Веганството - да споделим опит 3

  • 48 272
  • 750
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 092
Вери - домашно е млякото, да, него не го мисля особено, но другите неща...за плодовете най-много ме хваща яд, и за зелениите, до вчера дет' се вика си ги ядеше с кеф, сега не иска да ги види.

Относно линковете - дори да ги съберем, няма да можеш да си промениш поста о тпърва страница, тоест, да ги добавиш в първия ти пост, но можем да помолим модератор (правилата на форума са такива, че пост можеш да променяш най-късно 24ч. след публикацията му - в момента в една друга тема, за алтернативната козметика, с това се занимаваме, и там искаме да добавим нещо на първа страница, ама без модератор няма как да стане Simple Smile

# 31
  • Мнения: 5 713
Да, знам, че до 24 часа мога да променям. Ако се съберат, ще ги пльокнем някъде тук в новата тема и после за другата ще са готови.
Понеже съм ги групирала малко или много според инфото.

# 32
  • Мнения: 1 849
Стеф, не се ядосвай за плодовете, всеки има такива периоди  Wink Опитай някой нов плод или поднесен по нов начин. Не знам как ги ядете сега - ако са на парченца, можеш да ги настъргваш, или на кубчета или на шишчета, или на плодова салата. А и ти самата като не ядеш с желание, може и детето да ги приема така. Нарежи 1 купичка плодове и ги сложи в стаята на масата, като минаваш - си взимай - малкия гледайки подсъзнателно иска да опита и така сам посяга. Ако на теб не ти се ядат, нека таткото хрупа пред телевизора ябълка например. У нас баткото като захрупа и на всички им се дояжда, иначе като поднасям и невинаги иска. Може и на сок да ги даваш или минати с пасатора, нещо като смути - със сламка  Simple Smile

# 33
  • София
  • Мнения: 1 402
само да се разпиша...

# 34
  • Португалия
  • Мнения: 3 945
за корите-писала съм от краката за главата  Embarassed ,имах предвид,че пълнозърнести и/или безглутенови кори,ще е добре да се направят по-плътни/дебелички,и да се поизсушат,а после може и да се запекат/сушат във фурната
ако сте виждали как се прави домашна юфка-същото е,само че не се начупва листа,а си остава цял

за пропорциите-много ми е трудно да дам точна рецепта-аз правя на око-към 800гр.до кг брашно,с 1-2с.л. оцет Peace

# 35
  • Мнения: 414
Много Благодаря! За всичко! И за содената питка, и за съветите за корите! За Т на мазнините, и за всичко което пишете тук! Това за олиото от гроздови семки сигурно ли е? Значи и аз минавам за готвене на него ако е така...
Ще почна с корите и ще пробвам баница с червено цвекло. Ядох в слънце и луна, питах ви някой дали знае рецепта, но явно не. Само кажете - да суша ли всяка кора в печката преди да я правя на баница? Ила в стаята да стоят за няколко часа на топло..... Може ли без да се сушат корите?

# 36
  • Португалия
  • Мнения: 3 945
аз не смея да правя баница с несушени в печка кори-вдлети ми се веднъж Sick и оттогава не се престрашавам пак,а и за няколко часа няма да изсъхнат много-едно време баба ги правеше /кори,листи,или юфка/ наведнъж по 50тина,и ги разстилаше по цялата къща в чаршафи да съхнат/лятото! и за по седмица или поне няколко дни Peace/

# 37
  • USA
  • Мнения: 675
Благодаря за темата  bouquet!
Тези дни реших да си правя сок от пшенични кълнове, тук е много разпространено. Избрах си машина и трябва да си набавя всичко необходимо за отглеждането им. Някой има ли опит с това?

# 38
  • Мнения: 5 713
Имам опит. Трудоемко е. Една правоъгълна тавичка (купихме я пролетта от Уолмарт от цветарския сектор, за разсад) ни изкара чист пшеничен сок в 2 ракиени чашки.
За трева се ползва твърда пшеница. И също така отглеждахме тревата в пръст.
Маймун, какво соко избра?

