Защо университетите задържат дипломите за висше при записване за магистър?

  • 10 279
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 14
А сега де? Навремето задържането на дипломата за средно го преживях някак си, ама сега защо ми задържаха дипломата за бакалавърската степен когато записах за магистър?
Ако може да ми кажете логиката каква е, как е уредено от закона това задържане и такива работи. Интересно ми стана, а и в нета информация само за тези за средното намирам.

# 1
  • Мнения: 76
Скоро ми трябваше дипломата от бакалавърската степен и си мислех,че е в Университета (задочно магистър),но се оказа по не знам каква схема,че си е при мен.И аз като теб си мислех,че е в  Университета,но...в чуденка съм.Я други да споделят...

# 2
  • Мнения: 21
За да не се запишат няколко магистратури едновременно, поне такъв спомен имам аз.  От личен опит  мога да кажа, че не е задължително да се дава дипломата. Аз минах само с  академична справка ( задържах я заради търсенето на работа).

# 3
  • Мнения: 76
Я ,сега се сетих,аз си бях извадила академична справка и явно нея съм дала ,тенк ю prujinka ,че ме подсети.  bouquet Laughing

# 4
  • Мнения: 14
А имат ли право да я задържат? Защото това все пак си е там някакъв личен документ (оригинал при това). Някой може ли да ми каже кой точно закон да гледам?

# 5
  • Мнения: 3 371
миналата седмица записах магистратура в СУ, само записаха данните от дипломата ми и ми я върнаха.

май не може да ти я задържат, но не знам къде да го провериш точно.

# 6
  • Мнения: 101
На мен не са ми я задържали, само копие им оставих, сравниха го с оригинала и ми го върнаха. Пък и тук може да запишеш няколко магистратури едновременно, стига да можеш да се справиш с всички лекции и изпити. Една моя колежка кара две паралелно, ама не питайте как се справя - просто не и остава време да спи.
П.П. За Технически университет Варна говоря.

# 7
  • Мнения: 420
Аз оставих копие, дори /не помня точно/ май не сравняваха с оригинала.
Как ще ти вземат дипломата, а ако магистратурата ти е в различна специалност от бакалавърската? Трябва да питаш за начин да си я вземеш обратно.

# 8
  • Мнения: 3
В СУ не ги задържат. Моята диплома дори не беше готова (напечатана) когато записах магистратура и отнесох академична справка. Могат да се запишат две магистратури едновременно, не е проблем, така че това не е причината да ти вземат дипломата.

# 9
  • Мнения: 14
За университета в Шумен става въпрос. И да, магистратурата ми няма нищо общо с бакалавърската степен, която е от ИУ Варна. Предпочитам да си е в мен, разбира се. Обаче администрацията там е лекооооо особена и е по-добре като отида там с това искане, да мога да представя някакъв закон, наредба или там каквото да е (което да е над разните заповеди и наредби на самия университет), че нямат право задържат оригинала на такъв документ.

# 10
  • Мнения: 15 379
Моята не я взеха.
Когато станах студент, взеха дипломата за средно само за справка и след това ми я върнаха.
Когато записах магистратура, пак така.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 744
За университета в Шумен става въпрос. И да, магистратурата ми няма нищо общо с бакалавърската степен, която е от ИУ Варна. Предпочитам да си е в мен, разбира се. Обаче администрацията там е лекооооо особена и е по-добре като отида там с това искане, да мога да представя някакъв закон, наредба или там каквото да е (което да е над разните заповеди и наредби на самия университет), че нямат право задържат оригинала на такъв документ.
Защо ти да се доказваш? Нека те ти предоставят закон, наредба и т.н , на чието основание ти задържат дипломата. Доколкото си спомням нямат такова право.
Ако си добра :0), можеш да им оставиш копие. Аз поне не бих оставила толкова важен документ заложник на нечии приумици.
Виж тук какво пише http://lex.bg/laws/ldoc/2133647361 Нямам време в момента да чета закона и да го тълкувам

