Спешно - новородено на седмица, кърмата не слиза!!!

  • 3 604
  • 17
  •   1
Отговори
Здравейте майчета! Моля за вашата спешна помощ и подкрепа  Praynig
Бебчо е вече на седмица, а все още имам само коластра... Днес изцедихме и двете гърди и общо събрахме 20 милилитра, но когато той е на гърда не съм сигурна че изцоква дори и половината. Всяко кърмене е една малка борба и усещам че не захапва зърното правилно и не засмуква. На всичкото отгоре половината от каналите ми са запушени. Гърдите ми са малки и затова започнах да ги предлагам и двете на всяко хранене, та дано да ги стимулира и след това да цедя... Дохранваме се с адаптирано мляко от биберон и ползваме залъгалка, за да го успокояваме. Пробвахме какви ли не режими, но нищо не дава резултат. Аз вече усещам все по-малко напрежение в гърдите....
Бебчо се роди 3530 гр, а при последното теглене вчера беше 3250. Изглежда доста поспалив и унесен, а в родилния дом не беше такъв...
Сега като чета из нет-а статиите, направо ми се реве как сме могли да допуснем толкова грешки една след друга...
Всеки съвет ще ми бъде от полза. Като последна отчаяна мярка аз виждам следното:
Спираме всякакви залъгалки и го слагам утре върху гърдите си и се кърмим при намекване... Ако не "намекне" в продължение на час го разбуждам и пак го слагам на гърда...Просто не знам какво дуго да направя.... Моля дайте мнение - ще свърши ли работа според вас? Всеки съвет би ми бил от полза....
Предварително благодаря!!!

# 1
  • Мнения: 9 490

Спираме всякакви залъгалки и го слагам утре върху гърдите си и се кърмим при намекване... Ако не "намекне" в продължение на час го разбуждам и пак го слагам на гърда...Просто не знам какво дуго да направя.... Моля дайте мнение - ще свърши ли работа според вас?

Много правилно  Peace
Честито бебче и браво за желанието ти да кърмиш  bouquet
Щом то е на лице-ще успееш!
Първо се успокой-звучи ти абсурдно, но това най-помага за наличието на кърма Wink природата си знае работата, а паниката само вреди..
Храни се пълноценно-не за 2-ма трима и т.н. Crazy пий повече течности /водица най-добре Wink/
Кърмата не се събира в гърдите-те не са цистерни..тя се произвежда в момента на кърмене, така че р-ра им изобщо не играе никаква роля Peace а със сигурност бебето изсуква мн повече от това което ти изцеждаш Peace
Никакви режими-да яде когато е гладно /разбира се ако прави по-големи паузи от 3ч.събуди го или кърми в сънено положение/ Принципно кърмата се усвоява в рамките на 90мин.
А режим-само ще си направи с времето Simple Smile
Освен зърното, трябва да захапе и ареолата..
Водата/чая/ също е излишна-кърмата е 80% вода, а на този етап изпитата вода е за сметка на приетото количество кърма..

# 2
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Първо - честито бебе!
Успокой се, защото това е най-важното, за да слезе кърмата!
Спокойствие и само спокойствие - то отпушва каналите и "прави" млякото.
Не бой се, не е късно, имате време и бебетата нормално спадат в първите дни с по около 200 г.
Какво да правиш - кърми бебето колкото може по-често. Може да не го събуждаш, те могат да сучат и заспали.
За да задействаш сукателния рефлекс, докосвай го по бузката, която е откъм теб. Като затърси с уста, натикваш хубаво зърното в устата му, заедно с цялата ареола. Дръж бебето близо до гърдата, за да не те заболи гърба от позата (подложи си одеалце, а има и възглавници за кърмене.)
Давай двете гърди всеки път, като почваш от тази, която е била втора на предното хранене.
За цеденето си в грешка - никога не можеш да изцедиш толкова кърма, колкото изяжда бебето.
Гушкай го колкото може повече с контакт кожа до кожа. Сега понеже е хладно, намери си някой пеньоар или блуза с припокриване на предниците и го дръж в блузата. Няколко дни ще сте залепени, но другите неща могат да почакат.
Следи колко пишка. Ако пишка малко, давай добавка АМ, но с лъжичка, или спринцовка (спринцовката се насочва към бузката, за да не го задавиш, и пускай по малко)
Освен това - кърми на намалено осветление, и се старай да си максимално отпусната и да мислиш на тема - колко е сладко твоето малко бебче, колко миличко е личицето му, какви прелестни ръчички има, каква нежна кожа, колко много го обичаш, как си го чакала и си мечтаела да го сгушиш до себе си... За целта е най-добре да си сама с бебето, а бабите да помагат с пране и готвене, а не да ти висят на главата и да мърморят "имаш ли кърма"
Също така коластрата е много нужна за бебето, защото съдържа предимно антитела, а в тез грипни времена колкото повече имунна защита - толкова по-добре.
Големината на гърдите няма връзка с успеха при кърмене, млечните жлези са си сравнително еднакви, а разликата в обема идва от подкожни мазнини.

