Ваксини и Ваксинационни Програми

  • 135 636
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 90
  • Sofia
  • Мнения: 336
имам предвид Аст НІВ

# 91
  • Мнения: 8 585
имам предвид Аст НІВ
Да, можете да поставите и двете. Схемата и на двете (Акт-Хиб+Превенар) е 2,4,6 и четвърта доза 12-15 месеца. Аз лично ги слагам през седмица интервал, понеже избягвам да правя две ваксинации на визита.

# 92
Някой знае ли от къде да се снабдим с ваксината Акт-Хиб и Превнар в Бългапия /София/ и колко струва.

Предварително благодаря!

# 93
  • София
  • Мнения: 2 952
Бърди, при нас въпросите са множко. Ще съм благодарна на отговор  Simple Smile
->>Ако първата доза на Акт-Хиб дадете във възрастта 12-14 месеца давате втора доза след 2 месеца и това е всичко. Тоест тази схема има общо две дози. НЕ Е ЕДНА ДОЗА-грешно са Ви информирали. Няма връзка с ММР-можете да дадете първо Акт-Хиб(1-та доза) и след това да направите ММР на разстояние 2-3 седмици например.
Дъщеря ми вече беше ваксинирана. На ваксината, която е производство на Aventis Pasteur изрично пише, че за възраст от 1 до 5 години приема е еднократен. Това ме кара да се доверя на педиатъра, препоръчал ми еднократен прием.
Ползва ли се в Гя ваксината на този производител и не е ли редно да се спазват указанията на листовките  newsm78

# 94
  • София
  • Мнения: 2 952
...Въпрос -3- Ваксинирайте се, разбира се. Схемата:
*Хеп.Б-схемата за Вас е общо три дози.....
*Хеп.А- две дози ...
Много благодаря за подробния отговор. Доколкото знам тук има комбинирана ваксина срещу Хепатит А и В  newsm78 Ще разпитам в понеделник ГП-то и ще пиша.
Потвърждавам: тук се ползва комбинирана ваксина, ако не са правени и двете до момента. Приемите стандартно са три. Два през месец или два, не запомних точно и още един шест месеца след втория.

# 95
  • Мнения: 215
...Въпрос -3- Ваксинирайте се, разбира се. Схемата:
*Хеп.Б-схемата за Вас е общо три дози.....
*Хеп.А- две дози ...
Много благодаря за подробния отговор. Доколкото знам тук има комбинирана ваксина срещу Хепатит А и В  newsm78 Ще разпитам в понеделник ГП-то и ще пиша.
Потвърждавам: тук се ползва комбинирана ваксина, ако не са правени и двете до момента. Приемите стандартно са три. Два през месец или два, не запомних точно и още един шест месеца след втория.


Схемата за комбинирана ваксина хепатит А и В е 0-1-6 месец (както при хепатит В), но има и бърза схема за пътуващи или при планирана бременност - 0-7-21 ден и четвърта доза след 1 година.

# 96
  • Мнения: 8 585
Бърди, при нас въпросите са множко. Ще съм благодарна на отговор  Simple Smile
->>Ако първата доза на Акт-Хиб дадете във възрастта 12-14 месеца давате втора доза след 2 месеца и това е всичко. Тоест тази схема има общо две дози. НЕ Е ЕДНА ДОЗА-грешно са Ви информирали. Няма връзка с ММР-можете да дадете първо Акт-Хиб(1-та доза) и след това да направите ММР на разстояние 2-3 седмици например.
Дъщеря ми вече беше ваксинирана. На ваксината, която е производство на Aventis Pasteur изрично пише, че за възраст от 1 до 5 години приема е еднократен. Това ме кара да се доверя на педиатъра, препоръчал ми еднократен прием.
Ползва ли се в Гя ваксината на този производител и не е ли редно да се спазват указанията на листовките  newsm78
Да, ползва се. И се прави по начина, по който писах по-горе.
Ако първата доза(Хиб) се дава във възрастта 12-14 месеца втората доза е след минимум 8 седмици.
Ако първата доза (Хиб) се дава във възрастта от 15м до 5 год възраст дозата е само една.
Вижте тук (официална листовка на ваксината Акт-Хиб от производителя-стр->>08):
http://www.vaccineshoppe.com/US_PDF/545_05_4045.pdf

"A child 12 to 14 months of age should receive 1 dose of Haemophilus b Conjugate Vaccine followed by a booster 2 months later."

