Кандидатстване в СМГ

  • 14 258
  • 144
  •   1
Отговори
  • Мнения: 129
Във форума съществуват две периферни теми покрай амбицията петокласник в СМГ, но аз лично мисля, че е необходимо да се кажат (обсъдят) някои неща, евентуално да се свършат други. Господ като ни е дарил с деца ни е вменил и задължение да се грижим за тях. Да се опитваме да им даваме най-доброто на първо място възпитание и образование. Мен лично не ме вълнува възможността детето ми да стане състезател по математика. Математическото мислене е природна заложба и колкото и умно да е едно дете, ако то не я притежава, няма как да се бори с родения математик. Подобни деца във випуск от 112 ученика са незначителна част. Болшинството, в стремежа си да попаднат в училище като СМГ, би следвало да бъдат движени от други амбиции. Да учат с умни деца, под ръководството на кадърни преподаватели, ръководени от високи амбиции и да се подготвят по такъв начин, че след 7-ми клас да попаднат в желаната от тях гимназия. На този етап на нашите деца все още им е трудно да разсъждават сериозно по този начин и отговорно да вървят в тази посока. Това е наша работа, работа на техните родители, в този момент, когато децата състезание след състезание се опитват да влязат в СМГ или пък по-късно, когато някои от тях ще успеят.

Онова, което ми се струва, че е наложително да бъде свършено на този етап, е да бъде изискано от СМГ да публикува рейтинга на децата от четирите балообразуващи състезания, както и да бъдат обсъдени слабите страни на настоящия регламент за прием в пети клас.

# 1
  • Мнения: 40 950
Онова, което ми се струва, че е наложително да бъде свършено на този етап, е да бъде изискано от СМГ да публикува рейтинга на децата от четирите балообразуващи състезания, както и да бъдат обсъдени слабите страни на настоящия регламент за прием в пети клас.

Хм, преди малко гледах резултатите от Кенгуруто на четвъртокласниците, и то само на децата, постигнали над 50% от точките. Ако не се лъжа, бяха към 500. Това навява мисълта, че всички деца са били над 1000. А може и да има деца, които не са се явили, но пак мислят да кандидатстват.
При това положение защо от СМГ трябва да си дават труда да правят рейтинг на всички деца от София (а даже и от страната), понеже можело евентуално да кандидатстват в СМГ? Впрочем и по принцип не ми е ясно как ще организират приема при този нов регламент.

А за слабите страни - винаги има някой, който не харесва принципа. Миналата година имаше една много бурна тема по въпроса, тази година май пак имаше дискусии, като смениха системата и въобще, винаги е имало доволни и недоволни. То и теоретично няма начин всички да са щастливи. Важно е да е едно и също за всички деца.

# 2
  • Мнения: 21 455
Как точно да бъде изискано от СМГ да публикува въпросния рейтинг и кой и кога да обсъди наредбата за прием?  newsm78
Прочетох някъде, че след 15 септември на съответната учебна година регламентът не може да бъде променян. Така че една подобна дискусия в момента би засегнала едва тазгодишните третокласници. От друга страна не се знае в каква посока ще се развият нещата и ще има ли изобщо прием в пети клас след година-две. Въобще, ситуацията е сложничка.
А и това, което Черна станция казва е напълно логично. Между другото, резултатите от въпросните състезания ги има публикувани в нета и не е голяма философия да си спретнеш едно предварително класиране вкъщи.

# 3
  • Мнения: 129
Как точно да бъде изискано от СМГ да публикува въпросния рейтинг и кой и кога да обсъди наредбата за прием?  newsm78
Прочетох някъде, че след 15 септември на съответната учебна година регламентът не може да бъде променян. Така че една подобна дискусия в момента би засегнала едва тазгодишните третокласници. От друга страна не се знае в каква посока ще се развият нещата и ще има ли изобщо прием в пети клас след година-две. Въобще, ситуацията е сложничка.
А и това, което Черна станция казва е напълно логично. Между другото, резултатите от въпросните състезания ги има публикувани в нета и не е голяма философия да си спретнеш едно предварително класиране вкъщи.

