Истанбул 4

  • 140 279
  • 735
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 6 031
angelina.bgk    bouquet
Търся удобна локация за първо посещение в Истанбул. С добри възможности за транспорт и средата около хотела да не е като на пазара, ако мога така да се изразя.
Днес успях да дочета всички теми. Знам какво искам да посетя горе-долу.
Мисля да бъдем 5 дни през ...септември. 

От втория хотел може ли пеша да се отиде до основните забележителности в стария град? По-скоро колко време отнема?

# 541
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Може, да. Какво нещо е навика - аз всеки път си представям как вървя надолу към Султанахмед, после Ая София, после Йеребатан и така надолу.. А може и в обратния ред- от брега нагоре.
Аз бих отседнала в първия хотел.

# 542
  • Мнения: 465
  Здравейте ,на всички снощи се прибрахме ,всичко мина чудесно и благодарение на вашите насоки видяхме и това ,което го нямаше във включените посещения на екскурзията .Доста сте изписали докато ме нямаше (сега сядам да чета какво съм пропуснала  Laughing )Много ми хареса водохранилището -уникално беше ,съжалявам само за арх.музей тъй като в понеделник не работеше ,но за другия път .   bouquet

# 543
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
Скоро тръгваме за Истанбул с Караджъ турс. Казаха ми, че ще сме настанени в Буюк Париж и това леко ме притесни, защото не съм срещала добри отзиви за този хотел..  Sad Ако някой има актуална информация, моля да сподели!  Praynig

# 544
  • Мнения: 256
Реших, че ще мога да редактирам и изтрия предните постове, но не би. Щеше да е добре всичко да е на куп, но късно се сетих - един акъл за кое по-напред...

Третият ни ден протече под мотото "Атракции за детето". Спирката на метрото беше наблизо, така че отидохме в Аквариума. Слиза се на спирка Карталтепе и самата спирка е дето се вика почти в Мола. Понеже моите хора много харесват рибки, доскоро дори имахме огромен аквариум, та там прекарахме почти 2 часа, но може да се разгледа за доста по-кратко време. Следващият обект беше Миниатюрк. Предварително от сайта на градския транспорт бях намерила връзка метро/автобус на спирка Улубатлъ. Да, само че като слязахме от метрото на тази спирка и се оказа, че не е много ясно на къде да хващаме. Точно на изхода от метрото имаше автобусна спирка, но там не минаваше 41ST. От едната ни страна крепостни стени и мост тип магистрала, а от другата отиваме към старата част на града. В крайна сметка решихме,че трябва да тръгнем покрай крепостната стена към този широк път, тъй като посоката на движение на автобуса трябваше да е перпендикулярна на метрото. Стори ми се ,че доста походихме, но може и да не е било чак толкова много, просто съмнението,че се движим по правилната улица да ме е подвело. Стигнахме все пак до някаква спирка на сред нищото, но на нея пък нямаше никаква информация какви рейсове минават. Имаше един костюмиран млад мъж на спирката, викам си тоя ще да поназнайва английски - нищо подобно. Добре, че скоро мина рейс 41 и питах шофьора за Миниатюрк, човека беше възрастен, но говореше английски, знаеше кой рейс ни трябва и знаеше какъв му е маршрута, и че сме на правилната спирка. Няма да ви казвам, какво облекчение изпитахме. Ние знаехме къде сме, не сме се загубили, но времето нали е ограничено и не ти се иска да го губиш в лутане. Предполагам, че е имало по-удобна спирка в обратната посока, но не съм имала време сега да разглеждам картата на транспорта.
Миниатюрк се оказа доста интересно място. На мен ми хареса, но за децата е много по-интересно. Пред всеки макет има устройство, но което като си поставиш входния билет ти разказва за съответния обект. Доста информация, по някое време чак става изморително и досадно, понеже обектите са много. За да е на разбираем език информацията, на касата трябва да се каже какъв предпочитате. Български, разбира се няма. Има кафене, има и ресторант - за отмора и освежаване. От Миниатюрк с автобус до Еминьоню за разходка с корабче по Босфора. Корабчета много, метнахме се на първото, което тръгваше и струваше 10 лири. Малко по-късно тръгваше друго - 12.50 лири. Около 2 часа беше разходката - много приятно, зареждащо, заради красивите гледки и заради отмората. На корабчето предлагаха напитки и симити - не сме се възползвали. Подухва доста и  въпреки топлото време е добре да имате някоя допълнителна дрешка. Имаше и затворен салон на долният етаж, но на откритата палуба е по-приятно. Върнахме се на Еминьоню около 18.30ч. Тръгнахме към Египетския пазар - изключително колоритно място - имаше какво ли не.

