Оформяне на питки и тестени изделия - стъпка по стъпка......

  • 432 314
  • 474
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 185
Момичета, не съм очаквала, че ще ми обърнете толкова много внимание. Вече чак се чувствам неудобно, че заех повече от цяла страница с моите тестени дерзания.

Пепика, от сърце благодаря за подробното разяснение. Добре че не почнах да я правя за втори път, преди да съм прочела твоите съвети. И след това напътствие, ако не стане, значи съм дебил  Crazy

А за баниците - сори, че нямам снимки, до сега като цяло не съм имала навика да снимам кулинарии, освен наскоро една зимнина с домашно сушени домати. Но ето пък моят начин за три вида баница.

Баница със сирене и яйца

Продукти

Фини кори за баница - 400 гр.
Краве сирене (по-твърдо) - 300-350 гр.
5 бр. яйца
2/3 бурканче кисело мляко
100 - 125 гр. краве масло + малко олио
1/2 ч.л. сода за хляб

Приготовление:

Разтопяваме и леко препържваме маслото и смесваме с олио (на око).
Слагаме содата за хляб в киселото мляко, шупва много бързо.
В купа счупваме яйцата и натрошаваме сиренето, добавяме шупналото кис. мляко. Разбъркваме сместа, като внимаваме яйцата да НЕ са идеално разбити и сиреното да си остане на по-едри парченца.

Редене на баницата

Загряваме фурната на 180 гр.
Поставяме една кора на плота, наръсваме я с около 1 с.л. мазнина, захлупваме с втора кора.
В/у втората кора слагаме от приготвената плънка. Не мога да кажа колко като количество, но предполагам, че ще ви дойде от вътре. Ако е прекалено много ще се скъса кората.
Навиваме кората като съм показала на снимките, които са малко смешни, но не се сетих как да го онагледя. Корите НЕ се навиват стегнато, за да придобие баницата по-въздушен и отгоре по-хрупкав вкус.

http://dimov.myphotoalbum.com/view_album.php?set_albumName=album23

Редим ги в тавата като започваме с охлювче от средата и останалите редим около него към периферията на тавата.
Ако ни е останала мазнина, поливаме наредената баница отгоре. Дори да прекалим с мазнината не е страшно.

Пека на 180 гр. около час, на най ниската скара, ма както се разбра моята фурна е ужас, та вие си знаете най-добре за печенето. Но винаги се старая отгоре да придобие тъмно златист цвят, защото така става много хрупкава отвън, и много пухкава и мека отвътре. По желание можете да намажете с разбит жълтък с малко вода.

Тавата, която ползвам е с диаметър 27 см. Баницата се надува доста при печенето, изпълва цялата ф-ма и леко излиза от ръба на тавата.

Последна редакция: вт, 28 сеп 2010, 19:50 от silviti

# 76
  • Мнения: 185
Баница с праз и сирене

Същата методика като баницата със сирене, НО:

1. Праз 3-4 стръка, разрязан на 4 по дължина и след това нарязан на 3-5 см.
2. Сиренето - не повече от 200 гр.
3. Празът слагаме СУРОВ в сместа за плънката. Знам, че тук много ще се изненадате, защото във всички разпространени рецепти празът се обработва предварително. Аз не харесвам този тип приготовление, защото празът е много фин зеленчук и много лесно се подава на кулинарна обработка, та ако веднъж го задушим предварително, а после го задушим в продължние на около 45 -60 мин в самата баница по време на печенето, то той се смива или направо се стопява. А като го сложим суров, той достига необходимата кулинарна готовност при печенето на баницата, но си запазва целостта и най-важното вкусовите качества и. Баницата е много по-ароматна, а по-красива като се нареже Simple Smile

# 77
  • Мнения: 185
Млечна баница

Продукти:

Фини кори за баница – 400 гр.
1л. прясно мляло
5 бр. яйца от щастливи кокошки Simple Smile
250 гр. бяла захар (1 -1 1/2 ч.ч)
125 гр. разтопено (не препържено) масло + малко олио (това по желание)
4-5 малки пакетчета ванилия

Приготовление

Загряваме фурната на 200 гр.
Тава с диаметър 32-35 см. се намазва с малка част от разтопеното масло и по стените включително.
Покрива се с 3 листа от корите, поставени на кръст, като краищата се изправят по стената на тавата. Между тях се слага по малко мазнина.
Останалите кори се намачкват, събират се с длан, във формата на розичка (надиплена топка) и се подреждат една до друга в тавата
Всяка розичка се полива с разтопеното масло докато не свърши.
Пече се в предварително загряната фурна за около 10 минути. Необходимо е корите да достигнат хубав златист цвят.
Яйцата се разбиват със захарта, добавя се млякото и ванилията и с ръчен миксер разбъркваме до получаване на хомогенна смес.
Разпределяме равномерно млечно-яйчената смес върху запечените кори с черпаче, не изливане наведнъж.
Печем на 160-180 градуса между 30-45 минути, първо направо на дъното на фурната, после вдигаме на средна скара, докато баницата не се надуе, а заливката премине от течно в твърдо състояние.
След като баницата поистине губи от обема си, постигнат по време на печене, но това е нормално.
Приготовлението отнеме 15-20 мин.

Както за повечето печива, така и за баниците а валидно всички продукти да са със стайна температура.

Скоро и снимки Simple Smile

# 78
  • Костинброд
  • Мнения: 105
Ах,вие подстрекателки такива.....Що ви трябваше да показвате и коментирате питката с фигурки,та по никое време месих да видя какво ще излезе.
Само че аз отделих малка част от тестото за фигурките,а другото разделих на две,разточих леко и поръсих с масло и сирене,похлупих с втрата кора и прещипах добре краищата.Пренесох в тавата и тогава сложих изрязаното тесто и формичките.
Ето какво излезе:http://adenis.snimka.bg/cooking/kulinar.436583.20811447 

# 79
  • Мнения: 185
Е ученото си е учено! Аденис, перфектен резултат, само не знам от опит ли го получи или си е талант Simple Smile

А другата ти питка с украсата от плодчета и зеленчучета - е направо занемях. Унакално произведение! Хвала Simple Smile

# 80
  • Мнения: 0
ПИТА СЛЪНЦЕ ОТ СИЛИСТРА

400 мл. прясно мляко
1 кубче мая
3 яйца
5 с.л. олио
125 гр.краве масло
1 с.л. сол
1 с.л. захар
300  гр. сирене
маргарин за обилно намазване на тавата

Маята се разтваря в малко топличко но не горещо мляко, към нея се прибавят солта, захарта,олиото, 2-те яйца,добавя се  останалото мляко, и накрая пресято брашно да се получи гъста каша.Оставя се да втаса /да шупне малко/,след което се замесва меко тесто.Разделя се на три топки, намасляват се и се оставят да втасат.Когато са готови се взема едната топка и се раздърпва желателно е с ръце който неможе  да го направи с точилка върху листа се поръсва брашно и се полива с предварително размекнатото краве масло.Поръсва се половината от сиренето,след което се повтаря с втората кора ,отново брашно масло и останалото сирене отгоре се поставя третата кора.Това се разрязва на 4 еднакви части всяка от които на още 3 части .Избирате си една от частите и от нея си отделяте малка част за средата.Всички триъгълници се навиват като се започва от към широката част.Нарежда се в тавата като се започва от средата .Първо се навива отделеното за средата и се поставя изправено ,останалите се нареждат около него легнали да се образува слънце.Оставя се да втаса /да увеличи обема си двойно/,след което се пече в предварително загрята фурна на 180 градуса около 50-60 минути зависи от фурната.
 
http://kazablanka99.snimka.bg/cooking/pitki.555018.21693837

# 81
  • далечно
  • Мнения: 1 029
казабланка 99, с колко брашно е рецептата ти?

# 82
  • Мнения: 909
Казабланка 99,дай снимки стъпка по стъпка как е направена тази питка. Peace

# 83
  • България
  • Мнения: 4
Страхотни питки, Alyona и Maryeta! Особено ме впечатли първата питка - толкова просто, а толкова ефектно! Със сигурност ще се пробва!
Аз започнах да се уча с ето тези розмаринови хлебчета , които вече са любими на всички близки и приятели. Адски лесно се правят, а са ефектни.
Не успявам да сложа тук снимките на отделните стъпки, но в линка с рецептата (най-долу) има галерия как точно се "оплитат" розетките.

# 84
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
Ето и аз накрая да се включа със снимки.Деля тестото на 3 топки,които разточвам и между тях намазвам с масло,слагам сирене и ръся шарена сол.Навивам на руло и режа на парчета,които слагам леко едно върху друго.

# 85
  • Мнения: 7 418
3xi,много хубаво оформяне!Непременно ще се възползвам от такова!
Благодаря за снимките и обяснението!   bouquet

# 86
  • Мнения: 14

Нека се придържаме към основната идея - снимки "стъпка по стъпка". Иначе ми се струва, че може да заключат темата, тъй като се припокрива с други Thinking.

 Peace

пак по идея на Лабрекс  Hug
  от това нещо се оформя топка  Blush      
 





Относно тази невероятна питка имам един въпрос Simple Smile
Като за начало, може ли рецептата Simple Smile Че сестра ми иска в неделя да прави прощапулник на малкия и ме натовари със задачата аз да омеся питката Simple Smile

Та да се върнем към въпроса ми:
Виждам, че си разделила тестото на 4 топки. Ясно е, че 1 -то топче остава за пласта със звездичките, виждам , че другите три си ги разточила (дали си ги намазала със размекнато масло) и след като са разточени и са едно върхо друго какво ги правиш, защото виждам след това по снимките, че пак си изглежда като тока.
Ще съм благодарна ако ми отговорите Simple Smile

# 87
  • Мнения: 125
Тази питка е по идея на Лабрекс   bouquet  Не знам по коя рецепта тя е правила, поне нямам спомен, а нямам време сега да търся. Но аз смятам, че може да се направи със всяка любима ви рецепта за питки  Mr. Green  Моята любима рецепта е на Макс-мама  Hug питка с кисело мляко.

едно топче за звездички, да . Другата част разделих и намазах между тях с мазнина и после направих топка от тях  Whistling. Може направо да се направи топка, но аз реших да направя така, за да се получи малко конци  newsm78

Да се възползвам тука, за поредни път да поблагодаря тези две невероятни жени   bouquet  Лабрекс и Макс-мама  Невероятни сте!   bouquet  bouquet

# 88
  • Мнения: 22 867

Alyona, златни ръце имаш, чудни са питките ти!  bouquet  chef

Аз слагам снимки на оформянето на сервизче от тесто по желание на момичета от форума. Надявам се да стане ясна технологията, ако нещо пък е неясно, ще дообеснявам.. Лесно и приятно е, показвам чинийка и гювече. Peace





# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 614
ЛАБРЕКС уникална си просто пак ти го казвам защото наистина си такава. Peace
Тестото какво е  ?Може и да си казвала ама аз да съм пропуснала newsm78

Общи условия

Активация на акаунт