# 3
Майчета много ви благодаря за бързата реакция   bouquet
Ами опитах, но той се държи много странно... Мисля, че добре захапва гърдата, от ареолата и че дърпа нещо, въпреки, че не съм сигурна колко. Проблема е, че непрекъснато търси. От 2:30 до 5 стоя само на гърда, в момента, в който се опитам да го махна започва да пищи и да се дърпа, а като предложа другата жадно я засмуква...Към 5 се успокои малко, сложих го да легне, при което пак започна да прави устичката и да лапа ръкавички...Съвсем се шашнах и го дохранихме малко, за да може да се успокои....В родилния дом се държеше по същия начин, а аз си мислех, че нещо не е наред....Нормално ли е такова поведение? Утре пак мисля да повторим упражнението, когато съм по-спокойна...някой имал ли е такъв опит при закърмянето. Пак благодаря!!!

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 606
Здравей,честито бебче и от мен.Както са казали мамите преди мен,първо трябва да се успокоиш,защото и аз със самата себе си съм усещала,че когато ти е само в главата имаш или нямаш кърма и дали слиза наитина сякаш ми намаля и с течение на времето забелязах че дори когато не усещам да слиза,беба си гълта и то доста добре,така че спокойствието е най-важното за теб и щом желанието е на лице ще имаш успех.Можеш да си вземеш да пиеш лактогенен чай(от аптеката,български,че на Hipp е по-скъп а ефекта е същия)ако можеш яж жито и ядки(орехи,лешници ако можеш сурови)тези неща имаха доста добър ефект при мен по време на лактационни кризи.А това че си лапа ръчичките не ми се е случвало,и може да пробваш след хранене да се цедиш по 5 мин на гарда макар и нищо да не пускат,това е доста добър метод.Успех и не се отчайвай,мисли само позитивно и нещата ще се оправят,не е минало много време така че само спокойно.Успех Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 382
Искам да те успокоя, моето детенце беше едно от най-ревливите в родилното-беше гладно.  Родих със спинална, коластрата слезе много късно на 3тия ден чак - до тогава гладно, роди се 4000кг - изписаха ни 3450. Висеше ми постоянно на гърдите и един ден те просто се напълниха. Правилно си се ориентирала, пък са ти го и казали - никакви залагалки и шишета с биберони. Бебчо си имаше лъжичка още първия месец, не е трудно, само трябва внимателно да му даваш, ако се наложи. И най-важното има статии и филчета разни как се поставя бебенцето. Изгедай ги, това е едно от най-важните неща, да не допуснеш като мен грешката да се стигне до разранени зърна. Успех! От начина по който се изказваш, знам че ще се справиш! Не е лошо контроно мерене да направиш след наколко дена да видиш дали е започнало да наддава.

# 6
  • Мнения: 32
Честито бебче  bouquet,
може би ще се повторя но в такъв момент е най- важно спокойствието.Не се притеснявай за нищо,говори със съпруга си да обсъди положението с бабите и всички окло вас.В такъв момент те не трябва да де натоватват с нищо.бебо ще свикне да суче за това не се притеснявай.Но след кърмене винаги се доизцеждай.Цеденето стимулира производството на кърма.Колкото повече се цедиш толкова повече ще имаш кърма(поне при мен е така).Моето бебче е на 3 месеца и за сега помпата на авент ми върши страхотна работа.И ние в началото се хранехме на поискване.Това да не те притеснява,а колкото до нощното кърмене също се стимулира повече производството на кърма.
Успех от мен и не се отказвай  Peace Flutter

# 7
  • Мнения: 262
Моето бебче е на 13 дни,но и аз забелязах,че повече кърма имам едва от 3 дни.
Също и при нас-от 1 до 4 през ноща сме сраснали с гърдата ,но пък след това започвам да усещам боцванията и знам,че пристига поредната партида млекце в гърдите.През деня прави големи паузи от по 3-4 часа,но не я вдигам.Не знам дали е правилно,но след като е спокойна защо да я събуждам.

