Има ли начин да се "отървем" от психично болна съседка?

  • 4 698
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 280
 Това е въпросът. Подробности има много. Жената е чисто луда, доказано от години. До преди година, две даже, лудостта й се изразяваше във викане с цяло гърло по всяко време на денонощието и с висене пред блока с цялата й покъщнина събрана в една торбичка плюс връзка с поне 10-15 ключа на нея. Търпеше се. После започна и с ходене по малка нужда по етажите пред вратите на хората. Сега положението е страшно  ooooh! Тоалетна са й найлонови торбички, които летят през терасата и ... няма да ви казвам какво се случва  Sick Да не говорим, че съм я виждала да изсипва същото това съдържание от кофа, отново през през терасата. За хората, които живеят под нейния апартамент кошмарът е троен поне. Вода тази жена не е виждала с години, за сапун да не говорим. По цял ден лежи на пейката пред блока или по стълбите във входа гола и накацана от мухи  Sick Ще плъзнат и зарази, убедена съм. Крещенето продължава с пълна сила. До сега два или три пъти по наш сигнал я прибираха в Психото, но я държат няколко дни и я пускат. Казват, че нищо не могат да направят. Доколкото разбрах последно са се "оправдали" и с това, че тя има роднини /сестра и племенник/, но никой не ги знае къде са, що са, какви са. Блокът е голям, живеем едно село народ, всеки "разбира" какво и как трябва да се направи и никой нищо не прави, защото нямало да стане.
 Въпросът ми е има ли някакъв законен начин да се прибере тази жена в специализирано заведение? Къде и какво трябва да се подаде? Опитах се да намеря нещо подходящо в новия закон за етажната собственост, но не успях. Не съм го и чела съвсем подробно - признавам.
 Благодаря предварително за отговорите   bouquet

# 1
  • Мнения: 562
За съжаление не мога да ти помогна със съвет, но пожелавам на всички вас - потърпевшите, проблемът да се разреши благоприятно!!!  Praynig

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 102
В ТАЗИ тема случая е точно като вашия и там няколко съфорумки много добре са обяснили как точно се действа Peace
И аз ти пожелавам всичко да се реши благоприятно Hug

# 3
  • Мнения: 420
По принцип за психично болен трябва да се грижи близък или роднина. Но лошото е, че принципът не е това което е. В заведенията е меко казано ужас. За по-продължителен престой са единствено тежките случаи, които представляват опасносност за себе си или околните. От всички останали просто гледат да се освободят. Няма и кой знае какъв надзор след изписването.
Най-вероятно ще постигнете успех като наблегнете на хигиената и безпокойството, в някоя жалба до общината, отколкото на психичното здраве на госпожата. Дано успеете да разрешите проблема.

# 4
  • Мнения: 353
гледах подобен репортаж за един дядо в младост и той има син и поради тази причина не могат да го пратят дори в заведение да се грижат за него. Живее на 15 етаж и всички под него са под някакъв тормоз, защото ситуацията е каквато я описва авторката. Мисля, че скоро даваха 2-ри материал по бтв...

# 5
  • София
  • Мнения: 6 372
интересно ми е как "по ваш сигнал" я прибират в психиатрия, след като това може да стане или доброволно по желание на лицето, или ако бъде заведено от роднини, или с прокурорско нареждане.

това са начините, по които някой може да се озове в психиатрия, но доколкото знам, не е лесно това да се уреди трайно поради липса на места в тези заведения.

# 6
  • Мнения: 1 280
jam нямам идея. Може би трябваше да уточня, че това са думи на домоуправителя, а под наш имам впредвид съседи, а не роднини. Факт е обаче, че тя лежа в Психото 2-3 пъти.

Чериса, благодаря   bouquet Сега ще разгледам и другата тема, видях само, че авторката също е от Бургас. Нищо чудно случая да е същия  Laughing

 Благодаря и на останалите   bouquet Имам чувството, че случаят е неразрешим, а наистина е кошмарно. 

 Шматчица , аз също мислех, че трябва да наблегнем на хигиената, а не на психичното здраве. Не виждам обаче какво може да направи Общината  Tired ще проверя.

# 7
  • Мнения: 2 931
ivss, трябва да подадете жалба до Районна прокуратура Бургас. Ако жената е опасна за вас или за себе си, съдът ще я настани в психиатрична клиника, но само за няколко месеца. Докато е в ремисия, пак ще си живее в блока след изписването. Последва ли влошаване на здравето, отново жалба до прокуратурата. Само това е начинът, щом не желае доброволно да се лекува.

# 8
  • Мнения: 1 280
... Ако жената е опасна за вас или за себе си ...


 А това как ще се докаже  Rolling Eyes Защото според мен е опасна. Кой знае какви зарази ще плъзнат, но това достатъчно основателно ли е? В друго отношение не виждам опасност аз, освен че много кълне  Laughing

  Благодаря ти Хърмаяни   bouquet Вариантът с жалба до прокуратура до сега не сме го коментирали. Ще пробваме.

# 9
  • Мнения: 2 931
А това как ще се докаже  Rolling Eyes Защото според мен е опасна. Кой знае какви зарази ще плъзнат, но това достатъчно основателно ли е? В друго отношение не виждам опасност аз, освен че много кълне  Laughing
 
Достатъчно е са опишеш, че не се храни като трябва, не се грижи за хигиената си, вика по съседите. Доказването е работа на психиатрите. Като пуснете жалба до прокуратурата, ще снемат обяснения от няколко съседи, и ще внесат делото в съда. Там, евентуално, след изслушване на психиатър и съдебно-психиатрична експертиза, ще преценяват дали е опасна или не.
Успех   bouquet

# 10
  • Мнения: 1 280
  Благодаря ти много Хърмаяни    bouquet

# 11
  • Мнения: 2 719
Съчувствам ви за проблема, но изразяването ви е под всякаква критика...

# 12
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
За кой психодиспансер става на въпрос?
Обикновено лечението продължава няколко месеца,не няколко дни.

# 13
  • София
  • Мнения: 15 486
   Имаше и в нашия вход такъв случай, но в сравнение са вашите беше лек. Не излизаше никъде и слушаше гръмко речите на Хитлер.Когато изгони майка си и се барикадира вътре, майка му и чичо му взеха прокурорско решение и с полиция разбиха вратата и го откараха в психиатрия.Държаха го точно две седмици и го пуснаха.После момчето получи инсулт, много тежък, после инфаркт и не оцеля.

# 14
  • Мнения: 1 280
Съчувствам ви за проблема, но изразяването ви е под всякаква критика...


 Благодаря за съчувствието и приемам критиката  Peace 

k.a.l.i. за Бургас става въпрос. Вярно е, че лечението продължава няколко месеца, но трябвало да е с нейно съгласие. При липса на такова нямали право да я задържат насила  Confused

 Още веднъж благодаря на всички за мненията.   bouquet Ще пишем жалба до Районна Прокуратура и ще се надяваме да се получи.

Общи условия

Активация на акаунт