойност. Благодарение на необикновено красивите си листа този род е причислен в групата на така наречените «скъпоценни» орхидеи (Jevel Orchids). Наричат лудизията, или хемарията още и «орхидея за северен прозорец», понеже сред «скъпоценните» орхидеи тя е най-невзискателна, способна да понесе сухия въздух в затворени помещения.
Наричат се скъпоценни , заради красивите си ,"скъпоценни" листа. Растенията в тази група, са представители на различни родове. Обединява ги фактът ,че са единствените орхидеи , които се отглеждат заради листата , а не цветовете. Почти всички са земни, имат нужда от МАЛКО светлина и МНОГО въздушна влага. Идеални са за терариум или за отглеждане на прозореца в банята . Листата им имат кадифен вид и често преливат в различни нюанси, поради пречупването на светлината под различен ъгъл. Цветовете им в повечето случаи са малки, бели, не особено атрактивниАз обаче не съм съгласна с авторката- цветовете макар и не величествени на вид много пасват на общата визия на растението.


Ludisia discolor
единствен представител на род Лудизия

LUDISIA DISCOLOR

СВЕТЛИНА
Имат нужда от много МАЛКО светлина, за да не изсветляват ли розовеят листата.Те трябва да са с тъмен, наситен, почти черен цвят и розаво-червени вени. Трябва да се засенчва, дори ако се отглежда само на изкуствено осветление. Когато листата остаряват и изсхъхват стават я ярко- керемиден цвят като цветните шарки изчезват.Подходяща е за отглеждане на северен прозорец. Расте добре и на източен или западен прозорец. На южен прозорец непременно трябва да се пази от слънцето. Може да расте на изкуствено осветление. През зимата на северен прозорец на растението може да не достига светлина, и заедно със сухия въздух това може да предизвика преминаването на лудизията в период на покой. За да се избегне периода на покой, се препоръчва растението да се доосветява за 12-14 часа на ден.Ако растението се отглежда по открития способ, без доосветяване, то от октомври до февруари ще се намира в период на покой. През това време орхидеята се нуждае от хладно помещение с температура 17-19°C.
 
ТЕМПЕРАТУРА
Обичат да им е топло, затова е желателно температурите да не падат под 18-20 градуса. Могат да преживеят няколко дни с температури от десетина градуса,но по-добре да се избягват такива студени "моменти". Дневната температура на въздуха се поддържа през цялата година в границите на 20-22°C, а през нощта — не по-малко от 18°C.

ВЪЗДУШНА ВЛАЖНОСТ И ПОЛИВАНЕ
Нуждаят се от висока въздушна влажност - пулверизиране всеки ден, като внимаваме да не се задържи вода в розетката. Субстратът трябва да е влажен,но не подгизнал. Честотата на поливане се съобразява с температурите. За растението е по-важна високата въздушна влажност, отколкото честото поливане. Поливането при лудизията е редовно през цялата година, най-добре сутрин или през деня. Растението понася зле засушаване на почвата. Полива се с мека престояла вода, не съдържаща варовик. Полива се внимателно, като се избягва попадането на вода в листните розетки, което може да доведе до загниване на стеблото. Целесъобразно е да се практикува долно поливане.ТУК съм напълно несъгласна с авторката защото моят личн опит показва че много лесно се преполива и корените загниват. Просто следете добре субстрата си, често се засажда и продава в труднопросъхващ субстрат - тогава поливайте по рядко - когато сте сигурен че епросъхнал - аз лично поливам не по често от един път на 3-4 седмици зимата макар да сме на парно.Поливам само отгоре с проточна отстояла вода - никога непотапям нито поливам в чинийката.


ПОДХРАНВАНЕ :

Подхранва се само в периода на активен растеж и цъфтеж. Използват се специални торове за орхидеи. Редица автори съветват да не се подхранват «Скъпоценните» орхидеи, тъй като се смята, че торовете не понасят добре на листата. Аз подхранвам с зелен кристалон през 203 поливания- не съм виждала негатични последици.