# 8
  • София
  • Мнения: 12 278
Цитат
Бебчо се роди 3530 гр, а при последното теглене вчера беше 3250. Изглежда доста поспалив и унесен, а в родилния дом не беше такъв...
  На възраст 5 дни, бебето трябва да спре да спада и да започне да наддава. Във вашия случай, докато кърмата не се увеличи, наистина е важно бебчо да получава достатъчно храна. Само така ще има сили да суче и да се храни добре на гърдата. Важно е да следите памперсите и да има поне шест добре напишкани и 2-3 наакани. Необходимо е да има поне 8 хранения за денонощие, ако е по-поспалив е задължително да го будите и храните. Къде сте го мерили при педиатър или вкъщи. Ако вкъщи имате кантарче и бебето не започне да наддава, поне 15 грама на ден, а продължава да спада на тегло или да задържа теглото, задължително увеличете добавката и веднага се свържете с лекар
  
Цитат
Всяко кърмене е една малка борба и усещам че не захапва зърното правилно и не засмуква.
   Ако бебето не поема правилно гърдата, тогава не може да се храни добре и да получава нужното му количество храна. Докато не се коригира това, всички други мерки, като често поставяне на гърда и увеличаване броя на кърменията няма да доведат до положителен резултат. Докато не сте сигурни, че бебето суче ефективно е абсолютно необходимо да изцеждате гърдите след всяко кърмене, за да ги стимулирате и да запазите лактацията.
   Ето статия в която добре е описано как трябва да суче ефективно едно бебе на гърда и правилното му поставяне. http://xedra.wordpress.com/2009/09/22/sorenipples/
   Много е важно колкото се може по-скоро да се открие проблема и да се реши, защото колкото по-късно се предприемат мерко толкова по-трудно става.
   Ако желаете може да споделите в кой квартал се намирате и да се уговори домашно посещение от консултант по кърмене към националния комитет по кърмене или да се свържете с ла лече лига лидер. Ето координатите на двете организации - http://xedra.wordpress.com/consultants/  и телефон 0896 418 488.
    http://lalechebg.com/contacts/

   П.П Ето и една хубава статия за правилното хранене с шише, така че да се запази кърменето от гърда, докато не се премине на хранене само от гърда - Запазване на уменията за кърмене при хранене с шише
  

# 9
  • Мнения: 8
Здравей и честито бебче, мила разтревожена майчице!!

Включвам се и аз накратко - първо: ПОЗДРАВЯВЯМ те сърдечно за желанието да си кърмиш бебчо и ВЯРВАМ, че скоро ще се чувстваш по-спокойна  и уверена. НАСЛАЖДАВАЙ СЕ на тези мигове (които може би сега ти изглеждат безкрайни и денонощни - скоро ще усетиш, че всичко си идва на мястото и нещата се нареждат).

И после: СПОКОЙСТВИЕ, СПОКОЙСТВИЕ, СПОКОЙСТВИЕ както са ти писали и другите майки, знаеш връзката между бебе и мама е много силна и всяко неспокойствие и тревожност у теб се усещат от бебето; просто игнорирай всичко, което те дразни, намери си тихо и усамотено кътче за теб и твоето малко слънчице и бъди цялата там с всички най-прекрасни чувства, които те изпълват (това са го писали също другите майки - аз горещо подкрепям).

Кърменето е най-естествения начин за хранене и аз съм АБСОЛЮТНО СИГУРНА, ЧЕ ТИ ЩЕ СЕ СПРАВИШ - ПОВЯРВАЙ СИ, БЪДИ СИЛНА И СПОКОЙНА!!!

Големината на гърдите въобще няма значение - дори казват, че жените с по-малки гърди кърмят по-лесно. Аз самата по-скоро нямам отколкото имам гърди, но и тримата си сина съм кърмила дълго и с удоволствие. Твое право си е да решиш как ще си го храниш, как ще си го гледаш - аз само ще споделя в няколко изречения моя опит....