 Бих му отделила повече време. Движехме са просто по уличките, не съм много сигурна, кога излязохме от този пазар и навлязохме из едни стръмни улички с магазинчета и сергии най-вече за дрехи. Накрая са озовахме на Чемберлиташ. Трамвая и в хотела. Този ден се бяхме занемарили от към хапване с опознавателна цел, май пробвахме единствено едни дюнери на Еминьоню преди разходката по Босфора - много безвкусни, нямаха сос - само безвкусно месо и салата. И затова си направихме прилична вечеря на съседната улица с многото заведения. Всичко беше ааадски вкусно, ама така се налющяхме, че плановете и за десерт отидоха на кино. Ядохме салата някаква, лахмаджун, мусака от патладжани, пилаф, нещо тип яхния с телешко и картофено пюре за гарнитура, айрян, безалкохолни - около 30 - 35 лири беше. Алкохол не сме пили.
Последният ден, за финал отидохме да разгледаме Света София. Някой ни беше казал, че не работи във вторник, но добре, че отидохме да се уверим сами - ми работеше и бяхме от първите посетители, така че и не сме чакали на опашка. Уникална, грандиозна, красива, дори и с толкова малко реставрирани мозайки - беден ми е речникът.   След това - кратко кафепиене за последно, заредихме картата с нужната ни сума, че имаше недостатъчно пари и бързо към хотела. Автобусът на фирмата тръгваше в 13ч., всичко отново навреме. Не сме питали за подробности хората, които са ходили по организираните допълнителни екскурзии, но никой не беше недоволен. Имахме и един час в Одрин. Градчето ми се стори много приятно, но за един час кое по-напред. Разгледахме Селимие, напазарувахме локуми за почерпка и то времето свърши.
Равносметката - Истанбул ме очарова, искам да ходя пак... и пак... и пак... Това, че бяхме подготвени с местоположение, забележителности, градски транспорт и всякакви други подробности беше от голямо значение и ни позволи, за този кратък престой, да видим и усетим максимално Истанбул. Остана обаче още много за разглеждане... Дано можем да отидем пак!

Последна редакция: ср, 01 юни 2011, 14:50 от РОНГО

# 545
# 546
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
Да добавя няколко сайта с инфо, може да сте ги пуснали и да съм ги пропуснала, но толкова много информация е споделена тук, че..  Crazy
http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/bg/infoCountryPage/s … ey?country=Turkey
Аз на два пъти вече използвам автобусите он/оф за обзорни обиколки:
http://www.plantours.com/CS_TourDetails.aspx , http://www.plantours.com/
Иначе пътеводната ми светлина е пътеводителя на Софт прес, този път мисля да изпробвам някой от заведенията за хранене, които са описани там..  Thinking
инфо за валутата: http://www.convertworld.com/bg/currency/%D0%A2%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F.html

# 547
  • Мнения: 11 747
Е, Турция не е в югоизточна Азия  Simple Smile

# 548
  • Мнения: 2 697
Скоро тръгваме за Истанбул с Караджъ турс. Казаха ми, че ще сме настанени в Буюк Париж и това леко ме притесни, защото не съм срещала добри отзиви за този хотел..  Sad Ако някой има актуална информация, моля да сподели!  Praynig

Ние също с мъж ми ще пътуваме с тях, но по-нататък - към септември/октомври, нямам търпение да се похваля обаче Simple Smile... макар че от отзивите за Караджъ малко ме заболя главата, но какъвто ни е късметът Simple Smile
Иначе този Буюк Париж видях, че е много близо до метро - това ми се вижда като голямо удобство, дано се окаже и по-хубав хотел отколкото очаквате Hug

А по повод нашия уикенд в Истанбул, май ще резервирам билети за hop on/hop off автобусите, ще разгледаме Св. София, Капалъ чарши, Топкапъ и Долмабахче, изобщо ще слезем на няколкото възможни спирки, ще се възползваме и от трансфера до аквариума и май това ще е задължителната програма... За повече едва ли ще остане време, пък и мисля просто да се пошляем из мегаполиса дори безцелно, да усетим малко от духа му, не ми се тича по натоварени туристически програми, а и възлюбеният само ще ми мрънка, че го мотая наляво-надясно Simple Smile Ще опитаме някоя местна сладост и соленост Mr. Green, и май с това ще ни приключи програмата, но мисля, че ще е много хубаво Heart Eyes
Между другото, по съвети в тази и в една друга тема се отказах от допълнителните екскурзии на Караджъ турс, не ми се занимава с кофти организацията им изобщо, ще ги ползваме само за превоз и настаняване Simple Smile

# 549
  • Варна
  • Мнения: 282
Утре ще пътувам, но този път съм много неподготвена. Не мога да намеря къде е квартал Лалели и къде е центъра, за да се ориентирам. Гледах някаква карта, но не го виждам. Ако некой има нещо под ръка да пусне линк или снимка.
Предварително благодаря.

