Великденски пости -2011!

  • 64 998
  • 660
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 350
Лека и успешна седмица и успешен и спасителен пост на всички - сега, след Сирни заговезни, когато почна "истинския пост"   bouquet

# 106
  • София
  • Мнения: 478
Добро утро   bouquet

Желая ви леки и спасителни пости!

Нощни очи, благодаря ти   bouquet Вдъхновяваш ме и мотивираш, че ще успея да постя и по време на кърменето Hug

~!!!, много ми харесва идеята ти за сусамовия тахан. Ще пробвам непременно.


Сутринта си направих фреш от портокали, а сега изядох шепа сурови бадеми. За днес съм накиснала боб гигант. Още умувам как точно да го приготвя. Мисля да го сервирам със салата от домати. Снимки мисля да не качвам преди събота, за да не изкушавам допълнително тези от вас, които тримирят или постят без мазнина.

# 107
  • Мнения: 95
Хайде и аз съм с вас тази година,за сефте.Дано само да не се объркам с някоя храна,защото и миналата година бях решила,но още първият ден забравих и изядах една филиика със салам  Crazy Blush

# 108
  • Мнения: 1
Здравей те!Реших и аз да постя за праъв път.Исках да ви попитам от днес до Велик ден не трябва да се яде месо ,яйца,мляко и мле4ни продукти,както и  растително олио,така ли е?

# 109
  • Мнения: 1
Хора, май направих една беля...
Сутрин пия по 20 капки прополис с малко вода, за да съм здрав, но  чак сега се сетих че тинктурата е спиртен извлек, т.е. съдържа спирт (алкохол) !!!

Понеже знам,че не се пие алкохол по време на пост......... и сега какво да правя, в нарушение ли съм?

А сухари от магазина  мога ли да ям, понеже в състава пише ,че има палмово масло, винена киселина и др, ?

Последна редакция: пн, 07 мар 2011, 12:11 от Алексхим

# 110
  • Мнения: 6
Здравейте, пожелавам на всички лек и спасителен пост.  Тези, които за първи път ще постят бих посъветвала да поговорят със свещеник. Той ще им благослови как да постят като за първи път(когато започвам поста с благословение, точно как да бъде, винаги ми е било много леко, дори и тримиренето.).Също ще им предложи кога да се изповядат и причастят. Всички сте много позитивни, ще разчитам на съвети от вас.

# 111
  • Мнения: 87
Здравейте,включвам се на бързо само да ви попитам дали може да се яде бутер тесто,в състава му пише маргарин..?

# 112
  • Пловдив
  • Мнения: 3
Приятен пост на всички ви,дано първите няколко дена минат по-лесно. Аз ще го карам на плодове,чай и мед,но  до кога незнам още.Simple Smile дядо хаджия как си правиш хумуса? Аз наскоро си купих сусамов тахан и въобще не ми хареса,барем другата седмица да го  направя с нахут,но искам точната рецепта?

# 113
  • Мнения: 33
Алексхим, не се притеснявай. Смисълът на поста е в духовното ни пречистване, за това и в Библията пише, че в очите на Бога има значение с какъв дух и мотив правим това, което правим. Въздържанието от алкохол и от различни храни преди всичко е, за да не слугуваме на желанията на тялото си, а да следваме духовното. Не се безпокой, че си приел прополис, ти не си го направил, за да угодиш на стомаха си.
За сухарите нямам мнение, но аз лично бих се въздържала от храна, за която не съм сигурна.

Ще напиша тук една  крем супичка, която много харесвам, не е кой знае какво, но ми се струва добра за строгия пост .
Варят се картофи /1кг/, към тях се добавя половин консерва белени домати /от по-малките/ и нарязан на по-ситно пресен лук, пасират се, добавят се  магданоз, бял пипер, куркума, сол и се оставя за пет минутки на слаб огън.
С подправките може да се експериментира всякак, но съм открила, че белият пипер в комбинация с къри придава определен вкус, който вкъщи се харесва .

# 114
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Хубаво измити и необелени картофи стават досущ като печени на жерава в микровълновата печка за около 10-15 минути в зависимост от сорта на картофите.

Само картофи ли, без вода?


Днес смятам да правя гъбена мусака, ако стане сполучлива, утре ще напиша рецептата  Peace

# 115
  • софия
  • Мнения: 88
Здравейте Simple Smile
И аз ще се включа от днес!
Надявам се да успея без "грешки".
До сега не съм постила, но този път мисля да опитам, от няколко дни съм на житния на Дънов и мисля да изкарам още няколко дни... нали не е проблем.... Житото е позволено повеме на постите ? нали?

Малко ми е странно, обаче... какво да ям, какво не, но се надявам да свикна...

Само искам да попитам за термичната обработка на храната... може ли примерно да се запържва (да речем ориз със зеленчуци и такива неща, които така се готвят) или направо да ги слагам да ги печа? извинявам се за невежеството... а иначе олиото аз няма да изключвам. Готвя всеки ден за 3ма души... просто няма как и тях да накарам да постят Simple Smile

# 116
  • София
  • Мнения: 478
gugu1, растителна мазнина може (зехтин, всякакво растително олио, определени маргарини и т.н.). Само в определени дни не, и то ако можеш да издържиш без него. На първа страница има календар как се пости ден по ден, който ще ти даде повече яснота и ще те улесни. Днес го срязах само за великденския пост за по - нагледно:



Алексхим, няма никакъв проблем Peace Не си в нарушение, няма да се напиеш от тези 20 капки, а и все пак е с лечебна цел. Много от витамините и лекарствата също имат следи от животинки произход, но не трябва да се изпада в такова издребняване и крайност, защото "Не това, що влиза в устата, осквернява човека, а онова, що излиза от устата, то осквернява човека." (Мат. 15:11)

Палмовото масло е от растителен произход. Общо взето внимавай по етикетите за сухо мляко, лактоза, казеин, млечен протеин и т.н. Тук съм описала подводните камъни, за които съм се сетила.

*щастлива мама*, няма проблем, стига да постиш с мазнина. Бутертестото е постно, но по принцип внимавайте с маргарина, защото не винаги е постен. Тук съм описала кои марки маргарин са растителни и кои не. Ако се сетите за още някоя ще я добавя Peace

Дидишонче, може да обработваш термично храната, както сметнеш за добре. Житото е позволено Peace

# 117
  • София
  • Мнения: 795
 Здравейте! Днес до 13ч. изкарах само на плодове и чай, а след това хапнах лешници. Готвя си и зеленчукова супа..но ми липсва хлябът. Има ли рецепти за хляб без мазнина, с какво заменяте вие хляба по време на тези дни без мазнини?

# 118
  • София
  • Мнения: 478
*Elle*, повечето хляб по магазините е без мазнина. Ако държиш да си го правиш сама ще ти изпратя няколко рецепти.

# 119
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Здравейте! Днес до 13ч. изкарах само на плодове и чай, а след това хапнах лешници. Готвя си и зеленчукова супа..но ми липсва хлябът. Има ли рецепти за хляб без мазнина, с какво заменяте вие хляба по време на тези дни без мазнини?

Има хляб без мазнина. Прави се като за дърпана баница само с вода, брашно и подправки.  Peace
Става като арабските питки долу-горе. На мен много ми допада.
Точна рецепта не мога да ти кажа, правя го на око.  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт