Реформата в здравеопазването - какво мислите за нея?

  • 1 446
  • 15
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 9 725
Здравейте момичета,

За Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" ще е полезно да чуе вашите мнения относно реформата в зравеопазването и преструктурирането/закриването на болници.
По-конкретно ни интересува смятате ли, че реформата ще затрудни получаването на адекватни грижи за децата и родилките?

Благодарим Ви предварително за изразените мнения!

# 1
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
запис

# 2
  • Мнения: 67
Аз мисля, че реформата е за добро. По-добре да няма болница, отколкото да я има, но зле оборудвана и без квалифицирани специалисти. Така болните ще пътуват, но ще се лекуват адекватно. А родилките ще раждат в подходящи условия.

# 3
  • Мнения: 98
 Това добре, ама да поемат пътните на пациентите ли......? Защото сега излиза, че живеещите в големите градове са облагодетелствани, а тези в малките какво да правят - да умират прави......? Аман от недомислици.

# 4
  • Мнения: 184
Подкрепям действията на правителството,колкото и болезнени да са те.Аз съм от малък град,но бременността ми беше наблюдавана и раждах в университетска болница на близък голям град.Специалистите в нашия град стават само за израждане на роми.Детско отделение също приема предимно ромчета-българчетата се водят в болница,но са си в къщи,идват двуразово да им слагат инжекции.Така се източват пари по клинични пътеки.Специализирана,висококвалифицирана помощ нашите деца получават именно в университетските болници на големи градове.Там трябва да се насочват парите !

# 5
  • Мнения: 266
Аз съм ЗА! Но когато закриваш една болница, трябва да откриеш друго здравно звено -  мед. център или звено на спешна помощ, защота има хора, които живеят на 20км. от най-близкия филиал на спешна помощ и на 50км. от най близката болница. Като капак на всичко има населени места без семейни лекари и хората в такива села, /които са предимно възрастни хора без собствен транстпорт/ са обречени. Мисля, че трябва да се разшири мрежата на спешната и доболничната помощ, защото и без това повечето болни, които се хоспитализират всъшност могат да се лекуват и у дома или в хоспис. Липсва това звено у нас. Така мисля аз...

# 6
  • Мнения: 49
     Ясно е, че здравната система в този си вид  не може да съществува дълго и са наложителни промени. Колкото и да ни е трудно да приемем реформите в здравеопазването те са необходими. Закриването или преструктурирането не е лесна задача. Мисля че, към всяка болница трябва да се подходи индивидуално, в зависимост от броя на населението и от близостта и до по - голям град. Но и не е редно да се плаща за поддръжката на база и персонал, без наличието на пациенти в лечебното заведение. Оцеляването на една болница зависи и от доверито на хората към лекарите в нея. Аз , лично, избрах да родя и двете си деца в областната болница и не съжалявам. Но пък имам огромно доверие на личната си лекарка.
     Права е GeriM, че трябва да се разшири мрежата на спешната и доболничната помощ. Спешна помощ наистина трябва да стане спешна и да се отзовава навреме и адекватно на повикванията на пациентите.
     А що се отнася за хората по селата, те и сега, в повечето случай са без местен личен лекар и разчитат на близки, познати и на бърза помощ.

Последна редакция: сб, 13 фев 2010, 22:32 от Карла

# 7
  • Мнения: 2 531
Аз мисля, че реформата е за добро. По-добре да няма болница, отколкото да я има, но зле оборудвана и без квалифицирани специалисти. Така болните ще пътуват, но ще се лекуват адекватно. А родилките ще раждат в подходящи условия.
абсолютно не си права, явно не ти се е налагало спешно да получиш мед. помощ! А и в моменат всеки има право да избере къде да получи мед. грижи, не си длъжен да отидеш до най близката болница!

# 8
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Аз съм ЗА! Но когато закриваш една болница, трябва да откриеш друго здравно звено -  мед. център или звено на спешна помощ, защота има хора, които живеят на 20км. от най-близкия филиал на спешна помощ и на 50км. от най близката болница. Като капак на всичко има населени места без семейни лекари и хората в такива села, /които са предимно възрастни хора без собствен транстпорт/ са обречени. Мисля, че трябва да се разшири мрежата на спешната и доболничната помощ, защото и без това повечето болни, които се хоспитализират всъшност могат да се лекуват и у дома или в хоспис. Липсва това звено у нас. Така мисля аз...