Четете внимателно, моля-това на кого ще се доверите е дълбоко личен въпрос. Hug

# 97
  • София
  • Мнения: 1 546
Такаааа страна работа Thinking Ами какво се прави в случай, в който дали било поради лекарски пропуск...грешка...или  Embarassed незнание ние сме само с една ваксинация на Акт-Хиб и тя е направена на..... Sick23.11.2004г.????!!!!
Не се притеснявайте! На 23/11/2004 детето е било на възраст? (точна).
За нуждата от две дози разпечатайте и погледнете тук:
http://www.immunize.org/catg.d/rules1.pdf
http://www.cdc.gov/nip/publications/pink/hib.pdf

Извинявам се, че толкова късно отговарям но дълго време не съм сядала зад компютъра. Тогава Алекс беше на 1г.1м. и 3 седм. Лекарката ни каза тогава, че е нужна само една ваксина на тази възраст. newsm78  Всъшност прочетох малко по-нагоре някои неща....ами сега?!?!? Ти какво ще кажеш? Thinking

Последна редакция: вт, 25 окт 2005, 15:19 от dama

# 98
  • Мнения: 8 585
Цитат
Извинявам се, че толкова късно отговарям но дълго време не съм сядала зад компютъра. Тогава Алекс беше на 1г.1м. и 3 седм. Лекарката ни каза тогава, че е нужна само една ваксина на тази възраст. newsm78  Всъшност прочетох малко по-нагоре някои неща....ами сега?!?!? Ти какво ще кажеш? Thinking
Цитат
Сега детето е на около 2 годишна възраст... Няма проблем да направите втората доза. Защо?
Защото ако сте започнали на посочената от Вас възраст с първата доза, приключена може да се счете ваксинацията само ако са направени две дози.
Има изискване само за минимално разстояние между двете дози. Както и препоръка да не се слага над 5 годишна възраст. Няма и изискване да не се прави втора доза, ако са минали повече от "х" броя месеци.
Затова няма проблем да направите втората доза.

# 99
  • Мнения: 70
здравейте,
бебка(06.06.2005) е на 4 м и половина и до момента  освен тези които се правят в болницата Хепатип Б- първи прием и Бцж има направена от  педиатърката само  хепатит Б -втори прием.Вече много се закъснява с  полиомиелитната и ДТК поради разни причини.В началото докторката отлагаше поради големите  жеги  после пък в къщи започнахме всички под ред да ни хващат разни грипчета а сега самата тя е със  хрема .Сега чакаме да мине  хремата и всичко да е ок и да ги слагаме .
Педиатърката  й се е притеснила че закъсняваме  както  разбира се и ние ,каза че ако се закъснее доста и страничните действия са по засилени.Дали е така  според вас и какво да очакваме  и как да подготвя детето да не се получат кофти реакции ако е възможно:(

# 100
  • Мнения: 173
Горещо подкрепям Birdie в начинанието му да ни информира за най-модерните практики в имунизацията на деца и готовността му да отговаря на въпросите ни. Ако не беше тази дискусия едва ли щяхме и да чуем за HIB или Pneumococcal Conjugate vaccine. Нашата педиатърка дори не можа да ни даде отговор за безклетъчната ДТК или инактивираното полио. Чувала за тях, добри били, но стандартните си ги слагала от 28 години и какво им е лошото? Ще ми се да смятам, че за 28 години медицината и биотехнологиите са напреднали поне малко и могат да предложат на хората по-добри и сигурни варианти за защита срещу в много случаи нелечими болести.
Освен това никой никого не кара да слага насила ваксините извън задължителните по Българския имунизационен календар. Но всеки има право да вземе информирано решение, а информация в България липсва. Това не означава сляпо да се доверим на едно мнение, а да търсим и други източници (каквито са официалните сайтове на страни, далеч по-напред в медицината и фармацевтиката, предложени от самия Birdie). Така че призовавам майките да четат, а на Birdie му благодаря отново, че ни даде повод за размисъл и търсене.