Като ще може да го публикува на някой си юни, за да постави родителите пред свършен факт, ще се наложи да може да го направи и сега. Когато резултатите от всяко едно състезание все още ги има и все още е възможно да се предявят определени претенции. За след година-две родителите на децата ни дето ще кандидатстват сега е рано да се тревожим. Колкото до Черна станция има една програма ексел, която няма проблем да направи рейтинг на произволно взет брой участници.

# 4
  • Мнения: 129
Вашето дете ще кандидатства ли в СМГ?

По принцип да Laughing

Като е по принцип "да" вие, без да знам какъв рейтинг има понастоящем детето ви, знаете ли колко е разликата между 1-во и 112-то място и можете ли да гарантирате, че нищо няма да възпрепятства детето ви да се яви на юнското състезание на СМГ или пък там да демонстрира железни нерви?

Последна редакция: чт, 31 мар 2011, 20:07 от pstoychev

# 5
  • Мнения: 129
Поставям темата защото въпросите не са един и два и защото като излезе класирането на СМГ, както ни учи историята, вече няма да може да се направи нищо. Ще илюстрирам проблема с още един произволно взет въпрос, който не виждам да се обсъжда някъде. Редно ли е за състезание като Математическо кенгуру при кандидатстване в СМГ да се получават максимум 12 точки, а за областен кръг на олимпиадата по математика 7?

# 6
  • Мнения: 40 950
Като е по принцип "да" вие, без да знам какъв рейтинг има понастоящем детето ви знаете ли колко е разликата между 1 и 112-то място и можете ли да гарантирате, че нищо няма да възпрепятства детето ви да се яви на юнското състезание на СМГ или пък там да демонстрира железни нерви?

Силно се надявам, че детето ми ще влезе в СМГ, въпреки че няма да се явява на никакво юнско състезание. Но това е само за протокола.

Впрочем от какво толкова се възмущавате? Нали е едно и също за всички? Когато беше само едно състезание, имаше недоволни. Сега са 5 състезания, и пак има недоволни. Каквото и да бъде, все ще има недоволни. По правило тези, които очакват резултат около чертата (преди изпита) и тези, които са малко под чертата (след изпита).

Цитат
Редно ли е за състезание като Математическо кенгуру при кандидатстване в СМГ да се получават максимум 12 точки, а за областен кръг на олимпиадата по математика 7?

И защо да не е редно? Кенгуруто е по-комплексно състезание и дава повече информация за начина на мислене, докато олимпиадата дава повече информация за овладяването на материала. И пак казвам - нали е едно и също за всички?

П.П. Помогнах темата да дръпне, но спирам да пиша поради липса на "правен интерес".

# 7
  • Мнения: 129


Силно се надявам, че детето ми ще влезе в СМГ, въпреки че няма да се явява на никакво юнско състезание. Но това е само за протокола.

Впрочем от какво толкова се възмущавате? Нали е едно и също за всички? Когато беше само едно състезание, имаше недоволни. Сега са 5 състезания, и пак има недоволни. Каквото и да бъде, все ще има недоволни. По правило тези, които очакват резултат около чертата (преди изпита) и тези, които са малко под чертата (след изпита).

Като детето ви ще се явява без изпити защо се опитвате да пречите на тези, на които децата им ще се явяват с изпити? Колкото до недоволството, ще си позволя да отбележа, че е глупаво да бъдеш доволен от нещо, в което отсъства рационализма. Целта на всички тези състезания беше приемът да не зависи от едно състезание. И какво се оказа след тях? Оказа се, че приемът пак зависи от едно състемание.

Като е по принцип "да" вие, без да знам какъв рейтинг има понастоящем детето ви знаете ли колко е разликата между 1 и 112-то място и можете ли да гарантирате, че нищо няма да възпрепятства детето ви да се яви на юнското състезание на СМГ или пък там да демонстрира железни нерви?



Цитат
Редно ли е за състезание като Математическо кенгуру при кандидатстване в СМГ да се получават максимум 12 точки, а за областен кръг на олимпиадата по математика 7?

И защо да не е редно? Кенгуруто е по-комплексно състезание и дава повече информация за начина на мислене, докато олимпиадата дава повече информация за овладяването на материала. И пак казвам - нали е едно и също за всички?

