Баба каза така... Тема № 2

  • 140 606
  • 724
  •   2
Отговори
# 210
  • Мнения: 106
Искам да дам една рецепта за рехидратация, която не е точно "бабина", но става за тази тема. Тази сутрин малката ми повръщаше и се рових в нета и ето какво намерих -
Световната здравна организация е установила рецепта за течност рехидратация:
Смесете 2 супени лъжици захар (или мед) с ¼ чаена лъжичка готварска сол и ¼ чаена лъжичка сода за хляб. (Baking soda may be substituted with ¼ teaspoon of table salt.) Mix in 1 liter (1 qt) of clean or previously boiled water. (Сода за хляб може да бъде заменен с ¼ чаена лъжичка готварска сол.) Смесват се в 1 литър (1 кв.) чиста или предварително преварена вода.

# 211
  • Пловдив
  • Мнения: 40 784
Искам да дам една рецепта за рехидратация, която не е точно "бабина", но става за тази тема. Тази сутрин малката ми повръщаше и се рових в нета и ето какво намерих -
Световната здравна организация е установила рецепта за течност рехидратация:
Смесете 2 супени лъжици захар (или мед) с ¼ чаена лъжичка готварска сол и ¼ чаена лъжичка сода за хляб. (Baking soda may be substituted with ¼ teaspoon of table salt.) Mix in 1 liter (1 qt) of clean or previously boiled water. (Сода за хляб може да бъде заменен с ¼ чаена лъжичка готварска сол.) Смесват се в 1 литър (1 кв.) чиста или предварително преварена вода.

И...по колко се пие,как? Rolling Eyes

# 212
  • Мнения: 106
Еми не пише по колко се пие - копи-пейстнах го, ама мойто педи ми е казвала по 3 хидрасек-а за ден, а те се разтварят в една водна чаша... та предполагам, че едно дете трябва да изпие поне половината от количеството за деня.

# 213
  • Мнения: 6 442

Което ме подсеща за капките с клеева тинктура.
И със сребърна вода ли? Каква беше пропорцията и по колко пъти да се капе?

# 214
  • София
  • Мнения: 2 132
"Клеева тинктура. 5-10 капки в 10 мл вода се из­ползват като капки за нос. 5- 6 пъти дневно по 3- 4 капки в лявата и дясната ноздра."
http://mama.btv.bg/index.php?p=21&l=1

# 215
  • Мнения: 1 466
"Клеева тинктура. 5-10 капки в 10 мл вода се из­ползват като капки за нос. 5- 6 пъти дневно по 3- 4 капки в лявата и дясната ноздра."
http://mama.btv.bg/index.php?p=21&l=1
Извинявай, но тази пропорция ще възпламени носът на всеки човек. Клеевата тинктура е много силна и 10 ml вода е много малко. Казвам го от личен опит.
Аз лично разреждам 1-2 капки в поне 150 ml вода, и се водя от цвета на разтвора: да е мнооооого бледо жълт. След това пробвам малко върху себе си ако щипе много - добавям още вода или обратно. Наистина ще се взриви носът при тази пропорция (говорм за 30% спиртов разтвор на прополис)

# 216
  • София
  • Мнения: 2 132
Ти нали видя, че не съм си сама измислила пропорциите? Виж като тези, които ти си написала за първи път виждам. Всеки сам си решава.
За клеевата тинктура да кажа, че аз в 150мл вода слагам 25-30 капки когато усетя, че ме дразни гърлото. До сега винаги ми е помагало.

# 217
  • Мнения: 1 466
Ама в носа ли ги капеш или ги пиеш, защото има голяма разлика

# 218
  • София
  • Мнения: 2 132
В носа капя пропорциите, които съм писала по-горе и които са предписани от доктор! Предполагам сама можеш да сметнеш колко процента спирт има в р-ра след като се разреди. Капките от клеева тинктура е нормално да пощипват.  Иначе ти може да си капеш колкото искаш вода, щото с две капки си е чиста водица това.
Когато ме дразни гърлото пия 150мл вода/ 25-30капки.

# 219
  • Мнения: 1 466
Виж, аз казвам, че първия път, при горедолу твоите пропорции носът ми щеше да се взриви (не да пощипва). Добре, че не го сложих на децата направо, а пробвах първо на мен

# 220
  • София
  • Мнения: 2 132
Ами явно ще трябва да намериш друг лек за чувствителният ти нос  Grinning, щото 1-2 капки клеева тинктура в чаша вода едва ли ще помогнат...

# 221
  • Варна
  • Мнения: 433
Права е Geraldine, още повече линка който е дала. Аз винаги съм го правила 5 капки 30% тинктура в 10 мл физиологичен разтвор или сребърна вода. Въобще няма възпламеняващ ефект. Детето ми сега ще направи 3 г. Дори напоследък й капвам по 3 капки неразреден домашен прополис. Естествено първо пробвам върху мене си, но това с 1-2 капки в 150 мл вода ми звучи направо абсурдно че може да помогне.  Peace Peace Peace

# 222
  • Мнения: 2 784
На мен не ми се е взривявал носа от такива пропорции. Щипе малко, но то и капките са неприятни, особено, ако вече е тръгнала да се раздразва лигавицата от постоянно издухване. И на децата съм слагала, не е имало проблеми.  Peace

# 223
  • Мнения: 555
И аз да споделя:
При силен гърлобол  си спомних една рецепта, която за момента ми се видя малко абсурдна , но от нямане на какво друго .... пих греяна кока кола - за има няма 15- 20 мин. болките в гърлото утихнаха и спах спокойно през нощта ; след това го прилагах на всички домашни "любимци" и им подейства  smile3521

# 224
  • Пловдив
  • Мнения: 40 784
И аз да споделя:
При силен гърлобол  си спомних една рецепта, която за момента ми се видя малко абсурдна , но от нямане на какво друго .... пих греяна кока кола - за има няма 15- 20 мин. болките в гърлото утихнаха и спах спокойно през нощта ; след това го прилагах на всички домашни "любимци" и им подейства  smile3521

Просто я затопляш или я кипваш?А на деца-любимци дали я приложи  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт