Зящо НЕ стана тази торта, според вас?

  • 2 350
  • 14
  •   1
Отговори
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 752
Хич не ми се искаше да отварям нова тема, ама като тръгнах да пиша в оригиналната, видях че не може да се пише в нея, понеже е стара - от 2006г.

Става въпрос за тази палачинкова торта: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=102468.0

Интересно е, че намерих рецептата едно-към-едно публикувана от друга жена тук: http://vkusnotiiki.net/recipe.php?rec=1556

Разбира се, може да е една и съща жена, с променен ник. Но тъй като рецептата е абсолютно същата, след 3г., мислех, че е безотказна.

Моята торта, обаче, НЕ ми харесва и още снощи, като се завъртях с нея, разбрах, че няма да стане. Има един тънък момент с желатина. Когато се добавя към крема. При мен сместта остана много рядка, не стегна никак, като мазах палачинките, тя си беше течна смес, въпреки прекрасно разбитата сладкарска сметана.

Моля ви, който е правил тая торта, или който има на идея къде е тънкия номер накрема, да ми господели тука.
Този желатин към крема се добавя, като преди това е набъбнал и разтворен отделно във водна баня ИЛИ набъбналия желатин направо се изсипва в крема - отместен от котлона, и охладен  newsm78 Ей тука е ключовия момент.

И още един момент не ме кефи - желатина, с който накрая се полива тортата. Кога точно става тоя процес, щото моя желатин беше чиста водичка и се разтече в/у крема-украса и нищо не стана - той падна отстрани на подноса. Вкарах го за час в хладилника, а като го изкарах, той вече беше на желе и едвам го пораздробих и позакрепих по тортата. С тази торта е по-трудно, тъй като тя е с куполна форма и всичко тръгва надолу, освен ако не е нещо от рода на сметана, разбита.

И друго - сега, като я ям, от крема ми остава по небцето нещо като мазно - това е заради объркания желатин, но не е казано никак добре в рецептата как точно се слага тоя желатин. А аз дори не предполагам как е!
В крема има нишесте, брашно, жълтъци, разбива се, внимава се с котлоните и аз стриктно треперех да спазя всичко, но това с добавянето на желатина ме разби просто. Беше трудно решение да измисля как да процедирам - поне за мене, де.

Ето ви снимки от неуспеха ми:

# 1
  • Мнения: 27 524
Всичките ти ядове идват от желатина  Peace
Не е бил разтворен добре. След като постои в студената вода се затопля на котлона, без да кипи, до пълното му разтваряне. Едва тогава се прибавя където и да било.
Освен това в рецептите се дават разни мерки за него, но трябва да се гледа какво е съотношението на желатина, който сме купили и това да следваме, а не рецептата.
Да, нормално е да се разтече и да е водичка желатина при поливането, той стяга после.
Буците, които виждам на снимката и за които пишеш пак са само и единствено от неправилно опериране с желатина  Simple Smile

# 2
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Гала,да ти кажа за желатина в крема.Само се оставя да набъбне с малко студена вода,след което се прибавя в горещият крем и се бърка(това,когато кремът вече е готов,накрая),докато се разтвори.Винаги така правя,когато кремът е топлите.
За отгоре,вече както е описано,но трябва да се изчака желатиновата течност малко да стегне и да се сгъсти.

# 3
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 752
Благодаря, макс-мама и блонди!  Hug

че аз точно така го направих, тогава трябва да съм била на прав път

аз си направих крема на котлона и го отделих и го оставих да изстине
желатина беше набъбнал в една чаша - имаше към 50 мл. вода, то пък и водата не е спомената колко да е, но според самото пакетче - от гърба на пакетчето - водата трябва да е 500мл. за цялото, т.е. за половината - 250мл. Може ли да е това - че ми е била малко водата?

и така набъбналия желатин го изсипах в халдния вече крем. Самия крем си беше течен - не беше стегнал. На него нишестето - по рецепта - му е малко, но това си го разбрах сама. За това ще се опрамвя следващия път. Въпросът е набъбналия желатани като прибавям бавно в крема - бавно да го бъркам или бързо или с миксер - как ли? Тук има някакъв тънък момент, защото ето - оказва се сега, че съм постъпила правилно, но крема не ми стана и оттам - цялата торта  Sad

Засилила съм се и на еклеровата, а тъм има същия момент с крема. Докато не разбера това как се прави, нищо няма да правя друго с желатин  Simple Smile

# 4
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Гала,на пакетчето е написано какво количество течност желира количеството желатин вътре в пакетчето,значи течността трябва да е 500 лм,а не водата към желатина.Тук не си сбъркала.Но,кремът ти е бил хладен,казваш,а той трябва да е топъл до горещ.Аз,даже,изсипвам набъбналият желатин веднага щом махна тенджерата от котлона и бъркам с дървената лъжица,не е нужен миксер,това отнема около 5-6 минути,не повече.То се виждат кристалчетата,ако има още нужда от бъркане.Изсипвам желатина по малко и бъркам.

