Опит да се съсипе малкия и среден бизнес

  • 14 863
  • 311
  •   1
Отговори
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Позволявам си да копирам съдържанието от тази тема и тук , защото е важно да се вдигне шум и да има обществен отклик.

"Десетки хиляди микрофирми заплашени от фалит заради Указание на НАП

26.02.2010 г

Указание на НАП № 24-00-7/25.02.2010 г, публикувано на 26.02.2010 г подлуди счетоводители и консултанти в цялата страна и ги накара да се чудят как да го тълкуват и какво да обясняват и съветват клиентите си.

Указанието задължава всички вписани в регистрите управители на дружества- ЕООД, ООД, СД, ДЗЗД да се осигуряват, като такива върху минималния осигурителен доход, определен за съответната дейност, без оглед на това дали съществува договор за възлагане на управление със съответния управител и независимо от това, че ако има такъв в него може да е уговорено, че съответният управител ще изпълнява функциите си без възнаграждение, т.е. да внасят осигуровки за НЕДЪЛЖИМИ И НЕНАЧИСЛИМИ доходи.
Последното е масов случай на малките фирми, които са си съдружници или еднолични собственици на капитала, управители сами на себе си и едновременно с това работещи в собствените си фирми съответната дейност. В тези случаи НАП иска тези лица да се осигуряват на 2 основания- веднъж по договор за управление и контрол, където минималния осигурителен праг обикновено е около 700- 800 лева и втори път, като самоосигуряващи се върху поне минималния осигурителен доход за тях- 420 лева. Така НАП изисква от най-малките фирми- тези, в които собственикът, управителят и работещият в тях е едно и също лице, да внасят осигуровки върху доход от 1120 – 1220 лева, каквито доходи много от собствениците и управители никога не са и сънували. Става въпрос за всякакви малки фирмички в областта на услугите, търговията на дребно и малките заведения за обществено хранене, на брой над 200 000 по данни на Националния статистически институт. Фактически реално тези собственици не получават доходи, като управители на фирмите си. За значителна част от тях начисляването на подобни заплати, като управители би довело фирмите им до фалит и естествено всеки от тях е решил, подпомагайки дейността си да не си начислява заплати, каквито не е изкарал, защото иначе така сам би декапитализирал собствената си фирмата. НАП, обаче с това указание изисква от тях точно това- да внесат осигуровки, които годишно възлизат на около 4500 – 5000 лева. Много от собствениците на такива фирми, гневно коментират, че при това положение най-вероятно ще затворят бизнеса си или ще минат на сиво или черно. “Защо тогава ни улесняваха и подтикваха да си регистрираме дружества с 2 лева капитал, за да може по-късно държавата да ни обере с осигуровки. Ако в България целта е да остане само едър бизнес, по-добре направо да ни закрият!”, се възмущават засегнати.

Въпросното указание повдига множество въпроси за счетоводителите и много от тях се чудят как така ще начисляват осигуровки върху несъществуващи реално възнаграждения и дали НАП ги кара да осчетоводяват неизплатени и недължими пари. На практика НАП иска да се платят осигуровки върху нещо, което не само няма да се плати, но и НЕ СЕ ДЪЛЖИ ИЗОБЩО, което пък повдига и други въпроси- част от осигуровките са за сметка на осигуреното лице и те се удържат от неговото възнаграждение. Когато няма и няма да има такова, от къде ще се удържат, питат изумени счетоводители? Не е ясно и при евентуално майчинство какво ще бъде нетното възнаграждение на такъв осигурен с неначислено и неизплатено, защото е недължимо възнаграждание."

# 1
  • Мнения: 1 568
От няколко дни съм в шок поради този абсурд!
Бих казала свинщина!

# 2
  • Мнения: X
Поредния абсурд!
После вървете и обичайте страната си !И се гордейте ,че сте българи!
Жалко,че няма кой да ни пусне една атомна тук...
Тъжно е ,че точно на днешния ден ми е едно такова...    Sad   

# 3
  • Мнения: 38
Ухх, аз за това разбрах  преди няколко дни... баща ми ми каза  Sad Той има фирма  и това няма да му се отрази никак добре. Поредната недомислица  Close Close

# 4
  • Мнения: 1 290
Хех,ето това прави родината за Вас   Crazy Опитва се да направи живота на мнозина труден и дори невъзможен  Tired

# 5
  • Мнения: 1
От два дни съм бясна заради това, тези недомислици преминават всички възможни граници. Мислех си, че за 17 години стаж като счетоводител съм видяла почти всичко, но тази глупост надмина и най-песимистичните ми очаквания откъм финансовия сектор на правителството!

