MTHFR генна мутация

  • 159 340
  • 850
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте,
някой има ли идея какво значи тази мутация, при бременност? Моят лекар ми препоръча да си направя този кръвен тест и резултата е: MTHFR А1298С хетерозигот и MTHFR C677T Хомозигот по нормален алел. Нищо от този тест не ми е ясно, пак и още не сам била на преглед с моя лекар, който по тел. ми каза че единственото лечение е да взимам neopholic meta 3 пъти на ден. Знае ли някои какво друго може да се направи и трябва ли да търся специалист. Много Ви благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 58
Аз съм с такава мутация, означава, че не усвоявам добре фолиевата киселина, затова пия висока доза. Направиха ми и някакво допълнително изследване и според резултата ми казаха колко висока да е дозата. Това изследване не си спомням как се казва. По това, което си написала, при теб май няма проблем.

# 2
  • Мнения: 4 700
Обаче на мен освен zа таzи мутация ми направиха иzследвания и zа други мутации и се окаzах с тромбофилия. Имам две хетероzиготни мутации и една хомоzиготна. И само фолиева киселина няма да е достатъчна, а Ще ми трябва и фраксипарин.
Теб иzследвали ли са те и zа други мутации? Ако не са най добре се консултираи с генетик и виж какво Ще те посъветва.

# 3
  • Мнения: 3
Благодаря ви за отговорите Jani и Миле.
Миле, изследваха ме и за още 3 други мутации, но мисля че с тях нямам проблем (слава богу), затова само фолиевата киселина ми увеличиха. В петък сам на преглед и тогава ще разпитам какъв точно е проблема и ще пиша.
Jani, ако откриеш какво е било другото изследване за определяне дозата на фолиевата, сподели.
До скоро

# 4
  • Мнения: 98
момичета, и аз имам същия проблем с фолиевата + вродените тромбофилии излязоха също.....Anana1 и на мен ми увеличиха дозата на 3 пъти по 1 неофолик мета....но незнам дали е достатъчно. След прегледа пиши моляте да кажеш има ли нещо допълнително което да се направи...много ще съм ти благодарна Hug Hug Hug.....че аз вече съвсем се обърках с тези лечения......и вече незнам какви изследвания да пускам...

# 5
  • Мнения: 4 324
И аз пуснах изследвания за тромбофилия и MTHFR. Чакам резлатите след около 5-6 дена. Дано всичко е наред. За дозите фолиева киселина какво да Ви кажа ..... Пия в момента и желязо в което има 5 мг фолиева киселина в една таблетка, а аз пия по две на ден.
Имах кървене преди няколко дена и лекаря освен всички други хапчета ми назначи и по 10 фолиева киселина. 

# 6
  • Мнения: 4 700
Тани, стискам палци да няма проблем там. ПиШи какви са реzултатите.  Praynig

# 7
  • Мнения: 3
Zdaveite momicheta, 
kakto vi obeshtah vi pisha kakvo mi kaza moiat genekolog za izsledvaniata mi za MTHFR mutaciata. Taza mutacia oznachava che enzimat koito spomaga za razgrajdaneto na folievata kiselina ne e v dostatachno kolichestvo v organizma. Pri moiat sluchai (MTHFR А1298С хетерозигот и MTHFR C677T Хомозигот по нормален алел) toi e s 35% po malko otkolkoto triabva da da bade (100%) zatova triabva da pia po 3x1t. neofolic meta na den, koeto e absolutno dostatachno da se nabavi prerabotenata veche folieva kiselina pod formata na neofolic meta. Ima sluchai pri koito nedostiga e 70% i togava triabva da se pie po-goliamo kolichestvo. Kakvo znaete folievata kiselina e mnogo vajna za bebeto zashtoto spomaga za delenieto na kletkite, taka che mislia che e hibavo che sa vi napravili tova izsledvane.
Nadiavam se da sam vi bila polezna!
Stiskam palci i pri vas vsichko da e nared!

# 8
  • Мнения: 234
И аз съм с такава мутация- слава Богу хетерозиготната форма! На мен док ми каза до края 2х5 неофолик мета! Shocked Вижда ми се ужасно много, но какво да правя-пия....Интересно ми е ако бях с хомозиготната форма по колко ли трябваше да взимам!? Twisted Evil

# 9
  • Мнения: 4 700
wine и на мен се струва доста голяма твоята доzа, но поне фолиевата не може да се предоzира. Което не се обработи от органиzма се иzхварля.  Wink То и аz съм хетероzиготен носител и се чудя дали да не си самонаzнача и аz по 5 мг. Досега пиех по малко, даже я бях спряла zа няколко месеца. Ама нали Ще zапочваме пак с опитите...  Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 4 324
След кървенео онзи ден доктора ми назначи именно 2х5 фолиева, така че мисля докторите си знаят работата Wink Но така или иначе ги спрях от днес, излезнаха ми резултатите и всичко е в норма Simple Smile

# 11
  • Мнения: 4 700
Тани, чудесни новини. Дано до края всичко да е наред.  Praynig

# 12
  • Мнения: 6 206
И аз и сестра ми имаме тази мутация
При тази ми бременност съм пила 10 бр неофолик мета на ден до края на бременността
При предишна неуспешна бременност хематолог ми беше назначил по-голяма доза, ей така на сляпо, заради кървенето, но не беше мета
Важно е да бъде мета, защото другото все едно го няма, защото мета е директно разградено, а тази мутация е точно в усвояването(

# 13
  • Мнения: 234
Каспър, хетеро, или хомозиготна форма!? Аз съм още в 9-та седмица, а вече ми се гади от тази фолиева! Sick 10 са адски много! Пък и може би заради гаденето и киселините, които  имам още по-зле ми става като я пия!

# 14
  • Мнения: 6 206
MTHFR C677T                             Хетерозиготен носител С/Т

Общи условия

Активация на акаунт