So special Simple Smile, виж тук за мазнините:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=316168.msg15089981#msg15089981

# 39
  • Мнения: 1 048
Стеф,тъкмо щях да кажа,че киселото мляко е ок ако е домашно или био,а то Вери ме изпреварила Simple Smile.Малкия не е захранван с млечни и вкъщи не се ядат,но като ходим навън или на гости като вижда и си иска-ял е сирене,кашкавал,домашна баница,тоест и яйце, или  пък макарони със зеленчуци и сирене...та исках да кажа,че аз лично повече се притеснявам за тези продукти,особено като са с неизвестен произход,отколкото за кисело мляко....Но пък съм решила,че не трябва да забранявам супер строго и да крия и дърпам разни неща от ръцете му....а просто да му говоря(случвало ми се е да ме чуят и ме гледат супер странно  Simple Smile )
А в повечето случай като споделя,че от доста време вече съм вегетарианка,все ме питат това пък защо си го причиняваш хахаха
Цитат
Та исках да Ви питам - забелязвали ли сте Вие подобно нещо с Вашите близки и познати?
дам...но аз вече почти не говоря за нищо,когато преценя, че няма абсолютно никакъв смисъл,даже често слушам хората да правят някакви супер тъпи изцепки и изказвания и само кимам с глава,не че не искам да помогна,а просто виждам,че те не искат да си помогнат Simple Smile
Аз съм от този вид хора,че като разбера ,че нещо е вредно,душата не ми дава спокойствие...

Момичета да ви помоля за един съвет.Някоя от вас знае ли кога нещо тестяно става твърдо и кога не.Направих едни много вкусни сладки с пълнозърнесто брашно,плодове,кафява захар и т.н.,сложих и малко сода,станаха прекрасни,но доста твърдички.Дали не е защото ги оставих открити да изстинат,може би е по-добре да се увият в кърпа или да се сложат в съд с капак.Всъщност нямам против да са хрупкави,а не меки,но не и да са супер твърди.

Това има запазено на компютъра за мазнините:


Цитат
Наситени мазнини
кокосово, палмово и какаово масло
Много стабилни, втвърдяват се при стайна Т, подходящи за готвене при висока Т(190градуса)- пържене.[/size]
[]
Мононенаситени м.-Омега 9
зехтин, бадемово, фъстъчено, от авокадо, лешниково, шамфъстъчено олио
Не влияят върху нивото на холестерола.Прекомерната им употреба увеличива триглицеридите, с изключение на зехтина, който ги намалява.
Издържат на умерена Т(170градуса)
[/size]
Полиненаситени мастни киселини-Омега 6
слънчогледово, тиквено, конопено, орехово, соево олио
Използват се за студено готвене или лека топлинна обработка (100градуса).
[]При печене на хляб, кекс във фурна, влагата в тестото поддържа вътре температурата по-ниска от 100градуса.[/size]
[size=]
Суперненаситени мастни киселини-Омега 3
ленено, конопено и тиквено семе, соя и орехи
Извнредно уязвими при Т и трябва да се ползват само за салати, студено готвене (49градуса).[/size]
Статия от Спунк за мазнините.
Цитат на: I see you в Събота, 03 Октомври 2009, 12:29
Виви, най-подходящо за готвене при ниска температура около 100 градуса е именно сусамовото олио (както и слънчогледовото). Горчивината му (на мен пък то много ми горчи) и натрапчивият вкус изчезват с готвенето.

За умерена Т около 170 градуса - зехтин, бадемово, лешниково, фъстъчено.
За висока Т (190 градуса) - кокосово, какаово, палмово.

Логиката идва от там, че ненаситените мастни киселини са много уязвими и олиа с високо количество такива трябва да се ползват само за салати (ленено, конопено, тиквено и т.н.). Поли-ненаситените също са уязвими, но могат да се ползват за студено готвене - печене на ниска Т (сусамово, слънчогледово). Мазнини с предимно моно-ненаситени не съдържат ЕМК и могат при средна и по-висока Т (зехтина и другите от групата). А наситените са най-устойчиви и най-подходящи за по-високи Т, дори стават за пържене (кокосово, палмово, какаово).


Колкото до зехтина, с горчивината му се свиква. Навремето като спрях да ползвам рафинирано слънчогледово олио и минах само на зехтин, ми трябваха 1-2 седмици да свикна с вкуса и сега изобщо не ми горчи. Ако примерно спреш да ползваш рапично за салати и минеш само на зехтин, за да не можеш да правиш сравнението, ще свикнеш и ти.


Цитат на: PinkPanther в Вторник, 25 Август 2009, 15:38


1. За пърженето със зехтин - нищо не съм писал по-въпроса, защото има няколко варианта. Ако одобрявате другите мазнини - не гответе със зехтин. Впрочем въпрос на вкус и кесия. Но, когато се готви, в съда има и вода и температурата не надхвърля 100 градуса. Когато се пържи мазнинана се загрява до 200 градуса.