# 5
  • Мнения: X
Как процедирам аз:
Разтварям си желатина в една купичка с около 50-60 мл вода.Като набъбне,т.е. поеме водата и стане на желе,го слагам в микровълновата на по-ниска мощност,като първо пускам за 10 секунди.
Проверявам и пак за 10 секунди.Не трябва да завира,защото няма да стегне.
Когато си стане течен,при мен за около 3-4 пъти за по 10 секунди,го изсипвам в течността ,която ще желирам.
Ако е крем за торта и ми трябва по-стегнат,го слагам в хладилника за 10-на минути,колкото да почне да стяга.И тогава започвам да сглобявам тортата.
А за отгоре,както при теб, е трябвало да го оставиш също да започне да стяга,за да не се разтече цялото количество.

# 6
  • Мнения: 27 524
желатина беше набъбнал в една чаша - имаше към 50 мл. вода, то пък и водата не е спомената колко да е, но според самото пакетче - от гърба на пакетчето - водата трябва да е 500мл. за цялото, т.е. за половината - 250мл. Може ли да е това - че ми е била малко водата?

и така набъбналия желатин го изсипах в халдния вече крем.

Не е проблем количеството вода, че е било по-малко, важно е да не е било повече.
Не си разтворила докрай желатина. Щом крема ти е бил хладен е трябвало да го доразтвориш. Когато е само набъбнал така си остава - на буци и не стяга  Peace

# 7
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 752
Когато си стане течен....го изсипвам в течността ,която ще желирам.

аз мисля втория път да направя така  Peace - на водна баня ще го правя, че хептем ще го изпусна с микровълновата  ooooh!

но ще го сипвам в горещия крем, както казва Макс-мама!  Hug

# 8
  • Мнения: X
Да,става и на водна баня.Само гледай водата да не ври.
И не е нужно в такъв случай крема да е горещ.Като изсипеш желатина,хубаво го объркваш с лъжица,за да се смеси добре с крема.
Успех!
и ще чакаме тортата !     Peace

# 9
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 752
Обещавам!
В края на тази седмица я имате  Hug

# 10
  • Мнения: 121


и така набъбналия желатин го изсипах в халдния вече крем. Самия крем си беше течен - не беше стегнал. На него нишестето - по рецепта - му е малко, но това си го разбрах сама. За това ще се опрамвя следващия път. Въпросът е набъбналия желатани като прибавям бавно в крема - бавно да го бъркам или бързо или с миксер - как ли? Тук има някакъв тънък момент, защото ето - оказва се сега, че съм постъпила правилно, но крема не ми стана и оттам - цялата торта  Sad


Те момичетата са отговорили, но аз правих скоро подобна торта и затова се включвам Wink
Аз слагам пакетче желатин в 50 мл вода в метално канче. След като набъбне, потапям канчето в съд с много топла вода, не на котлона и бъркам да се втечни. След това сипвам в студения крем и бъркам с миксер. Кремът го правя с 50 мл течност по-малко, отколкото пише на опаковката, за да компенсирам 50-те мл, в които съм разтворила желатина.

# 11
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Да,става и на водна баня.Само гледай водата да не ври.
И не е нужно в такъв случай крема да е горещ.Като изсипеш желатина,хубаво го объркваш с лъжица,за да се смеси добре с крема.
Успех!
и ще чакаме тортата !     Peace

Писала съм,че се изсипва в горещият крем,защото желатина се оставя само да набъбне,после се разтваря в крема.

# 12
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 752
да, да - аз го разбрах това

или сипвам набъбнал желатин в горещ крем и разбърквам, докато изчезнат кристалчетата

или набъналия желатин - на парна баня се разтваря до течност и тази течност се сипва в студения крем

 Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 5 606
galaUSA , работата с желанит беше най-трудното нещо, което съм се опитвала да правя, но срам не срам пуснах тема и много добре ми обясниха момичетата, за което благодаря много   bouquet
Там стъпса по стъпка са ми писали как да се оправя с това чудо желатина.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=419541.0

# 14
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 752
ха ха, цвети  Hug - същия проблем си имала и ти  Hug

цялата тема изчетох - всичко разбрах!

А това пък колко лесно е и логично - как не съм се сетила сама как става  ooooh! - торта с плодове и желе отгоре - реди се в тава, обръща се и тавата се разкопчава

Общи условия

Активация на акаунт