П.П. Помогнах темата да дръпне, но спирам да пиша поради липса на "правен интерес".

Ако комплексно означава, че задачите са и за третокласници сте права. Колкото до дръпването на темата, лично аз си поставям практически цели и не разчитам на хора, които не притежават потенциал да се борят за тях. Естествено мога да се боря и само за своето си хлапе, както постъпвате вие, но считам, че индивидуализмът е една от националните ни трагически вини и основна причина за националните ни неудачи.

Последна редакция: чт, 31 мар 2011, 22:28 от AnMary

# 8
  • София
  • Мнения: 320
Включвам се в темата, тъй като имам "правен интерес", както се изрази Черна станция!
По принцип от СМГ биха могли да направят рейтинг на децата само след като бъдат подадени заявленията за кандидатстване, дотогава няма откъде да знаят колко от децата, явяваще се на състезания, дори и на пробни изпите, в действителност ще се кандидатират за СМГ. А иначе, всеки може да си направи своеобразен рейтинг за собствена употреба, за да види къде се намира неговото дете след 4-те състезания, информацията е налична в публичното пространство.

# 9
  • Мнения: 129
Включвам се в темата, тъй като имам "правен интерес", както се изрази Черна станция!
По принцип от СМГ биха могли да направят рейтинг на децата само след като бъдат подадени заявленията за кандидатстване, дотогава няма откъде да знаят колко от децата, явяваще се на състезания, дори и на пробни изпите, в действителност ще се кандидатират за СМГ. А иначе, всеки може да си направи своеобразен рейтинг за собствена употреба, за да види къде се намира неговото дете след 4-те състезания, информацията е налична в публичното пространство.

Това, което пишете, е сложно. То означава, че като мине изпитът за млад талант, трябва първо да бъдат подадени молби и едва тогава да се направи класиране. Що се отнася до самоделния рейтинг, естествено, че съм си направил такъв, но е хубаво и да разполагаме с официален. Според мен има елементарна процедура по този казус. СМГ да изиска в някакъв срок заявка за кандидатстване в учебното заведение, придружена със съответната такса и обявяване на рейтинга на заявилите участие. Не за друго, а заради стремежа да бъдат избегнати съмнения около класирането. Като процедура това не е трудно, а ползата ще бъде взаимна. И за СМГ, и за родителите.

# 10
  • Мнения: 1 173
И аз да се включа, също с личен интерес. Много съм разочарована от организацията на кандидатстването.
След като им влизат състезанията в приема барем на сайта можеха да си сложат екселовските файлове, които очевидно разпечатват на таблото. Затова принципно служат сайтовете.
Аз лично изобщо не очаквам от тях да изкарат предварително класиране.
Не знам и как ще доказваме кой с колко точки е...
Най-вероятно ще ни накарат да попълним в един формуляр колко точки има на всяко едно състезание и евентуално ще ги проверят.

В СМГ има много добри преподаватели, нивото е супер, но организацията им на работа явно не се е променила откакто аз бях там...

Последна редакция: чт, 31 мар 2011, 21:51 от peppia

# 11
  • Мнения: 129


Аз лично изобщо не очаквам от тях да изкарат предварително класиране.
Не знам и как ще доказваме кой с колко точки е...



Ей за това става въпрос. Мисля, че сега все още можем. Според мен регламентът за прием е под всякаква критика особено сравнен с този във Варна. Нека темата съществува, нека се персонализират повече хора, чиито деца кандидатстват в СМГ и аз лично съм убеден, че е възможно да се постигне нещо. Що се отнася до настоящия прием, също така и до приема за 2011/2012.

# 12
  • Мнения: 1 355
РИО има протоколите от състезанията и олимпиадата. Предполагам, от там ще вземат информацията.

Аз виждам "пробойна" в начина на провеждане и оценяване при състезанията в отделните училища. Би могло да има интерес от създаване на условия някои резултати да бъдат завишени...дали в интерес на училище, което търси по-висок рейтинг или на отделен ученик. Надявам се, да съм прекалено черногледа и всъщност да има добър контрол. Такива съмнения няма да има, ако учениците кандиадти за СМГ се явяват на състезания само в СМГ.

# 13
  • Мнения: 129
РИО има протоколите от състезанията и олимпиадата. Предполагам, от там ще вземат информацията.

Аз виждам "пробойна" в начина на провеждане и оценяване при състезанията в отделните училища. Би могло да има интерес от създаване на условия някои резултати да бъдат завишени...дали в интерес на училище, което търси по-висок рейтинг или на отделен ученик. Надявам се, да съм прекалено черногледа и всъщност да има добър контрол. Такива съмнения няма да има, ако учениците кандиадти за СМГ се явяват на състезания само в СМГ.

Не случайно споменах Варна. Там резултатът е валиден само ако на състезанието детето се е явило в тяхната математическа гимназия. Тук във форумите, както и това което научавам от децата, в училищата преподавателите помагат. Като ще си даваме децата да ги учат някъде е добре да знаем на какво са способни техните учители. Способни ли са да създадат някакъв практически издържан, включително и математически модел или е важно само бизнесът да върви.

# 14
  • Мнения: 40 950
До сега, честно казано, писах на майтап. Но ако трябва да говорим сериозно, новата система за прием в СМГ наистина си има ред кусури. И ги има, защото СМГ панически се е опитала да въведе нещо ново под натиска на родителите и не са имали време да доизпипат нещата. Като незаинтересована страна бих казала, че старата система е била по-обективна, защото всички деца са се състезавали при равни условия. Възраженията на част от родителите са, че можело точно на изпита дете да е болно, да не е във форма и пр. Или СМГ да манипулира резултатите в полза на връзкари. Обаче новата система не елиминира този недостатък, защото и при новата система последното състезание е с най-голяма тежест и провал там зачерква всички усилия. Респективно "гювеч" там лесно вкарва дете с връзки. От друга страна родители с право възразяват и срещу новата система, защото тя отнема голяма част от шансовете на деца, които са се ориентирали към СМГ късно и затова са пропуснали първите състезания. Освен това шансът детето ти да е болно по време на 5 състезания е по-голям, отколкото да е болно по време на едно. И така идеална система не може да има, защото:
- СМГ се интересува от първите 20-30 деца, които си влизат при всяка система. И когато прави реформи ги прави насила под натиск, а не от свой интерес, защото най-добрите математици си влизат от всяко положение;
- Родителите претендират, че се борят за универсална правда и равенство, обаче нагло лъжат. Всъщност родителите се борят само и единствено за това тяхното дете да влезе. Респективно добра е тази система, която е в тяхна полза.

И така се получава система "орел, рак и щука".

А днешната система би могла малко да се подобри все пак, ако за влизане се вземат предвид (примерно) 3 от 5 състезания по избор на кандидата. Така хем няма всичко да зависи от едно състезание, хем една-две издънки или пропуснати състезания изобщо няма да оказват влияние. Може да се постави изискване всички кандидати да се явяват на състезанията само в СМГ за да бъдат при равни условия. Тогава и теглото на отделните състезания може да се поизравни. А и вече лесно ще се прави общ рейтинг, защото сегашната система на изчакване отделните училища да си пратят протоколите е много тромава.
Обаче пак ще има недоволни, защото СМГ можело да манипулира резултатите. Е това вече е патова ситуация - ако всички състезания са в СМГ, то СМГ може да манипулира. Ако пък състезанията са извън СМГ, по места се подсказва или преписва. Както виждате - няма оправия и всеки тегли за себе си. СМГ иска 30-те най-талантливи деца и да не ги тормозят нервни родители. Затова ще приемат под натиск всяка система, която удовлетворява тези техни две изисквания. Пък тук във форума който се иска нека вдига революция. Революцията ще е успешна само, ако за нея натискат болшинството родители. А болшинството родители са тези, чиито деца са около чертата. Т.е. натискът все няма да е в полза на качеството.

П.П. СМГ печели дори и ако някое от добрите деца не влезе след 4 клас, защото ще има втори шанс след 7 клас.

Последна редакция: чт, 31 мар 2011, 23:51 от Черна станция

Общи условия

Активация на акаунт