Зехтинът е два пъти по устойчив на окисляване от олиото. (Една двойна връзка срещу две.)
Екстра върджин означава зехтин първа ръка(не буквално). След изцеждането на първата ръка се пресова още, смачкват се и костилките и се изцежда (втора цедка) зехтин Pomace. Може и да се екстрахира с екстракционен бензин, няма значение.  той има същия маслен състав, но е по-малко ароматичен и е по-евтин. Препоръчвам го за готвене, ако го приемате на вкус и цена.
Салатния зехтин е смес между зехтин и олио. Проценти не се посочват. Можете да си го забъркате и в къщи. Нека го наречем олио с аромат на зехтин. Вземете кило маслини, залейте ги с олио и след два дни ще имате нещо като салатен зехтин. Само че е олио...

Моите "пържилни" индекси  - колкото по-висок е индекса , толкова по-лесно се окислява мазнината при загряване:

кокосово                5.1
палмово               27.4
свинска мас         31.5
зехтин всякакъв  46.4
фастъчено          52.0
сусамово              58.7
слънчогледово    69.0

Коефициентите отразяват САМО устойчивостта на маслата при пържене и печене.
При студена консумация и при готвене до 100 градуса - супи, манджи, таблицата е неприложима. Коефициентите са линейни, т.е. свинската мас е шест пъти по-неустойчива от кокосовото масло.
http://www.nutritiondata.com/facts/fats-and-oils/509/2

Зехтинът със сигурност може да се ползва при готвене в тенджера, където има вода.


[/quote]

Последна редакция: чт, 30 дек 2010, 07:08 от nor4y

# 40
  • USA
  • Мнения: 675
Вери, избрах ето   тази . Става и за зеленчуци и плодове, но основно е за листни и треви. Изгледах няколко видеота за отглеждането и реших да е с вода. Преди време работех в едно заведение и там продавахме сок, но се купуваше готова трева. Ще си купя 5 тавички и ще пробвам, изглежда лесно, само ме притеснява, че Т вкъщи е висока-25С и да не мухляса.

# 41
  • Мнения: 1 048
 Grinning пак Вери ме е изпреварила  Grinning

# 42
  • Мнения: 189
So special Simple Smile, баба ми като тръгне да точи точи количества и тогава ги суши на печката. Но в момента като точи и прави баница не суши корите, точи, слага плънка и навива /но листът е много тънък, ако е по-дебел ще стане тикливо/. Когато се изсушат корите после във топла вода и масло ги потапя и реди, тогава става редена баница.
Въпреки, че имам стаж и с бели брашна и с черни не се наемам да точа като нея - освен, че е трудоемко си иска и майсторлък Peace
С черни браша по-дебеличък лист като за празеник съм правила. А с бели преди съм правила дърпана баница - разточваш до едно положение, после слагаш върху памучна кърпа, а кърпата върху обърната чиния и дърпаш внимателно да не се скъса....
Ако изобщо нямаш опит в точенето по-добре опитай първо с непълнозърнести брашна и не баница, а ми примерно тутманик - той се прави по-същия начин, но дава възможност листа да е по-дебел и тестото задължително да е със маяквас, за да бухне /докато в корите за баница баба не слага мая или много рядко/ Peace

# 43
  • Мнения: 3 869
Норчи, много ми беше полезен цитата за мазнините!!! Човек има нужда да си ги припомня тия неща, че с времето и неразбиращите мнения наоколо започва сам да се чуди дали не бърка...

Аз напоследък и повечко мазнини ползвам (един литър зехтин го потребяваме да месец и малко  Shocked) и сол... Прави ми впечатление обаче, че морската сол (понеже малко ползвам, купувам био някаква от Мъртво море), розовата и кафявата, нямат този ефект за организма като промишления натриев хлорид... И се радвам, че е така, де Simple Smile Специално проверявах за съдържание на йод, но морската го има, както и кафявата, а ние хапваме и доста орехи Simple Smile

Аз имах малко физически неприятности и съвсем не успях да реша проблема с желязото... Сега съм взела желязото с вит. С, което М_Ник ми препоръча, но десетина дни се чудех дали да го почвам като и хомепатия за проблема взимам и знам, че ще ми вдигне усвояването.. Все пак мисля че доста са ми се изчерпали запасите, а не ми се ще дълго да се разхождам с анемия, така че ще хвана сериозно да прочета указани и дозировки тия дни и ще го започна...

# 44
  • Мнения: 21
 Записвам се и аз в темата, досега само инкогнито следях отчасти предишните. Не ям животински продукти, относно меда не го обичам в чай, то и чай толкова ми е традиция да пия, но когато се случи задължително да има лимонче, иначе в разни десерти не се замислям дали да ям или не, ако има мед. Относно материалите имам портмоне, обувки и 2 колана от естествена кожа,  но те са на доизживяване и не ги мисля сега. Скоро ще ми се скъса портмонето от многото стотинки и ще си взема друго :Д

Общи условия

Активация на акаунт