Когато се роди първият ми син беше 2935г - мъничък, прекрасен и ...гладен. Гърдите ми малки, зърната - какво е това - никакви ги няма... А аз - изпълнена с някакво непоколебимо желание да си кърмя детето!! Сестрата в болницата бе моята голяма подкрепа и с нейна помощ се получи - той пищи от глад и че не може да захапе - ние упорити и не се предаваме... Никаква вода, никакво адаптирано мляко!!! Бях категорична! Пробвахме с биберон, долепен до гърдата (но съвсем обикновен, мъничък за шише - не от тези специалните - те са скъпи и ужасно неудобни) и малко по малко стана. Хранехме се с часове, после с часове се канехме да оригнем, и пак се хранехме.....  Да, неудобно е чрез биберон, но бях толкова горда, че бебето ми се храни с МОЕТО мляко... Към края на третата седмица съвсем спокойно си сучеше от едната гърда (при всяко хранене първо пробвах без биберон), след още 1-2 седмици изцяло забравихме за помощния биберон. Не беше от най-спокойните бебета, нито пък наддаваше стремглаво - 150-200г първия месец - ужас, но докторът изрече благословени думи - "Важното е, че качва, не се притеснявай!" и в края на третия месец беше 6кг - удвоил теглото при раждане, т.е влезе в нормата по книгите...а аз си имах едно пухкаво, спокойно, усмихнато бебе, което обожаваше да суче и само сучеше докато не навърши 6 месеца.

Кърменията на втория и третия син започнаха спокойно от началото - дали защото бяха по-големи бебета (3875г и 3890г), или аз се чувствах по-спокойна....

Изцеждала съм се с помпичка два пъти и се отказах от такива щуротии - твърде неестествени ми се видяха.

Режимът на хранене изцяло е бил по воля на бебетата ми - не съм ги събуждала никога за хранене, нито пък съм им отказвала пък дори и да искат да сучат на 30мин., но съм забелязала, че постепенно се нормализират нещата и те сами си създават този режим на около 3часа. Винаги съм давала и двете гърди като съм се стремяла да е първа тази, която е била втора при последното хранене - но и да объркаш - не е фатално....

И накрая да напиша нещо от опит на позната, която помогна на майка, родила с цезарово сечение и убедена, че НЯМА кърма: запознали са се 5 седмици след раждането и дотогава бебето въобще не е сукало - малко по малко са задействали естествените процеси и бебето от адаптирано мляко преминава на кърма до към 1 година. Пиша това, за да ти вдъхна още кураж. ВСЯКА МАЙКА МОЖЕ ДА КЪРМИ ДЕТЕТО СИ!

Мила майчице, надявам се днешния ден да е бил по-спокоен от вчерашния и утрешния - по-спокоен от днешния!

НЕ СЕ ОТКАЗВАЙ! ТИ МОЖЕШ ДА НАПРАВИШ ТОВА, КОЕТО СМЯТАШ, ЧЕ Е НАЙ-ПРАВИЛНО ЗА БЕБЧЕТО СИ!!!!!

КЪРМЕНЕТО Е ВЪЛШЕБНО НЕЩО!! НАСЛАДИ МУ СЕ!

Бъди здрава, щастлива, силна, наспивай се, забрави за бъркотията около себе си, храни се добре, пий много вода, радвай се на всеки миг, изживей всеки миг и бъди СПОКОЙНА!!!!

Поздрав сърдечен !

# 10
Момичета много, много ви благодаря за подкрепата :bouquet
Голям стрес наистина изживях в последните дни, но вече започвам да вярвам, че нещата ще си дойдат по местата... По-късно ще разкажа моята история за преживелиците ми в РД, вярвайте ми просто минах през ада, но и аз имам вина за това...  Tired
Да ви кажа как се развиват нещата при нас: вчера вечерта не съм го слагала на гърда. Просто и майка ми и мъжа ми ме строиха да се наспя, защото бях абсолютно откачила... През нощта му дадохме АМ на два пъти. Сутринта като започна да търси пак му предложих и двете гърди. Стои закачен на тях и не ги пуска, но суче съвсем бавно, почти спейки, а те все още пускат само капчици коластра... Да го държа ли на гърда докато ги изплюе и се откаже сам от тях? Ние така може да си откараме цял ден, не че ми пречи, даже ми е приятно, но не означава ли това, че не суче ефективно... Другото, което искам да поясня е следното: в деня на изписването, гърдите ми изведнъж се втвърдиха много, коластрата направо ми  образува нещо като буци.... В момента гърдите ми са меки и спокойни, но възможно ли е да има застояла коластра, която да запушва каналчетата... все още имам по две течащи струйки от едната гърда и три от другата....
Иначе стратегията засега е следната: когато започне да търси ще предлагам и двете гърди и после ще цедя и ще му давам, междувременно ще го дохранваме с тази техника, която ми прати Айла (за което много и благодаря)   bouquet, колкото изсуче, толкова... Не е акал от два дни и вчера малко топличък ми се видя... трябва да позакрепне малко...Иначе днес съм доста по-добре, гори ме неудържимо на вода и умирам от глад  Simple Smile , което си е добре в предвид че бях смъкнал доста за 1 седмица...
Стискайте палци!!! Peace Аз вече започвам да си връщам оптимизма... ще пиша пак когато ми остане време...