# 550
  • Варна
  • Мнения: 141
Утре ще пътувам, но този път съм много неподготвена. Не мога да намеря къде е квартал Лалели и къде е центъра, за да се ориентирам. Гледах някаква карта, но не го виждам. Ако некой има нещо под ръка да пусне линк или снимка.
Предварително благодаря.

Ето два линка към карти.

http://www.planetware.com/i/map/TR/istanbul-map.jpg

и още една

http://www.ljplus.ru/img/v/s/vspstyuhov/istanbul_map.jpg

# 551
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
Гледах, че Принцовите острови са обозначени на тура в картата http://www.plantours.com/ResimGoster.html?images/CSSItourmapBuyuk.jpg и честно казано не съм се задълбочавала в целия сайт, в случай че има нещо описано.

Шехина и аз планирам подобно тип "лежерно" пребиваване и по-скоро ще наблегнем на кулинарния отколкото на културния туризъм, а предвид краткото време ще гледам да се возим повече (по суша и вода) отколкото да ходим..  Laughing
За десерта определено си набелязвам сладкарниците Мадо http://maps.google.bg/maps?um=1&ie=UTF-8&q=mado+istanbul … p;ved=0CAQQtgMwAA  (по съвет на съфорумниците  Hug), а за ресторанти ето тези: http://www.hamdirestorant.com.tr/sayfa.php?s=iletisim&k=1&lang=tr , http://www.trivago.bg/%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B1%D1%83 … %BD%D1%82/f_186=1 , въобще в триваго има доста отзиви и конкретни местенца с адреси..
това ми се видя добро място http://www.qype.com/place/1830989-Nev-i-Cafe-Istanbul - http://www.nevicafe.com/
за хотела Буюк Париж нищо хубаво не съм прочела.. Очаквах тук някой да каже нещо, защото е доста популярен по агенциите, но досега няма коментари.

# 552
  • Мнения: 11 747
Писано е за Бююк Париж, но в предни теми. Не съм била в него, но точно тук е имало добри отзиви от него. Аз от години ( 6 години) следя форуми (не само този а още 3-4) за пътувания и други туристически сайтове от сорта на tripadvisor и впечатлението ми (генералния ми извод) е, че няма хотел/ ресторант/ туристическа агенция, която да не е оплюта и еднозначно мнение на всенародието - няма! За всичко има мнения и на двата полюса. Била съм в хотел, с много нисък рейтинг в tripadvisor, за който бяха изброени куп незабележими и несъществуващи глупости като недостатъци, а на място аз видях неща, които наистина бяха ключови проблеми, а никой не им беше обърнал внимание. Всичко писано из нета е субективно. Не се притеснявайте излишно и не се разстройвайте от сега. Вземете предвид, че от 3* хотел и то градски (градските и курортните хотели са нещо съвсем различно и не бива да се сравняват) чудеса не можете да очаквате. Прозореца да гледа към някоя шахта е стандарт, не малшанс. Важното е да са чисти чаршафите и хавлиите, да има топла вода - такива неща. За повече лукс - по- висока категоризация.

# 553
  • Мнения: 736
Ние бяхме в Буюк Париж в началото на април. Хотелът е ОК. Чисто е, има топла вода, хавлиите се сменят всеки ден, закуската е предоволна, има сешоар и хладилник. Стаите са тясни, и гледката е потресаваща, но това за мен няма никакво значение. И без това се прибирахме там само за едното спане и баня. Бъдете спокойни, няма нищо лошо в хотела.

# 554
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
Мерси, момичета, успокоихте ме!  Hug Единствените ми претенции са към чистотата и топлата вода!Пейзажа и големината слабо ме интересуват, предвид че в таза стая ще се приберем за да поспим няколко часа.. Бях гледала едни снимки преди време на този хотел с едни мизерни стаи, та затова търсех актуално мнение, а и доскоро звездите му бяха 2 и не знам как станаха изведнъж три.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт