Обучение срещу ваучери по схема "Аз мога" 4 - втора вълна

  • 48 680
  • 748
  •   1
Отговори
  • Мнения: 71
Програмата  е отворена за кандидатстване за работещи - наети по трудово правоотношение и самонаети лица без значение от сферата им на дейност. Изключение правят наетите в  държавната администрация, в администрацията на органите за местно самоуправление, в съдебната система, в системите на народната просвета, в Министерство на вътрешните работи и в Министерство на отбраната. Едно лице може да кандидатства по една ключова компетенция и по едно професионално обучение, но не едновременно. Програмата е валидна до 2013 г., а ваучери се издават до края на 2012 г.За успешното обучение по програма "Аз мога" е необходимо да няма повече от 20% отсъствия от обявения хорариум, както и успешно полагане на изпит. Липсата на някое от тези условия се счита за нарушаване на условията на програмата "Аз мога" и в този случай ДУ има право да изисква от приносителя цялата стойност на ваучера.


Можете да избирате едно от следните направления:
•         Общуване на роден език;
•         Общуване на чужди езици;
•         Математическа компетентност и основни знания в областта на природните науки и технологиите;
•         Дигитална компетентност;
•         Умение за учене;
•         Културна осъзнатост и творчески изяви.
•         Обществена и гражданска компетентност;
•         Инициативност и предприемачество.
•         Oбучение по професии

Кандидастването става по следния начин:
отиваш в Бюрото по труда, попълваш заявление, декларация, че си в трудово правоотношение, носиш си копие на лична карта и копие на диплом за завършено образование. Върху копието на диплома трябва да има текст "Вярно с оригинала" и подпис.

Срокът за депозиране на ваучера при избрания ДО е 20 работни дни от датата на получаването му
ДО сключва писмен договор с лицето и се задължава да започне обучение в срок от 2 /два/ месеца от датата на сключване на договора.
В случай на писмен отказ от страна на ДО да включи лицето в обучение, то уведомява БТ в срок от 3 работни дни от датата на получения отказ.
БТ изпраща уведомителни писма с обратна разписка до всички одобрени и неодобрени кандидати. Одобрените кандидати се поканват да се явят в БТ за получаване на ваучер за обучение в срок, не по-късно от 5 работни дни от получаването на писмото.
Кандидат, получил писмо за одобрение, може да отложи явяването си в БТ в указания срок. В този случай изпраща писмено уведомление до БТ за удължаване на срока за явяване, като удължаването е не повече от 10 работни дни от срока посочен в писмото.


Хорариумът за всяка специалност и стойността на ваучера, съобразно специалността е определен с ПМС № 251/21.10.2009
„ .....................
1. за обучения за придобиване на професионална квалификация:
а) за първа степен, с продължителност не по-малка от 300 учебни часа – 600 лв.;
б) за втора степен, с продължителност не по-малка от 660 учебни часа – 1200 лв.;
в) за трета степен, с продължителност не по-малка от 960 учебни часа – 1800 лв.;
г) за част от професия по първа квалификационна степен, с продължителност не по-
малка от 200 учебни часа – 400 лв.;
д) за част от професия по втора квалификационна степен, с продължителност не по-
малка от 300 учебни часа – 600 лв.;
е) за част от професия по трета квалификационна степен, с продължителност не по-
малка от 600 учебни часа – 1125 лв.;
2. за обучения за придобиване на ключови компетентности:
а) за обучения по ключова компетентност 1 и с продължителност не по-малка от 16 учебни часа – 70 лв.;
б) за обучения по ключова компетентност 2   и с продължителност не по-малка от 300 учебни часа и три нива на обучение – 700 лв.;
в) за обучения по ключова компетентност 3   и с продължителност не по-малка от 30 учебни часа – 140 лв.;
г) за обучения по ключова компетентност 4   и с продължителност не по-малка от 45 учебни часа – 250 лв.;
д) за обучения по ключови компетентности 5, 6 и 7   и с продължителност не по-малка от 30 учебни часа – 140 лв”


съкращения:
ДO- доставчик на обучение
БТ—борса по труда

 От последната вълна вее не е необходимо да правите избор на ДУ при подаването на документите. Но след като получите уведомление ваучера се издава за конкретно ДУ.
След това няма промяна, така че внимателно проверявайте ДУ-то преди да го изберете.

Внимавайте, когато подписвате договор с ДУ, защото може да се наложи да плащате учебници, пособия и т.н Четете внимателно!

тема 1 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=472941.0
тема 2 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=482144.0
тема 3 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=523985.0

Темата за  школи по чужди езици по програмата :  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=562259.new#new

Темата за  школи по англ. език по програмата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=545689.0

Важно

В момента не се подават документи в бюрата по труда!
Очаква се новата вълна по програмата, която вече ще се казва " Аз мога повече" да стартира през пролетта. Дали условията ще останат същите и какви ще са те, не знаем.


http://www.az.government.bg/internal.asp?CatID=28/01/07&WA=E … Other_docs/DU.htm
тук можете да видите списък с ДО ( доставчици обучение)

Ако някой открие грешка или мисли,че трябва да се добави или редактира нещо ми пише на лични!

Последна редакция: чт, 17 фев 2011, 08:07 от vanichkaa

# 1
  • Мнения: 1 175
Много полезна тема,ще следя и дано скоро всички получим така чаканите уведомителни писма !

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 841
Ще си позволя малка забележка колкото да се запиша да ви следя  Blush   bouquet
Вече не е Доставчик на услуги, а Доставчик на обучение  Peace  bouquet  bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 1 163
запис и аз. В уведомлението пише, че срока, до който трябва да сме взели 3те нива е 30 юни 2012.

# 4
  • София
  • Мнения: 586
И аз ще се запиша - чакам да ми се обадят от бюрото в Младост, но едва ли ще е скоро, защото подавах в края на септември Crazy

# 5
  • Мнения: 134
Във варна има ли някой от септември одобен?

# 6
  • варна
  • Мнения: 74
Аз съм от чакащите, подали в края на септември от Варна!

# 7
  • Мнения: 0
Аз бях 470 номер в Младост, но наистина мисля че са даже над 500 готови.
Някой има ли информация горе долу как вървят в Люлин?Много е спешно!

# 8
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Аз съм от чакащите, подали в края на септември от Варна!

Аз съм от 9-ти, още нямам уведомление, до миналата седмица (после не съм проверявала) нямаше и изнесена информация във Варна...

# 9
  • Мнения: 71
Ще си позволя малка забележка колкото да се запиша да ви следя  Blush   bouquet
Вече не е Доставчик на услуги, а Доставчик на обучение  Peace  bouquet  bouquet

Благодаря за забележката Wink
  bouquet

# 10
  • Мнения: 67
И аз съм от чакащите  в Люлин , имаше изнесени около 150  имена на одобрени за ваучери / ходих на 4,02/  дали има още одобрени или ще бъдат само тези  newsm78

# 11
  • Мнения: 2
И аз ще се запиша - чакам да ми се обадят от бюрото в Младост, но едва ли ще е скоро, защото подавах в края на септември Crazy

И аз като Bubchen  Tired

# 12
  • в света на неограничените измерения
  • Мнения: 254
Да се включа с малко информация от бюрото по труда"Средец" на ул. Тимок - София.

Стигнали са до номер 900.
Трябвали им около 20 дена да обработят останалите молби.
Бяха много любезни по телефона Hug
Да чакаме обаждане.

# 13
  • Мнения: 175
Хайде момичетаааааааа Hug, който е за италиански организираме се за школа Айли за 18:30ч. Peace

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 616
Не искам да спамя, но и аз искам да следя темата!
Аз също карам курс по КК а през март искам да кандидатствам за Другата възможност. Дано да може, защото курса ми приключва през май.

Общи условия

Активация на акаунт