# 12
  • Мнения: 14
Богиня, благодаря за закона, прегледах го доста основно и не можах да намеря нищо по този въпрос. А защо аз да се доказвам еххх . Както казах, администрацията в ШУ е доста особена, като отидеш да си вършиш някаква работа при тях и те посрещат все едно си им изял закуската, какво остава да ида да им обяснявам, че, например, не са прави за нещо. И тъй като не ми се разкарва 10 пъти до Шумен за това, предпочитам да имам някакво доказателство с мен Simple Smile

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493

Според мен затова я задържат, че ако искаш да запишеш паралелно друга специалност, да е към същия университет и да го финансираш него  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 21
да, точно това имах предвид. Да не се запишат две магистратури в два университета. В СУ съм и представих академична справка, защото дипломата ми не беше готова. Доскоро ме питаха кога ще представя оригинала на дипломата си за съхранение.....

# 15
  • Мнения: 3
Няма проблем да запишеш две магистратури в два различни университета- аз самата имах такава идея, но засега се въздържам да я реализирам. Имам няколко колежки в СУ, които паралелно учат магистратура и в други университети, така е е напълно възможно. Много ми е интересно как ще те задължат да си отнесеш дипломата  Thinking и за какво им е.

# 16
  • Мнения: 21
Не знам, още съм в недоумение. Мерси за разяснението за магистратурите, все си мислех, че затова настяват за дипломата. Като завършвам задължително ще питам Simple Smile

# 17
  • Мнения: 301
Извинявам се за въпроса, но на теб за какво ти е оригинала на дипломата? В рамка на стената ли си я държиш  Mr. Green
Аз не виждам проблем дипломата ти да стои в университета. Винаги когато ти потрябва може да я вземеш и после в някакъв срок (в зависимост от университета) да я върнеш на администрацията. Винаги можеш да си направиш и колкото копия си искаш. Иначе мисля, че това си е политика на университета. Още повече щом казваш, че в закона не е упоменато, значи всеки университет сам си решава  Peace
Винаги може да ги увикаш на място и може да измислят нещо, че да не ти я вземат - примерно нотариално заверено копие... Flutter

# 18
  • София
  • Мнения: 10 332
Няма проблем да запишеш две магистратури в два различни университета.
Няма проблем да следваш две магистратури успоредно и в един ВУЗ. Едната държавна поръчка, другата платена. Няколко такива познати имам.

# 19
  • Мнения: 3
Няма проблем да запишеш две магистратури в два различни университета.
Няма проблем да следваш две магистратури успоредно и в един ВУЗ. Едната държавна поръчка, другата платена. Няколко такива познати имам.
Така е, разбира се. Написах в два различни, защото по-напред някой се колебаеше дали е възможно и дали не задържат дипломата, за да запишеш колкото искаш магистратури само в един университет.
Славейче, много по-удобно е да си е в теб дипломата, защото  може да ти потрябва, а в СУ повечето секретарки ако не са на кеф, ще си почакаш доста преди да ти я дадат. На мен ми трябваше дапломата за средно образование (още не бях завършила висше) и помня, че беше голяма одисея да ми я дадат да си направя нотариално заверено копие. И при положение, че авторката вече се е записала в университета, просто не виждам защо тепърва й искат дипломата Peace

# 20
  • Мнения: 301
Сладка бюрокрация  Mr. Green
Ако ставаше лесно, нямаше да е толкова интересно  Flutter

# 21
  • София
  • Мнения: 818
Авторката, държавна поръчка ли си или платено? Върти ми се в главата, че само първата магистратура може да е по държавна поръчка, а следващите - платено. Единственото ми разумно обяснение, за да ти задържат дипломата е, да са те приели по държавна поръчка и да искат да гарантират един вид, че няма да запишеш и другаде магистратура по държавна поръчка.

За средното, по мое време в ТУ - София ги задържаха, върнаха ми я с печат - невалидна след като завърших.

# 22
  • Мнения: 3
Е, как са ти я върнали невалидна Shocked
Ако учиш две магистратури едновременно само едната може да е държавна поръчка. Но, доколкото знам, в друг университет, различен от този, в който си завършил бакалавър, можеш само платено да учиш. Така, че дори и да е държавна поръчка, не би следвало да й вземат диломата, защотото тя така или иначе ще е там, ако това е изискване при записването.

# 23
  • Мнения: 14
Така, значи, завършила съм ИУ Варна, магистратурата ми е в ШУ, платено обучение, дипломата я взеха като се записвах (честно не предполагах, че ще я вземат, бях им приготвила копие, моя е вината, че не спорих много-много).

И как така за какво ми е в мен, аз ако искам, ще си я закача на стената, или ще си подпирам крака на масата с нея, така ами де, това си е мой документ все пак.

# 24
  • Мнения: 21
Срещала съм обяви за работа, в които има изискване за оригинал на дипломата, което ми е още по-странно. Факт обаче. Не ми се рискуваше да изтърва подходяща позиция заради подобна дреболия и глупост най-вече.

# 25
  • Мнения: 420
Бакалавър- педагог, магистър-логопед, примерно. Трябват и двете дипломи, в зависимост от това къде и като какъв ще търсиш работа.

# 26
  • Мнения: 83
Доколкото знам няма закон, в който да имат право да задържат дипломите. Макар че, си спомням, когато си исках тази за средно, мисля, че за шоф. книжка, ме караха да се разписвам, че ако не я върна в 3дневен срок, губя студенстките си права. (Това за УНСС)
Сега съм пред друга дилема. Искам да запиша 2 магистратури едновременно - едната в МУ задочно, другата в СУ редовно, и двете платени. Но в справочника на МУ пише, че след сверяване на дипломите, не се връщат. А пък записването в МУ е преди това в СУ, та се чудя дали ще мина с нотариално заверено копие. А това, че СУ връща дипломите сигурно ли е? Питам, защото вече се чудя какви схеми да правя, ако ще искат дипломи и на двете места.

# 27
  • Мнения: 3
В СУ на мен ми я върнаха като записах магистратура, но може би зависи от факултета. Ти в кой си?

# 28
  • Мнения: X
Така, значи, завършила съм ИУ Варна, магистратурата ми е в ШУ, платено обучение, дипломата я взеха като се записвах (честно не предполагах, че ще я вземат, бях им приготвила копие, моя е вината, че не спорих много-много).

И как така за какво ми е в мен, аз ако искам, ще си я закача на стената, или ще си подпирам крака на масата с нея, така ами де, това си е мой документ все пак.
В правото си си. Ако трябва поискай среща с ректора, декана и заплашвай. Не само в Шуменския администрацията е "малко особена". Навсякъде са "малко особени", ама ти бъди тогава "много особена" и си гони целите. Щом си искаш дипломата, ще си я вземеш.  Peace

# 29
  • Мнения: 44
Аз следвах две магистратури едновременно в СУ - държавна поръчка и платено. Не съм го пазила в тайна. Никой не ми е задържал дипломата - само академична справка и май копие в едната катедра, но за това не съм сигурна. Иначе и аз март месец бях изплезила език от умора. Мечтаех само да се наспя. Но административни проблеми не съм имала. Е, не броя дните, в които имах съвпадащи изпити  Tired

# 30
  • Мнения: 2 927
Според тази тема, такова изискване било поставено в правилниците на университетите.

Последна редакция: ср, 11 май 2011, 18:51 от Хърмаяни

# 31
  • Варна
  • Мнения: 815
Не би следвало дипломата ти за бакалавър да стои в университета. В момента приключвам магистратура в СУ и дипломата ми за бакалавър си е в мен  Peace
Имах колеги, които караха по няколко магистратури едновременно в различни университети и при тях няма никакъв проблем.

На твое място бих отишла да си я поискам, и ако се "опънат" ще направя скандал. Отстоявай правата си  Peace

П.П. Едно време се сблъсках с такива бюрокрации и изнудване, но се предадох и сега ме е яд, че не дадох глас на случващото се  Tired

# 32
  • Мнения: X
Мда...а аз в момента нямам при себе си нито тази за бакалавър, защото ми я задържаха по време на магистратурата, нито тази за магистър, защото още не е готова  Crazy

# 33
  • Мнения: 83
Днес звънях в Стопанския Факултет на СУ. Оттам казаха, че няма проблем да се запишат 2 магистратури, стига едната да е платена. Питах за дипломата - трябвала им само за сверяване и след това я връщат. За сега се подреждат нещата, но докато не стане всичко и да запиша, все ще ми е притеснено.