# 101
  • София
  • Мнения: 1 546
Цитат
Извинявам се, че толкова късно отговарям но дълго време не съм сядала зад компютъра. Тогава Алекс беше на 1г.1м. и 3 седм. Лекарката ни каза тогава, че е нужна само една ваксина на тази възраст. newsm78  Всъшност прочетох малко по-нагоре някои неща....ами сега?!?!? Ти какво ще кажеш? Thinking
Цитат
Сега детето е на около 2 годишна възраст... Няма проблем да направите втората доза. Защо?
Защото ако сте започнали на посочената от Вас възраст с първата доза, приключена може да се счете ваксинацията само ако са направени две дози.
Има изискване само за минимално разстояние между двете дози. Както и препоръка да не се слага над 5 годишна възраст. Няма и изискване да не се прави втора доза, ако са минали повече от "х" броя месеци.
Затова няма проблем да направите втората доза.

БЛАГОДАРЯ  Hug В най-скоро време ще говоря с педиатърката му за ваксината а и за всички останали, които ми препоръча. Искрено Благодаря и....радвам се, че те има във форума. Simple Smile

# 102
  • Мнения: 8 585
здравейте,
бебка(06.06.2005) е на 4 м и половина и до момента  освен тези които се правят в болницата Хепатип Б- първи прием и Бцж има направена от  педиатърката само  хепатит Б -втори прием.Вече много се закъснява с  полиомиелитната и ДТК поради разни причини.В началото докторката отлагаше поради големите  жеги  после пък в къщи започнахме всички под ред да ни хващат разни грипчета а сега самата тя е със  хрема .Сега чакаме да мине  хремата и всичко да е ок и да ги слагаме .
Педиатърката  й се е притеснила че закъсняваме  както  разбира се и ние ,каза че ако се закъснее доста и страничните действия са по засилени.Дали е така  според вас и какво да очакваме  и как да подготвя детето да не се получат кофти реакции ако е възможно:(
Само наличието на температура или по-сериозно състояние (бронхит, пневмония, остър отит) могат да бъдат причина за отлагане (както и общите противопоказания, за които писах по-горе специфично за всяка ваксина). Лека хрема-сигурно не! 
Жега?? Тогава в Африка децата изобщо не бива да се ваксинират... Thinking Не е сериозно, мисля, това за жегата.
Да, има закъснение, но може да се навакса като доза 2 се сложи мъничко по-рано (но мимимум и задължително 1 месец след първата доза).
Ако използвате Инфанрикс-ИПВ-Хиб (например), с една спринцовка (убождане, инжекция) можете да сложите всичко необходимо.
Няма връзка между закъснение и странични ефекти-много големи деца изобщо не реагират на силно реактогенни ваксини-ДТК например, докато бебче на 2 месеца може да има силно зачервяване в мястото на поставяне на същата ваксина.

# 103
  • Мнения: 8 585
Нашата педиатърка дори не можа да ни даде отговор за безклетъчната ДТК или инактивираното полио. Чувала за тях, добри били, но стандартните си ги слагала от 28 години и какво им е лошото? Ще ми се да смятам, че за 28 години медицината и биотехнологиите са напреднали поне малко и могат да предложат на хората по-добри и сигурни варианти за защита срещу в много случаи нелечими болести.
Освен това никой никого не кара да слага насила ваксините извън задължителните по Българския имунизационен календар. Но всеки има право да вземе информирано решение, а информация в България липсва. Това не означава сляпо да се доверим на едно мнение, а да търсим и други източници (каквито са официалните сайтове на страни, далеч по-напред в медицината и фармацевтиката, предложени от самия Birdie). Така че призовавам майките да четат, а на Birdie му благодаря отново, че ни даде повод за размисъл и търсене.
Никой не може да вземе каквото и да е било решение (или да даде мнение) ако няма подробна информация, която да разбира. Затова тези, имащи информация, са или много печеливши или много губещи. Защо губещи? Защото в много аспекти се иска и мъничко късмет, за да направиш точният избор.
Другият вариант е да "купуваш" информация-тоест да посещаваш свястен педиатър (ако става въпрос за този аспект от живота).
Нещата в сферата на имунизациите са много динамични. Така че, аз не бих правил неща 28 години по същият начин. Ако искам да ме вземат насериозно...
Има много, много напреднали школи в Европа и САЩ. Немският Институт "Роберт Кох", отговорен за немските схеми, е един достоен пример. Би било много глупаво щом Ви предлагат (а не продават) информация да не се вслушате, прочетете, осмислите. Ние си мислим, че можем да открием колелото отново...Въпроса не е в чувството на национална гордост (или в политически спекулации "Пак тези немци (Американци)"...). Въпроса е в резултата. Имаш го->>по-добър си.

Германия->>10 случая Хемофилус Менингит за година (например). България->>150 случая. Кой е по-добър?
Просто е!

Последна редакция: сб, 29 окт 2005, 16:05 от Birdie

# 104
  • Мнения: 8 585
Мисля, че би било полезно да напиша нещо повече за Хемофилус менингита (и сродни-пневмококов,менингококов) в исторически аспект. Това би помогнало на мнозина да осъзнаят значението на ваксинациите срещу тези специфични причинители. Материалът е по публикация в New England Journal of Medicine (NEJM) 351:18 18 Oct 2004.

Историята на ендемичният бактериален менингит е история на чудотворното влияние от въвеждането на нови лекарствени средства. Преди епохата на антибиотиците и въвеждането на специфични серуми 77 от 78 деца с Хемофилусен менингит не оживяваха. Същото се отнасяше и за Пневмококовият менингит-от 300 заболели деца, 300 умираха. В първото десетилетие на миналият век нелекуваният менингококов менингит беше асоциран със смъртност от около 75 до 80 %.
През 1913 С.Флекснер пръв публикува данни за успешно лечение на бактериалният менингит чрез лумбално (лумбална пункция) приложение на конски менингококов анти-серум. От 1300 болни, по този начин, смъртността бе редуцирана до 31%. Измежду 169 деца с менингококов менингит лекувани така в Болницата Белвю, Ню Йорк между 1928-1936 смъртността бе снижена до около 20%.
Пръв Forthergill през 1937 публикува подобен начин на лечение и за деца с Хемофилус менингит, като смъртността измежду 201 деца бе снижена до 85%.
Прогнозата за деца с пневмококов менингит обаче оставаше тежка даже след въвеждането на тези специфични анти-серуми. Само единични случаи се възстановяваха.
През 1930 с въвеждането на сулфонамидите, смъртността свързана с менингококовият менингит намаля до 5-15%.
През 1944 Alexander изнесе данни от комбинирано (сулфонамид+интравенозен анти-серум) лечение на Хемофилус менингит при 87 деца. Постигнато бе снижение на смъртността до 22%.
В началото на 50-те години комбинирното (сулфонамид+хлорамфеникол) лечение на Хемофилус менингит доведе до снижение на смъртността до 5-10% и направи употребата на анти-серум вече ненужна.
По отношение на пневмококовият менингит ролята на сулфонамидите бе по-скромна. Смъртността бе снижена и достигна 45-95 % (от 100%) в зависимост от случая.
В средата на 1940 започна употребата на пеницилин за лечението на пневмококов менингит, като първоначално се правеше комбинирано (лумбално+интравенозно) лечение. Но смъртността оставаше около 49%. През 1949 започна нов тип лечение с високи дози интравенозен пеницилин и без лумбално приложение на същият. Смъртността бе снижена до 38%.
За последните 15 години (1990-2005) чрез използването на схеми с цефалоспорини, пеницилин, ампицилин, смъртността бе снижена до около 10% за Менингококовият менингит, по-малко от 5% за Хемофилус менингит и около 20% за Пневмококовият менингит.

Извън този исторически аспект са интересни и други данни. Относителната честота на различните причинители на бактериален менингит се променяха през годините. Ако вземем предвид само неонаталните случаи, водещ причинител преди 20-30 години беше Хемофилус (45% от всички случаи), следван от Пневмокок (18%) и Менингокок(14%). Имунизацията с Акт-Хиб доведе до значителни промени от 10-на години. В резултат на широката анти-хемофилусна ваксинация, годишно докладваните случаи на Хемофилус заболявания (сепсис например) за САЩ спаднаха с 55%, а случаите на менингит с 94%. Като резултат и разместването в таблицата с най-значимите причинители на неонатален менингит-Пневмокок-а излезе пръв с 47% следван от Менингокок (25%) и Листерия (8%).

Как може този прогрес да се задтвърди в новият век? и при положение на реалността от увеличаващата се резистентност на щамовете? Едно от решенията е профилактиката-ваксинациите. Друг аспект са разработката на нови ваксини и антибиотици. Въвеждането на "Менактра" е една такава стъпка.

Общи условия

Активация на акаунт