струва ми се, че бъркате понятията. хосписът не е за лекуваме или долекуване. 
Цитат
Definition of Hospice care
Hospice care: Care designed to give supportive care to people in the final phase of a terminal illness and focus on comfort and quality of life, rather than cure. The goal is to enable patients to be comfortable and free of pain, so that they live each day as fully as possible.
дефиницията за хоспис е от тук

първо трябва да се изгради система за профилактика и ранно откриване на заболяванията.
центровете за бърза помощ да са оборудвани и обезпечени с транспортни средства и специалисти.
затварянето на болниците сега е равносилно на предумишлено убийство.

# 9
  • Мнения: 67
Аз мисля, че реформата е за добро. По-добре да няма болница, отколкото да я има, но зле оборудвана и без квалифицирани специалисти. Така болните ще пътуват, но ще се лекуват адекватно. А родилките ще раждат в подходящи условия.
абсолютно не си права, явно не ти се е налагало спешно да получиш мед. помощ! А и в моменат всеки има право да избере къде да получи мед. грижи, не си длъжен да отидеш до най близката болница!
за съжаление ми се е налагало. И дано не ми се налага друг път докато здравната сиситема е в това състояние.

# 10
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Специалистите в нашия град стават само за израждане на роми.Детско отделение също приема предимно ромчета-българчетата се водят в болница,но са си в къщи,идват двуразово да им слагат инжекции.Така се източват пари по клинични пътеки.

Все забравям, че те, ромите, не са като хората, може да раждат каде да е, и децата им могат да се лекуват всякак. Виж, ние, не ромите, сме важни! Искаме при специалисти, и в университетски болници, на бели чаршафи и пр. Хайде да направят болници за роми и болници за други. И да подготвят лекари за роми и други. Тези за роми може да учат наполовина.
Относно точенето по клинични пътеки - вашата община ако си спретне малко болницата или ако директора е по-разтропан, ще направи условията там по-добри и няма да ви е гнус да лежите там.  И друго: българчетата си стояли у дома на топло и двуразово ходели в болницата на инжекции, вероятно и инхалации, казваш? Да ти кажа, просто да си знаеш, и тези манипулации и лекарствени средства струват пари. А какво да кажем за риска, поет от родителите, да разкарват децата два пъти на ден до болницата? Не го броиш, изглежда.

# 11
  • Мнения: 98
Подкрепям действията на правителството,колкото и болезнени да са те.Аз съм от малък град,но бременността ми беше наблюдавана и раждах в университетска болница на близък голям град.Специалистите в нашия град стават само за израждане на роми.Детско отделение също приема предимно ромчета-българчетата се водят в болница,но са си в къщи,идват двуразово да им слагат инжекции.Така се източват пари по клинични пътеки.Специализирана,висококвалифицирана помощ нашите деца получават именно в университетските болници на големи градове.Там трябва да се насочват парите !

 И аз не се сдържах Laughing Явно считаш себе си за по-човек от другите. Предполагам, че и ти ядеш и ти с.....ш?

# 12
  • Мнения: 23
Да,ям и с...а,но също плащам данъци и осигуровки!И искам срещу тях да получавам качествено здравно обслужване!Към момента въпросната месна болница е задлъжняла с над 100хиляди лева към фармацевтична фирма,която спира доставките на лекарства!Какво,сега и лекарства ли да си плащам!?Досега студувах и гладувах в болницата,сега ще си купувам и лекарствата!Мерси!

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 548
Аз съм от голям град ,но смятам ,че е престъпление да се затварят болниците в малките градове.

# 14
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Да,ям и с...а,но също плащам данъци и осигуровки!И искам срещу тях да получавам качествено здравно обслужване!Към момента въпросната месна болница е задлъжняла с над 100хиляди лева към фармацевтична фирма,която спира доставките на лекарства!Какво,сега и лекарства ли да си плащам!?Досега студувах и гладувах в болницата,сега ще си купувам и лекарствата!Мерси!

и как месТната болница е задлъжняла?
и кой гарантира, че утре и университетската болница, към която сте се насочила няма да "задлъжнее" към някоя фармацевтична фирма или доставчик?
и кой и защо е решил, че манипулация или изследване, което може да се направи само в болнични условия ще се поеме от здравната каса, а консумативите за него (в някои случаи по-скъпи от самата манипулация) ще се заплащат от пациента?
със закриването на болниците няма да се икономиса и няма да се реши проблема, ще се създаде нов.

Общи условия

Активация на акаунт