 

# 11
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Това, че може да ти виси по цял ден на гърдата, не значи, че не суче ефективно.
Значи, че има нужда от малко, но редовно, и че стимулира млечната жлеза за производство на повече мляко занапред.
"застояла" коластра не може да има. Когато говорим за разваляне на продукти, имаме предвид тяхната 'зараза' с микроби.
Примерно, издоено прясно мляко вече не е стерилно, ако стои на стайна температура в открит съд, в него ще попаднат бактерии, които ще доведат до прокисване. Когато стерилизираме някой продукт, примерно в консервите храните са стерирлизирани, това значи, че сме убили бактериите в тях и храната не може да се развали. Срока на годност на консервите е свързан с развалянето на опаковката и евентуално навлизане на бактерии.
Коластрата и млякото в гърдите са стерилни, защото вътре микроби не влизат, така че няма как да се "развалят".
А другата причина, поради която не може да застои кърма е, че тя се образува и докато суче бебето, а не се събира предварително.
Гърдите не са склад, а жлеза.
Предстви си слюнчените жлези, чиято функция ти е по-позната.
Ако ти кажат "лимон" и веднага почваш да образуваш слюнка. За гърдите аналог на лимона е сукането, бебешкия глас, вида на бебето, гушкането му.
Ако някой попива слюнката, веднага се образува нова и нова - на зъболекар сигурно ти се е случвало да слага тампон след тампон и да мърмори, че слюнката само става повече и му пречи... Така и с млякото - бебето изсуква и се образува ново и ново, с темпото на потреблението.
Новородените имат малко стомахче и сучат малко количество, скоро огладняват пак.
Нормално е да ти виси на гърдите - така ще бъде, докато потръгне млякото и позаякне бебето.
И ако си гледала домашно животно някакво, при тях също е така.
Наша Маци като роди котенца, и по цял ден лежи, те сучат по малко, заспиват, пак сучат, а тя става само за 5 мин да яде и пак ляга да е на разположение. Дано не се сърдиш за сравнението...

# 12
  • София
  • Мнения: 12 278
 
Цитат
Стои закачен на тях и не ги пуска, но суче съвсем бавно, почти спейки, а те все още пускат само капчици коластра... Да го държа ли на гърда докато ги изплюе и се откаже сам от тях? Ние така може да си откараме цял ден, не че ми пречи, даже ми е приятно, но не означава ли това, че не суче ефективно.
   При бебенца, които лесно се уморяват на гърдата и стоят продължетелно време без да сучат, не  е добра идея да го оставяш да стои на гърдата продължително време. В тези ситуации се препоръчва да се следи гълтането на бебето - докато го виждаш, че гълта, нека да суче. Започне ли да заспива, може да му помогнеш с компресия на гърдата (как се прави можеш да прочетеш тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683 ). Спре ли да гълта и с компресията, направо прехвърляш на другата гърда и повтаряш и там същото, сукане и после сукане с компресия. След което цедиш. Така ще може гърдите да получат много по-добра и повече стимулация за три часа, отколкото ако само бебето стои и не прави почти нищо на гърдите. Производстото на мляко се определя от това колко често и колко ефективно се изпразват гърдите. Предлагай му често да суче и ти цеди често, но стоене на гърдата без да изсуква мляко не от полза за никой.
 