# 6
  • Мнения: 1 568
От два дни съм бясна заради това, тези недомислици преминават всички възможни граници. Мислех си, че за 17 години стаж като счетоводител съм видяла почти всичко, но тази глупост надмина и най-песимистичните ми очаквания откъм финансовия сектор на правителството!

И моята счетводителка е в потрес.
Майка и работи в НАП.
Направо е  #Crazy

# 7
  • На морето!
  • Мнения: 5 760
Това е тълкуването на НАП и аз вярвам, че ще отпадне. Ние няма да се съобразим. Става въпрос за доходите , които получаваме от бизнеса си и никой не може да ни задължи те да са минимум 700лв. и дори да са по-малко ние да трябва да внасяме осигуровки върху някаква нереална, несъществуваща сума.

# 8
  • Мнения: 1 568
Да обаче засега няма вратичка.

# 9
  • София
  • Мнения: 174
Това не е опит за съсипване , а поредното смачкване на малкия и среден бизнес, за съжаление.
И сега смятам да изредя някой неща,които лично мен ме изкарват от релси и недоумявам от безумията в държавата ни:
1.Патентен данък - за заведения и места за настаняване се дължи за цяла година,дори и да започнеш дейност на 29-ти декември.
2.Зонирането в София вече го няма и общинарите са приели,че на 1 място дължиш 20 лв. патентен данък / не правят разлика за център и краен квартал/
3.От 01.01.2010 г. вдигнаха минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се от 260 лв. на 420 лв.
4.Изискват регистрация по ДДС, ако продаваш цигари и регистрация в Митническа Агенция
Сега и това е поредното безумие.
Примерите,които съм дала са свързани с бизнеса , с който се занимавам лично,най-вероятно в отделните браншове има още такива,но с тях не съм се занимавала и не мога да съм толкова конкретна.Така,че може да допълват и други.

# 10
  • Мнения: 13 300
Както са я подкарали наистина ще съсипят малките фирми и много от тях ще затворят. Как да ги плащат тия данъци и осигуровки като не ги изкарват. И не мога да проумея логиката да плащаш данък на пари които не си изкарала,т.е не си получил.

# 11
  • Мнения: 4 068
Ако това остане в сила и е вярно, ние ще закриваме фирмата. С мъжа ми имаме ООД. И двамата сме управители в нея и сме регистрирани по ДДС. Ако се наложи и двамата да плащаме тези безумни суми за осигуровки ще фалираме за по-малко от месец. Откъде да вземем 2500 лв. месечно само за осигуровки мамка му? Изчаквам да видя какво ще става и ще регистрирам едно ЕТ и другата я обявявам без дейност. Иначе ще я караме на хляб и сол буквално.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 249
Това не е нормативен акт, указанието е за инспекторите в НАП, тълкуванието си е тяхно. Лошото е, че може да се атакува едва след като бъде направен акт за начет на някой управител и той по съдебен път тръгне да обжалва този акт. Надеждата е след шума, който се вдигна Нап да си преразгледат позицията и да обявят, че неправилно сме ги разбрали Crazy Защото това наистина е безумица. Както се изказа един колега в одит.инфо следващото, което ще измислят може да е да въведат минимален коефициент за рентабилност по браншове и видове дейност и да начисляват данък печалба съобразно него, а не на база ГФО ooooh!

# 13
  • Мнения: 157
следващото, което ще измислят може да е да въведат минимален коефициент за рентабилност по браншове и видове дейност и да начисляват данък печалба съобразно него, а не на база ГФО ooooh!

 Joy
Не, че е смешно, ама тихо да не чуят, че като нищо ще стане.

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За ЕТ не важи или?

Общи условия

Активация на акаунт