СУБСТРАТ
Препоръчва се да не се отглежда в пръст ( нищо че е земна орхидея). Желателно е към пръстта да се добави съставка, която ще осигури достъп на въздух до корените - перлит и/или натрошени кори. Може да се използва готов ситен субстрат за орхидеи. Отглеждат се в малки, плитки саксии, защото предпочитат да са на тясно.Растенията изискват влагопроницаем и богат на питателни компоненти субстрат. Може да бъде съставен от скълцани корени от папрат, торф, листовка, въглен от брезова кора и неголеми късчета от борова кора (с дължина не повече от 1 см). На дъното на саксиятра трябва да се поставят най-едрите парчета от субстрата, а близо до повърхността — най-дребната част от фракцията. Повърхността на субстрата може да се покрие със сфагнум мъх. Моята е засадена само в торф.


ЦЪФТЕЖ

Цъфтежа е в края на есента или през зимата. Високите цветоноси на лудизията се появяват на върха на стеблата. Съцветието представлява само по себе си многоцветен грозд. Малките, бяло-жълти цветове се запазват свежи за дълго време. Трябва да се има в предвид, че цъфтежа силно изтощава растението, ето защо за неголемите екземпляри, или за младите – цъфтежа не е желателен. Голямата амплитуда между дневните и нощните температури може да стимулира цъфтежа на растението, което за младите екземпляри не е желателно. ( отново не съм съгласна виждала съм да продават просто засадени отчеснати клончета които прецъфтяват и после продължават да се развиват нормално. Растението само ще ви покаже дали има сили да цъфти )

ПРЕСАЖДАНЕ
Лудизията се пресажда през пролетта, при необходимост (когато предишната саксия отеснее), примерно един път на две-три години. Засажда се в невисоки просторни съдове. При пресаждането цялата коренова туфа на лудизията може да се постави в по-голяма саксия или да се раздели на маточно растение и няколко дъщерни части, всяка от които се засажда в отделен съд. След пресаждането и разделянето, растението се поставя на светло и топло място с повишена влажност.

РАЗМНОЖАВАНЕ
Лудизията се размножава чрез връхни резници в течение на целия период на вегетация, но най-добре през периода от март до юли. Преди засаждане мястото на срязване трябва да се обработи с фин прах от дървен или активен въглен, за да се намали вероятността от загниване, а също и малко да се подсуши. Резниците се вкореняват най-често във влажен мъх сфагнум, заложени до основата на първия лист. Самия лист не бива да се засажда в субстрата. Допустимо е вкореняването да се проведе и във вода с добавен в нея стрит въглен.
Лудизията може да се размножава и от безлистни стъблени сегменти, които се вкореняват в хоризонтално положение във влажен мъх сфагнум, поставени на повърхността.

ВРЕДИТЕЛИ
Най-често са нападани от акари и особено от червен акар. Трябва редовно да се проверява долната страна на листата. При наличие на голям брой вредители, вероятността да се спаси орхидеята е малка.

ПОСЛЕДНИ ЛИЧНИ наблюдения:Много лесно се отглежда ако не й слугуваш много, никога не пулверизирам, вирее на парно през зимата , поливам я  като видя че е просъхнал субстрата, торя само с зелен балансиран кристалон. Държа на около 2 метра от прозореца а като цъфне пренасям на място където може да й се любуват всички. Не се страхувайте отблагодарява се много лесно .

Снимки:

               

# 432
  • Мнения: 7 803
а някой има ли мини орхидея? сега покрай майка ми се запалих и аз и видях при нас такива, много сладки са около 10 см и богато нацъфтели

# 433
  • Мнения: 281
re_ge,
интересен и полезен материал.  bouquet

Дъмпер,
от тези в шишенцата ли са?

# 434
  • Мнения: 1 630
Таня, много е красива   bouquet

Аз ходих при нас (Брюксел) в един много красив магазин специализиран само за орхидеи

Заговорих се със собственика за кафявите петна по листата. Според него са два типа - бактериална инфекция и тип изсъхване. Според него и при 2 та вида няма какво да се направи. При първия умират много бързо за няколко дена и да се праскат или не не променяло кой знае колко. При другия (ако не се променя положението бързо е петната си стоят еднакви няколко дена), също нямало какво да се направи

Общи условия

Активация на акаунт