Цитат
Иначе стратегията засега е следната: когато започне да търси ще предлагам и двете гърди и после ще цедя и ще му давам, междувременно ще го дохранваме с тази техника, която ми прати Айла (за което много и благодаря)   bouquet, колкото изсуче, толкова...
  Стратегията е много правилна и разумна. Много е хубаво да дохранваш с изцедена кърма. Трикът е, че на всяко кърмене се предлага изцеденото след предишното кърмене мляко. Т.е. след като бебето се нахрани, изцеждаш гърдите и съхраняваш изцеденото мляко за добавка след следващото кърмене (можеш да го оставиш спокойно на стайна температура, ако следващото хранене се пада да е след около час - нали знаеш, че кърменията се броят от началото на едното хранене до началото на другото? - или да го съхраняваш в хладилника, както си прецениш).
   
   
Цитат
Не е акал от два дни и вчера малко топличък ми се видя... трябва да позакрепне малко.
   Ето това е нещо което много ме притесни. Толкова малко бебенце е задължителон да ака поне два пъти на ден. Съчетано с недостатъчното наддаване и сънливостта това е показател че не получава достатъчно храна. С какво количество дохранваш? Важно е да увеличиш добавката била от изцедена кърма или АМ докато бебчо заякне и започне да суче по-ефективно. В момента здравето на бебето е най-важно. Кога отново имате среща с педиатъра? С често сукане и изцеждане постепенно кърмата може да се увеличи, но затова ти трябва здраво и жизнено бебе. Постепенно няма никакъв проблем добавката от АМ да се премахне.
   Ето количеството храна което трябва да поема средно според възрастта и според кг.
Цитат
   Количество кърма необходима за денонощие в грамове

Възраст на бебето       Мин кол   Мак кол   Ср кол
0-3 седмици                 400            800           600
3 седмици-2 месеца     600           900           740
2-6 месеца                680           1130           910
6-9 месеца                680           910           800
9-12 месеца                510           910           710

Ако вашето бебе на яде никаква твърда храна, тоест е само на мляко, правилото е да му предлагате по 70 мл на всеки 454 грама от теглото му всеки ден.
Тоест ако бебето ви тежи 2,700 кг то се нуждае от 425 грама мляко за 24 часа.

Клипче за компресия и за правилно и ефективно сукане - http://www.drjacknewman.com/video-clips.asp
   Трети ред първото клипче е за компресията , а втори ред, второто и третото клипче, както и последното на страницата показват хубаво и ефективно сукане.
   Статия за изцеждането - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=216384
   Информация колко често и колко продължително е важно да цедиш за да поддържаш и увеличиш лактацията, докато бебето се учи да суче на гърда.
   Каква помпа за кърма използваш? - Статия за правилно използване на помпа - http://xedra.wordpress.com/2009/08/27/breastpump/


   Ако желаеш може да ми пишеш на скайп или кю за по-лесно обсъждане на проблема и неговото разрешаване. Скайп Aila_24. Кю 149438888

# 13
  • Мнения: 2
Здрвейте! Включвам се, защото също имам проблем с кърменето и той се състои в това че зърната ми не са оформени въобще и синът ми, който е вече на две седмици не иска да засуче, тъй като няма какво. Слагам силиконови зърна. Тях бебето ги засуква, но не усещам през тях да тече кърма. Ако някоя майка е имала подобен проблем, моля да сподели своя опит. Много ми е тежко, че не мога да кърмя бебето си.

# 14
  • София
  • Мнения: 12 278
  m.paunova наистина е много добро решение да кърмите известно време със силиконови зърна докато се оформят гърдите и зърната.
  Ако не се пълни отред силиконовото зърно с кърма значи наистина няма трасфер. Ето една хубава статия където е обяснено много добре как се използват силиконките - Силиконови зърна, кога и как да ги използваме?
  Дотогава е важно да цедите, за да поддържате лактацията, като това също ще оформя допълнително зърното. Трябва да цедите поне осем пъти дневно. Ето и една статия със съвети колко често и как да цедите за да поддържате лактациято докато бебето не започне да суче ефективно от гърда - http://xedra.wordpress.com/2009/11/14/premie/
  Може да погледнете и тази статия където е обяснено как да поставим правилно бебчето на гърда. При вас под недостатъчно оформени вдлъбнати зърна ли имате в предвид. Ако леко хванете гърдата над ареолата и натиснете навътре и нагоре излиза ли зърното и оформя ли се? Ето и статията - http://xedra.wordpress.com/2009/09/22/sorenipples/
   

Общи условия

Активация на акаунт