# 34
  • Мнения: 0
Здравейте.Имам няколко въпроса.Сега ще кандидатвам за бакалавър и се чудя нещо.Примерно на първо класиране съм приет във Винса да речем,но аз държа да уча в софия,но не искам да си губя мястото от първо класиране в случей,че не ме приемат в софия мога ли да направя така.Като излезе резултатите от първо записвам се във варна и пловдив (ако съм приет) ,но им давам само копието от дипломата,може ли или трябва да им дам и оригинала за съхранение.Мисълта ми е такава записвам се във варна с копие и ако искам да ходя на 2-ро за софия трябва да ходя пак във всички университети да подам молба че искам да ходя на 2-ро класиране ?И примерно ако от 2-ро ме приемат в софия мога ли да се отпиша от варна и да се запиша във софия  и вече там да си дам оригинала ?

# 35
  • София
  • Мнения: 818
Здравейте.Имам няколко въпроса.Сега ще кандидатвам за бакалавър и се чудя нещо.Примерно на първо класиране съм приет във Винса да речем,но аз държа да уча в софия,но не искам да си губя мястото от първо класиране в случей,че не ме приемат в софия мога ли да направя така.Като излезе резултатите от първо записвам се във варна и пловдив (ако съм приет) ,но им давам само копието от дипломата,може ли или трябва да им дам и оригинала за съхранение.Мисълта ми е такава записвам се във варна с копие и ако искам да ходя на 2-ро за софия трябва да ходя пак във всички университети да подам молба че искам да ходя на 2-ро класиране ?И примерно ако от 2-ро ме приемат в софия мога ли да се отпиша от варна и да се запиша във софия  и вече там да си дам оригинала ?

Здрасти Радо,
Предполагам не са се променили много нещата от мое време, но 99% съм сигурна, че никой няма да те запише само с копие от дипломата, особено ако си приет по държавна поръчка. Причината е проста - ако в теб остане оригинала, то ти можеш да се запишеш и на друго място държавна поръчка, те няма как да знаят, че си се записал някъде, че да ти откажат записване. Така че, в зависимост от това, как си приет във ВИНС-а, като цяло няма да можеш да се запишеш с копие.
Иначе преди години, спираш да участваш в класирането само ако си приет по 1 желание. Не помня какво се случваше ако си приет по 5-то примерно, но класиранията са автоматични. Или поне бяха.
Значи, ако си приет във ВИНС, то ти имаш известно време (10-ина дни) да се запишеш. През това време няма ли да излязат резултатите в София? Проучи внимателно сроковете, все си мисля, че по-добър вариант е да се запишеш, а после да си изтеглиш документите, отколкото да изпуснеш питомното, за да гониш дивото. Успех!

# 36
  • Мнения: 2
Последователността, условията и необходимите документи за записване в магистърска програма са описани в правилника на всеки университет.
Аз лично съм изненадана, че са си позволили да ти приберат дипломата. newsm78 Съветвам те да прочетеш задълбочено правилника за прием на магистри в твоя университет и ако там не е изрично упоменато , че дипломата при записване остава при тях иди да си я прибереш. box

# 37
  • Мнения: 39
Искам да попитам някой знае ли със сигурност дали след като завърша бакалавъра си, който е книгоиздаване, мога да запиша магистър психология?

# 38
  • Мнения: 1 479
За университета в Шумен става въпрос. ...Обаче администрацията там е лекооооо особена и е по-добре като отида там с това искане, да мога да представя някакъв закон, наредба или там каквото да е (което да е над разните заповеди и наредби на самия университет), че нямат право задържат оригинала на такъв документ.
Г-це, ако някой трябва да обясни законността на  действието си това е единствено администрацията!!! Нека тя да ти каже според кой нормативен акт ти задържа ОРИГИНАЛ документ а не копие.

# 39
  • Мнения: 301
Искам да попитам някой знае ли със сигурност дали след като завърша бакалавъра си, който е книгоиздаване, мога да запиша магистър психология?

Със сигурност може да ти отговори университетът, в който искаш да запишеш магистратурата. Отваряш интернет страницата им и проверяваш какви точно са изискванията. Ако не ги намираш - отиваш на място или звъниш по телефона.
Теоретично - да, възможно е.

Общи условия

Активация на акаунт